Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10098) Borisz76


Borisz76
veterán

Sziasztok !

Egy ideje gondolkodom, hogy a melegvíz előállításának költségeit egy kicsit leszorítsam. A gond az, hogy a családban - mely 3 fő - mindenki szeret sokáig és forró vízben zuhanyozni , fürdeni.

A meleg vizet jelenleg egy 100 L-s Ariston Velis EVO adja.
Ilyenkor télen azért többet megy mert a házba bejövő víz eleve hidegebb...és a nyári langyos vízhez képest most még melegebbre van igény.

A lényeg, hogy plusz áramfelhasználás nélkül nekem csak 1 alternatíva jutott eszembe.
Ez pedig a napkollektor.
Hasonló mint a napelem...ugye sokan keverik is a kettőt.
De ez csak meleg vizet tud előállítani.
Nekem meg pont az kellene.

Arra gondoltam, hogy a napkollektor által előmelegített vizet tovább viszem a bojlerba és ha kell még tovább melegítem.
Természetesen a bojler fogyasztása szempontjából nem mindegy, hogy a bejövő víz 10 fokos ....vagy előmelegítve 30-40 fokos....amit mondjuk én 80 fokra melegítek tovább.

Sosem volt napkollektorom és bevallom őszintén, hogy csak panelokat láttam még eddig a tetőn.
Tehát testközelből nincs tapasztalatom, hogy ilyen téli , borongós , félig napos időben mennyire tud jól működni ?!

Viszont olyat már hallottam, hogy nyáron le kellett takarni a kollektorokat mert az 1000 L-s puffertartályban szabályosan forrt a víz ! Ezt sem szeretném, természetesen.

Nagy vonalakban lerajzoltam a dolgot :

Nálam megoldható, hogy fizikailag közel legyenek egymáshoz.
A fal eggyik oldalán ( WC ) a bojler a másik oldalon ( fürdőszoba ) pedig a puffertartály....akár 2-3 db is elfér egymás mellett a falra szerelve.

Viszont aránylag esztétikusnak kellene lennie , mivel szem előtt lenne.....és a falon. Sajnos nincs annyi helyem, hogy egy nagy tertályt valahová letegyek. Valamint az egész házban padlófűtés van ezért nagyon nagy tömeggel ( 300+ kg ) nem is akarom terhelni a padlót.

Van valakinek hasonló rendszere ?
Tapasztalatok érdekelnének.
Árban láttam már , hogy olyan 120 EFt körül indulnak.
Bár az csak a kollektor.
Indirekt tárolót, puffertartályt is venni kell mellé.

Ötleteket, észrevételeket előre is köszönöm !

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.