Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FockeWulf

    tag

    válasz topikk #55557 üzenetére

    A blues-os lüktetést (és a dal szépségét) a kromatikus 3 lépéses séták adják, ami végég le-fel szaladgál a dalba. Az eredeti, Edda-verzióban nem teljes akkordokat használ a gitáros, hanem kvinteket (E, D, C, G, F). Ha megfüleled már eleve a dalra végig jellemző kromatikus sétával kezd: D-Disz-E, aztán folytatja B-H-C, majd F-Fisz-G stb. Van benne fordított séta is mikor nem lentről sétál felfelé, hanem fentről le (a versek alatt) D-kvintre: E-Disz-D, vagy a refrénbe G, Fisz-E. A dal nem G-dúrban van, hanem G mixolídban (ezért az F a refrénekben), ezt a szóló is jól kirajzolja. Amit a kolléga írt előttem az esetleg akkor jó ha sima akusztikuson, tábortüzi akkordokkal szeretnéd elsikálni.

  • BluEyes

    őstag

    válasz topikk #55557 üzenetére

    Jogos a megfigyelés, ennek a nótának a címében van a blues, meg a dob alap egy triolás tüfff-tü-tüff-tü... amit bluesnak gondol a nagyérdemű oszt ezzel vége is a rokonságnak. A dal Géza dúrban van, G A H C D E F# G.
    Az akkordok G (I.dúr) , Em (VI.moll) C (IV.dúr) D (V. dúr). Tábortűz-akkordok :)
    A C időnként C7 az ének dallam miatt, és a D a verze végén D7 mikor a refrénre (Gdúr) megy.
    Van még benne (az elején pl.) D# dúr, de az csak töltelék a kromatika miatt, D-D#-Em.
    Ami érdekes viszont, az a refrénben az F dúr akkord. A G dúr skálában F# hang van, tehát az Fdúr eléggé vadkacsa itt. Ezt úgy hívják, hogy hangnem-kitérés. Ide egy IV. fok jönne, ez G dúrban a C, ha itt Cdúr-t játszol. akkor is rendben lesz a nóta, viszont ide a C dúr IV. fokát találták ki, ami ugye az F dúr. Tehát egy fél sor erejéig elmászik C dúrba, de utána megy is vissza G-be, a sorvégi V. fok már megint a Gdúr V. foka, azaz a D. Kábé ennyi. Ha nem érted elsőre, az teljesen normális, olvasd el újra :)
    Üdv

    Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés