Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#27251) Zamma válasza Garsza (#27250) üzenetére


Zamma
őstag

Basszus! Mindent leírtam #27244, mit nem értessz? [link] Tesztje itt: [link].
Ki beszélt non RGB-s TUF ventikről?

Maxon járatni a ventiket nem életbiztosítás. Inkább vegyél 4000-ért (nagyon jó ár, néztem a hirdetést) többet és járasd max 50%-on, kevés hang, kevés por!

[ Szerkesztve ]

(#27252) Met


Met
nagyúr

Kéne kis help.
A konfig
Ház: Fractal Design Define R4, elöl egy venti szív, hátul egy fúj ki (a gyáriak).
Lecseréltem a GTX1050TI-t egy 3060TI-re és azóta brutál meleg van az asztal alatt, (gép az asztal alatt van az asztal majdnem feltolva a falra, bal oldalon fal, jobb oldalon ülök, beszorul az asztal alá a meleg) játék közben.
Azt hittem a VGA, de meglepetésemre nem az tolja ki a forró levegőt hanem a hátsó venti.
A VGA venti alapból 70%-on megy, a GPU max hőfoka 64 fok (alapjáraton 27 körül).
A CPU max hőfoka 58 fok (alapjáraton 29 körül).

Nyilván nagy csodák nincsenek, a keletkező hőnek távoznia kell, de tudom valami csökkenteni a meleget?
Azon kívül hogy előrébb húzom az asztalt ami + 2-3 centit jelent, a hátsó ventire aplikálok egy csövet ami elvezeti a meleget.
Jobboldalra nem tudom tenni a gépet mert ott a házimozi mélynyomója.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27253) Zamma válasza Met (#27252) üzenetére


Zamma
őstag

Légyszi ments már egy HWinfot erős használat közben, cpu, vga hő és rpm mindenképp legyen benne! Ezenkívül egy-két informatív képet a ház belsejéről is...

Első körben az 1 ki és 1 be venti igencsak kevés...
Nyisd ki a ház elplapját és úgy is nézd meg (porszűrővel). A hdd koeretet vedd el a venti útjából

Elöl 2 új, erős beszívó venti, a vga alatt 2 erős vga fekl szívó venti, hátul 1 kifújó felül 2 kifújó venti szükséges lesz. Az mostani elöl lévő venti mehet majd felülre.

Erős ventinek a Vento Pro (ezt bár drágább, de erősebb és Noctua minőség, sorba köthető gyárilag, nem kell Y split kábal) P12 Max ventik ajánlottak. Kifújónak egy sima P12 PWM PST elég lesz.

[ Szerkesztve ]

(#27254) Met válasza Zamma (#27253) üzenetére


Met
nagyúr

A házban nincs semmi extra, elöl a felső helyen van a venti, a kivehető hdd keret nincs benne.
A procihűtő (Be quiet! Pure Rock) hátrafelér fúj a hátsó venti felé.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27255) Garsza válasza Met (#27252) üzenetére


Garsza
veterán

Ennek olyan egyszerű oka van hogy a 3060Ti több mint kétszerannyit fogyaszt mint a 1050Ti. Több meleg jön ki a házból. Csökkenteni tudod ha opfimalizálod a VGA feszültség görbéjét.

[ Szerkesztve ]

(#27256) Zamma válasza Met (#27254) üzenetére


Zamma
őstag

A gpu nagyon pörög mert nincs szellőzés. 1700 körülre le kéne vinni, akkor lehet megnyugodni. Csináld meg amit írtam, minden venti 50% alatt járjon terhelés közben, síri csend lesz és jéghideg.
Undervoltold a kártyát ahogy azt Garsza is írta, nézz be a NVIDIA GeForce RTX 3080 / 3090 / Ti (GA102) topikba infóért, ha nem tudod hogy kell...

[ Szerkesztve ]

(#27257) smiti válasza Zamma (#27253) üzenetére


smiti
addikt

Azt se felejtsük el, hogy a GTX1050TI-vel a proci is csak a lábát lógatta, de mostmár dolgozik rendesen....

(#27258) Zamma válasza smiti (#27257) üzenetére


Zamma
őstag

Igen, a Pure Rock 860 rpm-je melletti 60 fok alatti procihőmérséklet viszont egyáltalán nem dráma... :D

(#27259) Mr.Pit


Mr.Pit
kezdő

Sziasztok!

Segítséget/tanácsot szeretnék kérni.

Adott egy Fractal Design Meshify S2 házam, amelybe 5 db Artic P14 PWM ventit építettem be (2 elől intake, 1 hátul exhaust, 2 felül exhaust). Alaplap MSI x570s tomahawk, proci Ryzen 5800x. CPU hűtő: Phantom spirit Se 120. VGA: 6900XT red d. ultimate.

A ház leírása úgy írja, hogy a gyárilag benne található fan hubra csatlakoztassak rá minden ventit (cpu hűtőt is) és a hub csatlakozóját kössem bele a CPU_FAN headerbe. Ezt megtettem, működik is a gépem normálisan. Viszont több fórumon írták, hogy ez annyira nem ajánlott és a cpu hűtő legyen bekötve a CPU_FAN headerbe és a HUB-ra csak a ház ventiullátorokat kössem be, amelyet SYS_FAN headerbe kössek be. Így nem minden a CPU hőmérséklettől függ és jobban szabályozható a hőmérsékletek.

Véleményeket szeretnék kérni, hogy melyik megoldás a jó/jobb, mert nehezen igazodok most el rajta.

Előre is köszönöm.

(#27260) spleenszuru válasza Mr.Pit (#27259) üzenetére


spleenszuru
őstag

Szia!

Mindenképp a második megoldás.
A CPU hűtő legyen csak magában, külön bekötve.

Malaka!

(#27261) Pet84


Pet84
tag

Hali!

NF-A15 HS-PWM - ez házba hűésnek jó lehet? Eredetileg procihűtőre tervezett venti ahogy olvasom, viszont most jó áron hozzá lehetne jutni. Érdemes szerintetek?

Nasenscheidewandverkrümmung

(#27262) Met válasza Zamma (#27256) üzenetére


Met
nagyúr

Köszi, jövő hónapban megcsinálom.

Garsza
Tudtam hogy a VGA miatt van nagyobb hő, csak arra számítottam hogy VGA nyomja ki magából, nem a felette lévő venti.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27263) Zamma válasza Pet84 (#27261) üzenetére


Zamma
őstag

Ami jó a procira az nagyjából jó a házba is. Ez meg prémium is és még garanciális is ráadásul...

Küldjed a foglalót, nehogy lemaradj róla! :K
Felfüggesztésre figyelj oda, nehogy megvicceljen...

(#27264) Pet84 válasza Zamma (#27263) üzenetére


Pet84
tag

Kettőt már berendeltem, én is úgy voltam vele hogy erről nem akarok lemaradni :)

Nasenscheidewandverkrümmung

(#27265) Zamma válasza Met (#27262) üzenetére


Zamma
őstag

Szívesen!
A vga ventije nem tud semmi meleget kintre nyomni, csak a gpu-ról leválasztja a hőt és ennyi. A házventik feladata jó szellőztetést biztosítani, így a leválasztott meleg levegőt az erős légáram kijuttatja.

(#27266) jimpo válasza jimpo (#27213) üzenetére


jimpo
aktív tag

Kártyacsere után a P400A házikóban Pulse RX 5600 XT -> NITRO+ RX 7800 XT

A nálam megszokott Aida 64 System Stability test, most 20 percig futott. 5 perc bemelegítés után nulláztam a HWINFO -t kép és az Adrenalin beállítások. Tehát alapon megy Primary BIOS, egyedül a Zero RPM OFF
Szobahőmérséklet a képernyőkép készültekor
Azért a kártyának már volt hangja, viszont játék alatt nem teker ennyire. :K Illetve nem is fogyaszt ennyire... ;]

Majd csinálok tesztet, még tervben van... Alsó P12 MAX kikötve, majd ugyanez bekötve azonos fordulattal mint a többi. Végül pedig a felső sima P12 kap egy másikat, alulra a táp feletti lyukacsos részre azonos fordulattal mint a jelenlegi egyke P12. ;)

[ Szerkesztve ]

Stryd Next Gen

(#27267) Abel1157


Abel1157
újonc

Sziasztok! Újonnan vett HP Victus laptopomon játszottam, és MSI Afterburner szerint proci 96 fokos, vga 74. Omen overlay szerint meg proci 60 pár fokos volt, kártya ugyanúgy 74. Melyik mond igazat? Mit kéne tennem, nem nagyon merem megbontani gari miatt.

(#27268) Zamma válasza Abel1157 (#27267) üzenetére


Zamma
őstag

Igazából a HWinfo lesz a te embered szerintem. Rakd fel, indítsd csak szenzorokkal és teszt után ments képeket - ami mindent megmutat,- az a tuti! ;)

(#27269) Met válasza Zamma (#27265) üzenetére


Met
nagyúr

Alzában már nincs VENTO PRO.
Van náluk abban az árban más ajánlott venti? Lehet ledes is, úgy sem nagyon látszik :) 14-es venti is belefér a házba, a 12-es jobb, olcsóbb?
Láttam ajánlottad a P12 Max-ot, de az árkategória maradhat ha van jobb választás, esetleg lehet sorolni is őket.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27270) Zamma válasza Met (#27269) üzenetére


Zamma
őstag

Nem tudom hogy miért csak az alza jön szóba, de a P12 Max-on kívül csak a Endorfy Fluctus 140 PWM can készleten amit ajánlanék - de abból is csak 2 db...

(#27271) Met válasza Zamma (#27270) üzenetére


Met
nagyúr

Nem tudom hogy miért csak az alza jön szóba
A beszerzés módja miatt jobb nekem ha onnan van...

Napközben unalmamban nézegettem a venti paramétereket és úgy tűnik a hiába nagyobb valamivel a 14-es, a legtöbb, teljesítményben jóval kevesebbet tud mint a 12-es.

Szóval azt hiszem marad a P12 Max.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27272) cintula187 válasza Zamma (#27241) üzenetére


cintula187
addikt

Hello!

AG620 lett végül Arctic ventikkel. -10 fokot hozott úgyhogy köszi a tippet. :R

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#27273) Zamma válasza cintula187 (#27272) üzenetére


Zamma
őstag

Örülök neki, szívesen!

(#27274) Donqatto


Donqatto
csendes tag

Helló!
Felső két venti fordítva van feltéve, nem gondoljátok? Most vettem és ezt akarom orvosolni...vagy mi más oka lett volna így feltenni a ventiket?

http://www.phmegbizhatosag.atw.hu/ Itt is van pár pozitív értékeslés!

(#27275) Zamma válasza Donqatto (#27274) üzenetére


Zamma
őstag

Milyen procit hűt a hűtő? Nincs melege? Milyen házban van? Elöl van-e venti vagy alul?

(#27276) Donqatto válasza Zamma (#27275) üzenetére


Donqatto
csendes tag

Csak egy i3 10105f elől nincs, alul sincs, felül van ez a kettő szerintem fordítva, meg hátul plussz a proci hűtőn

http://www.phmegbizhatosag.atw.hu/ Itt is van pár pozitív értékeslés!

(#27277) Donqatto válasza Zamma (#27275) üzenetére


Donqatto
csendes tag

Cooler master q300l

http://www.phmegbizhatosag.atw.hu/ Itt is van pár pozitív értékeslés!

(#27278) Zamma válasza Donqatto (#27277) üzenetére


Zamma
őstag

Az alap az hogy a fentiek kifelé fújnak. Sőt, a front oldalhoz közelebb esőt vedd is le onnan, mert értelmetlen...
Tedd inkább elölre a felső állásba.
A vga és proci nem meleg? Ha a vga meleg akkor elölre az alsó állásba és lentre is érdemes egy-egy P12 Max vagy erősebb ventit tenned.
Itt vannak még alternatívák 6000 Ft alatt: Esetleg vehetsz sima Arctic P12/P14-et is ha nem veszélyesen meglegszik a vga.
Ha nagy a gáz akkor a Vento Pro kell...

Mégegy nagyon fontos, hogyha a ház aljára felrakod a ventit a ház lábát meg kell emelni, mert nem lesz anélkül kellően hatékony! 1,5-2 cm nem elég, minimum 3-3,5 cm kell hogy legyen a magassága a lábnak. Audio boltokban lehet kapni lábakat, megéri azt a pár száz forintot.

(#27279) Donqatto válasza Zamma (#27278) üzenetére


Donqatto
csendes tag

Vga max 71-73 fok...nem érzem olyan veszélyesnek, de köszönöm a választ

http://www.phmegbizhatosag.atw.hu/ Itt is van pár pozitív értékeslés!

(#27280) Met


Met
nagyúr

Beszereltem 4 db P12 Max-ot, kettő elöl szív, egy lentről szív, egy hátul fúj.
A felső szívókat még nem raktam be.
Valamivel hűvösebb van, mintha langyosabb levegőt fújna ki, de hangosabb is a gép.
Az alaplapon 2 venti hely van, az első kettő és az alsó egy elosztó kábellel csatlakozok az alaplaphoz.
A házban van beépített venti kábel ami 5-7-12V-on tudok állítani viszont 3 tűs a csatija.
Van 4tűs anya<>3tűs anya átalakító? Bár nem tudom 7 volton mire képes.
1800 rmp körül még elviselhető a hangja.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27281) Raggie válasza Met (#27280) üzenetére


Raggie
őstag

PWM-es ventiket ne járassunk 12V-nál alacsonyabb tápfeszültséggel. Nem tesz jót nekik.
Inkább vegyél két ilyet és akkor a be- és a kifújó ventik fordulatszámát egy-egy csoportban egyszerre tudod szabályozni majd.
LINK
LINK
A lényeg, hogy kettő-három ventinél többet tápláló elosztónál kell legyen külső plusz táp, mert csak az alaplapi csatlakozó nem fogja már bírni és kiéghet.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#27282) Met válasza Raggie (#27281) üzenetére


Met
nagyúr

A lényeg, hogy kettő-három ventinél többet tápláló elosztónál kell legyen külső plusz táp, mert csak az alaplapi csatlakozó nem fogja már bírni és kiéghet.
Dejó :U Ilyet vettem hozzá [link] akkor ha jól értem ilyen kellene inkább

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27283) Zamma válasza Donqatto (#27279) üzenetére


Zamma
őstag

OK. Ha netán hangos, akkor is ez lesz majd az eljárás...

(#27284) Zamma válasza Met (#27280) üzenetére


Zamma
őstag

kettő elöl szív, egy lentről szív, egy hátul fúj.
A felső szívókat még nem raktam be.
A lenti venti szívóereje növelése érdekében emeld meg a ház lábait. Mert ha nem akkor az a pár centis láb nem elég ami alapból van a háznak.

Valamivel hűvösebb van, mintha langyosabb levegőt fújna ki, de hangosabb is a gép.
Légyszi csinálj egy ugyanolyan tesztet mint a multkor, hagy lássuk az új hő, és rpm értékeket.
A biosban amikor az új ventiket beraktad ott biztos PWM van beállítva nem DC?
Kalibráltattad-e a ventiket a biosban? Milyen profilt állítottál be nekik? A silent sem jó, mert ez a venti nagyon tud pörögni, úgy meg persze hogy hangos. 1200 rpm felett ne járasd, mert onnan már van hangja...

(#27285) Met válasza Zamma (#27284) üzenetére


Met
nagyúr

Nem jártam még a BIOS-ban, hétvégén megnézem, nem is tudtam hogy lehet kalibrálni. :DDD

Kábel kérdés, szerinted is kell a másik fajta kábel?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27286) Raggie válasza Met (#27282) üzenetére


Raggie
őstag

Az van, hogy alaplapja válogatja, hogy mennyi Watt-ot tud leadni egy-egy venti csatlakozón. A P12 Max-ok ~3,5W-ot fogyasztanak darabonként.
Az én (meglehetősen drága) alaplapomon pl a system fan csatik is 24 W-ot tudnak leadni.
A te alaplapodnak sajnos sem az adatlapján sem a manual-ban nincsen feltüntetve, de legtöbbször inkább 10-12 W ez a limit. Ez alapján maximum 3 ventit bír el hosszú távon egy alaplapi csatlakozó plusz táp nélkül. De a 12 W-ot csak behasaltam, tehát ezért jó a plusz táppal rendelkező elosztó, mert az tuti nem terheli túl.
Egy SATA csati elvileg ~54W-ot tud leadni. Az már elég sok venti! :D

Clint Eastwood FTW

(#27287) Kecsotam


Kecsotam
tag


Sziasztok!

Összeraktam ma az új configom egy 13600K procit egy ARCTIC Freezer 34 eSports DUO hűtővel, egy BE QUIET! Pure Base 600 Window házban.
Majd tesztelésképpen ráküldtem az Aida stressztesztjét. Minden gyári beállítással, nincsen hozzányúlva.

Az normális, hogy az első percben 90-95 fokig is felmegy a proci hőmérséklete? Majd utána visszaveszi a teljesítményt 160-170 wattról 125-re és a hőmérséklet is visszamegy kb. 60-80 fok közé?
Kicsit megijedtem, amikor úgy is indított, hogy 95 fok.....

A grafikonon is jól látszanak a fent leírtak:

(#27288) Raggie válasza Kecsotam (#27287) üzenetére


Raggie
őstag

Igen ez a normális boost viselkedése a 13. generációs inteleknek.
Az első egy-két-három percben(alaplap függő, hogy meddig) full kakaón mennek, utána visszavesznek.

Clint Eastwood FTW

(#27289) Met válasza Raggie (#27286) üzenetére


Met
nagyúr

11.én lesz kábel, addig csak kibírja.

Zamma
Benéztem BIOS-ba, átraktam PWM-be a ventiket, kalibrálásra nem találtam lehetőséget.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27290) Met válasza Met (#27289) üzenetére


Met
nagyúr

Megkérdeztem az ASUS-t hátha tudnak mondani valami okosat.
Pontos adatot nem tudtak adni, általánosságban annyit hogy 1 Amper a maximum amit bírnak.
De ezt ne tekintsem hivatalos adatnak :)

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27291) Met válasza Met (#27290) üzenetére


Met
nagyúr

Viszont rendeltem egy ilyen fanhubot, ez át is vehető most.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27292) Garsza válasza Raggie (#27288) üzenetére


Garsza
veterán

Szerintem meg nem normális viselkedés. Túlmelegszik ezért visszavesz. Nekem is van 13600k és addig megy maxon még terhelem.

(#27293) Raggie válasza Garsza (#27292) üzenetére


Raggie
őstag

Pedig de. A boost TDP így működik inteleken.
Nem a frekvencia és nem a hőmérséklet, hanem a TDP.
A proci továbbra is maxon megy, csak a power limitet visszaveszi a lap ezért kevesebb delejből megy maxon.

Valamint: ezt OC vagy jobb kategóriás lapokon ki lehet kapcsolni BIOS-ban. De csak hozzáértő felhasználó esetén ajánlott.

Clint Eastwood FTW

(#27294) Kecsotam válasza Garsza (#27292) üzenetére


Kecsotam
tag

Esetleg tudnál mutatni egy grafikont, hogy nálad, hogyan viselkedik a proci hője az első 5 percben?

Köszi!

(#27295) Raggie válasza Kecsotam (#27294) üzenetére


Raggie
őstag

Nekem nem intel-em van. De online tesztekben is látszik ahol kiírnak pillanatnyi fogyasztási grafikont vagy keress rá a PL1/PL2 limitekre.

Clint Eastwood FTW

(#27296) Garsza válasza Kecsotam (#27294) üzenetére


Garsza
veterán

(#27297) Kecsotam válasza Garsza (#27292) üzenetére


Kecsotam
tag

Itt egy friss diagram renderelés közben:

Ezen jól látszik, hogy kezdésnél a 80 fokot sem éri el, mégis viszább vesz ugyanúgy 1,5 perc után. Tehát nem azért csökken, mert túl magas a maghőmérséklet.

Ezen pedig ugyanúgy megvan a kb 160W kezdés:

Az az érdekes, hogy bioszban tudom állítani a CPU-t 125-160 W-ig. Illetve van az auto, amin most van. Azt hittem azt a kezdeti 1,5 percet tudom leállítani 160-ról, de nem. Az utána lévő szakaszt állítja, ami ugye már a beállítható legkisebben van, úgyhogy nem bántjuk.

[ Szerkesztve ]

(#27298) Garsza válasza Kecsotam (#27297) üzenetére


Garsza
veterán

Gyere az 1700 topikba ez inkáb oda való. CPU beállításainál minden alapon van?

(#27299) Met válasza Zamma (#27284) üzenetére


Met
nagyúr

Csináltam tesztet.
Holnap még berakom felülre a két 14 centist.
Fan control programban állítgattam valamit.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27300) Zamma válasza Met (#27299) üzenetére


Zamma
őstag

Akkor a 2 plusz ventivel is jöjjön új teszt, szerintem meg fog lendülni a légszállítás, és a magas 2000-es (ami brutál sok, 1200 felett nem szabadna lenni) fordulatok lejjebb mennek és halkabb is lesz a rendszer.
Megemelted a ház lábait?

A fanhub is ugyanolyan jó mint a sata kábeles - ha a ventiknek a zsinórja mindenhová elér.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.