Hirdetés
- Real Racing 3 - Freemium csoda
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Bestx: Budget DIY eGPU USB4/Thunderbolt csatlakozással – egy mining VGA új élete.
- sziku69: Szólánc.
- Random25: Windows 11 telepítés Pendriveról
- bitpork: Nagy dilema
Új hozzászólás Aktív témák
-
cibus
senior tag
Sziasztok. Jelenleg megy a 12 éve lakatlan ház felújítása, belső munkálatok, pl vakolás, ami miatt szárítani kellene a falakat. Erre keresek egy páramentesitőt, amit tudnék a helységekben ide-oda hordani és a felújítás végén a fürdőben lenne a végső helye a pára miatt, szóval valami normálisabb kinézet nem lenne hátrány, illetve valami hosszabb gari idő sem.
Úgy 50 papiros környékén lehet esetleg találni valamit?
Milyen szempontokat kell figyelni keresésnél?
Wifi, ilyesmi nem érdekel....mert gondolom csak plusz pénz. Menjen, működjön, tegye a dolgát.
Köszi a tippeket.
cibus -
kokopo
aktív tag
Sziasztok
Elnezest a hulye kerdesert
Mi van akkor, ha az ablakon, kivulrol csapodik le a pára? Olyankor van teendo?
Koszi -
aazimi
tag
Sziasztok!
Nagyon köszi az írást, nekem is kell csinálnom egy ilyen rendszert és éreztem, hogy a szellőzés lesz a megoldás, de így már biztos is vagyok benne, csak meg kell csinálni.
-
Dany007
veterán
Igen nálunk kellett a venti.
Biztos írtam korábban, de hozzászólt egy energetikai szakember is a témához és megnézve a képeket egyértelműen leírta, hogy az ablakok fölött kívül alkalmazott beépített / beépíthető redőnydobozolás az, ami a hőhidat okozza! Ezért van pára. Szerintem részben, részben meg azért, mert nincs szigetelve az épület. Perlittel próbálták megoldani a dolgot, ami azt jelenti, hogy a vakolatba pici nikecell golyócskákat raknak szigetrelés címszó alatt, ami, mint később kiderült nem ér semmit.A lényeg, hogy nálunk kellett a venti és működik. A Noctua IPPC ventilátora tényleg olyan brutál, mint írják. Évente max 1x takarítom, de néha azt is elfelejtem és ősztől tavaszig megy megállás nélkül, éjjel nappal. Most, 2020 aug-ban is kiváló állapotban van.
Persze nyilván az egy centi porréteg rontja a hatékonyságát, de na..., ősszel kitakarítom.
Pára nincs vagy minimális néha napján. 4 éve, miután ezt beszereltem és megbizonyosodtunk róla, hogy működik kifestettük a lakást és azóta is az a festés van és hibátlan.De ahogy eddig is, most is mindenkinek azt ajánlom, hogy mérje fel pontosan a saját helyzetét. Minden szituáció egyéni elbírálást igényel és annak megfelelő megoldást is. Ha van lehetőség, akkor szigetelés és hőhídmentesítés. Esetleg nyílászárócsere. Ha pont olyan a szitu, mint nálunk, akkor ventilátor.
De a párátlanító olyan zajjal és energiaigénnyel jár, ami szerintem hosszútávon nem fenntartható. -
patomi
őstag
Tehát ide kellett a venti (ventis topik). Így 4 év távlatában, hogy működik a dolog? Bevált?
Tavaly költöztünk mi is decemberben és bizony szembe jött ez a dolog elég durván. (egy ablak, egy ajtó, kis lakás) Szellőztetést én is megcsináltattam az ablakra, plusz ami be volt építve 100-as venti(befújásra, 5 perces időzítővel) kicseréltem 100-as emelt légszállítású csőventire. Így jobb lett. Plusz vettünk egy páramentesítő gépet mi is, első éjjel ment végig megállás nélkül. Azóta szakaszosan.
Az átszellőztetés most sem tökéletes, de agyalok a tökéletesebb megoldáson.
-
Egon
nagyúr
Egy pár általános dolgot nem ártana mindenkinek tudnia a témával kapcsolatban.
A párásodás alapvetően 3 tényező függvénye: belső hőmérséklet, relatív páratartalom, kicsapódási pont léte. Ha ezekből bármelyik eltér az ideálistól, akkor lesz páralecsapódás, és előbb-utóbb megjelenik a penész is. Mivel az egyenletben 3 tényező szerepel, triviális hogy általános (jó) megoldás nincs a problémára: minden esetben egyedileg kell megoldást találni: azon a tényezőn kell javítani, ami a leginkább hozzájárul a problémához. Elvileg bármelyik tényező megváltoztatásával megszüntethető a probléma. Ha emeljük a belső hőmérsékletet, adott mennyiségű párával számolva csökken a levegő relatív páratartalma, így alacsonyabb lesz a harmatpont. Ha csökkentjük a páratartalmat azonos hőmérsékleten, akkor dettó. Ha megszüntetjük a kicsapódási pontokat (pl. külső hőszigeteléssel elérjük, hogy ne legyenek hidegek a falak), akkor megintcsak nem fog tudni lecsapódni a pára (mivel a harmatpont felett lesz a lakás minden zugának hőmérséklete).Példa. Adott egy lakás, aminek egy nem fűtött szobája párásodik, ahol a hőmérséklet 18 C fok, a relatív páratartalom 55%, és van mondjuk egy 5 C fokos kicsapódási pont, ahol megjelenik a penész . Ha a fenti hőmérséklet/páratartalom kettősnek 11 C fokos a harmatpontja (hasból vett értékek; nem tudom hogy a fenti párosításnak pontosan mennyi a harmatpontja, utána lehet nézni a neten), akkor hiába próbáljuk csökkenteni a páratartalmat: jó eséllyel egészen alacsonyra, már egészségtelenül alacsonyra kellene vennünk ahhoz, hogy ne legyen páralecsapódás. Ugyanígy hiába növeljük a hőmérsékletet pár fokkal: lehet hogy csak 28-30 C fok körül szűnne meg a probléma. Ergo marad a hőszigetelés. Ellenben ha mondjuk 10 fokos a leghidegebb pont, akkor jó eséllyel akár a páratartalom 5-10%-os csökkentésével, akár a szoba 1-2 fokkal melegebbre felfűtésével meg tudjuk előzni a jelenséget.
A fentiekből az következik, hogy először mindig fel kell mérni, hogy konkrétan mi okozza a problémát. Ha tartósan 70-80%-os a relatív páratartalom, akkor annak csökkentése a megoldás. Ha jéghideg lakásban üldögélünk, akkor fűteni kell. Minden más esetben külső szigetelés + ésszel szellőztetés. Órákra még véletlenül se nyisd ki az ablakot télen: lehűlnek a falak, és több kárt csinálsz mint hasznot. Ellenben akár óránként szellőztess 5-6 percig, ha megoldható, lehetőleg kereszthuzatot csinálva, amíg ilyen magas a páratartalom (egy szárítógép beszerzése is jó ötlet szokott lenni, illetve a ruhákat télen, fagyban is illik egy órára kiteregetni az erkélyre, hogy kiszellőzzön).
-
Frod
addikt
Köszi a cikket, és a kommenteket, rengeteg hasznos infóval lettem gazdagabb!
Sajnos a gond nekünk is most jött elő, igaz mi nem újépítésű, hanem 60 éves, régi, szigetelés nélküli társasházban lakunk ~9 hónapja.
Nyáron nyilván semmi gond, mert mindenhol bukón vannak az ablakok.
A konyha fala közös a fűtetlen lépcsőházzal, és borzalmasan hideg helyiség - ennek ellenére ugyanolyan párás az ablak minden reggel, mint a többi, fűtött szoba esetében.
Aeroco van konyha, nappali, háló fronton is - egyéni véleményem szerint semmit sem érnek. Folyamatosan nyitva vannak a lamellák, de láthatóan nem javít a helyzeten.Sajnos későn értem már ide a cikkhez, így tegnap már egy Cerezit kapszulás dolog került a lakásba - tanulópénznek jó lesz.
Próbálkozunk a teljes kereszthuzattal esténként, de már öt perc is nagyok sok ebben az 1 fokban, úgy, hogy párom kifejezetten fázós típus.A következő lépés egy Midea MDDG-20DEN7 készülék lesz, remélhetőleg még a gutaütés előtt amit kapok a rendszeres párával és penésszel való harc közben.
-
Ocean
tag
Köszi a választ!
Közben megrendeltem ezt:
https://irobotcentrum.hu/Airbi-SPONGE-legtisztito-es-paramentesitoTudom-tudom, nem egy ipari készülék, de úgy voltam vele, hogy nem adok ki 100+ ezer Ft-ot úgy, hogy az sem biztos erre van szükségünk.
Ebben az a jó, hogy kicsi, csendes. Lassabban, de teszi a dolgát.
Egy nap után gyűlt jó 4 deci víz a tartályba.Most egyébként a kánikula is segített, teleszórtam már a lakást páramérőkkel, helységtől függően 45-60% között ingadozik.
Este fürdéskor van a fürdőszobában 80+%, de azt elszívóval és nyitott ajtóval orvosoltuk.
Igazából téli/párás időben volt gondunk.Nem hiszem, hogy hőhidunk lenne, nem annyira új a lakás, mint amire te gondolsz, 2 éve lesz már ősszel.
Csak amiatt írtam, hogy új, hogy ezeknél a brutál jó szigetelés és nyílászárók miatt elő szokott ez fordulni.
Igyekszünk persze mindig szellőztetni, de télen mégsem járható, hogy órákra nyitva legyen az ablak. -
Dany007
veterán
Üdv,
Ha új építésű és jól szigetelt akkor két dolog lehet (szerintem).
Vagy nincs légmozgás / szellőzés, vagy hőhidas a rendszer valahol. Ezt ki kell méretni, meg kell nézetni és orvosolni. Ha ez nem ad megoldást, akkor szellőzés és szellőztető ventilátor kiépítését javaslom.
Én - ahogy írtam is - használtam párátlanítót, de olyan zajjal járt, amit nem lehet hosszútávon tolerálni.
Persze új építésűnél az is lehetséges, hogy a falak nem száradtak még ki... Ezért kéne mindenképpen első körben szakemberrel bevizsgáltatni. Főleg, hogy hőhídmentes legyen az épület / lakás. -
Ocean
tag
Sziasztok!
Hú remélem nézi valaki egyáltalán ezt a témát.
Kicsit meg is vagyok lepve, mert eddig a mosógéptől kezdve a házi mozin át a karórákig, mindennek aktív topikját találtam korábban.Nade a lényeg: olyan készüléket keresnék, ami a levegőt is tisztítja (allergiás az egyik gyerkőc), és egyben páramentesítő is.
A Philipsnek vannak jó gépei, de mindet úgy írják, hogy levegő tisztító és párásító, szóval pont az ellentéte.A lakásról: új építésű, durván jól szigetelt, műanyag ablakos.
Mindent megpróbáltunk, akárhogy szellőztetünk, rendre 70% feletti a páratartalom, ezért jutottam el odáig, hogy muszáj venni valami gépet erre.Szóval létezik vajon ilyen kombinált gép?
-
Dany007
veterán
válasz
tibcsiworld #201 üzenetére
Üdv!
Ismét bocs a késői válaszért...
De jobb később, mint soha.
A számla rész azért nem teljesen úgy van. Mert központinak központi valóban, de házközponti és minden lakásnál van "hőmennyiségmérő" a bejövő / elosztó ágaknál a lakásban (tehát nem a radiátoron). Ezt minden évben leolvassák és a fogyasztott mennyiség alapján számolják ki a következő éves havi díjat.
Mi most olyan 8-10 ezer forint körül fizetünk havonta fűtést (nem tudom fejből az ideit, de 10-nél biztos nem több),de ezt télen-nyáron minden hónapban. 48m2-es a lakás.
Egyébként mindentől függetlenül ez csak egy kényszermegoldás. Vannak erre megfelelő építéstechnológiai megoldások, szigetelés, hőhídmentesítés stb... Csak nálunk ez így egyszerűbb, olcsóbb gyorsabb volt. -
tibcsiworld
aktív tag
Szia.
Semmi baj!
Én figyelőbe raktam, és türelmesen vártam.
Esetedben akkor értem. Gyakorlatilag a radiátoron van akkor hőfokszabályzó (termosztat, a szüleimnél is van, igaz csak számok vannak rajta, de a lényegen nem változtat), és automatice tartja a hőfokot. Így érthető, hogy nincs hőmérséklet csökkenés.
A számla az hogy jön ki? Mert ha központi, akkor gondolom a fogyasztása lakásonként van visszaosztva, és az összes lakás kap a ti fogyasztásotokból a számlájukba, így ott sem jelentős a különbség. Ha jól értelmezem!
Igazából családi háznál ha nincs durva szigetelés, ez jobban megmutatkozik. Ezért a kérdés nem csak Neked szólt, de a kolléga sem jár már ide, úgy látszik!
Azért egy nyitott kémény durva dolgot tud művelni!nagyon csúcs, amit csináltál!
Gratulálok hozzá!
-
Dany007
veterán
válasz
tibcsiworld #199 üzenetére
Üdv!
Bocsánat a késői válaszért, manapság sajnos már nagyon ritkán járok erre.
Igazából nem tudom megmondani, hogy miért nem hűl ki a lakás. Én is tartottam és féltem tőle, de nem jelentős a hőveszteség. Természetesen van.
A méréseim szerint nagyjából 0,3 és max 1°C között van. Nyilván ez külső hőmérséklet függvénye is, ezért nem tudok teljesen pontos értéket mondani, de anno "leteszteltem" és azóta is működik a dolog.Az oka talán az lehet, hogy a radiátorok, illetve az egész lakópark fűtési rendszere a külső-belső hőmérséklet függvényében részben automatikusan szabályzott.
Ezalatt azt értem, hogy a radiátorban is van érzékelő, illetve a külső hőmérsékletet is méri a központi kazán (lépcsőház-központi a fűtés). Ergo a lényeg, hogy a külső és belső hőmérséklet arányában szabályozza mennyire fűthetnek a radiátorok. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha kint 15 fok van, akkor bent hiába tekerem fullra a radiátorokat, azok csont hidegek maradnak. Ellenben ha kint mínusz 20 fok van, akkor már 3-as fokozaton is égetően forró minden. Bár meglepődnék ha tizedfoknyi változásra is érzékeny lenne.A végeredmény az, hogy a fűtésszámlánk az elmúlt 3 évben sem növekedett semmit és télen a benti hőmérséklet - szabályozásunktól függően - 24-26°C között mozog. Éjszakára alapból csökken - központilag - de reggel így sem volt még 22,5°C-nál kevesebb.
A ventilátor pedig megy éjjel nappal... "Idén" már 2 hete megállás nélkül.
A cikk írása óta amúgy már újrafestettünk, felújítottunk és penészesedés azóta se jelent meg újra. -
tibcsiworld
aktív tag
válasz
tothmaxy182 #117 üzenetére
A kémény egy tuti dolog. De ha van egy egyszerű vaskályha, és azzal fűtünk, akkor is tuti a megoldás! Az rengeteg levegőt kivisz!
Nekünk cserépkályhánk van, és gyakorlatilag szigetelés nélkül vagyunk, azaz 1 falat tudtam szigeteltetni (Annyira kaptam pénzt édesanyámtól). Így már ki tudjuk fűteni a 40 nm-es házrészt. (a másik részben konvektorok vannak!)
Pára is és penész is volt tavaly. Idén vettünk egy cersit stoppot, és kevesebb a pára, néha nincs is! Igaz, hideg sincs, és a hidegebb időben 2x gyújtunk be! az kb 2x 120m3 levegő, ami az égéshez kell! Mivel nappal csak részben vagyunk a házrészben, nagyon kevés az ablakon a víz.
Viszont 3 éve a konyha járólapozásánál a kőműves kiszedte a konvektort, és a kéménynyílást nem tömte be! Fűtés nem volt itt, és mire hazaértem munkából, a konyha kihűlt teljesen. Ősz vagy tavasz volt. Passz!
Szóval olvasom, és látom, hogy működik, és a kérdés Dany007-hez is szól!
A kémény és a ventilátor is rengeteg levegőt nyom ki a szabadba. Mindkettő nyílása magasat van, ahol a meleg levegő is "tartózkodik". Hogy lehetséges, hogy nem hűl ki durván a ház/lakás ennyi meleg levegő kipumpálása alatt. Ez mennyiben más a szellőztetéstől? Mivel szinte ugyanaz történik. A kinti levegő be, a benti ki mindkét esetben???
Valami kisebb dolgot nekem is ki kell találnom, mert tervezzük a "családbővítést", így a pára nem lesz kevesebb, de a szigeteletlen házrészt, amit alig tudok kifűteni, és a csúcs 24C sem érződik melegnek, mert a falak hidegek, nem szeretném tovább hűteni!
Előre is köszi a hozzáértő válaszokat!
-
Desy
tag
... egy fürdőbe szellőztető rendszer kell. Minden más megoldás pénzpocsékolás. Még azok a kis szappantartó méretű dobozkák is, amiket hasonló céllal [páramentesítés] kívánnak értékesíteni.
... ez megoldható hasonló módon, mint egy konyhai elszívó esetében.Röviden: el kell olvasni a felhasználási területét az útmutatóban.
-
Empsepo
senior tag
Üdv mindenkinek!
Kérdésem lenne. Nemrég vásároltam egy Trotec márkájú páramentesítőt. Viszem mindenhova a lakásban, döbbenet mennyi vizet gyűjt össze.
Van viszont egy helységem, ahol van egy régi típusú Fég cirkó meg egy gázbojler.
Oda be szabad állítanom a kis gépet? Az a helység a legneccesebb.
Ezek a mobil gépek is ugyanúgy visszaszívhatják a káros anyagot, mint a falba építettek?Előre is köszi a választ.
-
Desy
tag
Az alapeseteket tekintve nagyon sok érdekes dolgot írt mindenki.
Tény, hogy a legcélszerűbb a kifelé szellőző zsalus, gravitációs zárral történő kivitelezése.
Az is evidens kellene hogy legyen, ha már egy párakapcsoló elektronika szinte jelentéktelen összegért elérhető, akkor legyen alkalmazva akár az időzítő kapcsoló az ezt igénylő területen.
De valójában minden vizes környezet rendelkezik szellőzővel, persze ez alól lehetnek kivételek az utólagos kivitelezések ám egyes biztonsági szempontok esetén oda is kell utólag beépíteni [elsődlegesen automatikus] vagy félautomata szellőztetést.
Az általános kivitelezést nézve kissé bonyolult megoldással készül, de van benne kurázsi.Az általános tapasztalat, ha valamit ember kezel, az előbb vagy utóbb átszerelésre kerül önműködő formára mivel kényelmetlensége csak némi idő elteltével lesz érzékelt. Az újdonság ereje tény, hogy hat a dolgokra kezdetekben és igen.... mindenki a saját ismeretei és lehetősége szerint épít, készít el dolgokat annak ellenére, hogy manapság már szinte minden "pro és kontra" információ megtalálható a világ egyetlen legnagyobb tudásbázisában a weben.
-
geotigris9
tag
Én még régebben vettem 20 k volt egy ultrahangos/ionizátoros párásítót, de mivel a légtér elég kicsi meg lett szobanövény is a szobámba + a törölközőm is ott szárítom így elegendően párás már a levegő bár még tavaly elővettem és használtam kicsit. Esetleg ha érdekel megválnék tőle küldjél egy pü-t. Avair ULTRA 3
-
Nerazim
őstag
válasz
geotigris9 #192 üzenetére
Szia!
Egy gond van vele, igaz nem írtam, hogy nincs radiátorunk csak konvektor amit ha nagyon nem muszáj nem használunk, cserépkályhával fűtünkA többi praktikát már bevetettük eddig nem nagyon hozott változást.
-
geotigris9
tag
Szerintem jobban jársz fűtőtestre rakható/akasztható párologtatóval. Nem fogyaszt plusz energiát könnyű tisztán tartani. (Alkalmilag egy vizes törölköző is a célnak megfelel.) Ha van szobanövény a szobában az is párársitt kicsit még. Most éppen lesz a Lidliben is ilyen párologtató. [link]
-
Nerazim
őstag
Sziasztok!
Lehet pont nem ide kellene, de témában mégis az áll a legközelebb. Párásító gépet keresek a gyerkőc szobájába, mert nagyon alacsony 40-45% a páratartalom. Tud valaki segíteni, hogy milyet érdemes vagy ha valaki leírná melyik topicban kérdezzem az is nagy segítség lenne. Köszönöm. -
geotigris9
tag
válasz
geotigris9 #189 üzenetére
-
geotigris9
tag
Jó írás merítettem belőle.
Sajnos nálunk is gond a konyhában alsó színt nem szigetelt téglával és betonnal körülvett, felülről benyúló terasz van a helység felett lényegében csak beton. Télen sírnak a külső falak meg az ablakok is.
Amit tudok most tenni valami hasonló szellőző rendszer kiépítése és most be lett szerezve egy pármentesuttő gép is + most ahol terasz rész van belső szigetelést rakok a plafon részre. Valamint nem volt beépítve páraelszívó sem az is lesz felszerelve.
Én is PC ventit tervezek beépíteni tényleg sokkal kevesebbet fogyaszt egy ilyen venti meg nagyon halkká leszabályozható.
Még egy sparhelt is tervbe van az biztosan sokat javítana még az állapoton.Remélem megoldja mert egy hamar nem lesz külső szigetelés.
Létezik ilyen párkapcsoló is amivel megoldható a venti automatikus ki - be kapcsolása. Csak ez megint 10 k. Olcsóbb megoldás tényleg egy mechanikus időkapcsoló aminél beállítod mikor mennyen csak ott nem feltétlen addig illetve akkor nyomatja ventit amikor kell pontosan.
Most így tesztelve hosszabb ideje, bevált véglegesre a szőlőztető rendszered?
-
Dany007
veterán
válasz
vizimento #187 üzenetére
Egy külön kis ventilátor vezérlőre van kötve. Azzal tekergetve állítom. Semmi extra.
Sógorom nemrég hozott egy raspberry Pí-t a lakásba. Pára és hőmérő szenzorral. Eléggé megtetszett a tudása és azt beszéltük, hogy később majd szépen rákötjük a ventillátort is, ami majd harmatpont és páratartalom alapján fogja vezérelni a ventilátort. Akkor lesz csak tökéletes.
-
vizimento
senior tag
A PWM vezérlést hogy oldottad meg?
-
Dany007
veterán
válasz
Pikkolo^^ #182 üzenetére
Kicsit megkésve, de vagyok.
Szóval nem teljesen értem mire ez a reply tőled.
A #173-ban leírtam mindent, amit erre a hsz-re ismételten írni tudnék. Biztos nem volt kellően kiemelve, hogy amit írtam az saját tapasztalat, közel 25 évnyi. Nem a szomszéd Mariak nénitől hallottam, hanem ott éltem. Sőt a szüleim még mindig ott élnek. És jelenleg újépítésűben lakok. Tehát van összehasonlítási alap.
A panelek jelenlegi állapota részben az akkori építési technológia és szabványok részben persze a lakók és az önkormányzat hibája is lehet. De ez teljesen irreleváns, mert attól még a helyzet nem fog változni, hogy tudjuk ki vagy mi a felelős.
Amit meg írtam fenntartásbeli költségkülönbségek szintén tények.
Nyilván régiónként lehetnek eltérések, de általánosságban attól még helytálló.@Crystalheart:
Most már van némi gyakorlati tapasztalatom is. Igaz még nem voltak igazi hidegek, hogy rendesen áthűljenek a falak, de volt pár mínuszos éjszaka. A lényeg, hogy amíg megy a venti nincs pára. Picike sem.
És igazából ez a lényeg. Mert hangja alig van, főleg a párátlanítóhoz képest és 300W helyett kb 1-2-t fogyaszt össz-vissz.
De a terv az, hogy pár hónapon belül elkezdem konkrétan is mérni a páratartalmat egy raspberry pí féle eszközzel, rendesen dokumentálva, majd a távolabbi terv az, hogy rákötöm a venti vezérlését a Raspberry Pí-re. -
Crystalheart
őstag
Falba lyukat vágni, hát az általában véső-kalapács téma.
Egyébként így utólag is gratula - és még a ventilátor házának is műszaki rajzot csináltál, nem semmi.
Én magam is hasonlóban gondolkodtam régebben, de aztán rájöttem, hogy mivel egy rossz huzatú fagyzugban van a szigetelés és külső vakolat nélküli házunk, ahol akkor is megül a köd, amikor máshol nem, szóval halott ötlet kintről szellőztetni. Mondjuk a sparhelt sokat javított a helyzeten, sokkal kevésbé penészednek a falak, annak ellenére, hogy a fürdővíz melegítésekor vagy a vacsora főzésekor pár óra alatt literek gőzölögnek el a nappali levegőjébe, és az ablakokon csak úgy folyik a víz. A penészedés a hőhidakon, azaz főleg a sarkokban és a beton elemeknél okoz gondot és főleg a meszelt vagy diszperzites falakon. Ahol már lejött a falfestés, és a glett látszik, ott már nem penészedik.
-
RBJ
addikt
Gratula. Ehhez kellet kitartás. Erre mondják szakembert nem a kutya sza....ja.
-
Freeman007
senior tag
Nagyon jó írás, hiánypótló
Bárcsak 2 éve olvashattam volna. Akkoriban egy eléggé párásodó albérletben laktunk. A szekrényben a bőr cuccok szépen kiszőrösödtek (szandál, késtok, még a fejhallgató párnája is).
Gratula eme remek, hatásos megoldás kiötléséhez -
Pikkolo^^
addikt
Az "új" tömeg lakóparkok ablaknélküli lépcsőházakkal mennyivel jobbak, mint a panelek? Semennyivel sem, csak még mindig divat szídni, mert panel. Egy 70-es években épült panelben nagyobb a komfort, mint egy azonos téglában, igen a hangszigetelés is. A lakás/ház állapota a lakóktól függ, a környezetre pedig nagy hatással van az önkormányzat.
A 2000-es évek elején lakóparkok, azaz az új lakótelepek idővel ugyanúgy fognak kinézni, mint a fikázott panelek.
-
Dany007
veterán
Üdv!
Az a helyzet én - amint az látszik is - egyáltalán nem vagyok szakértője a témának. Így nem merném vállalni a felelősséget más lakásában szellőztetés kialakításáért.
És igen, nálunk könnyű volt, mert a műanyagot kitudtuk vágni házilag... de egy falba lyukat vágni már más téma.
-
MurdR
veterán
Üdv. Nagyon érdekes volt az olvasmány, gratula a kreativitáshoz.
Kb. fél éve vettünk egy újépítésű házat. Amikor bejöttek a hidegek, akkor reggelre minket is a csurom vizes ablak fogadott, amiről úgy folyt le a víz, hogy már a belső párkány is tocsogott tőle. Kétségbe is estünk rendesen, de a mi problémánkat bőven megoldotta, hogy résszellőzőre volt zárva az ablak (két állása van, az egyiknél szinte mozgatni lehet az ablakot, a másik, amin mi használjuk teljesen észrevehetetlen számunkra), de ezt gondolom az általad is említett huzatképességnek tudhatjuk be. Szerencsénk van akkor, nah.
(jesszus de reggel van, nem tudok fogalmazni)
Viszont édesanyáméknál már más a helyzet. Régi parasztház, amihez anno még az előző tulaj érthetetlen módon lapostetős toldást épített, melynek a belmagassága ~2.30 körül lehet.
Ez a toldás a WC és a konyha. (Ami talán még tetézi is a problémát. Télen rettenetesen vizes ez a rész, és a penész is elképzelhetetlen méreteket kezd ölteni. Ott is valamilyen szellőztetőrendszeres megoldáson gondolkodtam, csak sajnos nem olyan könnyű kivitelezni, mint nálatok. Esetleg ha kicsit részletesebben leírom a dolgokat akkor tudnál nekem ötletet adni egy hasonló rendszer kivitelezéséhez? -
PistiSan
addikt
Ugyan 2 nap alatt olvastam el, de nagyon tetszett a cikk, ötletes megoldást találtál.
-
teratti
senior tag
Nem. Anno azt mondták, hogy rosszul lakjuk a lakást.... bizony ezt a főmérnök mondta... Az egyik kisszoba északi fala tele volt fúrva lyukakkal és thermoventikkel fújatták rá a meleg levegőt, hogy száradjon... Azt javasolták, hogy az északi falra ne tegyünk bútort ugyanis nehezményeztem a penészedést. Több mint 10 éve lakunk itt vannak bajok de penészölővel, szellőztetéssel, a lépcsőházba teregetéssel próbáljuk orvosolni a dolgot.
-
Dany007
veterán
válasz
M_AND_Ms #169 üzenetére
Az a helyzet, hogy a panel még jelenleg is az alja lakás kategóriába tartozik a köztudatban. Nem véletlenül.
Ez a felújítgatási hullám csak az elmúlt 5 + pár év terméke és még így is elég alacsony a felújítottak száma. Legalábbis itt Vp-ben max a panelek harmada van szigetelve, nyílászáró csere meg még kisebb arányban.Szóval nekem nem kell bemutatni milyen a panel, 25 évig abban laktam. A felújításra is főként csak állami támogatással jöhetett létre, ahol egyáltalán létrejött. Ahol apámék még mindig laknak ott nem volt ilyen. Saját pénzen cseréltek ablakokat, így ma már nem süvít be a szél.
Amúgy meg a 1,5x nagyobb lakásukra 3x akkora fűtésszámlát fizetnek ki, mint mi. De a közös ktg is 1,5x-ese a mienknek. Arról nem beszélve, hogy egy panelban azt is hallani ha fingik a szomszéd.
Nem véletlenül a legolcsóbb kategória. A felújítottak valamivel többet érnek, de összességében minimális a valós értéktöbblet, mert továbbra is csak egy panel.
Ami magában hordozza, hogy egy rakás ember él egy talpalattnyi helyen... panel lakópark sem nyújt túl esztétikus látványt... és gyakran a lépcsőházak úgy lettek kialakítva, hogy egy deka ablak nincs. Tehát az egész olyan klausztrofób érzetet ad. A mienk mondjuk pont nem ilyen, de jártam már olyanban. Minden csak nem kellemes.
Szóval fölösleges magasztalni a panelt, az egyértelműen "tömegszállásnak" lett építve anno sorozatban, nem pedig kellemes lakóhelynek. És ezt felújítással sem lehet mindig kiküszöbölni.A mi lakásunk összes hibája ellenére se cserélném el egy felújított panelre. Még akkor se ha ezért az árért(!) amennyit kb most ér a lakásunk már 3 szobás felújított panelt kapnék. Nincs az a pénz amiért oda költöznék.
Egyébként vannak a környéken közel 60 éves tégla lakások is... Azok is eléggé lepusztultak, de még mindig kulturáltabb környezetben vannak, mint a panelek és rezsi is harmadannyi...
-
Doze
aktív tag
válasz
M_AND_Ms #169 üzenetére
Hát ha magadra vetted hogy egy panelban laksz, az nem az en problèmám.
A baj az hiába írod le ugy a modern házakat mintha rosszak lennènek. Nem nem azok, ès soha nem fog a panel közelèbe èrni. Az hogy szarul èpitik meg, arról nem a technológia tehet. Ettől pedig a panel nem lesz palota.
Egyebènt megjegyzem a tavhős panel halvaszületett ötlet volt, lehet polírozni a technológiát. De az hogy 10 kilomèterről jön a melegvíz a fele hő elszáll, a masik fele meg a lakasból tavozi, úgy hogy meleg sincs, na ez sehogy nem jo. Nem nem volt jo regen sem. A panel lakoparkok teljes tervezesi hianya... es meg jól sem voltak megepítve, mert olykor kritikan aluli a kivitelezes.
A persze aki ilyen panelben kapopott lakast, annak jó volt. Főleg annak aki meg vezetèkes vizet, meg francia wc-t nem latott. A disznót meg a kadban tartotta.
-
teratti
senior tag
Mi is végigmentünk két kisgyerekkel ezen. Új építésű lakást vettünk bérbe az OTP-től 20 évre és az első 3 év telei kaotikusak voltak. Hőhíd okozta vizesedések, penész....a plafonról csöpögött a víz mint a cseppkő barlangban. Hosszasan tudnám ragozni a dolgot képekkel illusztrálva de aki itt van többnyire átélte. Ablakcsere nálunk is volt most egy Midea páramentesítő van használatban mikor aktuális meg a sok szellőztetés....
-
M_AND_Ms
veterán
Nem úgy festettem. Hanem arra figyelmeztettem, hogy ne úgy fessük le, hogy a panel a szar (ebből adódóan minden más szuper).
A 30 éves panel alapból nem király, de most is le kell írnom, hogy a más technológiával épült 30 éves ház sem király... ha 30 évig hozzá sem nyúlnak, nem tartják karban.Látod, ebben az állításban sem az építési technológia a lényeg, hanem az, hogy a 30 éves házat karbantartották-e vagy sem. Érted már?
Egy kis adalék a "régi vagy új" témához: A cikkbeli eset jól példázza, hogy a mai, új házak nagyon sokszor már az elején rosszabb műszaki paraméterekkel bírnak, mint egy 30 éves panel. Az egyéb, rossz tervezésről, rossz beosztásról ne is beszéljünk. Sok új csillivilli lakóparki lakás, csak köszönhet a 30 éves panellakásnak. Tudom, mert édesanyám 20 éve, amióta átment a magántervezésbe abból él, hogy elcseszett és félretervezett új társasházi lakásokat tervez át úgy, hogy a tulajdonosok élvezni is tudják azokat
-
kerekfej
őstag
Hasznos írás.
Észrevételem: kicsit több képpel illusztrálhattad volna, az összeszerelést és mit hogy kell megcsinálni.
-
kelly416
veterán
Az ötlet alapvetően jó, csak kicsiben. Mi az autókba raktunk 1-1 vastag zokniba egy jó adag szilikátos macskaalmot, fel a műszerfalra, és nem párásodott be a szélvédő egyszer sem. Amikor meg jó idő volt, simán kiakasztottam a zoknit mindenestől száradni. Lakásban már szerintem is kevés lenne ez a megoldás.
-
datatomm
tag
Hát, ezt nagyjából átolvastam. És, elsőre annyi, hogy állati jó hogy nálunk nincs ilyen gond. De ügyesen megoldotad.
-
BlacKSouL
addikt
Akkor mi igazán szerencsések vagyunk. '67-ben épült panel, de jobb minőség azt gondolom. Eleve kétcsöves központifűtés, 89-ig állandóra nyitott eredeti 67-es csapok, majd 90-ben egyszerű csapcsere és egyedi hőmennyiségmérő (folyadékos). Aztán a rá következő 25 évben kétszer is korszerűsített automata hőszabályzós csapegységek, és immár a 3. féle digitális hőmennyiségmérő.
Kb. mostanra a lakások 2/3-a cserélt önként privát ablakokat, az eredeti dupla egyes ablakok helyett.
Szigetelés nem lett felszerelve. Régen télen rendszeres volt a két ablak között a jégvirág úgy 20-30 centi magasságig, meg a belső oldalon kb 5 centi magasságig a jég is. Mára a legnagyobb hidegekben az ablakok legsarkában néha 1-1 centis nedvesség, ha nem megy a párátlanító este.Korábban lehetett érezni a húzást (két oldalon függőfolyosós erkély) még a körberagasztott E és D profilokkal is, a szigetelt ablakok óta csak az ellentétes oldalon felszerelt automata páravezérelt szellőztető enged huzatot. Télen párátlanító gép +klíma fűt, és nem mondanám el mennyi a fűtés- azaz villanyszámla. Kevés..
-
Doze
aktív tag
válasz
Silentfrog #163 üzenetére
Nem köt meg elég vizet gondolom. Akkor még sem ér meg egy próbát...
-
Doze
aktív tag
Egyébkén akinek párával van még gondja annak adnék 1-2 tippet. Egy próbát megér szerintem (Nemröhög
)
Bármilyen zeolit/szilkagélnek, elég erős vízmegkötő hatása van. Ráadásul melegítéssel ki lehet belőle vonni a vizet. Persze függ a zeolit fajtájától.
Leggyakoribb alkalmazása, a macskaalom, de "környezetbarát útszóró só"-nak nevezik.
Persze az nem elég ha szétterítjük valami dobozba, (bár úgy is hatásos, de akkor úgy jár az ember mint tablettással), én fognék egy műanyag koffert (vagy ahhoz hasonlót) két végére 1-1 ventit, a dobozba pedig tálcák segítségével lazán beletölteném a macskaalmot. Ezen haladna át a légáramlat.
Szerintem kevesebből kijön mint ezek tablettás társai. Egy próbát megér szerintem
-
azbest
félisten
Nálunk is keményen párásodik télen pár helyen a fal és az ablakok. Kíváncsiságból filléres páratartalom mérővel megnézve úgy tűnik, hogy nem a pára a sok (20-40%), hanem a szigetelés kevés. Volt, ahol festés utáni télen kirajzolódott a betonelem alakja pára formájában. Az ablak persze jól záródik, viszont a szigeteletlenség miatt elég kemény a gázszámla így is
Jobb lehetőség hijján rendszeresen (2 hetente) befújtam penészirtóval a kritikus helyeket, így nyirkos, de legalább nem penészes volt a télen a falam. Persze a fújás gyakorisága a kezdeti fertőzöttség miatt is kellett. -
Doze
aktív tag
-
M_AND_Ms
veterán
válasz
blueMerle #151 üzenetére
De, szabályozási/elzárási lehetőség volt.
De,
-a rosszul megtervezett egycsöves rendszerekben ez az egész ág lezárását jelentette (a jól megtervezettekben nem)
-az akkoriban beépített szelepek nem voltak alkalmasak az automatikus nyitásra, zárásra, vagyis nem tartalmaztak termosztátot
-az akkoriban beépített szelepek mára használhatatlanok lettek: a tekerőjüket lelopták vagy eltörtek, többször átfestették őket, berohadtak, stb, stb.Amúgy megjegyzem, nem csak a táv-, hanem a központi-fűtésű, egyedi kazánnal, cirkóval működtetett radiátorokra is szükséges a vezérlési lehetőség. És az már mindenképp egy termosztatikus szelep.
(#155) Doze
Igen, ami elavult, azt korszerűsíteni kell, de ez megint pont nem csak a panelokra igaz, hanem mindenre -
B.i.L
senior tag
Remek cikk,nagyon hiányzott nekem személy szerint és nagyon jó lett.A megoldás nem különben.
Ami a szárítógépet illeti :drága,viszont a párásodás 70%-ával kevesebb csapódik ki,vagy hogy mondják.Ráadásul nem kell teregetni,pláne kis helyen.Fogyasztás,mint a mosás,sajnos nem látjuk az álltalány miatt.Fűtés télen negyed annyit megy"cirko".Diohélyban ennyi. -
Doze
aktív tag
válasz
M_AND_Ms #149 üzenetére
No jó, de nem panelprogramos/felújított tömbökről beszéltem
, úgy azért alap, ha már felújították ne fújjon be szél, meg tudd állítani a fűtést+legyen megtakarítás
blueMerle
Egy kérdés: Magyarországon ez nem volt standard a távhős fűtésű lakásoknál?NEM!, már ha az egyedi mérőre gondolsz. Csap az van.
turbuczn
Miskolcon nem láttam műanyag ablakot, sehol sem. 70' évek végén épületek a legújabbak, azokban dupla üveg van, a régebbiekben még az sem.
Viszont ahogy elnéztem, az a vas tetején (a legrégebbiek), mintha nem is panelok lennének, hanem csúszózsaluval építették őket. Bár lehet csak én gondolom rosszul.
Nem vagyok panel ellenes én sem, szerintem a mai napig jók azok a lakások, csak korszerűsíteni kéne őket, a szellőző rendszernek megvan a helyes stb, szóval adott a lehetőség. A panelprogram jó alternatíva volt, kár hogy megvonták.
-
M_AND_Ms
veterán
A válaszodból is látszik, nem a panel vs más technológiával épült ház, hanem a jól szigetelt ház vs. rosszul szigetelt ház a konklúzió.
A mi házunkat pályázatból beszigetelték (nem hungarocellel, hanem az annál némileg drágább, de nagyságrendekkel jobb kőzetgyapottal) és az összes ablakot is kicserélték (mindegyiken beépített kényszerszellőzővel), Egyedül így van értelme.
Ja és felszerelték a radiátorokra az egyedi szabályozás lehetőségét, hogy a melegebb vérűek se az utcát fűtsék, hanem el tudják zárni a fűtést, a hőfogadó meg kapott egy korszerű vezérlést. -
geucsa
tag
Nagyon jó lett. Én is kipróbálom.
Szerintem azért nincs áthidaló az ablak fölött, mert beton födém van és nincs fal az ablak és a födém között.
Tehát teljesen értelmetlen lenne az áthidaló, hiszen nem tartana semmit.. -
turbuczn
tag
Ellenpéldával tudok szolgálni, mivel én laktam olyan panelban, ahol fokozottan záró, műanyag ablakok voltak, és ott nem volt huzat.
A panellakásokban azért is jellemzőbb a huzathatás, mivel nagy épületről van szó, és mikor az egyik oldalát a szél fújja, a másik oldalon erős depresszió lép fel, így jóval nagyobb nyomáskülönbség alakul ki a ház egyik, és másik oldala között. Ilyenkor a lakások között is érezni a szelet.
Ha meleged van a távfűtéses lakásban, és nincs mód a radiátorok elzárására, akkor ajánlom a pléddel való letakarását, amivel 1-2 °C-ot tudsz csökkenteni a szoba hőmérsékletén. Nem épp precíz mérnöki megoldás, de egyszerűbb, mint meggyőzni a 20-40 lakástulajdonost, hogy fűtés korszerűsítsetek.
A költségek pedig így is csökkennek, hiszen ha a radiátor nem ad le annyi hőt, akkor az egész ház hőmennyiségmérője kevesebbet mutat, és a következő évben picit érezhetőbb lehet a számlákon. Naiv vagyok, tudom! -
Doze
aktív tag
válasz
M_AND_Ms #143 üzenetére
Alapból elég gagyik az ablakok minden panelban/házgyári lakásban. Nem igazán láttam minőségi ablakot, de még a pontos illesztés is ritka.
De úgy általában nem azért rosszak mert panel stb. A korabeli Házak sem voltak sokkal jobbak. Az ok ennél prózaibb: olcsó energiaárak, aprópénzért kifűtötték és senkit nem érdekelt azt, hogy a fele az utcára megy.
Laktam és is panelban nem egy évet, és ami a borzasztó: -20 fokban a fal 5 fokos, ha még szél is van?... már most fázok
Ui: akinek nem egyedi fűtésű a lakása, hanem távhős, csak az cserél ablakokat aki fázik. Én egy régi téglában lakok, távhős ez is, 100 éves fa ablakokkal. Pusztulok meg a melegtől télen. Van hogy ablakot is nyitok, mert betakarózva szakad rólam a víz. Ha kicserélem az ablakokat még melegebb lesz, és még fizetni sem fogok kevesebbet, mert szabályozni nem tudom. Max akkor érné meg ha mindenki a tömbben lecserélné az ablakokat, mert egy óra van csak a feljövő strangon.
-
Gravity1234
tag
Tessek veluk felvenni a kapcsolatot, erre szakosodtak, de legalabb elolvasni a fontosabb hireket az oldalukon!
[link]Egy atlagos (70nm koruli) lakasba (ha a felteteleknek megfelel) 120-140 ezer Ft korul kiepitheto a tokeletes megoldas, kb orok eletre.
G. -
M_AND_Ms
veterán
"Panelből költöztünk, ahol csukott ablakon keresztül is képes volt befújni a szél"
érdekes én is panelban lakom és mégsem fúj be csukot ablakon keresztül a szél.Szóval, megint a rossz általánosítás. Az, hogy csukott ablakon keresztül befúj a szél, nem a panellakás tulajdonsága, hanem a rossz nyílászáróé. Olyan meg előfordulhat bármilyen építési technológiával épült épületben, legyen az panel, tégla, vályog, vagy fa. Sőt azt sem mondhatjuk, hogy a soklakásos ún. blokkházak jellemzője, hanem lehet a kis falusi, vagy külváros sorházaké is, stb.
Azt tisztázhatjuk ugye, hogy párásodást nem hideg falak és a csak kétrétegű ablak okozza. Ezektől nem nő a pára beltérben. Ezek csak annyit okoznak, hogy lecsapódik a hideg felületükön a pára. Sajnos, egy rosszul megtervezett házba sikerült költöznöd, ahol kénytelen vagy "gányolással" és "barkácsmunkával" megoldani a problémát. Az ilyenekért adtak anno, az Ezermester újság Ötletparádé rovatában 20 Ft-os vásárlási utalványt. De hát akkoriban nem volt más lehetőség
-
e-newsee
addikt
A 10mm-es lap azért csak 9,5, mert valójában coll-os skálából ered. Jelen esetben 3/8". Sajna ezek a lapanyagok mind ilyenek. Én is szívtam meg anno sima bútorlappal, mikor hangfalat csináltam. Mindenki csak „huszas” bútorlapnak emlegette, én úgy tizenöt éves fejjel elhittem, aztán az előlap meg lötyögött, mint a te ventid.
Merthogy a lap valójában csak 19 mm-es (3/4"-os).
Nem azért írom, hogy kötekedjek, eszemben sincs, csak észnél kell lenni, mert a kőműves, ács, asztalos, bádogos, stb. szakmák alapanyagai szinte mind coll-os méretűek. Egy ilyen cuccnál kevésbé jön ki, de aki mondjuk maga akar egyedi bútort összerakni, az nagyon el tudja számolni magát.
Amúgy tetszik a leírás, különösen a „látványtervek”. Nagyban segítik a megértést egy laikus számára. Végre nem egy PC házépítős bejegyzés. -
Doze
aktív tag
Egyet nem értek: 2000 után épült házak, a tervek általában jók szoktak lenni. Hogy a fenébe lehet ezt így megépíteni? Az arcom leesik komolyan, nem vagyok egy energetikus, meg épületgépész. De ha valaminél akarják tartani az A+, A, B de már akár D minősítést, ott szigetelni kell, ahol meg szigetelnek oda szellőzés kell. Mert különben kb olyan mintha a fejeden nejlonszatyor lenne.
Nem is tudom ezek az építési vállalkozók mit gondolnak?!
A hőhidakat meg inkább meg sem említem, biztos gondosan "kivételezték".
Hatalmas kummantások vannak, persze a szabályzás is kicsit irreleváns, de akkor is a legnagyobb maffia az építőipar.
21. század van, de a házgyári lakásom (attól eltekintve hogy az épületgépészet elavult), nem igazán képvisel alacsonyabb színvonalt... az már 50 év távlatból is jól látszódott, mikor szedtem fel a parkettát, és raktam le újból, a falak mellett volt csak szurok, a többit elvitte a cica, ma ugyan ez van, csak meg sem veszik
Azért akik ezeket a lakásokat/házakat építik, még egy multihoz sem engednék be kivitelezőnek, egy auditálásról meg ne is beszéljünk
Bár így is van kivétel, a legszebb emlékem: nyomástartó csövek szerelése. Slattyogok, látom egy szakadt fogatlan C-t 50 éves 100A-es Hetrával [link] hegeszteni. Már nem emlékszem milyen nyomásra kellett hegesztenie, de olyan szép taknyolást még nem láttam, a salak talán még össze is fogta a csövet. Gondolom aranyfokozatú minősítése volt.
Kérdezem a vállalkozót: Jó lesz az főnök, ne aggódjál. Másnap helló volt nekik.
-
person
senior tag
Dany007 Pontosan ebben a cipőben járunk mi is, jókat bólogattam a cikk olvasása közben. Mondjuk én a tablettás megoldást eleve ki sem próbáltam
viszont pontosan ilyen páramentesítő dübörög nálunk is 2-3 éve. És pontosan azóta fontolgatom egy hasonló rendszer kiépítését mióta meghallottam a hangját.
Igaz én a gázkazán miatt nem szívesen erőltetem. Nálunk a gyerek miatt megnőtt mosások/szárogatások rontottak sokat a helyzeten amikor már muszáj volt megoldást keresnünk.
-
.DLL
veterán
-
Snoop-y
veterán
Majd egyszer latogass el angolhonba es nezzel korul. Sirni fogsz a ketretegu ablakaid utan
Aminek itt ajtaja van azt mar haznak hivjak. Ha van rajta valami nyithato res azt meg ablaknak.
Ha modern a lakas ( par eve epult ) akkor mar specialis double glazed hudefaszakvagyunk ablakokkal reklamozzak. Kb olyanok mint 20 eve a duplauveges panel ablakok ( nyilo/buko ) csak ezek mar ujkorukban sem zarnak rendesen es a szigetelesuk nulla valamint fele akkorak mint egy normal ablak hjam es kifele nyilnak nehogymar a paraszt le tudja tisztitani kivulrol... -
turbuczn
tag
A lindab termékei jók, esetleg még a Trox gyártó környékén is körülnézhetsz. Egyébként csinálhatod horganyzott spirálkorcolt acélból, vagy műanyagból is.
Nem nagy a ház, de kell elszívás, befúvás, és ezeket úgy kell elhelyezni, hogy átöblítsék a teret. Ezen kívül, a rendszernek van egy nyomásviszonyi logikája is, aminek alapja, hogy a géphez közelebbi pontokon több levegő áramlik ki, mint a távolabbikon, hiszen súrlódási ellenállás kisebb a közelebbi pontig. Elszívásnál ugyanez, hogy a közelebbi pontokon többet szív el. Ezt úgy lehet megoldani, hogy a legtávolabbi pontok kivételével, mindenhol valamivel fékezni kell a levegőt, ezzel beszabályozod, ezeket pedig pillangószelepekkel, szabályzó szelepekkel éred el, vagy olyan kifúvó, elszívó rácsokat alkalmazol, amihez veszel szabályzóelemet is, és amivel tudod fojtani a levegő áramlást a közelebbi pontokon.Az olcsóbb gépeknél figyelni kell arra, hogy milyen minőségű anyagból készül a hőcserélő, milyen szűrőt, és mennyit használnak, van-e fagyvédelem benne, ami nem engedi a hőcserélőt jegesedni, és még sorolhatnám.
Ezért kell a tervező, a hozzáértő. Rengeteg mindent figyelembe kell venni, nem véletlen diplomás szakma a miénk. Ez ugyanolyan, hogy az informatikusnak nem kell a linuxhoz grafikus felület, de én anélkül egy programot sem tudnék elindítani.
-
DopeBob
addikt
válasz
turbuczn #131 üzenetére
Persze, légtechnikai terv lesz mindenképpen, de egyszerű a ház. Ha a gyártó nem csinálja majd meg, akkor is megvan pár 10e Ft-ból, annyit megér.
Amire eddig jutottam: minden gyártó árulja a saját csöveit osztóit arany áron... töredék áron be lehet szerezni hasonló minőségűt pl Lindabtól. Nem tudtam, hogy ott is van ilyen, de van, olcsó, légzárásra meg szabványos jelölések vannak, úgyhogy nem lehet vele gond. Kb 100e az anyag a mi házunk esetében.
Gépek szintén... a "felkapott" márkák nem ritkán milliós tételek, de mondjuk egy Mitshubisi, már 300e-ft-ért beszerezhető.
-
DopeBob
addikt
válasz
turbuczn #128 üzenetére
Pár hete kaptunk építési engedélyt szóval nemrég kezdődik életem eddigi legnagyobb kalandja...
Érdekes, hogy nálunk a feleségem kezdetben ellenezte a szellőztetőt, (pedig én úgy számolom, hogy ha csöveket megcsinálom én, akkor kb 500e-ft-ból kijön), de most voltunk ismerősöknél új építésű házban, meggondolta magát... 3 éves ház kb, párás dohos levegő, azt mondta szabályosan rosszult volt bent. Hát mondom, ja, nem véletlenül mondja mindenki, hogy jól szigetelt házba már alapnak kellene, hogy legyen egy szellőztető rendszer
-
Samott
addikt
válasz
turbuczn #118 üzenetére
"Ennek ellenére, nem tudom kellőképpen hangsúlyozni, hogy az ablakcserével együtt, a ház külső levegővel érintkező felületeit elengedhetetlen hőszigetelni!"
Nagyon igazad van, nalunk (80-as evekben epult csaladi haz) csak egy rovid ideig volt gond a parasodassal: amikor mar az ablakokat kicsereltuk, de meg nem kerult fel a 10 centis eps a kulso falakra. Akkor nehany sarokban megjelent a penesz, de a problema a szigeteles utan teljesen megszunt.
-
turbuczn
tag
válasz
csabyka666 #123 üzenetére
Jól tudod, nagyjából így működik, a hőérzet is jó lesz bent, csupán a fentebb említett probléma okoz fejtörést.
@DopeBob
Jól mondod, a könnyűszerkezetes háznál nincs ezzel probléma, ott nincs külső fal, amin lecsapódna a pára, mert ott kiszellőzik. De abban nincs igazad, hogy a hideg tönkretenné a falat, maximum a pára.Tényleg kellene erről írni egy részletes cikket!
-
mpierre
veterán
Na összefoglalva, mert rohangászva nehéz korrektül megfogalmazni.
A termoüveget régebben szelepes töltéssel nyomták fel nemes, inert gázzal. Ezek a szelepek hajlamosak voltak kinyiffanni. A 2000-s évek legelején még előfordult ez a gyártás. Párásodni nem fog, amíg a távtartó alatt lévő páramentesítő működik. Így nem nagyon lehet kideríteni, hogy ott még inert gáz van vagy sem, csak mintavétellel.
-
DopeBob
addikt
válasz
csabyka666 #123 üzenetére
Igen. Egy könnyűszerkezetes ház is pont így működik, mégsincs vele semmi gond.
A gond az, hogyha a harmatpont falon belülre kerül, ott kicsapódik a pára. Nem fűtöd a falat, külső hőmérsékletűre hül, egy idő után tönkre fog menni, szétfagy az egész.
-
Ha már szóba került a belső szigetelés... Én erről azt hallottam (és egyet is értek vele), hogy ez egy nagyon rossz megoldás! Méghozzá azért, mert a falakat így nem lehet felfűteni, tehát a meleget sem adják vissza.
Előnye persze, hogy nagyon hamar felfűthető a légtér, de ez ugyanilyen gyorsan vissza is hűl, mert hiszen nincs, ami elnyelje, és visszaadja a hőt.Vagy rosszul tudom?
-
mpierre
veterán
"Termoüveg" gyártástechnológia függvénye. A szelepes töltésű ablakok mind ilyenek.
A két üvegtábla közti párásodás esetén pedig tuti, hogy ott nincs inert gáz. Szerk.: Kimaradt a páramentesítő. Az is van a két üvegtábla közt.DopeBob: Ott van a lényeg, német Internorm ablakok.
-
lacam
aktív tag
válasz
turbuczn #116 üzenetére
Sem külső, sem belső hőszigetelés nincs (az ablakcsere lenullázta a budget-t.)
Ha emlékeim nem csalnak (most épp nagyon dolgozom, nem otthon vagyok) talán csak 1 gumitömítés van...amúgy nagyon jól teszi a dolgát, a meleget szépen benn tartja - és a levegőt is
- a keretbe NINCS beépítve passzív páraelvezető cucc (vagy mi annak a böcsületes neve)
-
turbuczn
tag
válasz
turbuczn #116 üzenetére
Manapság kaphatóak olyan nyílászárók, amelyek 3 rétegű üvegből állnak, valamint a gumitömítés is 3 csíkban végigfut a nyíló felületen. Ezek az ablakok majdhogynem 0 természetes szellőzést tesznek lehetővé, ezzel szinte hermetikusan elzárva a lakás levegőjét.
Ilyenkor természetesen szükséges a falak hőszigetelése, a hőhidak problémáinak megoldásával, a padlásfödém fokozott hőszigetelése, és a pincefödém felé is rendesen szigetelni kell.
Ezzel elkerültük a hideg felületeket.
DEEE!
Ilyenkor problémát jelent a benti levegő minősége: az összes pára bent marad, a bűzzel együtt.
Ennek elkerülése érdekében az épületgépész tervezőnek gondolnia kell a lakás szellőzéséről, ami több pontból áll, és több lehetőség is adott.
Mindenképpen szükséges a konyha szellőztetése, amit konyhai "szagelszívóval" lehet a legegyszerűbben megoldani, és az ablakra felszerelt légáteresztővel friss levegőhöz juttatni. A konyhai elszívó pont elegendő depressziót (negatív nyomást, "vákuumot") képez, ami a légáteresztőnek kell.
A fürdőszobát is fokozottan szellőztetni kell, amit fürdőszobai elszívórendszerrel lehet megoldani, vagy fali elszívó ventilátorral, amit valahová kicsövezünk, vagy a padlásra helyezünk el egy kis elszívót, hangcsillapító, és a fürdőbe becsövezzük, így a zaj sem probléma. Ezt pedig a fürdőszobai villanykapcsolóval, és késleltetéssel vezéreljük. A légpótlást szintén a konyhában ablakra elhelyezett légáteresztővel oldjuk meg, amit kiegészítünk a fürdőszobai ajtóra kivágott ráccsal, így a levegőnek egyenes útja lesz egészen a konyhától a fürdőig.
Még fontos a ruhák szárításának helyét is megfelelően szellőztetni, de erre akár manuálisan is van lehetőségünk, ablaknyitással, szárításkor pár óránként a helyiséglevegő kicserélésével.
Ezen kívül ha bármilyen nagyobb páraképződés van (rengeteg szobanövény, sok vizipipázás, stb.), ott is megoldást kell találni a pára elvezetésére.Egy korszerűbb, és sokkal drágább megoldás az egész lakás szellőztetése rekuperátorral.
Ez egy nagyobb bőröndnyi gép, melyet a lakásba be kell csövezni, annak minden helyiségébe elvezetni. Ennek előnye a hővisszanyerés, valamint az egyenletes szellőztetés, ami mellett ablakot már nem is kell nyitni.
Ennek ára 1-1,5 millió forint. Ez már tervezést és komoly kivitelezést is igényel.Ha ezeket rendesen kivitelezzük, és karbantartjuk, akkor a páraképződés is féken tartható még egy fokozottan záró nyílászárókkal felszerelt lakásban is.
Ennek ellenére, nem tudom kellőképpen hangsúlyozni, hogy az ablakcserével együtt, a ház külső levegővel érintkező felületeit elengedhetetlen hőszigetelni!
Lehet erről írnom kéne egy cikket!
-
tothmaxy182
őstag
Üdv! Nagyon jó cikk!
Szüleimnél is komoly párásodás volt sokáig. Penészesedés, vizes ablakok, ha jól emlékszem általában 80-90%-os volt a páratartalom.
Szigetelt, kétszintes családi házban laknak. Apám úgy oldotta meg, hogy kibontotta az egyik, használaton kívüli kéményt, amelyik pont a konyhát és a szobát elválasztó fal mellett volt. Bontott rá egy nyílást a konyha felől és bontott egy másikat a szoba felől is. Azóta semmi pára! Gondolom (mivel kéményről van szó) a ház tetején lévő huzat (ugye ami normál esetben az égésterméket is kivinné a kéményen keresztül) kiszippantja a párás levegőt a házból. Azóta gyakorlatilag állandó 50%-os páratartalom van, télen-nyáron! Penész teljesen eltűnt.
Talán ez is egy megfontolandó alternatíva családi házban lakóknak! -
lacam
aktív tag
Sziasztok,
Nálunk is "para" helyzet volt/van.
Megvásároltuk a falusi felújítandó családi házat.....újítjuk, szépítjük, fal glettelés, festés sötöbö...aztán költözés. A penész pár héten belül érkezett.. Beszereztünk egy pára-mérőt. 87% körül mutaott.. Ijedezés, ablaknyitás....de nemnagyon megy lejebb. Vásároltunk egy (mivel itt is itt a Midea, ezért leírom) Sinclair gyártmányú páramentesítő készüléket. Napokig folyamatosan ment, és 6-7 óránként öntöttem ki belőle a tartály (ha jól tudom több mint 4 liter) vizet.
Majd normalizálódni látszott a helyzet...mostmárcsak 60% körüli páratartalmat mértünk. Az utóbbi pár hétben ismét furcsa dolgok történtek, már megint kiakadt a páratartalommérő, ma reggel is 80%-ot mértünk. A gépet nem akarom már nagyon járatni, mert a 300W feletti teljesítménye, nagyon meglátszik a pénztárcánkon...az ablak folyamatosan nyitva, 5-8%nál nem lesz kevesebb a benn uralkodó páratartalom. A gép beindítása után 1 órával 10-15%-kal kevesebbet mérünk. De nem lehet megoldás a folyamatos párátlanító gép jártatás.
Nagyon tetszik ez a ventillátoros megoldás, de nem vagyok ilyen vállalkozókedvű, nem akarok lukat ütni a falon
....de más megoldás gonodolom nem létezik. Tavaly lett kicserélve minden nyílászáró. Eddíg kordában tudtuk tartani a vizet...de már megint arra kell kelnünk, hogy a macska körbenyalja a párkányt (felissza a lecsapódott párát
) annyi a víz az ablakon. (A WC helységet nem is említem (ott nincs fűtés), a tartály nem csak belül vizes....a tartályban lévő hideg víz miatt kicsapódik a pára, és kellemesen elzöldíti a kerámia mögötti területet is.)
Fűtésrendszer már nem tudom megbojgatni...talán csak egy elektromos fűtőtesttel tudnám rendberakni annak a helységnek a klímáját...de egy ilyen készülék nemoccsó.Szóval vannak bajok...
-
DopeBob
addikt
a gáz dolog nem biztos hogy így van. Olvastam egy német tanulmányt (keresem még) 10 éves internorm ablakokat vizsgáltak, pont emiatt, de még tudták hozni a gyári hőátbocsátási tényezőket.
Más: ez a venti valami eszméletlen. 1.2W-os fogyasztás, és 120m3/h légszállítás?
többször megnéztem már, de nem akarom elhinni
-
.DLL
veterán
Gratulálok a sikeres megoldáshoz és a cikkhez is, rendkívül izgalmas volt, nagyon jól felépített dramaturgiailag.
Nektek átélni már kevésbé lehetett élvezet.
Előző házunkban nálunk is rezidens volt a penész (kellően régi is volt ahhoz, hogy a sima vizesedésen már túllépjen) szóval köröm-rágva olvastam az első fejezeteket...
Felháborítóak ezek a mai újépítésű házak amikből mindent kispóroltak, anyagot és szakértelmet egyaránt.Nagyon jó ez a venti, a cél-ventilátorok gyártói kicsit le vannak maradva...
A csapóajtó mikor van(lesz) zárva?
Lehetne azt is automatizálni pl. egy megfelelő erősségű RC szervót használva. -
csongi
veterán
Még egy dolog. A hőszigetelt üvegtáblák közötti inert gáz, max az első 2-3 évben van ott. Most már levegő van helyette.
Ha táblák között nincs gáz akkor hova lesz?
Ha levegő kerül a helyére, akkor honnan? Ha bekerül akkor párás lesz a két üveg között. -
Családi ház. Aljzat alatti hőszigetelés - úgyérted a föld alatt? Ott nincs, csak vízszigetelés. Sajnos nem mindenhol ép, mert amikor épült, boldog boldogtalan szigetelte, "mert ahhoz mindenki ért", pár helyen vizesedik a pince faja, de nem vészes mértékben.
Födém nincs szigetelve, beton a padlás, ez gondolom kikapja rendesen a hőt. Tervben van lyukacsos kartonpapírral + fóliával, azt hallottam, ez jó kombó ilyen célra.
Kávára befordul a homlokzati hőszigetelés? Fogalmam sincs, körbe van szigetelve jóég tudja, milyen vastag hungarocellel.Amit írtál, abban lehet valami, mert ahogy írtam is: amíg megy a fűtés, addig nincs párásodás, max nagyon hidegben, ilyen párszor volt talán, a -20 fok körüli éjszakákra gondolok.
Ja, hogy ez a gáz elment a táblák közül. Ez is sanszos, főleg ennyi év távlatából, mert az üveg is rendesen hideg.
-
mpierre
veterán
válasz
csabyka666 #105 üzenetére
Ötletek? Az rengeteg van.
Családi ház? Ha igen, akkor:
- Aljzat alatti hőszigetelés van?
- Vízszigetelés, lábazati szigetelés ép, van?
- Födém a lehűlő oldalról le van szigetelve?
- Kávára befordul a homlokzati hőszigetelés? Milyen vastagságban? Párkányra?Amúgy minél alacsonyabb a levegő hőmérséklete, annál kevesebb párát tud magában tartani. Tehát felfűtöd a házad. Van bent 65% pára 20°C-n, de kikapcsolod a fűtést és a ház elkezd lehűlni. Az a 65% 17°C-n már lehet akár 70-75% is (ezt az értéket most rámondtam, nem ellenőriztem). És így tovább. Elég egy kisebb lehűlő felület és máris megvan a harmatpont.
A kinti 55% pára télen az adott hőmérséklet mellett van. Ha azt a levegőt felfűtöd 20°C-ra, akkor esetleg lesz benne 20% pára, ha nincs utánpótlása.Még egy dolog. A hőszigetelt üvegtáblák közötti inert gáz, max az első 2-3 évben van ott. Most már levegő van helyette.
-
turbuczn
tag
"Halvány gondolatként felmerült a kültérrel közvetlenül érintkező falak belső szigetelése."
Ezt gyorsan felejtsd el, mert ha a falat belső oldalán szigeteled, akkor a fal belső oldalát hőszigeteled el a melegtől, így az még hidegebb lesz, és a hőszigetelés, és a fal között alakul ki páralecsapódás, aminek esélye nincs ott felszáradni, ezért ott intenzíven penészedni fog a fal. A hőszigetelés csak kívülről ajánlott.
(van egy különleges belső hőszigetelő anyag, ami a télen keletkezett párát fel tudja szívni, és az nyáron leadja, de az sem ajánlott kategória) -
válasz
BlacKSouL #103 üzenetére
Lehet igazad van, és tényleg magas ez a 65%. A problémét - így belegondolva - lehet a külső pára is súlyosbítja nálunk, mert van ennek a Sencor készüléknek egy rádiós külső mérője, és amikor a házban 65% a pára (télen), kinn akkor se megy 55% alá, szóval legjobb esetben is 55%-ra tudnám levinni a belső párát, de jó kérdés, mire lenne az elég...
A pállott levegő az sajnos megvan, sőt, az ágyamon akkor lehet igazán érezni a dohosságot, amikor tavasszal kiviszem a betétet, és egy kicsit megsüti a nap. Nem tudom, mi lenne a megoldás. Nyilván a páramentesítő a legegyszerűbb (nem kell rombolni, "csak" megvenni), mert a fogyasztása nem is nagyon érdekelne, napi 8 órában 400W-on kerülne mondjuk 150 forintba, de cserébe egy kis meleget is adna, sokkal inkább a hangja miatt bajos, kb 10 perc alatt megőrülnék tőle.
-
-
creation
senior tag
Szép munka!
-
BlacKSouL
addikt
válasz
csabyka666 #98 üzenetére
"A páratartalom 65% körül mozog, olvasataim alapján ez normális, 5 fok külső hőmérséklet alatt az ablakokon mégis folyik a pára. Szerintem nem a belső páratartalom magas, hanem a hő szökik el valahogy."
Azt mondom, hogy azért az már elég magas, páralecsapódás szempontjából meg különösen.
Az ideális valahol 45-55 között lenne, de a 40-60-at szokták hivatalosan megadni. Tapasztalataim szerint 60% fölött már a jó minőségű műanyag ablakok tokozása környékén is megjelenik a nedvesedés, ha 0°C körül van a kinti hőmérséklet. És 65%-nál már érezni a levegőben a nyirkosságot, az ember orra pedig a nedves, "pállott" levegőt érzi.A 65% esetén már olyan magas hőmérsékleten van a benti telített levegő harmatpontja, hogy a kinti 5°C esetén a hőhíd-szerű tárgyak a szobában simán lehűlnek arra a szintre, és rajtuk le fog csapódni a nedvesség.
Valamikor valahol láttam olyan megoldást, de ezt nem javasolnám senkinek, mert nem lakótérben volt, hogy nagyobb méretű fémtárgy direktben át volt vezetve a falon magasan, a belső oldalon egy rácsos szerkezetben végződött, és a rács alatt egy gyűjtőtálca gyűjtötte és vezette el a vizet. Ugyanis a kintről belógó fémszerkezeten lecsapódott a pára, és a lecsepegő kivezetett víz nem párolgott vissza a szobába. Viszont eszetlen mennyiségű hővesztést okozhat, hiszen a kinti hideget is bevezetjük ezzel(pontosabban a benti meleget ki)
-
modd3r
őstag
Szép munka, gratulálok!
-
mpierre
veterán
válasz
anjani182 #93 üzenetére
Eps lappal valóban az. Amennyiben ezt kalcium szilikát lappal oldja, oldaná meg akkor lehet jó is, de méretezni kell. A rétegvastagság pedig 1 cm körüli.
Régebben olyan lakásban laktunk, ahol a falak számított hővezetési tényezője 1,67 W/m2K volt. (Ún. sztahanov fal). A fent említett lappal tudtam volna ~1,25w/m2K-re hozni ezt az értéket. Ez kb 2°C falfelületi hőmérséklet emelkedést hozott volna, de a fagyhatár 4cm-rel beljebb került volna a szerkezetben. Mindent összevetve nem érte volna meg. Még úgyse, hogy a téli időszakban 20-25.000 Ft-s gázszámlánk volt egy 40m2-s kecóban.Silentfrog: Sajnos így a falazat hőakkumulátor voltát vesztette el. Nincs hőtároló tömeg, ami nem rossz, ha akad, de erről is megoszlanak a vélemények.
csabyka666: Ezt látatlanba nagy botorság lenne "leszakérteni".
Új hozzászólás Aktív témák
lo Az évek óta fennálló erős párásodás végső megoldása: egyelőre működik a páramentesítés 15000 forintból.
- Real Racing 3 - Freemium csoda
- Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Telekom mobilszolgáltatások
- Azonnali fotós kérdések órája
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen légkondit a lakásba?
- Horgász topik
- Projektor topic
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- További aktív témák...
- Csere-Beszámítás! HP Omen Gamer laptop! I7 7700HQ / GTX 1050Ti / 32GB DDR4 / 250SSD+1TB HDD
- ThinkPad X13 Gen4 13.3" FHD+ IPS i5-1335U 16GB 256GB NVMe ujjlolv gar
- Slot1 Processzor
- HP ProBook 430 G8, 13,3" FHD IPS, I5-1135GU CPU, 16GB DDR4, 256GB SSD, WIN 11, 27% áfás számla, 1 év
- HP ProBook 430 G6, 13,3" FHD IPS, I5-8265U CPU, 8GB DDR4, 256GB SSD, WIN 11, 27% áfás számla, 1 év g
- Amazon Echo Studio / Vadonat Új / Számlával / 12 hónap jótállással
- Magyarország piacvezető szoftver webáruháza
- LG 32GS95UE - 32" OLED / UHD 4K / 240Hz - 480Hz & 0.03ms / 1300 Nits / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync
- Eladnád a telefonod? KÉSZPÉNZES OKOSTELEFON FELVÁSÁRLÁS azonnali fizetéssel!
- SEAGATE ST6000NM0034 6TB 7.2k SAS HDD, nettó 15747Ft + ÁFA, 1 év garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest