Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Respect! :R Jó cikk lett! :))

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#2) intelMMX


intelMMX
senior tag

Na ez jó lett! Talán még én is meg tundám csinálni a cikk alapján.
Amúgy ezek a hardverek mennyibe kerülnek, ha grafikus felülettel használható kis gépet akarnék csinálni?

(#3) F34R válasza intelMMX (#2) üzenetére


F34R
nagyúr

Itt megtalalod az arat.

[link]

Hogy mennyire hasznalhato? inkabb csak hobbi szinten limitacioval.

[link]

(#4) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Egész fun ez a rastrack. Ilyesmi sima Debian userekről is van?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#5) intelMMX válasza F34R (#3) üzenetére


intelMMX
senior tag

Köszi. Majd talán egyszer kipróbálom használt cuccokkal.
Arra számítottam, hogy csak hobbynak jó.

(#6) gabe_


gabe_
őstag

Már rég hiányoltam egy ilyen remek részletes cikket a cuccról, köszönjük! :R

Ezzel már egy magamfajta kezdő is el merne indulni...

Sovány szakácsban sose bízz!

(#7) pomorski


pomorski
őstag

Tényleg jó kis cikk lett.

És köszönöm F34R-nek a linkeket!

(#8) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Gyönyörű összefoglaló, köszönjük! :R

(#9) MtHq


MtHq
tag

Jó a cikk, tetszik. Az utolsó képen lévő USB-s fogyasztásmérő (?) hol kapható, illetve micsoda pontosan? Csak tippelek.

(#10) Badb0y


Badb0y
addikt

Én médialejátszót csináltam a pi 2b-mből mert elegem lett, hogy a támogatás nincs meg a média lejátszókra, viszont én Nasról játszom le a filmeket.
Mivel te USB kötötted rá egy kérdésem lenne, kikapcsolja a vinyót magától ha nincs használatban vagy nem?

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#11) Plexicushio


Plexicushio
senior tag

Remek írás! :R

Pont ma, pár órája gondolkodtam el egy Raspis NAS/médiaszerver megoldáson.

(#12) rmatyi


rmatyi
tag

Jó cikk, gratulálok! :)

(#13) Tidus


Tidus
addikt

Már egy ideje gondolkodom hogy beruházok egy Raspberry-re. Már csak azért is hogy kipróbáljam, és megismerjem. Ezzel az OP. rendszerrel pedig egész komolynak tűnik.

(#14) cigam válasza MtHq (#9) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!
Az USB-n mérhető feszültséget, és a rajta átfolyó áramot méri. Segítségével kiszürhetőek pl a gyenge minőségű tápok, kábelek, de töltésfigyelőnek is jó, mert azt is számolja.
e-bay-en rákeresve rengeteg modell közül válogathatsz.

Badb0y

Kikapcsolja magát. Ha mégsem menne nálad, akkor olvasd át ezt a cikket.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#15) gabe_


gabe_
őstag

Virtuális gépen ki lehet próbálni a raspbiant?

Sovány szakácsban sose bízz!

(#16) cigam válasza gabe_ (#15) üzenetére


cigam
félisten

Nem lehetetlen, de virtualbox-ba futtatáshoz, ismerkedéshez az eredeti debian-t ajánlanám.
Ja, és qemu-ban is beröffenthető

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#17) FireFox1996


FireFox1996
őstag
LOGOUT blog

Nagyon jó a cikk! Köszönöm! :R

<< Nem szabad félni a kudarctól, játszd végig a játékot ! >>

(#18) kenand


kenand
veterán

Remek cikk köszönjük, kedvest is kap az ember.
Torrent/DLNA szerverként csak a SATA port hiánya fáj. USB lassú, és erőforrás emésztő. USB SATA híd sem jó, natív támogatás kellene. Láttam kiegészítőt (bár drága) , ami kínál SATA portot, csak az a gyanúm, hogy sima USB SATA híd az is.

(#19) FireFox1996 válasza kenand (#18) üzenetére


FireFox1996
őstag
LOGOUT blog

Én USB2-n keresztül használom a SATA hdd-t több éve, rajta megy a torrent, a dlna, és semmi problémát nem éreztem eddig, tv széppen lejátssza az mkv-et, a 3D-s mkv-t is szagatás nélkül

<< Nem szabad félni a kudarctól, játszd végig a játékot ! >>

(#20) Dark Archon


Dark Archon
addikt

Jó cikk tényleg, köszi! Kedvet is kaptam a hosszú távú projektemre, ezzel kapcsolatban kérdeznék.

A sok kézenfekvő feladat közül az általam leginkább megvalósítandó az egy kamerás megfigyelő rendszer otthonra. Kapásból a probléma, hogy a legtöbb ilyen célú kamera IP kamera, azaz kell neki egy LAN port, amiből a Pi-n csak egy van, az meg kell a programozáshoz.

Tehát, tudja-e a Pi úgy kezelni a dolgokat, hogy mind a Pi, mind a kamera (kamerák) a routerre van(nak) kötve? Már csak az UTP kábellel való távolság áthidalás miatt sem jöhet szóba az USB kábellel való bohóckodás.

Nem tudom, mennyi helyet foglal a rendszer maga, de gondolom egy 8Gb-s kártyán 6Gb simán leválasztható a felvételekre, amit csak akkor vegyen, ha mozgás van, legalább 720p@10-ben. Ha megtelik a kártya, a régebbi felvételeket törli és folytatja.

Hab lenne a tortán, ha a felvételeket automatikusan feltöltené egy felhőbe.

Sz'al a fentiekre mennyi az esély?

Előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#21) kenand válasza FireFox1996 (#19) üzenetére


kenand
veterán

Egészen más SATA portról, van egy régi Cortex A9-es egymagos TV Boxom, azon van SATA port, összehasonlítottam az USB-vel ég és föld.


SATA sebesség

Nemtudom ezen az X300-as boardon hogy működik a SATA, de gyanítom USB hídként

(#22) MtHq válasza cigam (#14) üzenetére


MtHq
tag

Köszönöm a segítséget, rendelek is majd egyet magamnak. Ennyiért vicc :)

[ Szerkesztve ]

(#23) ^Clown


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Szép írás lett, gratulálok! Mindig megjön a kedvem egy kis Pi-zéshez ilyenkor :)

(#24) cigam válasza Dark Archon (#20) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Nem foglalkoztam kamerákkal, de megoldható. Nagyon sok leírás van arról, hogyan készíts belőle IP kamerát. Találtam egy leírást hogyan lehet összekapcsolni IP kamerával.
A motion csomag alkalmas mozgás detektálásra, de fogalmam nincs a beállításáról.
Viszont egy logout-os cikkben leírhatnád, mi lett a megoldás, hogyan lehet megoldani!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25) Dark Archon válasza cigam (#24) üzenetére


Dark Archon
addikt

Nézegettem én is cikkeket, leírásokat, de vagy nagyon amatőröknek van USB kamerával (azzal kezdve, hogyan mentsél el egy file-t) vagy a Pi kamera moduljához van. Az meg mint olyan, használhatatlan, főleg, hogy egy normál kamerás rendszer 2-3 kamerából áll legalább.

De, ha azt vesszük, hogy a Pi tulképp egy mini PC, amin futhat bármilyen Linuxos kameravezérlő program (a leírásokból legalább kiderült, mely szoftverekre érdemes gyúrni - MotionPie tűnik a nyerőnek), az meg látja a hálózatos kamerákat, talán nem veszett ügy.

Ha sikerül, írok cikket :)

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#26) Solten


Solten
addikt

Szep munka!

Saor Alba

(#27) kezdő


kezdő
senior tag

Köszönöm a leírást!

Néhány észrevétel egy abszolút kezdőtől aki a cikk alapján haladt végig:

A HDD leformázása EXT4-re nem szerepel a cikkben. Profiknak ez gondolom kisujjból megy, de Windows felhasználóknak újdonság lehet.
sudo mkfs.ext4 /dev/sda1 -L untitled

Én csak az 1-2-3-5 oldalakon leírtakat csináltam meg, kvázi egy pici NAS-t létrehozva.
Anyáztam egy sort, hogy mit ronthattam el, mire rájöttem, hogy az 5. oldalon ezek elől a sorok elől hiányzik a "sudo" parancs.
mkdir /mnt/WDMyBook/torrent/incomplete
mkdir /mnt/WDMyBook/torrent/downloads

Illetve nekem a "sudo" paranccsal se volt hajlandó 1 lépésben létrehozni, először meg kellett csinálnom a "torrent" mappát, azután jöhetett a többi.

Lenne 2 kérdésem:

1. Nekem a HDD simán "sda" nem pedig "sda1", ez számít valamit?
2. Megoldható, hogy újraindulás után a Transmission automatikusan elinduljon és folytassa a dolgát? (pl. áramszünet)

Előre is köszönöm a választ és még egyszer köszönet a szájbarágós cikkért!!!

(#28) Bohus válasza kezdő (#27) üzenetére


Bohus
aktív tag

1. Az "sda" az egész merevlemezre utal, míg az "sda1" a merevlemez első partíciójára.
2. Próbálkozz ezzel: sudo update-rc.d transmission-daemon defaults

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#29) toth_janika


toth_janika
őstag

:R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30) toth_janika


toth_janika
őstag

Még egy kérdés felmerült bennem. Azt "hallottam", hogy a HDMI-CEC-hez és a folyamatos HD lejátszáshoz valami média licenszet kell vásárolni... :F Ez mit jelent vagy miez?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#31) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Sziasztok!

Először is szeretném megköszönni ezt a remek cikket, öröm volt olvasni! :R
Nos szóval be is állítottam mindent a leírásnak megfelelően, de sajnos a samba megosztást hiába látja a Windows egyszerűen nem tudok rá írni. Mi rontottam el?

workgroup = HOME
wins support = yes

comment=pidrive
path=/mnt/pidrive
browseable=Yes
writeable=Yes
only guest=no
create mask=0775
directory mask=0775
public=no

dlna OK egyedül a samba szívat :W

Ja igen, ő lenne az: (PI3 with 1TB PiDrive)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#32) toth_janika válasza Archttila (#31) üzenetére


toth_janika
őstag

Ez engem is érdekel, bár én épp ma csináltam meg, és nekem tökéletesen működik.
De szerintem gyere át ide, mert ezt többen nézik és cigam mester is hamarab jár arra :D

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#33) Archttila válasza toth_janika (#32) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Közben sikerült mindent szépen beállítanom: samba, dlna, torrent viszont nálam csak 777 -el megy a samba, pontosabban csak akkor tudok rá írni Windows alatt.

Rengeteget tanultam a hétvégén :D igazi kis Linux gyorstalpaló!

Nagyon köszönjük!

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#34) Pelican válasza toth_janika (#30) üzenetére


Pelican
őstag

CEC megy alapból.
Ha MPEG-2 vagy VC-1 videókat akarsz lejátszani, akkor vehetsz pár fontért licenszet ezek hardveres gyorsításához.
A licensz a raspi sorozatszámához lesz kötve, másikon nem működik, csak amire megvetted.

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#35) ludarazs


ludarazs
csendes tag

Sziasztok !

Először is Cigam leírása szuper, meg minden de képtelen vagyok a jogosultságokat jól beállítani. Már sokadjára próbálkozom mindent megcsinálok szóról szóra de a megosztott meghajtóra nem enged be. Visszaolvastam kisrozi problémáját kb. ugyanaz a gondom de semmi.

getfacl /media/pi parancsra parancs nem található a válasz.
ls -al /media/pi parancsra

összesen 9
drwxrwxr-x+ 3 root root 4096 aug 20 09:48 .
drwxrwxr-x 4 root root 4096 aug 17 21:17 ..
drwxrwxr-x 6 pi pi 1024 aug 17 20:55 SETTINGS
és automatikusan mountolja, raspbian grafikus változat.
smbconf így néz ki

[WDMyBook]
comment = Ez a WD MyBook merevlemezem
path = /media/WDMyBook
create mask = 0775
directory mask = 0775
force group = users
read only = No
valid users = @users

[USB]
comment = Az automatikusan felcsatolt USB meghajtó megosztása
path = /media
browseable=Yes
writeable=No
only guest=no
public=no

Az ntfs-3g csomagot telepítettem.

pi@raspberrypi:~ $ sudo pdbedit -L
Csaba:1001:
~ $ groups
pi adm dialout cdrom sudo audio video plugdev games users input netdev gpio i2c spi

pi@raspberrypi:~ $ users:x:100:pi,Csaba,debian-transmission
-bash: users:x:100:pi,Csaba,debian-transmission

A windowsból a net view parancsra :

Samba 4.5.12-Debian

Megosztási név Típus Használva, mint Megjegyzés

-------------------------------------------------------------------------------
USB Lemez Az automatikusan felcsatolt USB meghajtó megosztása
WDMyBook Lemez Ez a WD MyBook merevlemezem
A parancs sikeresen végrehajtva.

a net use parancsra

67. számú rendszerhiba történt.

A hálózatnév nem található.

segítsetek kérlek már idegbajt kapok

ludarazs

(#36) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!

Adjatok ötletet, mert tanácstalan lettem.

A problémám: Pi 3B+ on futtatok raspbian-t, erről fut PI felhasználó alól egy kodi.
A kodiban egy YT addon, ami sajna kb 5percenként megáll, és csak akkor folytatja a videót, ha beletekerek. Rettenetesen idegesít, de sajna nem tláalok rá megoldást.
Tubecast-el ugyan ez a helyzet.

Gondoltam és másoktól is hallottam, hogy a reklámok az oka, viszont feltettem a raspbiant és a kodit egy intel atom CPU-s netbookra, elindítottam ugyan így egy 2.5órás videót és végig ment megállás nélkül.

(#37) Pelican válasza brickm (#36) üzenetére


Pelican
őstag

Próbáld ki a LibreElec-et.

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#38) brickm válasza Pelican (#37) üzenetére


brickm
őstag

A libre elec egy OS, nem?
Nekem futtatható szolgáltatásként van szükségem a média playerre, ezért a kodi van telepítve.

(#39) Pelican válasza brickm (#38) üzenetére


Pelican
őstag

Igen, a Kodi futtatására szolgál.

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#40) brickm válasza Pelican (#39) üzenetére


brickm
őstag

Az nekem nem jó. Mindenképp kell a sima raspbian.

(#41) carr


carr
őstag

Köszönöm a leírást!
Itt tartok, hogy az USB ntfs meghajtót mountoltam, és látni is.
de mikor a látogató beállításhoz érek, ott ezt írja:
parancssorban:

mkdir /media/USBHDD500/latogato
mkdir: nem lehet a következő könyvtárat létrehozni: ”/media/USBHDD500/latogato”: Engedély megtagadva

gondolom az a baja, hogy nincs jogosultságom, mert a "valaki"-vel vagyok belépve. pi@raspberrypi:~S
ez van a command elején. akkor viszont pi user vagyok, nem? én vagyok a mindenható vagy mi. :D :K
:R

360+Mindenkit szeress,ne sokban bízz,Ne bánts senkit,ellenséged inkább féljen,Minthogy legyőzd,barátodat szívedre rejtsd,Szidjanak hallgatásért,ne beszédért.

(#42) brickm válasza carr (#41) üzenetére


brickm
őstag

a PI user nem mindenható. az a root.

Fel van téve az nfs-3g csomag?
Ha igen tudnod kellene írni a felcsatolt partíciót.
Lépj be roottal nézd meg onnan is.

(#43) Fecogame


Fecogame
veterán

Raspberry kérdésekkel célszerű ezt a topikot meglátogatni, ahol akár a válasz is megtalálható már a jobb felső keresővel.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#44) Janix12


Janix12
aktív tag

Sziasztok!

Vetten nemrég egy Pi zero-t, sima, nem wifi-verziót.
Az lenne a kérdésem, hogy VLC-ben le meg lehet valahogyan nyitni a kamera élő képét?
Van egy kis 3,5" kijelző és olyan módon szeretném használni a VLC-t mint mondjuk windows-on.

Lehetséges ez?
Illetve valaki tudna nekem ebben némi segítséget nyújtani?
Most kezdtem ez a témát szóval kicsit kezdő vagyok, de adaptív..

Köszönöm előre is a segítséget... :R

János

(#45) azbest válasza Janix12 (#44) üzenetére


azbest
félisten

csak nézni szeretnéd vagy streamelni?

Ha csak nézni, akkor a raspivid vagy raspistill valamelyik paraméterével lehet preview.
A weblapjukon úgy látom törött a link a konfig infóra, de parancssorban le lehet kérni a paramétereit a segédprogiknak.

Ha vlc segítségével streamelni szeretnéd a hálózaton, akkor péládul [link]

Persze első lépésként a csatlakoztatott kamerát raspi-config-ban is engedélyezni kell.

(#46) Janix12 válasza azbest (#45) üzenetére


Janix12
aktív tag

Szia!

Az engedélyezés megtörtén és a raspivid-el már ki tudtam rakni képernyőre az élő képet.
Viszont a VLC nem látja mint "felvevő eszköz" pont ezért nem tudom benne megnyitni.

Továbbítani nem szeretném a forrást csak szimplán a saját kijelzőn nézni esetleg bele-bele rögzíteni..

(#47) azbest válasza Janix12 (#46) üzenetére


azbest
félisten

ha jól sejtem video for linux2 eszközként szeretnéd használni, elvileg ha minden okés, akkor meg kéne jelenjen a /dev/video0 néven.
ha nincs meg, akkor sudo modprobe bcm2835-v4l2 vagy modprobe környéként hozzáadni a konfighoz hogy töltse be - bár lehet ezt állítja be a raspi-config is.

Ha az oké, akkor esetleg azt kell még megnézni, hogy a video csoport tagja -e a usered, egyébként elvileg már mennie kéne [link]
vlc 4l2:///dev/video0

konzolból lehet cvlc a megfelelő változat. Ha a logokat nézed, akár verbose módban talán -vvv kapcsolóval, akkor kiderülhet, hogy pontosan mi is a baja

Ezer éve használtam utoljára a kamerát, szóval lehet lemaradtam valamiről :)

[ Szerkesztve ]

(#48) Janix12 válasza azbest (#47) üzenetére


Janix12
aktív tag

Így most jó köszönöm.. Jól írtál mindent..
Látja a VLC mint forrás..
Viszont.. A VLC lejátszás elindításakor csak próbálkozik, de nem jelenít meg semmit.
Sőt úgy belefagy, hogy pkill -9 re áll csak le.. :F

[ Szerkesztve ]

(#49) azbest válasza Janix12 (#48) üzenetére


azbest
félisten

ha desktop nélküli konzolban próbálod, akkor próbáld a cvlc -t és -vvv kapcsolót vagy hasonlót, hogy részletes hibainformációkat írjon ki a konzolra

ctrl+c gombokkal lehet megszakítható

lehet az lcd kijelző nem alapértelmezett kijelző, hanem a vlc a gépét mondjuk svideora rakná ki

[ Szerkesztve ]

(#50) Janix12 válasza azbest (#49) üzenetére


Janix12
aktív tag

-vvv vel konzol módban minden rendben volt, csak az audio szervert írta hibának, gondolom mert nincs benne mikrofon..

Ha a VLC gui-t megnyitom és ott a video0 forrást akarom lejátszani, a kamera kontroll ledje sem villan fel..
Sőt nem is lehet kilőni csak -9 el.

(#51) dzsidzsas


dzsidzsas
aktív tag

Nem megy. Mivel azon az IP címen a Domoticz fut, más ip-t hiába állítanék. Hobbi felhasználó vagyok nem informatikus. Ha valaki okosan leírja mit csináljak másképpen...

https://rollerezz.blogspot.com/

(#52) 0519 válasza dzsidzsas (#51) üzenetére


0519
senior tag

Köszi a docker leírást!

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#53) Buncaman


Buncaman
tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem van, hogy ha Raid 1-be akarom rakni a HDD-ket, akkor azt a cikkben olvasottak előtt ugye?
Nem tudom, hogy mindegy-e a sorrend, és ilyne ksi dolgon nem akarom elszúrni. :)
Arról olvastam, hogy a Raspberry Pi 4 amim van, már kezeli a Raid 0-t és 1-et. Találtam is egész jó leírásokat ahhoz, hogy ezt beállítsam.

Elérhetőség az adatlapomon.

(#54) Polemius


Polemius
aktív tag

Azt írják (több helyen), hogy érdemes másik usert létrehozni és törölni a Pi usert (biztonsági okokból).
De felmerült bennem a kérdés:
Ha törlök egy usert, akkor mi történik azon fájlok jogosultságával, amelyeknek ő volt a tulajdonosa?
Ki lesz a törölt user helyett a tulajdonos?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.