Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#207) Egon válasza Ocean (#205) üzenetére


Egon
nagyúr

Egy pár általános dolgot nem ártana mindenkinek tudnia a témával kapcsolatban.
A párásodás alapvetően 3 tényező függvénye: belső hőmérséklet, relatív páratartalom, kicsapódási pont léte. Ha ezekből bármelyik eltér az ideálistól, akkor lesz páralecsapódás, és előbb-utóbb megjelenik a penész is. Mivel az egyenletben 3 tényező szerepel, triviális hogy általános (jó) megoldás nincs a problémára: minden esetben egyedileg kell megoldást találni: azon a tényezőn kell javítani, ami a leginkább hozzájárul a problémához. Elvileg bármelyik tényező megváltoztatásával megszüntethető a probléma. Ha emeljük a belső hőmérsékletet, adott mennyiségű párával számolva csökken a levegő relatív páratartalma, így alacsonyabb lesz a harmatpont. Ha csökkentjük a páratartalmat azonos hőmérsékleten, akkor dettó. Ha megszüntetjük a kicsapódási pontokat (pl. külső hőszigeteléssel elérjük, hogy ne legyenek hidegek a falak), akkor megintcsak nem fog tudni lecsapódni a pára (mivel a harmatpont felett lesz a lakás minden zugának hőmérséklete).

Példa. Adott egy lakás, aminek egy nem fűtött szobája párásodik, ahol a hőmérséklet 18 C fok, a relatív páratartalom 55%, és van mondjuk egy 5 C fokos kicsapódási pont, ahol megjelenik a penész . Ha a fenti hőmérséklet/páratartalom kettősnek 11 C fokos a harmatpontja (hasból vett értékek; nem tudom hogy a fenti párosításnak pontosan mennyi a harmatpontja, utána lehet nézni a neten), akkor hiába próbáljuk csökkenteni a páratartalmat: jó eséllyel egészen alacsonyra, már egészségtelenül alacsonyra kellene vennünk ahhoz, hogy ne legyen páralecsapódás. Ugyanígy hiába növeljük a hőmérsékletet pár fokkal: lehet hogy csak 28-30 C fok körül szűnne meg a probléma. Ergo marad a hőszigetelés. Ellenben ha mondjuk 10 fokos a leghidegebb pont, akkor jó eséllyel akár a páratartalom 5-10%-os csökkentésével, akár a szoba 1-2 fokkal melegebbre felfűtésével meg tudjuk előzni a jelenséget.

A fentiekből az következik, hogy először mindig fel kell mérni, hogy konkrétan mi okozza a problémát. Ha tartósan 70-80%-os a relatív páratartalom, akkor annak csökkentése a megoldás. Ha jéghideg lakásban üldögélünk, akkor fűteni kell. Minden más esetben külső szigetelés + ésszel szellőztetés. Órákra még véletlenül se nyisd ki az ablakot télen: lehűlnek a falak, és több kárt csinálsz mint hasznot. Ellenben akár óránként szellőztess 5-6 percig, ha megoldható, lehetőleg kereszthuzatot csinálva, amíg ilyen magas a páratartalom (egy szárítógép beszerzése is jó ötlet szokott lenni, illetve a ruhákat télen, fagyban is illik egy órára kiteregetni az erkélyre, hogy kiszellőzzön).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.