Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) erdey_a


erdey_a
őstag

kopipészt?

Vérboci

(#2) #43960832 válasza erdey_a (#1) üzenetére


#43960832
törölt tag

...gyanús. :DD

(#3) Andie


Andie
őstag

Köszönjük az érdekes cikket! Nekem mondott új dolgokat.
Kicsit mélyebben a témába ásó infók: [link] , jobboldalt Tartalom -> Csernobil.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#4) Rive


Rive
veterán

[link]

Különösen az utolsó bekezdésre hívnám fel a figyelmet:
A kutatócsoport 2000 óta tanulmányozza Csernobil környékén az élővilágot, és arra jutottak, hogy bár helyi növények és állatok esetében háromszor nagyobb a genetikai elváltozások, mutációk előfordulási sűrűsége, mint általában, a nukleáris katasztrófa hosszú távon kisebb kárt tett az élővilágban mint az emberi tevékenységek, például a gépesített mezőgazdasági termelés.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Még vírus is született e nap tiszteletére.

[link]

Ezen a napon ''tette tönkre'' a cih a vinyókat, és ha tudta akkor bios-t telenyomta szeméttel, aminek következtében a géped egy rakat ócskavassá változott. Akkor még nem írtak bios minden sarkon.

[Szerkesztve]

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#6) kavicssli


kavicssli
addikt

Sziasztok ide is tarozik meg nem is hogy volt egy film amit a national geographic leközölt annó és bemutatta a Csernobili balesetet..Erről a filmről tud valaki vmit?

"Tanulni mindig érdemes, mert egy idő után a tanulásba fektetett munka meghozza a gyümölcsét, s mint tudjuk, a gyümölcsből PÁLINKÁT lehet főzni!"

(#7) ÉM válasza kavicssli (#6) üzenetére


ÉM
tag

Az NGC-n a katasztrófák nyomában című sorozat egyik része foglalkozik csernobillal. A Discoveryn is volt pár film róla: A csernobili csata, Nulladik óra, stb.
Ezeket megvannak divxben, azért vagyok ilyen jól informált :D

Amúgy, ha már évforduló van, talán számíthatunk rá, hogy ismétlik mostanság ezeket a filmeket. Legalább is a szerkesztők helyében én ezt tenném. :U

(#8) #43960832 válasza ÉM (#7) üzenetére


#43960832
törölt tag

Én már nagyon rég keresem az Atomkatonák című filmet, szintén a Discovery-n volt. Nincs meg esetleg?

(#9) Vamp


Vamp
senior tag

''A nyugati atomerőművekben a reaktorelemeket vízzel hűtik.''


Ez az állítás teljes mértékben igaz, azonban az RBMK (a csernobili, valamint több szovjet reaktor neve) reaktorokat is vízzel hűtik, a technológiák között a különbség abban rejlik, hogy az RBMK esetén a szabályozórudak felületének egy részét grafit fedte, a neutronnyelő bóracél mellett. Csernpbil esetében a visszavett hűtővízmennyiség miatt odabent megszaladt a xenontermelődés, ami irreálisan magasra nyomta a szabályozórudakat. Innen nem volt megállás, a túlhevülés miatt elgörbültek a rudak, visszatolni nem lehetett őket.


Vízet tehát mindenhol alkalmaznak, a különbség a szaályozórudak felépítéséből adódott.

(#10) ktg3


ktg3
őstag

nekem tetszik:R

(#11) SLYM válasza erdey_a (#1) üzenetére


SLYM
veterán

ha az, ha nem, nagyon érdekes írás

(#12) SLYM válasza SLYM (#11) üzenetére


SLYM
veterán

LOL! mosthogy nézegettem a képeket ott a 6. képen ott a Stalkerből jól ismert óriáskerék :Y mekkora jó :D

[Szerkesztve]

(#13) SLYM válasza Vamp (#9) üzenetére


SLYM
veterán

erről jut eszembe

''A reaktormag teljes leolvadása azonban nem történik meg, és a tüzet néhány nap alatt eloltják. Így a reaktormag teljes radioaktívanyag-tartalmának csupán 3,5%-a szabadul ki''

mi lett volna ha kijön az egész :Y jól benéztük volna...

(#14) erdey_a válasza SLYM (#11) üzenetére


erdey_a
őstag

bizonyítékaim vannak ;)

Vérboci

(#15) SLYM válasza erdey_a (#14) üzenetére


SLYM
veterán

[kép] :D

(#16) horvathd válasza Vamp (#9) üzenetére


horvathd
aktív tag

Kicsit pontositanek.
A hiba nem a szabalyozorudakban volt, mert az neutronelnyelo anyagbol keszul minden esetben.
A baj az volt, hogy az RBKM-ekben a moderator grafitbol keszult, ami szukseges a neutronok lassitasahoz, hogy ujra maghasadast tudjanak letrehozni.Csernobil eseteben, a viz elforrt, de a moderator tovabbra is ott volt, tehat a lancreakcio tovabb folyt.
A modern nyugati reaktorknal (koztuk a paksiak is) ugyanazt a vizet hasznaljak moderatornak es hutokozegnek, igy ha elforr a viz, akkor a lancreakcio is leall.

Udv.: David

Ui.: Elnezest az ekezetek hianyaert.

"The Kid just rages for a while."

(#17) Vamp válasza horvathd (#16) üzenetére


Vamp
senior tag

Akkor úgy mondanám, a hiba a szabályozórudak tervezésében volt.

(#18) horvathd válasza Vamp (#17) üzenetére


horvathd
aktív tag

Nem, a szabalyozorudak es a moderator az ket kulonallo dolog.
A balesetnel a kezelok huztak ki a szabalyozorudakat, de a grafit fixen bent volt a reaktorban.

"The Kid just rages for a while."

(#19) bbandi válasza horvathd (#16) üzenetére


bbandi
tag

Nem venném olyan szigorúan a ''nyugatit'' meg ''keletit''. A világ 3 első reaktora is RBMK rendszerű volt amerikában. Igaz hogy csak néhány évig mentek, és ha jól emlékszem amíg mentek néhány mérföldes közelükben civil nem lehetett, de nyugati volt.

(#20) horvathd válasza bbandi (#19) üzenetére


horvathd
aktív tag

Igazad van, akkor ugy modositanek, hogy a korszeru nyomottvizes reaktorok ...

[Szerkesztve]

"The Kid just rages for a while."

(#21) george11


george11
senior tag

Egy képgaléria a témához kapcsolódva : [link]

"5 millióból kijön? Fater megállt, visszafordult mint egy veszkó hős és annyit kérdezett teljesen rezzenéstelen arccal: -Mit is mondott azokról a pillangókról...?"

(#22) Vamp válasza horvathd (#18) üzenetére


Vamp
senior tag

http://www.npp.hu/tortenelem/balesetek3.htm


Lap közepe.

(#23) Vamp válasza george11 (#21) üzenetére


Vamp
senior tag

Úristen, micsoda beteg galéria... Bár szerintem a grafikák a falakon photoshoppal készültek...

(#24) horvathd válasza Vamp (#22) üzenetére


horvathd
aktív tag

A leiras jo. Engem az zavart meg, hogy eloszor azt irtad, hogy a keletkezo xenon nyomta ki a szabalyozorudakat, pedig nem, azokat az operatorok huztak ki.

"The Kid just rages for a while."

(#25) bLaCkDoGoNe válasza SLYM (#12) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Amit május 1-én akartak felavatni, így végül soha nem használták.

Néhány érdekes videó Pripjaty témában:
Pripjaty építése: [link]
Pripjaty mindennapjai és kitelepítés utáni sivársága: [link]
Ghost town:
[link]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#26) bLaCkDoGoNe válasza Vamp (#23) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Nem, azok igaziak. Volt egy pár ún. ''művész'' ([link]), akik még ott is életcéljuknak érezték, hogy a baleset 20. évfordulójára összefossák a falakat.

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#27) Jégkokó válasza bLaCkDoGoNe (#26) üzenetére


Jégkokó
veterán

Én biztos be nem merném oda tenni a lábamat, még vmi bajom lenne, hiányzik az a fenének se.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#28) Silivrian


Silivrian
csendes tag

Halálosnak a 6 sievert akut dózist tartják. Az évi természetes eredetű háttérsugárzás dózisa 1 sievert.

Azért egy picit sok lenne a halálos dózis hatoda a temészetes sugárzás. A háttérsugárzás inkább 2-3mSv/év. ld.: [link]
Iletve mindenki kikalkulálhatja a pillanatnyi mérések alapján: [link]
(kb-ra, persze)

Egyébként jó az írás. :)

(#29) ÉM válasza #43960832 (#8) üzenetére


ÉM
tag

Sajnos az nekem sincs meg. :(

(#30) Renegade88 válasza george11 (#21) üzenetére


Renegade88
tag

Milyen kihalt környék. :Y Tiszta STALKER

Az a temetős kép a legbrutálabb ;]

"Egyensúly kell amíg állsz"

(#31) sh4d0w válasza ÉM (#7) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az NG filmje egy kalap sz@rt nem ér e témakörben; teljesen egyoldalú és felületes. Két operátor nyakába varrja az egész balesetet és kellőképpen elhallgatja az atomerőmű vezetése és a főmérnökök hibáit. A Discovery-s Csernobili csata c. film már jóval többet ér.

A cikk írójának meg: Csernobil az önfeláldozás hőskölteménye. A baleset utáni napokban a nagyobb baj elhárítása érdekében tűzoltók, munkások és katonák ezrei teljesítették a kapott utasításokat, noha tudták, hogy ezzel saját életüket kockáztatják.

Namármost, ez így konkrétan nem igaz. Senkinek nem mondták meg, hogy egy sugárfertőzött területre mennek bármiféle védelem nélkül, csak annyit közöltek velük, hogy a baleset következményeinek felszámolásában kell segíteniük.

A grafittűz 10 napig égett (bórozott homokkal próbálták oltani helikopterről), nem oltották el hajnali 5 órára...

https://www.coreinfinity.tech

(#32) sh4d0w válasza Rive (#4) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Tavaly vmikor volt egy cikk Csernobilról egy másik oldalon (valaha supergamez névre hallgatott), ott azt írták, hogy a növényzet pl. burjánzik, mert az ember, aki kordában tartaná az őserdőt, alhúzott onnan...

https://www.coreinfinity.tech

(#33) DAni198


DAni198
csendes tag

No azért említsük meg a Three Mile Island-i atomerőmű balesetét is, ugyan a környezeti szennyezés nem volt túl jelentős, de igen komoly hibákra derített fényt.
[link]

[Szerkesztve]

NEC MultiSpeed HD laptop, V30-as proci (turbo286 klón), 640k(-nak elég nek kell lennie), 20MB vinyó, CGA video, 640x200 LCD :)

(#34) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olvassátok el a wikipédiás cikket a történésekről, sok teknikai részletet is írtak, beleértve természetessen az okokat... [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35) cizoe


cizoe
őstag

azok a graffitik nem photoshopposak. íme a bizonyíték: [link]

(#36) sh4d0w válasza DAni198 (#33) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Igen, ott is elég későn vették észre, hogy nyitott primer kör... szerencsére a szűrők nem nagyon engedtek ki radioaktív részecskéket.

https://www.coreinfinity.tech

(#37) Retro11


Retro11
senior tag

Akkor ezen a környéken ma már senki sem lakik?1az1ben ugy maradt?És az erőművet hogy tudták leállítani olyan hamar?Mai napig is őrzik a területet?Sugárzás mértéke?

[Szerkesztve]

(#38) Yushchenko válasza Retro11 (#37) üzenetére


Yushchenko
őstag

Sok öreg már visszaköltözött. A területet úgy tudom, repce termelésére használják majd, amiből bioüzemanyag lesz. Amúgy nem állították le olyan hamar, a többi block meg ha jól tudom 2000-ig üzemelt.
mod: jaja katonai ellenörző pont van, de szervezett út keretébe, be lehet menni, ha valakinek olyan kedve van. Pl itt: [link]
Sugárzást nem vágom, de úgy tudom, ahogy megy szét a beton szarkofág, egyre gázabb lesz, de valami fém cuccot szeretnéának ráhúzni.
mod2: Amúgy Pripyat-ot a jövő városának nevezték :(

[Szerkesztve]

(#39) #43960832 válasza ÉM (#29) üzenetére


#43960832
törölt tag

Kár. Nagy hatással volt rám az a film. (Egyébként rosszul emlékeztem, a Spektrumon adták.)

(#40) shark300 válasza DAni198 (#33) üzenetére


shark300
tag

Minden rendszer a gyakorlatban annyira jó, mint amennyire a kezelői felkészültek a hibákra...

Ha egy hirdetésem lejárt, akkor már nincs meg az a termékem.

(#41) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#34) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

1:23:40-kor az üzemeltetők megnyomták az AZ-5 („Vészhelyzet elleni védelem 5”) gombot, ami elindította az összes szabályzórúd azonnali visszaillesztését („scram”). Nem tudni, hogy ezt azért tették, mert már észlelték a vészhelyzetet, vagy csak azért, mert befejezték a kísérletet és le akarták állítani a reaktort a karbantartás megkezdéséhez. - Így a Wiki-n, ami marhaság. A gőzrobbanáskor (ez volt az első robbanás) még semmiféle végeredménye nem volt a kísérletnek, ellenben a reaktorteljesítmény a hibás tervezésű szabályzórudak miatt megugrott. Ezt látva rendelték el a SCRAM-et, de a hőtől elgörbült vezetőcsatornákba a szabályzórudak már nem voltak képesek becsúszni - ebből következően a reaktor már irányíthatatlan. Nem mellesleg a nyugati atomerőművekben az automatikus SCRAM-et nem lehet irányítani, kikapcsolni. Amit Diatlov ír a naplójában az semmi más, mint mosakodás.

Jah, még egy apróság a wiki cikkéről: a reaktorépület tetejét egy kémiai robbanás söpörte le, nem a gőzrobbanás - az csak a reaktorfedelet repítette le a reaktortartályról.

[Szerkesztve]

https://www.coreinfinity.tech

(#42) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Emléxem, csak napok múlva tudtuk meg, hogy katasztrófa történt, próbálták titkolni. Én kollégista voltam győrben 1986-ban. Beszéltek az emberek furcsa, de valószínűleg igaz dolgokat. Például hogy az Izotópdiagnosztikai laborban nem tudtak dolgozni, és a röntgenosztályokon dolgozók nem értették, hogy a köpenyükön viselt dózismérők miért mutatnak ekkora kapott sugárzást.... Emléxem 1986 május elsejére, elmentem motorozni, sütött a nap, aztán hirtelen hatalmas zuhé támadt, elindultam haza motorral egy rövidujjúban, estem akkorát egy kanyarban..emiatt maradt meg az a nap az emlékeimben. Jó pár évvel később hallottam, hogy aki abban a május elsejei hirtelen esőben megázott, az jó kis radioaktív csapadékot kapott, ugyanis Fertőszentmiklós környékére kapta a legnagyobb sugárzást magyarországon, ide hozott a szél valami felhőt. Írták is az újságok, hogy semilyen esőben megázott dolgot ne fogyasszunk, például salátát, na ezután szinte minden nap kaptunk salátát a koleszba, gondolom fillérekért adták. Mintha most lett volna, pár éve, pedig 21 éve történt....

(#43) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#41) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

''Jah, még egy apróság a wiki cikkéről: a reaktorépület tetejét egy kémiai robbanás söpörte le, nem a gőzrobbanás - az csak a reaktorfedelet repítette le a reaktortartályról.'' -ezt énis így tudom, több músorban is ezt említették, hogy csak a reaktort vetette szét a gőzrobbanás.
Azt viszont hogy a vezetőcsatornák görbültek el, azt még nem halotttam, a látott műsorokban a szabályzórudak görbüléséről beszéltek. Meg azt is mondták, hogy a grafittal bevont szabályzórúd csúcs ért be a reaktorba először, ami még egy kicsit gyorsított a reakción.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44) cizoe válasza Zoli bácsi (#42) üzenetére


cizoe
őstag

Az órák 1óra 24kor álltak meg.
video: [link]
kép az óráról: [link]

(#45) 3psilon válasza sh4d0w (#41) üzenetére


3psilon
aktív tag

Bizony.
Csernobil 100% emberi hiba volt. Azért rosszabb a reaktor felépítése, mert nem önszabályozó, és így fizikailag el lehet rontani.
Ők megtették. Minden biztonsági rendszert kikapcsoltak, mert azt akarták tesztelni, hogy alacsony teljesítmény esetén hogy fog menni a hűtővizet forgató turbina. Még a legalapvetőbbeket is. Nem számoltak a reaktormérgekkel (hasadványok, amik megeszik a lassú neutronokat). Emiatt kihúzták a moderátort...

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#46) SDB


SDB
csendes tag

Üdvök!

Jártam Csornobilban, ha kérdésetek van, ki vele!

(#47) DArchAngel


DArchAngel
tag

Engedjétek meg, hogy megemlékezzem azokról a helikopterpilótákról is, akik jól tudták, hogy a halálba mennek, mikor az égő reaktor fölé vezényelték őket.
Sorban szálltak fel, hogy nehéz bór-karbid rakományukkal az égő rektorból kiáramló, radioaktív füstbe repüljenek. Azután ismét felszálltak, és újra, és újra...
Négy pilóta a helyszínen életét vesztette nap végére, gépeik kavicsként zuhantak a reaktor felett örvénylő forróságból a földbe. De a többiek repültek tovább, és tovább...
Még napokig...
Senki sem készített felmérést, hányuk halt meg azóta a sugárzástól. A volt Szovjettunió propagandája eltüntette további sorsukat, mint ahogy térségbe rendelt több száz más katonáét.
De nem törölhették el a tetteiket...

[link]

''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

(#48) Viktor0610 válasza SDB (#46) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

[GONOSZ]Mennyire tartod magad sugárzó egyéniségnek?[/GONOSZ]

Komoly kérdés:
Nem féltél odamenni a radioaktívitás miatt?

Samsung Galaxy A54

(#49) tkazmer válasza cizoe (#44) üzenetére


tkazmer
addikt

Nem semmi video....én egy NGC újságban olvastam róla elég sokat, és persze sok képet is mellékeltek, amelyek között volt egynéhány igen érdekes, főleg pripjaty-ról.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#50) tkazmer válasza SDB (#46) üzenetére


tkazmer
addikt

Folytatva Viktor0610 gondolatmenetét: nem érnek esetleg hátrányok emiatt(félnek tőled, mert sugározhatsz stb)?

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.