Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ncc1701


ncc1701
veterán

Én is inkább csináltam magamnak, ez már nem az első. Jelenleg egy gen8 microserver van, 16G memóriával, egy e3-1230v2 xeon procival, rendszer ssd, és 3db hdd, ubuntut futtat, kellemes kis gép.

(#2) Uzsito


Uzsito
csendes tag

Nagyon helyes, ha költséghatékonyan kell NAS-t építeni, ez egy lehetséges út. Mekkora a táp, és mennyit fogyaszt a konfig amúgy?

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#3) Zicokuka válasza Uzsito (#2) üzenetére


Zicokuka
senior tag

Egyenlőre egy noname 400-as táp van rákötve,ez volt alapon itthon maradék :D Majd kap egy normálisat,amúgy pontos fogyasztási adatokat nem tudok max ami a tdp-kből kijön nagyjából.

(#4) djherby


djherby
tag

Pár hónapja én is majdnem építettem egyet. Az alapot egy szintén AsRock QC5000 adta volna. Ez 4 magos AMD vonal. Jelenleg egy Synology egy lemezes alap nas-om van, ami baromi lassú. Mint utólag kiderült letöltési seb. korlátja is van. Sajna egy normális kis házikó szinte többe kerül, mint az egész rendszer.
Így aztán a gyereknek lett belőle asztali gép.

Tápnak nagyon népszerű az un. pico PSU, laptop táp combo.

[ Szerkesztve ]

(#5) Cifu


Cifu
nagyúr

A házi NAS témakört én is körbejártam, a végén nem dedikált NAS-t építettem, hanem egy Kubuntut futtató mini-szerver.

Viszont éppen emiatt kerültem is az Atom / Brazos / Bobcat / Zacate procikat. Lehet, hogy alacsony a fogyasztása, de a teljesítménye is harmatos. Mivel pedig az E350 is 40nm-es, így azzal sem nagyon tudok egyetérteni, hogy kevesebbet fogyaszt, mint egy rendes "desktop" 22 vagy 32nm-es proci, pláne, ha alulfeszeled. A teljesítmény meg ég és föld, ha például 500 aktív torrent seedet szeretnél...

Ha van rá lehetőséged, egyszer építsd össze az asztali gép opciókat is (azt írtad van belőle otthon), és kísérletezz vele. Sokakban van az a tévhit, hogy az Atom / Brazos és társai ideálisak erre a célra, mert hát kisebb a TDP-jük, mint az asztali prociknak. Csakhogy attól, hogy egy procira 65W TDP van írva, még nem azt jelenti, hogy 65W-ot is fog felvenni folyamatosan.

Az alulfeszelt Core 2 Duo E8500 @ 2,5Ghz-re épülő komplett NAS fogyasztott nálam 55-75W-ot, 4 HDD-vel és 1 SDD-vel, de a proci miatt kellett egy dedikált VGA is (ha lekapcsolt a monitor, akkor láttam általában 55W körül). Most egy i3-2120 váltotta, és 50-55W-ot fogyaszt a gép általában... Ha most valaki azzal jön, hogy ez E350 még kevesebbet, akkor azért nem árt hozzátenni, hogy az is nagyjából 35-45W-ot eszik ilyen feltételek mellett, és teljesítményben sehol sincs...

Most azért a 10-20W különbségért nem érdemes ennyire gyenge CPU mellett dönteni - szerintem...

10W különbség 324 Ft plusz költséget jelent egy hónapban 45 Ft/kW áron számolva, 7/24-es működésnél. 20W ugye a dupláját, 648Ft-t.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6) Zicokuka válasza Cifu (#5) üzenetére


Zicokuka
senior tag

Persze ez a 350 nem egy rakėta, de nincs is tervben 500 torrent ės hasonló. Körbejártam nagyjából a tėmát, ez volt a legegyszerűbb, bár lehet ki lehet olcsóbban hozni jobb vasat.

(#7) Cifu válasza Zicokuka (#6) üzenetére


Cifu
nagyúr

Félreértés ne essék, ha az E350 teljesítményben elég, akkor nem rossz választás, csak ugye a blogbejegyzésben is írtad, hogy az asztali gépből való összeállítást fogyasztás miatt nem akartad megvalósítani.

Inkább erre akartam kihegyezni a dolgot. ;)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8) Zicokuka válasza Cifu (#7) üzenetére


Zicokuka
senior tag

Itthon max 775 vonalról tudtam volna gazdálkodni (xeon,c2d-k) a rendes asztali i7 haswellem meg azért a 1070-el nem épp ideális nasnak,bár halk jószág,csak minek menjen még éjszaka is elven :D Volt am3-as probálkozásom is,alulfeszelve egy X2,de valahogy nem hozta amit kéne,és ugye az is 65w.OMW-vel egyenlőre elég kezes kis masina,egyedül a 2 hdd miatt azért nem néma,de erre majd egyszer kitalálok valamit,persze lehetne ssd,de erre a célra nem akartam befogni 1t.De persze szívesen fogadok tanácsokat aki járatosabb ebbe a házi szerver témában.

(#9) Cifu válasza Zicokuka (#8) üzenetére


Cifu
nagyúr

Mindenki abból gazdálkodik, ami kéznél van, vagy amit a tárcája enged. :)

Én például egy vagy 15 éves Chieftec házat használok szerver célra, két okból: műanyag tartósines 3,5"-os HDD tartók, amelyek elég jól elnyelik a zajt, illetve az egész ház annyira masszív és nehéz, hogy nem rezonál be semmi. :DDD

Amúgy az SSD nem hülyeség, csak hát a torrentezel, akkor egy 60-120GB-os kicsi, a nagyobbak meg ár/értékben azért csúnyán néznek felfele a HDD-kre még mindig...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#10) Zicokuka


Zicokuka
senior tag

Ez egy régi kodegány ház, mondjuk legalább nem rezonál, bár van is mėg hely benne bőven. Van egy Asus terminátor házam, csak szegény nagyon le van harcolva, pedig jó lehetne egy kis barkács után.Mondjuk a normál táp nem fėr el benne.

(#11) Gdi


Gdi
senior tag

Athlon 5350 megy egy asrock am1h itx lappal nálam. 3hdd (store) , 1ssd (sys). Egy 90W notebook adapterrel. Kapott 2 8cm ventit egy ml05-ös házban, igy is csendes (azaz vsendes volt, 3 év után azért már kezd berregni) . Deluge torrent kliens 2600 aktiv torrent után már ott is megeszi a rendszert.
Fogyasztás 29-46W.
A proci átlag 70% fölött pörög, xeoma rögzíti ip kamerák adatfolyamát, smb/nfs hoszt, meg egy pár aproság. (régebben router/fw/ap is volt, de már kinőtte)
Köv terv valami T-s i3 vagy i5.

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#12) SutPet


SutPet
aktív tag

Én is most tervezek építeni, sikerült egy jó kis supermicro itx lapot szerezni 6 sata porttal, proci nem egy erőgép (atom d510) de itthonra bőven elég. Én mondjuk xpenology-t tervezek futtatni.

God must love stupid people, he made so many of them.

(#13) Sethdobaloah válasza Cifu (#5) üzenetére


Sethdobaloah
senior tag

Nekem konnektorban mérve 20W-ot eszik egy A4-5050 -el szerelt integrált ITX deszka. Ez kb terhelésfüggetlen nálam. Nincs rajta vinyó, mert routernek építettem. Szóval ebbe csak 2 ram modul + 1 extra hálókártya van.
Egy hdd meg fogyaszthat valahol 10W körül.
(BTW amikor a 400-as FSP táp helyett kapott paneltápot, akkor esett 24-ről 20 W-ra... "megérte" :) )

...csak én vagyok helikopter?

(#14) Tamás88


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Sokáig én is akartam egy nas/torrent letöltőt készíteni, aztán megtaláltam a megoldást. Vettem egy Banana Pi M1+-t, majd hozzá kötöttem egy külső usb-s hdd-t, majd az OMV-be beállítottam, hogy le tudja szedni az adatokat, illetve hálózaton is látható legyen (DLNA), és most tökéletesen működik.

(#15) nemlehet


nemlehet
őstag

Mindig is drágálltam a gyári NAS megoldásokat és szerintem mostmár bőven vannak olyan NAS linux distro-k amiket nem bonyolultabb beállítani. pl OpenMediaVault.
Én egy Asrock J3160 lap mellett döntöttem, elmegy passzívan, minimum fogyasztással. Van benne 8 GB RAM, több mint sok :D (ez volt itthon, lassú laptop memória amúgy bontott gépből). Nálam olyan 200 torrent fut, DLNA, Plex Server meg SMB megosztás. 5-en használjuk, ritkán van vele gond. Egy ideig kísérleteztem azzal, hogy a Plex-et kirakom netre és akkor lehet streamelni róla, oda viszont se a netem nem elég (8 mbit felfelé) se a proci nem tud mindent on the fly konvertálni. Bár lehet, ha jobb lenne a feltöltés akkor nem kéne lekonvertálnia...

A lényeg a lényeg, hogy én olyan 40k körül jöttem ki HDD nélkül és szerintem ez jobb teljesítményű és rugalmasabb mint a hasonló árú gyári NAS-ok. Plusz ha esetleg az OMV már nem tetszik azért van még bőven NAS distro a piacon.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#16) Zicokuka válasza nemlehet (#15) üzenetére


Zicokuka
senior tag

Ugyanezen elhatározás miatt ėpült a kis sufni szerverem :) Ami normális Nas 50 ezertől indul ės ott van hogy adva van a rendszer, erre meg ha úgy van bármit rakhatsz. Próbáltam freenadt, nas4freet, omv4 se volt tökéletes így lett a 3,ami jól muzsikál. Aki hasonlóban gondolkodik az omv remek rendszer, sok infó is van róla ės nem kell linux főiskola se hála hozzá.

(#17) CaNNa3IS válasza SutPet (#12) üzenetére


CaNNa3IS
senior tag

ott a pont

xpenology-t használok már évek óta egy itx alapu NAS- ban és hibátlan.
Semmilyen más rendszer nem tudja ezt. Akkoriban mindet végigpróbáltam plusz még Ubuntu lts, windows home server -t is.

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#18) Zicokuka válasza CaNNa3IS (#17) üzenetére


Zicokuka
senior tag

Azt pont nem próbáltam,de meg vagyok elégedve az OMV-el :D

(#19) ncc1701 válasza ncc1701 (#1) üzenetére


ncc1701
veterán

Most már kiváncsi voltam a fogyasztásra is. Szóval a fenti szerver terhelés nélkül, apc szünetmentes, szolgáltatói modem, egy switch, egy access point eszik 52W-ot. A procihoz képest nem sok.

[ Szerkesztve ]

(#20) Kantorpe


Kantorpe
tag

Odroid HC2

erdemes megnezni.

Minden élő megöregszik, minden tulajdon elenyészik...

(#21) Bélabácsi


Bélabácsi
tag

Sziasztok!

Gondoltam megírom, hátha valaki más is tud 5letet meríteni belőle. Hasonlóan a cikk írójához, én is próbáltam gyári NAS megoldást (WD MyBook whitelight + Optware), de állandóan csak hákoltam, sosem úgy működött ahogy szerettem volna, ráadásul rettentő gyenge volt CPU-ban, lassú volt. Végül elegem lett belőle és kidobtam...

A befutó egy Lenovo ThinkPad T400 notebook lett, amely NAS-ként fut 0-24-ben már közel 4 éve és azt kell mondjam tökéletesen bevált :K
• CPU Intel Core 2 Duo P8400
• RAM 8GB DDR3
• HDD WD Blue 500GB
• 1 x 1Gbps LAN az alaplapon
• 1 x 1Gbps USB 3.0 LAN adapter
• dokkolóban az extra interfészek miatt
• USB3.0 ExpressCard
• Win7 x64
• Transmission daemon (~100 egyidejű torrent) / VMware Workstation (2 x Ubuntu VM fut egymás mellett) / FileZilla FTP server / Windows file share / NAGIOS / CACTI / Zabbix / OpenVPN server / Cisco IPSec VPN / HD Sentinel / AIDA64 / NRPE
• Az OS-ben az energiagazdálkodási séma a minimumra van konfigurálva (max. 5% CPU), így mérhetően kevesebbet fogyaszt, mint 100%-on pörögve. Szükség esetén a CPU teljesítmény egy kattintással 100%-ra állítható a séma kiválasztásával.
• 2 x 3TB WD RED 3,5" külső USB 3.0-s mobile rack-ben (külön tápról).
• 1 x 1TB WD RED 2,5" külső USB 3.0-s mobile rack-ben (USB tápról).
• 1 x 16GB flash drive USB3.0 (ReadyBoost-nak).
• A gyári CPU ventilátor kímélése végett egy külső Noctua 4cm venti látja el a CPU hűtés szerepét, így a TPFanControl le tudja állítani a belső ventit.
• A HDD auto kikapcsolás tiltva van.
• CPU undervolting-ot végül nem láttam szükségesnek.

Egy APC SUA1500I Smart UPS viszi a fenti cuccot:
• 1 x Cisco router
• 1 x Juniper router
• 1 x TP-Link gigabit switch
• 1 x console szerver
• 1 x Ubiquiti WiFi AP
• 1 x LAN hőmérő
társaságában, amely együtt összesen ~70W-ot fogyaszt. Ugyan nem mértem még, hogy ebből mennyi maga a NAS, de véleményem szerint havi 200-300 Ft villanyszámlát nekem megér, hogy van teljesítmény is alatta, ha szükséges.
Hangja kb annyi van, amennyi a külső CPU ventinek van, amely a nyári nagy melegeket kivéve low-noise adapterrel lassítva fut, így gyakorlatilag hangtalan.

Igazából eddig bármit is akartam rajta megvalósítani, bármi elfért és futott rajta, nem hagyott cserben :)

Üdv,
Bélabácsi

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#22) Zicokuka válasza Bélabácsi (#21) üzenetére


Zicokuka
senior tag

Lapos nálam is felmerült,csak ha már a hdd adva volt,így egyszerűbb volt ez a téma :D Van rajta elég sata,és ha úgy van a külső hdd-imet is rá tudom akasztani.

(#23) CaNNa3IS válasza Bélabácsi (#21) üzenetére


CaNNa3IS
senior tag

probald ki az xpenology-t. vmware alatt is megy.
Amit te összeraktál az nem igazán egy NAS.
Otthon használatos nas-hoz eleg overkill es linux, halozati ismereteket igényel eleg kemenyen. Radius servert is raktal bele Guest wifihez?

Viszont a 70w inkabb 1800-2000.-huf havonta.

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#24) alcsa válasza Bélabácsi (#21) üzenetére


alcsa
senior tag

Egy képet tehetnél fel erről :R.

(#25) nemlehet válasza Zicokuka (#22) üzenetére


nemlehet
őstag

Én is a SATA miatt vetettem el a laptopot. Ok, 2-t esetleg rá tudsz rakni de én pl nem találtam olyan lapost olcsóbban mint egy integrált J3xxx lap amin pl lett volna elég USB3. Agyonvágni a külső HDD-k sebességét meg nem akartam.

Szerintem az ilyen laptopos megoldások elindulni jók, az ember kipróbálja a distro-kat, megnézi van-e kedve ezzel foglalkozni, egyáltalán kell-e neki aztán ha igen, akkor befektet.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#26) Bélabácsi


Bélabácsi
tag

Sziasztok!

Esetemben valóban nem a klasszikus értelemben vett NAS megoldásról van szó, nekem ez a környezet elsősorban a funkciógazdagságról szól és csak másodsorban fájlszerverről :) (hálózatokkal foglalkozom, így ez részben szakmai ártalom is :D ) Amely HDD-k nem USB 3.0-n vagy SATA-n hanem csak USB 2.0-n csatlakoznak, azoknak a sebessége számomra elegendő videók és egyéb fájlok megosztott drive-on keresztül történő eléréséhez. Abban teljesen igazatok van, hogy közel sem produkál olyan disk sebességet (és RAID támogatást), mint egy modern NAS megoldás SATA3-as lemezekkel, de nem ez volt az elsődleges szempontom.

A fenti környezet leegyszerűsítve könnyen elláthat NAS funkciókat, amelyekhez természetesen nincs szükség az említett kiegészítőkre: ha adott pl. egy T400, teszünk bele egy 1TB-os HDD-t, majd az optikai meghajtó helyére egy HDD bay-t csatlakoztatva oda is egy második HDD-t, így bőven van 1-2TB rendelkezésre álló hely. Bár ez a T400 esetében ugyan csak SATA2, az 1Gbps LAN átviteli sebességéhez képest még ez is bőven sok. Erre igény szerint telepíthető Linux / xpenology / OMV vagy akár Windows is :)

Üdvözlettel,

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#27) zsolesz6


zsolesz6
aktív tag

Sziasztok,

Egy Zyxel NAS 326-os tulajdonosa vagyok, de gondolkodom rajta, hogy inkább építek egy NAS-t házilag. Erre egy Lenovo ThinkCentre M92p Tiny asztali gépet néztem ki, amiben a következők vannak.

-Intel Core i5-3470t 2.9 GHz
-8GB DDR3
-256GB SSD (Sata)

Arra gondoltam, hogy az SSD-t lecserélném egy 2 TB-re, és esetleg betennék mellé még egy 120-as M2-est a rendszernek. A NAS semmi másra nem kell, csak torrentezni, illetve média servernek 4K tartalom streemelésére LAN-on. Esetleg távoli elérésre OpenVpn vagy valami hasonló megoldással.

Alkalmas lehet-e ez így, érdemes e valamilyen FreeNas oprendszert feltenni, vagy mehet simán WIN10-zel úgyse eszik sokat ez a config?

(#28) Brogyi válasza zsolesz6 (#27) üzenetére


Brogyi
senior tag

A FreeNAS újabban hardware igényes. Válaszd inkább a XigmaNAS-t. Bármily meglepő USB-ről érdemes használni. Erre van kitalálva. Több sata helyed marad, nem döglik meg a pendrive... Ha mégis 5 percen belül újra tudod indítani. Ja, és a VPN miatt jó választás, biztonságos. Nem kell tudni semmilyen terminál használatot. Kattingatós. Egy pici elszántság kell, de megéri. Ezekben Transmission van, de mint már többször kiderült csak a neted sebességén múlik a seed.
Ha profi vagy, bármelyik client elérhető Jails-ben (pl Qbittorrent,Deluge..).

(#29) zsolesz6 válasza Brogyi (#28) üzenetére


zsolesz6
aktív tag

Köszi a választ. Megfontolom, de esélyes hogy maradok Win10 vagy Ubuntu mellett. Akkor PC-ként is tudnám használni, és mivel véleményem szerint eléggé keveset fogyaszt ez a rendszer, mehet 0-24-ben.

(#30) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Z87-Expert lap, i5-4590T, 4x4GB-1600DDR3L, 4+4+2+2TB (van még hely ugyanennyi), Corsair RM750i, Antec 300, 5db Arctic F12. Asszem, nincs kis NAS-om, ezek voltak itthon, no. :DDD Win10, hálózati meghajtók. Ha a lustaság fájna... :U

[iTX-or-GtfO!]

(#31) Undoroid válasza Nirvanus (#30) üzenetére


Undoroid
őstag

Üdvözöllek!

A felvázolt géped nem túlzás egy kicsit NAS-nak? :DDD Van bőven erőforrás benne, de a várható fogyasztása is eléggé magasan lesz! Nálam ez így fog kinézni:

- Raspberry Pi 3 B+ (hűtőbordázva)
- Kingston 240Gb SSD (külső házzal együtt vettem, mert kellett az USB-Sata átalakító is a projekthez)
- 64Gb microSD kártya az operációs rendszerhez (remélem, hogy látja/támogatja ezt a méretet a Pi)
- 120mm-es kopter lesz felelős a gépház teljes átszellőztetéséért (5V-on járatva, így hangtalan lesz)
- 230V AC / 5V DC 2A tápegység *
- Saját tervek alapján épített, kis méretű Poli-karbonát gépház (Wi-Fi-n keresztül fog kapcsolódni az itthoni hálózathoz. A gépház alapja egy működésképtelen optikai meghajtó, amire csak azért van szükség, hogy legyen valami súlya is a gépnek.)

Vélhetően elég lesz a masina teljesítménye a kívánt feladatra. Hálózati tároló lesz.

* A tápegység sem lesz sokáig a gép része, mert ezt azt egészet egy 10W-os napelemmel fogom etetni...vagyis inkább tölteni egy BMS-el illesztett 18650-es akkupakkot, ami este is működtetheti ezt a szerkezetet. Szóval ez a szerkezet nem egy teljesítménybajnok, de a működéséhez kb. 2.5W-nál többet nem kér! A masina ötletét INNEN vettem! :R

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#32) Nirvanus válasza Undoroid (#31) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Igen, ez határozottan egy "ágyú a csúzli helyett" megoldás, de csak ideiglenes. QNAP lesz a vége szerintem. De elkezdtem olvasgatni a linket, terás SSD pedig van itthon, szóval semmi nincs még kőbe vésve. :D :R

[iTX-or-GtfO!]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.