Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) hcl válasza Mister_X (#43) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Linux disztrók csomagokból állnak. Egy csomag egy komplett program, vagy csak egy része, vagy csak adatok (pl. a firmware-k DVB tunerekhez)... Mondjuk van 1 csomagod, amiban van program arra, hogy DVD-t írjon különböző formátumokban. Erre épülhet pár egyéb csomag, amik különböző DVD író programok leszenk, másképp néznek ki, stb.
Mondjuk egyik DVD író progiban meg van valósítva, hogy Mp3-ból tudjon dekódolni, azzal a csomaggal, ami MP3 kezelést valósít meg.
De ugyanazt a MP3 csomagot használhatja aegy zenelejátszó is...

A csomagok egymásra épülnek, tehát pl. a DVD író felületet nem érdemes magában feltenni, mert nem fog működni,ha nincs alatta az a cucc, ami elvégzi az írást.
Ezt kezeli helyetted a csomagkezelő, meg a szoftverközpont, közöd vele, hogy tegyen fel egy progit, és ő mindent feltesz, ami annak kell. Ha fent van már valami, akkor meg azt nem tölti le újra.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#52) PandaMonium válasza Mister_X (#38) üzenetére


PandaMonium
őstag

A Linux mint kifejezés alatt általában a kernel-t értik, ami egy oprendszer magja gyakorlatilag, egy grafikus felület nélküli szoftverréteg, ami a legfontosabb feladatokat intézi: memória címzés, processzor és multithreading működtetése, fájlrendszer kezelése, alap driverek, az idő és lokalizáció managelése, perifériák, userek és jogok kezelése, stb. stb. Tehát az összes motorháztető alatti feladatot ami arra szolgál, hogy a rendszer (és a géped ezáltal) mint egység jól funkcionáljon. Ez minden linux disztribúcióban azonos. Az, hogy erre milyen bootloader, desktop environment, csomagkezelő, naptár, alap hátterek meg anyám-kínja jön az már disztrónként változik, ez rá van bízva a fejlesztőkre.

Ezért van az, hogy vannak olyan linuxok amik kimondottan desktop felhasználásra vannak és vannak olyanok amik szerverre, holott a rendszer magja ugyan az, csak az egyiknél benne van a desktop environment, X.org, grafikus felülethez tartozó szoftverek tömkelege, míg a másik egy lecsupaszított, parancssoros felhasználásra van tervezve egy csomó memóriát és processzor teljesítményt megspórolva.

What I cannot create, I do not understand

(#53) ceia válasza hcl (#51) üzenetére


ceia
őstag

A Linux részt értem (na nem teljesen, de annyi baj legyen - ezért nem szeressük a Linuxot, mert bonyolult) eleve arra amit írnak, azt azért írják, hogy aztán bekerüljön valami csomagba. De ugyanez Windowson lehetetlen. Mert itt a Windows 10 volt említve, és hogy a jövőben a Windowsban is lesz csomagkezelő. Na én arra kiváncsi leszek. Talán inkább egy Store kibővítés lesz, hogy nagyobb legyen a forgalom. :N

(#50) doc Értem, a csomagkezelőből a kedvencemet. De mi van, ha a kedvencem nincs ott? Persze lehet, hogy Linuxon minden ott van, nem tudom.. Mert nincs is annyi program, hogy bármelyik használhatót ki kelljen belőle hagyni.. De Windowson ha lesz valami csomagkezelő, én 100% találok az ott lévőknél jobbat is, olyan nagy a választék a neten.

[ Szerkesztve ]

        it's more fun to compute

(#54) doc válasza ceia (#53) üzenetére


doc
nagyúr

a Linux nem 'bonyolult', hanem sokkal tobbet tud mint a Windows
es a programokat nem kell 'arra irni' hogy csomagba keruljenek, epp' ellenkezoleg...

de ezt tenyleg hagyjuk ebben a topicban ha kerhetem, vannak a PH-n remek Linux topicok :U

(#55) hcl válasza ceia (#53) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Bonyolult a Win is, csak sokan nem tudják, mennyire. :)

Csomagkezelés : konkrétan a MS hívja az update-ket "packege"-nek, és az update-k egymásra épülnek... Khm. Ez ugyanaz, csak az OS update-ire vonatkozik.

Mutogatni való hater díszpinty

(#56) ceia válasza doc (#54) üzenetére


ceia
őstag

Azt hiszem ez is olyan dolog, mint pl. van aki imádja az Operát, én meg visítva szedtem le pár perc után. Ha nem lenne bonyolult a Linux, annál a pár %-nál azért jobb lenne az elterjedtsége home usereknél. De igazad van, befejezem az OFF-ot :R

        it's more fun to compute

(#57) hcl válasza ceia (#56) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem bonyolultabb, csak senki nem ismeri, és az emberek nem hajlandóak megtanulni mást, mint amit egyszer már megtanultak. A többség a windózt se tudja kezelni, csak azt hiszi.

Mutogatni való hater díszpinty

(#58) kenand


kenand
veterán

Szerintem a sebesség probléma nem a CPU sebességből, hanem az USB HDD-ből adódik.
Az én kis Melemen -ami CPU sebességben nem sokkal több a málnánál, letöltés alatt is megy az 1080p stream.
Ég és föld a különbség ha ugyan azt a HDD-t az USB portra, vagy a SATA portra kötöm.
Málna oldalán áll, hogy sokkal több kész Linux van rá és sokkal többen használják.

(#59) mmat3 válasza kenand (#58) üzenetére


mmat3
tag

Meg abból hogy az ethernet is az usb-re van kötve ami ugye eléggé terheli a procit.

(#60) doc válasza mmat3 (#59) üzenetére


doc
nagyúr

igen, a fo problema az
ezert is irtam hogy ha fontos az eros letoltes alatti 1080 streaming, akkor mondjuk BeagleBoard, ott 'normalis' ethernet van

[ Szerkesztve ]

(#61) Gyula84


Gyula84
veterán

jó kis cikk :R elgondolkozok én is egy ilyen beszerzésén :)

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#62) kissdani22


kissdani22
csendes tag

Hello! Nagyon tetszett a cikk. Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy megoldható-e az, hogy Arch on fusson a shairport amivel dlna-n keresztül az iPadről tudjak zenét streamelni a házimozira ami a málnára lenne kötve. Később pedig macbookról is szeretném ugyan ezt csinálni AirPlay segítségével. Előre is köszönöm.

Yesterday is History - Today is a Gift - Tomorrow is Mystery...

(#63) doc válasza kissdani22 (#62) üzenetére


doc
nagyúr

meg nem probaltam, de elvileg nincs akadalya, a csomagkezelo szerint letezik ilyesmi

(#64) kenand


kenand
veterán

Cubox I is nagyon ígéretes, 4 és 2 magos CPU, SATA, gigabites ethernet
A brobléma csak a mgasabb ára....

Linuxxal csak az a gond, ha alapból nincs benn meg valami egy adott különlegeseb hardverre, akkor utólag nagyon nehéz rámókolni.
Pl vért izzadtam, mikor egy Atom CPU-s kis passzív PC-re akartam Crytal HD támogatást Ubuntura....nem ment. OPENELEC-en és GeexBoxon alapból van Crystal HD támogatás, ott meg VGA monitoron nem volt 4:3-as felbontás....
Ezt az utóbbit több napos kínlódással megoldottam, Geexboxon csak úgy ment, hogy teljesen új verziót fordított a fejlesztő, hogy támogass a dolgot...

[ Szerkesztve ]

(#65) doc válasza kenand (#64) üzenetére


doc
nagyúr

nem csak a magasabb ara, a fogyasztasa is tobbszorose egy Raspberryhez kepest
a hardvertamogatas valoban lehet maceras, a nagyon egzotikus cuccokhoz rendszerint kernel driver kell, ami annak aki nem szokott hozza az ilyesmihez, eleg hosszu szivas :)

(#66) elodin


elodin
csendes tag

Btw. milyen VPS-t tudnatok javasolni?
koszi

(#67) kenand válasza doc (#65) üzenetére


kenand
veterán

Azért a CBOX-i is ARM alapokon nyugszik, nem olyan vészes a fogyasztás. Egy X86-os hoz képest azért kevesebb.
Tudom már vannak kimndottan kedvező fogyasztású X86-os CPU-k, de olcsó és ízléséesen megtervezett kis alaplappal, mini házzal rendelkező nem igazán van.

(#68) hcl válasza elodin (#66) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Főleg ha ingyenest ^.^ :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#69) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Köszi a cikket!
Sokszor eljátszottam a gondolattal, de lehet, hogy most már tényleg belevágok valami hasonlóba én is. :)
"Átlagfogyasztást" tudnál esetleg mondani (pi+merevlemez), mondjuk 10 W?

(#70) doc válasza Ereshkigal (#69) üzenetére


doc
nagyúr

a Pi onmagaban kb. 1-1.2 Wattot eszik (a regebbi modellek kicsit tobbet, de meg igy is siman 2W alatt)

a vinyok mar mas kerdes, ez nyilvan vinyofuggo, oszinten szolva fogalmam sincs... de mivel nem mennek folyamatosan, igy nem is igazan van ertelme maximumot szamolni, talan egy hetig folyamatosan merve heti/napi atlagot lehetne megadni

(#71) Ereshkigal válasza doc (#70) üzenetére


Ereshkigal
őstag

:R Az kellemes.
Ha heti rendszerességgel torrentezek (sorozatok), akkor azért gondolom számíthatok rá, hogy a merevlemezem max. éjjel fog pihenni, feltételezve a 2 órás tétlenséghez kötött leállást. Bár ez is inkább csak tipp. :B

[ Szerkesztve ]

(#72) doc válasza Ereshkigal (#71) üzenetére


doc
nagyúr

na igen, a torrent valoszinuleg eleg sokat porgeti a vinyot
azt nem tudom, hogy mennyit cache-sel, de ha 'aktualis' amit toltesz, akkor gondolom tenyleg kb. folyamatosan megy a HDD (ami az elettartamat tekintve jo, a villanszamlanak mar kevesbe, bar azert egy kulso HDD nem tul nagy etvagyu)

itt van nehany grafikon kulonbozo scenariokkal, nem tunik veszelyesnek, az en WD RED-em olyan 4 watt korul fogyaszt, plusz egy hajszalnyi a kulso haznak

[ Szerkesztve ]

(#73) Ereshkigal válasza doc (#72) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Köszi. Megnyugodtam, az akvárium többet eszik. :)
Nekem hasonlóan külső házban van most egy WD 1.0TB SATA-III Red NAS (WD10EFRX), alkalmanként bekapcsolva. Ezt kapná majd meg a Pi.

(#74) kenand


kenand
veterán

Ha olcsón hozzájuttok SATA portos Androidos boxhoz (amihez van Linux is) azt is be lehet vetni erre a célra.(MeLE A2000G, MeLE M5)

(#75) QuadCorei808


QuadCorei808
újonc

Üdv!

Én is "media box"-ra használom az RPi-t.
Kb az összes disztrót kiprobaltam de az amit itt most leirtal és kellett neked elérhető az XBIAN nevű disztró alatt.
Igaz az egy debianon futo XBMC és igy a böngésző kilőve, de van már Raspbian edisön is (mint package felmegy) és váltogathatsz rajta.

Előnye: leggyorsabb (xbmc-s disztrók között, még az openelec-et is megelőzte), egyszerű (install utan kb csak transmissiont kellett telepiteni). És mindazt tudta amit itt leírtál :)

Aztelfejeltettem:
transmission-t használok wifi dongle-el, + oprendszer is a vinyon (ext4+btrfs) van sdkártya csak bootra van, most vagy az dongle vagy az rpi usb kezelése miatt de a letöltés néha lemegy max sávszél (2mbyte/s) alá. mindemellett fullHD filmeket az elinditasuk utan folyamatosan lehet nézni, 0 akadás.

[ Szerkesztve ]

(#76) doc válasza QuadCorei808 (#75) üzenetére


doc
nagyúr

XBMC nekem nem kell, nincs is semmilyen monitor/TV rakotve, nem vennem sok hasznat :)

es debian alapu disztrot nem szivesen raknek ra...

(#77) mmat3 válasza doc (#76) üzenetére


mmat3
tag

Mi a gond a Debian-nal?

(#78) doc válasza mmat3 (#77) üzenetére


doc
nagyúr

nem szeretem :DDD

bovebben: eleg sok problemam volt mar vele, maceras, sokat kell patyolgatni, rengeteg csak ott letezo megoldast hasznal, a systemd alapu Arch-nal sokkal egyszerubb uj service-eket hozzaadni, stb.

(#79) Cifu válasza kenand (#74) üzenetére


Cifu
nagyúr

Igazán no offense, de akkor már kicsivel drágábban ki lehet hozni J1800-as vagy J1900-as integrált CPU-s konfigot (tápos házzal-rammal mondjuk 35e Ft-ért), amin rendes SATA csatlakozókból akad 2-4db, USB-ből is legalább egy 3.0-ás, plusz valódi gigabites hálókártyával, sőt, esetleg Wifi-vel is rendelkezik. Rendben, nem 2W-ot eszik, hanem 10W-ot, de ezerszer használhatóbb...

Persze ha onnan nézzük, hogy az Rpi B+ csak 14e Ft... (de mondjuk ott is kell még a tápeláttással, SD kártyával, esetleg házzal, stb. foglalkozni)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#80) doc válasza Cifu (#79) üzenetére


doc
nagyúr

en 11ezerert vettem a B+-t, halozati adapter meg microUSB kabel volt itthon, SD kartya szinten, hazat meg akar hullampapirbol is lehet csinalni neki :D (na jo, en rendeltem hozza azt is meg hutobordakat, nem volt egy ezres)

(#81) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Jó a cikk, én is elgondolkodtam rajta, aztán letettem róla. Amennyibe kerül, már mehet a gépem is, akár egész nap, és Servioo-val a DLNA megoldott nálam. Backup nem kő, se fötöpö :) TW-vel meg megoldható a trnt fájl betöltése is :K

(#82) doc válasza KaiotEch (#81) üzenetére


doc
nagyúr

ha ejjel-nappal megy a geped, fogyasztastol fuggoen kb 2 honap alatt siman rakoltod a villanyszamlara egy Raspberry arat ;)

persze ha csak arra hasznalnad hogy letoltsd a filmeket, majd DLNA-n streameld oket TV-re, es nincs kulso vinyod/flash storage-ed hozza, akkor annak az arat sem art beleszamolni, ugy meg 2-3 honap mire megterul :D

(#83) KaiotEch válasza doc (#82) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Éjjel nem megy, mert minek? Ha kell bekapcsolom, meg néhány órát és kész :) Tulajdonképpen nem izgat, hogy fogyaszt 10W-ot vagy 30W-ot óránként :N

(#84) Blaise válasza doc (#80) üzenetére


Blaise
veterán

Boltban vetted vagy használtan?

(#85) hcl válasza KaiotEch (#83) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ez az, hogy nekem pl. olyasmire kell egy Pi, hogy egész nap menni fog. Illetve ha már megy egész nap, akkor a biztonsgi kamera mellett rátolok még néhány funkciót.
Első körben egy CN verziójú pi lesz, ami 5000 mostanában, + persze ebayes késleltetés :) Kamera van, nagyobb SD van, amit nem használok. Pendrive is akad.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#86) doc válasza Blaise (#84) üzenetére


doc
nagyúr

egyik sem, ebay

(#87) Cifu válasza doc (#82) üzenetére


Cifu
nagyúr

Bocsi, de nálam nem jön ki a matek. Illetve te szerintem úgy számolsz, hogy a gépe állandóan 100%-osan terhelve megy, ~400Wh-s fogyasztással, ami irreális.

Mondjuk fogyasszon a "sima" gép 75W-ot torrentezés / fájlkezelés mellett (nálam egy i5-3470k a fogyasztásmérő szerint átlag ennyit eszik).

75 * 24 * 30 = 54kWh * 15 Ft/kWh = 810 Ft / hó

Legyen éhesebb a gépe, mondjuk 100W:

100 * 24 * 30 = 72kWh * 15 Ft/kWh = 1080 Ft / hó

Megjegyezném, hogy ebben benne vannak a merevlemezek fogyasztása is (3-5Wh per merevlemez).

Bejön a Rpi ára nyilván egy idő után, de nem 2 hónap, hanem inkább egy év, és azért a "rendes" gépnél nem lesz a hálózat vagy a lemezkezelés sebességénél szűk keresztmetszet soha, ami azért egy Rpi-nél igencsak fentáll...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#88) KaiotEch válasza Cifu (#87) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Köszönöm, a levezetést. :R

(#89) doc válasza Cifu (#87) üzenetére


doc
nagyúr

nem 400 hanem 200 wattal szamoltam, es az EON araival, ami tobb mint duplaja annak amivel Te szamolsz (36 forint korul atlagban)

ha 100 wattot eszik, akkor duplaannyi ido kell a megteruleshez :)

nyilvan valamivel fizetni kell a szinte 0 fogyasztasert, ez az RPi-nel a sebesseg, ha valakinek ez fontos, akkor eggyel (vagy akar kettovel) nagyobb vas kell

mivel en wifin keresztul kapcsolodok, igy nem nagyon vennem hasznat a gyorsabb halozatnak, a torrent igy is az elofizetesem maximumaval jon

nyilvan ha valakinek gigabites netje van amit ki szeretne hasznalni, akkor ennek megfeleloen kell meretezni mindent

(#90) rollair válasza hcl (#85) üzenetére


rollair
csendes tag

hcl: Tudsz erről az olcsó Pi-ről egy linket küldeni? Én 5k-ért 10 perces kereséssel nem találtam ilyeneket. :N

mindenki: Nekem azzal van gondom, hogy internetről is elérjem a Pi-m webszerverét, a routeres port forward nem igazán működik. Nem értek ehhez mélyebben, de a noip és hasonlók valószínűleg a szolgáltatóm IP-jét találják meg, nem a gépemét a szolgáltató hálózatán belül. Mit lehetne ezzel kezdeni?

[ Szerkesztve ]

(#91) PandaMonium válasza rollair (#90) üzenetére


PandaMonium
őstag

Port forwardolás kell neked pedig. Nem bonyolult a dolog, beírod a port tartományt és a gép helyi IP címét (statikus IP erősen ajánlott ha nem akarod újra állítgatni az egészet naponta) és a protokollt (UDP/TCP/mindkettő) és kész vagy. A no-ip csak annyit csinál, hogy automatikusan frissíti az általad kiválasztott DNS-t az aktuális IP címedre, de őt marhára nem érdekli, hogy ezen belül "melyik gépre menjen", ezt már a router dönti el a port forwardolással. Én sem vagyok nagy networking guru de ennyire azt hiszem még értek hozzá; Ha mégis hülyeséget írtam akkor bocsánat, majd kijavítanak a többiek. :)

What I cannot create, I do not understand

(#92) hcl válasza rollair (#90) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Már nincs...
Nem találtam meg én sem, megnéztem a rendelések között, és ott van a tetején, hogy "The listing below has been updated by the seller, but you can see the item you purchased."
Gondolom rájött, hogy nem volt jó bolt, és drágította vagy levette... :D
Most már tényleg csak 10k-ért van. :S Basszus, mák hogy vettem :) 10 ezrem nem lenne rá.
Csak ilyen 10-11k körül vannak :S

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#93) doc válasza rollair (#90) üzenetére


doc
nagyúr

ha a szolgaltato nem ad 'kulso' IP-t, akkor azt 'onmagadban' nem fogod tudni megoldani, mindenkepp kell hozza valami 'kivul'

ez az amit en erintettem a vegen

nalam a kovetkezokeppen mukodik:

a malnarol csinalok egy reverse SSH tunnelt a VPS-emre (ez az egesz lenyege, hogy legyen egy server a neten amire tudsz SSH-val kapcsolodni), onnantol kezdve a VPS mar latja a malnat
es ha latja a malnat, akkor tokmindegy hogy melyik portjat, nem csak ssh-t hanem akar a 80-as portot is lehet igy tovabbitani

(#94) hcl válasza doc (#93) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A Digi, T, UPC, tuti ad külső IP-t. Anyám kis kábelszolgáltatónál van, az is külsőt ad.

Mutogatni való hater díszpinty

(#95) doc válasza hcl (#94) üzenetére


doc
nagyúr

en T-nel vagyok es LANos IP-t kapok

(#96) LazaCCC


LazaCCC
tag

Érdekes itt olvasgatni a Linux guruk érveléseit a csomagkezelő mellett a Windows rendszerrel szemben, miközben meg ez a cikk is kismilla parancssori elemből áll, amiről egy hétköznapi ember azt sem tudja hogy eszik e vagy isszák ... míg Win-en leginkább vagy grafikus felületen konfigolsz, vagy szöveges fájlokban, nem mindenféle értelmezhetetlen paranccsal.
Ha egy Linux gurunak fáj a Guglizás (bár pl nekem még sosem volt bajom azzal, hogy arról amiről nem tudok semmit a Guglin nézek utána és választom ki a megfelelő alternatívát), akkor remélhetőleg sosem kellett a konfigok/parancssorok miatt egyszer sem ugyanehhez folyamodnia, biztos az egész fejből ment :)

(#97) rollair válasza doc (#93) üzenetére


rollair
csendes tag

Köszönöm mindenkinek! :)

Este (vagy a héten valamelyik este) nekiállok újra és kipróbálgatom. A port forwardingnál abban akadtam el eddig mindig, hogy a szolgáltatóm hálózatán belül egy fix (szerintem LAN-os IP-t) kapok, a noip és társai pedig nem LAN-os IP-ket kérnek, hanem "külsőt". Nagyon sügér vagyok a hálózatokhoz (és ezen az sem segít, hogy már órákat olvasgattam csak erről...), de úgy gondolom, hogy a port forward valahogy így működik: Dynamic DNS szolgáltató <=> saját internetszolgáltatóm <=>[kapcsolat a routerem és az internetszolgáltatóm hálózata között]<=> routerem <=> RPi webszervere, ahol a <=> legyen most az adatáramlás csatornája. Viszont ha én a szolgáltatóm hálózatán kapok egy LAN-os IP-t, akkor a DynDNS szolgáltató hogy oldja fel azt a problémát, hogy a kifelé látszó szolgáltatói IP-men keresztül elérje a LAN-os IP mögötti routeren forwardolt RPi webszerveremet? Úgy néz ki, hogy sehogy, jól látom?

Ha pl. a munkahelyemről egy lekérdezést akarok csinálni arról, hogy mit mérnek a szenzoraim (amik adatait a RPi webszerveremre kiírom), akkor viszont elég lenne az SSH-s saját szerveres megoldás is (tehát, hogy a Pi csak elküldi az adatokat a külső szerverre és ott csak megjelenítem őket). Ez valószínűleg nálam is megoldja a port forward problémámat. Vagy a reverse SSH tunnel még ennél is jobb és "elvisz" a Pi webserverére, majd ott -akár távolról is- elindítasz egy zenét, vagy böngészed a könyvtáradat? Ne haragudjatok a sok kérdésért, de ezt nem látom világosan. :)

(#98) hcl válasza doc (#95) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Optika-e? Nekem DSL-en külsőt adtak, azóta meg szerencsére nem náluk vagyok :D

@LazaCC : Kicsit mintha nem értenél valamit. Ez egy hitelkártya méretű masina, amiről szó van.

"miközben meg ez a cikk is kismilla parancssori elemből áll, amiről egy hétköznapi ember azt sem tudja hogy eszik e vagy isszák"
Éppen ezért, nem nagyon fogod GUI-ról knfigolni, bár lehet olyat is, csak a jellemző felhasználásakor a GUI csak erőforrást eszik, nincs rá szükség.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#99) doc válasza LazaCCC (#96) üzenetére


doc
nagyúr

a cikkben emlitett parancsok boven tulmutatnak a csomagkezelon, raadasul parancs kimondottan keves van, ha jobban megnezed lathatod hogy nagyreszt config file-okat tartalma szerepel

a csomagkezelo hasznalata pl. a cikkben szereplo Arch eseten ennyi:

pacman -S transmission-cli mpd vsftpd minidlna|

Ez az egyetlen parancs felrak neked torrent kliens, mpd-t, ftp servert es DLNA servert. Ennyi.

Ez csomagkezelo nelkul igy nezne ki:
1) guglizol a transmissionra, hogy megtalald a honlapjukat
2) megkeresed a megfelelo download linket (amibol tobb is lehet attol fuggoen hogy pontosan mit akarsz letolteni)
3) letoltod
4) a letoltott telepitot elinditod
5) vegignyomkodod a next-next finish-t
6) kezded ujra elolrol es megismetled kulon az mpd-re, ftp serverre, minidlna-ra (kozben nehany alkalommal ujrainditod a gepet)

a felrakott szolgaltatas engedelyezese hogy automatikusan induljon a rendszerrel egyutt:

systemctl enable mpd

windows alatt:
bemesz valahova (fogalmam sincs hova, XP alatt sajatgepen jobb gomb->manage->services volt ha jol emlekszem, azota nem tudom hova rejtettek el), ott kattintgatassal valahogy engedelyezed

a csomagkezelo parancsokat nem nagyon kell guglizni, egyszer megnezed hogy kell felrakni csomagot, aztan kb. keszen vagy :D onnantol mar a leszedes, stb is

(#100) doc válasza hcl (#98) üzenetére


doc
nagyúr

DSL-en rendes kulso IP jar, en kabelneten vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.