Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

VP9 kódolású lett a youtube videók túlnyomó többsége.
Ez nagyon kis helyen (=kis sávszélességigény) tudja a nagyfelbontású videókat tárolni.
Viszont vagy hardveresen támogatja a vga a lejátszást, vagy szoftverből kell izzadni, márpedig a pár éves processzorok már izomból csinálják. Emiatt egy 1080p videó már szétterhel egy régebbi i3 processzort.

Hogy miért csinálják? Pénz :)
Percenként 8 órányi videó kerül fel a youtubera. Ha naponta csak pár tíz terabájtot megspórolnak egy új tömörítéssel, azzal évente dollárszázezrek maradnak a zsebben és mindössze egy új kódolást kellett bevezetni.

Ja, meg ezek a cégeknek bizony fizetniük kell a szolgáltatóknak az átvitt adatmennyiségért, tehát érdekük, hogy kevesebb adatot vigyenek át. Ebből is csurran-cseppen.

[ Szerkesztve ]

(#2) PuMbA


PuMbA
titán

"miért kell egy közepes kategóriás core 2-es proci ugyanahhoz a fostos videó lejátszásához amit pár éve egy tetves P4 is kiköhögött?"

Mert ma sokkal jobb minőségben és kevesebb adatmennyiséggel megy ugyanez, azaz a kódolás komplexitása jóval nagyobb, tehát gyorsabb proci kell hozzá. Ami régen 1 DVD-nyi volt, azaz 4,7GB, azt ma 350MB-ba megkapod ugyanolyan kép és hangminőségben. Amúgy irdalmatlan gépigény most se kell neki. Egy használtan 10k-s Pentium G4560 procis gépemet adtam el nemrég és az simán lejátssza. Akinek nincs tízezer forintja egy processzorra az meg nem néz YouTube-ot, de nem hiszem, hogy ez az ár bárkit is megborítana manapság.

[ Szerkesztve ]

(#3) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Azért ez egy összetett kérdés.

Először is ki használ már Core2 meg hasonlókat?

Sokan szidják, hogy jujj a Celeron N4000 és hasonló procik hogy még a Core 2 teljesítményszintjét sem érik el. Az lehet, de 5 millió kódolást támogatnak, köztük a Youtube hoz valót is... Ami nem a nyersz számítási kapacitást viszi el. Pl ugye a H,264 meg HEVC és szerintem holnap reggelig sorolhatjuk a hasonló dolgokat, ami miatt gyorsabbak a mai procik, még a gyengék is. És töredék teljesítményfelvétel mellett.
De igen valóban igazad van, az utóbbi időben a komolyabb procikon is észrevehető a youtube teljesítményigénye. De elmondom, hogy ebben az is szerepet játszik, hogy egyre több a reklám, ergo a böngésző is több cachet használ és hasonlók. Nekem ez a véleményem, cáfoljatok meg.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#4) Domonkos válasza Lalikiraly (#3) üzenetére


Domonkos
Ármester

>Először is ki használ már Core2 meg hasonlókat?
Ha nem szeretnel ME-t futtatni, akkor nincs sok valasztasod.

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#5) huskydog17


huskydog17
addikt
LOGOUT blog

Nagyon egyszerű: kodekváltás és bitráta növelés

Kezdetben a YT nem H.264-et használt, hanem sokkal elavultabb, kevesebb számítást igénylő kodeket (H.263 vagy még régebbit). Később bevezették a H.264-et (AVC), amely nyilván magasabb gépigénnyel rendelkezett, de jóval szebb minőséget is hozott. Az után érkezett jó néhány éve a VP9, ami megint csak több számítást igényel, mint az AVC, de lényegesen szebb is a képminősége, főleg alacsony bitrátánál.
Ma pedig folyamatban van az AV1 bevezetése, ami megint magasabb gépigényt hozott, cserébe hatékonyabb a VP9-nál is, az AVC-nél pedig sokkal.
Az elmúlt 15 évben a bitráta is emelkedett, így nyilván a CPU-nak azonos kodek és felbontás mellett több munkája lett. Összegezve: fejlődés, a YT képminőségben nagyot fejlődött az elmúlt 15 évben, te pedig ugyanazzal a 15 éves hardverrel akarod nézni. Min csodálkozol?
Amúgy nem értem miért ilyen muzeális CPU-kon próbálsz YT-ot nézni, azokon elégedj meg a 240p-el. 2006 óta az összes VGA hardveresen gyorsítja az AVC-t, ma már a leghitványabb (modernebb) CPU és okostelefon is elboldogul az AVC-vel még 1080p-ben is.
Vagy tegyél az ős CPU mellé egy olyan VGA-t ami gyorsítja legalább az AVC-t és problem solved.

Mire megírtam ezt a hsz-t, már többen is megelőztek. Ahogy írták is mások is: egyszerűen fejlődnek a kodekek, egyre komplexebbek, egyre hatékonyabbak, de ez több számítással is jár.

Engem nagyon meglep, hogy ezen értetlenkedsz, azt hittem, hogy ez számodra is evidens.

Fogj egy első generációs PCI-E lapot, rakj bele egy GT 1030-at és 4K60fps-ig nem lesz semmi gondod.

[ Szerkesztve ]

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#6) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Amúgy bocsánat a parasztos válaszért (nem szokásom).
De ez olyan, hogy Core 2 vel Youtube videót nézni, mintha 286-ossal DVDt akarnál nézni.
És igen tudom még C64 en is megoldották, hogy mozgóképet tudjanak kihozni belőle.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#7) PuMbA válasza PuMbA (#2) üzenetére


PuMbA
titán

"és az simán lejátssza."

Az kimaradt a végéről, hogy: "az 1440p-t is".

[ Szerkesztve ]

(#8) Gdi


Gdi
senior tag

Videó kodekek és utasításkészletek (és/vagy),
hasonló a helyzet, mint anno az MMX-szel volt.

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#9) aprokaroka87


aprokaroka87
nagyúr

Simán lehet hogy régebbi Procira nem is lehet jól skálázni a mai modernebb pl vp9 kódeket.

Android telefonok esetében meg már szinte standard szabvány a vp9 hardveres support, lassan egy alsó közép, középkategóriás telefon is viszi a 4k@30fps youtube videót.

Igaz itt szinte már alap a minimum 8 magos cpu.

(#10) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Először is szeretném megköszönni mindenkinek a válaszát, egyszerű érthető, lényegre törő ahogy leírtátok, tényleg köszi! :R
Lalikiraly! Rengetegen! Az a nagy helyzet, hogy sok, nagyon sok hasonló kaliberű laptop fut, amit nem szeretnének lecserélni, és egy laptopnál nem oldod meg egy egyszerű alaplap+proci cserével... Nagyon sokan kérnek meg, hogy olcsóból oldjuk már meg, hogy menjen a régi laptopjukon a Youtube... Elég sok laptopot upgradelek ilyen T2000-ről, T7200-ra... Ez még így nagyjából okés, de ki tudja meddig...

(#11) aprokaroka87 válasza bacsis (#10) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Nem sokáig, a Google bármikor dönthet úgy elkezdi ki vezetni pl a h264-et.

Lehet már rég megtette volna, ha a vp9 normálisan lenne supportálva minden esetben.

De most itt az AV1, pár év kiderül hogy mennyire lesz " alap " YouTube formátum :)

(#12) angyalpc2 válasza bacsis (#10) üzenetére


angyalpc2
aktív tag

Itt inkább az a kérdés, hogy lehet fel upgradelni a kodeket.

Igen hardveresen.

Én egy R40-nél futottam bele, hasonlóba.
ott miniPCI van így kb sehogy

De egy core 2-esen már van PCI express port, és léteznek h.264-es minipci express bővítők

(#13) Soderes


Soderes
aktív tag

Erőforrás igényesebb lett.
Ez nem azért van, mert vegyél jobb gépet. (Illetve van egy kis köze hozzá, de erre majd kitérek) A technológia fejlődése miatt.

Változtattak kódolás technólógiát VP9-re, hangban Opus-ra. A jobb, rugalmasabb streaming miatt. Ezek a codecek majdnem erre készültek. Sokkal kisebb helyen, kisebb sávszéllel jobb minőséget nyújtanak, mint a régebben használtak. Negatívuma hogy VP9 és az Opus szereti a processzor időt.

HTML 5-re váltottak. Ők is leharapnak egy darabot a cpu-ból, mem-ból.

Plusz itt vannak a csicsás design elemek, új youtube skin, a töménytelen reklám, személyre szabott algoritmusok. Amik indokolatlanul zabálják a CPU, Mem-et.

Egyébként ki vannak optimalizálva rendesen. Mert akkor nem lennének képesek futni ARM processzoros telefonokon. Amik azért lófingok (nyers CPU erőben P4 szint).

De a fő 2 probléma nálad van egyként.

1, elavult op.rendszert használsz. Ami már alapban zabálja a CPU-t.és a Mem-t, nem támogat utasításkészleteket, bizonyos hardveres gyorsításokat.

2, elavult processzort használsz. A Core 2 az már fika. Nem az ereje miatt. Az még mindig elfogadható lenne. Hanem nincsenek meg a modern utasítás készletei, hardveres gyorsításai nincsenek hisz nincs IGP.
A gagyi GMA M4500HD megfelejtsük el, mert kb. hátráltat, mint segítene.

Így sajnos egy Atom x5 átugorja.

De főképp az 1. probléma.

Ha érdekel elmondom miért.

[ Szerkesztve ]

(#14) aprokaroka87 válasza Soderes (#13) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Azért a mai közép és csúcs kategóriás arm cpu-k már rég elhagyták a p4-et :D

Arm esetén ott van a NEON ami elég sokat segít a multimédiás tartalmak esetén ha nincs hardveres gyorsitás.

(#15) Soderes válasza aprokaroka87 (#14) üzenetére


Soderes
aktív tag

Nyers erőben, Dhrystone-ban? Talán, de nem sokkal.
Meg alapból VP9 hardveres gyorsítás van benne.

[ Szerkesztve ]

(#16) PuMbA válasza bacsis (#10) üzenetére


PuMbA
titán

Ilyen fajta laptopokat 2008 körül árultak. Csodák sajnos nincsenek, ma 2021 van és a számítástechnikában 13 év az hihetetlen sok. Egy 2008-as telefonon ugyanúgy nem megy a YouTube, szóval ha az ok, akkor ez is.

[ Szerkesztve ]

(#17) Hieronymus válasza bacsis (#10) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"válasz talán az is, hogy mesterséges elavultatás..."

Ez a feltevés mára általánosan használható jolly joker lett.

A T-Ford egy nagyon kiváló konstrukcióra sikeredett annak idején. Egy Galamb József nevű magyar ember alkotta meg az autót. Köröket vert a konkurenciára. Ez volt az első több országban gyártott jármű.
Azért a kormányon kívül szinte semmiben sem hasonlított a mai járművekre. A gázt kézzel kellett adni. A pedálok sebességet váltottak. Indításnál vigyázni kellet a hüvelykujjra, hogy ne törje el a kurbli. ...
Ma a legolcsóbb autó is köröket ver a T-Modellre.

A számítógépek világában is hasonló fejlődés zajlott le, de sokkal - sokkal gyorsabban. Sokan még a "Ford T-Modell" bűvöletében élnek. A sokéves, ma már nem kapható Atom X5- processzorok is magasabb felhasználói élményt képesek nyújtani.
[link]

Azt gondolom a videómegosztó portálok egyrészt a mai igényeket szeretnék kiszolgálni, másrészt takarékoskodnak a tárolóhellyel és sávszélességgel.
A géped szép kiállítási darab lesz, pont olyan szép mint egy T-Modell.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#18) Soderes válasza PuMbA (#16) üzenetére


Soderes
aktív tag

Ez azért nem teljesen igaz. Mert megy rajta, csak lassan. :D
Hardwares decode hiánya.

(#19) Penguin95


Penguin95
senior tag

Próbáld ki a h264ify-t, vagy az enhanced-h264ify-t, nekem sokat segít mikor Core 2-es gépeket kell életre keltenem. De tapasztalataim szerint az is segít a dolgon, ha VLC-n keresztül nézed a videókat, 2019-ben én például így használtam napi szinten a T41-es ThinkPadem míg nem volt más.

(#20) aprokaroka87 válasza Soderes (#15) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Igen van hardveres gyorsitás, de ha nincs az sem igazán okoz gondot :)

Max jobban merül a telefon.

(#21) aprokaroka87 válasza Soderes (#18) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Emlékeim szerint 2008 környékén pl a Qualcomm msm 7227 és társai voltak a " menők "

Azok már tudtak hardveres gyorsitást olyan 640x360p felbontáson, csak ugye még akkor h264 volt a standard támogatott, aztán jött a vp8, majd a vp9...

(#22) llax válasza Lalikiraly (#3) üzenetére


llax
senior tag

"Először is ki használ már Core2 meg hasonlókat?"

Sokkal többen, mint gondolnád.
Sőt, többen, mint tavaly ilyenkor! Nemhogy kikopnának, hanem tavaly, az online oktatás kezdetén szinte "korlátlan" mennyiségben lehetett eladni ilyen 20kHUF körüli (külföldről behozott) komplett konfigokat...

(#23) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

Tudom menjek a fenébe, de ahol nincs 10 évente pénz egy használt pár éves laptopra 1/2-1 havi minimálbér körüli áron, ott komolyabb gondok vannak, mint hogy a youtube kodeket vált néha.
Akár javasolhatod a TV okosítót is ha már a core2-es laposon nem megy a youtube. Olcsóbb, és menni fog egy jó darabig.

...csak én vagyok helikopter?

(#24) Wolverine válasza Sethdobaloah (#23) üzenetére


Wolverine
félisten

A laptop árak csúnyán felmentek. Az a gép, ami 2019 decemberében 100k alatt volt, az ma 140k lenne... ha lehetne kapni - de nem lehet, nincs készleten. Gyakorlatilag 10. generációs Intel és Ryzen 3xxx alatti laptopok nincsenek már a piacon - ami azt is jelenti, hogy 150k az a határ, amit ki kell pengetni egy új laptopért.

A használtpiac persze más tészta.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#25) zsolt501 válasza Sethdobaloah (#23) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Hidd el sokan vagyunk így, én pl. 11 éve kaptam csípő protézist, és a másik lábamat is operálták már 2019-ben és 2020-ban 2x volt hasi operációm, ezek óta még nem sikerült sem egészségileg sem anyagilag talpra állnom, ráadásul a tavalyi és az idei év még jobban beledöngöl anyagilag a földbe.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#26) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Csak félig mondom, hogy igen, menj a fenébe :) Mert alapjáraton véve igazad van :R
Csak hogy azért nem olyan egyszerű ez a mutatvány...
Itt a PH-n mindenki nagyon okos... De az ugye meg van, hogy az ÁTLAG EMBER!!! Még mindig ott tart, hogy valamilyen windóz, a színes körre kétszer rákattint. Youtube/Facebook, ez pedig maga az egész internet.. azaz zéró szaktudás... Nem kell bántani őket, én pl egy tojásrántottát nem tudok elkészíteni... És gondolom te sem tudnál egy vakbélműtétet levezényelni, amit jobb helyen már a portás is csípőből lenyom ;)
Na most az ilyen ember mit csinál? van egy gépe, vette 10 éve valahonnan... hajtja amíg ki nem leheli a lelkét... mert pl úgy van vele, hogy számítógép-számítógép egy kutya... és nem érti hogy a Windows XP miért nem jó már... hiszen Windows-Windows, mindegyikben klikkelni kell. egy kutya... Na most az ilyen embernek hiába van zsé a szebében, ha azt sem tudja merre induljon el...
ÉS a másik oldal pedig tényleg az, hogy nem mindenki csilliárdos... Mondok egy nagyon egyszerű példát! 2 szülő, gyárban dolgoznak, és van mellette 4 gyerkőc... minden gyereknek kéne gép... na most megkerestek, hogy segítsek már valami géppel... na most ha 20ezer Ft-ot számolunk az máris 80ezer Ft a 4 gyereknek...
20ezer Ft-ért pedig nem nagyon látom a piacon a "kórnyóctriós" gépeket ;)
A Falumban és a környéken én vagyok "A!!! számítógépes" ezt látom, hogy eszement sok helyen ez megy... a tartsuk életbe míg lehet inkább upgradeljünk oldjuk meg max egy 10-esből míg lehet... Hozzák hozzám az XP-s P4-es laptopokat, hogy eddig ment a Messenger mostmár nem... Persze mert Firefoxból a legfrissebb sem támogatja már a Messengert... És most hiába magyarázom egy 65 éves egyszeri úriembbernek, hogy akkor új gép 150ezerért, vagy valami értelmes 80-ért... Azt mondja hogy hát hülye vagy? 10 éve vette, akkor még jó volt.. bezzeg az a fal amit ő felhúz, az még 100 év múlva is fal/ház/tető lesz... eszement mennyiségű sztorit tudnék neked mondani hidd el...
üdv: Fejér megyéből
ui: Azért említettem, hogy Fejér megye, mert ne legyen félreértés, ez nem Borsod meg környéke :U

(#27) Apollyon válasza bacsis (#26) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Akkor én is mondok egy példát, Budapest, 1 hónappal ezelőtt...
Szóltak, hogy a gyereküknek a gépe nem viszi jól az egyik játékot, eddig jó volt, mosmá' nem, mert akad, csináljam már meg.
Valami nagyon rosszra számítottam, de végül csak félig kaptam szívrohamot.
Driver probléma, meg 3 vírusirtó a gépen, ilyenek, könnyen orvosolható, és win10. Sikerült megcsinálni, minden oké volt végül.
Ez egy HP monitor-egybegép volt, i7-es (mobil) háromezres széria (2013), 8 giga ram, 120 giga ssd, a videokártya ugye nem csoda, hogy csak IGP.
A feketeleves: tavaly ősz végén, azaz akkor bő 2 hónapja vették a gépet a gyereknek játékra 120 ezerért. Na itt lett volna ugye pénz, de sajnos itt is csak azt nézték, hogy keressünk egy gépet ami belefér az adott keretbe...

A gyerek amúgy egy böngészős 3D-s játékkal játszik. Az ott megadott sys req szerint már ma is csak épp hogy karcolja a minimumot a gép. A dolog még maholnap működni fog, de hogy ez 2 év múlva nagyon kevés lesz, szinte garantált... És akkor meg majd nem fogják érteni, hogy a nem olyan rég vásárolt gép miért lett lassú ilyen rövid idő alatt.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#28) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Nem tudom, van-e különbség T7200 és T7200 között, de az én MSI Mega Book S262-mön (a T2050 utólag upgrade-elve T7200-ra és 1 helyett 2 GB RAM-ra) a 720p VP9-es YouTube videó élvezhető fps-sel ment (eredetileg 30 fps-es stream, megfelelő cache-elés után csupán néhány eldobott képkockával) Ubuntu 14.04 LTS-en Chromium böngészőben. :)

Azt viszont aláírom, hogy még ha a gép eredeti akksija totál kiöregedett (pár percet bír csak), maga a gép egy 6 éve beszerelt SATA3-as SSD-vel kifejezetten pörgősnek és pattogósnak tekinthető (amíg be nem telik a max. 2 GB RAM). Végszükség esetén viszont még mindig nem ciki elővenni. Szóval adom azt, hogy igenis lehet igény 2021-ben Core2 Duo alapú konfigurációkra. :K

(#29) #89309696 válasza Sethdobaloah (#23) üzenetére


#89309696
törölt tag

Bár nem ismerem bacsis anyagi helyzetét, de szerintem ő azért használ régi gépet, mert ezeket kedveli, erről szól az összes kontent is. És mikor egy kedvelt géptől meg kell válni az pont ugyanannyira akadály, mintha pénz nincs rá. És részben jogosan panaszkodik is, hogy a kedvelt gépét ami amúgy még működik és fél éve még vitte a videókat, most dobhatja a polcra.
Persze az ipar fejlődik, 10+ éves gépek gyakorlatilag kőtáblának számítanak és az ipart nem érdekli ki mit kedvel a régi gépén. Bele lehetne menni abba is, hogy a YT tartalom nagy része digitális hulladék és környezetszennyezés eltárolni, ha ki lenne szelektálva (ha intelligens lenne az emberiség) és nem hulladékokat töltene fel akkor nem lenne szükség az erősebb kódolásra ami kifekteti a gépét. Ez viszont a nagyon bonyolult megközelítése a dolognak, a racionális megoldás az, hogy kell használtan egy fiatalabb gép vagy tablet vagy tv okosító.

[ Szerkesztve ]

(#30) Soderes válasza bacsis (#26) üzenetére


Soderes
aktív tag

Én értem abszolult. Én is ilyen szaki fazon vagyok a saját falumban. :D
Értem. És tudom mit jelent egy Átlagember, meg a nem tehetős.

Ma már régi Windows-ok ezekkel az új alkalmazásokkal, siteokkal nem fognak működni.

Nem szabad félni a Linux-tól. Oda se kell már minimális tudás se. Ott is már színes körre kétszer rákattint meg Youtube/Facebook Firefox-ban.

Anyám laptopján egy Xubuntu fut. Van rajta Skype, Firefox, Libre Office stb. Tehát alapok. Nos, édesanyám szerint aki 63 éves nincs sok különbség a kettő között. De azt mondta, hogy ez gyorsabb. Több, mint másfél éve így van és egyszer sem szólt. Pedig ő aztán antitalentum. :DDD
Rá kell az embereket szoktatni. Soha nem tudod meg, ha nem próbálod ki náluk.

P4 taptopokra simám mehet Lubuntu, Antix és működni fog rajta minden.
Core2 cuccokra Xubuntu, Zorin OS stb. Rengeteg distro van.

Azért van abban gazdaságilag valami szomorú és dühítő, hogy több, mint 10 éves laptopokkal és asztali PC-kel germózunk.
De hát már tudjuk Magyarország jobban teljesít. :DDD

(#31) bacsis válasza cinemazealot (#28) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Ott a lényeg... Ubuntu :)
Windows alatt némileg xarabb a helyzet...

(#32) cinemazealot válasza Soderes (#30) üzenetére


cinemazealot
addikt

Én a "10 éves laptopokkal és asztali PC-kel germózás" problémáját némiképp árnyalnám Fehér Farkas előző hozzászólásával. Szerintem is az a mai társadalom óriási (ha nem legnagyobb) ellentmondása, hogy míg a technológiai fejlődés eredményei tagadhatatlanok és elismerésre méltóak, továbbra sem vagyunk képesek arra fókuszálni (és ha kell költeni), hogy a levedlett eszközeinket (legyen az kütyü vagy csak egy szimpla csomagolás) megőrizzük vagy úgy hasznosítsuk újra, hogy azok ne egy fejlődő ország kistelepülésének tengerpartját / talajvíz készletét / levegőjét szennyezze. Dübörög a fejlesztés meg a termelés ezerrel, a hulladék gazdálkodás (már ha szabad itt hulladékként asszociálni a régebbi vasakra) meg romokban. :(

(#33) Narxis válasza bacsis (#10) üzenetére


Narxis
nagyúr

Nagyon nehezen érti meg általában az idősebb korosztály, hogy az informatika folyamatosan fejlődik, változik. Gondoljunk a közlekedésre, mi van ha sokan azt mondanák, hogy jó még a 30 éves autója, ne tessék már a műszakin meghúzni. Vagy lovasszekérrel szeretne autópályán menni stb. Az internetnél nem látszik ilyen látványosan a változás de a háttérben ez történik, egy laptop hiába működik nem lesz 20 évig mindenre jó amire szeretné az ember még ha kis igényei is vannak, minél komolyabb igények vannak annál gyorsabban avul el. Igen tudom, sokszor nincs pénz az illetőnek 5-10 évente cserélni de meg kell próbálni akkor használt cuccok között keresni. Nincs más választás.

Thanos was right.

(#34) seolwon


seolwon
tag

Amikor kijön egy új CPU generáció, akkor meg mindenki panaszkodik, hogy csak 20%-kal gyorsabb és a 2600k kiszolgálja még 5 évig... :))

(#35) proci985 válasza #89309696 (#29) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

azert ez se feltetlenul igaz. egy q6600 konkretan harom evvel ezelottig ismerosi korben WoW raidre volt hasznalatban (igaz 8GB rammal, SSDvel es egy 280Xel megfejelve). anyamnal az i5-760 / 8 GB / 6950 / SSD kombo konkretan egy hete szallt el rovidzarral es lehet, hogy az FSP 500 GLN adta meg magat annyi ev utan.

ezek egyebkent netezni gyorsak voltak.

egy jelenleg 9 eves I7-3820 / 32GB / 280X / SSD egyebkent mai napig be van fogva csaladban jatekban, utolso WoW kieget teljesen jol vitte, kb a jelenlegi 1800Xem egyszalasat tudja, csak fele annyi maggal. kerdeztem csaladtagot nem-e akarja a megmaradt 290X OCm (ami nem annyival gyorsabb, de mar jobban fekszik neki a DX12 es annyival nem eszik tobbet), mondta felesleges.

jo persze ezek a maguk idejeben azert boven nem beleposzintuek voltak, de pl a 280Xet 50 euroert turtam barati korbol talan 4 eve, hogy ez most atmenetileg a 7770hez kepest jo lesz, aztan ha kell tobb az mar zsebbenyulosabb.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#36) bacsis válasza Narxis (#33) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Na hát pont ezt csinálom... Tákolom a környékbeli emberek 10-15 éves gépét... Szerencsére a 60-80-120-as SSD filléres, meg az 1-2gigás DDR2 és a Pentium M laptop proci is... Így egy 20-asból elég jól fel lehet upgradelni az alsó kategos core2-es laptopokat egy jó közép-felső szintre...
Csak hát lassan még egy max két év, és ez már nem lesz alternatíva...

(#37) FF23 válasza Penguin95 (#19) üzenetére


FF23
senior tag

Athlon II P320 4GB W10x64... Az MPC-BE 20% cpu körül viszi az mp4 1080p youtube-ot is, böngészőben csak 480p.
Winen még nem próbáltam, de linuxon nagyon jó az smplayer, ahhoz van külön youtube-os keresőfelület is.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#38) aprokaroka87 válasza seolwon (#34) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Persze, amikor tesztelik, lehet még meg is van a 20% :D

(#39) Tikakukac válasza Lalikiraly (#3) üzenetére


Tikakukac
titán

Először is ki használ már Core2 meg hasonlókat?

A fél ország kb. sőt, elmondanám, hogy beütött a covid buli és a core2 gépek árai is kilőttek, mert erre is lett igény. Bármi, csak menjen a jelige.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#40) aprokaroka87 válasza Tikakukac (#39) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Ezt a Szoftver fejlesztők is tudják? :D

(#41) Tikakukac válasza aprokaroka87 (#40) üzenetére


Tikakukac
titán

Itthon igen, de nem tudnak vele mit kezdeni, meg mivel a piac globális, most hol érdekli a Google szintű cégeket, hogy itthon csóriság van :B

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#42) Soderes válasza Tikakukac (#39) üzenetére


Soderes
aktív tag

Ez baromság. Core2 gépet már lassan MÉH telepen találsz. Ára már nincs. Gyakorlatilag 2-3 eFT lap+proci.

(#43) Tikakukac válasza Soderes (#42) üzenetére


Tikakukac
titán

Laptopban? Core2-ben? Most? Ezzel foglalkozom mellékesen, hidd el, tudom amit tudok :K

Desktopokat tudod hogyan el amiket konkrétan a kukából húztam ki? Mint a huzat, pedig arra érezhetően kisebb a kereslet most (is).

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#44) bacsis válasza Soderes (#42) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Igen, ez tényleg így van...
asztaliban nem képvisel értéket, csak a tényleg felső kategóriás lapok... prociból még az sem... (a Quadok egy kicsit értékesebbek) De laptop fronton, egy értelmesebb core2-es laptop, ilyen pl hogy Thinkpad T400, vagy Dell E4300, vagy HP 6930p, ezek bizony 30-35 rongy körül mennek :U igen, lehet ki lehet fogni olcsóbban is, de ami tényleg nem leharcolt, értelmes felszereltségű és jó akkus, simán ennyi...

(#45) Soderes válasza Tikakukac (#43) üzenetére


Soderes
aktív tag

Nem laptopról volt szó fentebb. De azt is 5 eft laptop simán letudsz akasztani garázsvásáron meg stb. helyeken, ha ügyes vagy. Én is így szereztem magamnak egyet. Jó, nem Core2, hanem Pentium T4400-4500. Ugyanaz semmivel se több, se kevesebb.

Asztalit meg inkább utánad dobják, csak vidd el. Az ügyes vagy elcseréled valami elfekvő hardveredre.

Core2 T7200 mobil procit 4-5 dollárért utánad dobnak a kínai elvtársak. Az mi? Mintha a szél összefújta volna a falevelet. :D

Core 2 már rég el kell felejteni. Lassú, sokat eszik, melegszik és elavult.
Egykor jó volt, de annak már ezer éve.

(#46) Penguin95 válasza FF23 (#37) üzenetére


Penguin95
senior tag

A Linuxszal egy nagy baj van átlagemberként: Nem Windows. Te ismered és tudod használni, én kicsit ismerem és utána tudok olvasni ha kell valami, de akinek még azt is el kell magyarázni, hogy az internet nem egyenlő a Facebook csodás világával, annak esélytelen megtanítani bármit is ebben a témában. És sajnos sokan vannak így.

(#47) bacsis válasza Soderes (#45) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Na ,ost ugye megint ott vagyunk, hogy említem a többséget... A többség aki nem egyenlő a PH-s regisztrált kollegákkal, ott van, hogy laptop laptop darab darab... Azt sem tudja mit hol/hogy kell venni... De tegyük fel, oké, össze kukázott valami garázsvásáron egytuti gépet egy 5-ösért... Na és mit csinál vele? Nézegetheti meg dobálhatja a kutyát vele, mert megfelelő szoftver körítés nélkül mit sem ér az egész... ÉS ahogy te sem, úgy a számítógép szervíz sem dolgozik ingyen, tehát egy felkonfigurálás után megint fizethet akár súlyos 10ezreket... megint ott van hogy lesz a vége 20-30 rongy...

(#48) Soderes válasza bacsis (#44) üzenetére


Soderes
aktív tag

Igen, de nem nagyon fogsz találni följebb laptopokat. Tehát most a AMD A6, A8, Core I3, i5 esetleg valamelyik újabb Pentium, Celeron-ra gondolok. Amik lazán lelépik a Core 2 mindenben. Egyszerűen nincsenek, mert mire oda jut már kuka.

Zéró anyaghasználat, zero hűtés. Törik, szakad, reped, BGA-s.

Azért léteznek a Core2 laptopok és mennek még, mert volt még bennük anyag.

(#49) Tikakukac válasza Soderes (#45) üzenetére


Tikakukac
titán

Sokszor használod a "ha ügyes vagy" kifejezést. Te ügyes vagy én ügyes vagyok az emberek 99.999%-a meg nem az.

Úgyhogy a szitu áll, kidobásra ítélt laptop-pakk 1 évnyi covid alatt 150k-t hozott be. Ez a nagy valóság.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#50) bacsis válasza Soderes (#48) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Hát azért egy jó kis Thinkpad T410-T420, HP Pbobook 6460b, HP Elitebook 8440P 8460p Dell atitude E6410, E6420 piszok masszív volt és van belőlük a piacon is. Csak hát ezekből egy masszívabb példány máris 60 rongy... egy 3 gyerekes családnak, a kölköknek az onlány iskolához máris 180ezernél járunk :U ÉS akkor jön a matek, hogy baxxa meg, ez túl sok, faragjunk az árból.. jó lesz még ide egy uccsó gen core2-es laptop 4G DDR3-al és megáll a móka egy 100-asból... és lám van piaca a core2-es laptopoknak :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.