Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Lehet kapni olcsóbb vízlágyítót.

Amúgy havonta 1 ecetes átmosás sokat javít a vízkő helyzeten (Citromsav jobb lenne, az nem károsítja az alumíniumot, ha van a gépben. De drága.) Magas hőmérsékleten, rövid programmal, üres dobbal mosva. Ezzel a vízkő problémát letudtuk.

A mosógépekhez lehet kapni tisztító folyadékot, ami a többi szennyeződés ellen van. Azokat sem kell megvenni. Mosogatógép tablettából 1-2 darabot érdemes használni. Hosszabb program, elegendő 60 fokon átmosatni a gépet.

A mosógép elején, valahol alul van szűrő, ami az elhasznált vizet szűri a nagyobb kostól. A tisztító mosás után azt is ki kell tisztítani.
Évente egyszer, a vízcsövet csavarozd le mosógépről és az ottani szűrőt is takarítsd ki. Ha sok szennyeződés gyűlik össze, akkor gyakrabban.
Ezzel a belsőrészek tisztítása letudva.

A mosógép ajtó és a dob között van egy gumi idom, amit üstszájguminak neveznek. Ennek van egy szutyok gyűjtő része, amiben a nagyobb dolgok is bekerülnek. Aprópénz, zokni, papír zsebkendő, ...
Ezt minden mosás után érdemes tisztára törölni. Kiváló nevelőhelye a baktériumoknak.

Általában ez a gumi adja fel leggyorsabban a harcot, Ezt házilag is ki lehet cserélni, ha van egy kis szerelési gyakorlat. A fűtő egység is cserélhető házilag, ha mégsem volt optimális a vízlágyítás.

A mosóporok hatékonyabbak a folyékony mosószereknél. A minden egybe pods előnyeiben sem hiszek.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#2) Meggyi001 válasza Hieronymus (#1) üzenetére

Köszi a hasznos tanácsokat. Ez az első előltöltősünk. Asszony most itt áll mellettem, és olvassa, amit írtál :D ....na már ki is töröltem a gumit. Eurofamily: akkor ezért láttunk citromsavas vízlágyítókat 2 napja, amikor elő akartunk készülni a mosógépre. Csak még nem vettünk semmit.

[ Szerkesztve ]

https://gamergep.hu/

(#3) Sleeper987


Sleeper987
csendes tag

Igen, a gumigyűrű tisztítását én is csak ajánlani tudom, amit még én csinálok az az öblítő és mosószer adagoló tisztítása. Nálam rendszeresen koszosodott, így én azt minden mosás után áttörölgetem. Egyszerűen ki lehet húzni a gépből. :)
Ha ezeket megteszed akkor a 5-6 éves mosógéped is úgy fog kinézni mint egy új. :))

(#4) Meggyi001 válasza Sleeper987 (#3) üzenetére

Köszi neked is!

https://gamergep.hu/

(#5) FLATRONW válasza Hieronymus (#1) üzenetére


FLATRONW
őstag

Ecetes átmosást pontosan hogyan kell elvégezni?
Adagolóba kell önteni, vagy közvetlenül a dobba, vagy mindkét helyre lehet?

(#6) mustang08


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Mi is vettünk annó a felültöltőshöz gumi szőnyeget, aztán amikor megvettük az elöltöltős Beko-t, az alá is betettem, de táncolt össze vissza a mosógép tőle, úgyhogy azt kidobtam, a mosógépet rendesen beszinteztem, és azóta meg se moccan a gép.
Mi mosás után ki szoktuk venni az adagolót, és nyitva hagyjuk a dobot is, hogy rendesen kiszellőzzön a gép + havonta / kéthavonta egyszer a DM-es mosógéptisztítóval lefuttatunk egy tisztító programot.

Ami nagyon idegesít az elöltöltősben, hogy sokkal érzékenyebb a ruhák eloszlására. Ha véletlenül nem figyelek eléggé és nem arànyosan rakok ruhákat a dobba, akkor simán letilt a gép, és kezdhetem elöltől.

(#7) UnA válasza mustang08 (#6) üzenetére


UnA
Korrektor

"Simán letilt a gép" - ez már valami modern cucc lehet, mert a miénk (lassan 20 éves) sohasem akar ilyesmit csinálni... :)

(#8) joghurt válasza Hieronymus (#1) üzenetére


joghurt
addikt

Mitől jobb a citromsav, mint az ecet egy mosógépbe?
Az egyetlen hely, ahol jobb, azok az élelmiszerrel kapcsolatos helyek (kávéfőző, vízforraló stb.), ahol az ecet erős szaga nem annyira kellemes.

A vizes részeken (pl. gumiszegély) sem kizárólag baktériumok tenyésznek, hanem észrevehetőbb a gombák - mint pl. a penészfélék - fekete-barna elszíneződése.

A tej élet, erő, egészség.

(#9) mephi666 válasza mustang08 (#6) üzenetére


mephi666
nagyúr

jaja, vízmértékkel én is jól belőttem aztán 1200as centrifugán se kezd mászkálni :DDD ...mondjuk lehetett izzadni, mert vagy 70kg a gép és a bejárati ajtó előtt tették le... onnantól 1 kisebb küszöbön keresztül rángattam el a fürdőszobáig, ahová már emelni is kellett (kb 1.5x1.5 méteres szabvány panelfürdő, ami vagy 10centivel magasabban is van, mint a folyosó)

+1 tipp: az ajtó és a gumi közé szeretnek beszorulni alul hajszálak, amire érdemes figyelni, mert ha sok összegyűlik, nem zár megfelelően az ajtó és elkezd csöpögni működés közben :)

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#10) lsebestyen


lsebestyen
addikt

Bosch Serie 6 mosógép használatiban ki volt emelve, hogy tilos bármit is a lábak alá tenni.

[ Szerkesztve ]

(#11) bkercso


bkercso
nagyúr

"odafolyna" ;)

Calgon helyett egy evőkanál timsó: olcsó és jó vízlágyító.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#12) bkercso válasza FLATRONW (#5) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mindegy, hova töltöd, úgyis ugyan ott köt ki. Nagy hőfokon kell, az a lényeg, pl. 60°C-on.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#13) Csupingo


Csupingo
veterán

A 2-3 havonta történő ecetes átmosás nekünk is bevált. A múltkor direkt ránéztem a 15 éves gép fűtőszálára, úgy nézett ki, mintha fél éves lett volna. Mi 2 liter ecetet szoktunk a dobba önteni, az első vízvétel után, de szerintem simán is beöntheted a mosás elején. A mienk felültöltős gép, tenálad már nem lenne szerencsés kinyitni az ajtót, ha a fölé ér a víz. :) Aztán 90 fokos mosás természetesen ruhák nélkül. :)
Nem kell folyamatosan drága calgonnal szórakozni.

[ Szerkesztve ]

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#14) mephi666 válasza Csupingo (#13) üzenetére


mephi666
nagyúr

...pedig azt mondják, hogy évente 2-3kg vízkő is lerakódik calgon nélkül :DDD aztán csodák csodájára a 12éves régi indesitünk mégsem lett 30kilóval nehezebb :D

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#15) lsebestyen válasza Csupingo (#13) üzenetére


lsebestyen
addikt

+1

(#16) Chaser


Chaser
titán

mi havonta mossuk ki ecettel, néha sóval is 90 fokon - a magas hőmérséklet is "dúrja" a vízkövet -
calgon meg ilyen bs-ek pffffffff : )
8 éves ez a mosógép , belül nem láttam de újszerű lehet
másik lakásban 10 éves volt a gép mikor eljöttem, calgont az se látott) itt meg extra kemény a víz ráadásul

vegyszert ahol lehet kerülöm, a rozsdamentes mosógatót pl remekül lehet tisztítani akár konyhasóval is

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#17) Csupingo válasza mephi666 (#14) üzenetére


Csupingo
veterán

Az hagyján, de régebben, mikor még nem volt mindennek az egekben az ára, egy egyszerűbb fűtőszál 1500-3000Ft volt. Kb. 2x annyi, mint akkoriban egy doboz calgon. Ha semmit se használnál, akkor is mondjuk 5-7 év alatt "enné" meg a vízkő a fűtőszálat, aztán vehetnél egy újat 2000 Ft-ért. Ki lehet számolni, 6 év alatt mennyi lenne a calgon.

[ Szerkesztve ]

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#18) joghurt válasza Csupingo (#17) üzenetére


joghurt
addikt

(Mondjuk van, akinek ehhez még hozzájön a szerelő alaphangon 15ezres kiszállása is, amivel kicsit más a matek. De az ecet akkor is veri az álproblémára kitalált Calgont.)

A tej élet, erő, egészség.

(#19) Csupingo válasza joghurt (#18) üzenetére


Csupingo
veterán

Egy mostani szaki árával már tényleg kicsit más a helyzet, de akinek van némi szerelési rutinja, az le tudja venni a burkolatot meg 3 vezetéket, csavart a fűtőszálról. Már mindenről van videó a youtube-on. :)

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#20) RudY


RudY
addikt

Hosszú évek óta citromsav és szódabikarbóna keverékét használjuk minden berendezésnél vízkő- és szagmentesítésre, de tisztításhoz is (pl. lefolyó, zsíros konyhai eszközök, kormos grill stb.). :K

Fiamnál az új géphez ilyen neodymium mágnes került beszerelésre: majd meglátjuk a teszteléskor.

[ Szerkesztve ]

(#21) Meggyi001

De jó sok hozzászólás, azta :Y , olvasom srácok...

https://gamergep.hu/

(#22) Hieronymus válasza Hieronymus (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

(#5) FLATRONW: "Ecetes átmosást pontosan hogyan kell elvégezni?"

Nálunk lehet kapni 25% töménységű ecetet, 400 ml dózisban. Én ezt öntöm az adagolóba, amikor a vizet elkezdi beengedni.
Korábban csak akkor érdemes beönteni, ha biztos vagy benne, hogy induláskor nem szivattyúz egyet, mert akkor az ecetet azonnal távozik.
Ha később öntöd, akkor gyorsan felhígul, lassabban dolgozza meg a fűtésen a vízkövet.

(#7) UnA:
Gondolom van egy érzékelő, ami védi a dobtengelyt a túlterheléstől.

Más.

A mosógép alá ma már nem teszünk gumit. Nincs rá szükség.

A régi mosógépek 1 vagy 2 fokozatot ismertek a centrifugáláshoz. Az egész gép mozgott, amí nem sikerült felpörögnie a dobnak.

A mai mosógépek sok fokozatban fokozat nélkül tudják emelni a dob forgatási sebességét. Sokkal kisebb erők keletkeznek, amikor még sok víz van a mosásban. Nincs szükség rezgés csillapításra.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#23) szabonagyur


szabonagyur
félisten

Ilyen gépünk van, de még 100-ért vettük most már 2 éve :Y

Eladó: DUPLO 10978 120 db-s bontatlan

(#24) Meggyi001 válasza szabonagyur (#23) üzenetére

Hát most sajnos 150, de kiterjesztett garanciával, tehát összesen 5 év garanciával meg 180 ezer.

https://gamergep.hu/

(#25) Meggyi001

Bocsi mindenkitől, hogy így eltűntem. Mentek a teszt mosások. És hát helyesbíteni valóm van!

Nem jók a gumi tappancsok! Mármint, hogy fasza darabok, meg minőségi darabok, de nagyon rezeg tőle a mosógép! Hármat mostunk gumitappancsokkal és hármat anélkül. Ha a sima lábain áll, képzeljétek el, nem rezeg annyira centrifugálás közben. Azzal nagyon rezonál. Ki kellett szedjem. Mondjuk még nem vízszinteztem le, de az is megesz. Szóval aki ezzel kapcsolatban írt, annak igaza volt. Javítom is a cikkben.

A többi témára: a vízlágyítós és mosógéptisztítós javaslatokat nagyon szépen köszönjük!!!

U.i.: a lábtörlő tök jó! :D

[ Szerkesztve ]

https://gamergep.hu/

(#26) fatpingvin válasza Hieronymus (#1) üzenetére


fatpingvin
őstag

alapból ecetet használok öblítőnek, több okból is.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#27) fatpingvin válasza bkercso (#11) üzenetére


fatpingvin
őstag

persze, engedjünk csak alumíniumot a csatornába, remek ötlet :(((

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#28) fatpingvin válasza RudY (#20) üzenetére


fatpingvin
őstag

a citromsav-szódabikarbóna egyszerre nem látom mi értelme van, elvégre a citromsav szépen elreagál a karbonáttal, a szén-dioxid kipezseg, oldatban meg ott marad a nátrium-citrát ami kb nem csinál semmit a vízkővel.

ezt a neodímium mágnes dolgot meg nem értem, ennek semmi köze a vízkőhöz, ha van valami mágnesezhető szemét a vízben azt megfoghatja de erre univerzálisabb megoldás lenne egy egyszerű mechanikai szűrő.

butaságoknak ne dőljünk be kérem :)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#29) lsebestyen válasza Meggyi001 (#25) üzenetére


lsebestyen
addikt

Vízszintezésre vedd rá magad mielőbb. Kicsit macera (nekem az volt legalábbis), de a szerkezet meg fogja hálálni. :K

(#31) Meggyi001 válasza Csabroncka (#30) üzenetére

Köszi neked is! :R

https://gamergep.hu/

(#32) totron válasza Hieronymus (#1) üzenetére


totron
addikt

(Citromsav jobb lenne, az nem károsítja az alumíniumot, ha van a gépben. De drága.)
Hogyhogy?

(#33) Tikakukac


Tikakukac
titán

Mosógéphez és úgy általában: gőztisztító. Perem alatti részek, rekeszek és mindenféle egyéb zughoz musthave.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#34) fatpingvin válasza totron (#32) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez butaság. a nyers alut mindkettő kikezdi, de épeszű tervező meg nem rak víz útjába alumíniumot pont ezért.

amúgy a mosópor parább, a maga lúgos kémhatásával. az alu nem éppen egy korrózióálló valami, na :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#35) Meggyi001 válasza fatpingvin (#34) üzenetére

Lehet buta kérdés: most akkor belül a dob-ban és ahol víz van, ott csak rozsdamentes acél van nem?

https://gamergep.hu/

(#36) fatpingvin válasza Meggyi001 (#35) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem buta kérdés egyáltalán. normális konstrukcióban igen, itt csak rozsdamentes acél, gumi illetve valami kémiailag ellenállóbb műanyag van. aztán a szarul tevezett daraboknál kitudja :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#37) Hieronymus válasza fatpingvin (#34) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Az utolsó előtti mosógép leírásában benne volt az ecet használat tilalma. A mostani mosógépét nem olvastam.

https://www.mindentmegjavito.hu/ecet-mosogep/

A dob bizonyosan rozsdamentes, sav- és lúgálló anyagból készül. Annak mindegy.
Nálunk az előző garnitúra eloxált dizájn csaptelepeit kikezdte az ecet. Most nem annyira dizájnosak, de legalább tisztíthatóak.

A mosógép szerelőnek meg mindegy miért hívod. Azért mert ecetet használtál vagy azért mert nem használtál.
Mind a két megoldás hasznos a zsebének. Inkább citromsav legyen

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#38) fatpingvin válasza Hieronymus (#37) üzenetére


fatpingvin
őstag

nézd, én készséggel elhiszem neked hogy a citromsav preferált az ecetsavval szemben ha mutatsz rá valami értelmes forrást ami leírja hogy mi az a kémiai folyamat ami egy mosógép belsejében releváns és a két szerves sav lényegesen eltérően viselkedik. oldatban esetleg valami fémion-komplexképződésre tudok gondolni de ahhoz ugye már oldatban kell lennie a kérdéses anyagnak. ami a gumit illeti, ott én a mosóport sokkal komolyabb potenciális korrozív anyagnak sejtem az öblítővízzel egy-két százalékosra hígított ecetsavnál.

amit linketél az ennyi alapján egy ugyancsak fogalmatlan ember félszavakból összekombinált klikkcsapdája.

nyugodtan jöhet angol nyelvű szakcikk is, lehet hogy bioinformatikus vagyok de eredetileg vegyésznek indultam és szerintem elég jó vagyok elektrolit- és szerves kémiából ahhoz hogy ne akasszon meg egy szakmai anyag.

tényleg érdekel mert szívesen tanulok új dolgokat, viszont első közelítésben inkább támaszkodnék a háttérismereteimre mint a magyarázat nélküli jobbantudó mikroblogokra.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#39) totron válasza fatpingvin (#38) üzenetére


totron
addikt

Asszem ez ennyi. Én is mindig itt akadok el. Frusztrálja a válaszolót, mert azt hiszi falhoz akarod állítani, pedig nem.

(#40) fatpingvin válasza totron (#39) üzenetére


fatpingvin
őstag

én tényleg őszintén kíváncsi vagyok mert az adott ismereteim alapján nonszensznek tűnik, úgyhogy nem értem miért hirdetik egy csomóan. tömeghatás elvén ugye semmi nem lesz igaz, szóval ovábbra is várom a forrást.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#41) UnA válasza fatpingvin (#40) üzenetére


UnA
Korrektor

Én tudom a választ: a citromsav nem annyira büdös ;)

(#42) fatpingvin válasza UnA (#41) üzenetére


fatpingvin
őstag

ja oké. csak ennek semmi köze az eredeti kérdésfeltevéshez. amúgy meg szerintem a tömény ecet szaga is elviselhető, nem kell sokat szipákolni, ennyi.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#43) Hieronymus válasza fatpingvin (#40) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nézd.

A helyzet teljesen egyszerű. A problémák tudományos megközelítése megfigyeléssel és méréssel történik. Erre építenek elméletet.
A dolog nem attól működik vagy nem működik, hogy Én keresek neked elméleti magyarázatot vagy sem.
Az alumíniumot nem lehet értesíteni, hogy másképpen kell reagálnia a savakra, mint ahogyan teszi.

A sav az sav, de a savak tulajdonságai azért eltérőek. Az emlékeim szerint nagyon nem mindegy, hogy kénessav vagy kénsav. H2SO3 vagy H2SO4, pedig alig tér a molekula összetétele.

Azért az ad némi információt, hogy a citromsavat irritáló anyagok veszélyességi osztályába sorolják. Az ecetsav viszont maró anyagok veszélyességi osztályába tartozik.

De felőlem azt hiszel, a sav ügyben amit akarsz. Ha kedved van és időd kutasd ki a választ.
Én nem savazlak téged ez ügyben. :D

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#44) fatpingvin válasza Hieronymus (#43) üzenetére


fatpingvin
őstag

ritkán szoktam ilyet írni de ezt a kérdést inkább tényleg ne erőltessük, nem szeretném ha leírnál olyat amivel úgy istenigazából kellemetlen helyzetbe hozod magad :)

már így is összehordtál pár butaságot. én egy tökegyszerű kérdést tettem fel, tudtok-e valami forrást arra hogy mi van egy ilyen helyzetben a két szerves savval, mert ami itt elhangzott azok félinformációk töredékei, ráadásul megkérdőjelezhető igazságtartalmú ésvagy hitelességű megfigyelésekről, én meg szívesen tanulok.

senkinek nem vontam kétségbe a jóhiszeműségét, az állítások igazságtartalmát sem a bizonytalanság szkepticizmusán túlmutatóan.

forrást meg azért kértem mert érdekel hogy mások mire jutottak hogy nekem ne kelljen arra pazarolni az időmet hogy kísérletesen megvizsgáljam azt a kérdéskört amit valaki már megtett előttem. merem remélni ebben sem találsz kivetnivalót ha már próbáltad fejtegetni hogy hogyan működik a természettudomány meg úgy általában a kutatás, bár azt kell mondjam lassan nyolc éve vagyok a pályán, nem érintett különösebben újdonságként :)

offba tettem mert ez már rég nem a mosógépekről szól, de azért kicsit zokon vettem hogy olyan témáról próbáltál kioktatni amiben az elhangzottak alapján bőven tudnék neked olyan dolgokról hosszasan mesélni amiknek te még csak a létezését se ismerted. nem neheztelek emiatt de azért nemár :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#45) Hieronymus válasza fatpingvin (#44) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A te érvelési hibád, hogy nem a témával kapcsolódó a hozzászólásod.. A hozzászólásod egy jelentős részében a beszélgetőpartnereddel, a másik jelentős részében a fájdalmaiddal foglalkozol.

Valóban off, mert ez már tényleg nem az ecetről szól.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#46) Chaser válasza fatpingvin (#42) üzenetére


Chaser
titán

gázálarc rlz ( :
tény, hogy elég erős szaga van, ecetes mosás után is van azért buké
nálunk nem gond, szobányi' ablak vana fürdőn és dög meleg van - energiaválság ugye, de úgy fűtenek jogszabály miatt hogy 30 fok is van csukott ablaknál, én meg nyitott ablaknál alszom mindig -
de zárt helyen nem feltétlen élmény
konyhában én is van hogy citromsavat használok ha takarítok valamit és mondjuk a só kevés, ecetet meg nem akarom letüdőzni - nyitott ablaknál is azért bele lehet nyalni -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#47) totron válasza Hieronymus (#45) üzenetére


totron
addikt

Ha elfogadsz egy meglátást. Azért van ez a jelenség, mert mindig belemenős-tudományos jelleggel nyilvánulsz meg, úgy szövegezésben, mint terjedelemben, ami szerintem egyébként egy jó irány, én bírom, olvasmányos is, úgyhogy ezt ne add fel, tényleg, kell ide egy IPM-magazin feeling. De ezzel egyben bevonzod a fatpingvin-engem-féléket, s amikor a belemenésbe való belemenésre kerül a sor, ott már van, hogy nem elég a muníció. Bennem is maradt kíváncsiság, és igaz, az sincs előírva sehol, hogy neked kellene a végső válasz biztosának lenned, ennek megoldása - hogy ha úgy van - a megfelelő ponton beírása egy "ezt ilyen mélységében nem tudom"-nak. Nem érzem arcvesztésnek, mégis el van varrva a szál, meg van előzve a rossz irány. Mert így, ilyen formában ebből csak olyan tüzek gyújtogatása keletkezik amiket aztán nem tudsz eloltani. Építőleg.

(#48) joghurt


joghurt
addikt

A múltkor felszerelt Grohe cucc papírján rajta volt, hogy kifejezetten tilos ecettel és citromsavval tisztítani - csak és kizárólag a Grohe tisztítószerével. :))

A tej élet, erő, egészség.

(#49) Meggyi001 válasza joghurt (#48) üzenetére

Eddig oké is, de abban vajon mi lehet? Ezt kéne tudni :)

https://gamergep.hu/

(#50) Tikakukac válasza Meggyi001 (#49) üzenetére


Tikakukac
titán

Mikor van egy gyár, abban 3 sor és a bemeneti oldalon ugyanaz az anyag van, mégis 3 markánsan eltérő árazású, 3 különféle flakonos termék a végkifejlet akkor lehet agyalni :B

Olaj, vízkőoldó, öblítő, mosópor és mosószer, mindenféle ápoló vackok. Valaki ha ezeket betartaná, csak arra kellene egy külön polcrendszeres 10 négyzetméteres szoba :P

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#51) Chaser válasza joghurt (#48) üzenetére


Chaser
titán

nyilván, mert akkor kifejezetten a grohe kasszáját növeled ;]
kludit 8 éve ecettel - is - takarítjuk, köszöni jól van ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#52) Meggyi001 válasza Chaser (#51) üzenetére

Kludi mi? Mi az? :F

https://gamergep.hu/

(#53) Tikakukac válasza Meggyi001 (#52) üzenetére


Tikakukac
titán

Google nagyon hamar megmondja :K

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#54) Meggyi001 válasza Tikakukac (#53) üzenetére

Kludi csaptelepek, csövek?

https://gamergep.hu/

(#55) Tikakukac válasza Meggyi001 (#54) üzenetére


Tikakukac
titán

Jep, hát erről szól az (al)thread :B

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#56) Meggyi001 válasza Tikakukac (#55) üzenetére

Eskü azt hittem hirtelen, hogy gyártanak mosógépet is :D

https://gamergep.hu/

(#57) Csabroncka válasza Chaser (#46) üzenetére


Csabroncka
addikt

Nem véletlen írnak egy csomóan (gyártók) a fémalkatérszkehez gyengébb szerves savakat (citromsav, tejsav), a 20%-os ecettel nekimész a grohe csapnak, vagy egy 300 ezres kávéfőzőnek, igen nagy probléma lehet belőle. A 20% os ecet negyed óra alatt foltosra marja a krómcsaptelepet, filléres perlátoron ki lehet próbálni, rézalapig marja a krómot. Még a kóla is jobb erre amaga ~1%-os foszforsav tartalmával.

Alapvetően a koncentrációval van a gond, ha túl tömény egy sav percek alatt szétbassza a fémfelületet.

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#58) Tikakukac válasza Csabroncka (#57) üzenetére


Tikakukac
titán

Ilyen gondolatmenet mellett maximum 0.000001%-os bármilyen savat lehetne csak kapni, mert 5 év szétmar mindent az is.

Ha valaki 20%-os ecettel akar tisztán áztatni valamit, tegye. 1 percig. Ha neki 15 perce van öntse le 5%-ossal. Hasra ütve mondtam a számokat, de a logika szerintem érthető :B

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#59) fatpingvin válasza Csabroncka (#57) üzenetére


fatpingvin
őstag

Tikakukacnál a pont. ezek szerves savak, disszociációs állandójuk (K) valami 10e-5 nagyságrendnél.

a vízkőoldónak használt sósav gyakorlatilag teljesen disszociál, révén erős sav.

nem mondom hogy ne hígítsd de alapvetően a savként működő ágens (oxóniumion) 20% ecetben kevesebb mint a tized százalékos sósavban.

(én nem hasraütve írtam a számokat, nem pontos de a nagyságrendek valahogy így...)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#60) Chaser válasza Meggyi001 (#56) üzenetére


Chaser
titán

arról nem tudok : )

Csabroncka
pedig 8 éve ezzel vannak takarítva, nyilván beáztatva nem - a szűrők bennük igen -
de kávéfőzőt is ezzel mossuk - főzzük ki pontosabban - , 8 éves az is, de nyilván ott csak a fűtőszál van mint mosógépben
kólában a berozsdált szerszámokat szoktam áztatni ;] azért környezetbarátabb mint direkt rozsdamaró és olcsóbb is - legalábbis volt, már drága, de nyilván rozsdamaró sem lett olcsóbb -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#61) csibe1 válasza mustang08 (#6) üzenetére


csibe1
addikt

Ez pontosan milyen márkájú--típusú mosógép?
Mikor tilt le, mosáskor vagy centrifugázáskor?
Ilyet mostanában nem igazán hallottam; még 20 éve a félautomata mosógéppel meg előtte a Hajdu centrifugával kellett ezt játszani, ha nem egyenletesen voltak belepakolva a ruhák.
Azóta az automata mosógépünkbe csak bedobom a ruhát, elindítom aztán annyi. Centrifugálás előtt oda-vissza forgatja a ruhát, hogy jó legyen a súlyelosztás.
A felültöltős sose tetszett, nem is volt szerencsére automatában. Pár hete hallottam, hogy 5 percig nyektette a dobot a program vége után, mert nem felfelé nézett a nyílása. :W
Biztos jót tesz neki... :U

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#62) Chaser válasza csibe1 (#61) üzenetére


Chaser
titán

vörpul' felültöltőst vetem ide 8 éve, csak az fért be, soha nem csinált ilyeneket...kopp-kopp, mázlim volt a főzőlappal meg sütővel is amit tőlük vettem

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#63) paatrick


paatrick
őstag

Jól leosztottátok szegény Calgont, pedig mióta minden mosáshoz használom "visszapuhultak" a ruháim. Előtte meg mindig kőkeményre száradva szedtem le őket a szárítóról :P szóval a lágy víz nem csak a mosógépnek hanem a ruháknak is tetszik.

Az biztos hogy drága és meg kell találni hol érdemes venni, vagy ha akcióban van jól bevásárolni belőle.

6 év "lelkes újonc", 4 év "kvázi-tag", 2 év "tag", 1 év "aktív tag", már senior tag. I'm doing my part. ¯\ ʕ•ᴥ•ʔ /¯

(#64) Tikakukac válasza paatrick (#63) üzenetére


Tikakukac
titán

Vagy a központi vízlágyítót feldobni és akkor minden géped és csapteleped is megússza a dolgokat, harmad annyit költesz tisztítószerre, sóra, lágyítókra, mert még a kocsit se tudod rendesen lemosni soha cseppmentesen ezek nélkül.

Calgon anno nagyokat ment, ugye szanaszét voltak szponzorálva, aki mást mondott rongyosra perelték és fenyegették. A Calgon a tablettás párátlanító és a tintasugaras nyomtatók tesója :K

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#65) Csarlee válasza fatpingvin (#38) üzenetére


Csarlee
tag

Az ecet mikro méretű lyukakat mar az öntvény anyagába, ami meggyengíti azt (mint egy mosogatószivacs lyukai, úgy kell elképzelni)...

Ennél nagyobb f@szságot régen olvastam. Az ecetsav alapvetően egy gyenge sav, a tömény ecet (100%-os) tudja esetleg marni a fémeket de a mosószer sokkal reaktívabb...

(#66) satee76 válasza paatrick (#63) üzenetére


satee76
aktív tag

A puha ruha titka a szárítógép. 4 töltet után (28 kg ruha) a szárító ajtajában levő szűrőről kb 2mm vastag "filc" rétegként lehet leszedni a szöszmöszt

Pár apróság
Az ecet nagyon jó a fűtőbetétnek, meg a lelketeknek, hogy használt.
Az elültöltős mosógépben a víz kb a dob kb. 30%-ig áll, így az ecetes mosásnál a fűtőbetétre van hatással.
Aki szedett már szét elöltöltős mosógépet (csapágy csere) az látta, hogy a mosógép dob csillagja hogy néz ki.
Az én feleségem is megrögzötten havonta mos 20% os ecettel (1 L a gépbe, és egyből indítja a 90 fokos mosást ), a betétet szinte gyári újan vettem ki a 6 éves gépből (nálunk napi szinten mos a gép - 3 gyerek van), a dob külsejéről meg 2 óráig pucoltam a vízkövet. Csak a lágy víz kíméli a gépet, ami úgy is jut be a mosógépbe.

[ Szerkesztve ]

(#67) joghurt válasza satee76 (#66) üzenetére


joghurt
addikt

És a mosógép a program során nem forgatja a dobot, hogy annak minden része beleérjen a vízbe/ecetbe? :U

A tej élet, erő, egészség.

(#68) fatpingvin válasza Csarlee (#65) üzenetére


fatpingvin
őstag

nekem ne írd, én tisztában vagyok vele :DDD

az ecet se nem erős sav, se nem érdemi oxidálószer, ergo egy olyan fémötvözet ami amúgy saválló (metallurgiába ne menjünk bele ha már a redoxkémiával is láthatóan gondok vannak...) az abszolút ellen fog állni a híg ecetnek.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#69) satee76 válasza joghurt (#67) üzenetére


satee76
aktív tag

De, csak a forgatás miatt a dobról lepereg, és így gyakorlatilag nincs behatási idő ( a savas vízkőoldáshoz az idő tényező nagyon fontos)Ellenben a betét a savas oldatban ázik. :U

(#70) UnA válasza satee76 (#66) üzenetére


UnA
Korrektor

Szárítógép: soha :)

Borzasztó energia-pazarlás, nem csak önmagában, hanem a kötelező vasalás miatt is. És emellett sohasem olyan friss a ruha, mint amikor szabad levegőn tudok teregetni.

(#71) fatpingvin válasza UnA (#70) üzenetére


fatpingvin
őstag

köszönöm hogy nem nekem kellett leírnom.

könyörgöm, teregetés. vasalni meg vasaljon aki nem tud mit kezdeni az idejével. az is egy totál indokolatlan energiapazarlás, mindenellett tulajdonképpen teljesen felesleges egy-egy nagyon kivételes esetet leszámítva.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#72) csibe1 válasza UnA (#70) üzenetére


csibe1
addikt

Akkor a szabad levegőn teregetett ruhát nem kell vasalni, mert olyan sima lesz?

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#73) mustang08 válasza csibe1 (#61) üzenetére


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Beko WUE8622XCW
Mindkét esetben képes csinálni. Berakom a ruhát, indul a program, majd csak azt hallom, hogy tesz egy 15°-os fordulatot, majd visszaugrik. Ezt megcsinálnja kb. 5-10x, majd leállítja magát. Centrinél vagy ugyanez, vagy csak kisebb fordulaton pörög. Ha szépen kézzel kiegyengetem, akkor végigfut a program, de nem ezt vártam egy modern mosógéptől.
Ezelőtt már volt garanciális hiba a géppel, akkor a hosszbordás szíjjat szaggatta szét, mondjuk a hiba előtt nem akadékoskosott, hogy nem mos.

(#74) Hieronymus válasza UnA (#70) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Borzasztó energia-pazarlás, nem csak önmagában, hanem a kötelező vasalás miatt is. És emellett sohasem olyan friss a ruha, mint amikor szabad levegőn tudok teregetni."

Azért egy picit árnyaltabban érdemes a szárítógépre tekinteni.

Nyáron a napon szárítani a ruhát, szinte nem kerül semmibe sem. Kellő mennyiségű UV sugárzást is kap a ruha, fertőtlenítve is van. Főleg akkor ha félidőben fordítva is van a kiteregetés.
Azért van árnyoldalai is a dolognak. A napsugárzás bontja a ruhafestékek egy részét, fakul a ruha.
Térben és időben korlátozott a szárítás.

Ha már szóba hoztam az időt, akkor 10 fok alatt tragikusan növekszik a száradási idő. Magas páratartalom mellett még kellemetlenebb a helyzet. A télről már ne is ejtsünk szót.

Pontosabban ejtsünk, mert télen is kell mosni. A mosás a kisebb gond, (bár még nem értünk a mosógéppel kapcsolatos polémia végére, mivel szóba sem került mint probléma, az a zsíros - mosóporos trutyi. Ha felszaporodik szagos, baktérium nevelde és rontja mosási tisztaságot.) a szárítás a nagyobb probléma.

Télen, a fürdőszoba komfortja nyújt lehetőséget a szárításra. Nem túl nagy méretű helyiség, de legalább szellőzést sem terveztek bele. (Nálunk két lakás van egymás felett és mind a két lakás 2 szintes. A felső lakásba még fűtést sem terveztek a fürdőbe.) Egy korábbi csőtörés miatt vettünk a egy mobil páramentesítő/szárítógépet. Vagy ez a szárítógép vagy a ventilátor biztosította a ruhák szárítását.

Egyik sem volt ideális megoldás. Szóval, tettre került sor, vásároltunk egy szárítógépet. (A régi mosógépben volt szárító mód, de az a gép tönkre ment. Szárítás címén befűtötte volna a teljes lakást. Új mosógép takarékos szárítási funkcióval nem fért be a konyhában lévő helyre.)
A vásárlásnál két szempont volt fontos. Lehetőleg halkan tegye a dolgát és az energia takarékosság. A++ minősítésű, hőszivattyús szárítógépet sikerült venni, viszonylag jó akcióban. Ismeri könnyű vasalás funkciót, szóval a vasalót nem gyakran kell bemelegíteni.
Van még egy előnye, a régi kombinált eszközhöz képest. Nagyon szépen leszedi a ruha anyagából keletkező szöszöket. Sokkal tovább maradnak újszerű állapotban a ruhák. Ráadásul puhák. Gondolom ezért nem szükséges a vasalás.

Nem gondolom, hogy ördögi és az emberiség elleni gondolat a szárítógép használata. Legalább is télen és rossz időben.

Tudtad?

Ha a nadrágod (blue jeans) fizikailag nem piszkos, de már a baktériumok dolgoznak az anyagában és szaga van, nem mosni kell. Elegendő 48 órára betenni a mélyhűtőbe, praktikus megfontolásból egy műanyag zacskóban. Miután kiveszed és némileg kirázod, lesz egy tiszta, szagtalan nadrágod. Az anyag színének kopása sokkal szebb árnyalatokat ad, mint a mosás.
Más ruhadarabok esetében is kipróbálható a módszer. Ráadásul energia hatékony megoldás. Még energiát is képes spórolni, ha a hűtőszekrényben hagyod felmelegedni.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#75) csibe1 válasza mustang08 (#73) üzenetére


csibe1
addikt

Érdekes egy masina.
Az átlag Beko mosógépek nem kínlódnak ilyesmivel, itt valamit nagyon elszúrtak ennél a modellnél.
Ha még garis visszakérném az árát a helyedben, ha lehetséges.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#76) Meggyi001

Srácok, és ezzel valakinek tapasztalata? Nincs rossz árban: [link]

https://gamergep.hu/

(#77) satee76 válasza fatpingvin (#71) üzenetére


satee76
aktív tag

:DD Megnézném 3 gyerekre azt hogy oldod meg télen. Milyen egészséges kint teregetni, mikor az összes házban fűtenek, és az égett fa és szén füstjének a szagát átveszi a kiteregetett ruha (ami persze 10 fok alatt nem nagyon fog száradni)
vagy a lakásba gondoltad? Próbáltad már 5 ember kimosott cuccait bent szárítani? Cseppet sem fog tőle penészedni télen a ház...
Vasalással egyet értek
Ja és még valami, nem kell a szárítógép után vasalni. Egyszerűen a már majdnem száraz ruhát ki kell teregetni és pár óra alatt meg szárad. De nem a frissen mosott ruhát teregetjük a házba.
Nyár egy másik kérdés, arra van a teraszon fedett, naptól védett szárító kötél.
UnA: neked is

(#78) csibe1 válasza Hieronymus (#74) üzenetére


csibe1
addikt

"(A régi mosógépben volt szárító mód, de az a gép tönkre ment. Szárítás címén befűtötte volna a teljes lakást. Új mosógép takarékos szárítási funkcióval nem fért be a konyhában lévő helyre.)"

Ezek a kombinált mosó-szárító gépek szükségmegoldások.
Ha van hely érdemes két külön gépet venni, mert a szárítógép sokkal finomabban szabályozza a hőmérsékletet, és jobban kiszűri a szöszöket is, mint a mosó-szárító verziók.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#79) UnA válasza satee76 (#77) üzenetére


UnA
Korrektor

Nálunk a lakásban, a szobában szárad a ruha télen, és három gyerek is van* - mindig meg tudtuk oldani. És penészedés sem volt soha a szárítás miatt, mondjuk ez egy nagyon jó lakás, ebből a szempontból (is).

Vasalni pedig évente kb. háromszor szoktunk egy-két ruhadarabot. Nekem nincs is olyan ruhám, ami igényelné a vasalást... persze tudni kell teregetni ;)

* igazából már néhány éve folyamatosan csökken a létszám, mert megöregednek a gyerekek :)

(#80) satee76 válasza UnA (#79) üzenetére


satee76
aktív tag

:R

(#81) Adamyno


Adamyno
tag

LG mosógép?

Nálunk is zörgött mert a lapozás nem lett tökéletesen vízszint. Előző lakásban olyan csendes volt, hogy éjszaka is mehetett. Végülis pár hónap alatt sikerült ezt is kiszintezni úgy, hogy jó legyen. Előtte én is bohóckodtam gumilappal meg talpakkal meg mindenfélével. Most atomstabil és újra halk.

Mi eleve nem használunk öblítőszert, azzal már hatványozottan jobb a gép állapota, mert az öblítőszer lerakódik a gumitömítésekben és ott kezdenek el szaporodni az undorító baktérium és gombatelepek és az büdös + benne lesz minden ruhában ami bekerül a gépbe. Gyerek és alsóruhák, illetve a törülközők gőzös programon mennek a fertőtlenítés miatt. A mosószert is ésszel adagoljuk, mostanában inkább csak mosószódát vagy esetleg mosódiót (bár az egy ideje már nem volt). 20%-os ecet minden mosáshoz az öblítő vagy vízlágyító tartályba csodákra képes. Múltkor beszorult egy melltartópánt a dob alá. Kivettem a fűtőszálat, hogy hozzáférjek és olyan volt mint új korában. Semmi vízkő. 1-2 hetente megy a dobtisztítás (sima vízzel), vegyszerekkel talán évente 1-2x. A szűrőre is rá kell nézni néha főleg ha foszlékony ruhákat mos az ember én néha mosok rongyokat is, amiket leginkább a garázsban használok. Vagy a fürdőszobaszőnyeg ami még foszlik. Ezek után azért lehet a szűrőt takarítani, de soha nem büdös semmi! És ez a lényeg.

Az előző mosógépet úgy örököltük, az olyan mocsoktenger volt, hogy hypoval, citromsavval (nyilván nem együtt, mert az klórgázt eredményez) és semmivel nem lehetett normálisan kitakarítani. Szerintem öblítővle mostak víz helyett. Annyira tele volt lerakódásokkal és büdös telepekkel, hogy inkább kidobtam.

- Indítsd újra a gépedet! - Az egészet? - Nem, a felét...

(#82) Hieronymus válasza Meggyi001 (#76) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Mi használjuk a DM termékét.

Ősszetétele.
30% Zeolit, 10-15% polikarboxilát és kevesebb mint 5% foszfát. A többi csak térkitöltő anyag.

Nincs jobb vagy rosszabb vízlágyító. Általában mindegyiktartalmaz valamennyi emulzió képző segédanyagot. De!
Nem mindegy mennyire kemény a víz és az sem mindegy melyik program fut, mekkora hőmérsékleten. Továbbá a mosószer is befolyásoló tényező.

A mosószerekről röviden.
A por mosószerek olcsóbbak és hatékonyabbak. De rövid program esetében, főleg akkor, ha alacsony a mosás hőmérséklete, nem oldódik fel teljesen a por. Ekkor jobb a folyékony mosószer, mert nem képez trutyit a maradéka.
Lehet kapni oxi izéket, Állítólag mosás közben oxigén szabadul fel belőle. Ez segít foltok és a trutyii oldásában.

A mosószerek és segédanyagok túladagolása nem előnyös. Az első jele a bajnak a szennyvíz cső dugulása. Az elfolyó mosó és mosogatóvíz folyamatosan hűl le a csőben és rakodna/csapódnak ki anyagok a vízből.
Több gátat képezve a csőben. Ha feketés a trutyi színe, akkor túl van adagolva a feketére kifejlesztett mosószer is.
Ha a panaszt kapsz, hogy már mos szépen a gép, azonnal érdemes takarítani.

Azt gondolom, félévente ellenőrizni kell a vízkő és trutyi problémát, míg kiderül a helyes adagolás vagy eljárás.

A dob és ajtó közötti gumit vagy egy spirálrugós gyűrű rögzíti vagy műanyag, fogas gyűrű. Ez utóbbi nem szedhető szét végtelen számban. Időben érdemes egy tartalékot beszerezni. A dob állapotát lehet ellenőrizni.
A fűtőtestet a hátlap leszedésével és kettő - négy csavar eltávolítása után lehet kiszedni. Ha szenvedni kell a kiemeléssel, baj van.

Trutyi vagy vízkő?
A trutyit kevéssé lehet savval oldani, viszont a szódabikarbónának nehezen tud ellenállni. Hasonlóan jó szer a nátrium-karbonát ás néven szóda/mosószóda.
Savat és karbonátot egyszerre ne használj. Nem jó ötlet. kiütik egymás.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#83) fatpingvin válasza satee76 (#77) üzenetére


fatpingvin
őstag

fagypont felett kint teregetek. ugyanúgy megszárad, a légmozgás sokkal többet számít mint a hőmérséklet. igazából fagypont alatt is, csak lényegesen lassabb ha közben megfagy (a jég gőztenziója lényegesen kisebb a folyékony vízénél, ugye...), de száraz levegőben akkor is működik, délelőtt kidobod estére megszárad. ésszel kell teregetni, hagyni kell helyet a ruhadarabok között hogy ne álljon meg közte a telített gőztér.

lakásban meg teregetés után szellőztetsz, feltételeztem ilyen evidenciákat nem is kell említeni.

a fűtés nálunk is részben fatüzelésű, ahogy a környéken elég sok helyen. a mosás nem veszi át, amennyire meg mégis arra csak annyit tudok mondani hogy ne legyél már ennyire anyámasszony katonája, semmi probléma egy enyhe fafüst-illattal. a ruhásszekrényben a levendula amúgy is erősebb lesz.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84) Chaser válasza fatpingvin (#83) üzenetére


Chaser
titán

az is hozzátartozik a páratartalom télen jellemzően kisebb mint nyáron, nyilván segít a száradásban
szárítógép meg olyan, hogy lehet bőven létjogosultsága
nyári ruhaszárítás is kinn olyan téma, ami soktényezős
ott az említett uv, de lakhat az ember forgalmasabb utak mellett is, háááát én nem raknám ki a ruhát úgy - pesti faluban belvárosi részeken láttam erkélyen szárítókat, good luck ( : -
szóval nem olyan fekete-fehér ez

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#85) fatpingvin válasza Chaser (#84) üzenetére


fatpingvin
őstag

nyilván nem fekete-fehér és nincsenek kategorikus válaszok. elhangzott egyvalami, reagáltam rá én is :) aztán mindenki eldönti mit akar.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#86) Hieronymus válasza fatpingvin (#83) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"(a jég gőztenziója szublimációja lényegesen kisebb a folyékony vízénél,"

Szublimáció a neve annak a folyamatnak amiben a szilárd anyag közvetlenül légneművé alakul.

Amúgy meg nem gőztartalma van a levegőnek, hanem páratartalma.
Gőzről akkor beszélünk ha a vízmolekulák hőmérséklete eléri a 100 Celsius fokot. Ez esetben lényegtelen mennyi párát képes felvenni a levegő, legalább is addig, amíg le nem hűl a gőz. Nem képes visszaváltani a halmazállapotát vízzé.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#87) fatpingvin válasza Hieronymus (#86) üzenetére


fatpingvin
őstag

oké, másodszor játszod el hogy olyasmiben próbálsz kioktatni amiben töknyilvánvalóan lényegesen korlátozottabbak az ismereteid az enyémnél. most már kezd egy kicsit bosszantani. nem lenne ezzel baj ha nem f*szságokra javítanád amit leírok.

gőztenziót írtam, nem véletlenül. szilárd anyagoknak is van gőztenziója, ez a szublimáció során az egykomponensű rendszerben adott hőmérsékleten a szilárd fázis felett a gáztér nyomása, teljesen analóg a folyadék-gáz fázisátmenettel. (ha a gáztér többkomponensű akkor nyilván a szilárd anyag gőzének parciális nyomása lesz ez, de ugye ez tulajdonképpen lényegtelen) értelemszerűen egy nyitott rendszerben adot hőmérsékleten a gőztenzió lesz a szublimáció sebességének fő meghatározó paramétere, a másik a gázfázis cseréjének térfogatárama, praktikusan a szellőzés. (ha nem lenne teljesen egyértelmű, ez azért van, mert a kétfázisú rendszer igyekszik a saját egyensúlyát fenntartani mint minden ilyen, azzal viszont hogy a gázfázisból a szellőzés folyamatosan eltávolítja a vízgőzt azzal az egyensúly eltolódik a kondenzált > gáz fázisátmenet felé, ugyanis mindkét folyamat ugyanolyan intenzitással menne végbe, csak a gőztérből fogy az anyag)

gőzről akkor beszélünk ha az anyag gázfázisban a kritikus hőmérséklete alatt van, azaz a nyomás növelésével cseppfolyósítható, ez a víznél 374 °C környékén van és semmi köze az egy atmoszféra nyomáson lévő forráspontjához (ami ugye adott nyomáson az a hőmérsékleti pont ami felett a gőztenzió túllépi a rendszer nyomását, ergo a teljes kondenzált fázis elkezd gázfázisba lépni, nem csak a határfelület, ezt látjuk forrásként és a fázisdiagramon ez a határvonal van a folydék és gáz mezők között).

javaslom tanulmányozd a víz fázisdiagramját illetve a többfázisú egykomponensű rendszerek fizikáját, valamint és mélázz el rajta hogy megéri-e bohócot csinálnod magadból azzal hogy okoskodsz egy olyan kérdésben amiről igencsak felszínes a tájékozottságod.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#88) Hieronymus válasza fatpingvin (#87) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...gőztenziót írtam, nem véletlenül. szilárd anyagoknak is van gőztenziója, ez a szublimáció során az egykomponensű rendszerben adott hőmérsékleten a szilárd fázis felett a gáztér nyomása, teljesen analóg a folyadék-gáz fázisátmenettel"

Értem. A szublimáció során.
Három probléma van azzal. amit leírtál.

1. "a szublimáció során.., egykomponensű rendszerben ... a gáztér nyomása, teljesen analóg a folyadék-gáz fázisátmenettel"

Ennek mi köze van a szabadtéri teregetéshez?
A rendszer nem zárt és nem egykomponensű.

2. A jég szublimációja lassú folyamat. Legalább is a Föld emberek által rakható részein. Erőteljes vákuumban lehetséges. Holdlakók előnybe vannak a szabadban szárítással.

"egy nyitott rendszerben adot hőmérsékleten a gőztenzió lesz a szublimáció sebességének fő meghatározó paramétere, a másik a gázfázis cseréjének térfogatárama, praktikusan a szellőzés."

Te tudod, miért gondolod ezt.
A meghatározó a levegő relatív páratartalma. Ha a relatív páratartalom 100%. a légcsere teljesen hatástalan. Sőt. ha a ruha hidegebb a levegőnél, ezen esetben pára fog kicsapódni rajta. Addig amíg ki nem egyenlítődik a hőmérséklet.

A szellőzés/szellőztetés során alacsonyabb páratartalmú levegőre cserélik a magas páratartalmút.
Magyarul elszállítjuk a párolgás során keletkező párát a szárítandó ruha közeléből. Az összes ruhaszárító megoldás így működik.
A szárítógépek első lépésben felmelegítik a levegőt. Minél magasabb a hőmérséklete, annál magasabb lehet a páratartalma. Ha a levegő páratartalma eléri a az adott hőmérsékleten elérhető maximumot, akkor nem lesz szublimálás, de párolgás sem.
A második lépésben lehűtjük a levegőt és kicsapatjuk a vizet, a kondenzációs felületen.

A harmadik probléma.

A gőztenzió csak korlátozott mértékben értelmezhető, mivel meghatározható feltételek esetén nincs folyékony halmaz állapota az anyagnak. A szilárd anyag szublimálódik gőzzé vagy csapódik ki a gőz közvetlenül jéggé.
Ilyen anyag például a szárazjég.

Most messze túllépünk az olcsó trükk mosógéphez szinten.

A víz hőmérséklete és nyomása határozza meg az adott körülmények között, a víz halmazállapotát. Lehet szilárd, folyékony és gáz állapotú.
Ebből diagramot lehet rajzolni. A wikiből áthozom a víz három halmazállapotának diagramját.

Nem kell mély angol tudás a halmazállapotok felismeréséhez.
Van rajta egy nagyon érdekes pont, a hármaspont.
0.01 °C és 611.657 Pa
Ezen a nyomáson és hőmérsékleten mind a három halmazállapotban lehet a víz, egyszerre. Legegyszerűbb megérteni úgy elképzelni, hogy a víz azt a halmaz állapotát tartja meg, amiből érkezett, a hármas ponthoz. (Szokták még folyadék szerű gáznak jellemezni) ebből a pontból viszont a nyomás és hőmérséklet változtatásával, abba a halmazállapotba lehet vinni a vizet, amibe akarjuk.

"...a kritikus hőmérséklete alatt van, azaz a nyomás növelésével cseppfolyósítható, ez a víznél 374 °C környékén van és semmi köze az egy atmoszféra nyomáson lévő forráspontjához"

Micsoda szerencse, hogy ezt a ruhaszárításhoz nyomtad be.
De legalább pontatlan is

A kritikus pont 364 °C hőmérsékleten és 218 atm nyomáson van. Ez az a pont, ahol még átmenet van a folyadék- és gázfázis között. A kritikus pont felett már nem lehetséges folyadék halmazállapota a víznek.
Ráadásul rajtad kívül senki sem tolta ide a kritikus pontot. És megcáfolod azt amit senki sem mondott vagy írt.

Ismereteid vannak, csak nem érted az összefüggéseket.
Idézek tőled - neked.
"...valamint és mélázz el rajta hogy megéri-e bohócot csinálnod magadból azzal hogy okoskodsz egy olyan kérdésben amiről igencsak felszínes a tájékozottságod."

Érted.
Összehordasz itt hetet-havat. Java részüknek köze sincs a beszélgetés témájáról. Ráadásul az írásod jelentős része a beszélgetőpartnereddel foglalkozik, nem a témával. Magadat minősíted ezzel és nem mást.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#89) UnA válasza Hieronymus (#88) üzenetére


UnA
Korrektor

Na de ha ennyire érdektelen, felesleges, szószátyár, satöbbi amit írt, akkor te miért érzel fontosnak egy még hosszabb választ? ;)

(#90) Hieronymus válasza UnA (#89) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Mert éppen kedvem volt válaszolni. :DDD

Az utolsó hozzászólásom már valólóban érdektelen az eredeti felvetés szempontjából. Sorry.

PS:
Megyek, mert ellenőriznem kell a gőztenzió derivátumának permutálását. :C dolgom van.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#91) fatpingvin válasza UnA (#89) üzenetére


fatpingvin
őstag

hagyjad csak, a maga módján tulajdonképpen tök vicces amit csinál :D

első pontban rákérdez hogy ennek mi köze a teregetéshez aztán leírja hogy ÉN nem értem az összefüggéseket...

idehozza a fázisdiagramot (amit halmazállapot-diagramra keresztel át), ír pár szót a hármaspontról, de mindezt azután hogy hablatyolt valamit a párolgásról kizárólagosan a hőmérséklet értelmezésében.

nem akarom tovább offolni a topikot azzal hogy minden okoskodását szétszedjem. aki ténylegesen tájékozódni akar az majd utánanéz vagy megkérdez egy hozzáértőt, a többieknek meg úgyis mindegy.

ezen a ponton már nem bánom, pár mérnök és egy kutatóvegyész kolléga jót szórakozott az összehordott sületlenségein amikor mutattam nekik ezt a beszélgetést, innentől szerintem igazából tényleg felesleges folytatni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.