Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) total90


total90
veterán

Ha van biztositas, akkor mi a gond? Egyebkent ha villamlik, akkor kihuzni minden elektronikat, amit csak lehet...

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#2) Lauda


Lauda
félisten

Felhívod a biztosítót és bejelented a kárt, elmondják mit kell tenni. amúgy szervizes igazolásokat fognak kérni a megpusztult alkatrészekről.

[ Szerkesztve ]

(#3) Pubszon válasza total90 (#1) üzenetére


Pubszon
veterán

Van biztosítás, de azért jó lenne tudni több infót, például mennyi idő a kárfelmérés?
És minden egyéb dolog ezzel kapcsolatban.
Nem voltunk itthon a vihar alatt. :(

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#4) Pubszon válasza Lauda (#2) üzenetére


Pubszon
veterán

Ez már meg történt.
Már a kárfelmérő szaküzlettel is beszéltem.
A gépből kivehetem nyugodtan a háttér tárolókat kárfelmérés idejére?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#5) DR|FTK|NG


DR|FTK|NG
veterán

Nagyszüleim tavaly hasonlóan jártak, őhozzájuk a 230V-os hálózaton keresztül jutott be az áram. A modem és a monitor tápegysége volt a gyenge láncszem, egy asztali Dell számítógép alaplapi LAN vezérlője és a monitor bánta.

Beszélj a biztosítóval, de arra készülj fel, hogy nem nagyon akarnak majd fizetni. Nagyszüleimhez olyan inkompetenseket küldtek ki, hogy azt mondták, hogyha meghalt a monitor, akkor az ahhoz szükséges áram csak a DVI kábelen keresztül jöhetett, meg akkor meg kellett volna halnia az egész gépnek. És nem az a ciki, hogy elektronikai ismeretük semmi sem(igazán tudhatták volna, hogy van normális védelemmel rendelkező tápegység - de tudom, hogy nincsen 100%-os otthoni villámbiztos védelem - az extrém esetektől tekintsünk el, és a FI-relét ismerem ;) ), hanem hogy felvette a biztosító őket abba a pozícióba dolgozni.
Egy-két hét múlva érkezett a biztosító állásfoglalása. Nem fogadták el egy olcsó PCI/PCI-E-es LAN kártya behelyezését megoldásnak, mivel az alaplapot kellett volna cserélniük. Igen, Én se fogadtam volna el megoldásnak, de úgy, hogy fizessen a biztosító, csak az ő általuk megadott cégtől lehetett volna alaplapot venni, ami a normális ár többszöröse volt, és a biztosító így is csak az árnak a felét fizette volna. Végül vettünk neki egy másik számítógépet, ami mellesleg erősebb is.
Lehet, hogy nem emlékszem az esetre pontosan, ezért elnézést kérek.

A háttértárolókat nyugodtan kiveheted, mert személyes adatok vannak rajta, amihez nincsen közük.
Egy BIOS resetet lehet, hogy megejtenék, mert elképzelhető, hogy azt mondják, hogy a tuningod miatt lett a gépnek baja.


tota90(#1)
Így van, kivéve, ha nincsenek otthon, vagy nem ébrednek fel a villámlásra.

[ Szerkesztve ]

(#6) twollah1976


twollah1976
őstag

A nyugodt alvas egyik alapfeltetele a tulfeszultsegvedo eloszto.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#7) Pubszon válasza DR|FTK|NG (#5) üzenetére


Pubszon
veterán

A helyi TV szerelővel beszélek ma, hogy mi az amiről ő tud adni kárfelmérést.
A többit pedig a PC szervizbe viszem, akkor a tárolókat ki is veszem.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#8) #57527808 válasza twollah1976 (#6) üzenetére


#57527808
törölt tag

kitörölheti vele, mert általában a net kábelen jön az "áldás", ahogy a leírásból is kivehető. rokonok mesélték, hogy szintén csak a net/tv szolgáltató kábelére kötött eszközök mentek tönkre.
szóval ilyen elosztóból a lan védelem a legfontosabb, bár nem néztem utána, és nem vagyok képben a megbízhatóságával.
én mindig kihúzom az összes netkábelt az összes gépből komolyabb vihar esetén.

(#9) BoB válasza #57527808 (#8) üzenetére


BoB
veterán

Egy normális túlfeszültségvédőn nem csak tápcsatlakozó van, hanem át lehet rajta vezetni a telefon, koax és LAN kábelt is.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10) Lauda válasza BoB (#9) üzenetére


Lauda
félisten

A villámnak teljesen mindegy.

(#11) #57527808 válasza BoB (#9) üzenetére


#57527808
törölt tag

segg hülye vagyok a témakörben. szóval nekem (laikusnak) ha valaki túlfeszültség védelemmel ellátott elosztót említ, akkor az elosztóra gondolok alapesetben. azért egészítettem ki, hogy a lan rész fontos. a témaindító írásból is azt szűrtem le, hogy mindent vitt ami nettel/lannal kapcsolatos. illetve rokonok is ezt mesélték, csak náluk tv előfizetés is volt. az első szériás valóságsokk óta utóbbi nálam kilőve, szóval az a rész nem érint. viszont mostanában sok vihar volt, és valamelyik nap többször is rohangálhattam kihúzkodni az összes kábelt (vihar elvonultával ugyanez vissza). alapvetően a melós gépeket féltem, mert hiába a felhő mentés és a két felszoftverezett tartalék gép, azért biztosan okozna "pár" kellemetlen percet.
mindenesetre a linkelt topik kiindulásnak jó.

[ Szerkesztve ]

(#12) iday


iday
aktív tag

Villám védelem: http://www.elektroprofi.hu/villam-vedelem

A lényeg:
Egy többlépcsős túlfeszültség-védelmi rendszer erősáramú (400/230V) hálózatok esetén általánosan három fokozatból áll. Az 1. osztályú („durvavédelmi”) fokozat célja a nagy energiájú részvillám-áramok levezetése, a 2. osztályú („közbülső”) védelmi fokozat feladata az energiájuktól megfosztott túlfeszültségek korlátozása, míg a 3. osztályú („finomvédelmi”) fokozat a túlfeszültség-hullámok további korlátozását végzi.

3dfx & AMD & ATI forever! http://iday.hu

(#13) Pubszon válasza #57527808 (#8) üzenetére


Pubszon
veterán

Kb.
Esetemben úgy volt, hogy belecsapott az oszlopba, onnan a vezetéken bejött a házba (a kismegszakítót is lecsapta), majd valamelyik adapteren keresztül eljutott az egyik routerbe, utána a belső LAN hálón dolgozott, ahol 2 dokkolót tett tönkre, 2 routert a 3-ból, a TV HDMI bemenetét (egyik dokkolóra kötve), a monitor DVI bemenetét (másik dokkolóra kötve) és az alaplapi hálókártyát az inteles USB vezérlővel.
De van pár anomália.
-Amelyik router túlélte, annak az adaptere meghalt, de amelyik adapter túlélte annak pedig a routere halt meg.
-A gép hibás USB-i 2 bizonyos SanDisk pendriveot felismer, más semmit, illetve egyszer a hálókártyán is volt net kb fél percig mert el tudtam érni TeamViewerel.
-A TV hibás HDMI bemenetébe egy kábelt bedugva a TV elkezdni felvenni a hangerőt és azt jelzi, hogy a fizikai gombbal veszem felfele.
:U

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#14) BoB válasza #57527808 (#11) üzenetére


BoB
veterán

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15) szabonagyur


szabonagyur
félisten

Arra is készülj fel, hogy a biztosító értékcsökkenést figyelembe véve fog csak fizetni, illetve ez a papír leadásától kezdve minimum 1 hónap mire megtörténik. Jobban mondva akkor fizet ha azt állapítják meg neked, hogy gazdaságosan nem javítható.

Mivel eléggé nyomott árat fizetnek ahol lehet én megjavíttatnám.

Eladó: iPhone 13Mini 2 év gari, iPhone 6S 32GB

(#16) Lauda válasza szabonagyur (#15) üzenetére


Lauda
félisten

Épp erről volt egy diskurzus múltkor a légkondis topikban, csak kitörölte valaki. Ott volt egy emberke, aki váltig azt erősítette, hogy ha van biztosítás nem kell foglalkozni ilyesmivel, hogy kihúzogatod a dolgaid stb stb. Szerintem jobb megelőzni a bajt, mint utólag rendezni ezt, mert semmi garancia nincs arra, hogy teljesen kártalanítva leszel és akkor hol a sok futkozás és a kiesett dolgok, amit szétégve nyilván nem tudsz használni.

Én ha már dörög kihúzok mindent, még a modem telefonvezetékét is. Ha nagy vihar van, akkor a hűtőt is. Ha vihart jósol aznapra, mielőtt elmegyek itthonról, a hűtőt leszámítva mindent kihúzok.

(#17) szabonagyur válasza Lauda (#16) üzenetére


szabonagyur
félisten

Így van, jobb megelőzni a bajt és a biztosítás is arra van, hogy legyen... persze a kolléga esetében a routert úgysem javítják így jobban jár, hogy adnak bele valamennyit, de ilyen fél árat vagy hasonlót adnak majd csak.

Illetve ugye ott van, hogy OK fizet a biztosító de majd... egyszer.. addig meg mi lesz?

[ Szerkesztve ]

Eladó: iPhone 13Mini 2 év gari, iPhone 6S 32GB

(#18) sanzi89 válasza Lauda (#10) üzenetére


sanzi89
addikt

Ezért kell optikai netre előfizetni. ;]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#19) Turulbir válasza Pubszon (#13) üzenetére


Turulbir
tag

"Amelyik router túlélte, annak az adaptere meghalt, de amelyik adapter túlélte annak pedig a routere halt meg."
A halott adapterben volt varisztor (túlfeszültség hatására vezetni kezdi az áramot, ezzel kiolvasztja a sorba kötött biztosítékot, megvédve a készüléket), a másik két adapterből kispórolták. Valószínűleg aztán a két döglött router-ből a LAN-on terjedt, majd a dokkolókon át DVI-on és HDMI-n keresztül vitte a monitort és a tévét. A gyártó spórolt pár fillért a varisztoron (kevesebb mint 10ft/db a magyar kiskerár), téged viszont jól megszívattak vele.

(#20) Pubszon válasza Turulbir (#19) üzenetére


Pubszon
veterán

Az áram útja úgy volt ahogy leírtad.
Csak az a furcsa, hogy mind a 3 router egyforma és az adapterük is (Dlink DIR655), ráadásul ebből kettő azonos Rev is volt, és az utóbbi egyike élte túl. :D
Egyik működik, egyik épp villog de semmi más élet jel, a harmadik pedig még ennyit sem csinál.
Mindegy, holnap megyek és viszem a cuccokat az Aegon által kijelölt szervizbe, hogy felmérjék a kárt.
Remélem megadják a routerekért és a dokkolóért a piaci reális árat. A monitor hátha javítható, ha nem, akkor eladom így, DSUB-on legalább használható. Legjobban az alaplaptól félek, mert 30 alatt még használtan sem lehet kapni, ha egyáltalán talál az ember.

Na holnap már többet tudok...

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#21) Warpig válasza BoB (#14) üzenetére


Warpig
aktív tag

Csak sajnos a coax rész nem ér semmit, mert rontja a jelszintet, olyan durván, hogy nincs adás.

Idő vagyok, világok hatalmas pusztítója. Azért jöttem, hogy megsemmisítsek minden embert.

(#22) 8zabi


8zabi
őstag

sajnálatos az eset
örülnék, ha végére ér a dolog leírnál mindent részletesen, jó lenne tanulni belőle ( saját tapasztalatot nem szeretnék szerezni ebben a témában :) )

(#23) Pubszon


Pubszon
veterán

Na srácok, voltam a szervizbe.
Mivel Z77-es lapot már nem lehet kapni, így a srác Z170-et javasolt. Tudom, hogy nekem nem jó, de kárpótlásnak megtenné (vagy platformot cserélnék vagy cserélném egy jobb Z77.es lapra).
Mit hozzak fel előnynek a Z-s lap mellett (OC-n kívül :DDD ), hogy nehogy valami gagyi H110-es lapot akarjon rám beszélni a biztosító?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#24) DR|FTK|NG válasza Pubszon (#23) üzenetére


DR|FTK|NG
veterán

Nézd meg ezt a táblázatot: [link]
Ezek közül néhány:
-10db USB 3.0(H110-hez képest +6, H170-hez képest +2)
-Több kiegészítő PCI-E sáv
-RAID támogatás(H110/B150/Q150-hez képest)
-6 SATA port(a H110-es 4-éhez képest)

Nyugodtan legyen Z270-es alaplap is az utód, ha a biztosító azután is fizetne. Ha platformot váltasz, akkor RAM-ot is fejlessz DDR4-esre szerintem.

(#25) #33253120


#33253120
törölt tag

Nem tudom mennyire városi legenda, de olyat hallottam, hogy az ehhez hasonló értesítési szolgáltatás esetén pár biztosító már korlátozottan fizet az ingóságokban esett károkra, mert hogy ők előre szóltak, hogy húzz ki mindent.

(#26) Redneck


Redneck
veterán

Sajnálom a géped és az alkatrészeket, remélem jól megy majd a dolog a biztosítóval! :K

Elektromos kábelelek cseréje és fejlesztése előtt állok a lakásban. Mire érdemes figyelni ha a lehető legbiztosabb megoldást szeretném értelmes áron?

Van erre topik?

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#27) sztanozs válasza #33253120 (#25) üzenetére


sztanozs
veterán

És ha nem vagyok otthon, amikor megjön az SMS?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#28) #33253120 válasza sztanozs (#27) üzenetére


#33253120
törölt tag

Passz. Nincs közöm hozzá.

(#29) Pubszon válasza DR|FTK|NG (#24) üzenetére


Pubszon
veterán

Igen, én is ezeket néztem.
USB tényleg kell sok, mind ki volt vezetve és majdnem az egész használatban is volt.
Illetve a RAID az amihez ragaszkodom. Illetve a sok PCI-E sáv is kell, VGA, SSD-nek, meg amit a jövő hoz. :)
Vagy az lesz, hogy platform csere, akkor már lehet Ryzen, vagy van egy ilyen alaplap 37.500-é r(durva, de ennyi).

T_chris: Mi nem kaptunk, meg a biztosítós ismerős sem mondta ezt.

Redneck: Köszi, majd lesz valahogy, addig elővettem a T420 mellé a régi Phenom II-es gépem.
A VGA-t kivettem (GTX1060), ha játszani adom a fejem, akkor a HD5770 helyére berakom. :D

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#30) Lauda válasza sztanozs (#27) üzenetére


Lauda
félisten

Csak az számít, amit az ászf tartalmaz. Ha ezzel kapcsolatban nem tartalmaz semmit, akkor a kérdést meg is válaszoltuk.

Magánvélemény: marhaság az egész, ezer sebből vérzik. Kár még a problémák felsorolásába belekezdeni is.

[ Szerkesztve ]

(#31) sixpak válasza Lauda (#16) üzenetére


sixpak
nagyúr

Szintén, az első dörgésnél rántok ki mindent a hálózatból, túlfeszültség védős elosztó van mindenhol, a tv/házimozi rendszernél 2x4 dugalj, a pc-nél egy 8-as, de ezek semmit nem védenek egy villámcsapás esetén, nálam is csak azért van, mert érzékenyek a cuccok az áramingadozásokra, arra tökéletes, de egy komoly védelem, ami villámcsapás esetén is védelmet nyújt, az nem itt kezdődik, hanem már kinn a villanyóránál.

https://www.flickr.com/photos/86396338@N05/

(#32) Pubszon válasza sixpak (#31) üzenetére


Pubszon
veterán

A villanyóra után kellene valami ipari, nagy áramú csatlakozó amit ilyen esetekben szethúzva az egész házat aramtalanítaná.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#33) BoB válasza sixpak (#31) üzenetére


BoB
veterán

"túlfeszültség védős elosztó van mindenhol, [...] csak azért van, mert érzékenyek a cuccok az áramingadozásokra, arra tökéletes"

A túlfeszültségvédős elosztó hogyan védi az elektromos alkatrészeket a feszültségingadozástól? :U

Például hirtelen alacsonyabb a feszültség. A semmiből teremt még? :D

Ehez már UPS kell.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#34) Pubszon válasza BoB (#33) üzenetére


Pubszon
veterán

Ehhez még nem kell, mert van APC-nek feszültség stabilizálója ami nem akku meg semmi. De ugye nem sokan veszik, akkor már inkább UPS.

De egyébként én sem értem, hogy a túlfesz védős elosztó hogy véd fesz ingadozástól. :U

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#35) sixpak


sixpak
nagyúr

Az egyik egy jó nagy APC, projektor miatt vettem annak idején, ez szünetmentes, a másik kettő egyszerűbb darab, az áruk is barátságosabb volt....10 körül talán.

https://www.flickr.com/photos/86396338@N05/

(#36) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kemény, részvétem:(. Én is mindíg a háló, pontosabban a Koax miatt parázok, arra nem találtam még civilizált villámvédelmet. A koaxot nem szoktam mindíg kihúzni - főleg, ha az asszony abajog, hogy neki márpedig kell a net, de ezekszerint azt se kéne kihagyni.

Két sima LAN-kábelt használok otthon, az egyiket védi a túlfeszvédő, a másik a szerverként funkcionáló netbookban van, ezt simán kihúzom vihar idején és WiFi-ről dolgozik tovább a gépecske. Asszony notiját is akksi+wifi kombinációra állítjuk ilyenkor.

Ha jól számoltam, nálunk a szolgáltatói modemroutert nyírná csak ki egy kisebb beütés, azt is csak a koaxon keresztül (közvetlen telitalálat ellen ugyebár a kihúzás se véd...).

#33-34: normális elektronikai eszköz túl alacsony fesztől nem szabad, hogy megmurdeljen, egy áramszünettől/véletlen konnektorból kirántástól ne haljon már be egy PC-s alkatrész... Tudom, a winyók nem szeretik.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#37) sztanozs


sztanozs
veterán

Szerencsére nálam a tv/net optikán jön - valószínűleg nem sül ki a router egy túl erős fényű villám miatt :D

De a villamos hálóüzaton bejövő túléfesz még mindig parás. Nekem a szolgáltatói router a padláson van, ott elég nehezen huzigálom ki az eszközt a dugaljból. Lehet, hogy nem ártana oda egy villámvédett elosztó.Amúgy miért nem villámvédettek a villanyórák? Ott könnyű lenne megfogni ezt.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#38) abridabri


abridabri
veterán

Hozzank is bekoszont egy villam vagy 10 eve ( vagyis utcan levo villanykaroba ,onnan meg ugye atvandorolt a hazba )
Ami tonkrement : router / hifi / TV / alaplap / proci /ram /VGA .Ami vicces ,a Chieftec tapegyseg meg tulelte :DD
A biztosito elvitt mindent es vagy 2honap mulva kaptam ujakat.
A gep egy : Abit NF7 / AMD Athlon XP 2500+ / AGPs 6600GT volt.
Kaptam helyette valami Gigabyte lapot 3000+ procit es PCI-E 6600GT-t meg ugyanannyi ramot.

(#39) t72killer válasza sztanozs (#37) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A villámvédelemnek több (~3) fokozata van, a villanyórába is lehet túlfeszvédőt kapni, de ez nem olyan "finom", mint az elosztó, pl 100ezer V-ból csinál 400-at, ami még simán kiiktatja a routert. Villanyász szaki kijavíthat, ha nem így van :B

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#40) Dilikutya válasza sztanozs (#37) üzenetére


Dilikutya
félisten

Én nem vagyok benne biztos. Egy túlfeszvédett elosztó nem védi ki a villámot, oda komolyabb cucc kell, amit szerintem a szolgáltatók nem fognak a háztartásokba beépíteni.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#41) #33253120 válasza t72killer (#39) üzenetére


#33253120
törölt tag

A teljesség igénye nélkül nagyjábóli pontossággal.
Van villámvédelem, és van túlfeszültségvédelem.
Ezek kéz a kézben járnak, mert a villám túlfeszültseget tud okozni.
A Dehn vagy az OBO pl elég jó rendszereket kínál, viszont mesziről hunyorítva is jól látható összegért.
Az erősáramú oldali túlfesznél a lépcsőzetesség a jelszó.
"A" osztály bekerül a méretlenbe EON oldalra (Ez nem szokott megvalósulni)
"B" osztály a mért fővezetékre.
"C" osztály a lakáselosztóba (kombinált B+C esetén is ide tesszük)
"D" osztály a legfinomabb védelem ez megy közvetlen a védendő fogyasztó elé. Ez jellemzően lehet szerelvénydobozba rakható kivitel, vagy az általad is említett bedugós elosztós megoldás.

Az A B C osztály jellemzően DIN35mm-es szerelvénysínre pattintható mint bármelyik biztosíték.

A gyengeáramú oldalon átmenő csatlakozók vannak, ezek lépcsőzetességéről nincs tapasztalatom, annyit tudok, hogy megfelelő minőségű védővezetővel kell ellátni őket.

Ami fontos. A túlfeszlevezető lényege, hogy esemény bekövetkeztekor csinál egy rohadt nagy zárlatot, hogy a túlfeszültség a föld irányába távozzon. Emiatt szereléstechnikailag lényeges, hogy a földelővezető szereltsége, vastagsága, és anyagminősége a rendszerhez megfelelő legyen.

Sacc gyorsban 3 sör után ennyi. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.