Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
t256
őstag
válasz Chris0321 #38023 üzenetére
Elég évente. Úgy tudom emlèkeztető oltás akkor kell ha egy èv kimaradt.
Azt vettem èszre, hogy nagyon megoszlik az orvosok vèlemènye, alapossága manapság. A mi városunkban két állatorvos is van, de èn el viszem a kutyámat a szomszèd városba mert jobb az ellátás ès elfogadható az árazás.
Azt javaslom hívj fel egy másik orvost ès kèrd ki a vèlemènyèt.
[ Szerkesztve ]
Spock says, “Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.” Captain Kirk answers, “Or the one.”
-
Alusky
aktív tag
válasz Chris0321 #38023 üzenetére
3 hónapos korig kell az elsőt, utána fél évvel egy ismétlő majd utána évente. A fél éves ismétlő az 5-6 éve bevezetett dolog, előtte valóban nem kellett.
Mivel kutya se ellenőrzi, a naprakész orvosok se különösebben foglalkoznak vele, ha nem laksz, nem jársz olyan helyen ami veszettség miatt problémás akkor ki lehet hagyni a fél éveset, de amúgy törvényileg előírt.Az orvosok azért kezelik lazábban, mert ők a gyártó által előírt paraméterekre hagyatkoznak, nem arra, hogy valami aktatologató bürokrata farok épp mit talál ki újításnak amihez sokszor semmi köze az állatorvoslásnak. Ettől a vakcina hatásossága mit sem változik, a veszettség elleni pedig elég erős védelmet ad már egyetlen oltással is. Egy ideig nálunk se adták a féléveset hiába volt már előírva.
Ha nem kapta meg 3-4 hónapos koráig az elsőt az már trehányság viszont. Lehet ezt rugalmasan kezelni, de nem ennyire. Másik ok ha immunrendszert gyengítő (pl szteroidos) kezelést kap vagy valamilyen más immunrendszert is érintő betegsége volt a kutyának, akkor sem adnak oltást.Az első két veszettség ellenit csak 14 napos szünettel lehet beadni, se előtte, se utána nem lehet más oltást adni. A harmadiktól már mehet egybe mindennel.
Kölyökoltásoknál mehet 10 napra is, ha úgy adja ki a naptár/rendelési idő, nem feltétlen kell a 14-et megvárni, ez csak a veszettség elleninél előírás.Kölyökoltásban és egyéb felnőtt oltásban egyik orvos sem ért egyet (sok másban se, ez régen is így volt), ez mind a tapasztalatuktól, egyetemi tanulmányaiktól, magánvéleményüktől meg a kutya lakhelyétől függ mit kapnak végül. Ez még a szívféreg elleni védekezésre is érvényes.
Ezt a fórumot használni épp olyan, mint Facebookozni.
-
Alusky
aktív tag
válasz Chris0321 #38029 üzenetére
Akkor egy kombináltat kapott leptoval valószínű, azután 14 nappal jöhet csak a veszettség, nem tudta volna beadni amúgy se.
Van aki úgy van vele, hogy a gazda úgyis tudja ezeket, majd visszaviszi megint két hét múlva, ezért nem is említi.
Vagy kimegy a fejéből, hogy mondja. Kifáradnak, eszetlen sok munka meg kapkodás ez az élet.Ezt a fórumot használni épp olyan, mint Facebookozni.
-
Alusky
aktív tag
válasz Chris0321 #38031 üzenetére
Ez monovalens parvo, 4 hónaposan már csak akkor adják, ha erősen parvo fertőzött a környék, mert fiatal állatot könnyen elvisz.
Mivel már felnőtt a kutya évente a veszettség ellenit (Rabies, R vagy RL) és a kombináltat (DHPPi vagy DHPPi/L4 vagy DHP) kell kapnia.
Polgári nevükön nagy kombinált és kis kombinált.A nagy kombinált oltásokban 1-3 éves időtartamú keverék van, ezért a 3 éves oltóanyag tök feleslegesen lenne évente a kutyába téve, ha meg ritkábban kapja akkor az 1 éves részei lejárnak. Ezért szokták az orvosok felváltva adogatni a kis és nagy kombináltat ez az elterjedtebb megoldás, igaz így is a 3 éves oltóanyagot kétévente megkapja, de ez már szakmailag elfogadott.
Van olyan orvos aki minden évben beadatja a nagy kombináltat.
Van orvos aki a nagy kombinált után csak a monovalens vakcinákat ami lejár 1 évvel adja be, majd ugyanígy két évre és csak 3 évente adja a nagy kombináltat újra. Ez a bonyolultabb meg ritkább eljárás, inkább szőrszálhasogatás.Lepto L4-et kölyökkorban adnak, mert a veszettséghez nem adható más így a kombinálttal kapják, felnőtten már RL verzióban adják a veszettséghez keverve (akkor már lehet), úgy pedig a kombináltba nem kell még egyszer.
A lepto a veszettség után a második legveszélyesebb kutyára és emberre ezért van a veszettséghez keverve, mert a veszettség sok helyen kötelező és akkor egyúttal azt is megkapja. Parvo az csak kölyökre veszélyes, azért kapnak kölyökként többet is.
Ebben sincs egyetértés egyébként, van orvos aki 8 hét előtt nem adja be, mások meg 6 hetesen már adják, a gyártó 5 hetet ír elő minimumnak (bár több gyártó is van, mi Nobivacot használunk). Ezért fordulhat elő, hogy tenyésztőtől is csak 1 oltással kap valaki kölyköt, mert a doki 8 hetesen hajlandó beadni az első oltást akkor meg már a tulaj viszi el.
Ha végignézel egy több éves kutya oltási menetrendet akkor az általában úgy néz ki a veszettség lapon, hogy R, R, RL, RL, RL.... és így végig, mert az első kettőhöz nem keverhető más.
Az egyéb oltások rész meg általában P, DHPPi/L4, DHPPi/L4 (esetleg még egy P) ezeket mind kölyökként kapja viszonylag egymás után, majd egy év múlva még egy DHPPi ami ezek éves ismétlője (itt már L4 nem kell, mert a veszettséghez kapja RL, hacsak nem történt csúszás valamivel) és utána évben jön a DHP következő évben DHPPi és így felváltva.Ez nem mindig így néz ki, nekem is van kutyám aki a másodikra már RL-t kapott amit előírás szerint nem lehetne, de ha elég idős a kutya (nem kölyök) akkor már lehet adni úgy is, ez attól függ a doki a magyar jogszabályt tartja előrébb vagy a vakcina gyártónak a meghatározását, utóbbi a pontosabb persze hiszen a gyártó tudja mit tud a terméke. Illetve van egy kutyám aki nagy, kicsi, nagy, kicsi, nagy, nagy, kicsi, nagy, kicsi stb. kombináltat kapott, ott valamit félrenézhetett 4-5 éves kora körül.
Illetve még kölyökkorban is előfordulhat a kicsi kombinált DHP oltás adása, P, DHPPi/L4 és DHP menetrenddel, egy ilyen kutyám is van, illetve olyan is aki kölyökként kapott egy plusz monovalens lepto oltást és nem parvot.Alapvetően nem bonyolult ha megérti az ember a rendszert benne, meg itthon szerencsére nem úszkál a levegőben minden sarkon kutyabetegség úgyhogy nem szokott bajuk lenni, ha pontatlanul kapják az oltásokat.
Ezt a fórumot használni épp olyan, mint Facebookozni.
-
falabu88
aktív tag
válasz Chris0321 #38081 üzenetére
Igen, aranyáron (évi 20+ rémlik) amúgy kb az oltásoknak kell rendbe lenni és 3 havonta féregtelenítést kérnek (a Signal sosem ellenőrizte ezt a kárigénynél). Fajtaspecifikus problémákra nem szoktak fizetni, pl németjuhásznál diszplázia.
Nekünk az előző macskával "szerencsénk" volt, szaporítós jófogásos (soha többet, tanulópénz.. ) Maine Coon, de házimacska volt a kiskönyvben, ezért fizetett a fajtaspecifikus veseelégtelenségre. A ~200ezres kezelesből 120-at fizettek, ami az évi maximum volt. Sajnos csak elhúztuk vele az altatást.
Apámnak 2 évig könyörögtem, hogy kössön biztosítás a kutyára, válasz "minek". Majd fagyállós vizet tett ki az egyik szomszéd az utcára (azóta sincs bizonyítva, de tuti ő volt) akinek nem tetszett, hogy póráz nélkül jár ki vele az utca végi mezőre. 300ezer volt a kezelés, 2 hétig egy falatot nem evett a kutya, napi 2 infúzió otthon. 0% esélyt adtak rá, hogy túléli, mert gyakorlatilag nem működött a veséje és az elvileg nem tud regenerálódni. 2 éve történt, a kutya erősebb mint valaha, a vese értékek hibatlanok. A kutya azóta biztosítva..
-
falabu88
aktív tag
válasz Chris0321 #38083 üzenetére
Évente kötelező, de 3-4havonta ajánlott. A biztosítók kérik 3 havonta, különben megtagadhatják a fizetést. Mi a 2 benti macskának ismerős asszisztenstől kapjuk a matricát, mert fölöslegesnek érezzük ilyen sűrűn. Viszont a kutyánál lehet tartani fogom a 3 hónapot, mert tele van szarva itt a város szélén az út mindenféle állat által, és nyilván meg is találja, fel is szedi.. Most is tuti azért volt ez a pár napos hasmenés.
-
Alusky
aktív tag
válasz Chris0321 #38083 üzenetére
Évente kötelező, de lehet gyakrabban is, ha szükséges. Általában szükséges, mert a kutya mindent érint az orrával szaglás közben, úgy már terjed. Nem kell megennie hozzá. Inkább otthonülős kutyáknak elég az évenkénti vagy azoknak akik kutya/vadmentes területen tudnak sétáltatni.
A veszettség oltásnál adja be a doki a szájába és adja a matricát hozzá a könyvbe és a pecsét rálóg arra is, úgy lenne szabályos, ezt kb. 1 tartja be a 10-ből. Legtöbbször a tablettát is a gazdának adják aki otthon vagy beadja vagy nem. Nekem évek óta nincs már semmi matrica féreghajtásról a könyvekben. Nem igazán foglalkoznak vele. Ha biztosító miatt kell akkor adnak.
Egyre kevésbé van jelentősége amúgy, mert az élősködők, szívféreg elleni védelem egyben féreghajt is, mármint a széles spektrumú szerek, így azoknál egyáltalán nem kell külön féreghajtani a továbbiakban. A kisebb spektrumúaknál szükséges, de nem feltétlen negyedévente. Ez a szer hatóanyagától függ, más élősködő fejlettségi állapotra vannak hatással vagy más a hatásmechanizmusa, ölés, szaporodás gátlás, fejlődés gátlás stb.
[ Szerkesztve ]
Ezt a fórumot használni épp olyan, mint Facebookozni.
-
Alusky
aktív tag
válasz Chris0321 #38264 üzenetére
Alul felfeszíteni a kerítést mindegyik fel tudja, ha kicsi akkor főleg. Felmászni a tetejéig már kell hozzá okosság is tőlük.
Az ember mikor kerítést épít nem tervezi bele, hogy a kutya megtámadja majd, ezért az átlagos 4-5 méteres oszloptáv közé max 2 rögzítési pontot raknak általában vagy hármat. Azon simán kibújik alul, hiszen több mint 1 méter van rögzítőpontok között, a mai kerítésanyagok meg jellemzően puhák is, mert azok olcsóbbak és nyúlnak. Még az ember is át tudja magát préselni alul ha nagyon nekiesik.
Ezt a fórumot használni épp olyan, mint Facebookozni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest