Hirdetés
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Bestx: Budget DIY eGPU USB4/Thunderbolt csatlakozással – egy mining VGA új élete.
- Ismerkedés a Zyxel NSA325 v2-vel
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Kalandor: Habemus papam
- droidic: Videó letöltés yt-dlp-vel (profi módszer)!!!
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- Random25: Windows 11 telepítés Pendriveról
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
válasz
sing1ep1ayer #23 üzenetére
Ne kötekedj. Ha meg azt nézed, mennyiért raksz össze egy hóm szervert Brazosból, meg egy ilyen C7-es vagy C3-as lapból... lehet, hogy egy ilyen olcsóbb. Ha az adott feladatra elég, akkor mi is a gond?
Amúgy azért sem fair idehozni a Brazost, mert mint a címből is kiderül, RETRO tesztről van szó.
Hogy mihez képest, azzal meg ne röhögtess. Főleg, ha egységes megoldásnak tekinted a 2 és a 20 éves hardvereket, akkor lehet együtt néz ni a fogyasztásukat is. Amúgy a 26-30W magában is elég alacsony. Nem "mihez képest". Akkoriban pedig nem láttam ezekről fogyasztási teszteket, így hadd lepődjek meg most, ha megengeded.@s479 téma : Az ominózus hozzászólás után pont belinkeltem pár s479 adapterkártyát
@Mp3 téma : P100 lejátssza, de pl. egy Car-PC-hez nem egészen jó ötlet a DOS, mert egy windózos Winampnak, kijelző pluginnel kellett egy kis kraft. De egy passzív C3, vagy C7 elvisz egy wndózt/Linuxot, ami lejászik, meg kijelzőt is hajt.
-
Neurotoxin
őstag
-
#65675776
törölt tag
A Covington már önmagában is Deschutes magos volt (pontosabban csak a mag).Vele párhuzamosan jelentek meg az azonos magra épülő P2-k is. A felezett órajel meg érdekes volt, de nem intelnél. A Slot A-s Athlonoknál a cache osztót is lehetett módosítani, szóval azoknál ez annyira nem volt probléma. Bár az kicsit később volt.
Csak a 300MHz-es cerka volt Celeron A, mert aból volt Covington is, és meg kellett különböztetni a kettőt. A több, magasabb órajelű Celeron már simán Celeron volt, A kiegészítés nélkül.
-
nyunyu
félisten
válasz
Neurotoxin #40 üzenetére
, de akkoriban ölre menő viták voltak, hogy a Celeron tud-e annyit, mint a PII...
Covington (legelso Celeron, 0.25mikron) az L2 cache hianya miatt joval lassabb volt, mint a korabeli Klamath (0.35 mikron, P2), viszont az ujabb gyartastechnologianak koszonhetoen sokkal jobban, ~450MHz-ig lehetett huzni, mig Klamathot nem nagyon lehetett 333MHz fole vinni, mert a felezett orajelen jaro kulso L2 cache chipek nem birtak nagyobb orajelet.
Kb. ott volt egal a ket proci sebessege.Aztan jott a Mendocino magos Celeron A szeria, azzal vezette be az Intel a Socket 370-et, ott viszont mar integralva volt a 128KB L2 cache a prociba, igy mar teljes orajelen jart, mig a Klamathot valto 0.25-os Deschuteseken maradt a felezett sebesseg, de 4x annyi cache.
Kesei Deschuteseket viszont sokkal gyorsabb cache chippel szereltek, mint a Klamathokat, igy azokat is fel lehetett huzni 450-500MHz kornyekere. (SL2W8 valakinek remlik?)
Persze az alkalmazasonkent valtozott, hogy azonos orajelu ket procinal melyik a gyorsabb: a kicsi, de gyors cache (Celeron), vagy a nagy, de lassu (P2)Elso, Katmai magos P3-rol nem erdemes szot ejteni, gyakorlatilag egy par uj SSE utasitassal kiegeszitett Deschutes volt, ugyanugy kulso cachesel, Slot 1-gyel.
(Kb. akkora ugras, mint a sima Pentiumot valto Pentium MMX)Aztan a Coppermine maggal egyesitettek az addig kulon gyartott P2/P3 es Celeron vonalat, Socket 370, integralt cache teljes orajelen.
Itt annyi volt a butitas a Celeronoknal, hogy beiktattak +1 orajel varakozast az L2 cache elerese ele, meg 256KB cachebol csak 128KB-t hasznalhatott, plusz a 100 vagy 133MHz FSB helyett csak 66 vagy 100MHz volt szorozva.Mivel itt mindig lassabb volt a Celeron cache, igy minden alkalmazasban jobban teljesitett a P3.
Persze a kulonbseg merteke megint attol fuggott, hogy mennyire sok memoriamuveletet hasznalt egy program.Viszont a Celeront a kisebb alap FSBnek koszonhetoen tovabb lehetett huzni, mivel a szorzo mindket procin zart volt.
Aztan ahogy jottek az egyre ujabb Coppermine steppingek, ugy lett egyre magasabb az orajel, jottek az ujabb es ujabb tuning szeriak (Celeron 566@850, 800@1200)
Vegul a Tualatinnal megduplaztak a prociban levo cachet, igy 512KB volt az utolso P3-akban.
Itt is ugyanugy butultak a Celeronok, mint a CuMine szerianal.(133MHz vs 100MHz FSB, fele cache, +1 orajel kesleltetes)
De ezekhez mar ujabb alaplap is kellett, mivel a korai P2/3 chipsetek nem tudtak olyan alacsony feszultseget eloallitani, mint ami a Tuaknak kellett.
(Vicc az, hogy megfelelo Slot1 adapterrel a '98-as i440BX tudta kezelni a Tuat, mig a kettovel/harommal ujabb i815 chipset meg nem, csak a kesei i815EP variansaLasd Asus CUSL2->TUSL2 valtas.)
C64 nekem sajnos kimaradt, Atari 800XLt nyuztam, amibol osszesen ketto darab volt a tizenparezres varosunkban, igy mindig irigyeltem az osztalytarsakat, ahogy cserebereltek a C64 kazikat/lemezeket egymas kozott.
Ja, Atarihoz nem volt turbo, igy egy combosabb jatek, pl. a Spy vs Spy fel oraig toltott kazirol -
Neurotoxin
őstag
Network Q Rac Rally!
Húú azt mennyit nyúztuk! "Easy left, medium right....HAIRPIN right!"
Ellenben a Viper Racing kimaradt az életemből. Osztálytársam 166MMX-én Quake II-vel játszottunk sokat, később a 233MMX-el Q3aztunk, de akkoriban ölre menő viták voltak, hogy a Celeron tud-e annyit, mint a PII...nem igazán láttunk még a technika mögé.
-
Neurotoxin
őstag
Nekem jelenleg is Celeron M van az Acer 5315-ben, egyszer láttam egy tesztben, hogy mennyire veri az Atomokoat
XP alatt nézem a 720p-t, 1080p-t
A cikkhez: én egy ilyen C3-at rátaknyolt (egy részen el volt csúszva) hűtőbordával még néhány éve papírnehezéknek használtam. Majd keresek róla fotót.
-
manoarc
senior tag
Hihetetlen , hogy akkoriban mit mentek a cerkák ...
Q3 - ba csak ámultunk - bámultunk,hogy mit tudtak pl az Én 233mmx-emhez képest.
Régi szép idők .... -
Anubis_9
addikt
válasz
cskamacska #34 üzenetére
Valóban volt C64-em!
Falepkére nem emlékszem.
-
Mexildos
aktív tag
Jahh hát igen, anno a processzor foglalatokba bele lehetett tenni AMD, Intel vagy Cyrix procit is. Még ha jól emlékszem Socket 7-be is lehetett vagy AMD-t vagy Intel pakolni. Utána kezdődött a csak Intel vagy a csak AMD platform kiépítése.
-
cskamacska
addikt
Igazából viszonylag sok asztali lap fogadta a S479 procikat.
Legutóbbiról még Prohardver hír is volt: A Yonah sem tabu az asztali PC-k számára. Az Aopen régiségei között több mint egy tucat S479/Socket M lap fel van tüntetve!
Még Bacsis keze alatt is megfordult ez a csoda Aopen-i975Xa-YDG lap: Intel Core Solo CPU Tuningja
Aztán volt még ECS PF88 Extreme Hybrid-nek is S479 kiegészítő kártyája. És a többi, és a többi.
Anubis_9: Ah, nincs is jobb, mint amikor random retro cikkre felbuggyannak a tova lett ifjúságnak a szép emlékei.
Fogadjunk Commodore 64-ed, sőt, csattogós fa(esetleg műanyag)lepkéd is volt valamikor?
-
Anubis_9
addikt
Az első gépemben egy Cyrix 486SX CPU volt, turbo fokozatban 25Mhz-en süvített!
Még '94-ben!
-
Elrood
őstag
A Penya M meg Celeron M belement asztali lapba
Kellett hozzá egy bizonyos Asus lapcsalád + Asus CT-479. Emlékeim szerint csak a Banias (ebben nem vagyok 100% biztos) és a Dothan magos P/C-k mentek bele (Következő mobil CPU, a Core1 már megsült benne).
Tehát bele lehetett, csak nagyon körülményesen.
Kép a CT479-ről: [link]
Cikk: [link]Nekem még mindig van egy ilyen gépem, egy Dothan magos Celeron M 1400 MHz @ 1866 MHz van benne már 5 éve.
-
cskamacska
addikt
válasz
sing1ep1ayer #23 üzenetére
Nem tudom mit kell az a Brazoson fingreszelni egy Via procis cikkben. Na most képzeld el, hogy egy bontóból kukázott C3-at rak valaki az otthoni akármilyébe, egy 30 ezres Brazos cucc helyett.
Össze is dől a világ.
ontopik:
Anno 2007-2008 körül volt Via C7 procival szerelt tecsógazdaságos netbook a zakciós újságjukban, és én pár pillanatig el is játszottam a gondolattal, hogy..
Mentségemre szólva, olcsóbb volt, mint akár a mobil Celeronos társai ugyanabban a hirdetésben. Egyébként azt Via notit S3 Chrome9 HC grafikus lassító hajtotta. -
wednesday
őstag
válasz
sing1ep1ayer #23 üzenetére
Azért nem kell idekeverni a jelent, mert ez a cikk inkább RETRO, ahogy a címben is szerepel. Mi volt régen. Hogy a cikk végén meg van említve, hogy akár letöltő gépet is lehet belőle ma csinálni, az nem azt jelenti, hogy erre kell mindenképp építeni. Ebbe is inkább retro hangulat van, mint a régi autók üzemeltetése.
Ezeket a régi dolgokat az ember már inkább összeguberálja, megtalálja a padláson, odaadja egy ismerős stb. És akkor talán lehet kezdeni velük valamit. Egy Brazost nem fogsz guberálni, majd 10 év múlva.
-
Zotwooo
csendes tag
Nagyon jó cikk. Jó néha ilyen retro dolgokról olvasni
-
a2d2
addikt
Igen, ennyi kb nekem is rémlett hogy q..va szarok voltak ezek a via-k.
Köszi a tesztet -
tomatos
aktív tag
Szép is volt
Nekem volt egy AMD 100Mhzes és egy Intel 100Mhz-es procim is
Előtte pedig x386-os
SimCity 2000 hogy hasított rajt
Aztán most egy 20.000 forintos telefon gyorsabb mint ezek voltak anno (pl: ZTE, Huawei)
-
#65675776
törölt tag
A Celeron specifikációja nem stimmel. Az intel 26,7W-os TDP-t ad meg rá. [link]
-
sing1ep1ayer
őstag
válasz
skydragon #21 üzenetére
Akkor idézet hcl-től ismét:
"...kifejezetten meglepődtem, hogy ennyire keveset ettek."Erre reagáltam és merészeltem felhozni a Brazost. Miért ne tenném? Most 2012 van és ha valaki például egy home szervert akar, az az idáig megjelent összes hardvert lehetséges megoldásnak tekintheti, akár 20 éves az eszköz, akár 2.
Egyébként is, ha azt mondja hogy keveset fogyasztott, akkor nevezze meg mihez képest, mert a kortársakhoz képest biztosan nem mondható olyan hűde alacsonynak ez a fogyasztás.Ennyi erővel egy szénné húzott i7-re is rámondhatom, hogy "vááá, nem tudtam hogy ilyen keveset eszik".
-
bteebi
veterán
Igazán ütős kis teszt, megdöbbentő számokkal. SuperPI 1M 5 perc alatt, OMG
. Hihetetlen, hogy mennyit fejlődött az informatika alig több, mint 10 év alatt...
-
skydragon
tag
brazost idevetni egy régi Viahoz ez kb.az a szitu hogy egy Bugatti gyorsabb mint egy Lada,itt mé g volt igazi cpu háború ami manapság nincs intel és amd megvannak barátságban és nincs miért igazán versenyezniük de sajnos több pc-s ágazatra ma már igaz hogy rég kihalt verseny azt csinálnak amit akarnak.Nekem is volt egy via-s intergált megoldáss előnye a kis méret és a fogyasztás volt bár az engem nem érdekelt+hogy paszív hűtés elég volt rá így hangtalan volt elég sokáig azt használtam letöltőgépnek.
-
Jó teszt lett! A Cyrixeket a S7 korszakban szerettem, olcsók voltak, integerben nagyon pörögtek, FPU gyengeség nem zavart annyira - akkor még.
-
sing1ep1ayer
őstag
Egyrészt ha ma szeretne valaki egy home szervert építeni, akkor miért ne hasonlíthatná össze ezeket az ezredéves procikat egy mai rendszerrel?
Másrész hcl azt írta hogy... idézem:
"Mondjuk a fogyasztási adataikat nem tudtam eddig, kifejezetten meglepődtem, hogy ennyire keveset ettek."Mihez képest? A többi akkori procijét ismerted, csak pont ezekét nem? Ahhoz képest értetted? Vagy egy mai rendszerhez képest? Mert ha ez utóbbi - amit valószínűsítek - akkor miért kötsz belém, mikor leírom, hogy annyira azért nem ettek keveset?
-
nyunyu
félisten
egyáltalán létezik konzumer Nano lap
Elvileg gyartanak.
Kozben talaltam egy itthon is olcsoert kaphato Asrock PV530-ITX lapot, de azon C7 van, csak megtevesztesul adtak neki egy uj kodnevet.
A Penya M meg Celeron M belement asztali lapba? Mert azt nem tudom biztosra, hogy igen, vagy nem.
Mobil i852GM/i855GM chipset kellett hozzajuk, asztali P4 lapokba nem mentek bele. *
Maga a Pentium M egy tovabbfejlesztett P3 volt, mivel akkoriban Intelnek komoly gondjai voltak a Willamette P4 szeria fogyasztasaval.egy Mp3-at még ezek is le tudtak játszani.
Ahhoz mar egy Pentium 100 is boven sok volt
Emlekszem, 486DX33-on meg le kellett butitani az MP3 minoseget 22kHz-ra, mert 44.1-hez keves volt az FPU.*: az az adapter nem gyenge
-
Aryan
senior tag
Anno ismerősöm a 166MMX-ét elcserélte egy Cyrix 300+-ra, meg is bánta
. Mp3-al lejátszással is problémák voltak. Viper Racing-el sokat játszottam anno, de a favorit autósjáték a Network Q Rac Rally volt nekem.
-
http://www.logicsupply.com/products/epia_p820_12
Mondjuk elég drága...Ahogy olvastam, Pentium M meg desktop lapba csak adapterrel megy bele, vagy olyan lapba, amin megfelelő foglalat van.
Azért az az adapter kemény cucc -
válasz
sing1ep1ayer #12 üzenetére
A válasz ott van eggyel lejjebb.
@nyunyu : Nemtom, egyáltalán létezik konzumer Nano lap?
A Penya M meg Celeron M belement asztali lapba? Mert azt nem tudom biztosra, hogy igen, vagy nem.
Amúgy ha otthon nem is számított a fogyasztás, pl. car-pc projekteknek igen, és egy Mp3-at még ezek is le tudtak játszani. -
Archer
őstag
válasz
sing1ep1ayer #12 üzenetére
Jó de ne hasonlítsd már az 1-2 éves rendszert a tizenéveshez. A Brazos fogyasztás/teljesítmény aránya persze, hogy nem mérhető egy ezred eleji technikához. Az akkori konkurenciához képest kevesebbet fogyasztott (bár akkor még ilyen otthoni szinten szerintem a kutya nem törődött a fogyasztással), a Brazost Te keverted ide.
Transmeta is ilyesmi szemlélettel dolgozott mint a VIA, eredményt ismerjük.
-
Ádyka
őstag
Pár éve én is beszereztem egy sámuel 500-ast, meg egy sámuel 2 700-ast kiváncsiságból.
Rettenet, hogy mennyire nem mennek. Tuningot sem bírják igazán. Szerintem egy Celeron 300A@450 is gyorsabb náluk.P1 időkben azért ennyire nem voltak lemaradva a konkurenciától mint tudjuk. Persze ott akkor fogyasztottak is szépen.
Viszont a celeronod igazi kincs. CD0-s, 1,75 V-os, nagy kupakos. lazán megy alapfeszen 1200-on.
-
nyunyu
félisten
Brazos alig 1-2 eve kaphato.
2008-tol elerheto az Atom, de azt a szintet elvileg a Via is meg tudja utni a Nano procijaival.
Mondom elmeletileg, mert boltban azota sem lattam Nano procis lapot
Pedig havonta van roluk PH hir.Atom elott meg ott volt a Pentium M/Celeron M, amivel az Intel teljesen kigolyozta a Viat a laptop piacrol.
Ugyan tobbet fogyasztott, mint a C3, de a teljesitmenye a sokszorosa volt. -
nyunyu
félisten
Azért nem semmi licenszbe kerülhetett a Socket370 meg a többi Intel szabadalom
Azt konkretan a megvett Centaurtol orokoltek, de aztan par ev mulva lejart a licensz, es az Intel nem hosszabbitotta meg, igy a Via ott volt, hogy volt ugyan C3 procija, de nem arulhatta tovabb.
Helyette jott a C7, uj buszrendszerrel, hardveres titkositoval.Teljesitmenye persze tovabbra is a beka segget nyaldosta, alulrol.
Celeron ULV 650 konkretan masfelszer gyorsabb volt, mint a C7 1GHz.
-
válasz
sing1ep1ayer #7 üzenetére
Brazos mikor jelent meg?
Addig mi volt, ami ennyit evett?Nem sok minden...
-
sing1ep1ayer
őstag
Nem olyan kicsi az a fogyasztás. Egy Brazos konfig kábé ugyanennyit eszik és a teljesítménye mérföldekre van ezektől. Nekem ebből az jött le, hogy házi szervernek nagyon nem érné meg egy hasonló régi rendszer, hacsak nem elég a feladatra ez a csekély teljesítmény is, mert akkor legalább a vételáron spórolhatunk, bár alacsony kihasználtság esetén (ha sokat megy idle-ben a gép) szép lassan visszahozná a Brazos az árát.
-
zoleek
tag
Szép idők voltak azok amikor még ezeket nyúztuk...
Emlékszem, a legdurvább az volt, hogy nekem valami 166Mhz magassága Cyrix vagy IBM prockóm volt a havernak pedig talán Intel 75 ill. 100 Mhz.
Nyomta valami haláli kiru játékkal amit annak rendje-módja szerint kölcsön is kértem. Banyek! Otthon fogadott a legdurcább meglepetés telepítésnél: Non Intel Pentium processorPersze nem is települt fel...
-
Archer
őstag
Az első gépemben valami 200 MHz körüli Cyrix. Haver P1 233 MMX-e megette reggelire. Nem szerettem azt a gépet. Viszont akkor még nem igen értettem a számítógépek szerelgetéséhez, meghalt a procin a venti és a Isten tudja meddig ment passzívban de nem halt meg
-
Mister_X
nagyúr
Meg mernék esküdni, hogy látam manapság is VIA procis netbookokat... na azokra kíváncsi lennék. Azért nem semmi licenszbe kerülhetett a Socket370 meg a többi Intel szabadalom, tuti emiatt nem voltak ár/érték terén olyan jók.
-
Egy Via proci esetében semmi más nem lényeges adat, mint a fogyasztás
Mindenki tudja, hogy lassúak, de fogyasztásban királyokNem játékgépnek voltak jók, hanem 24/7 üzemre, vagy alacsony fogyasztású kliensgépnek.
Meg azért office feladatokra egy korabeli oprendszerrel elegek voltak. Mondjuk egy passzív lappal.
Mondjuk a fogyasztási adataikat nem tudtam eddig, kifejezetten meglepődtem, hogy ennyire keveset ettek. -
szeksziboj
tag
Hmm, ezeket régen is tudtuk
Amúgy anno télleg felmerült alternatívaként a cyrix, via procik használata, de már akkor is lesújtó volt a teljesítménybeli hátrányukPedig annyira drukkoltunk mindig mikor volt egy-egy bejelentés, de mire kikerült gyártásba, a cerkák mindig simán verték őket soxor ugyanannyiért. Késöbb is mikor a lappal eggyütt lévő mini itx-ek is megjelengettek már rég késő volt és drága is a poén kedvéért
Pedig ők még képesek voltak nagyot álmodni..., most meg ki az aki x86-ost gyárt a két nagy testvéren kívül?
Új hozzászólás Aktív témák
lo VIA Cyrix III és C3 CPU-k retro tesztje több versenyszámban és fogyasztásban is.
- SJCAM SJ4000 FullHD Action Cam
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Hobby rádiós topik
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- iOS alkalmazások
- The Division 2 (PC, XO, PS4)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Yettel topik
- További aktív témák...
- Samsung Galaxy S24 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo Thinkpad L13 Yoga Gen4 X360 Érintős! Ryzen 7 Pro 7730U 16GB RAM / 256GB SSD Magyar
- Asus ROG Strix XG27ACDNG - Újszerű
- Intel Core i9-10900 processzort keresek megvételre MA
- HP Z840 workstation 1450W 2db XEON 2697 v4 36MAG,256GB DDR4, Quadro P6000 24GB/M6000 24GB/P5000 16GB
- LG 27GS60QC-B - 27" Ívelt - 2560x1440 - 180Hz 1ms - AMD FreeSync - Bontatlan - 2 Év Gyári Garancia
- TAVASZI RAKTÁRSÖPRÉS!!! - Videókártyák, Monitorok, Notebookok, Stb. - Szaküzletből! Számlával!
- AKCIÓ! Sony PlayStation 4 PRO 1TB fekete játékkonzol garanciával hibátlan működéssel
- Dell D6000 univerzális dokkoló USB-C/ USB-A, DisplayLink & Dell WD15 (K17A) USB-C + 130-180W töltő
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest