Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) master bud válasza kraftxld (#499) üzenetére


master bud
tag

Az alsó képen pedig legalább két mérgező gombát látok, remélem nem ettétek meg mindet :)

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#502) kraftxld válasza master bud (#500) üzenetére


kraftxld
nagyúr

99%, hogy karabolszagú volt, a fogaskerekes gallérminta, és a vegyszerszagú vágott tönk illatt miatt.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#503) kraftxld válasza master bud (#501) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Az alsó képen lévőkből semmi nem fog fogyasztásra kerülni, csak tanulmányozás miatt hoztam őket.
Melyik kettőt sikerült beazonosítani? Még kint vannak a pulton, de nem volt időm jobban megnézni a gombáskönyvet.

A tinorukat fogom majd megcsinálni valminek, a legnagyobbat ki kellett dobjam mert nagyon öreg volt és teljesen megszívta magát vízzel.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#504) master bud válasza kraftxld (#502) üzenetére


master bud
tag

A fogaskerékszerű gallér más csiperkéknél is jelen van (erdőszéli), így tehát az nem jó határozóbélyeg. A vágott tönk illata megint nem elég jó, mert a karbolszagúnak sokszor kevésbé erőteljes az illata, mint mondjuk egy keserűmandula illatú más csiperkének.

Az persze nem baj, ha eldobjátok amiben nem vagytok biztosak, inkább a kukába menjen a gomba mint a gyomormosó folyadékba.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#505) master bud válasza kraftxld (#503) üzenetére


master bud
tag

A középső barna begöngyöltszélű cölöpgomba, ami mérgező. Mellette a kis barnalemezűt nem tudom ennyi alapján azonosítani de alapszabály, hogy barnalemezű gombát nagyon alaposan vizsgálunk. Van még 7 óránál egy nagyobb termetű gomba, így ránézésre valamelyik fakógomba lesz.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#506) master bud válasza master bud (#504) üzenetére


master bud
tag

Egyébként ezen látszik is egy fontos határzóbélyeg hiánya:

[link]

A karbolszagú csiperke tönkbázisban vágva (és csak ott) gyorsan citromsárgára színeződik.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#507) master bud válasza master bud (#505) üzenetére


master bud
tag

Bocsánat: 7 óra helyett fél 6 körül, az alsó képen.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#508) Sárpac válasza kraftxld (#502) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hm.. karbolszagúaknál a jellegzetes illat és a megvágott gomba erősen sárgul ha jól tudom! :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#509) kraftxld válasza master bud (#506) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Igen, elég gyanusnak tűnt, a tönk korben besárgult egy kicsit, meg fura illata volt, inkább nem kockáztattam. Alapelv, hogy csak az kerül kajába amit 200%-ban meg tudok határozni :)

A lemezesről van egy felülnézeti kép, nyárfák mellett találtam a tinoru meg a légyölő galócák mellett.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#510) master bud válasza Sárpac (#508) üzenetére


master bud
tag

A többi csiperke is sárgul és aki nem ismeri az illatot - sokan, mert a karbolszagú nem annyira gyakori gomba - az minden illatot karbolszagúnak fog tekinteni, a keserűmandulától kezdve az ániszig bezárólag. A gombaillatokat sajnos tanulni kell és a legjobb erre tanfolyam. Jó példa pl. a nagy döggomba lisztszaga - így hívjuk ezt az illatot - de sokkal jobban hasonlít a vágott nyers uborka illatára. Mégis lisztszagúnak hívjuk :)

Ha a vágott tönkbázis sárgul, akkor van gond. [link]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#511) Sárpac válasza kraftxld (#509) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Az még nem sárgulás, de a karbolszagú csiperkegomba szétvágáskor durván sárgul szinte azonnal a vágás, sérülés helyén!
Első ránézésre egyébként nagyspórás csiperke gyereknek tűnik. :)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#512) master bud válasza kraftxld (#509) üzenetére


master bud
tag

Továbbá, a karbolszagúaknál megfigyelhető a kalapon egy nagyon jellegzetes fekete/szürke pöttyözöttség, a kalapcsúcsnál a legsűrűbb és kifelé ritkul. Mintha festékszóróval fújták volna.

[link]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#513) master bud válasza kraftxld (#509) üzenetére


master bud
tag

Ha a kicsi, kézben is fotózott gombára gondolsz, akkor az szerintem ez lesz: [link]

Az alsó képen az is kb. f6 magasságában látható, egy nagyobb mellé bújva. A nagyobb is gyanús, valamelyik fakógombára tippelek (retekszagú v. zsemleszínű). De így képről nehéz, ha csak a lemezeket látom, azt is a távolból.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#514) Armahun


Armahun
addikt

Lehet keresgélni

Kettő kiló. :)

Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség. Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy.

(#515) Sárpac válasza Armahun (#514) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Vétek mit tettél?! :DDD
2 nap és 7 kiló lett volna :D

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#516) Armahun válasza Sárpac (#515) üzenetére


Armahun
addikt

Bűn lett volna hagyni megnőni nagyobbra.
Tejfölösen pörköltnek nokedlival így a finom ropogós. :D

Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség. Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy.

(#517) Sárpac válasza Armahun (#516) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Ja igen, de így tőből kicsavarni a kicsiket, áá.. :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#518) Viszlát


Viszlát
addikt

Sziasztok!

Annyira kezdő vagyok gomba témában, hogy még az amatőr jelző is túlzás lenne rám, kérlek így viszonyuljatok hozzám. :)

Kettő nappal ezelőtt indultam neki először gombászni, azzal a feltett szándékkal (és kesztyűvel, mert tudatlanságom okán fogalmam sincs, hogy bőrön keresztül is ártalmas tud-e lenni a mérges vagy sem), hogy leszedek mindent ami az utamba kerül, aztán majd a piacon bevizsgálják. Gondoltam az elmúlt hetek esős, borongós, párás időjárása után sikerrel járok, de tegnap egy árva gombát se találtam, ma meg mindössze négyet. Értelemszerűen ezzel kapcsolatos az első kérdésem, miszerint milyen környéken találok nagy eséllyel gombát? Olvasgattam a topikot, a fenyőerdő, avaros részek, disznótúrások rémlettek nekem is, de sajnos hiába jártam be a környéken található ilyen jellegű részeket, az eredmény szinte nulla. A Bakony szélén történt egyébként mindez, Várpalota közelében.

A másik kérdés, kérés, hogy beazonosítanátok-e nekem ezt a négy gombát, ami kétfélének tűnik, aztán lehet, hogy tévedek. A képek mobillal készültek, de azért remélem a rutinosak fel tudják ismerni. :)

Fehérkék: 1. kép - 2. kép
Ennek meg barna az alja: 1. kép - 2. kép

Amúgy az a vicces, hogy ezeket meg pont egy erdősáv szélén láttam meg tök véletlenül, még fű sem volt nagyon a közelében. Persze egyből felkutattam az egész területet, de nem találtam többet belőle. Sajnos nincs semmilyen gombás könyvünk itthon, ezért fordultam hozzátok (de már megtaláltam vágányzár ajánlásait, amiből be fogok szerezni egy-kettőt).

Előre is köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#519) Rive válasza Viszlát (#518) üzenetére


Rive
veterán

A második az szín és forma alapján valami élemedett korú csiperkének tűnik - szerintem fogyasztásra már nemigen alkalmas, az effélét szoktuk kiborítani a kertbe 'ültetni'.

Az első részemről passz, de az általam szedett gombákhoz nem passzol és fehér a lemeze -> részemről fel se szedtem volna :))

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#520) master bud válasza Viszlát (#518) üzenetére


master bud
tag

Szia!

Az 1.-2. képen szürke selyemgombát vélek felfedezni, de a kép elég homályos és a gomba földes, piszkos. Jó volna tudni, hogy volt-e bocskora. A selyemgomba hőkezelés után ehető, de nem szokás megenni.

A 3.-4. kép már jobb, azokon egy csiperke látható, én karbolszagú csiperkére gyanakszom, de pontosabbat csak kézbevétel után lehet mondani. Ha a tönkbázist elvágod (egészen lent, ahol a földből kifordul) és krómsárgára színeződik, emellett a vágott felület vegyszer- vagy tintaszagú, akkor karbolszagú csiperkével van dolgod, ami mérgező.

Jó tanács:ha gombát képről határoztatsz, akkor a földet szedd le róla, mindent vegyél ki a földből (bocskor ne maradjon ott stb.), legyen friss a gomba (ne aszald két napig), ne darabokban mutasd be, legyenek láthatóak a lemez, a kalap, a tönk, legyen félbevágott kép róla (hosszában), hogy látni lehessen hogyan találkozik a tönk és a lemezek. Ezek nagyban megkönnyítik a határozást vagy éppen ettől lehet határozni.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#521) Viszlát válasza master bud (#520) üzenetére


Viszlát
addikt

Köszi a részletes választ és a tanácsot is. Az az igazság, hogy az első fajtánál nem tudtam egyben felszedni, elszakadt, a másodiknál meg alá tudtam nyúlni annyira, hogy kijött egyben. De a jövőben igyekezni fogok betartani a tanácsaidat. :)

Arra esetleg nincs tipped, hogy milyen jellegű környéken lenne érdemes keresgélni?

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#522) master bud válasza Viszlát (#521) üzenetére


master bud
tag

Késsel kell kifordítani, ha másképp nem megy. Gombázáshoz amúgy is illik kést vinni, mert földesen nem érdemes szedni a gombát, hacsak nem szereted a fogaid alatt ropogó homokszemeket.

Késő tavasz-kora nyár idején a tölgyesek, gyertyánosok, bükkösök adnak jó eredményt, ősszel meg a fenyvesek, de ez a keresett gombafajtól is függ. Csapadékos időben a mezőket is érdemes meglátogatni. Függ még a talaj kémhatásától is, vannak fajok amelyek savanyú erdőtalajt kedvelnek, vannak amelyek meszest. Javaslom az Albert-Locsmándi féle gombahatározót, abból egy stabil alaptudás szerezhető, ha komolyabban érdekel a dolog.

[ Szerkesztve ]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#523) Viszlát válasza master bud (#522) üzenetére


Viszlát
addikt

Köszi, megpróbálom beszerezni ezt a határozót. Annyira érdekel komolyan első körben, hogy legalább egy finom vacsorára valót össze tudjak szedni (na meg ne 4 darabbal kelljen a bevizsgáló előtt szégyenkezni). :)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#524) master bud válasza Viszlát (#523) üzenetére


master bud
tag

Az menni fog szerintem, ha kitart a csapadékos időszak. Jó tanács: soha ne a könyvbeli fotók alapján keress gombát az erdőben, hanem mindig a leírás alapján határozz. Ez utóbbihoz viszont előbb tudnod kell, hogy pl. mi az a bocskor, peremes gumó, tönkre lefutó lemez stb.
Vizsgálóhoz pedig mindig vidd el, nem szégyen az, ha kiszórja az összeset.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#525) Sárpac


Sárpac
nagyúr


No ő kicsoda? :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#526) deszegregato válasza Viszlát (#518) üzenetére


deszegregato
újonc

Ha étkezési céllal gyűjtesz gombákat , először is ismerd meg a különböző gombák fajtáját. Az első sorban étkezési céllal
szóba jöhető fajták a galambgombák, tinóruk, csiperkefélék, rókagomba félék..stb. Gyakorlatilag minden fajtában vannak kakukktojások, mérgező, jobb esetben étkezési célra nem alkalmas gombák. Persze a némi elméleti alapot csak gyakorlattal lehet tudássá csiszolni! A következő lépés egy megfelelő gombázó hely felderítése, lehetőleg akkor amikor azt hallod "aratás van". Hiába kódorogsz az erdőn, bizony több az olyan erdőrész ahol jóformán értékes gomba nincs , mint ahol van . Próbálj informálódni egy adott terület "érdemes" gombász helyei felől. Ne szedj össze mindent ami az utadba kerül, kezdj csak néhány fajtával ! (Ajánlat : Galambgomba, rókagomba, vargánya , tinóru félék, csiperkefélék.) Ha összeszedsz mérgező gombákat a kosárba, a gombavizsgáló kíméletlenül kiboríttatja az utolsóig! Minden esetben vizsgáltasd át a szedett gombát szakemberrel mielőtt elfogyasztanád!!! Egy alaposabb gombász tudáshoz semmiképpen nem elegendő néhány gombásztúra, a gyakorlatot nem helyettesítheti az elméleti tudás!!
.............

A Bükk hg. most gyengélkedik, varesz lefutóban (múlt héten még volt kevés) , rókagomba most indulgat, valaki infó, máshonnan?

[ Szerkesztve ]

(#527) master bud válasza Sárpac (#525) üzenetére


master bud
tag

Ő a cafrangos galóca, Amanita strobiliformis.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#528) Sárpac válasza Sárpac (#525) üzenetére


Sárpac
nagyúr

No senki se tudja mi ez?:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#529) master bud válasza Sárpac (#528) üzenetére


master bud
tag

Vagy őzlábgalóca de ahhoz látni kellene a tönkjét is :)

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#530) FZsolt15


FZsolt15
aktív tag

Sziasztok, jó hogy van ilyen topik!
Mivel erdő mellet lakok szoktam járni gombázni, ezt szombaton találtam:

Plusz amit közösen, egybe:

(#531) Ivanh válasza FZsolt15 (#530) üzenetére


Ivanh
tag

jujj, de fincsi..! :C

merre lehet ilyet találni mostanában? ;)

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#532) FZsolt15 válasza Ivanh (#531) üzenetére


FZsolt15
aktív tag

Mostanában gondolom elég sok fele, mivel eső után kijött a meleg .Egyébként Erdélyben lakom. :)

(#533) FZsolt15


FZsolt15
aktív tag

Üdv.
Azt szeretném megkérdezni, hogy ez milyen gomba, ehető? kép

(#534) master bud válasza FZsolt15 (#533) üzenetére


master bud
tag

A fotód alapján cifra korallgombának azonosítanám.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#535) FZsolt15 válasza master bud (#534) üzenetére


FZsolt15
aktív tag

Köszi. Régen ettünk ilyet, mert mikor megkérdeztük a szomszédot azt mondta, hogy jó...

(#536) master bud válasza FZsolt15 (#535) üzenetére


master bud
tag

Elképzelhető, hogy sárga korallgomba volt, amit ettetek. A színek alapján történő határozás sosem könnyű, mert esőtől, naptól, öregedéstől stb. kifakulhatnak a gombák. De az sem kizárt, hogy tényleg cifra korallgombát ettetek csak szerencsétek volt és nem okozott nektek tüneteket.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#537) FZsolt15


FZsolt15
aktív tag

A mai gombászás eredménye, anyukám találta:

Ez, ugye szarvasgomba? Az egész erdő fel van túrva a vaddisznóktól, biztos ezt keresik.

(#538) ngabor2 válasza FZsolt15 (#537) üzenetére


ngabor2
nagyúr

jó eséllyel az, de azért egy szagértőnek megmutatnám :D

(#539) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog (1)

Kánikula, aszály? Irány Erdély és lesz hűvös erdő, friss gomba. :)) Huszadikán átmentünk és egy jót gombásztunk. Néhány fotó a gombatúráról a logout blogomban.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#540) Sárpac válasza Algieba (#539) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Néha napján így összeállhatnánk mi gombászók egy egy ilyen túrára! :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#541) Algieba válasza Sárpac (#540) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog (1)

A héten ismét átmegyünk Erdélybe. Szombaton Biharfüred környékén mászkáltunk, most a Boga-völgyében szeretnénk gombászni, csak találjunk oda. :)
Az autónk négy személyes, mi ketten vagyunk. Még senki sem jelezte, hogy velünk tartana, pedig a facebookon több helyen kiírtam. Békéscsabáról indulunk reggel ötkor csütörtökön.

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#542) Sárpac válasza Algieba (#541) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Jövö7től vagyok 2 hét szabin! Sajnos még meló van a héten ezerrel! :(

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#543) Algieba válasza Sárpac (#542) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog (1)

Néhány fotómat ismét kiraktam a blogomba. Szép és kimerítő túra volt. Három helyen jártunk: Biharfüred, Pádis-fennsík, Boga-völgy. A lucfenyvesi rizike nagy meglepetés volt. Csodálatos a hegyvidéki klíma. :C Augusztusban is átmegyünk, de még nem tudjuk, hogy mikor.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#544) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Na egy kis különlegesség!
Vajon mi ő?


Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#545) ngabor2 válasza Sárpac (#544) üzenetére


ngabor2
nagyúr

sárga gévagomba, így ránézésre. fűzfáról szedted?

(#546) Sárpac válasza ngabor2 (#545) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Nem nyárfáról! Ám az! Lesz is belőle finom leveske! :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#547) Lortech válasza Sárpac (#546) üzenetére


Lortech
addikt

Járt valaki mostanában gombászni, túrázni? Van gomba mostanság az erdőkben?

Thank you to god for making me an atheist

(#548) master bud válasza Lortech (#547) üzenetére


master bud
tag

Ó, hogyne. Vörös érdestinóru nyárfás környékről, barna érdestinóru nyírfás környékről, ízletes és vörösödőtejű rizike, vöröses nyálkásgomba, aranytinóru, barna gyűrűstinóru, szemcsésnyelű fenyőtinóru, kékhátú galambgomba, a szokásos tuskógomba-özön (gyűrűs, gumós), illatos pereszke, nagy őzláb, csiperkék.

Egyedül vargánya nem :D

[ Szerkesztve ]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#549) Lortech válasza master bud (#548) üzenetére


Lortech
addikt

Bíztató. Hétvégén megpróbálok kiszabadulni a természetbe, valahová a Pilisbe legalább. Igazából nem is az ehető gomba a lényeg, nem az ebédemet akarom megszedni, inkább csak nézelődni, barátnő is szívesebben tart velem, ha lehet érdekes gombákat nézegetni.

Thank you to god for making me an atheist

(#550) Toomy válasza Sárpac (#546) üzenetére


Toomy
senior tag

Tavasszal szoktam ilyeneket látni a Duna árterében a fákon. Mondtam is a páromnak hogy 1x szedek már belőlük, mert utánaolvasva ehetőnek titulálták.
Mivel még sosem ettem ez egy kicsit hátráltat most, hogy ráfanyarodjak e... :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.