Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Valamit írjatok ha már hetekig hobbiztam vele :)

(#2) fatpingvin


fatpingvin
őstag

a Furmarkot nem egészen értem miért kellett borozni... van natívan is AFAIK, legalábbis ha ugyanarra gondolunk.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#3) tordaitibi válasza fatpingvin (#2) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Életemben most hallok róla először. Pedig kerestem, Linux cpu test, cpu stresstest néven de én nem találtam ezt meg.
Eltettem a linkedet.

(#4) Fred23 válasza tordaitibi (#1) üzenetére


Fred23
nagyúr

Nekem tetszik.
Sajátom. :D

Szerk.: illetve egy ötlet: ha a ház alu, az alu hűtőbordát lehetett volna úgy kialakítani, hogy a házra is vezesse át a meleget. Ha a teljes ház hűtőként funkcionálhatna, nyernél még pár fokot.

[ Szerkesztve ]

(#5) tordaitibi válasza Fred23 (#4) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Azért a tiéd egy nagyságrenddel többet tud mint a J4125.
Nagyobbacska is :)

Először nem jöttem rá minek a sörösdoboz, azt hittem abba varázsoltál egy mini pc-t. :B
Utána kapcsoltam, a méret miatt van ott.
Nem is rossz ötletet adtál, a következő mini pc-met belegyömöszölöm egy sörösdobozba!

Látom te is antialkesz vagy, sajna én is.

(#6) fatpingvin válasza tordaitibi (#3) üzenetére


fatpingvin
őstag

a furmark nem CPU teszt hanem GPU. ha csak procit akarsz tekerni arra ott a stress -c $(nproc), ez majd négyzetgyököket fog neked számolni nagyon gyorsan :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#7) Fred23 válasza tordaitibi (#5) üzenetére


Fred23
nagyúr

Szoktam néha alkoholost is inni, de jellemzőbb a 0%-os.

Sörösdoboz pc tényleg szép lenne. :)

(#8) tordaitibi válasza fatpingvin (#6) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hm, biztosan jobban tudod, gondolom az utóbbi 2 hétbe naponta használtad, mert én igen.
A nicked alatti kisebb ablakot olvasd el, iigeeen, jól látod,
Furmark CPU Burner.
És még CpuZ is van benne meg még egy vagon segédszoftver. Minden egy helyen. Nem csak GPU teszt.

stress -c $(nproc), használja aki akarja.
Miért baj az ha linux alatt egy Linuxosok által Linuxra írt Wine nevezetű valamivel grafikus programot futtatok?
Mint rajtam kívül millióan, a Proton mi a játékosoknak-? Wine alapú WINDOWSOS játékok futtatására kitalált réteg. Bizonyára az élet hívta életre a Wine-t, nem egy részeg északa után mikor józanodott a Linuxos fejlesztő csapat, egyikük még félrészegen felordított,
Gyerekek, csináljunk már egy Wine Is Not an Emulator-t , nem azért mert esetleg használnák hanem mert olyan qrvajól hangzik.
Megcsinálták.
Én meg használom.

(#9) tordaitibi válasza Fred23 (#7) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Na akkor a legközelebbi projektem sörösdobozba lesz.
Kicsike, szerintem esetleg egy Raspberry beleférne a méretbe.

(#10) Domonkos válasza tordaitibi (#8) üzenetére


Domonkos
Ármester

>Miért baj az ha linux alatt egy Linuxosok által Linuxra írt Wine nevezetű valamivel grafikus programot futtatok?
Had forditsam meg a kerdest: Ebben az esetben mi ertelme van Linux-ot hasznalni? :F

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#11) Somatom válasza tordaitibi (#9) üzenetére


Somatom
veterán

Vagy, növelheted a méretet. Javaslom a literes Faxe sör dobozát. Vastagabb az anyaga, nem horpad olyan könnyen, jobb vele dolgozni. ;)

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#12) Dave™


Dave™
nagyúr

A fogyasztási adatoknak filmlejátszásnál semmi köze a Windowshoz, csak azon múlik, hogy a CPU vagy a GPU dekódol-e. Az MPV pl. GPU-n dekódol (ami sokkal hatékonyabb), ezért alig van CPU terhelés, míg a Gnome videók CPU-n, így ott érezhetően magasabb a terhelés.

(#13) totron válasza tordaitibi (#8) üzenetére


totron
addikt

Miért baj az ha linux alatt egy Linuxosok által Linuxra írt Wine nevezetű valamivel grafikus programot futtatok?
Jájj. Ne haragudj, de ezen lehaltam. Ha nem érzed a natív eleganciáját fatpingvin stress -c $(nproc)-jának ( :R ), akkor nem érzed az egész szellemiségét. Amit persze nem kötelező, de így a jóleső sikerélmények is nagyobb eséllyel kerülnek el, nem úgy a súrlódások, azok egyre csak jönnek szembe csúful. Tetszenek a posztjaid, részletesen kidolgozott körüljárásai 1-1 témának, gondolatiságnak, mindig találsz egyet, írj is, amíg el nem múlik az inger. A Wine egy út kifelé, a külvilág felé, te meg úgy értelmezed, hogy a rendszer befelé mutató része. Na de erről többet írni nem tudok, ha ott tartasz majd érzed, addig pedig emezt érzed, ami most is van. :)

A szándékoltan rusztikusra-sorjásra vágott samponos dobozi borítás esztétikáját se hagyd elmenni magad mellett. Szögletes WU2 for ever.

(#14) razorbenke92 válasza tordaitibi (#9) üzenetére

Én egy jóbarátnak Monster energiaitalos dobozból csináltam "boombox"-ot ajándékba. Egy kis hamburger BT hangszórót férceltem át bele.

Az átalakítást jó, hogy megírtad, köszi!

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15) fatpingvin válasza tordaitibi (#8) üzenetére


fatpingvin
őstag

tök felesleges belém állnod, feltételeztem hogy elírás, tévedtem vele. a Linuxos portjában nem van CPU burner, nem gondoltam hogy a két port ennyire különbözik.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#16) fatpingvin válasza totron (#13) üzenetére


fatpingvin
őstag

ebbe ne menjünk bele. amúgy meg egy rossz szót nem szóltam a megoldásra, cserébe némileg félreértettem a helyzetet.

bevallom nem különösebben értem ezt a logikát de kinek mi, elvégre a célra biztos megfelel, azon kívül meg használjon mindenki amit akar. Linuxon Furmarkot Wine alatt CPU burnernek használni, erről valóban most hallok először és eszembe se jutna de ha a poszt írójának megfelel, ki vagyok én hogy értékítéletet mondjak róla...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#17) totron válasza fatpingvin (#16) üzenetére


totron
addikt

Van, hogy szükséges rosszat szólni, később megköszöni. Egy sikerélményekből betárazott tag jobb a közösségnek is, ő maga is kellemesebb szájízekkel űzheti a területet. Mellette helye van a művészi-megszokási-sajátlogikás szabadságnak is, természetesen.

(#18) tordaitibi válasza Domonkos (#10) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Látod ez jó kérdés.
Én magamat tudom felhozni példának.
22 év Win után van féltucat szoftver aminek nem hogy hasonló alternatívája hanem egyáltalán közelítője se létezik Linux alá. (és van ami abszolute nemleges, nincs, lehetetlen)
Valamint a kérdésedet tedd fel a millió játékosnak akik Wine, Proton, DXd, Vulkan api alatt Wines játékokat futtatnak.
Miért nem használnak natívan Wint?
A Steam Deck egy Linux Manjaro alapú Proton és Wine futtatókörnyezet gyakolatilag, a többi csak körítés.
Miért nem tett a Valve egy W11-et a Steamdeckre?

Nekem mindegy hogy a szoftverek felett mi fut, minek nevezik csak működjön, én eszköznek tekintem és használati tárgynak.
A Linux 3 éve lett a hobbim, talán ez a hobbi szó a helyes kifejezés.
Mióta a kettőt használom párhuzamosan, kidomborodtak a Win hibái, nem lehet nem észrevenni.
Viszont vicaverza van a Linuxnak is bőven hibája amire meg a Win használata világított rá.
Én magam a Wint egy sokkalta élhetőbb, kevesebb törődést kívánó, kimondottan amatőröknek való rendszernek találom.
A Linux viszont esztétikailag, kinézetileg (KDE) 1000x jobban szabható, 
működés szempontjából (saját szkriptek, terminálból minden megvalósítható,  stb) is nagyon jól alakítható.
Viszont überfapad.

Nincs is ezzel se semmi gond.
DE.
Miért van az hogyha én mint a mai napig kezdő, utálom a parancsokat, 5 karakter begépelése helyett inkább 1-2 perc alatt letöltök egy szoftvert és telepítem, és Urambocsá GUI alól használom?
Miért kell a Linux szellemiségét emlegetni amkor a Linux DESKTOP az a hozzám hasonlóknak készült?
Miért kell unos-untalan elvenni az ember kedvét mármár a lenézés határát súroló, cinkus megjegyzésekkel ha én MÁSHOGYAN használom a rendszert mint ahogy a keményvonalas terminálbuzik elvárnák?
Miért bűn ez és miért kell folyton-folyvást a pofámba kapni?
Én így használom, a legnagyobb megelégedettséggel. más használja úgy ahogy neki tetszik, ahogyan neki jó. Én NEM fogom ráerőltetni az én használati szokásaimat, cserébe elvárom hogy ő se beszéljen rá olyanra amitől undorodok és utálom.

Egyébként csak ennek az OS-nek a szűkebb rajongótábora ilyen furcsa, egy Wines felhasználó leszarja a Linuxot, a Winbe megjelent a WSL, fikázzák? nem, nem fikázzák,
MAC-on a fél tábor a redmondi Macoffice-t használja , Androidon 10-100milliók Onedriveznek stb.
Csak itt dívik ez a görcsös csökönyös "namajdén megtérítelek wazze" meg a sátánista bélyeg ha kiejtem a Win szót.
Hagyjanak engem békében Linuxozni úgy, ahogy nekem jó és ne vegyék el a kedvemet az egyik legkedvesebb kedvenc hobbimtól és hagyják meg nekem a terminál tvégszükségben, amikor más nem segít és én boldogan elvagyok a gui rószaszín felhőjébe. Ha hagynak.

Ha van kedved olvasd el a Ventoy projektemet.
Szerintem egészen szép teljesítmény egy fullamatőrtől, és a projekt során 1 betűt nem pötyögtem terminálba.
Most akkor kössem fel magam mert mindent megoldottam guisan?

(#19) tordaitibi válasza fatpingvin (#15) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Oké.
Fordítva érzem, te állsz belém naponta. Lehet paranoiás vagyok és félreértelmezem a segítenakarásod.
Ha így van ünnepélyewsen megkövetlek és elnézésedet kérem de szerintem van benne szándékosság.
Mégha te nem is látod.

(#20) tordaitibi válasza Dave™ (#12) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az MPV motornál a Win lejátszója akkor is sokkalta kevesebb erőforrást használ ha hardveresen az n-edik fokig be van lőve minden az mpv-n vagy a vlc-n. és az Edge dettó ugyanez, bármelyik böngészőnél jobb energiafelhesználás szempontjából. Oka számomra ismeretlen. Mint írtam, nemcsak én látom ezt, több ilyen posztot olvastam az utolsó pár évben amit dualbootos laptoposok a saját tapasztalatuk alapján írtak.
A wattok nem hazudnak.

(#21) fatpingvin válasza tordaitibi (#19) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem gondolom hogy paranoiás lennél, és elnézésedet kérem ha így jön át, nyilván nem ez a szándékom.

én benned ugyanazt a lelkesedést látom amit 5-6 éve bennem is volt amikor elkezdtem komolyabban foglalkozni a történettel. nem szándékozom megmondani hogy mit csinálj, akkor se ha esetlenül fogalmazok és így jön át.

magamból indulok ki, visszatekintve az én szakmai fejlődésemhez azok adták hozzá a legtöbbet akiket a kezdők jellemzően nagyon nem szoktak szeretni mert hogy tudálékosak meg elitisták meg mitttudomén. aztán persze pár év múlva visszatekintve láttam hogy na, valahogy pont ott kötöttem ki amit ezek az öreg motoros Unix varázslók mantráztak végtelenségig.

erre egy sztorit hátha így világosabb mire gondolok:

fejembe vettem hogy építek magamnak egy routert. építek, nem vásárolok. a hardver lényegtelen, viszont a szoftvert is magamnak szándékoztam összerakni és nem ám OpenWRT vagy pfSense, majd én nulláról. aha.

a network service-k beállítása egy dolog de maga a routing valahogy nem akarta. kipróbáltam vagy öt különféle iptables frontendet amivel leginkább csak a bajom volt ugyanis rendre nem azt csinálták amit elvártam tőlük. a tematikus csoportokban próbáálam segítséget kapni a beállításokhoz de mindig azt kaptam hogy ezekről vagy nem hallottak, vagy azt hogy hagyjam a picsába és írjak egy natív iptables szabálylistát.

a végén már teljesen ki voltam akadva hogy miért nem akar nekem senki segíteni az én megoldásomban, de már puszta kíváncsiságból ránéztem az iptables-re, és akkor álljon itt ez a saját főzésű infografika a fejemben lejátszódó dolgokról:

...szóval így. rá kellett jönnöm hogy az öreg motorosok nem azért mondogatják a magukét mert a kezdők szívatása a hobbijuk, hanem azért mert ők már végigjárták azt az utat hogy belássák, valahol mindenképpen lesz valami nehézség, de ezen jobb az elején túllenni és adott esetben fapadosabb eszközöket használni, amikkel viszont utána tetszőlegesen tovább tudod bonyolítani a dolgokat anélkül hogy újabb akadályba ütköznél. továbbá hogy ne legyél önmagad ellensége, ha valamit meg tudsz oldani egy beépített eszközzel akkor ne rakj fel egy újabbat ami adott esetben csak arra az egy dologra jó.

én miután rájöttem erre, legyalultam minden frontendet, vettem egy iptables sablont és átírtam a saját igényeimre. igen, elsőre az iptables olvashatatlan, de ha megérted a szintaxisát és hogy hogyan működik akkor sokkal elegánsabb ás robusztusabb szabályrendszert tudsz írni mint amit bármelyik frontend legenerálna neked.

Nem tudom ez mennyire alkalmazható az esetedre, azt se hogy volt-e bármi értelme ezt leírnom, remélem nem vetted bántásnak.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#22) totron válasza tordaitibi (#18) üzenetére


totron
addikt

Épp erről beszéltem, feleslegesen ne húzd fel magad, ne keseredj. Rossz helyre teszed a választóvizet különben is, ez nem sarkos terminál-GUI fennforgás, hanem észszerűség. Főleg mérésnél, aminek hát úgy van értelme, ha pontos, szóval a többszörös áttétel, rétegeken való konvertálódás mindegyike hatványozza a fals eredmény esélyét. Vannak személyes kedvelések, utak, berögzültségek, nyilvánvalóan van is helye ezeknek, de ha nagyban az észszerűség kárára mennek, nem leszel boldog. Kiegyensúlyozni jó a kettőt, megélnek egymás mellett . Folytatva a hobbit és évek múlva visszaolvasva magad, koránt sem biztos, hogy egyet fogsz érteni a mostani választásaiddal. A tapasztalat formálja a szemléletmódot. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a terminálbuziság bűnébe esel és Mónika show-ba kell menni buzigyógyításra, de figyeld csak meg a változást: a kezdeti időkhöz képest miket csinálsz, gondolsz másképp ma? Folytasd amit csinálsz, de ne láss ellent mindenhova!

(#23) totron válasza fatpingvin (#21) üzenetére


totron
addikt

+1, ha helyzet van, nincs idő szentimentális irányokra.

(#24) Dave™ válasza tordaitibi (#20) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nincs olyan, hogy MPV motor, ffmpeg van, amit a legtöbb lejátszó használ, és kérdés, hogy GPU-n vagy CPU-n dekódol-e. Az MPV hardveresen fut GPU-n, ezért pár % a CPU használat, nem hiszem, hogy nagy különbség lenne Win és Linux között, maximum akkor, ha csak Windows alá van normális driver az adott GPU-hoz. Az Edge szintén túl van misztifikálva, ugyanúgy Blink motort használ, mint minden Chroimum-alapú böngésző, a CPU használat ott is a hardveres renderingből jöhet, amit pl. Firefox alatt be kell kapcsolni az about:config alatt, illetve különbség lehet még a reklámblokkolásban, pluginekben.

(#25) tordaitibi válasza fatpingvin (#21) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez őszinte volt és köszönöm.
Jó az iptables példa, ne aggódj nem hiába koptattad a bill.-t.
Te segítenél, én szívesen fogadnám és valahogy eddig nem találkozott a két szándék, majd megváltozik ez.
Lehet túlérzékeny vagyok és bennem is van hiba de amit én kaptam hideget-meleget ehhez hasonló témákban, talán érthető. Nem mondom hogy néha nem én provokáltam ki de az esetek 90%-ában nem éreztem igazságosnak a letolásokat. vagy naiv vagyok.

Itt most azon kaptan fel a vizet hogy ugyan miért ne használhatnék Wine alatt bármilyen más platformra írt szoftvert. Azért van a Wine. És többen is ezt hozták fel, vagy talán nem így gondolták de nekem így jött le.
Erre talán túlreagáltam ezért bocs de tényleg, ha nem kell ilyen más platformos összekokánykodás akkor vegyék ki a Wine-t a Linuxból és zárjon be a Valve. Ennyi.

Én is használom a terminált. De nem szeretem. És nem tudom megjegyezni a parancsokat. Nevess ki, múltkor gugliznom kellett a könyvtárváltást hogy hogy is van. Míg a Furmarkot egy pillanat alatt memorizáltam, ez egy cpu gpu stresszteszt szoftver.
Nekem így 100x egyszerűbb. A vinyón meg elfér 1000 szoftver is ha kell.
Írtam pár apró szkriptet, természetesen külső segítséggel, mai napig használatban vannak a gépeimen. Ha minden kötél szakad akkor pötyörészek.
Totron kolléga többször is fején találta a szöget egyébként a mindanivalójával. Az általa említett sikerélmény is megvan ilyenkor de ugyanígy megvan Win alatt is amikor megoldok valamit bármi segítségével, akár cmd akár gui. Androidon is megvolt a kanosszajárásom, bl nyitás, root, custom recovery, custom rom, adb-n turkálás , féltégla telefon, flash, logok bámulása stb. Sikerélmény hogy pont olyan a telefonom amilyennek én akarom.
Azóta nem babrálom mert minek?
Az Ubuntumat se babrálom, ráment majd' 2 évem hogy ilyen legyen mint most. Nem részletezném a buktatókat, volt bőven. És kész, beállt, békén hagyom. A Linux kezdőknek, az Ubuntu topik meg még 2 másik fórum velem volt tele 2 évig. Mostanában semmi segítséget nem kérek mert elértem amit szerettem volna.
A Ventoy projektem teljesen saját ötlet, megdolgoztam vele és hatalmas sikerélmény. Azóta azt is békén hagyom hisz nekem tökéletes, csak használom szinte minden nap.

A sikerélmény ha megvan, a hozzá vezető út szerintem közömbös ha az ember tud neki örülni.

Mindenki úgy vezeti a kocsiját ahogy. Ha beülök a szomszédom mellé, legszívesebben ki is szállnék az első sarkon mert szerintem borzalmasan vezet. De 30 éve balesetmentesen, az meg hogy gyilkolja a kocsiját az az ő szuverén magánügye.
Én így Linuxozok, máshogyan Winezek, akárhogyan Androidozok. Más meg teljesen máshogy.

Nincs harag ugye?

[ Szerkesztve ]

(#26) fatpingvin válasza tordaitibi (#25) üzenetére


fatpingvin
őstag

ha kritizálásnak jött át elnézésedet kérem, egy ezek szerint rosszul megfogalmazott alternatíva-javaslat volt.

saját rendszered, nyilván azt használsz amit szertenél, ezért használjuk hogy mi dönthessük el.

ha úgy jött át hogy ebben lett volna bármilyen értékítélet, utasító szándék vagy bármi akkor szeretném leszögezni hogy ez kizárólag a tökéletlen kommunikációs stílusomnak tudható be.

a megoldásod valóban szokatlan, gondolom ezért tették szóvá többen, de nincs baj vele, saját gépeden akár windowst is használhatsz ;] másnak semmi köze hozzá. a másik oldala viszont hogy a szokatlan megoldásokat szóvá teszik a népek, erre viszont te számíts.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#27) nakos1212 válasza tordaitibi (#25) üzenetére


nakos1212
senior tag

Soha nem bántani akartak idáig se a "Linuxosok", csak nem értették miért akarod Windows-nak használni a Linuxot, majd frusztrálódni és flame-t kelteni, blődségeket írni ha ez nem ment így. A Linux soha nem lesz Windows, máshogy kell használni és gondolkodni, ha széllel szembe hugyozol képletesen értve, az nem a rendszer hibája. A "nehéz módtól" nem kell félni. Nekem 1 évbe se telt attól az állapottól, hogy féltem a Midnight Commanderből kimenni addig fejlődni hogy kb gép specifikációkra ránézve tudom már hogy milyen kernel modulokat kell beleforgatni a kernelbe hogy minden menjen. Rájöttem pl. először hogy a fancy szoftverstore-ok helyett meg a netről mindenféle program meg szkript letöltögetése helyett (Windows módszer), sokkal egyszerűbb egy "apt install xy" parancsot kiadni.

Fogyasztásra visszatérve: Ha mindkettőn ugyanolyan up-to-date energiamenedzsment driver és engedélyezett HW gyorsítás van, akkor ritkán jön elő ilyen különbség, a Linuxos energiamenedzsment a kiforratlan driverek miatt mindig 1 lépéssel lemaradásban van.
A Wine nem rossz cucc, de a natív eszközöket garantáltan egyszerűbb használni és jobb eredményt adnak,
A parancsok az elérni kívánt eredmény rövidítései (cd - change directory) - és vannak egyéb minták ami alapján megjegyezhetőek.

[ Szerkesztve ]

(#28) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szép munka :D Akartam volna írni, hogy a légáramlást javítandó, csinálj lyukakat a házra... de végülis, lett :D
Esetleg rácsból hajtogattam volna neki házat.

MIndenesetre kínaiság nélkül tetszene ez a kis gép :) Csinálnék rá szabályozott ventit.

Mondjuk én azt nem vettem észre, hogy egy WIndows fogyasztana kevesebbet, de paff, kinek hogyan.

Mutogatni való hater díszpinty

(#29) tordaitibi válasza hcl (#28) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nos igen, lett rajta lyuk rendesen...

Egyébként tervbe van véve a hűtőborda látható részének és a maradék :) eredeti aluminium háznak a kijavításam csiszolása és az egész kapna egységes színrefújást. Pár helyen megszaladt a flex...
Mégiscsak esztétikusabb lenne szépen lefújva. Bár a monitor hátulján vajon hányan fogják nézni, ez is a festési projektem erős visszatartója.
Na meg a lustaság.

(#30) tordaitibi válasza nakos1212 (#27) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A mérés Windows saját mediaplayer (Filmek+TV) és a Windowson N-edik fokig optimálisra belőtt, hardveres gyorsítás, waapi (Intel soc van) kimaxolt SmPlayer és VLC között zajlott.
A Filmek+TV app FHD videó lejátszásakor 50-100%-ot ver rá a másik kettőre. WINEN!!

A Linuxos tábor itt engem megint félreértett.
NEM lehúztam a Linuxos lejátszókat. Hanem ugyanannyit tudnak mint bármilyen külső lejátszó Windowson.
Vagyis, példa, megint a wattokat hozom fel.
Filmek+TV-6,8W
bármilyen MÁS lejátszó Windowson, és BÁRMILYEN lejátszó Linuxon 9,5-10,6W.
A Fimek+TV appot a Jóisten és Redmond is a Winre és az Intel socra teremtette.

Edge dettó, de csak Winen! tudja szintén kenterbe verni a Mozillát és az Operát vagy bármit.
Nem böngészőmotor függvénye.
Hanem valószínűleg abban van igazad hogy a vga driver Winre optimálisabb.
Nadeviszont, akkor a Wines külső lejátszók mégis miért esznek több procit és gpu-t?

Megismétlem a méréseket, mindent fényképezni fogok és mérésekkel alátámasztani.
Azért fényképezek mert a screenshot szoftver a rögzítés pillanatában meg fogja hamisítani a mérést, proci erőforrást kér.
A 4 napos ünnepek alatt lesz időm méricskélni.

(#31) nakos1212 válasza tordaitibi (#30) üzenetére


nakos1212
senior tag

Megismétlem a korábbi kommentemet, ugyanis félreérthetted. Nem a vga driver lesz itt a ludas, hanem Windows alá, főleg újabb hardverekhez jobban van megcsinálva az energiamenedzsment, mint a Linux alá, bizonyos hardvereknél 10 év lemaradásban van a Linux. Illetve sokszor vannak bekapcsolva már gyárilag olyan feature-ok, mint például a böngészős hardveres gyorsítás, ami Linux alatt még nem olyan kiforrott mint Windows-on.
Ez nem vga driver, nem OS, és nem media player függvénye, hanem a gyártói supporté, aki cseszett normális ACPI drivert írni a saját cuccához Linux alá.
Az meg valamilyen szinten elvárt hogy a rendszer saját cuccai működjenek a legjobban, idáig volt vérciki az Internet Explorer és a Media Player korábbi helyzete (cirka az elmúlt 20 évben).
Mivel az Edge egy átmatricázott kicsit patkolt Chrome, ezért valószínűleg egy sima Chrome-ot is be lehet lőni hasonló szintre.
Én amúgy preferálok egy Windows-os kisgépet tartani kifejezetten médialejátszásra, mert csak Windows-on megy a madVR nevű videorenderer, ami nagyon jól tud gyenge videoanyagból jó minőségűt skálázni.

[ Szerkesztve ]

(#32) hcl válasza tordaitibi (#29) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szerintem is felesleges. Kb. azért nm jó ház nélkül, mert hátha ráöntesz valamit :D

@nakos1212 : Vagy valami olyasmi, mint amikor évekig ki volt kapcsolva a PCIE energiakezelés a kernelben alapból, mert valakinek valamikor bugos volt :W

Mutogatni való hater díszpinty

(#33) Dave™ válasza tordaitibi (#30) üzenetére


Dave™
nagyúr

Lássuk mi a helyzet nálam:

Videólejátszás Totemmel Ubuntu 22.04-en, és a powertop szerint 7-9W a fogyasztás, az intel GPU top 3-4W-ot mutat, tehát a procira meg minden másra jut kb. 4-5W, amiben benne van a 10,5"-es FHD+ kijelző is. Mindez balanced performance mellett, ha leveszem power savingre akkor megáll 6-7W-ban az egész.

Böngészés Firefox-szal (vaapi enabled kapcsoló be az about:configban) 5-7W amiben benne van a kijelző ismét, itt is szépen látni az intel GPU top-ban a GPU renderinget.

A hardver egy Surface Go 2 m3, az OS Ubuntu 22.04 ahogyan írtam, a Firefox flatpak app és az összes tuning, hogy bekapcsoltam a vaapi-t FF-ben.

Mindebből két dolog látszik: egy mérés semmit sem jelent, abból messzemenő következtetéseket levonni felesleges, másik pedig, hogy beleölsz egy csomó energiát, hogy hatékonyabb legyen, csak rosszul csinálod. ffmpeg GPU rendering kell, ilyen pl. az MPV vagy az új Totem, meg vaapi bekapcsolása az FF-ben, és kész is vagy. Windowson az edge alapból engedélyezi a GPU renderinget gondolom, itt ennyi plusz munkád van, cserébe egy Windows update sokkal több W-ot fog elvinni, mint egy Ubis pl. és akkor még nem beszéltünk a telemetriáról meg az egyéb random háttérszolgáltatásokról.

Ja és még valami: a Windows elég egzakt, mert bár elvileg kétféle van forgalomban, valójában mindkettő a 10-es főverzióra épül, de olyan OS nincs, hogy Linux. Ha van egy awesome wm Debianod az is Linux, meg a KDE Neon is az, meg az Ubuntu 22.04 is az, mégis óriási technikai különbségek vannak megjelenítésben és így fogyasztásban is. Éppen ezért nem is szerencsés ilyeneket kijelenteni, hogy a Linux többet fogyaszt, mert "megmértél" egy kombinációt a végtelenből, és ezt hasonlítottad az egzakt Windowshoz. Pl. ha jól rémlik KDE-t használsz, ami jó eséllyel X-et, ott a kompozitor szinte biztosan jóval többet fogyaszt, mint a Wayland Gnome 42-vel.

[ Szerkesztve ]

(#34) tordaitibi válasza Dave™ (#33) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Oké, kapisgálom.
KDE van nekem, jól emlékszel.
A kijelentésemet felül fogom vizsgálni, viszont alapon, azaz úgy ahogy egységsugarú user használ egy pc-t, laptopot, pl. about:configot ha megkérdem, az ismerőseim 99,99%-a azt se tudja mi az, valami nem stimmel.
És tudom unalmas de nem én írtam hanem többen több fórumon ogy dualbootos lapossal filmezésnél 20-25%-al több az akkuidő Winen.

Leírtam hogy a kedvenc Smplayeremet eddig a telepítés után mindig finomhangolni kellett Linuxon mert ette a procit. Ez a kimenet,a hardveres dekódoló, a dekódolási szálak és még pár apróság.
Winen sose kellett, hozta a legjobbat. És itt meg is van akkor a 20-25% eltérés.
És ezt átlaguser az életbe nem csinálja meg mert azt se tudja mik ezek.

Elnézést a pongyola Linux névhasználat miatt de kérdezz meg bárki felhasználót, számra a A Linux az simán Linux, nem Ubuntu, Fedora, Arch vagy bármi és akkor a felületről, az ablakkezelőről, a fájlkezelők bőségéről szó se essen.
Ha téged egy kedves, de tökláma ismerősöd megkér hogy " Lécci dobjál fel nekem egy Linuxot, kipróbálnám", Te elkezded aprólékosan magyarázni az eltéréseket, a disztrók százait, kitérve a Vanilla Arch semmiből történő CLI telepítésének szépségeire, vagy feldobsz egy emberbarát Mintet?
Mégegyszer elnézést a pongyola, de az átlagot tökéletesen lemodellező Linux névhasználatért.

Mindenképpen megcsinálom a teszteket, a Te leírásaidat messzemenően figyelembe véve.

(#35) Dave™ válasza tordaitibi (#34) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az átlagfelhasználó azt sem tudja, mi az, hogy operációs rendszer, Te viszont igen, és ha azt mondod, hogy a Linux többet fogyaszt, mert megmérted a saját rendszeredben, akkor oda nem lesz elég, hogy "Linux". A FF esetén gyanítom kompatibilitási okokból nincs alapból engedélyezve, az Edge kicsit kényelmesebb helyzetben van, hiszen beépített, biztosan működik. Az about:config azért nem egy hekkelés, átlagfelhasználóknak szóló leírásokban is benne van, ha elrontja vissza tudja állítani.

szerk: kevés embernek szoktam érdemben Linuxot ajánlani, mert kevesen fogékonyak rá. Akinek legutóbb felraktam, oda KDE Neon ment, mert az alapból hasonlít a Windowsra és ott ez plusz volt, de bele se kezdtem volna a különbségekbe, mert nem is érdekli meg nem is érti, csak használni akar valamit, ami nem Windows. Szerintem ha jól méri fel az ember az igényeket, akkor elég jól lehet alternatívát mondani vakon is, de ez egy szakmai fórum, Te is évek óta használod, de legfőképpen ha leírod, hogy a Linux többet fogyaszt, akkor számíts rá, hogy bele fognak kérdezni a fentiek miatt.

[ Szerkesztve ]

(#36) tordaitibi válasza Dave™ (#35) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"mert nem is érdekli meg nem is érti, csak használni akar valamit, ami nem Windows."

Pontosan, erre nagyon rátapintottál.
Így van.

"ha jól méri fel az ember az igényeket, akkor elég jól lehet alternatívát mondani vakon is"

Ezt teszem én is, eddig 6 delikvenst sikerült megfertőznöm akikből 3 stabilan használja (2 Manjaro, 1 Mint, ezeknél jól eltaláltam az igényt)
1 maradt a dualboot mellett, nem tudom megsaccolni a két OS használati arányát de használja mert néha kérdez Linux ügyben is.
A maradék 2f elhasználó rövid de eredménytelen ismerkedési fázis után tömören elutasította.
Itt nem hiszem hogy félrement az ajánlatom hanem egyszerűen nem jött be nekik a másfajta OS, dacára hogy akarták. Vagy csak kíváncsiság.

[ Szerkesztve ]

(#37) hcl válasza Dave™ (#35) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ugyanezek az átlaguserek simán széttúrják a Registryt, ha ki akarják ütni a Windows Update-t :D

Mutogatni való hater díszpinty

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.