Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Commodore 64

Hozzászólások

(#1551) DarkByte válasza DarkByte (#1550) üzenetére


DarkByte
addikt

A Head Align prg-s verziója kell neked alapnak egész pontosan.

(#1552) Truman válasza DarkByte (#1550) üzenetére


Truman
senior tag

Szia.

Sajnos nincs vonalbemente, ez valami nagyon butított Hifi center. Annó a legolcsóbbak között volt. És más működő kazetttás egységem sincs. Így kénytelen vagyok CD -vel megoldani, arról meg rádióról tud felvenni a magnó. Egyébként CD-RW -vel csinálnám amúgy is.

A többiből viszont egy szót sem értek. Mi az "turbo load"-os program? És a letöltött d64 kiterjesztésű fájlt mivel másoljam rá a CD -re úgy, hogy ne adat CD ként értelmezze, hanem Audio CD -ként? És magnó fej beigazítás alatt mit értesz?

[ Szerkesztve ]

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1553) DarkByte válasza Truman (#1552) üzenetére


DarkByte
addikt

A d64-et semmivel, az floppy image fájl. (ezért linkeltem a másikat, csak utólag láttam hogy az d64)

A magnó fejbeállítása a fej azimuth-ot állítja (kb. hogy a fej mennyire merőleges a szalag síkjára, ez sosem tökéletes egyetlen deck-nél sem tipikusan). A felvevő deck-ednek is lesz egyfajta azimuth-ja és a C64-es magnónak is. Egymásra kell őket hangolni és a C64-en ezt egyszerűbb, ott a magnón a kazetta ablak alatt van egy kis lyuk és egy csavarhúzóval tudod állítani. Ha betöltesz egy beállító programot pl, a fenti Head Align, miközben a magnó "olvas" a szalagról egy játékot látsz a képen vonalakat. Addig kell tekergetni a csavart még egyenes vonalakat nem kapsz.

prg vagy tap fájlt tudsz Windows-on WAV-PRG-vel wav-ra alakítani, amit utána már ki tudsz írni CD-re valami író programmal mint Audio CD-t.

Fastload/turboload: alapból a C64 belső rutinjai borzasztó lassúak, kb. minden szalagos játék amit tap-ként töltesz le használ valami turbo-t, ami sokkal gyorsabb jelváltozást jelent a szalagon és ha nincs jól beállítva a magnó nem nagyon fogja tudni hiba nélkül betölteni őket.

Szalagos játékoknál tipikus volt hogy előbb be kellett tölteni valami Turbo loader (pl. nekem Turbo 250 volt a szalagjaimon amit más másolt össze) és utána annak a parancsait betölteni a tényleges játékot.
De olyan is van amikor a turbo betöltő része a játéknak és ahogy elkezded tölteni magától vált.

Pl. az Audiotap (ez a WAVPRG oldalán letölthető) is tud úgy prg-t szalagra másolható wav-á alakítani hogy a Turbo programot automatikusan elérakja a turbó kódolt adatnak és simán a szokásos "LOAD" paranccsal tölthető lesz az egész.

A lassú rutin amivel a fejbeállítót kellene felvenned az ezen a screenshot-on a "kernel loader". Ez mivel lassabb kevésbé is érzékeny a hibákra és jobb eséllyel töltöd be eltérő fejbeállítással.

[ Szerkesztve ]

(#1554) DarkByte


DarkByte
addikt

Ja igen, még egy opció, hátha erre nem gondoltál:
Ha van esetleg autós kazetta adaptered, azt is tudod úgy használni hogy a Commodore magnóba beteszed, a jack dugóját pedig bedugod a PC-be. Nekem amíg nem volt jobb lehetőségem addig egy ilyet használtam. Igaz le kellett csavarozni a kazetta ajtót, mert a kábel nem tudott hol kijutni máshgy.
Tippre boltokban mai napig fellelni, de Aliexpress-en tuti van fillérekért.

[ Szerkesztve ]

(#1555) Truman válasza DarkByte (#1554) üzenetére


Truman
senior tag

Ja igen, láttam is ilyen adptert. Bár én nem használtam soha, talán még uncsitesómnak van ilyen. Kipróbálom amint hozza haverom a magnót.

Még AV kábel készítésnél lenne egy kerdésem. Szóval az LCD TV -men csak composit RCA van, nincs scart sem s-video.

Tehát akkor nekem a 4 -esre kell kötni a vidót, a 3-asra az Audio R/L -t egyszerre, a 2 -esre meg az összes kábelnek a földjét igaz?

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1556) DarkByte válasza Truman (#1555) üzenetére


DarkByte
addikt

Igen, az úgy rendben kellene hogy legyen.

(#1557) szalai56 válasza Truman (#1555) üzenetére


szalai56
senior tag

És elég egy sima 5 pólusú tuchel is.

Amiga1200; http://amigos.amiga.hu/szalai56/

(#1558) Truman válasza DarkByte (#1556) üzenetére


Truman
senior tag

Rendben köszönöm, majd beszámolok ha megjöttek a cuccok!

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1559) Truman válasza Truman (#1555) üzenetére


Truman
senior tag

Sziasztok.

Sikerült az AV kábel gyártása, szép lett a kép és hang.
És már találtam olyan floppykat is, amik működnek.

Valamit viszont nem értek, szóval látszólag működik a Joytick ha az indító képernyőn húzogatom, meg nyomogatom a tűz gombot és ennek hatására rakja a sok hülye jelet, szóközt stb.

De játék nem indul el. Betölöttem egyik régi kedvencemet a Ghosts 'n Goblinst. Van zene váttogatja a képeket a stáblistától a eredménytáblákig, de akarmit nyomok, a játék nem indul el. Vagy flippernél se tudom, csak a jobb oldali kart kezelni. Balra nem megy. Pedig főképernyőn arra is reagál valamit.

Ez mitől lehet?

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1560) bitmad válasza Truman (#1559) üzenetére


bitmad
aktív tag

A játékok általában a 2-es portot használják, ha az 1-es portba dugtad a joysticket akkor valószínűleg azért nem megy.

Egyébként egy rövid basic programmal le tudod kérdezni a joystick állapotát, hogy biztos legyél a működésében.

joy port reading

Az 1-es port az 56321, a 2-es port az 56320.

Itt részletesen leírják.

[ Szerkesztve ]

(#1561) DarkByte válasza Truman (#1559) üzenetére


DarkByte
addikt

Port1-re reagál billentyű leütésként a gép.
A legtöbb játék a Port2-ben várja a joystick-ot. De ez sem mindig igaz. :) Át kell dugdosni menet közben és kipróbálni.

Mod: nyitva hagytam a lapot hogy majd válaszolok, de úgy látom megelőztek.

[ Szerkesztve ]

(#1562) Truman válasza DarkByte (#1561) üzenetére


Truman
senior tag

Az a baj hogy a port 2 -be sem megy, bár csak átdugtam nem indítottam újra. (gondolom mindegy). Holnap beírom ezt a kis programot, és meglátom mint csinál.

Már biztos egy fél tubus kontakt sprayt ráfújtam úgyis. :D A tulajnál évekig egy fűtetlen garázsba sínylődött a szerkény tetején. Már azon is csodálkoztam hogy bekapcsolt. Jobb sorsra érdemesek ezek a gépek.

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1563) DarkByte válasza Truman (#1562) üzenetére


DarkByte
addikt

Elképzelhető halott benne valamelyik CIA chip ami a joystick portért (is) felelős. Vagy maga a joystick.
De majd a progi megmondja.

[ Szerkesztve ]

(#1564) Truman válasza DarkByte (#1563) üzenetére


Truman
senior tag

Nagyon úgy tűnik, hogy a port 2-be nem működik a tűz gomb. :( (Gondolom ezért nem indult a Ghosts 'n Goblins)

A port 1- be simán ragál rá. Még az érdekes, hogy ha balra húzom a joyt, reagál rá, de akkor valamiért lassabban ismétli a számokat, és ugye a flipper játékban is a bal kar nem működött a port 1-ben. Hát itt valami nagyon nem stimm.

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1565) Truman válasza DarkByte (#1563) üzenetére


Truman
senior tag

Gondolom a 83 -as tömzsi C64 chipjei nem kompatibilisek a késöbbi C64C -vel, igaz?

Mert van egy full halott 83 -as gép nálam.

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1566) DarkByte válasza Truman (#1565) üzenetére


DarkByte
addikt

Na ezt nem fogom tudni megmondani, de itt alul vannak step-by-step javítási útmutatók, valamelyikben tuti benne lesz mi mivel kompatibilis :)
Sejtésem szerint a CIA chip-ek csereszabatosak, a VIC/SID ami haknis talán.

(#1567) Truman válasza DarkByte (#1566) üzenetére


Truman
senior tag

Köszönöm szépen a segítségeteket. Ezt most elengedem szerintem. Visszaviszem a gazdájának. Pedig olyan szép lett, megmostam a kávát. Megjavítottam és megmostam a billetyűzetet is. De hátha lesz másik egyszer.

Ezt dobta be közben a Youtube. Megmondom őszintén ettől most felállt. :DDD
Tényleg összeállítható vadi új alkatrészekből, egy teljes értékű C64? (Mert ha igen, ennyi erővel árulhatná valaki egyben is. :K )

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1568) DarkByte válasza Truman (#1567) üzenetére


DarkByte
addikt

Össze, de kegyetlen drága lesz :)
Illetve biztos összevesznél pár emberrel valójában ez mennyire valódi C64, az FPGA/CPLD használata miatt :D

(Személy szerint én nem birtokolok már fizikai C64-et, van egy MiSTer-em, ha nagyon retrózhatnékom van nem szoftveresen emulálva, az megteszi. De az idő nagy részében így is kihasználatlanul hever. Demók többsége fentvan videóban neten, vagy pillanatok alatt bedobom VICE-ba, ami mostanra igencsak tökéletesnek mondható. Viszont a MiSTer közben annyit drágult, hogy nincs szívem eladni.. újra megvenni nem lenne gazdaságos ha megint elkap a gépszíj. :) Illetve az sokkal több mindent is megvalósít mint egy C64.)

[ Szerkesztve ]

(#1569) bojan


bojan
tag

Jó joystickot honnan lehet manapság szerezni? Esetleg van bárkinek olyan amit ajánl?

(#1570) Truman válasza bojan (#1569) üzenetére


Truman
senior tag

Én nézegettem korábban, hogy honnan lehetne újonnan, de csak ezt az Atari -hoz való joystickot találtam. Nincs odaírva a C64 kompatibilitás, de én úgy látom hogy a kiosztás egyezik: Atari ; C64
Nem rendeltem meg, mert még normálisan működő gépem sincs.

Amúgy a szokásos források vannak használtan, jófogás, vatera..

[ Szerkesztve ]

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1571) copass válasza bojan (#1569) üzenetére


copass
veterán

a legjobb az arcade joy. amit könnyű javítani. eredeti nagyon drágák és mennek tönkre idővel.
építeni egyszerűbb szerintem: [link]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1572) bojan válasza Truman (#1570) üzenetére


bojan
tag

Ez annyira jó áron van hogy lehet berendelek egyet. Vateráról van már 2 amit szereztem. Működnek is, de egyikkel sem igazán jó már játszani, mert azért körülményes már a működésük ennyi év után sajna.

(#1573) bojan válasza copass (#1571) üzenetére


bojan
tag

Ez nekem nem hiszen hogy menne pedig vagány lenne egy saját épített joystick :)) eredeti joyoknál nekem nem is az ár a legnagyobb baj hanem hogy mind külföldi. Fura hogy itthon senki nincs aki legalább viszont eladna ilyen új joyokból.

(#1574) copass válasza bojan (#1573) üzenetére


copass
veterán

nem atomfizika még forraszani se kell hozzá úgy van megoldva a csatlakozó.
műszerdobozt lehet venni elektronikai boltban, a többit meg aliexpressről olcsón. még c64 joystick kábelt is lehet venni újat! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1575) Truman válasza bojan (#1572) üzenetére


Truman
senior tag

Annyira sajnos nem olcsó, mert a szállítás drágább mint maga a termék, de ahol meg ingyen szállítás van, ott meg a termék drága. Szóval minden opcióval ugyan ott vagy, kb 5000 Ft környékén.
Ami még nem teszik benne, az a tapadókorongok hiánya az alján, és az hogy csak egy gomb van, az is lent, nem az a repülőgép botkormány stílusú, amit annó régen az én gépemnél megszoktam.
De ha ennek ellenére bevállalsz egyet, akkor majd várjuk az élménybeszámolód. :)

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1576) copass válasza bojan (#1573) üzenetére


copass
veterán

én ilyet építettem magamnak. elpusztíthatatlan.
a joystick a legkomolyabb tétel: [link]
műszerdoboz pár ezer körül van.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1577) bojan válasza copass (#1576) üzenetére


bojan
tag

nem rossz. Agyalok rajta, de lehet végül ráveszem magam, hogy megpróbáljam. Ha sikerülne egyet építenem az legalább biztosan javítható lenne :D

(#1578) KROK640 válasza DarkByte (#1568) üzenetére


KROK640
veterán

Nekem ugyan még több fizikai c64 esem is van, de 2009 óta helyhiány miatt már inkább emulatorozok.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#1579) KROK640 válasza copass (#1576) üzenetére


KROK640
veterán

Ez valami bitang kényelmetlen lehet, hogy nem a karokon vannak a gombok, hanem attól jó messze két oldalt.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#1580) copass válasza KROK640 (#1579) üzenetére


copass
veterán

az összes arcade gép a kétkezes elven működik...egyik kéz mozgás, másik kéz tűzgomb.
ami a karon van, azon a fogás mellett még a tűzgombot is nyomkodni kell.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1581) Truman válasza KROK640 (#1579) üzenetére


Truman
senior tag

Van egyékként olyan változat, ahol a karon vannak a túz gombok.

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#1582) bojan


bojan
tag

Végül ezt a megoldást válaszottam a joystick problémára:
https://www.tindie.com/products/riq/unijoysticle-2-c64-gamepad-for-commodore-64/
Ezzel elvileg bluetoothon kersztül bármilyen meglévő controller ráköthető a gépre. Ha ideér majd írok róla beszámolót.

(#1583) copass válasza bojan (#1582) üzenetére


copass
veterán

blaszfémia!!! :D
nekem speciel hidegrázásom van a kontrollerektől.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1584) bojan válasza copass (#1583) üzenetére


bojan
tag

van két autentikus is itthon :DD , de úgy döntöttem kell valami olyan megoldás is ami biztosan működni fog mindig :) meglepően élvezetes új játékok jöttek ki az utóbbi 1-2 évtizedben, de fusztráló, hogy nem olyan jól működnek az irányok. Így ezzel viszont ez biztosan nem lesz gond, ha tényleg működik. Meg azt is ki akarom próbálni, hogy esetleg egérrel is tud-e működni, mert akkor Eye of the Beholder is mehetne c64en :)
plusz tv-n tolva még jól is jöhet hogy a gép ott lehet alatta és kábel nélkül lehet messzebről is tolni :)
de meglássuk milyen, először érkezzen meg, és derüljön ki, hogy tényleg működik :D

[ Szerkesztve ]

(#1585) KROK640 válasza Truman (#1581) üzenetére


KROK640
veterán

Nekem ez áll legközelebb a kényelmes joystickhoz.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#1586) bitmad


bitmad
aktív tag

(#1587) bojan válasza bojan (#1582) üzenetére


bojan
tag

ígértem beszámolót és ma megérkezett végre a kütyü :)
xbox controllerrel tudtam kipróbálni és tökéletesen működik. Minden irányt tökéletesen vesz, plusz az egyik gomb az a felfelének felel meg így platformer játékot kényelmesebb is játszani vele mint joystickkal. Plusz nincs kábel, így akár nagyobb távolságról tv-ről is lehet tolni :)
2 controlleres dolgot azt még nem próbáltam ki, de elvileg azt is tudja. Sőt elvileg egy joy 2 analogja és lehet a 2 különböző joy :D

(#1588) MageRG


MageRG
addikt

Sziasztok!
Mi van, ha ebayről szerzek egy video to vga convertert (pl. ezt). Ebbe bemenne egy RCA kimenet, a másik végét meg VGA kábellel egy monitorra kötném.
Működik ez az elrendezés?
Elvileg van hangkimenet is.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#1589) bojan válasza MageRG (#1588) üzenetére


bojan
tag

Nekem hasonló van csak hdmi vga helyett. Az tökéletesen működik, sztem ez is fog. A hangot én a hang kimeneten vezetem ki hangfalra.

(#1590) MageRG válasza bojan (#1589) üzenetére


MageRG
addikt

Szuper! A HDMI-sről azt olvastam hogy nagyon lutri.
Ez annyira nem drága csak kipróbálni.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#1591) copass válasza MageRG (#1588) üzenetére


copass
veterán

ezekből van egy valag, mindenki másra esküszik. nem igazán konzisztens a minőség.
nagyon mélyen zsebbe kell nyúlni, ha normális skálázót akarsz venni.
[link]
tegnap volt pont a linusnál a retrotink 4k 750$ és eszetlen jó a minősége. cserében nehéz kapni. úgy tudom 1 ember van eddig magyarországon akinek sikerült beszereznie! :D
[link]

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1592) OgreImre


OgreImre
senior tag

Ezt a gyöngyszemet most dobta fel a youtube. Az év 1983.
Jim Butterfield Commodore 64 Training Tape - FULL Length C64

[ Szerkesztve ]

"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke

(#1593) Raijin válasza OgreImre (#1592) üzenetére


Raijin
tag

Köszönöm a linket. :R
Nagyon király, hogy ~2óra alatt mennyi mindent elmond a gép képességeiről, példákkal illusztrálva. :)

Live long and prosper.

(#1594) copass válasza OgreImre (#1592) üzenetére


copass
veterán

szuper.
az megvan hogy 1984 a novotrade már sprite multiplexert írt? artic shipwreck
[link]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1595) copass


copass
veterán

Debreceniek figyelem!
Most szombat délutánra szerveztem egy mikroszámítógép találkozót! :D
"Cívis Mikroklub" lett a neve. itt a facebook esemény a részletekkel. [link]

bemásolom a szöveget ide is:
"Várunk minden retrószámítógép kedvelőt egy közös gépezésre, beszélgetésre.
Hozhatod a saját számítógépet vagy kipróbálhatod másét is. Megoszthatjuk egymással tapasztalatainkat, öteleteinket. Legyen az egy új fejlesztés vagy egy saját program.
Természetesen játszani is lehet majd.Aki hozni szeretne gépet az jelezze, mivel korlátozott számban vannak asztalok.
Fontos: elosztót hozzon mindenki magával!:D
A helyszín befogadó képessége limitált, maximum 70-en lehetünk bent egyszerre.
Időpont: 2024.április 6. szombat 13:00-18:00 óra között
Helyszín: Telekom Kraftlab, Debrecen, Bethlen utca 1-9.sz. 3. emelet
(páternoszter hétvégén nem üzemel)A Múzeum utca és Bethlen utcákról, a sorompós kapuátjárón keresztül lehet megközelíteni.
Parkolás szombaton 14:00 órától ingyenes."

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#1596) bojan


bojan
tag

Newcomer-höz tud valaki olyan linket adni amit ha letöltök és kiírok lemezekre akkor biztosan menni fog, és végig is lehet játszani?

(#1597) BaLee válasza bojan (#1596) üzenetére


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Nekem megvan G64 formátumban, emulatorral megy. Ha dobsz egy email címet átküldöm.

(#1598) bojan válasza BaLee (#1597) üzenetére


bojan
tag

köszi, emulátorban működő nekem is volt, abban reménykedtem, hogy valahogy eredeti gépen tudnám tolni. Találtam amúgy egy zipcode 2-es verziót amit vissza lehet írni lemezre. Intro le is fut, de ha játékot indítom akkor a kezdő kép után sajna fekete képernyő van ahelyett, hogy leírás szerint megkérdezni, hogy be akarok e mentett állást tölteni. Így egyelőre úgy néz ki ez kimarad :(

(#1599) copass válasza bojan (#1596) üzenetére


copass
veterán

lóri az insertcoin egyesületből vitte valami nemzetközi kiállításra, ő megtudta mókolni hogy lemezen fusson. de belekell nyúlni a lemezképbe, valamit át kell írni. de nem egyszerű...

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Commodore 64
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.