Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#22151) shalafi66 válasza xxlongikaxx (#22147) üzenetére


shalafi66
veterán

:) Akkor kérdezni kell. Meg mindennek van egy rendszere, nem lehet in medias res rögtön a közepébe vágni. A váltótervben könnyű rájönni mi rossz, az, hogy évtizedes tervezés, nincs a hangszórókhoz, és főleg az adott hangszórókészlethez igazitva. A Visaton nagyjából ugyanazokat a szűrőket pakolja be mindig eg yadott hangszórójához, meg odatesz egy mórickamérést. Nem igazán tervezett dolgok ezek.
Tehát először ellenőrizni kell, aztán ha vannak tények, információk, akkor alakitani.

A doboznál sok-sok apróság megpiszkálható még ebben a formában is. De ehhez megint nem árt képen lenni az alapállapottal. nem lehet felsorolni minden opciót itt fórumban.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22152) shalafi66 válasza #99499520 (#22150) üzenetére


shalafi66
veterán

A jó hir az, hogy nem létezik ilyen kalkulátor. :) Meg kell nézni, konkrétan milyen hangszórók ezek, és utána lehet bármiről gondolkodni. Nem is mindig érvényes a 104dB, vagy nem a teljes sávban. Kicsit bonyolultabb ez a dolog.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22154) ozzy711 válasza #99499520 (#22153) üzenetére


ozzy711
őstag

Milyen dobozokról van szó?
Egyébként itt tudsz számolni.

[ Szerkesztve ]

(#22155) shalafi66 válasza #99499520 (#22153) üzenetére


shalafi66
veterán

Ezek az elnevezések idealizált szűrőket, és azokhoz társitott jóságot, levágási karakterisztikákat jelölnek. Összefoglalva tankönyvi váltó/szűrő néven emlegetjük őket, fontos ismertetőjegyük, hogy többnyire nem létezik olyan valós hangszóró, amihez módositás nélkül alkalmazhatóak lennének, de az elméleti háttér fontos részét adják (szépen ábrázolhatóak Bode-diagramokon).
Ha nem igazán tudod, hogy milyen a hangszórókészleted, amihez használod, akkor a két B betűssel tudsz legkevésbé mellélőni, azok nagyjából kockázatmentesek, megfelelő terhelőimpedancia mellett.

De miért nem olvasol utána?
[link]

(#22154) ozzy711
:) Nem a feszültségosztó számitása az érdekes, hanem az, hogy milyen frekvencián, és mennyit.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22157) shalafi66 válasza #99499520 (#22156) üzenetére


shalafi66
veterán

Most jut eszembe, emlékszem erre egy másik fórumról. :D

Hát magasra már kaptál ajánlatot, én azt még mindig fenntartom. Nehogy valami 104dB-nek nevezett visitó bulizós magasat pakolj bele. :) Aztán meg egy halom ellenállást, hogy melegedjenek a dobozban fölöslegesen.
Egy normálisabb 25mm-es dóm bőven megteszi, 1-3uF × 300uH körüli szűrővel. A többi részét ne bántsd, ha nem muszáj. A középnél is elég egy másodrendű felüláteresztő egyelőre, az eredeti soros kondenzátorral, meg valami 390-470uH körüli tekerccsel.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22159) xxlongikaxx válasza #99499520 (#22153) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Olvass utanna, szimualtorral jatszadozz es ra fogsz jonni magadtol. Egyikre sem lehet azt mondani hogy jo vagy rossz, a kerdes az hogy az adott rendszerre mi a megfelelo. Nem attol lesz jobb egy valto hogy 24 dB-t vag, hanem attol passzol a rendszerhez, jokor, jol vag es kompenzal.

Valtot nem ugy tervezunk hogy kitalalunk valamit beutjuk a calculatorba es osszeforrasztjuk. Megmerjuk a nyers rendszert es ahhoz tervezzuk a valtot.

(#22161) xxlongikaxx válasza #99499520 (#22160) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Mashonnan kozelitem meg, honnan tudod hogy javit rajta?

(#22163) shalafi66 válasza xxlongikaxx (#22161) üzenetére


shalafi66
veterán

Funkcionálisan mindenképp javit a másodrendű szűrő, és ez most nem az az eset, amikor a tervezéshez mérések kellenek, simán megsaccolható fejben is az eredmény. Nem kell minden esetben ugyanolyan módszer szerint dolgozni, mindig az igényektől függ, hogy mennyire aprólékos-részletes a megközelités.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22164) lajthabalazs válasza shalafi66 (#22163) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Azt továbbra sem értem, hogy miért haltak ki a magasok? Eddig azt hittem, hogy a hangszórók csak a magas és egyenáramot nem szeretik.

(#22166) shalafi66 válasza lajthabalazs (#22164) üzenetére


shalafi66
veterán

:) Mivel annak a lengőcsévének kb. 0,5W a névleges terhelhetősége teljes sávban, könnyen eltávozik. Egy korlátozott, magasabb frekvenciatartományban kicsit jobb a helyzet.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22167) lajthabalazs válasza shalafi66 (#22166) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

0.5W valóban nem sok, de nem azért van ott a kondi, hogy ne kapjon teljes sávot? Ha nem is 24dB/oktávval, de azért az is levágja egyszercsak a sáv alját.

(#22168) Giot válasza lajthabalazs (#22167) üzenetére


Giot
addikt

De akkor sem ollóval van lenyisszantva 4khz alatt.
Még ha minimálisan is, de valamennyit kap a nagyobb terhelésből, hosszútávon és vagy nagy hangerőn ez a nyakára taposhat.

(#22170) Mikisys válasza xxlongikaxx (#22147) üzenetére


Mikisys
őstag

Igen, az első mondatod talált, Én régen is ezt tapasztaltam, ez nem változott.
Persze, sok paraméternek kell összejönnie ahhoz, hogy valami jól sikerüljön.
Legközelebb profi hangszórókból fogok építkezni, szép nagy dobozt, afféle "monitor" minőségűt.

Üdv!

(#22172) Doki85 válasza #99499520 (#22171) üzenetére


Doki85
tag

tekercs
Én D0.6-os 420nF vennék és szépen tekerném le róla 2-3 körönként amíg nem jön be a hangja. Csak figyelni kell nehogy lepörögjön, meglazuljon a tekercs! Amíg nem vágod el csak az induktivitás csökken és vissza is tudod tekerni ha kell. Viszont meg kell oldanod, hogy a váltó dobozon kívülre kerüljön és ott tudj vele foglalkozni.

ÜDV: DOKI85

(#22173) lajthabalazs válasza Doki85 (#22172) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Egy másodrendű váltóban (amit a kolléga szeretne, ha jól értettem) két tekercs van. Ha a kondikat fixen ki is választja magának, akkor is két paraméteres felületen kell optimumot keresnie. És tekintve a hangszórók nem-monoton átvitelét, a felület valószínüleg több lokális minimumot fog tartalmazni.

Ráadásul mindezt fülre, úgy hogy időben - a szerelés miatt - távol lesznek egymástól a megkülönböztetendő minták. Szerintem jobban jár, ha a hitét a fizikába veti, és megnyugvást talál abban, hogy a képlet jó értéket hozott ki. Mint hogy reménytelenül tekergeti le-föl a tekercset. Vagyis csak le, mert a visszatekerés nem működik: ha megsértette a szigetelést, akkor elég felelőtlen dolog mégis visszatekerni a rezet, reménykedve benne, hogy nem fognak összeérni a "blankolt" részek.

(#22175) lajthabalazs válasza #99499520 (#22174) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

420uH = 0.42mH mivel a billentyűzeteken nincs μ, ezért a kényelmes mérnökök az u-t használják.

[ Szerkesztve ]

(#22176) Doki85 válasza lajthabalazs (#22173) üzenetére


Doki85
tag

lajthabalazs gyanítom két dobozról beszélünk. Legalább kettőt össze tud hasonlítani. Ezért is írtam, hogy a váltót dobozon kívülre kell hozni úgy egyszerűbb próbálgatni. Mérés nélkül ez a legtöbb amit megtehet, legalábbis szerintem.
Persze mindig más ha együtt szól, de mint mondtam ez a legtöbb mérés nélkül. A tekercs megsértése :F :D maximum késsel :C

[ Szerkesztve ]

ÜDV: DOKI85

(#22179) shalafi66 válasza #99499520 (#22169) üzenetére


shalafi66
veterán

Nyilván semmilyen magashangszóró nem viseli el, ha torzitásba vezérled, ha ezt elkerülöd, hosszú életű lesz. Mindenesetre sokkal jobbak az esélyei, mint az eredetinek.

(#22178) beluudj
Irtam, hogy a netes kalkulátorokkal semmire nem lehe menni. :) A Valóságban nem 6000Hz-ről van szó.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22180) Ebit válasza #99499520 (#22177) üzenetére


Ebit
addikt

Induktivitást, nem sok műszer mér, pontosan még kevesebb.
Az alkatrészek kiválasztásánál, érdemes azonos tulajdonságúakat beszerezni,és ezután összeválogatni.

(#22182) lajthabalazs válasza Doki85 (#22176) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Hogy gondoltad a letekerést és kipróbálást anélkül, hogy megbontaná a lakkozást?

(#22183) Doki85 válasza lajthabalazs (#22182) üzenetére


Doki85
tag

Nem tudom hány LogoTech Kft-től vásárolt hangváltó tekercset láttál már, de a lakozás csak a réz szálon van. Simán tekerhető. Nem is értem miért beszélünk erről. Ha kell küldök képe is. Van nálam itthon, sőt ha vissza keresed a COUPLET LIGHT replikáimról készült képeket, ott a hangváltón LogoTech Kft-től vásárolt intertechnik-es tekercsek vannak. Visszatekerve! 1mh-->0.68 meg ilyenek... pontos értékre kb 3 perc volt egyet megcsinálni... csak ugye én tudtam mérni... viszont mérés nélkül is működik a dolog. Nem értem értetlenséged. Ezek nem hi end alkatrészek pl mundorf amit ha megbontasz akkor ***hatod
Elnézést ha agresszív volt a válasz esetleg. Csak nem értem mit nem értesz :)

ÜDV: DOKI85

(#22184) Doki85 válasza Doki85 (#22183) üzenetére


Doki85
tag

kipróbálás áá!! Persze, hogy nem kell megbontani. Nem kell elvágnod ha letekered,meg sem kell kaparnod! Az induktivitás akkor is csökken ha csak letekersz belőle és az eredetileg "lekapart " végét forrasztod a váltóba. Itt maximum 1 másfél méter kábelről beszélgetünk és mit már írtam dobozon kívülre kell hozni a váltót, mert azt a "felesleges" kábeldarabot addig a levegőben kell tárolnod míg nem végleges, hisz nem vághatod el!

most viszont asszonyt kell fűzni remélem így már érthető volt

ÜDV: DOKI85

(#22185) lajthabalazs válasza Doki85 (#22184) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Igen, köszönöm így már világos! Így tényleg gyorsan lehet próbálkozni.

(#22186) python1 válasza Doki85 (#22184) üzenetére


python1
veterán

Ezek nagyon jó tanácsok,köszi! :R

Egyébként nem azok a Visaton casablanca bobozok lesznek a megoldás,készítek inkább OB-ket.Egyszerűen nem tudok szabadulni a hangjától,tehát most megy a keresgélés hangszóró ügyében.

(#22187) Doki85 válasza python1 (#22186) üzenetére


Doki85
tag

OB? valaki homályosítson fel :)

ÜDV: DOKI85

(#22188) lajthabalazs válasza Doki85 (#22187) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Open Baffle, amikor az ember nem akar dobozt építeni :) Cserébe (állítólag) nem nagyon van mélyátvitel, és jó sok négyzetmétert elvisz.

(#22189) python1 válasza lajthabalazs (#22188) üzenetére


python1
veterán

Még csak nem is igaz amiket leírsz,próbálj informálódni előtte. ;)
De az igaz,hogy sokkal nehezebb és drágább mulatság mint egy zárt dobozt építeni,ennél a nyitott kivitelnél is vannak lépcsők.
Viszont ha egyszer hall az ember egyet,és hatalmába keríti a hangja,nincs menekvés. Engem már nem hoz lázba a zárt rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#22190) lajthabalazs válasza python1 (#22189) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Amiket láttam OB mélynyomókat, mindegyikben legalább két, legalább 10"-os, de inkább 15"-os vagy 4db mélyhangszóró volt. Egy bass reflex dobozba elég egy 12"-os is, ebből gondoltam, hogy lehet annyira hangos az OB, mint a dobozos, de lehet hogy ez egy hibás következtetés. Mindenesetre ha jól emlékszem, te is arra panaszkodtál, hogy két 30cm-es hangszóró teljesít szolgálatot a jelenlegi faladban, és még úgy is kevés benne a mély.

A nehéz részét sem látom. Ellentétben egy dobozzal, ahol van térfogat, oldal-arányok, van tömítőanyag, annak eloszlása és súrúsége, vannak belső kamrák, reflexnyílások, az OB esetén egyedül az előlapban van némi játék. És ha jól tudom, a legjobb előlap a végtelen nagy méretű (Infinite Baffle) minél jobban tudod közelíteni, annál jobb lesz a hangfalad. Lehet még játszani a hangszórók elrendezésével, és van hangváltó, de ugyanezek elmondhatóak a hangdobozokról is. És ha szélessávú hangszórókkal dolgozik valaki, még ezektől is mentesül.

Az viszont tény hogy OB projektekbe drága hangszórókat tesznek, főleg ha mélyre akarnak menni.

(#22191) python1 válasza lajthabalazs (#22190) üzenetére


python1
veterán

Na ez már kicsit közelít a valósághoz.
Igen az OB hangfalak háklisabbak az elhelyezésre is,de az igazat megvallva a dobozos megoldások is küszködnek ezekkel a gondokkal. Az érzékenységük 90 dB felettiek,tehát hangerővel,dinamikával nincsen gond,és ha megfelelő a hangsugárzók,hangváltók minősége akkor a kapott hangszínnel sem.
Most,hogy legutóbb játszottam az elhelyezéssel,erősítő cserékkel egy érdekes dolgot figyeltem meg.Bekötöttem egy másik,kamrás hangsugárzót amiben van 4db 16cm-es hangszóró és leültem,hogy mennyivel dinamikátlanabb és,hogy mennyivel kevesebb a basszusa abban a helyiségben. Hozzá kell tennem,hogy a helyiség 60m2 4m-es belmagassággal.Egyébként télen készítettem 2db oriás szubot kiváló minőségű driverekkel,na ott már volt minden.

A belseje.

Most kapnak még furnérozást,lakkozást . Ezt a két szubot megrendelésre készítettem,nálam egyébként is nagyok lennének,Focal Stella Utopiához készültek.

[ Szerkesztve ]

(#22192) Doki85 válasza lajthabalazs (#22190) üzenetére


Doki85
tag

ÁÁ persze így már beugrott :)

ÜDV: DOKI85

(#22193) python1 válasza Doki85 (#22192) üzenetére


python1
veterán

Egyébként még így is vannak a subnak orvosolni való problémái,rezonál nagyobb hangerőnél,tehát kicsit modifikálni kell a belsejét és dupla előlapot fog kapni.
Persze az OB-k is kapnak legalább 10-cm vastag tömör előlapot,megfelelő talppal.
Amúgy általánosságban is ajánlott duplázni az előlapot,de én a tetőt és az alaplapot is duplának ajánlanám,oldalakat nem tartom szükségesnek ott azért jelentős merevítést kapnak belülről a dobozok.
Hangban rengeteget hoz, eltűnnek a jellegzetes dobozhangok.

[ Szerkesztve ]

(#22194) shalafi66 válasza #99499520 (#22181) üzenetére


shalafi66
veterán

Az EQ mondjuk önmagában még nem baj, de ha az erősitő eléri a max. kimenőfeszültséget magastartományban, akkor már jelentős, 10% fölötti a THD, vagyis a harmonikus torzitás. Ezt nem mindig lehet meghallani, de a magashangszóró jobban melegszik.

Érzékenyebb magashangszóróval jobban járhatsz, de azt meg nehéz korrekten beállitani mérések nélkül, és a kommersz, kinai tölcséres magasak nem szólnak szépen.

Tehát inkább javaslok még mindig egy normálisabb dómot, ami jobban tűri a terhelést elektromosan és mechanikailag is, mint az eredeti picike magashsz, de még viszonylag korrekten is szól.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22195) shalafi66 válasza lajthabalazs (#22188) üzenetére


shalafi66
veterán

Ez mondjuk igy is van. :) Nehéz az akusztikus rövidzárral bármit kezdeni. A jelenség teljesen természetes. A hátul nyitott dobozok nehéz terepet jelentenek, inkább a régi, gyenge mágnesű, magas jósági tényezőjű hangszórók idejében voltak ésszerű alternativák, mostanában nem is nagyon gyártanak hozzá való mélyhangszórókat.

A sok, sokkal több visszaverődés, műszaki szempontból nem előnyös, de izgalmassá teszi a hangot, olyan, mint egyfajta 3D-s effekt, ha valaki szereti, könnyen elcsábul. :)

Amikor azt mondják érvként, hog eltűnnek a "dobozhangok", az nem teljesen fedi a valóságot, mert jönnek helyette más hibák, és a hagyományos működési elvű dobozokból is lehet olyat késziteni, ami korrekten tervezett belsővel, nem ront észrevehetően a hangszórók középtartományán.

(#22186) python1
:) 0,6-0,7 körüli teljes jóságú mélyhangszórót keress, 30-40Hz közötti rezonancia ponttal, a 35 nagyjából ideális lehet. Ettől jobbat nem igazán lehet kitalálni.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#22196) python1 válasza shalafi66 (#22195) üzenetére


python1
veterán

Azt szeretném kérdezni tőled,hogy elméletileg van-e köze a hangminőséghez a hangszóró kosár anyagának,gondolok itt arra,hogy alu öntvény kosár jobb.
A másik kérdésem,hogy ismered esetleg a BEAG HX 301-es hangszórókat,elég tetszetősnek tűnnek OB-falba.Érdemes lenne befektetni mondjuk 4db ilyenbe,és valakivel átalakíttatni?

(#22197) python1 válasza shalafi66 (#22195) üzenetére


python1
veterán

És ha kisebb a rezonanciafrekvenciája mondjuk 20-30Hz között,és a jósági tényezője is 0,2-0,3 akkor azok nekem nem is jók?Vagyis ezek mit befolyásolnak?
Vagy mi van akkor ha mondjuk magasabb a jósági tényezője mondjuk 0,5,és a rezonancia frekvenciája 50Hz.

[ Szerkesztve ]

(#22199) xxlongikaxx válasza Doki85 (#22176) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

En soha nem tekergetnek lefele egy tekercset hacsak nem epitunk tuti meresekkel. Eleve az hogy egy kalkulatorral szamolunk egy hatalmas lutri. En csinaltam, pedig ennel egy picit gagyi tudomanyosabban alltam a dologhoz. En excellben felvettem a magas es a mely gyari gorbeit azt betoltottem egy szimulatorba, es epitettem ehhez egy valtot. Az eredmeny az lett hogy magas es a mely meg veletlenul sem voltak egy erzekenyseguek, es a valtas sem ott volt ahol lennie kellett. Mindezt onnan tudom hogy utanna megmertem, rendes meromikrofonnal. Latni kell hogy egy valto meretezes nem csak annyi hogy kitalalunk egy nekunk szimpatikus keresztezesi frekvenciat, beutjuk es megepitjuk. Ennel sokkal tobb dologra kell figyelni, es ekkor meg csak ott tartunk hogy az SPL gorbet probaljuk osszehozni egyenletesre. Konkluziokent, en anno meres utan, szimulatorban ha a kivant ertekhez a legkozelebbi standard tekercs es kondi erteket valasztottam tokeletesen megfelelt.

@beluudj: "v karakteremről nem mondok le.... nekem a füleim ott élik át amit élveznek..." ez egy nagy hulyeseg mar bocsanat tobb szempontbol is. Eskuszol a loudnesses hangzasra holott nincs egy rendes rendszered. A loudness megszoktad, sokan vannak ezzel igy. Viszont ha egyszer lesz egy rendes rendszered es azt loudness nelkul kezed el hallgatni rajossz hogy amit eddig csinaltal az barbarsag volt. Hogy miert, azert mert ha egy zenesz a studioban megalmodik valamit, es te feltekeres a magasat es a melyet akkor te elveszed az alkotasat. Raadaul eltunik a kozep, kapsz egy csomo ertekelhetetlen basszust. Tudom mirol beszelek en is igy hallgattam regen, aztan manapsag ha zenet hallgatoc akkor az AVR emet csakis ugy hallgatom hogy csak a vegfok megy. Amit te a V vel kompenzalsz a megszokasod es a rendszered gyengesegei.

@lajthabalazs: OB, ha fizikai oldalrol vegig gondolod a kulonbseget egy OB es egy normal doboz kozott egyertelmuen latszik hogy mivel kapsz tobbet es kevesebbet. Ha megtudod rendesen epiteni, pontosan kiszamolt feluletre teszed (mert az OB nem arrol szol hogy talalunk otthon egy darab deszkat kivagjuk), akkor rajossz hogy mennyivel tobb dinamikat reszlezettseget tudsz kapni azzal hogy nem csillapitod a hangszorot levegovel. Ellentetben viszont a kell a nagy felulet a nagy melyatvitelhez. Persze nekem nincsen OB tapasztalatom mert soha nem epitettem, de rajta van a to do listamon.

Mondjuk az egesz hangfal epitest en is csak tavolrol nezem es ugy okoskodok, mert egy elet nem eleg sok tapasztalatot szerezni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.