Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adobe Lightroom topic (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#5851) copass válasza daninet (#5850) üzenetére


copass
veterán

nem kell ide LR, erre a picasa is elég. arra egyből rá tudod menteni az aktuális képre a beállításokat. igaz az is csinál egy rejtett mappát az eredetiknek.
jpegben nagyon keveset lehet módosítani, tehát ha nagyon alos vagy kiég akkor az már kuka.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5852) general válasza daninet (#5850) üzenetére


general
addikt

ahogyan a kolléga is írja előttem, neked akkor nem a LR a megoldás, keress valami más képszerkesztőt, amivel nem kell importálni, csak módosítod az eredeti fájlt. a LR úgy működik, ahogyan, nem igazán jpeg-re van kihegyezve. meg lehet oldani persze ezzel is, de valóban körülményes kicsit.

[ Szerkesztve ]

(#5853) Balinov


Balinov
félisten

Srácok, nem emlékszem, mi volt az a LR feature ahol elkezdték ajánlani a 12gb ramot?

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5854) copass válasza Balinov (#5853) üzenetére


copass
veterán

panoráma hdri? vagy valami ilyesmi!:D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5855) daninet válasza copass (#5851) üzenetére


daninet
veterán

igazából nem találtam jobbat, mert majdnem minden funkciót használok a raw-on kivül.
Tehát ha beiktatok egy köztes mappát a NAS-on amit mondjuk cron-al törlök hetente megszabadulok ezektől a duplikátumoktól. Akkor marad ez.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#5856) general válasza Balinov (#5853) üzenetére


general
addikt

nem a detail enhancer? bár azt leginkább a Fuji képekhez ajánlották azt hiszem, de lehet, h rosszul emlékszem. persze használható bármilyen márkához.

(#5857) copass válasza daninet (#5855) üzenetére


copass
veterán

én úgy csinálom hogy ssd-re behúzok minden raw-ot, leválogatom,feldolgozom,export jpeg, ez megy képek közé, raw-ot meg törlöm.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5858) Balinov válasza general (#5856) üzenetére


Balinov
félisten

Nem, hiszem, ez még azelőtt lehetett

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5859) Balinov válasza Balinov (#5858) üzenetére


Balinov
félisten

megvan. LR Classic. 7.2. Performance upgrade 12GB vagy afelett

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5860) madgie válasza Balinov (#5859) üzenetére


madgie
titán

Nekem 40 gigával se nagyon kapkodja magát :D

(#5861) Balinov válasza madgie (#5860) üzenetére


Balinov
félisten

Na jó, Mazsi de te azért más dimenzióban használod, mint mondjuk én :))

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5862) madgie válasza Balinov (#5861) üzenetére


madgie
titán

Igaz, nem is a sima JPG-ek ölik meg, hanem a timelapse anyagok :D

(#5863) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!

Kezdő lightroomosként elkövettem egy hibát. Néhány 10 képet megszerkesztettem kiexportáltam Jpeg-be, de a DNG-t nem.
Na most visont mondom rendet teszek kidobáltam mindent az importból, és ujra beimportáltam mindent a forrásmappából, de ugye az összes editálás eltűnt. Vissza lehet állítani őket valahogy, vagy kezdhetem előlről?
felhő még nincs bekapcsolva sajna.

(#5864) *Ropi* válasza brickm (#5863) üzenetére


*Ropi*
félisten

A sidecar xmp be volt kapcsolva? Ha nem, akkor masszírozhatod újra.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#5865) brickm válasza *Ropi* (#5864) üzenetére


brickm
őstag

Sajna, nem tudom miért nem az az alapértelmezett :(

Köszönöm, ez nagyon hasznos infó, bekapcsoltam mostmár, hogy ne járjak így!

(#5866) brickm válasza brickm (#5865) üzenetére


brickm
őstag

szerk.: oké megvan.

kifutottam a szerkesztési időből.
Bekapcsoltam, de egyelőre nem generált file-t. Kell neki némi idő, vagy a meglévőeket nem fogja legenerálni, csak az uj szerkesztéseket? Manuálisan lehet generálni?

[ Szerkesztve ]

(#5867) Balinov válasza brickm (#5866) üzenetére


Balinov
félisten

Új importnál automatikusan, reginel kézzel kell generaltatni

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5868) general


general
addikt

ez egyébként érdekes. én is azt vettem észre, hogy a Sidecar&Embedd import opció már nem generál xmp-ket. nem igazán értem, akkor miért van még meg az opció, vagy mire jó. utólag bármihez lehet generálni xmp-t, de még ez is fölösleges, mert ha a megszerkesztett raw fájlokat tökegyszerűen, "original"-ként exportáljuk, akkor odateszi mellé az xmp fájlokat! tehát exportnál a fájl típusnál original-t kell választani. marad a raw és kap egy xmp-t. így újra beimportálva bárhová megmarad minden (LR). innentől az export as Catalog sem kell. (ha pl át akarjuk vinni egy másik gépre az anyagot.)

(#5869) general válasza brickm (#5865) üzenetére


general
addikt

azért azt vedd figyelmbe, hogy ha ezt bekapcsolod, tehát minden fájl mellé xmp-t is gyárt, akkor lassul a szoftver, mivel egyszerre két helyre kell írjon minden egyes módosítást, amit véghez viszel! a katalógusba is ír és az xmp-kbe is.

(#5870) copass válasza general (#5869) üzenetére


copass
veterán

nekem nem lett lassabb xmp-vel. katalógusba írás az nem lassú, az xmp-be írás ami lassú. de nekem egy WD ződ ssd-n se lehet észrevenni semmit.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5871) general válasza copass (#5870) üzenetére


general
addikt

ok, köszi a visszajelzést. azért írtam, mert sokan panaszkodtak erre és az első optimalizáló "trükk", amit mindenhol írnak, ha javítani akarjuk a LR sebességét, hogy ne írassunk xmp-t.
egyébként szerintem felesleges, fentebb leírtam, miért. :)

(#5872) copass válasza general (#5871) üzenetére


copass
veterán

vinyónál azért érezhető volt régen. kilépésnél még írta vájjámáxmptírok!:D
xmp-t én azért íratok mert ha elszáll a rendszer feldolgozás közben(sajna volt rá példa), csak hozzáadom a raw mappát és már mehet is tovább.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5873) brickm válasza general (#5869) üzenetére


brickm
őstag

Köszi h szóltál, de nem érzek lassulást, konkrétan egy szegletnyit sem, pedig 80%ban a turbo boost is ki van kapcsolva, ha akkuról megy a gép. Igazából csak ha nagyon drasztikus ecsetelésbe kezdek, akkor röccen be kicsit, pl ha totál kihidegitek, vagy elmosok vele. Amugy semmi.
MBP 2015 CTO amúgy, látom más is írta már, hogy nem érzi lassabbnak.

Szerk.: #5868) Ezen elgonolkodtam és igazából ez lesz nekem is szerintem. Ez a DNG kiterjesztéssel is működik, vagy ott export as DNG-vel kell játszani? (nincs most előttem, hogy kipróbáljam)

[ Szerkesztve ]

(#5874) general válasza brickm (#5873) üzenetére


general
addikt

A dng maga tartalmazza a módosításokat, nem kell xmp.

(#5875) brickm válasza general (#5874) üzenetére


brickm
őstag

Hmmm.. Viszont amikor kivágtam az importjaimat volt benne DNG is, azok is vissza álltak. Vagy a szabályos eltávolításnál törli belőle?

Más:
Kicsit talán off lehet, de gyakorlati tapasztalatok érdekelnének.
Ismerősnek keresünk notebookot képszerkesztés a fő profil, lightroommal. De nem üzleti céllal, tehát nem kell feltétlen a legprofibb cucc.
Én macbook pro-t használok, 2015ös modellt, 2.9GHzes procival, 8GB RAM-mal és én meg vagyok vele elégedve. (csak a nagyon nagy étfogású editálásnál röccen meg kicsit, amúgy gördülékeny) Neki is ilyet ajánlanék, csak 16RAM-mal.
Viszont ha van jobb ár/érték javaslat szivesen meghallgatom, gondolom itt elég nagy szórásban vannak a felhasználók és esetleg több tapaztalat gyűlt már össze.(PC-kkel nem vagyok képben, ezért is kérdezek inkább)

(#5876) |AP| válasza brickm (#5875) üzenetére


|AP|
veterán

ez nem ajánlás, inkább csak csatlakoznék a kérdésedhez:

Én HP Zbook Studio-t (Core i7 8750H, 16 GB,512 GB SSD, nVidia Quadro P1000 4GB) néztem, (annyi különbséggel, hogy néha Archicad/Autocad is menne rajta, kis 3D tervezéssel)

Valaki meg tud erősíteni vagy el tud bizonytalanítani a választásomban? :)

[ Szerkesztve ]

(#5877) general válasza brickm (#5875) üzenetére


general
addikt

és AP

már sokszor beszéltünk hardverajánlásról LR alá, dióhéjban:

ez a nyavalyás program bprzalmasan van optimalizálva, brutál hardveren sem fog zökkenőmentesen működni. ez van. viszont imádnivalóan okos a szoftver, ráadásul nagyon könnyű kezelni, ezért megéri a türelem.

A legfontosabb egy erős CPU és gyors SSD. ramból elég 16 gb, közepes szintű vga megteszi, mert sajna azt pont nem használja eléggé. a katalógus mindenképpen az ssd-n legyen (nyilván a szoftver maga is), a raw-k lehetnek egy nagyobb háttértárolón, ha asztaliról beszélgetünk, a NAS nem igazán megoldás, sokat lassít. laptopknál nyilván minden az ssd-n van.
CPU - minimum 4 mag, és minél magasabb legyen az órajel. általánosságban elmondható, hogy a 6-8 magos procik a legjobbak, de azok közül mindig az, aminek a legmagasabb az órajele. 8 magnál többet nem tud használni a program, de egyébként asszem 4-nél több is csak az import-exporthoz kell (de ahhoz nagyon!!), az alapvető Develop modul munka gyorsasága az órajelen múlik.

nekem 2 gépem van, egy asztali hackintosh (a profilomban a konfig) és hasonlóan egy 2015-ös 15" macbook. 2,9ghz tudtommal ebből nem volt, hanem 2,8, de részletkérdés. ráadásul nem nyújt többet, mert terhelés alatt a 2,8-as órajele visszaesik 2-2,2 környékére, szar lett a hűtés, ezért én nem is kerestem ilyen modellt. nekem a 2,5ghz-es van, az stabilan tartja hálistennek.
ahogyan már korábban is írtam, durva, mennyire jól vannak összerakva ezek a macbookok, nálam alig van sebességkülönbség az asztali gép javára! persze a macbookban a turbó órajel dolgozik rendesen, meg irtó gyors az ssd.

AP szerintme ez elegendő, sőt, jól hangzik a spec. nyilván nem egy asztali, de laptopban elég erős. 6 maggal nem lesz gondod.

windowsos notikról nincs tapasztalatom. alapvetően terhelős munkára nem ajánlott laptop, mert a hűtés a fizikai méret miatt erősen korlátozott, sokszor előfordul throttling, órajelvisszaesés. de ha muszáj a laptop, akkor bizony zsebbenyúlós az erős proci, és minimum 512-es ssd miatt. a jó képernyőről nem is beszélve, bár aki főgépnek használja, remélhetőleg külső monitort csatol hozzá. (kalibrálva...!)

[ Szerkesztve ]

(#5878) general válasza general (#5877) üzenetére


general
addikt

kicsúsztam a szerk. időből. szóval a másik topicban írtad, elfelejtettem, hogy 13" modelled van, ott van 2.9 ghz, sorry.

(#5879) brickm válasza general (#5878) üzenetére


brickm
őstag

Köszi a választ!
Igazából le is szűrtem belőle a legfontosabb infókat szerintem.
Akkor hobbi célra tökéletesen kielégítő a 2 magos 2015-ösöm a magasabb órajel miatt, illetve ha egy újabbra esne a választás ismerősnmél, akkor semmiképp ne a kis 1.8as procist válassza, mert kb akkor ugyan ott van a 4 maggal, vagy ott se, mint én a 2 nagyobb órajelűvel, de legalább drágábban.
SSD természetesen gyári, tehát villám :D
Olyan sok kép feldolgozása nem jön be amúgy. Heti 3-4-5 képről van szó kb, tehát... bőven hobbi cél :D

Am nálam le van kapcsolva a TB, hogy ne menjen a venti 2000fölé és számomra nem idegesítően lassu meg döccenős így se, pedig utálom a lassu akadozó dolgokat. Ez még kiesik a trigger szintből. TB-tal meg igazaból csak akkorröccen meg ha valami nagy brushal elkezdek egy csúszkával koppra kitekerve modolni. A finom dolgoknál semmi.

(#5880) ssgt1981


ssgt1981
senior tag

Az működőképes elképzelés, hogy a katalógus fájl ssd-n a raw fájlok pedig hdd-n vannak?

(#5881) *Ropi* válasza ssgt1981 (#5880) üzenetére


*Ropi*
félisten

Több ok miatt sem. :N

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#5882) copass válasza ssgt1981 (#5880) üzenetére


copass
veterán

hdd lassú, ssd gyors. jó megoldás ha ideiglenesen ssd-re teszed a rawokat amíg feldolgozod.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5883) ssgt1981 válasza copass (#5882) üzenetére


ssgt1981
senior tag

Köszi, még annyi lenne a kérdésem, hogy adott egy kb 15e képet tartalmazó katalógus ami smárt preview nélkül lettek importálva a képek. Van arra megoldás, hogy használhassam a smárt previewt?

(#5884) ssgt1981


ssgt1981
senior tag

Smart preview használatával, hogy tudom átvinni à katalógust egy laptopra, majd a szerkesztëst követően à módosításokat visszarakni az eredeti gépre?

(#5885) topikk


topikk
senior tag

Sziasztok!

Visszaállítottam a LR-ot backupból (teljes Win 10 összeomlás) és van egy olyan problémám, hogy a Flickr szinkronizáció Flickr-LR irányban nem megy, pl. ha törlök egy tételt Flickr-ről, a LR katalógusban benne marad. Régi képeket is látok LR-ban, amit nagyon régen töröltem Flicr-en.

(#5886) Balinov válasza topikk (#5885) üzenetére


Balinov
félisten

Az nem egyirányú, publish only plugin?

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5887) topikk válasza Balinov (#5886) üzenetére


topikk
senior tag

Nekem oda-vissza működött eddig

(#5888) general válasza ssgt1981 (#5880) üzenetére


general
addikt

Dehogynem. Nekem így van most is. Nincs óriási különbség. Sajnos.

(#5889) Clemi


Clemi
veterán

Van egy iciripiciri kérdésem. :F :F :F Az egyik képemen, kitegergettem egy tök jó színvilágot és a kép alapján csináltam belőle egy user presetet. Mindössze csak az az egy bajom van, hogy ez a preset csak részben kompatibilis státuszt kapott, vagyis dőlt betűs a neve is. Ez vajon miért? :F :F

(#5890) general válasza Clemi (#5889) üzenetére


general
addikt

asszem azért, mert ha másik fotóra akarod alkalmazni, nem egyezik vagy nincs hozzá megfelelő profil, azt jelzi.

(#5891) Clemi válasza general (#5890) üzenetére


Clemi
veterán

Igaz, RAW képen csúszkáztam ki, és RAW képeknél stimmel is, de vajon a már nem nyers formátumoknál miért nem kompatibilis, vagy hogy lehetne azzá tenni, mint a többi presetet?

(#5892) general válasza Clemi (#5891) üzenetére


general
addikt

ha egy raw fájlra kidolgozott presetet más fájltípusra akarsz alkalmazni, a profil lesz a legkisebb gondod, hiszen egyéb fájltípusok nem úgy viselkednek, mint egy raw fájl, teljesen mások a tulajdonságok, a lehetőségek. de még mondjuk canon, sony és nikon között sem lesz tökugyanaz az effekt. teszem azt 25 egység változtatás a shadows csúszkán nem ugyanazt eredményezi a különböző fájltípusoknál vagy márkatípusoknál. jpeg, tiff eleve kisebb mozgásteret ad.

(#5893) Clemi válasza general (#5892) üzenetére


Clemi
veterán

persze ezt értem, de a kész preseteknél ez vajon miért nem így van?

(#5894) general


general
addikt

Kijött valami ultrabrutalmegagiga speed fix update. 🙂 valaki?

(#5895) Clemi válasza general (#5894) üzenetére


Clemi
veterán

A grafikus kártya használattal variáltak egy jó nagyot. A frissítés után csak türelmesen várni, amíg összeszedi magát a LR és nem kattintgatni, nem nyomkodni, jó lesz az! Olyan mintha lefagyna, meg kétszer indulna, de ez csak káprázat :C

[ Szerkesztve ]

(#5896) *Ropi* válasza Clemi (#5895) üzenetére


*Ropi*
félisten

Állítólag gyorsul. Vagy lassul. Vagy valami. :DDD

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#5897) Balinov válasza *Ropi* (#5896) üzenetére


Balinov
félisten

lassan tenyleg erik mar az I5-2520M alapu vas csereje...

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5898) NandorHUN


NandorHUN
addikt

Sziasztok!

Lightroom-mal kapcsolatban lenne kérdésem:

A képeimet a következők szerint szoktam feldolgozni: Rámásolom a SSD-re, szelektálok, majd átmásolom őket HDD-re később. Ha bármit dolgozni kell még rajtuk LR-ban akkor azt SSD-n teszem meg.
A kész képeket exportálom és törlöm az adatokat az SSD-ről.

A kérdésem az lenne, hogy van rá mód, hogy a LR-ban a SSD-n társított képek beállításait a program át tudja társítani másik meghajtón lévő azonos képekhez. Lényegében ugyanannyi kép, ugyanazokkal a file-nevekkel vannak HDD-n. Viszont RAW file-ok miatt HDD-n nagyon lassú az adatfeldolgozás ezért szeretem őket SSD-ről szerkeszteni, később viszont mivel nincsen hely ezért átrakom HDD-re, onnan meg megy a felhőbe a szinkronizálás.

Másik kérdés, hogy gépen ezek a társított beállítások hol vannak elmentve? (Backup miatt kérdezem).

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

(#5899) Balinov válasza NandorHUN (#5898) üzenetére


Balinov
félisten

szvsz az enable sidecard xmp lesz a te baratod (korabban e nelkul importalt kepekhez is le tudod kezzel generaltatni), megfejelve azza, hogy feldolgozas utan az LR Library moduljaval mozgatod at az anyagot SSD-rol a HDD-re (ekkor az xmp-k is atmozgatasra kerulnek.

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#5900) NandorHUN válasza Balinov (#5899) üzenetére


NandorHUN
addikt

Kösz, és ez az opció hol található benne?
Gondolom ilyenkor társítani kell valahogy a mappákat?
Utána SSD-ről törölhető probléma nélkül, ugye? Mert azzal nem nagyon leszek kisegítve, ha opciók mennek mindkét drive-on, de utána ha törlöm pl. SSD-ről, akkor megzavarodik a LR :)

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adobe Lightroom topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.