Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#711) távcsőves


távcsőves
senior tag

Üdv!

Becsülettel végigolvastam az egész fórumot, nagyon tanulságos volt. Az itt is olvasottak hatására, a jelenleg használt Sony Vaio VPCYB2M1E netbookom, az eltelt pár nap alatt komoly szoftveres változáson esett át. Win10 ment (nem volt állítható a kijelző fényereje, ez megoldhatatlan volt sajnos már ezen op.rendszer alatt) és hegesztettem rá sorrendben: Mint 19 XFCE, Manjaro XFCE, Mint 19 MATE, majd végül ma du, Mint 19 XFCE-t ismét, de ezúttal már tudatosan. Az összes Linux változatra igaz volt, minden funkció működött ezen a kisgépen, úgy ahogy az eredeti Win7 (jogtiszta, és ebből adódóan a Win10 is frissített jogtiszta verzió volt) esetében 2011 októberében. (Akkor vettem a feleségemnek). Azért írom, hogy múlt időben működött, mert a Win7 időközben a sok frissítéssel semmivel sem rótt kisebb terhelést rá, mint a Win10.

A gyors tapasztalataim: még a Mint 19 Mate DE is kisebb terhelést jelent, mint a Win10 ennek a gépnek, (Ami egyébként nem volt használhatatlan!) de kinézetben szerintem van olyan szép a desktop. A frissen telepített Linuxok közül "Out of the box", a Manjaro XFCE volt a legpattogósabb, aztán a Mint XFCE alig lemaradva és végül a Mint 19 Mate. (Ettől érzetre a Win10 kicsit kevésbé fürge csak.) A pár nap alatt szerzett tudásnak köszönhetően a ma "véglegesnek" telepített Mint 19 XFCE a legfrissebb kernelel (4.19 , de erre a frissítést nem ajánlom, mivel a saját tárolójában van ha nem is ennyire friss Kernel, de szintén gyors vele, szóval ez nem létszükséglet! ) és legfrissebb MESA csomagokkal ugyanolyan gyors, mint a Manjaro XFCE. (Gondolom, a rolling release miatt annak alapból frissebbek a csomagjai és sikerült is megtapasztalnom, mi ennek az előnye) Kijelentem, ezen gép esetében ezek a Linux változattok előnyt jelentenek, egész egyszerűen, jobbak a driverek :Y és elérhető az egész hóbelevanchoz egy kis igényű, de abszolút jól használható ablakkezelő (XFCE) . Nem vagyok Linux guru, sosem leszek az. De mindkét Linux tájszóláshoz olyan mennyiségű és minőségű how to, tutorial, stb van a netten, hogy az elképesztő. Ami a Linuxokkal még tapasztalatom, nem futottam driver hibába, egyetlen esetben sem, de, hogy egyetlen disztróban nincs a tapipad normálisan beállítva, az elképesztő. Alapesetben a használhatatlan kategória, de mindegyik általam próbált váltózatban, grafikus felűletröl beállítható volt, és bizony pontosan ugyanúgy működik, ahogy az a Windowsok esetében már megszokott volt. Arról nem is beszélve, az összes funkció gomb újra értelmet nyert OSD kijelzéssel...

Gaming: állam leesett, de jobb mint Win10 alatt összességében. :) ez a beszarás kategória azt hiszem, pl a múltkori konzumer logout íráshoz kapcsolódó fórumban említett Tank Force jobban fut... Feró erre mondaná: eszem-f@szom megáll....

A netbookról pár adat, ha valaki eddig nem googlizott rá: 1x4Gb RAM (bővíthető), és Brazos... egy E350 a szíve szegénynek. Kijelző 1366x768 felbontású. Ez a gép 2011 októberében 124 000Ft volt. 3 év garanciával újként a MM-ból. Ekkor az Intel Atomos netbookok 75 000Ft-ért voltak elérhetőek ott. A HDD 320Gb-os volt, hibátlanul működik, de 5 hete az asztali gépből áttettem bele a Kingston 120Gb-os SSD-t. Szóval ez nem üzleti gép, nagyon nem, de nem is a legolcsóbb masina volt akkor, és nem porladt szét, nem szart be, nem tört el csuklópánt és még kismillió szar amit felsoroltak lehetséges esetnek...

Ami a lényeg számomra, a gépet nem sokáig fogom már használni, megy a kislányomnak, nyugdíjas éveit már ott tölti, mivel az eredeti akksi eddig húzta. Most már csak egy órát tudd működni vele. És itt jön az én kérdésem, értelemszerűen szükségem lesz helyette másik gépre. Jelenleg sokat utazom, és azért ebben a méretben keresek gépet. Legyen akkor üzleti (volt a kezeim között, és megértem azokat akik azt mondják, némelyik "golyóálló"), de melyik akkor használtan? Kedves használt üzletit ajánlók, melyik tipust keresem, ha 12-13" kijelzőt szeretnék, Intel HD4xxx IGP legyen, vagy diszkrét VGA is esetleg, jó lenne ha lenne PCMCA port is. (E-GPU miatt ugye... World of Warships amit játszani szeretnék kellemes sebességgel nem szénné butított grafikával. I7 2600K HD2500 IGP-vel próbáltam, 720P sok neki..) Esetleg világítós billentyűzet. Ami fontos, némi építgetés, barkácsolás belefér, szívesen foglalkozok a dologgal. Mi lenne a nekem való gép? A tele az apró megfelelő géppel, sajnos nem igazán segít, mert tényleg rengeteg van. Ebből a rengetegből mit kellene választanom?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.