Hirdetés
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sziku69: Szólánc.
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- Ismerkedés a Zyxel NSA325 v2-vel
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
viiper
csendes tag
Úgy érted, hogy egy adott fogyasztással, egy ahhoz egyébként "szaldósan" passzoló rendszer esetében, ha bruttós elszámolással kötnék szerződést, akkor éves szinten legjobb esetben is csak kb. a villany rezsi 30%-át tudnám megspórolni? Az elég gáz, mert akkor kb. évi 50.000 Forinttal kellene számolnom a megtérülést...
-
viiper
csendes tag
válasz
kardkovacsi #9928 üzenetére
Ahogy elnézem a nyári termelésnek kb. a 30 %-a a téli. Arra gondolsz, hogy télen nem elég hogy eleve kevesebbet termel a rendszer, de még azt se tudjuk felhasználni, mert mire hétköznap hazaérünk, és elkezdünk "élni" addigra sötét van?
-
viiper
csendes tag
Azon gondolkodom (és próbálnék számolni) hogy egy bruttós elszámolás esetén mire számíthatok.
Beszéltem egy helyi napelemes céggel. Ők azt valószínűsítik, hogy a jelenlegi árat fizeti majd a szolgáltató az áramért, ami elmondásuk szerint most 12-Ft. Ebből indulok ki (talán tévesen, talán nem). Az éves áramfogyasztásom 3900 kWh. Nyáron több áramot fogyasztunk, mivel a nyári szünet miatt itthon többet mennek a kütyük, plusz megyeget a klíma is. Azon agyalok, hogy egy 4kw-os, vagy másik opcióként egy 5kw-os (SE) inverterhez méretezett rendszer esetén kellene-e egy tipikus nyári hónapban fizetnem (vagy annyi plusz áramot termel napközben, hogy még az éjszakai fogyasztásunkat is fedezné, még a nyomott 12-Ft/kwh áron is) ill. ezzel szemben télen amikor kevesebb a napsütéses órák száma, és a nap "ereje" is gyengébb mennyit kellene havi villanyszámla gyanánt fizetnem?
Van valakinek számítása arra, hogy egy tipikus nyári, és egy tipikus téli hónapban mennyi áramot termelnek a napelemes rendszerek? Tudom, hogy ez az invertertől, tető kialakítástól, fekvéstől stb függ, de nekem valami "átlag" szám is megfelelne kiindulási alapnak. -
viiper
csendes tag
válasz
ancika14 #9836 üzenetére
Köszönöm! Arra is kíváncsi volnék, hogy az NKM-nél mi a gyakorlat arra, hogy max hány kW-os rendszert engedélyeznek 1 fázisú bekötés esetén! Néztem egy szegedi cég SE csomagjait. Még 5kW-os rendszerhez is 1 fázishoz való invertert adnak.Gondolom azért hirdetik, mert feltehetően engedélyezi is ezt a rendszert a szolgáltató!?
Van valakinek erről infója? -
viiper
csendes tag
Jó hogy megosztottad! Agyalok a napelemes rendszeren, de kissé elbizonytalanodtam.
Kicsit OFF, de.. Kérdés (költői), hogy ha még a február 1-el induló kedvezményes hitelt is fel akarom venni, kifutok-e az időből?
Mikor, milyen feltételek megléte esetén lehet a leghamarabb megkötni a szaldós szerződést a szolgáltatóval? Ez vajon csak a banki hitel folyósítása után lehetséges, de még a kivitelezés előtt,vagy mikor?
Azt is neccesnek tartom, hogy SE rendszert tudjak a 450.000 Ft/Kwp ár alatt felrakatni. Mert egyébként abban gondolkozom.Kérdezem továbbá, hogy ha mégiscsak lecsúsznék a szaldós szerződésről (mert annyira kellene az 50%) akkor a bruttós szerződés alapján mennyiért vásárolná az áramot tőlem a szolgáltató? Van erre valami jogszabály, vagy gyakorlat, vagy valakinek tapasztalata? Speciel az NKM-nél vagyok (Szeged könyékén).
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Windows! Logitech Mx Keys Magyar!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Samsung Galaxy A71 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG 77G3 - 77" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i3 10105F 8/16/32GB RAM RX 6500 XT 4GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest