Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Tzombi válasza operator10 (#47) üzenetére


Tzombi
csendes tag

A katolikus vallás azt mondja, hogy a testünkben jövünk vissza a feltámadáskor?
Mert ha "csak" a lélek, aminek nincs kiterjedése, akkor nem lesz nagy zsufi.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#52) Tzombi válasza CollectoR (#46) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Az igazságnak legtöbbször három! (minimum)

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#53) Tzombi válasza CollectoR (#48) üzenetére


Tzombi
csendes tag

A tudat, maga a tiszta szellem. Ennél fogva nem lehet anyagi természetű.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#54) CollectoR válasza #96302336 (#49) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Akkor a következő gondolat szinte adja magát:
Ha az éntudat megsemmisül az emlékeinkkel együtt, a lelkünk hiába kerül a pokolba, vagy mennybe, azok nem mi leszünk, egyelőre mondjuk tudat nélküli testnek (vagy léleknek), ezáltal abszolúte lényegtelenné válik az, hogy mi itt a bolygónon hogyan éljük le életünket. Persze ez elmélet, nem kell mindenkinek gyilkolászni meg hazudozni, de azt hiszem nem is jellemző ez a 'hitetlenekre' sem túlságosan.

(#55) CollectoR válasza Tzombi (#53) üzenetére


CollectoR
aktív tag

A tudatod alapvetően az emlékeidre hagyatkozik, az az alapja. Ha nincsenek emlékeid, nem lehetnek gondolataid, ennél fogva éntudat sem alakul ki. A memória pedig az agynak egy bizonyos részében van, amit el is lehet veszteni pl. baleset során, vagy betegségben. Ha emlék nélkül próbálsz élni, akkor ösztönből fogsz cselekedni.

[ Szerkesztve ]

(#56) Tzombi


Tzombi
csendes tag

Vakegérke által indukált gondolatmenetemmel, folytatom az írást, de azt már a "személyes bejegyzések" alatt. :)

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#57) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

A hit és a vallás, nem azonos fogalmak szerintem.
Egy ember minél vallásosabb, általában annál gyengébb a hite.
Itt most a szertartások mindennél inkább történő betartására gondolok.

Minden ember hisz valamiben.
Az ateista is. Az ő vallása sem tudáson alapul.
Az igazán alapvető dolgokról csak elméletek léteznek, az elmélet pedig
nem tudás, csak annak illúziója.
A tudományról alkotott képünk és a valóság közötti néhány fontos
eltérésről olvasható magyarul :[link]

Azt sem igazolja semmilyen kisérlet, hogy az emberek vallásos és hitbeli érzései és
gondolatai mindenkinél azonos módon előhívhatóak lennének.

Profán gondolata Erica Jongnak, de valószínűleg igaz :
" Dugóhúzóba került repülőgépen nincsenek ateisták "

Az emberekben a hit belülről jön, nem tanulható.
Különböző formákban kereshetjük Istent, de a tagadás is egyfajta igazolása
egy olyan Létezőnek, aki az emberi tudatot messze meghaladóan létezik.
Nevezték, nevezik és nevezni fogják sok néven.
Imádhatják és gyűlölhetik, tagadhatják a létezését, de az emberi tudomány
eszközeivel nem bizonyítható a nemléte.
A legnagyobb tudósok, akik a tudomány határait feszegették, istenhívők
voltak. Bár nem feltétlenül vallásosak, sőt esetleg vallástalanok.
Maga a szó "vallás" azt jelenti magyarul, hogy az ember megvallja a hitét.
Az intézményesült vallások látszólag segítséget nyújtanak ebben, valójában
gyakran maguknak vindikálják a jogot arra, hogy eldöntsék hogyan lehet
valaki hívő ember.
Az, ahogyan egymás hívőit üldözik, vagy semmibe veszik leleplezi azt a
hamis illúziót, hogy létezik egy vallás, ami mindenek fölött áll.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a vallások hibái miatt, nem lehet valaki
hívő ember. A hit mindig ad és sohasem elvesz.
Nem előírt szertartások elvégzésével, hanem a lelkiismeretét megvizsgálva
mindenkinek lehetősége van arra, hogy erőt merítsen a hitéből.

Az, hogy a hit nevében mit követtek el, mit fognak elkövetni nem jelentheti
a hit tagadását mert az emberiségnek nincs olyan szintű tudata, hogy a saját
létezésének célját meg tudja fogalmazni és meg tudja valósítani.
Az összes erkölcsi törvényünk vallási eredetű.
Tudománya az erkölcsnek tudtommal nincs, tehát egy cselekedetről nem
bizonyítható az, hogy egy magasabb szinten mi a haszna vagy kára.

Igen, én hiszek Istenben!

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#58) philoxenia válasza CollectoR (#55) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Erre mi a bizonyíték?
Mi az ösztön?
Mi az ösztön és a tudat közötti különbség?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#59) CollectoR válasza philoxenia (#58) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Mire mi a bizonyíték? Mindenkiben 1 féle éntudat van, kezdetben, mikor még az ember elkezdi a világot felfedezni maga körül. A személyes, egyéni tapasztalatok, és az egyén képességeinek határai formálják meg a belső gondolkodásmódot, az éntudatot, és az összes későbbi tulajdonságot. Az ösztön és a tudat közt a különbség, hogy ösztönnel születik az ember, a félelem, az étvágy stb. a tudat az, ami ezeket kontrollálni tudja, méghozzá emlékek alapján. Ha egy ember nem tanulja meg a szobatisztaságot, akkor a tudata hiányos lesz a mi mércénkkel mérve, és ő meg sem próbálja visszatartani, ösztönösen azt teszi, amit érzései diktálnak.

(#60) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Egy kicsit még visszaolvasgattam.
Az örök életben való hit, gyakran a vallások része.
A formájáról azonban gyakran eltérő álláspontot képviselnek.
Az örök életben viszont nem hiszek.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#61) CollectoR válasza philoxenia (#60) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Ez mindenképp helyénvaló megállapítás, örökké semmi sem lehet. Ebbe minden dolognak minden paraméterét bele lehet érteni.

(#62) philoxenia válasza CollectoR (#59) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Tehát akkor a szobatiszta macskának is van tudata?
Nem ugyanazt a fogalmat értjük a tudat alatt.

Tudat alatt én azt is értem, ami semmilyen tapasztalatból nem
vezethető le.
Az új dolgokat kitaláló emberek sokszor építenek ugyan a
tapasztalataikra, de mindig ad hozzá a képzeletük annyit,
ami a világunkat előbbre viszi.
Az absztrakt gondolkodás nem vezethető le csak tapasztalatokból.
Ha így lenne, a majom és az ember között szinte semmi különbség nem
lenne.
Az ősemberekről alkotott elméletek tudományos alapjairól is
olvashatsz a linkelt műben.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#63) CollectoR válasza philoxenia (#57) üzenetére


CollectoR
aktív tag

A 'tudomány' nem egy kifejlett, komplett valami, amit szembe lehet állítani a vallásokkal. A tudomány előrefele halad a világ megismerésében, aminek nem biztos hogy egymillió év múlva is vége lehet. Ellentétben a vallásokkal, amik komplett világképet állítottak fel, és a változásoknak, új dolgoknak már nem tudnak, vagy nehezen tudnak megfelelni. A törvények nagy része már az ókori mezopotámiában megvolt, és ha pl. Hammurapira azt mondjuk, hogy vallási vezető volt, akkor szerintem tévedünk, persze akkoriban a mindennapok része volt valamilyen vallás gyakorlása. Az emberek a hitet persze hogy nem tanulják, ha egyszer 20-50 generáción keresztül ez része volt az őseiknek, így valamelyest már eleve keresi a hitet az ember valamiben.

(#64) Kareszovics válasza Tzombi (#33) üzenetére


Kareszovics
addikt

Ott a 20 tégla:)

http://steamcommunity.com/id/sgtavitus?l=hungarian

(#65) CollectoR válasza philoxenia (#62) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Van tudata a szobatiszta macskának is. De nagyon kezdetleges, és primitív. A kutyának is van, a majomnak is van. De ezek mind csak nagyon-nagyon kezdetleges képességgel rendelkeznek, mivel ők fizikailag korlátozottak (agyfelépítés) az emberhez képest, ezáltal nem összevethető a kettő.

(#66) Kareszovics válasza Tzombi (#37) üzenetére


Kareszovics
addikt

Ha zuhanó gépen ülnek nem istennel foglalkoznék hanem azzal aki velem van ott.

http://steamcommunity.com/id/sgtavitus?l=hungarian

(#67) philoxenia válasza CollectoR (#63) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ha tényleg érdekelnek ezek a dolgok, akkor nagyon
ajánlom a könyvet, sokszor meglepődtem olvasása közben.
A tudósok és a tudomány olyan adatait is megtalálod,
amik a népszerű ismeretterjesztésből általában kimaradnak.
Ne Daniken féle műre számíts, az elkészítésében mai
tudósok működtek közre.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#68) philoxenia válasza CollectoR (#65) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Minden ember agya fizikailag szinte megegyezik.
Hát....... Enyhén szólva vannak különbségek.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#69) CollectoR válasza philoxenia (#67) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Hát Daniken kissé másfajta könyveket írt, legalábbis az, amit én olvastam tőle. Majd betárazok egy két könyvet a polcra ha lesz pénzem. Bár inkább a tisztán elméleti kérdésekkel foglalkozom, amihez ritkán van irodalom, főleg amit értek is, de akad.

(#70) philoxenia válasza CollectoR (#69) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Én is könyvtárból olvastam. :)
Teljesen laikus a szerző és tényeket ír le csak.
Nagyon közérthető módon, sokféle tudományterületről.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#71) CollectoR válasza philoxenia (#70) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Az amcsi wikipédia egyelőre megfelelt nekem, ami ott nincs fennt, az már problémás dolog.

(#72) philoxenia válasza CollectoR (#71) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ami ott fenn van, csak második, harmadik, sokadik forrásból
származik.
De látom Te hiszel a tudományban. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#73) CollectoR


CollectoR
aktív tag

A topik fő kérdésére visszatérve, a halált / elmúlást, csak úgy lehet definiálni, hogy valami, ami előtte élt / volt, az egy bizonyos időn túl ellentettjére változik. De ugyanez van az élettel is, csak akkor van élet, ha az valamikor keletkezett, vagy elmúlt. Ezért zárható ki az örök lét. Az már fogósabb kérdés, hogy az örök nemlétet hogy értelmezzük, de majd rászánok némi időt magamnak :)

(#74) CollectoR válasza philoxenia (#72) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Hinni csak abban szoktam, amiben nem vagyok biztos.. a tudomány ugyanúgy ellentétben áll a határtudományokkal, és egy másfajta logikával jelenleg, és szinte ugyan úgy dogmákra épül, mint a katolikus egyház. Régebben ez nem így volt, ha az ember kijelentett valami új dolgot, amit akkoriban 'szentségtörésnek' tituláltak, de be tudta bizonyítani az igazát, azt elfogadták. Ma alapból kirúgják/kiröhögik. Én megpróbálok minden irányba elég tapasztalatot gyűjteni, még viszonylag fiatal vagyok, így megpróbálok mégjobban rágyúrni :))

[ Szerkesztve ]

(#75) philoxenia válasza CollectoR (#73) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem igazán tudjuk még azt sem megfogalmazni,
mi az, hogy élet.
A vírusok és pl. a prionok csak félig meddig élők a
mai álláspont szerint.
Amit pedig az ember nem lát, nem hall és nem tud
megfogni az számunkra nem is létezik.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#76) philoxenia válasza CollectoR (#74) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Igazából fiatal vagy, nemcsak viszonylag. :)
A világról alkotott képem nekem is sokat változott
az alatt a 20-25 év alatt, amivel idősebb vagyok Nálad.
Ha azonban úgy érzem már végleges a kép,
bele fogok halni. :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#77) ftc


ftc
nagyúr

tuti van előtte valami.... sokszor volt oylan gondolat, hogy miért pont én itt és akkor?

Miért tudok 1-2 dolgot, hogy előrre befog következni? Vagy mit fog a másik mondani?

(#78) CollectoR válasza ftc (#77) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Hát ez már inkább parapszihológia :) De ha pl. a dejavu -ra gondolsz, akkor azt szerintem az ember álmában látja. Nekem volt egy olyan álmom még gyerekkoromban, ami csak 10 évre rá történt meg, de halálpontosan, és az álomra is emlékeztem. Szóval ez létező dolog, a tudatos álommal talán mélyebbre is lehet nyúlni ezügyben, de én nem gyakoroltam eleget még. Szóval kifejezetten gyakorlással meg lehet oldani, hogy kicsit többet láss abból, ami esetleg bekövetkezhet.

[ Szerkesztve ]

(#79) CollectoR válasza philoxenia (#75) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Azért nehéz megfogalmazni, mert többrétegű dologról van szó, itt egyszerre sok szempontból kell a dolgot megvizsgálni, így nem elhet 1 olyan választ rá adni, ami mindegyiknek megfelel. Meg talán nem is az, hogy nem tudjuk, csak nem merjük ezt kimondani, és állítani, hogy mostantól ez a xy pár sor az élet megfogalmazása, definíciója.

(#80) 3psilon


3psilon
aktív tag

Érdekes írás, Tzombi.

<őszinte on>
Én mostanában elhatároztam, hogy adok egy esélyt magamnak, hogy megismerjem Istent: elkeztem istentiszteletre, ifire járni. Tudom, hol kell még jobbnak lennem, hol kell problémákat kijavítanom, hogy minden teljes legyen. Az az igazság, hogy én látok hívő embereket... és látni, hogy ez jó. Mármint, hogy van benne valami. Van bennük valami. Ők "Szentléleknek" hívják de mindegy is. Talán nem lesz semmi sem, de ezt nem hiszem.
<őszinte off>

Topik on:
Sokan vetik ezt fel a kereszténységnek, hogy mindig csak pokol, meg hasonlók. Ez a katolicizmus. Volt. Talán egy évszázada. Jársz te misére/istentiszteletre? Szó nincs pokolról. Egyszer sem volt. Van szó Jézusról, aki örök életet ajánl. Meg ilyenekről. Egyébként: itt letöltheted mp3-ban az igehirdetéseket, például az utolsó az jól fel volt építve. Ha van szabad fél órád, hallgasd meg. Vagy gyere ülj be vasárnap hétre én is ott leszek :) Végülis semmit nem veszíthetsz.

Üdv :)

u.i. ha egy "saját" istenben hiszel, az mire jó? Mert elvileg van egy, a keresztények, a zsidók, az arabok stb. szerint (és akár ugyanaz is lehet), és ha az van, akkor a Te saját istened nem létezik. Ha mégis, akkor másoké miért ne? Akkor meg akár végtelen sok isten létezik. Annak meg semmi értelme.

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#81) Tzombi válasza CollectoR (#55) üzenetére


Tzombi
csendes tag

A tudat az un. „gondolkozó” rész, az emlékek a un. tudatalattiban találhatók. De az utóbbiba tartozik a vegetatív idegrendszer is, ennek köszönheted, hogy lélegzel, hogy dobog a szíved, van emésztésed, meg hogy egyáltalán élsz. Mármint a tested. Bár valóban szoros összefüggés van a két oldal között, de igazából az emlékek azok, amiket „tudásnak” nevezünk. Minden, ami történik velünk, azt elraktározzuk, minden ingert, illatot, érzelmet, stb. Persze fontosságuk szerinti „könyvtárakba”. Vannak olyan könyvtárak, amiket nap, mint nap előveszünk, olvasgatjuk annak tartalmát, de vannak olyanok, amiket soha elő nem veszünk. De ezek nem fizikai dolgok, mint ahogyan a memóriában a bájtok sem azok.
Különböző sokkhatás miatt az agy (tudatalatti) blokkolhatja ezeknek a könyvtárakhoz a hozzáférést. Ezért tűnik olybá, hogy elveszítettük az emlékeinket.
De bármilyen emlékezet kiesés, még a balesetből származó agyi sérüléseknél is, nem okozhatja azt, hogy az alapvető életfunkciók ne maradnának meg. Az a rész, ahol ezek tárolódnak, soha nem sérülnek meg?
A keleti metódus szerint az un. „akasha lemezeken” tovább visszük ezeket az információkat. Azokat, amik a reinkarnáció kapcsán fontosak. (Megtapasztalások, tanulságok, mert, hogy ezek miatt kerülünk le a földre)

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#82) Tzombi válasza CollectoR (#65) üzenetére


Tzombi
csendes tag

De akkor mi a helyzet a delfinekkel, patkányokkal, méhekkel, hangyákkal, urambocsá, a csótányokkal?

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#83) Tzombi válasza philoxenia (#68) üzenetére


Tzombi
csendes tag

A testfelépítés is megegyezik, és mégse.
Ugyan ez van az aggyal. A tudomány, még nagyon kezdetleges ismerettel rendelkezik az aggyal, és annak működésével kapcsolatban. Olyan ez, hogy amikor szétszedsz egy wincsesztert, minden egyes darabjáról tudod, hogy micsoda, de nem érted, hogy kerülnek rá az adatok a merevlemezre, és azok hogyan tárolódnak, és onnan hogyan olvashatóak.
De fizikailag ismered.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#84) Tzombi válasza CollectoR (#73) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Bár a topik fő kérdése nem ez volt, de ez is érdekes definíció lehet, ha bővebben kifejted.
Nem mindig azok az ellentét párok, amire gondolunk. Még mielőtt messzemenő következtetéseket vonnál le, ajánlom figyelmedbe az alábbi linket:

http://t-zombi.freeblog.hu/archives/2007/06/08/Az_ateista_filozofia/

(Nem tudom, hogy a hozzászólásban, hogyan lehet linket beszúrni.)

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#85) Tzombi válasza 3psilon (#80) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Köszönöm!

"ha egy "saját" istenben hiszel, az mire jó?"
Persze mindenféle Isten létezik, ember csoporttól függően. Szerintem az összes egy, és ugyan az. De mivel Isten a maga képre teremtette az embert, akkor az is logikusnak tűnhet, hogy az ember a saját gondolataihoz igazítva képzeli el Istent!

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#86) philoxenia válasza Tzombi (#85) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Isten egy, csak az emberek gondolatai és a Róla
alkotott kép eltérő.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#87) ftc válasza CollectoR (#78) üzenetére


ftc
nagyúr

Ki tudja mi ez...esetleg lehet, hogy e a halál amiben most vagyunk... nézőpont kérdése a egész. Valahonnét álmaidban összerakod a dolgokat, de honnét?

Ha vesszük azt, hogy van Földünk. Miért pont itt, pont ezen a bolygón, pont most vagy...elgondolkodtató. Túl sok a véleten az ember életében.Biztos va valami felettünk ami megmagyarázhatatlan számunkra örökre. Ahova az emberi agy nem tud elmenni. Pl egy egyszerű példa iylenre: Hova tágul a világegyetem? Kb afő kérdés is ilyen. Soha nem tudhatjuk meg.

Első véletelen életedben mikor a petesejt megtermékenyül.
Azt köv fiú vagy lány leszel. Tudom gnetika nem véletlen, de véleteln mvel nem tudod mit hordoz a spermium.

Mindig felteszem a kérdést: De miért én? mikor van más 100 ember pl aki elvégezheti ua a munkát?

A kedvencem: mész s ugy éred eme emert láttad már valamikor. De nem ebben az időszakban.

(#88) QuippeR válasza #96302336 (#49) üzenetére


QuippeR
tag

"Viszont, amíg élek nem akarok lemaradni a jó dolgokról. Így pl. nem egészen normálisnak tartom azokat, akik gyk. lemondanak minden szórakozásról, mert ezt írja elő a szentírás."

Azért elég sekélyes élete lehet annak, akinek minden szórakozása olyasmi, amit a Szentírás tilt. Vagy egyszerűen csak sosem olvastad? Mert akkor meg nem kéne butaságokat írni.

[ Szerkesztve ]

(#89) ijjájom


ijjájom
csendes tag

Én személy szerint a reinkarnáciban hiszek, ezért magamra végrendelkezem... :C :DD :K

A felhő mögött, mely ránk veti árnyékát, ott a csillag, mely ránk veti fényét. Victor Hugo

(#90) #96302336 válasza QuippeR (#88) üzenetére


#96302336
törölt tag

"Azért elég sekélyes élete lehet annak, akinek minden szórakozása olyasmi, amit a Szentírás tilt. Vagy egyszerűen csak sosem olvastad? Mert akkor meg nem kéne butaságokat írni."

Sarkítasz. Nem azt írtam, hogy CSAK azt a szórakozást válaszd, ami tiltott. Ez elég sekélyes gondolkodásra vall, mert akkor nem kéne buta reagálásokat írni. ;]
És olvastam is a Bibliát. Az első fele a Zsidókról szólt. A másik fele egy zsidó származású csókáról ;]
Komolyabra fordítva, konkrétan nem a Bibliára gondoltam, mikor írtam, hanem egyes szélsőséges szekták "szentírásaira" gondoltam akkor.
Egyébként a Biblia Újszövetség része egy jelentősen megnyírbált, újrafeldolgozott gyűjtemény, amit az egyház kérésére készítettek el. Mivel nem csak négy apostol volt, de mégis csak a négy írásai vannak az Újszövetségben. De ez az én véleményem. (Sok másé is, de ne menjünk bele mélyebben, elég hozzá, hogy az NGC foglalkozott eleget a dologgal).

(#91) #96302336 válasza QuippeR (#88) üzenetére


#96302336
törölt tag

Érdekesség:

Zsidók, és protestáns egyházak által használt változata:

1. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.
2. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.
Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn- szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.
3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.
4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat; De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, [se] szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van; Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.
5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr a te Istened ád te néked.
6. Ne ölj.
7. Ne paráználkodjál. (Az eredetiben: Ne légy házasságtörő.)
8. Ne lopj.
9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.
10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.

Katolikus megfogalmazás:

1. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!
2. Isten nevét szádra hiába ne vedd!
3. Az Úr napját szenteld meg!
4. Atyádat és anyádat tiszteld!
5. Ne ölj!
6. Ne paráználkodj!
7. Ne lopj!
8. Ne hazudj, és mások becsületében kárt ne tégy!
9. Felebarátod házastársát ne kívánd!
10. Mások tulajdonát ne kívánd!

forrás

(#92) [CaveMaN] válasza #96302336 (#91) üzenetére


[CaveMaN]
tag

A katolikus templomok tele vannak Jézus, Mária stb. szobrokkal és képekkel, amik előtt, amikhez(?) imádkoznak a hívek. Ennek fényében vizsgáld az "érdekességet" .

(#93) QuippeR válasza #96302336 (#90) üzenetére


QuippeR
tag

Azt hiszem idéztem is, hogy mire válaszoltam. Talán azért nem jelent értelmezési nehézséget a "lemondanak minden szórakozásról, mert ezt írja elő a szentírás" félmondat. Konkrétan ha szektákról van, akkor még egyet is értek, de egy keresztény történelmi egyház híve szinte semmilyen szórakozási formáról nem kell, hogy lemondjon, hacsak az egyéjszakás kalandokat nem tekinti annak. Szóval érdemes lett volna alapból szektákról beszélni, mert senkinek sem jó, ha ezek összemosódnak a történelmi egyházakkal az emberek fejében.

Egyébként meg a Tízparancsolatot elég részletesen ismerem ahhoz, hogy ne kelljen bennem feleleveníteni egy-egy kijelentésem kapcsán, és a nem kanonizált evangéliumok létezése is ismert tény számomra. (És a hivatalos evangéliumokat sem az apostolok írták - talán János kivételével. Pál levelei korábban keletkeztek az evangéliumoknál.)

(#94) #96302336 válasza [CaveMaN] (#92) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ezt fel sem mertem hozni, mert lehet legyilkolnának :D
Egyébként így igaz.

(#95) #96302336 válasza QuippeR (#93) üzenetére


#96302336
törölt tag

Maga a Tízparancsolat, egy eléggé jól megfogalmazott általános érvényű viselkedési kódex.
Jó lenne, ha mindenki a lényege szerint élne.

Más. Ha azt vizsgáljuk, hogy melyik vallást követik többen, akkor a legnyagyobb az iszlám, és csak utána jön a többi.

[ Szerkesztve ]

(#96) Cathfaern válasza [CaveMaN] (#92) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A hivatalos magyarázat, hogy nem azokhoz imádkoznak az emberek, hanem azok csak "eszünkbe juttatják" azokat, akikhez imádkozunk.

(#97) philoxenia válasza [CaveMaN] (#92) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A protestáns egyházak, mint nevükből is olvasható
leginkább a katolikus egyházból származnak.
A legfontosabb a különbözés volt, nem az eredeti
szöveg értelmezése.
Katolikusként születtem és nevelkedtem gyermekkorom
elején, de soha senki nem mondta nekem, hogy
egy szoborhoz, vagy egy képhez imádkozzam.
Az ószövetségbeli tiltás az akkori vallásokhoz kötődött.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#98) #96302336 válasza philoxenia (#97) üzenetére


#96302336
törölt tag

A Protestáns egyházak a Katolikus egyház bizonyos szertartásait, és elveit utasítják el, ezért "léptek ki" és alapítottak egy önálló keresztény irányt, ami közelebb aáll a bibliai tanokhoz, mint a katolikus bővebben

(#99) #96302336 válasza Cathfaern (#96) üzenetére


#96302336
törölt tag

Üdvöz légy, Mária!
kegyelemmel teljes,
az Úr van teveled,
áldott vagy te az asszonyok között,
és áldott a te méhednek gyümölcse, Jézus.

Asszonyunk, szűz Mária,
Istennek Szent Anyja,
imádkozzál érettünk, bűnösökért,
most és halálunk óráján. Ámen.

A második strófa egy kérés (felszólítás? ) gyakorlatilag, hogy Mária könyörögjön értünk. Miért nem közvetlenül Istenhez intézzük a könyörgést?

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy,
szenteltessék meg a te neved,
jöjjön el a te országod,
legyen meg a te akaratod,
amint a mennyben, úgy a földön is;
mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma,
és bocsásd meg vétkeinket,
miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezöknek;
és ne vigy minket kísértésbe,
de szabadíts meg a gonosztól;
mert tied az ország, a hatalom és a
dicsöség mindörökké.

Ámen.

Ez egy közvetlen ima.

[ Szerkesztve ]

(#100) tildy válasza QuippeR (#93) üzenetére


tildy
nagyúr

Ezekszerint a dajdajozás, diszkó, és egyéb bulik beleférnek?:F :DDD

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#101) QuippeR válasza tildy (#100) üzenetére


QuippeR
tag

Ha tudnám mi az a dajdajozás, akkor nagy valószínűséggel igennel felelnék. De az is lehet, hogy nem.

(#102) tildy válasza QuippeR (#101) üzenetére


tildy
nagyúr

Ünneplés, hangoskodás italozással vegyítve. :U

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#103) CollectoR válasza ftc (#87) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Sokak ezért lesznek hívők, mert nem tudják elfogadni azt, hogy a világ nem lehet ilyen végtelenül bonyolult, hacsak nem valami akarat tette azzá. Ez hibás megállapítás, mivel csak a mi szemszögünkből bonyolult. A világegyetem tágulása tulajdonképpen nyúlás, mivel az univerzum hőmérséklete, és a fény sebessége szép lassan csökken. Az, hogy hova, meg hogy mi van az univerzumon kívül, kb olyan kérdés, hogy mi van az értelmezési tartományon kívül. Ha a teljes ürességet, nemlétet el tudod képzelni (ami paradoxon, elképzelni a nemlétezőt) akkor értenéd csak meg, hogy hova tágul. Az élettelen dolgokat egyszerű fizikai folyamatok irányítják, ami elméletben kiszámolható, akár atomi szinten is. Az embernél, vagy a kaotikus folyamatoknál ez nem így van, így másfajta hozzáállásra van szükség a megértéséhez. A keresztény egyház manapság a sablon, ahhoz hasonlítanak mindent, így elég nehéz túllátni rajta az átlagembernek.

(#104) CollectoR válasza Tzombi (#81) üzenetére


CollectoR
aktív tag

"De ezek nem fizikai dolgok, mint ahogyan a memóriában a bájtok sem azok. "
Sajnos tévedsz, mert a memóriában a tárolók bizony fizikailag tárolják az adatokat. Az agy szintén fizikailag tárolja a memóriát, ez bizonyított tény, és ha van kedved olvass utána. Az agy egy területén ha jól emlékszem folyadékszerűen tárolódnak az emlékek.
"De bármilyen emlékezet kiesés, még a balesetből származó agyi sérüléseknél is, nem okozhatja azt, hogy az alapvető életfunkciók ne maradnának meg. Az a rész, ahol ezek tárolódnak, soha nem sérülnek meg?"
De igen, ebbe belehal az illető.

(#105) CollectoR válasza Tzombi (#84) üzenetére


CollectoR
aktív tag

A probléma gyökere, hogy einstein nem filozófus volt.

"Diák: Látta-e már valaha AZ evolúciót a saját szemével, uram?"

Láttuk már az északi sarkot a saját szemünkkel? Láttuk már a hold másik oldalát a szemünkkel? Ha bizony nem láttuk, akkor miért hinnénk el hogy van? Ennek a vitának a végeredménye az, hogy semmi sem létezik, amit nem láttunk. Itt einstein egy vallásos ember benyomását kelti, nem pedig egy gondolkodóét.

"A halál nem az élet ellentéte: csak annak hiánya."
Ha benézek pl. a szobám sarkába, akkor, mivel ott nincs élet, ott halál van? Ez szó szerint ezt jelenti.

(#106) philoxenia válasza CollectoR (#103) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Az itt és a következő hsz-edben írt megállapítások nem teljesen bizonyítottak,
csak elméletek inkább.
A világegyetem méretéről és tágulásáról csak a fény és a különböző
sugárzások vizsgálatából következtetnek, de a fény vagy más sugárzások
anyaggal kapcsolatos összefüggései leginkább csak elképzelések jelenleg.

Igazából arról van már szó, hogy gyakorlatilag a tudomány átláthatatlan
az emberek többségének, ezért tölti be a vallás szerepét jelenleg sokak számára.

Az agy vegyi folyamatainak vizsgálatánál is ott tart még manapság a tudomány,
hogy bizonyos vegyi anyagok az agy megfelelő területein létrehoznak reakciókat.
Az emlékezés vizsgálatánál messze van még attól, hogy egy emlék helyét
meghatározhassa. Sok ember emlékszik az elmúlt élete szinte minden percére,
míg mások ennek a töredékére csak, mégis teljes emberek.
A tanulás folyamata is rejtély még igazából. Bizonyos agyi területek sérülésekor
fellépő emlékezetvesztések és tudatmódosulások nem jelentik feltétlenül azt, hogy ott tárolódnak az emlékek.
Gondolj bele, hogy az agy mennyivel bonyolultabb a PC-nél, mégis, ha egy
számítógépen pl.nem hallod egy video hangját, nem jelented ki hogy rossz a hangszóró, hiszen számos más oka is lehet a jelenségnek.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#107) Tzombi válasza philoxenia (#86) üzenetére


Tzombi
csendes tag

De ha egy az Isten, akkor az emberek miért esnek egymásnak Isten nevében? :((
Ezt biztos nem Isten akarja! :(

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#108) Tzombi válasza #96302336 (#94) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Persze mindezt szigorúan, és csak is, Isten nevében. :((

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#109) Tzombi válasza ftc (#87) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Nem csak véletlenek, de sokszor a tudatlanságunk is az oka, hogy különböző nézeteket, tanoknak hiszünk. Igazából egy kis porszem vagyunk, egy kib@szott nagy gépezetben, és csak elméleteink vannak a körülöttünk lévő világról. A különböző elméleteket, tanokat persze tudományosan, de sokszor tudományosnak tűnő köntösben tálalják elénk. Ami meg „teszik” nekünk, azt csont nélkül el is hisszük.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#110) Tzombi válasza CollectoR (#104) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Tehát, ha fizikailag tárolódnak, és ez a rész megsérül, valami oknál fogva, akkor hogyan lehetséges, hogy mégis „visszanyerik” egyesek az emlékezeteiket. Vagy hipnózisban simán előjönnek, az „elveszettnek” hitt dolgok?
De ezen az elméleti szálon elindulva, érdekes lesz majd a feltámadás is. Ott áll több százezer ember teljesen üres tudattal, és csak bámulják egymást, az eget, hogy „Akkor most mi van?”
Teljesen összedőlne az egyház által hirdetett feltámadási tan.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#111) Tzombi válasza CollectoR (#105) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Nem csak kelti, az is volt. Mármint vallásos.
"A halál nem az élet ellentéte: csak annak hiánya."
Ez az, amiről az előbb írtam. Lehet fogalmazni így is, úgy is. De a szobád sarkát, ha alaposan megnézed, számtalan „életet” találsz meg.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#112) twollah


twollah
nagyúr

Isten(ek) nincs(eneke), ha lenn(enek) nem hagyna(k), hogy ilyen szornyusegek tortenjenek a vilagban.

Nekem ez a velemenyem az egeszrol.

(#113) Tzombi válasza twollah (#112) üzenetére


Tzombi
csendes tag

De másként, hogyan tapasztalnál?

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#114) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Hm... nagyon érdekes téma.

Háromszor is nekikezdtem hogy kiírjam az én véleményemet, de annyira nem tudom megfogalmazni most.... :DDD

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#115) moma


moma
őstag

szerintem olyan naív ez az írás. kicsit olyannak tűnik, hogy olyan írta, aki nem élte még át azt amikor valakinek az elvesztése, a hiánya elemi fájdalmat jelent. különben nem értem mi értelme lenne itt agyalni azon, hogy miért szomorú ez az egész (pláne mindenféle összevissza vallások felöl próbálni merérteni, ha amúgy ezt nem érti).

we all deserve a bit of luck.

(#116) CollectoR válasza Tzombi (#110) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Ha visszanyerik, akkor nem veszett el. Ha elveszett újra meg kell tanulnia a személynek járni, számolni, sokszor még beszélni ( ! ) is. Nagyon sokszor volt erről szó akár tv-ben is.
Az egyháznak hiába magyarázol észérveket, minél erősebb a hite az egyénnek, annál inkább vak, tudatlan. Ha meg szembesítjük azzal a rengeteg ellentmondással, akkor legyintenek rá, és teljesen más irányba viszik a beszélgetést, vagy kijelentik, hogy isten útjai kifürkészhetetlenek, és ezzel el van intézve (a párbeszédben az előző eset történik). Nem beszélve arról, hogy a keresztény vallás is 600 felé ágazik, amik közül a fele nem ismeri el a másik többit.

[ Szerkesztve ]

(#117) philoxenia válasza Tzombi (#107) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Isten nevében, a vallás parancsára.

Isten nem irányít, csak, ha kéred.
Ráadásul akkor se biztos, hogy jó hangot hallasz. :(

Más pedig nem lehet közvetítőd szerintem.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#118) CollectoR válasza philoxenia (#117) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Ez a közvetítgetősdi sem valami bölcs dolog, de mondhat az ember akármit, azt hívők megmagyarázzák, sokszor úgy, hogy ők sem tudják mit mondanak. Hát valóban, a logikához semmi köze, ahogy itt ollie kolléga mondta.

[ Szerkesztve ]

(#119) Tzombi válasza moma (#115) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Mona!
14 évesen vesztettem édesapámat. Ha lehet ilyet mondani, akkor a nővérem, anyukám kedvence volt, apukámnak én voltam a kedvence. Vagy csak így éreztem. Szomorúan kezdődött az újév számomra. A pályaválasztás sem sikerült jól. Nyáron történt meg az, amit az írásomból hiányolsz. Akkor értettem meg, döbbentem rá, hogy akit szerettem, most már nincs többé. Alvajáróként éltem le az egész nyarat, sokszor volt, hogy arra eszméltem, húsz-harminc kilométerre voltam otthonról, és fogalmam sem volt, hogyan jutottam el oda.
Talán ennek lett a következménye, hogy egy kicsit félre siklott az életem.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#120) Tzombi válasza CollectoR (#116) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Olyan is van. Ilyen is van. A történelem során számtalan példát lehet felsorolni, pro és kontra.
Mindenkinek meg van a maga hite, és ha ez már megszilárdult, nagyon nehezen lehet megváltoztatni. Ennél fogva, csak azokat a dolgokat "hallják" meg, amik a saját elképzeléseiket alátámasztják.
Ezért nem lehet sem tényeket, sem észérveket csatába küldeni ilyen esetekben.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#121) Tzombi válasza philoxenia (#117) üzenetére


Tzombi
csendes tag

És ha nem azt fújom, amit fújni kell, akkor eretnekséggel, ateizmussal, sátánizmussal vádolnak meg.
Érdekes.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#122) FireShadow


FireShadow
senior tag

Mi az a karma?
Bennem az él ebböl, hogy:
Az életben, ha valami rossz történik veled azt egy jó követi, ha valami rossz, akkor számithatsz egy jóra. Hatás-ellenhatás.
pl, be kell menni szombaton suliba/dolgozni kell, de akkor aztán ott a hosszu hétvége. rossz:jó 1:1
buszon odafelé egy nemkivanatos csöves áll melléd, hazafelé viszont egy szép lány mellett ülsz.. rossz:jó 1:1
ilyesmik.. Ezt minek hivják?
És nem arról szól hogy ha jót csinálsz jó történik veled és ha rosszat akkor rossz.

Wikipedia alapján az utóbbinak tünik. De akkor az én elképzelésem, ami föleg a 'my name is earl' nevü sorozat föcimében elmondottakból alakult ki, akkor azt minek lehet hivni? Mert azt én nagyon is igaznak találom. De a wikipedias karma leiras is jo, csak én nem erre gondolok ha azt látom valahol hogy karma.
:F

Keeping secrets away from everyone Staring out into another world .. Ocean city girl

(#123) CollectoR válasza FireShadow (#122) üzenetére


CollectoR
aktív tag

Igen, nagyjából ez lenne az. De ez nem teljesen ilyen egyértelmű, lehet hogy valaki a fél életét szenvedéssel tölti el, és csak aztán kerül jobb helyzetbe (vagy fordítva). Vagy valaki mazochista, és azt szereti, ha szenved, akkor neki az lesz a jó. Régen azt hittem, hogy ki lehet számítani ezeket, de rájöttem, hogy annyira figyelni kéne a részletekre, hogy kb. azzal egyenértékű lenne a következtetés, mintha hasraütészerűen találgatnék. De elméletben lehetséges lenne halálpontos 'jóslatokat' vázolni. A nép is igen sok közmondásban őrizte meg ezirányú tapasztalatait. Pl aki másnak vermet ás maga esik bele. Most több nem jut eszembe, de már régebben valahova összegyűjtöttem, majd megkeresem. Valahol ezt kifejezetten tanítják is...

[ Szerkesztve ]

(#124) Jockey007 válasza Tzombi (#50) üzenetére


Jockey007
aktív tag

átlag ember élete meg arról szól : meló-meló -meló

fel vesz egy hitelt 20évre vagy többre, mert lakás kéne aztán mire le törleszti addigra nyugdíjas lesz.
de közben kéne autó stb... szóval elég érdekes helyzetben vagyunk

mert ugye erre sokan azt mondanák isten segít.
telán fizeti a részleteket helyettem? :F

GIGABYTE team

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.