Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) blueMerle válasza M_AND_Ms (#149) üzenetére


blueMerle
veterán

Ja és felszerelték a radiátorokra az egyedi szabályozás lehetőségét, hogy a melegebb vérűek se az utcát fűtsék

Egy kérdés: Magyarországon ez nem volt standard a távhős fűtésű lakásoknál? :F

(#152) turbuczn válasza blueMerle (#151) üzenetére


turbuczn
tag

Az elzáró szelepekre gondolsz?

(#153) mpierre válasza blueMerle (#151) üzenetére


mpierre
veterán

Nem. Van / volt olyan panel, ahol, ha elzártad a radiátort, akkor már nem ment tovább a meleg víz a következő lakásba / radiátorba.

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#154) turbuczn válasza mpierre (#153) üzenetére


turbuczn
tag

Acht So! Egycsöves rendszer! Igen, régebben ez volt a módi, de mára azokat már sorra építik át kétcsöves rendszerűre, ami ezt a problémát küszöböli ki.

[ Szerkesztve ]

(#155) Doze válasza M_AND_Ms (#149) üzenetére


Doze
aktív tag

No jó, de nem panelprogramos/felújított tömbökről beszéltem :U , úgy azért alap, ha már felújították ne fújjon be szél, meg tudd állítani a fűtést+legyen megtakarítás

blueMerle
Egy kérdés: Magyarországon ez nem volt standard a távhős fűtésű lakásoknál?

NEM!, már ha az egyedi mérőre gondolsz. Csap az van.

turbuczn

Miskolcon nem láttam műanyag ablakot, sehol sem. 70' évek végén épületek a legújabbak, azokban dupla üveg van, a régebbiekben még az sem.

Viszont ahogy elnéztem, az a vas tetején (a legrégebbiek), mintha nem is panelok lennének, hanem csúszózsaluval építették őket. Bár lehet csak én gondolom rosszul.

Nem vagyok panel ellenes én sem, szerintem a mai napig jók azok a lakások, csak korszerűsíteni kéne őket, a szellőző rendszernek megvan a helyes stb, szóval adott a lehetőség. A panelprogram jó alternatíva volt, kár hogy megvonták.

[ Szerkesztve ]

(#156) B.i.L


B.i.L
senior tag

Remek cikk,nagyon hiányzott nekem személy szerint és nagyon jó lett.A megoldás nem különben.
Ami a szárítógépet illeti :drága,viszont a párásodás 70%-ával kevesebb csapódik ki,vagy hogy mondják.Ráadásul nem kell teregetni,pláne kis helyen.Fogyasztás,mint a mosás,sajnos nem látjuk az álltalány miatt.Fűtés télen negyed annyit megy"cirko".Diohélyban ennyi.

Horgászni mentem...B.i.L

(#157) Doze válasza Doze (#155) üzenetére


Doze
aktív tag

*Avas

(#158) M_AND_Ms válasza blueMerle (#151) üzenetére


M_AND_Ms
addikt

De, szabályozási/elzárási lehetőség volt.
De,
-a rosszul megtervezett egycsöves rendszerekben ez az egész ág lezárását jelentette (a jól megtervezettekben nem)
-az akkoriban beépített szelepek nem voltak alkalmasak az automatikus nyitásra, zárásra, vagyis nem tartalmaztak termosztátot
-az akkoriban beépített szelepek mára használhatatlanok lettek: a tekerőjüket lelopták vagy eltörtek, többször átfestették őket, berohadtak, stb, stb.

Amúgy megjegyzem, nem csak a táv-, hanem a központi-fűtésű, egyedi kazánnal, cirkóval működtetett radiátorokra is szükséges a vezérlési lehetőség. És az már mindenképp egy termosztatikus szelep.

(#155) Doze
Igen, ami elavult, azt korszerűsíteni kell, de ez megint pont nem csak a panelokra igaz, hanem mindenre

[ Szerkesztve ]

Aki tejszínhabot szeretne, az inkább verje ki a fejéből!

(#159) Doze válasza M_AND_Ms (#158) üzenetére


Doze
aktív tag

Igen, de előbb alapból úgy festetted le minden zokszó nélkül a 30 éves panelokat, mintha király lenne, utána kiderül nem is arról beszéltél, most meg hozzáteszed mindent fel kéne újítani.

Nem mondtam hogy nem kéne semmit felújítani, nem mondtam hogy újról beszélgetünk. :U

(#160) Dany007 válasza Doze (#159) üzenetére


Dany007
veterán

Én is azt hittem, hogy teljesen nyilvánvaló, hogy nem felújított, hanem még eredeti 70-es 80-as évekbeli panelről beszéltem... De ezek szerint mégsem volt az.

(#161) azbest


azbest
félisten

Nálunk is keményen párásodik télen pár helyen a fal és az ablakok. Kíváncsiságból filléres páratartalom mérővel megnézve úgy tűnik, hogy nem a pára a sok (20-40%), hanem a szigetelés kevés. Volt, ahol festés utáni télen kirajzolódott a betonelem alakja pára formájában. Az ablak persze jól záródik, viszont a szigeteletlenség miatt elég kemény a gázszámla így is :(
Jobb lehetőség hijján rendszeresen (2 hetente) befújtam penészirtóval a kritikus helyeket, így nyirkos, de legalább nem penészes volt a télen a falam. Persze a fújás gyakorisága a kezdeti fertőzöttség miatt is kellett.

[ Szerkesztve ]

(#162) Doze


Doze
aktív tag

Egyébkén akinek párával van még gondja annak adnék 1-2 tippet. Egy próbát megér szerintem (Nemröhög :DDD )

Bármilyen zeolit/szilkagélnek, elég erős vízmegkötő hatása van. Ráadásul melegítéssel ki lehet belőle vonni a vizet. Persze függ a zeolit fajtájától.

Leggyakoribb alkalmazása, a macskaalom, de "környezetbarát útszóró só"-nak nevezik.

Persze az nem elég ha szétterítjük valami dobozba, (bár úgy is hatásos, de akkor úgy jár az ember mint tablettással), én fognék egy műanyag koffert (vagy ahhoz hasonlót) két végére 1-1 ventit, a dobozba pedig tálcák segítségével lazán beletölteném a macskaalmot. Ezen haladna át a légáramlat.

Szerintem kevesebből kijön mint ezek tablettás társai. Egy próbát megér szerintem

[ Szerkesztve ]

(#163) Silentfrog válasza Doze (#162) üzenetére


Silentfrog
veterán

Szekrénybe,ágyneműtartóba megoldás lehet,de akinek a párával van komoly gondja annak sajnos a zeolit vízmegkötési képessége nagyon csekélynek bizonyul.
Sokaknál/nálam is / 4-5 nemritkán 10 liter vizet is elvon a páramentesítő naponta.

[ Szerkesztve ]

(#164) Doze válasza Silentfrog (#163) üzenetére


Doze
aktív tag

Nem köt meg elég vizet gondolom. Akkor még sem ér meg egy próbát...

(#165) BlacKSouL


BlacKSouL
addikt

Akkor mi igazán szerencsések vagyunk. '67-ben épült panel, de jobb minőség azt gondolom. Eleve kétcsöves központifűtés, 89-ig állandóra nyitott eredeti 67-es csapok, majd 90-ben egyszerű csapcsere és egyedi hőmennyiségmérő (folyadékos). Aztán a rá következő 25 évben kétszer is korszerűsített automata hőszabályzós csapegységek, és immár a 3. féle digitális hőmennyiségmérő.
Kb. mostanra a lakások 2/3-a cserélt önként privát ablakokat, az eredeti dupla egyes ablakok helyett.
Szigetelés nem lett felszerelve. Régen télen rendszeres volt a két ablak között a jégvirág úgy 20-30 centi magasságig, meg a belső oldalon kb 5 centi magasságig a jég is. Mára a legnagyobb hidegekben az ablakok legsarkában néha 1-1 centis nedvesség, ha nem megy a párátlanító este.

Korábban lehetett érezni a húzást (két oldalon függőfolyosós erkély) még a körberagasztott E és D profilokkal is, a szigetelt ablakok óta csak az ellentétes oldalon felszerelt automata páravezérelt szellőztető enged huzatot. Télen párátlanító gép +klíma fűt, és nem mondanám el mennyi a fűtés- azaz villanyszámla. Kevés.. :)

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#166) datatomm


datatomm
tag

Hát, ezt nagyjából átolvastam. És, elsőre annyi, hogy állati jó hogy nálunk nincs ilyen gond. De ügyesen megoldotad. :)

Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.

(#167) kelly416 válasza Doze (#162) üzenetére


kelly416
veterán

Az ötlet alapvetően jó, csak kicsiben. Mi az autókba raktunk 1-1 vastag zokniba egy jó adag szilikátos macskaalmot, fel a műszerfalra, és nem párásodott be a szélvédő egyszer sem. Amikor meg jó idő volt, simán kiakasztottam a zoknit mindenestől száradni. Lakásban már szerintem is kevés lenne ez a megoldás.

(#168) kerekfej


kerekfej
addikt

Hasznos írás. :C Észrevételem: kicsit több képpel illusztrálhattad volna, az összeszerelést és mit hogy kell megcsinálni.

(#169) M_AND_Ms válasza Doze (#159) üzenetére


M_AND_Ms
addikt

Nem úgy festettem. Hanem arra figyelmeztettem, hogy ne úgy fessük le, hogy a panel a szar (ebből adódóan minden más szuper).
A 30 éves panel alapból nem király, de most is le kell írnom, hogy a más technológiával épült 30 éves ház sem király... ha 30 évig hozzá sem nyúlnak, nem tartják karban.

Látod, ebben az állításban sem az építési technológia a lényeg, hanem az, hogy a 30 éves házat karbantartották-e vagy sem. Érted már?

Egy kis adalék a "régi vagy új" témához: A cikkbeli eset jól példázza, hogy a mai, új házak nagyon sokszor már az elején rosszabb műszaki paraméterekkel bírnak, mint egy 30 éves panel. Az egyéb, rossz tervezésről, rossz beosztásról ne is beszéljünk. Sok új csillivilli lakóparki lakás, csak köszönhet a 30 éves panellakásnak. Tudom, mert édesanyám 20 éve, amióta átment a magántervezésbe abból él, hogy elcseszett és félretervezett új társasházi lakásokat tervez át úgy, hogy a tulajdonosok élvezni is tudják azokat

Aki tejszínhabot szeretne, az inkább verje ki a fejéből!

(#170) teratti


teratti
senior tag

Mi is végigmentünk két kisgyerekkel ezen. Új építésű lakást vettünk bérbe az OTP-től 20 évre és az első 3 év telei kaotikusak voltak. Hőhíd okozta vizesedések, penész....a plafonról csöpögött a víz mint a cseppkő barlangban. Hosszasan tudnám ragozni a dolgot képekkel illusztrálva de aki itt van többnyire átélte. Ablakcsere nálunk is volt most egy Midea páramentesítő van használatban mikor aktuális meg a sok szellőztetés....

Szimulátoros bajnokságok - www.gtr-masters.hu

(#171) EmThor válasza teratti (#170) üzenetére


EmThor
addikt

És így megoldódott?

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#172) Doze válasza M_AND_Ms (#169) üzenetére


Doze
aktív tag

Hát ha magadra vetted hogy egy panelban laksz, az nem az en problèmám.

A baj az hiába írod le ugy a modern házakat mintha rosszak lennènek. Nem nem azok, ès soha nem fog a panel közelèbe èrni. Az hogy szarul èpitik meg, arról nem a technológia tehet. Ettől pedig a panel nem lesz palota.

Egyebènt megjegyzem a tavhős panel halvaszületett ötlet volt, lehet polírozni a technológiát. De az hogy 10 kilomèterről jön a melegvíz a fele hő elszáll, a masik fele meg a lakasból tavozi, úgy hogy meleg sincs, na ez sehogy nem jo. Nem nem volt jo regen sem. A panel lakoparkok teljes tervezesi hianya... es meg jól sem voltak megepítve, mert olykor kritikan aluli a kivitelezes.

A persze aki ilyen panelben kapopott lakast, annak jó volt. Főleg annak aki meg vezetèkes vizet, meg francia wc-t nem latott. A disznót meg a kadban tartotta.

[ Szerkesztve ]

(#173) Dany007 válasza M_AND_Ms (#169) üzenetére


Dany007
veterán

Az a helyzet, hogy a panel még jelenleg is az alja lakás kategóriába tartozik a köztudatban. Nem véletlenül.
Ez a felújítgatási hullám csak az elmúlt 5 + pár év terméke és még így is elég alacsony a felújítottak száma. Legalábbis itt Vp-ben max a panelek harmada van szigetelve, nyílászáró csere meg még kisebb arányban.

Szóval nekem nem kell bemutatni milyen a panel, 25 évig abban laktam. A felújításra is főként csak állami támogatással jöhetett létre, ahol egyáltalán létrejött. Ahol apámék még mindig laknak ott nem volt ilyen. Saját pénzen cseréltek ablakokat, így ma már nem süvít be a szél.
Amúgy meg a 1,5x nagyobb lakásukra 3x akkora fűtésszámlát fizetnek ki, mint mi. De a közös ktg is 1,5x-ese a mienknek. Arról nem beszélve, hogy egy panelban azt is hallani ha fingik a szomszéd.
Nem véletlenül a legolcsóbb kategória. A felújítottak valamivel többet érnek, de összességében minimális a valós értéktöbblet, mert továbbra is csak egy panel.
Ami magában hordozza, hogy egy rakás ember él egy talpalattnyi helyen... panel lakópark sem nyújt túl esztétikus látványt... és gyakran a lépcsőházak úgy lettek kialakítva, hogy egy deka ablak nincs. Tehát az egész olyan klausztrofób érzetet ad. A mienk mondjuk pont nem ilyen, de jártam már olyanban. Minden csak nem kellemes.
Szóval fölösleges magasztalni a panelt, az egyértelműen "tömegszállásnak" lett építve anno sorozatban, nem pedig kellemes lakóhelynek. És ezt felújítással sem lehet mindig kiküszöbölni.

A mi lakásunk összes hibája ellenére se cserélném el egy felújított panelre. Még akkor se ha ezért az árért(!) amennyit kb most ér a lakásunk már 3 szobás felújított panelt kapnék. Nincs az a pénz amiért oda költöznék.

Egyébként vannak a környéken közel 60 éves tégla lakások is... Azok is eléggé lepusztultak, de még mindig kulturáltabb környezetben vannak, mint a panelek és rezsi is harmadannyi...

(#174) teratti válasza EmThor (#171) üzenetére


teratti
senior tag

Nem. Anno azt mondták, hogy rosszul lakjuk a lakást.... bizony ezt a főmérnök mondta... Az egyik kisszoba északi fala tele volt fúrva lyukakkal és thermoventikkel fújatták rá a meleg levegőt, hogy száradjon... Azt javasolták, hogy az északi falra ne tegyünk bútort ugyanis nehezményeztem a penészedést. Több mint 10 éve lakunk itt vannak bajok de penészölővel, szellőztetéssel, a lépcsőházba teregetéssel próbáljuk orvosolni a dolgot.

Szimulátoros bajnokságok - www.gtr-masters.hu

(#175) EmThor válasza teratti (#174) üzenetére


EmThor
addikt

:O

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#177) PistiSan


PistiSan
addikt

Ugyan 2 nap alatt olvastam el, de nagyon tetszett a cikk, ötletes megoldást találtál.

(#178) kelly416 válasza PistiSan (#177) üzenetére


kelly416
veterán

Én is lassan olvasok, de ennyire nem. ;]

(#179) PistiSan válasza kelly416 (#178) üzenetére


PistiSan
addikt

Idő hiány volt ;] , bele kezdtem egyik nap, félbe hagytam, majd másnap folytattam.

(#180) MurdR


MurdR
veterán

Üdv. Nagyon érdekes volt az olvasmány, gratula a kreativitáshoz.
Kb. fél éve vettünk egy újépítésű házat. Amikor bejöttek a hidegek, akkor reggelre minket is a csurom vizes ablak fogadott, amiről úgy folyt le a víz, hogy már a belső párkány is tocsogott tőle. Kétségbe is estünk rendesen, de a mi problémánkat bőven megoldotta, hogy résszellőzőre volt zárva az ablak (két állása van, az egyiknél szinte mozgatni lehet az ablakot, a másik, amin mi használjuk teljesen észrevehetetlen számunkra), de ezt gondolom az általad is említett huzatképességnek tudhatjuk be. Szerencsénk van akkor, nah.
(jesszus de reggel van, nem tudok fogalmazni :DDD)

Viszont édesanyáméknál már más a helyzet. Régi parasztház, amihez anno még az előző tulaj érthetetlen módon lapostetős toldást épített, melynek a belmagassága ~2.30 körül lehet.
Ez a toldás a WC és a konyha. (Ami talán még tetézi is a problémát. Télen rettenetesen vizes ez a rész, és a penész is elképzelhetetlen méreteket kezd ölteni. Ott is valamilyen szellőztetőrendszeres megoldáson gondolkodtam, csak sajnos nem olyan könnyű kivitelezni, mint nálatok. Esetleg ha kicsit részletesebben leírom a dolgokat akkor tudnál nekem ötletet adni egy hasonló rendszer kivitelezéséhez? :R

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#181) Dany007 válasza MurdR (#180) üzenetére


Dany007
veterán

Üdv!

Az a helyzet én - amint az látszik is - egyáltalán nem vagyok szakértője a témának. Így nem merném vállalni a felelősséget más lakásában szellőztetés kialakításáért.

És igen, nálunk könnyű volt, mert a műanyagot kitudtuk vágni házilag... de egy falba lyukat vágni már más téma.

(#182) Pikkolo^^ válasza Dany007 (#173) üzenetére


Pikkolo^^
addikt

Az "új" tömeg lakóparkok ablaknélküli lépcsőházakkal mennyivel jobbak, mint a panelek? Semennyivel sem, csak még mindig divat szídni, mert panel. Egy 70-es években épült panelben nagyobb a komfort, mint egy azonos téglában, igen a hangszigetelés is. A lakás/ház állapota a lakóktól függ, a környezetre pedig nagy hatással van az önkormányzat.

A 2000-es évek elején lakóparkok, azaz az új lakótelepek idővel ugyanúgy fognak kinézni, mint a fikázott panelek.

(#183) Freeman007


Freeman007
aktív tag

Nagyon jó írás, hiánypótló :R Bárcsak 2 éve olvashattam volna. Akkoriban egy eléggé párásodó albérletben laktunk. A szekrényben a bőr cuccok szépen kiszőrösödtek (szandál, késtok, még a fejhallgató párnája is).
Gratula eme remek, hatásos megoldás kiötléséhez :)

"A mai ember azon a pénzen, amellyel nem rendelkezik, megvesz egy sor olyan dolgot, amire nincs szüksége, hogy iriggyé tegyen vele olyan embereket, akiket nem szeret."

(#184) RBJ


RBJ
addikt

Gratula. Ehhez kellet kitartás. Erre mondják szakembert nem a kutya sza....ja. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#185) Crystalheart válasza Dany007 (#181) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Falba lyukat vágni, hát az általában véső-kalapács téma. :)

Egyébként így utólag is gratula - és még a ventilátor házának is műszaki rajzot csináltál, nem semmi. :D

Én magam is hasonlóban gondolkodtam régebben, de aztán rájöttem, hogy mivel egy rossz huzatú fagyzugban van a szigetelés és külső vakolat nélküli házunk, ahol akkor is megül a köd, amikor máshol nem, szóval halott ötlet kintről szellőztetni. Mondjuk a sparhelt sokat javított a helyzeten, sokkal kevésbé penészednek a falak, annak ellenére, hogy a fürdővíz melegítésekor vagy a vacsora főzésekor pár óra alatt literek gőzölögnek el a nappali levegőjébe, és az ablakokon csak úgy folyik a víz. A penészedés a hőhidakon, azaz főleg a sarkokban és a beton elemeknél okoz gondot és főleg a meszelt vagy diszperzites falakon. Ahol már lejött a falfestés, és a glett látszik, ott már nem penészedik. :)

(#186) Dany007 válasza Pikkolo^^ (#182) üzenetére


Dany007
veterán

Kicsit megkésve, de vagyok.
Szóval nem teljesen értem mire ez a reply tőled.
A #173-ban leírtam mindent, amit erre a hsz-re ismételten írni tudnék. Biztos nem volt kellően kiemelve, hogy amit írtam az saját tapasztalat, közel 25 évnyi. Nem a szomszéd Mariak nénitől hallottam, hanem ott éltem. Sőt a szüleim még mindig ott élnek. És jelenleg újépítésűben lakok. Tehát van összehasonlítási alap.
A panelek jelenlegi állapota részben az akkori építési technológia és szabványok részben persze a lakók és az önkormányzat hibája is lehet. De ez teljesen irreleváns, mert attól még a helyzet nem fog változni, hogy tudjuk ki vagy mi a felelős.
Amit meg írtam fenntartásbeli költségkülönbségek szintén tények.
Nyilván régiónként lehetnek eltérések, de általánosságban attól még helytálló.

@Crystalheart:

Most már van némi gyakorlati tapasztalatom is. Igaz még nem voltak igazi hidegek, hogy rendesen áthűljenek a falak, de volt pár mínuszos éjszaka. A lényeg, hogy amíg megy a venti nincs pára. Picike sem. :) És igazából ez a lényeg. Mert hangja alig van, főleg a párátlanítóhoz képest és 300W helyett kb 1-2-t fogyaszt össz-vissz.
De a terv az, hogy pár hónapon belül elkezdem konkrétan is mérni a páratartalmat egy raspberry pí féle eszközzel, rendesen dokumentálva, majd a távolabbi terv az, hogy rákötöm a venti vezérlését a Raspberry Pí-re.

[ Szerkesztve ]

(#187) vizimento


vizimento
senior tag

A PWM vezérlést hogy oldottad meg?

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#188) Dany007 válasza vizimento (#187) üzenetére


Dany007
veterán

Egy külön kis ventilátor vezérlőre van kötve. Azzal tekergetve állítom. Semmi extra.

Sógorom nemrég hozott egy raspberry Pí-t a lakásba. Pára és hőmérő szenzorral. Eléggé megtetszett a tudása és azt beszéltük, hogy később majd szépen rákötjük a ventillátort is, ami majd harmatpont és páratartalom alapján fogja vezérelni a ventilátort. Akkor lesz csak tökéletes. :)

(#189) geotigris9


geotigris9
tag

Jó írás merítettem belőle. :)

Sajnos nálunk is gond a konyhában alsó színt nem szigetelt téglával és betonnal körülvett, felülről benyúló terasz van a helység felett lényegében csak beton. Télen sírnak a külső falak meg az ablakok is.

Amit tudok most tenni valami hasonló szellőző rendszer kiépítése és most be lett szerezve egy pármentesuttő gép is + most ahol terasz rész van belső szigetelést rakok a plafon részre. Valamint nem volt beépítve páraelszívó sem az is lesz felszerelve.
Én is PC ventit tervezek beépíteni tényleg sokkal kevesebbet fogyaszt egy ilyen venti meg nagyon halkká leszabályozható.
Még egy sparhelt is tervbe van az biztosan sokat javítana még az állapoton.

Remélem megoldja mert egy hamar nem lesz külső szigetelés.

Létezik ilyen párkapcsoló is amivel megoldható a venti automatikus ki - be kapcsolása. Csak ez megint 10 k. Olcsóbb megoldás tényleg egy mechanikus időkapcsoló aminél beállítod mikor mennyen csak ott nem feltétlen addig illetve akkor nyomatja ventit amikor kell pontosan.

Most így tesztelve hosszabb ideje, bevált véglegesre a szőlőztető rendszered?

[ Szerkesztve ]

((( Hallgass Szabad és Független Tilos Rádiót FM90.3./Tilos.hu Mert megéri! )))

(#190) geotigris9 válasza geotigris9 (#189) üzenetére


geotigris9
tag

Úgy látom már fáradt vagyok nagyon mert ezt akartam linkelni, de van a itt is újra. :)

[ Szerkesztve ]

((( Hallgass Szabad és Független Tilos Rádiót FM90.3./Tilos.hu Mert megéri! )))

(#191) Nerazim


Nerazim
őstag

Sziasztok!
Lehet pont nem ide kellene, de témában mégis az áll a legközelebb. Párásító gépet keresek a gyerkőc szobájába, mert nagyon alacsony 40-45% a páratartalom. Tud valaki segíteni, hogy milyet érdemes vagy ha valaki leírná melyik topicban kérdezzem az is nagy segítség lenne. Köszönöm.

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#192) geotigris9 válasza Nerazim (#191) üzenetére


geotigris9
tag

Szerintem jobban jársz fűtőtestre rakható/akasztható párologtatóval. Nem fogyaszt plusz energiát könnyű tisztán tartani. (Alkalmilag egy vizes törölköző is a célnak megfelel.) Ha van szobanövény a szobában az is párársitt kicsit még. Most éppen lesz a Lidliben is ilyen párologtató. [link]

((( Hallgass Szabad és Független Tilos Rádiót FM90.3./Tilos.hu Mert megéri! )))

(#193) Nerazim válasza geotigris9 (#192) üzenetére


Nerazim
őstag

Szia!
Egy gond van vele, igaz nem írtam, hogy nincs radiátorunk csak konvektor amit ha nagyon nem muszáj nem használunk, cserépkályhával fűtünk :) A többi praktikát már bevetettük eddig nem nagyon hozott változást.

[ Szerkesztve ]

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#194) geotigris9 válasza Nerazim (#193) üzenetére


geotigris9
tag

Én még régebben vettem 20 k volt egy ultrahangos/ionizátoros párásítót, de mivel a légtér elég kicsi meg lett szobanövény is a szobámba + a törölközőm is ott szárítom így elegendően párás már a levegő bár még tavaly elővettem és használtam kicsit. Esetleg ha érdekel megválnék tőle küldjél egy pü-t. Avair ULTRA 3

((( Hallgass Szabad és Független Tilos Rádiót FM90.3./Tilos.hu Mert megéri! )))

(#195) Desy


Desy
tag

Az alapeseteket tekintve nagyon sok érdekes dolgot írt mindenki.
Tény, hogy a legcélszerűbb a kifelé szellőző zsalus, gravitációs zárral történő kivitelezése.
Az is evidens kellene hogy legyen, ha már egy párakapcsoló elektronika szinte jelentéktelen összegért elérhető, akkor legyen alkalmazva akár az időzítő kapcsoló az ezt igénylő területen.
De valójában minden vizes környezet rendelkezik szellőzővel, persze ez alól lehetnek kivételek az utólagos kivitelezések ám egyes biztonsági szempontok esetén oda is kell utólag beépíteni [elsődlegesen automatikus] vagy félautomata szellőztetést.
Az általános kivitelezést nézve kissé bonyolult megoldással készül, de van benne kurázsi. :C

Az általános tapasztalat, ha valamit ember kezel, az előbb vagy utóbb átszerelésre kerül önműködő formára mivel kényelmetlensége csak némi idő elteltével lesz érzékelt. Az újdonság ereje tény, hogy hat a dolgokra kezdetekben és igen.... mindenki a saját ismeretei és lehetősége szerint épít, készít el dolgokat annak ellenére, hogy manapság már szinte minden "pro és kontra" információ megtalálható a világ egyetlen legnagyobb tudásbázisában a weben. :K

Эволюционные станции: Free Country, Slave Country, Terrorist Country....

(#196) Empsepo


Empsepo
senior tag

Üdv mindenkinek!

Kérdésem lenne. Nemrég vásároltam egy Trotec márkájú páramentesítőt. Viszem mindenhova a lakásban, döbbenet mennyi vizet gyűjt össze.
Van viszont egy helységem, ahol van egy régi típusú Fég cirkó meg egy gázbojler.
Oda be szabad állítanom a kis gépet? Az a helység a legneccesebb.
Ezek a mobil gépek is ugyanúgy visszaszívhatják a káros anyagot, mint a falba építettek?

Előre is köszi a választ.

[ Szerkesztve ]

(#197) Desy válasza Empsepo (#196) üzenetére


Desy
tag

... egy fürdőbe szellőztető rendszer kell. Minden más megoldás pénzpocsékolás. Még azok a kis szappantartó méretű dobozkák is, amiket hasonló céllal [páramentesítés] kívánnak értékesíteni.
... ez megoldható hasonló módon, mint egy konyhai elszívó esetében.

Röviden: el kell olvasni a felhasználási területét az útmutatóban. :))

[ Szerkesztve ]

Эволюционные станции: Free Country, Slave Country, Terrorist Country....

(#198) Empsepo válasza Desy (#197) üzenetére


Empsepo
senior tag

Köszike a választ. :)

(#199) tibcsiworld válasza tothmaxy182 (#117) üzenetére


tibcsiworld
aktív tag

A kémény egy tuti dolog. De ha van egy egyszerű vaskályha, és azzal fűtünk, akkor is tuti a megoldás! Az rengeteg levegőt kivisz!

Nekünk cserépkályhánk van, és gyakorlatilag szigetelés nélkül vagyunk, azaz 1 falat tudtam szigeteltetni (Annyira kaptam pénzt édesanyámtól). Így már ki tudjuk fűteni a 40 nm-es házrészt. (a másik részben konvektorok vannak!)

Pára is és penész is volt tavaly. Idén vettünk egy cersit stoppot, és kevesebb a pára, néha nincs is! Igaz, hideg sincs, és a hidegebb időben 2x gyújtunk be! az kb 2x 120m3 levegő, ami az égéshez kell! Mivel nappal csak részben vagyunk a házrészben, nagyon kevés az ablakon a víz.

Viszont 3 éve a konyha járólapozásánál a kőműves kiszedte a konvektort, és a kéménynyílást nem tömte be! Fűtés nem volt itt, és mire hazaértem munkából, a konyha kihűlt teljesen. Ősz vagy tavasz volt. Passz! :(

Szóval olvasom, és látom, hogy működik, és a kérdés Dany007-hez is szól!

A kémény és a ventilátor is rengeteg levegőt nyom ki a szabadba. Mindkettő nyílása magasat van, ahol a meleg levegő is "tartózkodik". Hogy lehetséges, hogy nem hűl ki durván a ház/lakás ennyi meleg levegő kipumpálása alatt. Ez mennyiben más a szellőztetéstől? Mivel szinte ugyanaz történik. A kinti levegő be, a benti ki mindkét esetben???

Valami kisebb dolgot nekem is ki kell találnom, mert tervezzük a "családbővítést", így a pára nem lesz kevesebb, de a szigeteletlen házrészt, amit alig tudok kifűteni, és a csúcs 24C sem érződik melegnek, mert a falak hidegek, nem szeretném tovább hűteni!

Előre is köszi a hozzáértő válaszokat! :)

(#200) Dany007 válasza tibcsiworld (#199) üzenetére


Dany007
veterán

Üdv!

Bocsánat a késői válaszért, manapság sajnos már nagyon ritkán járok erre.

Igazából nem tudom megmondani, hogy miért nem hűl ki a lakás. Én is tartottam és féltem tőle, de nem jelentős a hőveszteség. Természetesen van.
A méréseim szerint nagyjából 0,3 és max 1°C között van. Nyilván ez külső hőmérséklet függvénye is, ezért nem tudok teljesen pontos értéket mondani, de anno "leteszteltem" és azóta is működik a dolog.

Az oka talán az lehet, hogy a radiátorok, illetve az egész lakópark fűtési rendszere a külső-belső hőmérséklet függvényében részben automatikusan szabályzott.
Ezalatt azt értem, hogy a radiátorban is van érzékelő, illetve a külső hőmérsékletet is méri a központi kazán (lépcsőház-központi a fűtés). Ergo a lényeg, hogy a külső és belső hőmérséklet arányában szabályozza mennyire fűthetnek a radiátorok. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha kint 15 fok van, akkor bent hiába tekerem fullra a radiátorokat, azok csont hidegek maradnak. Ellenben ha kint mínusz 20 fok van, akkor már 3-as fokozaton is égetően forró minden. Bár meglepődnék ha tizedfoknyi változásra is érzékeny lenne.

A végeredmény az, hogy a fűtésszámlánk az elmúlt 3 évben sem növekedett semmit és télen a benti hőmérséklet - szabályozásunktól függően - 24-26°C között mozog. Éjszakára alapból csökken - központilag - de reggel így sem volt még 22,5°C-nál kevesebb.
A ventilátor pedig megy éjjel nappal... "Idén" már 2 hete megállás nélkül. :)
A cikk írása óta amúgy már újrafestettünk, felújítottunk és penészesedés azóta se jelent meg újra.

(#201) tibcsiworld válasza Dany007 (#200) üzenetére


tibcsiworld
aktív tag

Szia.

Semmi baj! :) Én figyelőbe raktam, és türelmesen vártam. :)

Esetedben akkor értem. Gyakorlatilag a radiátoron van akkor hőfokszabályzó (termosztat, a szüleimnél is van, igaz csak számok vannak rajta, de a lényegen nem változtat), és automatice tartja a hőfokot. Így érthető, hogy nincs hőmérséklet csökkenés.

A számla az hogy jön ki? Mert ha központi, akkor gondolom a fogyasztása lakásonként van visszaosztva, és az összes lakás kap a ti fogyasztásotokból a számlájukba, így ott sem jelentős a különbség. Ha jól értelmezem!

Igazából családi háznál ha nincs durva szigetelés, ez jobban megmutatkozik. Ezért a kérdés nem csak Neked szólt, de a kolléga sem jár már ide, úgy látszik! :(
Azért egy nyitott kémény durva dolgot tud művelni!

nagyon csúcs, amit csináltál! :)

Gratulálok hozzá!

(#202) Dany007 válasza tibcsiworld (#201) üzenetére


Dany007
veterán

Üdv!

Ismét bocs a késői válaszért... :D De jobb később, mint soha.
A számla rész azért nem teljesen úgy van. Mert központinak központi valóban, de házközponti és minden lakásnál van "hőmennyiségmérő" a bejövő / elosztó ágaknál a lakásban (tehát nem a radiátoron). Ezt minden évben leolvassák és a fogyasztott mennyiség alapján számolják ki a következő éves havi díjat.
Mi most olyan 8-10 ezer forint körül fizetünk havonta fűtést (nem tudom fejből az ideit, de 10-nél biztos nem több),de ezt télen-nyáron minden hónapban. 48m2-es a lakás.
Egyébként mindentől függetlenül ez csak egy kényszermegoldás. Vannak erre megfelelő építéstechnológiai megoldások, szigetelés, hőhídmentesítés stb... Csak nálunk ez így egyszerűbb, olcsóbb gyorsabb volt.
:R

(#203) Ocean


Ocean
tag

Sziasztok!

Hú remélem nézi valaki egyáltalán ezt a témát.
Kicsit meg is vagyok lepve, mert eddig a mosógéptől kezdve a házi mozin át a karórákig, mindennek aktív topikját találtam korábban.

Nade a lényeg: olyan készüléket keresnék, ami a levegőt is tisztítja (allergiás az egyik gyerkőc), és egyben páramentesítő is.
A Philipsnek vannak jó gépei, de mindet úgy írják, hogy levegő tisztító és párásító, szóval pont az ellentéte.

A lakásról: új építésű, durván jól szigetelt, műanyag ablakos.
Mindent megpróbáltunk, akárhogy szellőztetünk, rendre 70% feletti a páratartalom, ezért jutottam el odáig, hogy muszáj venni valami gépet erre.

Szóval létezik vajon ilyen kombinált gép?

(#204) Dany007 válasza Ocean (#203) üzenetére


Dany007
veterán

Üdv,

Ha új építésű és jól szigetelt akkor két dolog lehet (szerintem).
Vagy nincs légmozgás / szellőzés, vagy hőhidas a rendszer valahol. Ezt ki kell méretni, meg kell nézetni és orvosolni. Ha ez nem ad megoldást, akkor szellőzés és szellőztető ventilátor kiépítését javaslom.
Én - ahogy írtam is - használtam párátlanítót, de olyan zajjal járt, amit nem lehet hosszútávon tolerálni.
Persze új építésűnél az is lehetséges, hogy a falak nem száradtak még ki... Ezért kéne mindenképpen első körben szakemberrel bevizsgáltatni. Főleg, hogy hőhídmentes legyen az épület / lakás.

(#205) Ocean válasza Dany007 (#204) üzenetére


Ocean
tag

Köszi a választ!
Közben megrendeltem ezt:
https://irobotcentrum.hu/Airbi-SPONGE-legtisztito-es-paramentesito

Tudom-tudom, nem egy ipari készülék, de úgy voltam vele, hogy nem adok ki 100+ ezer Ft-ot úgy, hogy az sem biztos erre van szükségünk.
Ebben az a jó, hogy kicsi, csendes. Lassabban, de teszi a dolgát.
Egy nap után gyűlt jó 4 deci víz a tartályba.

Most egyébként a kánikula is segített, teleszórtam már a lakást páramérőkkel, helységtől függően 45-60% között ingadozik.
Este fürdéskor van a fürdőszobában 80+%, de azt elszívóval és nyitott ajtóval orvosoltuk.
Igazából téli/párás időben volt gondunk.

Nem hiszem, hogy hőhidunk lenne, nem annyira új a lakás, mint amire te gondolsz, 2 éve lesz már ősszel.
Csak amiatt írtam, hogy új, hogy ezeknél a brutál jó szigetelés és nyílászárók miatt elő szokott ez fordulni.
Igyekszünk persze mindig szellőztetni, de télen mégsem járható, hogy órákra nyitva legyen az ablak.

(#206) Frod


Frod
addikt

Köszi a cikket, és a kommenteket, rengeteg hasznos infóval lettem gazdagabb! :R

Sajnos a gond nekünk is most jött elő, igaz mi nem újépítésű, hanem 60 éves, régi, szigetelés nélküli társasházban lakunk ~9 hónapja.
Nyáron nyilván semmi gond, mert mindenhol bukón vannak az ablakok.
A konyha fala közös a fűtetlen lépcsőházzal, és borzalmasan hideg helyiség - ennek ellenére ugyanolyan párás az ablak minden reggel, mint a többi, fűtött szoba esetében.
Aeroco van konyha, nappali, háló fronton is - egyéni véleményem szerint semmit sem érnek. Folyamatosan nyitva vannak a lamellák, de láthatóan nem javít a helyzeten.

Sajnos későn értem már ide a cikkhez, így tegnap már egy Cerezit kapszulás dolog került a lakásba - tanulópénznek jó lesz.
Próbálkozunk a teljes kereszthuzattal esténként, de már öt perc is nagyok sok ebben az 1 fokban, úgy, hogy párom kifejezetten fázós típus.

A következő lépés egy Midea MDDG-20DEN7 készülék lesz, remélhetőleg még a gutaütés előtt amit kapok a rendszeres párával és penésszel való harc közben.

Do you see the white shadow?

(#207) Egon válasza Ocean (#205) üzenetére


Egon
nagyúr

Egy pár általános dolgot nem ártana mindenkinek tudnia a témával kapcsolatban.
A párásodás alapvetően 3 tényező függvénye: belső hőmérséklet, relatív páratartalom, kicsapódási pont léte. Ha ezekből bármelyik eltér az ideálistól, akkor lesz páralecsapódás, és előbb-utóbb megjelenik a penész is. Mivel az egyenletben 3 tényező szerepel, triviális hogy általános (jó) megoldás nincs a problémára: minden esetben egyedileg kell megoldást találni: azon a tényezőn kell javítani, ami a leginkább hozzájárul a problémához. Elvileg bármelyik tényező megváltoztatásával megszüntethető a probléma. Ha emeljük a belső hőmérsékletet, adott mennyiségű párával számolva csökken a levegő relatív páratartalma, így alacsonyabb lesz a harmatpont. Ha csökkentjük a páratartalmat azonos hőmérsékleten, akkor dettó. Ha megszüntetjük a kicsapódási pontokat (pl. külső hőszigeteléssel elérjük, hogy ne legyenek hidegek a falak), akkor megintcsak nem fog tudni lecsapódni a pára (mivel a harmatpont felett lesz a lakás minden zugának hőmérséklete).

Példa. Adott egy lakás, aminek egy nem fűtött szobája párásodik, ahol a hőmérséklet 18 C fok, a relatív páratartalom 55%, és van mondjuk egy 5 C fokos kicsapódási pont, ahol megjelenik a penész . Ha a fenti hőmérséklet/páratartalom kettősnek 11 C fokos a harmatpontja (hasból vett értékek; nem tudom hogy a fenti párosításnak pontosan mennyi a harmatpontja, utána lehet nézni a neten), akkor hiába próbáljuk csökkenteni a páratartalmat: jó eséllyel egészen alacsonyra, már egészségtelenül alacsonyra kellene vennünk ahhoz, hogy ne legyen páralecsapódás. Ugyanígy hiába növeljük a hőmérsékletet pár fokkal: lehet hogy csak 28-30 C fok körül szűnne meg a probléma. Ergo marad a hőszigetelés. Ellenben ha mondjuk 10 fokos a leghidegebb pont, akkor jó eséllyel akár a páratartalom 5-10%-os csökkentésével, akár a szoba 1-2 fokkal melegebbre felfűtésével meg tudjuk előzni a jelenséget.

A fentiekből az következik, hogy először mindig fel kell mérni, hogy konkrétan mi okozza a problémát. Ha tartósan 70-80%-os a relatív páratartalom, akkor annak csökkentése a megoldás. Ha jéghideg lakásban üldögélünk, akkor fűteni kell. Minden más esetben külső szigetelés + ésszel szellőztetés. Órákra még véletlenül se nyisd ki az ablakot télen: lehűlnek a falak, és több kárt csinálsz mint hasznot. Ellenben akár óránként szellőztess 5-6 percig, ha megoldható, lehetőleg kereszthuzatot csinálva, amíg ilyen magas a páratartalom (egy szárítógép beszerzése is jó ötlet szokott lenni, illetve a ruhákat télen, fagyban is illik egy órára kiteregetni az erkélyre, hogy kiszellőzzön).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#208) patomi válasza Dany007 (#204) üzenetére


patomi
őstag

Tehát ide kellett a venti (ventis topik). Így 4 év távlatában, hogy működik a dolog? Bevált?

Tavaly költöztünk mi is decemberben és bizony szembe jött ez a dolog elég durván. (egy ablak, egy ajtó, kis lakás) Szellőztetést én is megcsináltattam az ablakra, plusz ami be volt építve 100-as venti(befújásra, 5 perces időzítővel) kicseréltem 100-as emelt légszállítású csőventire. Így jobb lett. Plusz vettünk egy páramentesítő gépet mi is, első éjjel ment végig megállás nélkül. Azóta szakaszosan.

Az átszellőztetés most sem tökéletes, de agyalok a tökéletesebb megoldáson.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#209) Dany007 válasza patomi (#208) üzenetére


Dany007
veterán

Igen nálunk kellett a venti.
Biztos írtam korábban, de hozzászólt egy energetikai szakember is a témához és megnézve a képeket egyértelműen leírta, hogy az ablakok fölött kívül alkalmazott beépített / beépíthető redőnydobozolás az, ami a hőhidat okozza! Ezért van pára. Szerintem részben, részben meg azért, mert nincs szigetelve az épület. Perlittel próbálták megoldani a dolgot, ami azt jelenti, hogy a vakolatba pici nikecell golyócskákat raknak szigetrelés címszó alatt, ami, mint később kiderült nem ér semmit.

A lényeg, hogy nálunk kellett a venti és működik. A Noctua IPPC ventilátora tényleg olyan brutál, mint írják. Évente max 1x takarítom, de néha azt is elfelejtem és ősztől tavaszig megy megállás nélkül, éjjel nappal. Most, 2020 aug-ban is kiváló állapotban van. :) Persze nyilván az egy centi porréteg rontja a hatékonyságát, de na..., ősszel kitakarítom. :)
Pára nincs vagy minimális néha napján. 4 éve, miután ezt beszereltem és megbizonyosodtunk róla, hogy működik kifestettük a lakást és azóta is az a festés van és hibátlan.

De ahogy eddig is, most is mindenkinek azt ajánlom, hogy mérje fel pontosan a saját helyzetét. Minden szituáció egyéni elbírálást igényel és annak megfelelő megoldást is. Ha van lehetőség, akkor szigetelés és hőhídmentesítés. Esetleg nyílászárócsere. Ha pont olyan a szitu, mint nálunk, akkor ventilátor.
De a párátlanító olyan zajjal és energiaigénnyel jár, ami szerintem hosszútávon nem fenntartható.

(#210) patomi válasza Dany007 (#209) üzenetére


patomi
őstag

Nálunk mivel pici a lakás, gyorsan be tudjuk “párásítani”. Viszont a klíma úgy látszik megoldja ezt a problémát. Ezzel fűtünk, hűtünk. Majd ha a tetőtér meglesz, tudok szellőztető rendszert építeni.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#211) Dany007 válasza patomi (#210) üzenetére


Dany007
veterán

A pici lakás nálunk is adott. 48m2 1+ fél szoba. :)
De örülök, hogy a klíma is megoldja a gondot. Nekünk is, de annak korlátozott a teljesítménye. pl mínusz 5-10 fok alatt már nem képes a párátlanításra.

(#212) patomi válasza Dany007 (#211) üzenetére


patomi
őstag

Nem párátlanítunk a klímával, hanem fűtünk. Érdekes módon, így is jól beállt a páratartalom. Előző évhez képest. De akkor lett párátlanító gép, szellőztető az ablakra és elszívó venti. Klíma tavaly ősszel került be csak.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#213) aazimi


aazimi
csendes tag

Sziasztok!

Nagyon köszi az írást, nekem is kell csinálnom egy ilyen rendszert és éreztem, hogy a szellőzés lesz a megoldás, de így már biztos is vagyok benne, csak meg kell csinálni.

PÜ a biztos

(#214) kokopo


kokopo
aktív tag

Sziasztok
Elnezest a hulye kerdesert
Mi van akkor, ha az ablakon, kivulrol csapodik le a pára? Olyankor van teendo?
Koszi

(#215) cibus


cibus
aktív tag

Sziasztok. Jelenleg megy a 12 éve lakatlan ház felújítása, belső munkálatok, pl vakolás, ami miatt szárítani kellene a falakat. Erre keresek egy páramentesitőt, amit tudnék a helységekben ide-oda hordani és a felújítás végén a fürdőben lenne a végső helye a pára miatt, szóval valami normálisabb kinézet nem lenne hátrány, illetve valami hosszabb gari idő sem.
Úgy 50 papiros környékén lehet esetleg találni valamit?
Milyen szempontokat kell figyelni keresésnél?
Wifi, ilyesmi nem érdekel....mert gondolom csak plusz pénz. Menjen, működjön, tegye a dolgát.
Köszi a tippeket.
cibus

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.