- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- TheLázs: Mi várható el a betegtől...?
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- bobalazs: Alulfeszelt GPU profilok FPS teljesítményének összehasonlítása 10 játéknál
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- GoodSpeed: POCO X6 PRO 5G 12/512 GB vs Samsung Galaxy S24 FE 8/256GB
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- MasterDeeJay: Kínai DDR5 második felvonás - Puskill PSK-D5M4800BH-16G
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
Új hozzászólás Aktív témák
-
fatpingvin
addikt
hagyjad csak, a maga módján tulajdonképpen tök vicces amit csinál
első pontban rákérdez hogy ennek mi köze a teregetéshez aztán leírja hogy ÉN nem értem az összefüggéseket...idehozza a fázisdiagramot (amit halmazállapot-diagramra keresztel át), ír pár szót a hármaspontról, de mindezt azután hogy hablatyolt valamit a párolgásról kizárólagosan a hőmérséklet értelmezésében.
nem akarom tovább offolni a topikot azzal hogy minden okoskodását szétszedjem. aki ténylegesen tájékozódni akar az majd utánanéz vagy megkérdez egy hozzáértőt, a többieknek meg úgyis mindegy.
ezen a ponton már nem bánom, pár mérnök és egy kutatóvegyész kolléga jót szórakozott az összehordott sületlenségein amikor mutattam nekik ezt a beszélgetést, innentől szerintem igazából tényleg felesleges folytatni. -
-
válasz
Hieronymus #88 üzenetére
Na de ha ennyire érdektelen, felesleges, szószátyár, satöbbi amit írt, akkor te miért érzel fontosnak egy még hosszabb választ?
-
válasz
fatpingvin #87 üzenetére
"...gőztenziót írtam, nem véletlenül. szilárd anyagoknak is van gőztenziója, ez a szublimáció során az egykomponensű rendszerben adott hőmérsékleten a szilárd fázis felett a gáztér nyomása, teljesen analóg a folyadék-gáz fázisátmenettel"
Értem. A szublimáció során.
Három probléma van azzal. amit leírtál.1. "a szublimáció során.., egykomponensű rendszerben ... a gáztér nyomása, teljesen analóg a folyadék-gáz fázisátmenettel"
Ennek mi köze van a szabadtéri teregetéshez?
A rendszer nem zárt és nem egykomponensű.2. A jég szublimációja lassú folyamat. Legalább is a Föld emberek által rakható részein. Erőteljes vákuumban lehetséges. Holdlakók előnybe vannak a szabadban szárítással.
"egy nyitott rendszerben adot hőmérsékleten a gőztenzió lesz a szublimáció sebességének fő meghatározó paramétere, a másik a gázfázis cseréjének térfogatárama, praktikusan a szellőzés."
Te tudod, miért gondolod ezt.
A meghatározó a levegő relatív páratartalma. Ha a relatív páratartalom 100%. a légcsere teljesen hatástalan. Sőt. ha a ruha hidegebb a levegőnél, ezen esetben pára fog kicsapódni rajta. Addig amíg ki nem egyenlítődik a hőmérséklet.A szellőzés/szellőztetés során alacsonyabb páratartalmú levegőre cserélik a magas páratartalmút.
Magyarul elszállítjuk a párolgás során keletkező párát a szárítandó ruha közeléből. Az összes ruhaszárító megoldás így működik.
A szárítógépek első lépésben felmelegítik a levegőt. Minél magasabb a hőmérséklete, annál magasabb lehet a páratartalma. Ha a levegő páratartalma eléri a az adott hőmérsékleten elérhető maximumot, akkor nem lesz szublimálás, de párolgás sem.
A második lépésben lehűtjük a levegőt és kicsapatjuk a vizet, a kondenzációs felületen.A harmadik probléma.
A gőztenzió csak korlátozott mértékben értelmezhető, mivel meghatározható feltételek esetén nincs folyékony halmaz állapota az anyagnak. A szilárd anyag szublimálódik gőzzé vagy csapódik ki a gőz közvetlenül jéggé.
Ilyen anyag például a szárazjég.Most messze túllépünk az olcsó trükk mosógéphez szinten.
A víz hőmérséklete és nyomása határozza meg az adott körülmények között, a víz halmazállapotát. Lehet szilárd, folyékony és gáz állapotú.
Ebből diagramot lehet rajzolni. A wikiből áthozom a víz három halmazállapotának diagramját.
Nem kell mély angol tudás a halmazállapotok felismeréséhez.
Van rajta egy nagyon érdekes pont, a hármaspont.
0.01 °C és 611.657 Pa
Ezen a nyomáson és hőmérsékleten mind a három halmazállapotban lehet a víz, egyszerre. Legegyszerűbb megérteni úgy elképzelni, hogy a víz azt a halmaz állapotát tartja meg, amiből érkezett, a hármas ponthoz. (Szokták még folyadék szerű gáznak jellemezni) ebből a pontból viszont a nyomás és hőmérséklet változtatásával, abba a halmazállapotba lehet vinni a vizet, amibe akarjuk."...a kritikus hőmérséklete alatt van, azaz a nyomás növelésével cseppfolyósítható, ez a víznél 374 °C környékén van és semmi köze az egy atmoszféra nyomáson lévő forráspontjához"
Micsoda szerencse, hogy ezt a ruhaszárításhoz nyomtad be.
De legalább pontatlan isA kritikus pont 364 °C hőmérsékleten és 218 atm nyomáson van. Ez az a pont, ahol még átmenet van a folyadék- és gázfázis között. A kritikus pont felett már nem lehetséges folyadék halmazállapota a víznek.
Ráadásul rajtad kívül senki sem tolta ide a kritikus pontot. És megcáfolod azt amit senki sem mondott vagy írt.Ismereteid vannak, csak nem érted az összefüggéseket.
Idézek tőled - neked.
"...valamint és mélázz el rajta hogy megéri-e bohócot csinálnod magadból azzal hogy okoskodsz egy olyan kérdésben amiről igencsak felszínes a tájékozottságod."Érted.
Összehordasz itt hetet-havat. Java részüknek köze sincs a beszélgetés témájáról. Ráadásul az írásod jelentős része a beszélgetőpartnereddel foglalkozik, nem a témával. Magadat minősíted ezzel és nem mást. -
fatpingvin
addikt
válasz
Hieronymus #86 üzenetére
oké, másodszor játszod el hogy olyasmiben próbálsz kioktatni amiben töknyilvánvalóan lényegesen korlátozottabbak az ismereteid az enyémnél. most már kezd egy kicsit bosszantani. nem lenne ezzel baj ha nem f*szságokra javítanád amit leírok.
gőztenziót írtam, nem véletlenül. szilárd anyagoknak is van gőztenziója, ez a szublimáció során az egykomponensű rendszerben adott hőmérsékleten a szilárd fázis felett a gáztér nyomása, teljesen analóg a folyadék-gáz fázisátmenettel. (ha a gáztér többkomponensű akkor nyilván a szilárd anyag gőzének parciális nyomása lesz ez, de ugye ez tulajdonképpen lényegtelen) értelemszerűen egy nyitott rendszerben adot hőmérsékleten a gőztenzió lesz a szublimáció sebességének fő meghatározó paramétere, a másik a gázfázis cseréjének térfogatárama, praktikusan a szellőzés. (ha nem lenne teljesen egyértelmű, ez azért van, mert a kétfázisú rendszer igyekszik a saját egyensúlyát fenntartani mint minden ilyen, azzal viszont hogy a gázfázisból a szellőzés folyamatosan eltávolítja a vízgőzt azzal az egyensúly eltolódik a kondenzált > gáz fázisátmenet felé, ugyanis mindkét folyamat ugyanolyan intenzitással menne végbe, csak a gőztérből fogy az anyag)
gőzről akkor beszélünk ha az anyag gázfázisban a kritikus hőmérséklete alatt van, azaz a nyomás növelésével cseppfolyósítható, ez a víznél 374 °C környékén van és semmi köze az egy atmoszféra nyomáson lévő forráspontjához (ami ugye adott nyomáson az a hőmérsékleti pont ami felett a gőztenzió túllépi a rendszer nyomását, ergo a teljes kondenzált fázis elkezd gázfázisba lépni, nem csak a határfelület, ezt látjuk forrásként és a fázisdiagramon ez a határvonal van a folydék és gáz mezők között).
javaslom tanulmányozd a víz fázisdiagramját illetve a többfázisú egykomponensű rendszerek fizikáját, valamint és mélázz el rajta hogy megéri-e bohócot csinálnod magadból azzal hogy okoskodsz egy olyan kérdésben amiről igencsak felszínes a tájékozottságod.
-
válasz
fatpingvin #83 üzenetére
"(a jég
gőztenziójaszublimációja lényegesen kisebb a folyékony vízénél,"Szublimáció a neve annak a folyamatnak amiben a szilárd anyag közvetlenül légneművé alakul.
Amúgy meg nem gőztartalma van a levegőnek, hanem páratartalma.
Gőzről akkor beszélünk ha a vízmolekulák hőmérséklete eléri a 100 Celsius fokot. Ez esetben lényegtelen mennyi párát képes felvenni a levegő, legalább is addig, amíg le nem hűl a gőz. Nem képes visszaváltani a halmazállapotát vízzé. -
Chaser
legenda
válasz
fatpingvin #83 üzenetére
az is hozzátartozik a páratartalom télen jellemzően kisebb mint nyáron, nyilván segít a száradásban
szárítógép meg olyan, hogy lehet bőven létjogosultsága
nyári ruhaszárítás is kinn olyan téma, ami soktényezős
ott az említett uv, de lakhat az ember forgalmasabb utak mellett is, háááát én nem raknám ki a ruhát úgy - pesti faluban belvárosi részeken láttam erkélyen szárítókat, good luck ( : -
szóval nem olyan fekete-fehér ez -
fatpingvin
addikt
fagypont felett kint teregetek. ugyanúgy megszárad, a légmozgás sokkal többet számít mint a hőmérséklet. igazából fagypont alatt is, csak lényegesen lassabb ha közben megfagy (a jég gőztenziója lényegesen kisebb a folyékony vízénél, ugye...), de száraz levegőben akkor is működik, délelőtt kidobod estére megszárad. ésszel kell teregetni, hagyni kell helyet a ruhadarabok között hogy ne álljon meg közte a telített gőztér.
lakásban meg teregetés után szellőztetsz, feltételeztem ilyen evidenciákat nem is kell említeni.a fűtés nálunk is részben fatüzelésű, ahogy a környéken elég sok helyen. a mosás nem veszi át, amennyire meg mégis arra csak annyit tudok mondani hogy ne legyél már ennyire anyámasszony katonája, semmi probléma egy enyhe fafüst-illattal. a ruhásszekrényben a levendula amúgy is erősebb lesz.
-
válasz
Meggyi001 #76 üzenetére
Mi használjuk a DM termékét.
Ősszetétele.
30% Zeolit, 10-15% polikarboxilát és kevesebb mint 5% foszfát. A többi csak térkitöltő anyag.Nincs jobb vagy rosszabb vízlágyító. Általában mindegyiktartalmaz valamennyi emulzió képző segédanyagot. De!
Nem mindegy mennyire kemény a víz és az sem mindegy melyik program fut, mekkora hőmérsékleten. Továbbá a mosószer is befolyásoló tényező.A mosószerekről röviden.
A por mosószerek olcsóbbak és hatékonyabbak. De rövid program esetében, főleg akkor, ha alacsony a mosás hőmérséklete, nem oldódik fel teljesen a por. Ekkor jobb a folyékony mosószer, mert nem képez trutyit a maradéka.
Lehet kapni oxi izéket, Állítólag mosás közben oxigén szabadul fel belőle. Ez segít foltok és a trutyii oldásában.A mosószerek és segédanyagok túladagolása nem előnyös. Az első jele a bajnak a szennyvíz cső dugulása. Az elfolyó mosó és mosogatóvíz folyamatosan hűl le a csőben és rakodna/csapódnak ki anyagok a vízből.
Több gátat képezve a csőben. Ha feketés a trutyi színe, akkor túl van adagolva a feketére kifejlesztett mosószer is.
Ha a panaszt kapsz, hogy már mos szépen a gép, azonnal érdemes takarítani.Azt gondolom, félévente ellenőrizni kell a vízkő és trutyi problémát, míg kiderül a helyes adagolás vagy eljárás.
A dob és ajtó közötti gumit vagy egy spirálrugós gyűrű rögzíti vagy műanyag, fogas gyűrű. Ez utóbbi nem szedhető szét végtelen számban. Időben érdemes egy tartalékot beszerezni. A dob állapotát lehet ellenőrizni.
A fűtőtestet a hátlap leszedésével és kettő - négy csavar eltávolítása után lehet kiszedni. Ha szenvedni kell a kiemeléssel, baj van.Trutyi vagy vízkő?
A trutyit kevéssé lehet savval oldani, viszont a szódabikarbónának nehezen tud ellenállni. Hasonlóan jó szer a nátrium-karbonát ás néven szóda/mosószóda.
Savat és karbonátot egyszerre ne használj. Nem jó ötlet. kiütik egymás. -
Adamyno
tag
LG mosógép?
Nálunk is zörgött mert a lapozás nem lett tökéletesen vízszint. Előző lakásban olyan csendes volt, hogy éjszaka is mehetett. Végülis pár hónap alatt sikerült ezt is kiszintezni úgy, hogy jó legyen. Előtte én is bohóckodtam gumilappal meg talpakkal meg mindenfélével. Most atomstabil és újra halk.
Mi eleve nem használunk öblítőszert, azzal már hatványozottan jobb a gép állapota, mert az öblítőszer lerakódik a gumitömítésekben és ott kezdenek el szaporodni az undorító baktérium és gombatelepek és az büdös + benne lesz minden ruhában ami bekerül a gépbe. Gyerek és alsóruhák, illetve a törülközők gőzös programon mennek a fertőtlenítés miatt. A mosószert is ésszel adagoljuk, mostanában inkább csak mosószódát vagy esetleg mosódiót (bár az egy ideje már nem volt). 20%-os ecet minden mosáshoz az öblítő vagy vízlágyító tartályba csodákra képes. Múltkor beszorult egy melltartópánt a dob alá. Kivettem a fűtőszálat, hogy hozzáférjek és olyan volt mint új korában. Semmi vízkő. 1-2 hetente megy a dobtisztítás (sima vízzel), vegyszerekkel talán évente 1-2x. A szűrőre is rá kell nézni néha főleg ha foszlékony ruhákat mos az ember én néha mosok rongyokat is, amiket leginkább a garázsban használok. Vagy a fürdőszobaszőnyeg ami még foszlik. Ezek után azért lehet a szűrőt takarítani, de soha nem büdös semmi! És ez a lényeg.
Az előző mosógépet úgy örököltük, az olyan mocsoktenger volt, hogy hypoval, citromsavval (nyilván nem együtt, mert az klórgázt eredményez) és semmivel nem lehetett normálisan kitakarítani. Szerintem öblítővle mostak víz helyett. Annyira tele volt lerakódásokkal és büdös telepekkel, hogy inkább kidobtam.
-
Nálunk a lakásban, a szobában szárad a ruha télen, és három gyerek is van* - mindig meg tudtuk oldani. És penészedés sem volt soha a szárítás miatt, mondjuk ez egy nagyon jó lakás, ebből a szempontból (is).
Vasalni pedig évente kb. háromszor szoktunk egy-két ruhadarabot. Nekem nincs is olyan ruhám, ami igényelné a vasalást... persze tudni kell teregetni
* igazából már néhány éve folyamatosan csökken a létszám, mert megöregednek a gyerekek
-
csibe1
addikt
válasz
Hieronymus #74 üzenetére
"(A régi mosógépben volt szárító mód, de az a gép tönkre ment. Szárítás címén befűtötte volna a teljes lakást. Új mosógép takarékos szárítási funkcióval nem fért be a konyhában lévő helyre.)"
Ezek a kombinált mosó-szárító gépek szükségmegoldások.
Ha van hely érdemes két külön gépet venni, mert a szárítógép sokkal finomabban szabályozza a hőmérsékletet, és jobban kiszűri a szöszöket is, mint a mosó-szárító verziók. -
satee76
aktív tag
válasz
fatpingvin #71 üzenetére
Megnézném 3 gyerekre azt hogy oldod meg télen. Milyen egészséges kint teregetni, mikor az összes házban fűtenek, és az égett fa és szén füstjének a szagát átveszi a kiteregetett ruha (ami persze 10 fok alatt nem nagyon fog száradni)
vagy a lakásba gondoltad? Próbáltad már 5 ember kimosott cuccait bent szárítani? Cseppet sem fog tőle penészedni télen a ház...
Vasalással egyet értek
Ja és még valami, nem kell a szárítógép után vasalni. Egyszerűen a már majdnem száraz ruhát ki kell teregetni és pár óra alatt meg szárad. De nem a frissen mosott ruhát teregetjük a házba.
Nyár egy másik kérdés, arra van a teraszon fedett, naptól védett szárító kötél.
UnA: neked is -
Srácok, és ezzel valakinek tapasztalata? Nincs rossz árban: [link]
-
"Borzasztó energia-pazarlás, nem csak önmagában, hanem a kötelező vasalás miatt is. És emellett sohasem olyan friss a ruha, mint amikor szabad levegőn tudok teregetni."
Azért egy picit árnyaltabban érdemes a szárítógépre tekinteni.
Nyáron a napon szárítani a ruhát, szinte nem kerül semmibe sem. Kellő mennyiségű UV sugárzást is kap a ruha, fertőtlenítve is van. Főleg akkor ha félidőben fordítva is van a kiteregetés.
Azért van árnyoldalai is a dolognak. A napsugárzás bontja a ruhafestékek egy részét, fakul a ruha.
Térben és időben korlátozott a szárítás.Ha már szóba hoztam az időt, akkor 10 fok alatt tragikusan növekszik a száradási idő. Magas páratartalom mellett még kellemetlenebb a helyzet. A télről már ne is ejtsünk szót.
Pontosabban ejtsünk, mert télen is kell mosni. A mosás a kisebb gond, (bár még nem értünk a mosógéppel kapcsolatos polémia végére, mivel szóba sem került mint probléma, az a zsíros - mosóporos trutyi. Ha felszaporodik szagos, baktérium nevelde és rontja mosási tisztaságot.) a szárítás a nagyobb probléma.
Télen, a fürdőszoba komfortja nyújt lehetőséget a szárításra. Nem túl nagy méretű helyiség, de legalább szellőzést sem terveztek bele. (Nálunk két lakás van egymás felett és mind a két lakás 2 szintes. A felső lakásba még fűtést sem terveztek a fürdőbe.) Egy korábbi csőtörés miatt vettünk a egy mobil páramentesítő/szárítógépet. Vagy ez a szárítógép vagy a ventilátor biztosította a ruhák szárítását.
Egyik sem volt ideális megoldás. Szóval, tettre került sor, vásároltunk egy szárítógépet. (A régi mosógépben volt szárító mód, de az a gép tönkre ment. Szárítás címén befűtötte volna a teljes lakást. Új mosógép takarékos szárítási funkcióval nem fért be a konyhában lévő helyre.)
A vásárlásnál két szempont volt fontos. Lehetőleg halkan tegye a dolgát és az energia takarékosság. A++ minősítésű, hőszivattyús szárítógépet sikerült venni, viszonylag jó akcióban. Ismeri könnyű vasalás funkciót, szóval a vasalót nem gyakran kell bemelegíteni.
Van még egy előnye, a régi kombinált eszközhöz képest. Nagyon szépen leszedi a ruha anyagából keletkező szöszöket. Sokkal tovább maradnak újszerű állapotban a ruhák. Ráadásul puhák. Gondolom ezért nem szükséges a vasalás.Nem gondolom, hogy ördögi és az emberiség elleni gondolat a szárítógép használata. Legalább is télen és rossz időben.
Tudtad?
Ha a nadrágod (blue jeans) fizikailag nem piszkos, de már a baktériumok dolgoznak az anyagában és szaga van, nem mosni kell. Elegendő 48 órára betenni a mélyhűtőbe, praktikus megfontolásból egy műanyag zacskóban. Miután kiveszed és némileg kirázod, lesz egy tiszta, szagtalan nadrágod. Az anyag színének kopása sokkal szebb árnyalatokat ad, mint a mosás.
Más ruhadarabok esetében is kipróbálható a módszer. Ráadásul energia hatékony megoldás. Még energiát is képes spórolni, ha a hűtőszekrényben hagyod felmelegedni. -
Dr. Mózes
aktív tag
Beko WUE8622XCW
Mindkét esetben képes csinálni. Berakom a ruhát, indul a program, majd csak azt hallom, hogy tesz egy 15°-os fordulatot, majd visszaugrik. Ezt megcsinálnja kb. 5-10x, majd leállítja magát. Centrinél vagy ugyanez, vagy csak kisebb fordulaton pörög. Ha szépen kézzel kiegyengetem, akkor végigfut a program, de nem ezt vártam egy modern mosógéptől.
Ezelőtt már volt garanciális hiba a géppel, akkor a hosszbordás szíjjat szaggatta szét, mondjuk a hiba előtt nem akadékoskosott, hogy nem mos. -
fatpingvin
addikt
-
fatpingvin
addikt
-
-
satee76
aktív tag
A puha ruha titka a szárítógép. 4 töltet után (28 kg ruha) a szárító ajtajában levő szűrőről kb 2mm vastag "filc" rétegként lehet leszedni a szöszmöszt
Pár apróság
Az ecet nagyon jó a fűtőbetétnek, meg a lelketeknek, hogy használt.
Az elültöltős mosógépben a víz kb a dob kb. 30%-ig áll, így az ecetes mosásnál a fűtőbetétre van hatással.
Aki szedett már szét elöltöltős mosógépet (csapágy csere) az látta, hogy a mosógép dob csillagja hogy néz ki.
Az én feleségem is megrögzötten havonta mos 20% os ecettel (1 L a gépbe, és egyből indítja a 90 fokos mosást ), a betétet szinte gyári újan vettem ki a 6 éves gépből (nálunk napi szinten mos a gép - 3 gyerek van), a dob külsejéről meg 2 óráig pucoltam a vízkövet. Csak a lágy víz kíméli a gépet, ami úgy is jut be a mosógépbe. -
Csarlee
tag
válasz
fatpingvin #38 üzenetére
Az ecet mikro méretű lyukakat mar az öntvény anyagába, ami meggyengíti azt (mint egy mosogatószivacs lyukai, úgy kell elképzelni)...
Ennél nagyobb f@szságot régen olvastam. Az ecetsav alapvetően egy gyenge sav, a tömény ecet (100%-os) tudja esetleg marni a fémeket de a mosószer sokkal reaktívabb...
-
Tikakukac
titán
Vagy a központi vízlágyítót feldobni és akkor minden géped és csapteleped is megússza a dolgokat, harmad annyit költesz tisztítószerre, sóra, lágyítókra, mert még a kocsit se tudod rendesen lemosni soha cseppmentesen ezek nélkül.
Calgon anno nagyokat ment, ugye szanaszét voltak szponzorálva, aki mást mondott rongyosra perelték és fenyegették. A Calgon a tablettás párátlanító és a tintasugaras nyomtatók tesója
-
paatrick
őstag
Jól leosztottátok szegény Calgont, pedig mióta minden mosáshoz használom "visszapuhultak" a ruháim. Előtte meg mindig kőkeményre száradva szedtem le őket a szárítóról
szóval a lágy víz nem csak a mosógépnek hanem a ruháknak is tetszik.
Az biztos hogy drága és meg kell találni hol érdemes venni, vagy ha akcióban van jól bevásárolni belőle.
-
csibe1
addikt
Ez pontosan milyen márkájú--típusú mosógép?
Mikor tilt le, mosáskor vagy centrifugázáskor?
Ilyet mostanában nem igazán hallottam; még 20 éve a félautomata mosógéppel meg előtte a Hajdu centrifugával kellett ezt játszani, ha nem egyenletesen voltak belepakolva a ruhák.
Azóta az automata mosógépünkbe csak bedobom a ruhát, elindítom aztán annyi. Centrifugálás előtt oda-vissza forgatja a ruhát, hogy jó legyen a súlyelosztás.
A felültöltős sose tetszett, nem is volt szerencsére automatában. Pár hete hallottam, hogy 5 percig nyektette a dobot a program vége után, mert nem felfelé nézett a nyílása.
Biztos jót tesz neki... -
Chaser
legenda
válasz
Meggyi001 #56 üzenetére
arról nem tudok : )
Csabroncka
pedig 8 éve ezzel vannak takarítva, nyilván beáztatva nem - a szűrők bennük igen -
de kávéfőzőt is ezzel mossuk - főzzük ki pontosabban - , 8 éves az is, de nyilván ott csak a fűtőszál van mint mosógépben
kólában a berozsdált szerszámokat szoktam áztatniazért környezetbarátabb mint direkt rozsdamaró és olcsóbb is - legalábbis volt, már drága, de nyilván rozsdamaró sem lett olcsóbb -
-
fatpingvin
addikt
válasz
Csabroncka #57 üzenetére
Tikakukacnál a pont. ezek szerves savak, disszociációs állandójuk (K) valami 10e-5 nagyságrendnél.
a vízkőoldónak használt sósav gyakorlatilag teljesen disszociál, révén erős sav.
nem mondom hogy ne hígítsd de alapvetően a savként működő ágens (oxóniumion) 20% ecetben kevesebb mint a tized százalékos sósavban.
(én nem hasraütve írtam a számokat, nem pontos de a nagyságrendek valahogy így...)
-
Tikakukac
titán
válasz
Csabroncka #57 üzenetére
Ilyen gondolatmenet mellett maximum 0.000001%-os bármilyen savat lehetne csak kapni, mert 5 év szétmar mindent az is.
Ha valaki 20%-os ecettel akar tisztán áztatni valamit, tegye. 1 percig. Ha neki 15 perce van öntse le 5%-ossal. Hasra ütve mondtam a számokat, de a logika szerintem érthető
-
Csabroncka
addikt
Nem véletlen írnak egy csomóan (gyártók) a fémalkatérszkehez gyengébb szerves savakat (citromsav, tejsav), a 20%-os ecettel nekimész a grohe csapnak, vagy egy 300 ezres kávéfőzőnek, igen nagy probléma lehet belőle. A 20% os ecet negyed óra alatt foltosra marja a krómcsaptelepet, filléres perlátoron ki lehet próbálni, rézalapig marja a krómot. Még a kóla is jobb erre amaga ~1%-os foszforsav tartalmával.
Alapvetően a koncentrációval van a gond, ha túl tömény egy sav percek alatt szétbassza a fémfelületet.
-
Tikakukac
titán
válasz
Meggyi001 #49 üzenetére
Mikor van egy gyár, abban 3 sor és a bemeneti oldalon ugyanaz az anyag van, mégis 3 markánsan eltérő árazású, 3 különféle flakonos termék a végkifejlet akkor lehet agyalni
Olaj, vízkőoldó, öblítő, mosópor és mosószer, mindenféle ápoló vackok. Valaki ha ezeket betartaná, csak arra kellene egy külön polcrendszeres 10 négyzetméteres szoba
-
A múltkor felszerelt Grohe cucc papírján rajta volt, hogy kifejezetten tilos ecettel és citromsavval tisztítani - csak és kizárólag a Grohe tisztítószerével.
-
totron
addikt
válasz
Hieronymus #45 üzenetére
Ha elfogadsz egy meglátást. Azért van ez a jelenség, mert mindig belemenős-tudományos jelleggel nyilvánulsz meg, úgy szövegezésben, mint terjedelemben, ami szerintem egyébként egy jó irány, én bírom, olvasmányos is, úgyhogy ezt ne add fel, tényleg, kell ide egy IPM-magazin feeling. De ezzel egyben bevonzod a fatpingvin-engem-féléket, s amikor a belemenésbe való belemenésre kerül a sor, ott már van, hogy nem elég a muníció. Bennem is maradt kíváncsiság, és igaz, az sincs előírva sehol, hogy neked kellene a végső válasz biztosának lenned, ennek megoldása - hogy ha úgy van - a megfelelő ponton beírása egy "ezt ilyen mélységében nem tudom"-nak. Nem érzem arcvesztésnek, mégis el van varrva a szál, meg van előzve a rossz irány. Mert így, ilyen formában ebből csak olyan tüzek gyújtogatása keletkezik amiket aztán nem tudsz eloltani. Építőleg.
-
Chaser
legenda
válasz
fatpingvin #42 üzenetére
gázálarc rlz ( :
tény, hogy elég erős szaga van, ecetes mosás után is van azért buké
nálunk nem gond, szobányi' ablak vana fürdőn és dög meleg van - energiaválság ugye, de úgy fűtenek jogszabály miatt hogy 30 fok is van csukott ablaknál, én meg nyitott ablaknál alszom mindig -
de zárt helyen nem feltétlen élmény
konyhában én is van hogy citromsavat használok ha takarítok valamit és mondjuk a só kevés, ecetet meg nem akarom letüdőzni - nyitott ablaknál is azért bele lehet nyalni - -
válasz
fatpingvin #44 üzenetére
A te érvelési hibád, hogy nem a témával kapcsolódó a hozzászólásod.. A hozzászólásod egy jelentős részében a beszélgetőpartnereddel, a másik jelentős részében a fájdalmaiddal foglalkozol.
Valóban off, mert ez már tényleg nem az ecetről szól.
-
fatpingvin
addikt
válasz
Hieronymus #43 üzenetére
ritkán szoktam ilyet írni de ezt a kérdést inkább tényleg ne erőltessük, nem szeretném ha leírnál olyat amivel úgy istenigazából kellemetlen helyzetbe hozod magad
már így is összehordtál pár butaságot. én egy tökegyszerű kérdést tettem fel, tudtok-e valami forrást arra hogy mi van egy ilyen helyzetben a két szerves savval, mert ami itt elhangzott azok félinformációk töredékei, ráadásul megkérdőjelezhető igazságtartalmú ésvagy hitelességű megfigyelésekről, én meg szívesen tanulok.senkinek nem vontam kétségbe a jóhiszeműségét, az állítások igazságtartalmát sem a bizonytalanság szkepticizmusán túlmutatóan.
forrást meg azért kértem mert érdekel hogy mások mire jutottak hogy nekem ne kelljen arra pazarolni az időmet hogy kísérletesen megvizsgáljam azt a kérdéskört amit valaki már megtett előttem. merem remélni ebben sem találsz kivetnivalót ha már próbáltad fejtegetni hogy hogyan működik a természettudomány meg úgy általában a kutatás, bár azt kell mondjam lassan nyolc éve vagyok a pályán, nem érintett különösebben újdonságkéntoffba tettem mert ez már rég nem a mosógépekről szól, de azért kicsit zokon vettem hogy olyan témáról próbáltál kioktatni amiben az elhangzottak alapján bőven tudnék neked olyan dolgokról hosszasan mesélni amiknek te még csak a létezését se ismerted. nem neheztelek emiatt de azért nemár
-
válasz
fatpingvin #40 üzenetére
Nézd.
A helyzet teljesen egyszerű. A problémák tudományos megközelítése megfigyeléssel és méréssel történik. Erre építenek elméletet.
A dolog nem attól működik vagy nem működik, hogy Én keresek neked elméleti magyarázatot vagy sem.
Az alumíniumot nem lehet értesíteni, hogy másképpen kell reagálnia a savakra, mint ahogyan teszi.A sav az sav, de a savak tulajdonságai azért eltérőek. Az emlékeim szerint nagyon nem mindegy, hogy kénessav vagy kénsav. H2SO3 vagy H2SO4, pedig alig tér a molekula összetétele.
Azért az ad némi információt, hogy a citromsavat irritáló anyagok veszélyességi osztályába sorolják. Az ecetsav viszont maró anyagok veszélyességi osztályába tartozik.
De felőlem azt hiszel, a sav ügyben amit akarsz. Ha kedved van és időd kutasd ki a választ.
Én nem savazlak téged ez ügyben. -
válasz
fatpingvin #40 üzenetére
Én tudom a választ: a citromsav nem annyira büdös
-
totron
addikt
válasz
fatpingvin #38 üzenetére
Asszem ez ennyi. Én is mindig itt akadok el. Frusztrálja a válaszolót, mert azt hiszi falhoz akarod állítani, pedig nem.
-
fatpingvin
addikt
válasz
Hieronymus #37 üzenetére
nézd, én készséggel elhiszem neked hogy a citromsav preferált az ecetsavval szemben ha mutatsz rá valami értelmes forrást ami leírja hogy mi az a kémiai folyamat ami egy mosógép belsejében releváns és a két szerves sav lényegesen eltérően viselkedik. oldatban esetleg valami fémion-komplexképződésre tudok gondolni de ahhoz ugye már oldatban kell lennie a kérdéses anyagnak. ami a gumit illeti, ott én a mosóport sokkal komolyabb potenciális korrozív anyagnak sejtem az öblítővízzel egy-két százalékosra hígított ecetsavnál.
amit linketél az ennyi alapján egy ugyancsak fogalmatlan ember félszavakból összekombinált klikkcsapdája.
nyugodtan jöhet angol nyelvű szakcikk is, lehet hogy bioinformatikus vagyok de eredetileg vegyésznek indultam és szerintem elég jó vagyok elektrolit- és szerves kémiából ahhoz hogy ne akasszon meg egy szakmai anyag.
tényleg érdekel mert szívesen tanulok új dolgokat, viszont első közelítésben inkább támaszkodnék a háttérismereteimre mint a magyarázat nélküli jobbantudó mikroblogokra.
-
válasz
fatpingvin #34 üzenetére
Az utolsó előtti mosógép leírásában benne volt az ecet használat tilalma. A mostani mosógépét nem olvastam.
https://www.mindentmegjavito.hu/ecet-mosogep/
A dob bizonyosan rozsdamentes, sav- és lúgálló anyagból készül. Annak mindegy.
Nálunk az előző garnitúra eloxált dizájn csaptelepeit kikezdte az ecet. Most nem annyira dizájnosak, de legalább tisztíthatóak.A mosógép szerelőnek meg mindegy miért hívod. Azért mert ecetet használtál vagy azért mert nem használtál.
Mind a két megoldás hasznos a zsebének. Inkább citromsav legyen -
válasz
fatpingvin #34 üzenetére
Lehet buta kérdés: most akkor belül a dob-ban és ahol víz van, ott csak rozsdamentes acél van nem?
-
Tikakukac
titán
Mosógéphez és úgy általában: gőztisztító. Perem alatti részek, rekeszek és mindenféle egyéb zughoz musthave.
-
totron
addikt
válasz
Hieronymus #1 üzenetére
(Citromsav jobb lenne, az nem károsítja az alumíniumot, ha van a gépben. De drága.)
Hogyhogy? -
válasz
Csabroncka #30 üzenetére
Köszi neked is!
-
Csabroncka
addikt
https://logout.hu/bejegyzes/csabroncka/haztartasi_kisgepek_karbantartasa_vizkotelenites_e.html
Egyébként most áttértem erre, mert a pollyt nem találtam: https://www.spar.hu/onlineshop/splendid-mosogeptisztito-tabletta-3-x-20-g-60-g/p/509137009
-
fatpingvin
addikt
a citromsav-szódabikarbóna egyszerre nem látom mi értelme van, elvégre a citromsav szépen elreagál a karbonáttal, a szén-dioxid kipezseg, oldatban meg ott marad a nátrium-citrát ami kb nem csinál semmit a vízkővel.
ezt a neodímium mágnes dolgot meg nem értem, ennek semmi köze a vízkőhöz, ha van valami mágnesezhető szemét a vízben azt megfoghatja de erre univerzálisabb megoldás lenne egy egyszerű mechanikai szűrő.
butaságoknak ne dőljünk be kérem
-
fatpingvin
addikt
válasz
Hieronymus #1 üzenetére
alapból ecetet használok öblítőnek, több okból is.
-
Bocsi mindenkitől, hogy így eltűntem. Mentek a teszt mosások. És hát helyesbíteni valóm van!
Nem jók a gumi tappancsok! Mármint, hogy fasza darabok, meg minőségi darabok, de nagyon rezeg tőle a mosógép! Hármat mostunk gumitappancsokkal és hármat anélkül. Ha a sima lábain áll, képzeljétek el, nem rezeg annyira centrifugálás közben. Azzal nagyon rezonál. Ki kellett szedjem. Mondjuk még nem vízszinteztem le, de az is megesz. Szóval aki ezzel kapcsolatban írt, annak igaza volt. Javítom is a cikkben.
A többi témára: a vízlágyítós és mosógéptisztítós javaslatokat nagyon szépen köszönjük!!!
U.i.: a lábtörlő tök jó!
-
válasz
szabonagyur #23 üzenetére
Hát most sajnos 150, de kiterjesztett garanciával, tehát összesen 5 év garanciával meg 180 ezer.
-
szabonagyur
félisten
Ilyen gépünk van, de még 100-ért vettük most már 2 éve
-
válasz
Hieronymus #1 üzenetére
(#5) FLATRONW: "Ecetes átmosást pontosan hogyan kell elvégezni?"
Nálunk lehet kapni 25% töménységű ecetet, 400 ml dózisban. Én ezt öntöm az adagolóba, amikor a vizet elkezdi beengedni.
Korábban csak akkor érdemes beönteni, ha biztos vagy benne, hogy induláskor nem szivattyúz egyet, mert akkor az ecetet azonnal távozik.
Ha később öntöd, akkor gyorsan felhígul, lassabban dolgozza meg a fűtésen a vízkövet.(#7) UnA:
Gondolom van egy érzékelő, ami védi a dobtengelyt a túlterheléstől.Más.
A mosógép alá ma már nem teszünk gumit. Nincs rá szükség.
A régi mosógépek 1 vagy 2 fokozatot ismertek a centrifugáláshoz. Az egész gép mozgott, amí nem sikerült felpörögnie a dobnak.
A mai mosógépek
sok fokozatbanfokozat nélkül tudják emelni a dob forgatási sebességét. Sokkal kisebb erők keletkeznek, amikor még sok víz van a mosásban. Nincs szükség rezgés csillapításra. -
De jó sok hozzászólás, azta
, olvasom srácok...
-
RudY
addikt
Hosszú évek óta citromsav és szódabikarbóna keverékét használjuk minden berendezésnél vízkő- és szagmentesítésre, de tisztításhoz is (pl. lefolyó, zsíros konyhai eszközök, kormos grill stb.).
Fiamnál az új géphez ilyen neodymium mágnes került beszerelésre: majd meglátjuk a teszteléskor.
-
-
Csupingo
veterán
Az hagyján, de régebben, mikor még nem volt mindennek az egekben az ára, egy egyszerűbb fűtőszál 1500-3000Ft volt. Kb. 2x annyi, mint akkoriban egy doboz calgon. Ha semmit se használnál, akkor is mondjuk 5-7 év alatt "enné" meg a vízkő a fűtőszálat, aztán vehetnél egy újat 2000 Ft-ért. Ki lehet számolni, 6 év alatt mennyi lenne a calgon.
-
Chaser
legenda
mi havonta mossuk ki ecettel, néha sóval is 90 fokon - a magas hőmérséklet is "dúrja" a vízkövet -
calgon meg ilyen bs-ek pffffffff : )
8 éves ez a mosógép , belül nem láttam de újszerű lehet
másik lakásban 10 éves volt a gép mikor eljöttem, calgont az se látott) itt meg extra kemény a víz ráadásulvegyszert ahol lehet kerülöm, a rozsdamentes mosógatót pl remekül lehet tisztítani akár konyhasóval is
-
Csupingo
veterán
A 2-3 havonta történő ecetes átmosás nekünk is bevált. A múltkor direkt ránéztem a 15 éves gép fűtőszálára, úgy nézett ki, mintha fél éves lett volna. Mi 2 liter ecetet szoktunk a dobba önteni, az első vízvétel után, de szerintem simán is beöntheted a mosás elején. A mienk felültöltős gép, tenálad már nem lenne szerencsés kinyitni az ajtót, ha a fölé ér a víz.
Aztán 90 fokos mosás természetesen ruhák nélkül.
Nem kell folyamatosan drága calgonnal szórakozni. -
-
"odafolyna"
Calgon helyett egy evőkanál timsó: olcsó és jó vízlágyító.
-
lsebestyen
addikt
Bosch Serie 6 mosógép használatiban ki volt emelve, hogy tilos bármit is a lábak alá tenni.
-
mephi666
nagyúr
jaja, vízmértékkel én is jól belőttem aztán 1200as centrifugán se kezd mászkálni
...mondjuk lehetett izzadni, mert vagy 70kg a gép és a bejárati ajtó előtt tették le... onnantól 1 kisebb küszöbön keresztül rángattam el a fürdőszobáig, ahová már emelni is kellett (kb 1.5x1.5 méteres szabvány panelfürdő, ami vagy 10centivel magasabban is van, mint a folyosó)
+1 tipp: az ajtó és a gumi közé szeretnek beszorulni alul hajszálak, amire érdemes figyelni, mert ha sok összegyűlik, nem zár megfelelően az ajtó és elkezd csöpögni működés közben
-
válasz
Hieronymus #1 üzenetére
Mitől jobb a citromsav, mint az ecet egy mosógépbe?
Az egyetlen hely, ahol jobb, azok az élelmiszerrel kapcsolatos helyek (kávéfőző, vízforraló stb.), ahol az ecet erős szaga nem annyira kellemes.A vizes részeken (pl. gumiszegély) sem kizárólag baktériumok tenyésznek, hanem észrevehetőbb a gombák - mint pl. a penészfélék - fekete-barna elszíneződése.
-
Dr. Mózes
aktív tag
Mi is vettünk annó a felültöltőshöz gumi szőnyeget, aztán amikor megvettük az elöltöltős Beko-t, az alá is betettem, de táncolt össze vissza a mosógép tőle, úgyhogy azt kidobtam, a mosógépet rendesen beszinteztem, és azóta meg se moccan a gép.
Mi mosás után ki szoktuk venni az adagolót, és nyitva hagyjuk a dobot is, hogy rendesen kiszellőzzön a gép + havonta / kéthavonta egyszer a DM-es mosógéptisztítóval lefuttatunk egy tisztító programot.Ami nagyon idegesít az elöltöltősben, hogy sokkal érzékenyebb a ruhák eloszlására. Ha véletlenül nem figyelek eléggé és nem arànyosan rakok ruhákat a dobba, akkor simán letilt a gép, és kezdhetem elöltől.
-
FLATRONW
őstag
válasz
Hieronymus #1 üzenetére
Ecetes átmosást pontosan hogyan kell elvégezni?
Adagolóba kell önteni, vagy közvetlenül a dobba, vagy mindkét helyre lehet? -
válasz
Sleeper987 #3 üzenetére
Köszi neked is!
-
Sleeper987
csendes tag
Igen, a gumigyűrű tisztítását én is csak ajánlani tudom, amit még én csinálok az az öblítő és mosószer adagoló tisztítása. Nálam rendszeresen koszosodott, így én azt minden mosás után áttörölgetem. Egyszerűen ki lehet húzni a gépből.
Ha ezeket megteszed akkor a 5-6 éves mosógéped is úgy fog kinézni mint egy új. -
válasz
Hieronymus #1 üzenetére
Köszi a hasznos tanácsokat. Ez az első előltöltősünk. Asszony most itt áll mellettem, és olvassa, amit írtál
....na már ki is töröltem a gumit. Eurofamily: akkor ezért láttunk citromsavas vízlágyítókat 2 napja, amikor elő akartunk készülni a mosógépre. Csak még nem vettünk semmit.
-
Lehet kapni olcsóbb vízlágyítót.
Amúgy havonta 1 ecetes átmosás sokat javít a vízkő helyzeten (Citromsav jobb lenne, az nem károsítja az alumíniumot, ha van a gépben. De drága.) Magas hőmérsékleten, rövid programmal, üres dobbal mosva. Ezzel a vízkő problémát letudtuk.
A mosógépekhez lehet kapni tisztító folyadékot, ami a többi szennyeződés ellen van. Azokat sem kell megvenni. Mosogatógép tablettából 1-2 darabot érdemes használni. Hosszabb program, elegendő 60 fokon átmosatni a gépet.
A mosógép elején, valahol alul van szűrő, ami az elhasznált vizet szűri a nagyobb kostól. A tisztító mosás után azt is ki kell tisztítani.
Évente egyszer, a vízcsövet csavarozd le mosógépről és az ottani szűrőt is takarítsd ki. Ha sok szennyeződés gyűlik össze, akkor gyakrabban.
Ezzel a belsőrészek tisztítása letudva.A mosógép ajtó és a dob között van egy gumi idom, amit üstszájguminak neveznek. Ennek van egy szutyok gyűjtő része, amiben a nagyobb dolgok is bekerülnek. Aprópénz, zokni, papír zsebkendő, ...
Ezt minden mosás után érdemes tisztára törölni. Kiváló nevelőhelye a baktériumoknak.Általában ez a gumi adja fel leggyorsabban a harcot, Ezt házilag is ki lehet cserélni, ha van egy kis szerelési gyakorlat. A fűtő egység is cserélhető házilag, ha mégsem volt optimális a vízlágyítás.
A mosóporok hatékonyabbak a folyékony mosószereknél. A minden egybe pods előnyeiben sem hiszek.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
lo Új lakás, új mosógép. Igen, jól látjátok a képen, a víz elvezetés még nincs megoldva a falba, talán majd holnap. A régi...
- Apple IPhone 13 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- Apple iPhone 14 Pro Max 128GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- Apple iPhone 16 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,24 hónap garanciával
- Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 256GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- Samsung Galaxy A56 5G 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- Kingston KC2000 500GB M.2 PCIe (SKC2000M8/500G)
- Nagyon különleges Lenovo laptop!! (i7, HD4600 + Nvidia GT755M + GT755M, SSD, cserélhető VGA, SLI!!)
- Videokártya Hűtés Segéd 92 - 120 mm Ventikhez / 3070 3080 3090 4070 4080 4090 Ti Super / AMD-hez is!
- 9700x februári vásárlás,foxpost az árban
- Gran Turismo 7 - PS4
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG STRIX Z590-E Gaming Wifi alaplap garanciával hibátlan működéssel
- NVIDIA Quadro M2000 4GB 128bit GDDR5 videokártya
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A22/Samsung Galaxy A23/Samsung Galaxy A25/Samsung Galaxy A05s
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S25, Samsung Galaxy S25 Plus, Samsung Galaxy S25 Ultra
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest