Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#50) frescho válasza Ijk (#46) üzenetére


frescho
addikt

Erdekes cikk. Most szedegetm ossze az adatokat egy hasonlohoz, csak kicsit matekosabb a megkozelitesem.

Letezik egy az EU altal szponzoralt kalkulator, ami eleg pontos adatokon alapul.

A napelem kalkulator legfontosabb bemenete a csucs teljesitmeny. A szamitasnal erdemes par dolgot vegiggondolni, vegyuk alapul a Siemen S-200-at. Ez egy 200W-os darab, ami nagyjabol 1.4 nm-es es kb 150.000Ft. A panel arahoz nem vettem hozza az inverter, kabelezes, visszataplalassal kompatibilis ora, tervezes, felszereles, engedelyezes arat is. Ez ilyen kis meretben boven meghaladja a panel arat, kW-os nagysagrendben is eleri a panel arat. Ha tarolni akarjuk az energiat, akkor meg rosszabb szerintem a helyzet.

Az optimalizaciot a programra hagytam, de ez csak uj, vagy nagy mervu atepitesnel lehetseges. Az inverter es kabelezes veszteseget 8%-ra vettem.

A kalkulator szerint 218kWh-at termel meg a panel. Ha 75ft/kWh aram arral szamolunk hosszabb tavon (nem tudom mennyi, csak saccoltam egy erosen tulzo szamot), akkor ez cirka 16.4kHUF. Mint lathato a rendszer az arat 15 ev alatt termeli ki jo esetben. (Realisabb a duplajaval szamolni.)

Month Napi atlag / Havi ossz [kWh]
Jan 0.27 / 8.22
Feb 0.41 / 11.6
Mar 0.57 / 17.8
Apr 0.74 / 22.3
May 0.81 / 25.1
Jun 0.84 / 25.1
Jul 0.89 / 27.6
Aug 0.82 / 25.5
Sep 0.72 / 21.7
Oct 0.55 / 16.9
Nov 0.32 / 9.55
Dec 0.21 / 6.47
Yearly average 0.597 / 18.2
Total for year 218kWh

Ha napkollektorra vegzunk hasonlo szamitasokat, akkor mar valamivel kedvezobb ertekek jonnek ki, de nem nagysagrendi az elteres. Ket lehetseges utat valaszthatunk:

- Vakum csoves megoldas. Hatekony rendszer epitheto vele. Egesz evben mukodokepes, nem fagy le es ha nem full felhos az egbolt mar hot termel nekunk. Sajnos draga, a tetoszerkezet tervezesenel mar figyelembe kell venni, kesobb nehezkes felrakni es a teli uzemmodhoz erdemes meretesebb tarolot moge rakni. Tarsashazi rendszerben, ahol megvan a nagy felhasznalas es jol elhelyezheto a tarolo, eloszlik a koltseg megeri. Gazdagreten szereltek panelhazra, ami ertelemes, kovetendo felhasznalas lenne.

- Sima lap kollektor. Olcso, de csak tavasztol oszig uzemeltetheto, telen minimalis az uzemideje. Hatasfoka rosszabb, de sokkal olcsobb. Tavasz-osz melegviz eloallitasra jol befoghato, megfelelo meretben medenzet is lehet vele futeni. Ez az a tipus, ami gyakorlatilag otthon is elekeszitheto, de volt szerencsem latni jol megtervezett es kisiparossal legyartatott darabot, ami semmivel nem volt gyengebb, mint egy neves darab, csak felebe kerult. Ehhez is kell egy jo hotarolo, szivattyu stb. Itt mar viszonylag gyors a megterules, fokent, ha mondjuk medence futesre hasznaljak.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.