Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) hcl válasza CPT.Pirk (#150) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amúgy táp miatt elszállt lapot se nagyon láttam még. Fodítva inkább...

Codegen meg, én azokról a szériákról beszélek, amikről te, hogy át voltak hidalva. Rengeteget kondiztam újra, mert beálltak a ventik, és kidurrant benne minden, de csere után ment tovább.

FSp is jó dolog, azokból a kedvencem az a GLN és hasonló széria volt, aminek a visszacsatolásában a hűtőborda megfőzött egy 47uF-t, azt csere, és megy tovább...

Anyám gépében Mercury van. Azt se tudom, mikori. Megy, és megy.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#152) #27483136 válasza hcl (#151) üzenetére


#27483136
törölt tag

Én kétszer is adtam el úgy az épp megúnt szg.-met, hogy az ismerős tápja eldurrant, vitt magával mindent: alaplap, HDD-k, Optikai olvasók.

(#153) hcl válasza #27483136 (#152) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tudom, hogy van ilyen, de majd' 20 év alatt ha 1-2 esetet láttam, csak táp, vagy csak alaplaphalált annál többet.
Illetve hibás alaplappal is sikerült már eldurrantani tápot :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#154) sanci777


sanci777
tag

Használt kondi még csak hagyján, ha csak a hibás kondikat cseréli valaki, mert kb. hasonló állapotú marad az összes. Főleg ha vmi régi 2 forintos lapról van szó. A pillanatpáka, tény és való, mint többen előttem leírták, nem a legjobb alternativa mikroelektronikai javítások végzéséhez. Használatát lehetőleg kerülöm, max. drótokhoz használok ilyet, ha nincs más éppen kéznél.
A szakszerű javításoknál ritkán kielégítő a "tüneti kezelés". Az ok-okozati összefüggések megkeresése, és az okok elhárítása a megoldás kulcsa.
Jelen esetre értelmezve, a púpos kondenzátor az okozat kategóriát jelenti. Kondenzátor üzemszerű körülmények között a lehető legritkább esetben megy csak úgy saját magától tönkre.
Ez persze az ősi hardvereknél nem feltétlen igaz.
Tömeges kondihalálnál, józan paraszti ésszel sem valószínűsíthető, hogy éppen egyszerre fáradt el az összes. Ilyen esetekre a tápok megszaladása a magyarázat.
Ez lehet minőségbeli, avgy éppen üzemszerűtlen használatból eredő probléma.
Ez utóbbit eredményezheti az alaplap valamely jellemzőjénak drasztikus megváltozása is.
Attól sokkal összetettebb dolog a hardver javítása, hibáinak feltárása, mint amit le lehetne néhány körmondatban írni.
Ezért mindenkinek azt javaslom, aki nem elég járatos a témában, hogy keressen meg olyan illetékest, aki tudja is hogy mit csinál, és kellő gyakorlattal is rendelkezik hozzá.
Főleg ha drága hardver javításáról van szó.

(#155) Rive válasza sanci777 (#154) üzenetére


Rive
veterán

Némileg túlmisztifikálod.

A tömeges kondihalálok leggyakoribb oka szimplán az, hogy egy gyorsan avuló termékről van szó, ami egy árérzékeny piacon versenyez és élettartam dolgában a szumma követelmény, hogy ~ 90% kibirjon 2-3 évet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#156) #27483136 válasza Rive (#155) üzenetére


#27483136
törölt tag

like

(#157) sanci777 válasza Rive (#155) üzenetére


sanci777
tag

Lehet, hogy igen, de lehet hogy nem ! Úgy hallottam jó vagy ebben a témában, ezért csodálkozom, hogy ennyire leegyszerűsíted a témát.
Mellesleg alátámasztására amit leírtam, nagyon szívesen rendelkezésedre bocsájtok egy kazal tömegesen púpos kondis alaplapot. Ezeken akár te is meggyőződhetsz a kondik csereberéje után, hogy nagyrészük nem fog feltámadni ettől.

(#158) Rive válasza sanci777 (#157) üzenetére


Rive
veterán

Tényleg jó vagyok a témában.

Van, amit fölösleges bonyolítani. Ha legtöbbször (és akkor ezen a ponton aki jó a témában, az tudja, hogy melyik esetek tartoznak ide!) a kondihibák alapvető oka az (hétköznapi használathoz tartozó elvárható) élettartam túllépése, akkor pontosan annyi és csak annyi erőfeszítést vagyok hajlandó befektetni az efféle esetekbe, amennyit érdemelnek.

Aki jó a témában, az tudja, melyik esetben érdemes ezen túl is hibát keresni. Minden esetben végigmenni a teljes rutinon egyszerűen önkib@szás, nulla járulékos eredménnyel.

Anno, amíg volt bennük pénz, gyúrtam egy ideig a CD-romokat. Az első adagnál végigmentem a teljes rutinon, két-három órát is tököltem egy-egy hiba fölött, persze legtöbbször fölöslegesen, mind szakmailag, mind megtérülésileg. Aztán mind a saját, mind az üffelek jól felfogott érdekében ~ 15 percre (!!!) lett redukálva a meló érdemi része, és ez jól le is fedte a meghajtók ~ 98 százalékát.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#159) sanci777 válasza Rive (#158) üzenetére


sanci777
tag

Elég olcsó manapság a használt hardver, főleg a régebbiek. Ezért egyre inkább szembesülök azzal, hogy szükül a javításra érdemes kategória. Sok esetben valóban nem érdemes belemélyedni, ha a hiba nem kézenfekvő.
Régebben (5-10 éve), akár egy fél napot is, vagy többet beleöltem egy relytélyes laptop alaplap hiba javításba, mert akkor még volt benne jó pénz, de már az is egyre kevésbé éri meg. Másrészt elég sok a típushiba, pörgősebb, de monoton lett az egész.

(#160) sz.istván


sz.istván
tag

Csak halkan megjegyzem, ismét kondikat cseréltem egy HP P450-es deszkán, szám szerint 6 db-ot, jelentem tökéletesen működik!!!! :C :K

(#161) sz.istván válasza sanci777 (#154) üzenetére


sz.istván
tag

A Táp bajokat kissé vitatom, de persze kizárni nem lehet, bár a tapasztalatom azt mutatja, hogy u.az a táp, egy másik lapon meg tökéletesen műxik, holott előtte, ha igaz kivégzett egy deszkát!!! Valószínűleg a korábbi alaplap ezen anomáliákra, érzékenyebben reagált!!! Az csak természetes, hogy egy üzembe helyezést megelőz, egy teljes feszültségkiosztás mérés!! :K

[ Szerkesztve ]

(#162) demars


demars
addikt

Hol lehet újonnan kondikat beszerezni?
Illetve az alaplapokon milyen típusú kondik találhatók? Lomex-nél nézegetem a kondikat, de nem találtam megfelelőt...

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#163) Rive válasza demars (#162) üzenetére


Rive
veterán

Hol lehet újonnan kondikat beszerezni?

Lomex, Arwill, meg ~ bármi nemnulla elektronikabolt.
Ha igényes akarsz lenni, akkor Farnell/FDH, Mouser.

Illetve az alaplapokon milyen típusú kondik találhatók?

Hát, meg kéne nézni, mi van ráírva... :))

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#164) brazso


brazso
tag

Ma vettem kézbe először forrasztópákát. Gyakorlásképp egy olcsó 30W-os pákával próbáltam kiszedni egy rossz régi alaplapból 2 kondenzátort. Megszenvedtem vele, 5-10 perc is elment darabjára. Közben persze párszor megcsúszott a páka, szépen felszántva a nyák-ot a környéken. A páka forró volt, a nyák és a kondenzátor is melegedett rendesen, de a forraszanyag az tartotta magát. Kevés erre a feladatra a 30W, vagy ezzel a típussal ne is erőlködjek?
Ugye nem a kondenzátor lábának a végét kell melegítenem, hanem ahol a láb a nyákot elhagyja, azaz a forraszanyagnál?

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#165) taklasz válasza brazso (#164) üzenetére


taklasz
csendes tag

Apróság, de ha egy kis ónt teszel a forrasztásra, akkor sokkal hamarabb kijön.
Könnyebben megolvad.

Próbálkoztam én is cserével, de inkább rábízom a profikra, akik nap mint nap ezzel foglalkoznak, van hozzá megfelelő szerszámuk. Ezzel a pákával maximum két vezetéket illik összeforrasztani. Én is arra használom, ventillátor cserénél.

(#166) Rive válasza brazso (#164) üzenetére


Rive
veterán

- A 30W nagyon kevés efféle munkához. Az elvárható minimum a 70W-os 'minimálweller'.
- legjobb a láb és a panel találkozásánál melegiteni, igen.
- tényleg jót tesz, pláne modernebb, már ólommentes forraszanyaggal készült lapoknál, ha egy kis ólmos ónnal 'higitasz': egyrészt lesz rendes hőátvitel, nem 'szárazon' kapcsolódik a páka a lábhoz; másrészt az ötvöződés miatt lejjebb is megy az olvadáspont.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#167) karakpecze21


karakpecze21
senior tag

Én nem vagyok nagyon jártas a témában, de már egy jó pár alaplapot sikerült megjavítanom kondi cserével.
Sajnos általában csak azokat, ahol szemmel láthatóan púpos volt.Ha a púpos kondin kívül volt olyan ami nem púposodott fel és kapacitás szegény volt, akkor szívtam be, mert arra már lusta vagyok, hogy mindet kicseréljem.

Viszont baráti és családi körben már jópár gépet és tápegységet raktam helyre.
Úgyan tudom nem a legjobb megoldás, de sajnos használt kondikat szoktam beépíteni, mert mifelénk nem lehet egy elektronikai boltban sem beszerezni.Ez van.Mire a netről megrendelem és ideér, addigra megoldom.

(#168) rambo76


rambo76
csendes tag

Köszönöm a le írást meg fogom minden képen próbálni a kondi cserét egy asus p5vd2-vm-en

Üdv.:rambo76 http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=rambo76

(#169) fazekasb89


fazekasb89
csendes tag

ehez mit tudnátok tanácsolni, nincs egy éves msi z77mpower alaplap, a bolt szerint ami a honapba épp megszűnik.. fizikai sérülés és nem garanciális hiba.

ha tudtok vmi ötletet hogy hogy tudnám ezt megoldani, vagy esetleg csak megerősíteni h ez bizony garanciális hiba akkor nagyon örülnék

(#170) Rive válasza fazekasb89 (#169) üzenetére


Rive
veterán

Nem tudom, hogy a lap működik-e vagy sem, de az ott elektromos tűznek a nyoma - lehet, hogy az egyik FET durrant meg?

Valóban fizikai sérülés, de ha nem lett levéve a hűtés, akkor biz' garanciális okból... Ha nyafiznak, akkor KERMI vagy efféle.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#171) fazekasb89 válasza Rive (#170) üzenetére


fazekasb89
csendes tag

köszi a választ az lesz belőle. nem szedtem le semmit. Táp azóta megy egy másik lappal, nem gamelni vettem hanem h megbízhatóan használhassam CADhez a gépet erre ez van...

(#172) brazso


brazso
tag

Hosszas készülődés után nekiláttam a régi videokártyámon (Nvidia Inno3D 7600GT, PCI-E) kicserélni a kipukkadt kondikat.

A képen sárga karikákkal megjelölt 3 kondit cseréltem ki újakra. A maradék 2 kondit, amik ránézésre rendben vannak, egyelőre nem bántottam. Bekapcsolva a gépet, a BIOS bejelentkező képernyő szépen feljön, a grafikus felület (KUbuntu) azonban tele van szórva - időnként változó pozíciójú - színes pixelekkel. 3D-s kimenetet produkáló programot indítva a videokártya egyből lekapcsol, elmegy a kép. Sajnos már nem emlékszem pontosan milyen hibát produkált amikor először kiszedtem a gépemből úgy háromnegyed éve.

Foglalkozzak még ezzel a kártyával? Kicserélhetem a maradék 2 kondit, valamint jó lenne meggyőződnöm arról, hogy a kicserélt kondik kapnak egyáltalán áramot. Ha huzamosabban bekapcsolva hagyom, feltételezem melegedniük kell. Multiméterem ugyan van, de bekapcsolva nem szívesen méricskélnék az apró hátoldali forrasztásokon.

[ Szerkesztve ]

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#173) Rive válasza brazso (#172) üzenetére


Rive
veterán

...a kicserélt kondik kapnak egyáltalán áramot.

Mivel van kép: kapnak.
Ha a berakott kondik paraméterei jók, akkor a maradék két kondit mindenképpen érdemes kicserélni, illetve még egy ránézés kellene a pasztázásra.

Ami utána következne, az olyan vizekre evez, amiben nem fogok tanácsot adni...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#174) brazso válasza Rive (#173) üzenetére


brazso
tag

A új kondik paraméterei jók, ugyanazon kapacitás, de nagyobb feszültség (6.3V helyett 10V). Az az igazság, hogy először pasztázás nélkül próbáltam ki, csak a hűtőt raktam rá (ventilátora forog), de akkor el se jutottam a grafikus felületig. Pasztázás után pedig az előző hozzászólásomban leírt jelenséget tapasztaltam. Kicserélem akkor még a maradék 2 kondit is, hátha az segít. Köszi a választ!

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#175) Rive válasza brazso (#174) üzenetére


Rive
veterán

Ha ugyanabban a méretben 10V feszültségű az a kondi 6.3 helyett, akkor nagy eséllyel nem low-ESR kondit sikerült szerezned... Ezt is illene ellenőrizni, nem csak kapacitás meg feszültség van a világon.

Ui.: paszta nélkül megröffenteni meg - hát izé...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#176) brazso válasza Rive (#175) üzenetére


brazso
tag

A kondik magasabbak, mint a lecseréltek, low-ESR-esek. Miután lecseréltem a maradék 2 kondit is, nem ad képet a videokártya. A ventilátora forog, ennyi. Valószínűleg eltolhattam valamit, az egyik láb sajnos nagyon közel van egy kis fekete (SMD?) elemhez. Talán megfőztem amikor leszedtem a kondit...

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#177) karakpecze21 válasza brazso (#172) üzenetére


karakpecze21
senior tag

Hát ilyen kondit még nem láttam soha így kinyílni. :Y

Ha szemetel a kártya, akkor simán lehet gpu bga forrasztás felszakadás is vagy ram hiba.
Viszont azt már szvsz nem érdemes javítani, mert többe kerülne mint amit ér a kártya.

[ Szerkesztve ]

(#178) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Van egy régi socket A-s lapom, amit nem tudok pótolni azonos típussal.
Van egy púpos kondi rajta a proci mellett (szerintem táp szűrőkondi).
A kondi csere milyen előkészülettel jár?
Tápban, hifi erősítőn sokszor forrasztottam már, komplett erősítőt is, de alaplappal nem merek kérdés nélkül kezdeni.
Simán csak annyi, hogy ne melegítsem túl sokáig, vagy ennél azért komolyabb hozzáértés kell?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#179) Bici válasza Bici (#178) üzenetére


Bici
félisten

Erről a púpos kondiról van szó:

Csere, vagy még maradhat?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#180) Rive válasza Bici (#179) üzenetére


Rive
veterán

Csere, az összes hasonló típusúval együtt.

A topikban visszább van néhány tanács is, ha jól emlékszem. Olvass vissza.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#181) Bici válasza Rive (#180) üzenetére


Bici
félisten

Kössz! :R Visszakeresek. :K

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#182) mikcsek22


mikcsek22
csendes tag

Sziasztok,

Nem tudom jó helyre írok-e, bocsi ha nem.

Olyan gondom lenne, hogy egy kondenzátor cserénél, összefutottam egy beletörött lábbal az alaplapba, és az lenne a kérdésem, hogy mivel a világért sem akarja az ónt megolvasztani a forrasztó, járható út lenne esetleg a lyuk újbóli átfúrása? Tekintettel a lapok több rétegűségére?

(#183) Rive válasza mikcsek22 (#182) üzenetére


Rive
veterán

Nem.

Rakj rá rendes ólmos ónt és úgy melegítsd. Próbáld meg újra feltölteni a furatot, majd ha már folyik, akkor egy hegyes fogpiszkálóval az ellenoldalról ki tudod tolni a beszakadt lábat.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#184) kuk@c


kuk@c
tag

Sziasztok!

Kicsit régi a cikk és a topik, de a kérdésem miatt nem akartam újat indítani, beleférhet ide is. :)

Szereztem egy viszonylag komolyabb alaplapot.

Nem indult el, felpörög minden venti, viszont a proci alatti kis LED világít, ami azt jelezné hogy hibás a proci. A procit beleraktuk egy másik alaplapba, abba gond nélkül üzemel.
Arra gondoltam, hogy esetleg nem-e a kondik fáradtak meg a proci körül. Aztán nézem hogy solid kondik vannak mindenfelé, és hát úgy tudom, azok nem nagyon romlanak el.

Erről szeretnék valaki hozzá értőt megkérdezni, hogy valóban így van-e? Vagy úgy mint a sima elektrolit kondik, ezek is kipurcanhatnak egy idő után?

@

"Csak a Puffin adhat Nekem erőt és mindent lebíró akaratot..."

(#185) karakpecze21 válasza kuk@c (#184) üzenetére


karakpecze21
senior tag

Az alaplapoknál nagyon sokszor az északi vagy déli híd felszakadása okozza a hibát.
Ugye azok is BGA tokozással (kis ón golyókon csücsül).
Ugyan úgy mint az xbox360,ps3 és sok vga estében valamelyik kis ónlabda megreped felszakad és vége.

Volt olyan alaplapom ami bekakilt.Erőteljesen elkezdtem nyomni az északi hídon lévő hűtőbordát és akkor el is indult.Amint elengedtem pillanatokon belül le is állt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.