Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) HUNNIA1920


HUNNIA1920
őstag

Jó lett a cikk, bár kíváncsi lennék, hogy a golyós csapágyakat is ilyen egyszerű e kezelni? Az én gépembe szinte csak golyós csapággyal ellátott venti van (Zalman), ezért mondtam. :)

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#2) bolic


bolic
őstag

Nekem nem jött be a ventiolajozás, max. 1% élettartamát csak így képes megtolni, tovább nem. Megéri a venticsere mint a bosszantó és gyakori olajozás. :K

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#3) hcl válasza bolic (#2) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom, nekem kevesebb pénzem mint időm :) Pedig időm sincs sok, és amúgy így sem kell túl gyakran olajozni.

A mostani ventik hónapok ótaa gépemben vannak, és ami nem a procihoz vagy a vga-hoz járt az mind olajozott. Egyhez sem kellett még hozzányúlni (barátnőm full kicserélt a gépében minden ventit, azokat kaptam meg, és tettem az enyémbe).
Mondjuk a gép 1-2 hetente amikor takarítunk akkor kiporszívózódik + most már rendes házam van (CM Elite 331) amiben legalább elöl van porszűrő.

A legdurvábban sz*rok azok a kis 4 centisek amúgy, amik mobil rackbe meg ilyen helyekre kellenek, 1-2 hónapot ha kibírnak.

Mutogatni való hater díszpinty

(#4) hcl válasza HUNNIA1920 (#1) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jah, bocsi, neked elfelejtettem :) Golyós csapágyast még nem mókoltam, mert egyrészt nem kellett, amikor meg lehetett volna (melóhely) akkor meg siettem, és inkább kicseréltem az egész hűtőt, mert az egy procihűtő volt és a több kiló portól már alig forgott...

Szóval megnéztem az a golyócsapágyast, deelsőre nem jötem rá hogyan esne szét, meg aztán a Silent Knightos cikkben írta valaki hogy nem is jó ötlet, gondolom szétgurulnának a kis golyók aztán vadászhatnál...

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) proof88


proof88
addikt

Köszönöm a cikket! :R
Az az igazság, hogy nekem soha senki nem mutogatott ilyen dolgokat és nem is tanítanak nekem ilyen dolgokat és kicsi vagyok... :U
Úgyhogy amikor zörgős ventillátorral volt dolgom, a legtöbb, amit tettem annyi volt, hogy a matrica mögé a lyukba, ahonnan kiveszed azt a gyűrűt, oda fújtam kis valamit, mondjuk WD40-et. De volt sikerélményem legalább! :)
Ventiket én úgy szoktam tisztítani, hogy berakom ázni 1 percre, aztán esetleges rajtamaradt port lemosom, megtörölgetem és hagyom kiszáradni másnapra, legalábbis nyáron ezt csináltam.
A Te módszered csak pár percig tart és profibbnak is tűnik. :))

(#6) hcl válasza proof88 (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ázni? Mibe? Anyám :)

Amúgy a WD40 is jó lehet, Bluegene-nek bevált, én meg még nem próbáltam.

A "csak a tengelyre fújni" azért nem túl jó mert nem nagyon folyik be a tengely mellé... Persze a semminél jobb. Amíg nem tudtam hogy szét is lehet szedni ezeket, én is így csináltam.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) Stiky


Stiky
senior tag

Én szétszedés nélkül oldottam meg egy régi celeron stock hűtő ciripelését.

Volt itthon 10ml -es fecskendő, mivel tű nemvolt hozzá, így egy fültisztító pálcikát szuszakoltam a végébe és így keskenyebb lett a kimeneti lyuk.
Aztán már csak szét kellett húzni (ameddig engedi) a ventit az állórésztől, majd következett kevés szilikon olaj bejuttatása.
Azért hangsúlyozom, hogy kevés, mert ahogy beüzemeltem, szépen szétcsapta körbe a felesleget magáról. :)
Szerencsére a winyó alatt használom bónuszventinek, így egyszerűbben le tudtam pucolni, az olajat.(Képzelem mit csinálhatott volna a gyári helyén...) :)

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#8) nuri


nuri
aktív tag

Hmm, én úgy tudtam zsírozni érdemesebb.

(#9) viraga


viraga
tag

Ventilátor (1 L), ettől függetlenül jó cikk, ki fogom próbálni!

(#10) 14adam


14adam
addikt

Énis már csináltam ilyet nemis egyszer,és sokkal olcsóbb megoldás mint venni egy új hütőt.(Igaz én étolajal csináltam,és bevált :D )

(#11) eziskamu


eziskamu
addikt

Szerintem is hasznos cikk, grat :C . Igaz én is olajoztam már ventit, de ilyen mélységig én sem szedtem még szét.

14Adam: A biodízel és a biohűtőpaszta (lekvár) után már meg sem lepődök, bár avasodhat :)

[ Szerkesztve ]

(#12) hcl válasza Stiky (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ja akinek van szilikonolaja :D Nekem sose vót' :( Mondjuk a régi Intel hűtők siklócsapágyasok voltak, az újak szerintem golyósak :(

@nuri : Zsír is jó, de gépzsír legyen...

@viraga : Köszi, kijavítom ha lesz időm :)

@14adam, eziskamu : Étolaj tényleg avasodik, régen mi is kipróbáltuk, de egy idő után kezdtek úgy beállni az így kezelt ventik hogy öröm volt nézni... Inkább nem csináltam ilyet 1-2 eset után mert volt hogy a user gépe majdnem megsült... (P3-as prociventi...)
(Bár mondjuk a marhájának csak az tűnt fel hogy szirénázik néha a gép, de nem szólt volna... csak amikor elkezdett fagyogatni is...)

Mutogatni való hater díszpinty

(#13) 14adam válasza hcl (#12) üzenetére


14adam
addikt

Én ezért tettem sokat rá,bár akkor meg sültkrumpli szagvolt a szobába :D ,Amugy mostanába énis már rendes olajat használok :)
Valami serpenyöt ráraktam volna a videokártyára és akkor már mehetett volna a sültkrumpli sütés, mert az olaj is és a hőmérséklet is megvolt :D

[ Szerkesztve ]

(#14) twollah


twollah
nagyúr

Annak a gyurunek semmi koze sincs a seeger-gyuruhoz.

Ez seeger gyuru.

Az szerintem csak egy szimpla lezaro-gyuru.

(#15) twollah válasza proof88 (#5) üzenetére


twollah
nagyúr

A WD40nel vigyazzni kell, mert egy ido utan elparolog, kiszarad, mert petroleum alapu.

(#16) hcl válasza twollah (#14) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, hát a seeger-gyűrűre hasonlít, legtöbb helyen annak is hívják. Mindenesetre az tartja helyén a tengelyt. Az emberek többségének ez a címke, "seeger gyűrű" tökéletesen megfelel rá :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#17) twollah válasza hcl (#16) üzenetére


twollah
nagyúr

Az a baj, hogy ezzel meg lehet vezetni a nepet.

Gyuru, ********* gyuru, lezaro ******* gyuru, de ne irjuk, hogy seeger-gyuru, mert attol igen csak tavol all.
Mondjuk annyira, mint Mako Jeruzsalemtol.

Ettol fuggetlenul a cikk eleg hasznos.

Lehet, hogy rosszul emlekszem, de mintha valaki zsirozta volna a ventilatort, gondolom valami finom zsirral.

Mondjuk a Noctua NF-8as ventilatoraim 100%, hogy nem fogom szetszedni meg vagy 4 es fel evig (a gyarto 5 azaz ot ev garanciat vallalra).

[ Módosította: Bordoi ]

(#18) hcl válasza 14adam (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez jó :D

@twollah : OK, kijavítom...
Bevinnék pár Noctua-t a melóhelyemre, ha azt a pormennyiséget bírják 5 évig megállás nélkül... :D

@3.Aragorn : A golyós ventiél sem az lenne ördöngösség hogy bezsírozd (én is szereltem / jelenidő biciklit) hanem hogy megtaláld a darabokat amik szétgurulnak gondolom :D
Valaki írhatna tapasztalatokat aki szerelt már golyóscsapágyas ventit, mert érdekelne engem is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#19) 3.Aragorn válasza hcl (#6) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Jó a cikk.

Golyóscsapágyas ventikről meg annyit, hogy bár nem volt még velük dolgom, viszont biciklit szedtem már szét a leges-legapróbb darabokra. És egy golyóscsapágy bezsírozása nem olyan nagy ördöngösség...

Nem minden vándorút céltalan...

(#20) 3.Aragorn válasza twollah (#17) üzenetére


3.Aragorn
addikt

5 évet vállalnak ventire? Az szép.

Nem minden vándorút céltalan...

(#21) WD40 válasza twollah (#15) üzenetére


WD40
aktív tag

Mi van velem? ;]

WD40 erre valóban nem jó, inkább olyan olaj, műszerolaj, amit egyes borotvákhoz adnak, vagy a modellvasutakhoz kaphatóak. Azok az igaziak. És eláztatni sem szabad. És mielőtt szóba kerülne a szilikon spray, azt soha!

Az analog világ utolsó (?) harcosa.

(#22) hcl válasza WD40 (#21) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Há' nem vagy jó. Van ilyen na :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#23) twollah válasza 3.Aragorn (#19) üzenetére


twollah
nagyúr

"egy golyóscsapágy bezsírozása nem olyan nagy ördöngösség..."

Azert azt szivesen vegigneznem ahogy te egy dupla porvedos (fem porvedore gondolok) bezsirzol es osszeraksz.

(#24) twollah válasza 3.Aragorn (#20) üzenetére


twollah
nagyúr

Bocsanat rosszul tudtam...

6 azaz hat evet vallal ra a gyarto.

[link]

Mondjuk az ara is kellemese horrorisztikus, hogy elvarja az ember a minoseget.

(#25) twollah válasza WD40 (#21) üzenetére


twollah
nagyúr

A szilikon spray az a nesze semmi fogd meg jol kategoria.
Az tenyleg csak szarit, az elejen jo, de utana mar csak art, mint hasznal.

(#26) hcl válasza twollah (#25) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szilikonnal egyszer befújtam egy 4cm-st, hát az utána forgott de jobban zörgött mint egy csörgő :D Szóval ezt megtanultam magamtól :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#27) proof88


proof88
addikt

Én mondjuk azzal az alapvető dologgal sem vagyok tisztában, hogy ezeknél a mechanikai dolgoknál hová rakunk zsírt, és hova olajat. Mert most beszéltek erről is meg arról is, de van ahova nem szabad ez, csak az, stb. :B

(#28) hcl válasza proof88 (#27) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Zsírral a tengelyt érdemesebb bekenni gondolom. A hatása ugyanaz mint az olajnak, ez már ízlés dolga, meg azé hogy mi van a környéken.

Amúgy a zsír jelen esetben gépzsír. ;)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#29) Led28


Led28
csendes tag

Én bringalánc olajjal szoktam a ventit olajozni.

(#30) commanDOS


commanDOS
senior tag

Régebben én is olajoztam a ventiket, a gyűrű előszeretettel pattan le és tűnik el a semmiben, tapasztalat :) Egyébként hasonló a seeger gyűrűhöz, csak annyira pici, hogy felesleges lett volna rá még két lyukat is csinálni, úgyse szedi szét senki ugyebár ;)
persze milyen jó a "seegerringenzange" :)

Szóval a lényeg: ezeket a finom olajakat hamar kidolgozza magából ventilátor, érdemesebb ezt a fehér zsírt használni. (nem tudom a nevét, konyhai gépekben is van, meg finomabb cuccokban, talán szilikon alapú)
Szerintem jobban simítja a tengely egyenetlenségeit meg tovább a helyén marad.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#31) wassermann


wassermann
addikt

(commanDOS megelőzött)

Mivel az olaj finom páraként a venti hatására beterítheti a PC-t és gondot okozhat a villamos csatlakozásoknál, az olaj helyett inkább valamilyen kenőzsír, használata a javasolt!
Korábban a kazettásmagnóknál, lemezjátszóknál is inkább kenhető, mint folyékony anyagot használtak a mozgó alkatrészeknél.

[ Szerkesztve ]

(#32) hcl válasza commanDOS (#30) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na igen, írtam is hogy a ventibe nem fontos az a gyűrű...

@wassermann : Na ne már, az olaj nem vezeti az áramot. A csatiknak meg nem okoz gondot, főleg ha nem úszik benne minden.
Egyébként is, elég sok gépem úszott már az olajban :D Zárlatos egyik sem lett.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33) 3.Aragorn válasza twollah (#24) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Közben én is nézegettem a Noctuákat. Magyarországon jó ha 5 évet kapsz rá.
[link]
A NF-P12 igencsak jó. Ha lesz pénzem, benevezek egyre.

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#34) proof88 válasza hcl (#28) üzenetére


proof88
addikt

De pl bicikli láncot nem szabad zsírral kenni, ahhoz olaj kell. De a hajtómű tengelynél meg zsírozzák. Biztos megvan a szabály rá, hogy hova kell ez, hova az. Mondjuk te is azt mondod, hogy tengelyt zsírral. :))
Persze gondoltam, hogy nem libazsír. :DDD

(#35) twollah válasza 3.Aragorn (#33) üzenetére


twollah
nagyúr

Valo igaz hazankban csak ot azaz 5 evet vallalnak ra a kereskedok, de szerintem az is boven eleg.

(#36) Stiky válasza hcl (#12) üzenetére


Stiky
senior tag

Én még jó régen kaptam vagy 50ml -t kis tégelybe :))

#30 - commanDOS
Olyat lehet e valahol kapni? :F
Mert pl. a bill-eknél a fém megtámasztóval rendelkező gombok alatt (space, enter) olyannal kenik a puhább járás érdekében. De kb. az első alapos pucolás után el is tűnik.

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#37) 3.Aragorn válasza twollah (#23) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Amit összeraktak, szét is lehet szedni valahogy, és viszont. 1-2 kivételtől eltekintve.
Amúgy a mountain bike is durvának tűnt először, de meg lehetett csinálni. Biztos vagyok benne, h amit te írtál is megoldható.

Nem minden vándorút céltalan...

(#38) hcl válasza 3.Aragorn (#37) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát ha sikerül megoldani egy golyós ventit, akkor írd le, mert én is szeretnék tudni olyat javítani :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#39) twollah válasza 3.Aragorn (#37) üzenetére


twollah
nagyúr

Azt a csapagyat amit belinkeltem maximum roncsolassal lehet szetszedni.
Szoval pont beleesik abba az 1-2 kivetelbe.

Mas.

Nem veletlenul kerestem ki olyan csapagyat amit csak roncsolassal lehet szetszedni.
Pont az volt a cel vele, hogy behuzzalak a csobe.

(#40) hcl válasza twollah (#39) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK hogy behúztad de ott golyóscsapágyas ventiről volt szó, szóval ha annak a csapágyát volnál szíves belinkelni, az érdekelne minket. :D
Lehetőleg egy "How to dismantle a ball-bearing cooler" leírással együtt :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#41) twollah válasza hcl (#40) üzenetére


twollah
nagyúr

Amibol a behuzas indult abban a hozzaszolasban bicikli csapagyakrol volt szo...

(#42) 3.Aragorn válasza twollah (#39) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Büszke lehetsz magadra. :U

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#43) ABE


ABE
őstag

A régi notimban 1 év használat után elkezdett zörögni a ventilátor. Persze éppen nem lehetett kapni bele újat, ezért a javítás mellett döntöttem. Egyik cimborám javasolta, hogy ha már kopott a cucc, akkor próbáljak ki egy nagyobb viszkozitású ("sűrűbb", "vastagabb") olajat. Így került bele hajtóműolaj, aminek köszönhetően a javítás óta eltelt 1 év alatt teljesen hibátlanul tette, és teszi is a dolgát a hűtő. Korábban WD40-nel és műszerolajjal volt tapasztalatom, és azok sajnos elég hamar megadták magukat. Szóval én is alátámasztanám az írásban elhangzottakat, hogy nagyobb zajosodás esetén érdemes valami "komolyabb" olajat kipróbálni.

[ Szerkesztve ]

(#44) commanDOS válasza Stiky (#36) üzenetére


commanDOS
senior tag

Ha tudnám a nevét azt is tudnám hol árulják ;)
Jó az, elég sima anyag, nekünk az ablak zárszerkezetében meg a sarokpántoknál is gyárilag ilyen trutyival van kikenve. Régi görgős egerek tengelyein is ilyen van.
Gépzsír nem igazán való ilyen finom szerkezetekbe.
A szilikon zsír (szilorka) meg nagyon sűrű, beáll tőle a tengely vagy kirázza magából, azt ennyi volt az értelme.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#45) 3.Aragorn


3.Aragorn
addikt

Létezik világos színű gépzsír. Nem tudom, hogy így hívják-e. :U Az nem szárad ki olyan hamar, mint az olaj és kenhetőbb mint a klasszikus gépzsír.

Nem minden vándorút céltalan...

(#46) kkng válasza HUNNIA1920 (#1) üzenetére


kkng
csendes tag

A meghibásodott csúszócsapágyas ventillátorokat lehet olajozni bármivel, de nem érdemes, mert a kenőanyag rövid időn belül távozik, és akkor lehet újra kenni, de egy idő után meg fogod unni.
A ventillátor :(( :(( :(( csúszócsapágyak eredetileg porkohászati úton előállított szivacs szerkezetű un. szinter bronzból készülnek, melyek tartalmazzák az élettartamukhoz szükséges kenőanyagot. Ha a csapágy felülete valamilyen okból (túlterhelés, kiegyensúlyozatlanság pl. a lapátokra rakódott por miatt, alacsony színvonalú gyártástechnológiából adódóan, stb.) megkenődik, akkor lezárul a szivacsekezetben lévő kenőanyag útja. Ezt követően a tengely is be fog maródni, a csapágyhézag megnől, az utólagos olajzástól nem fog megjavulni tartósan.
A csapágyak élettartama nem attól függ, hogy csúszó, vagy gördülő szerkezetű-e, hanem a megfelelő méretezéstől és gyártástechnológiától.

(#47) twollah válasza 3.Aragorn (#42) üzenetére


twollah
nagyúr

Szerintem ez nem buszkeseg kerdese.

Nem figyeltel a kepre.
Nem ugy kell nekiugrani a szerelesnek, mint tot a keresztanyjanak.

(#48) crosgals


crosgals
tag

Próbáljátok meg grafitos zsirral,esetleg olajjal..........nekem bejött.

A privátokat hamarabb észreveszem!

(#49) 3.Aragorn válasza twollah (#47) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Láttam a képet és?

Nem minden vándorút céltalan...

(#50) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Ha valaki megszorul, szó szerint és képletesen is :) az nyugodtan olajozhat étolajjal :) Pár napot kibír, mire eljut az ember egy bót'ba új ventiért...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.