Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-01-19 20:55:37

LOGOUT.hu

A topicba kizárólag az aktuális naptári évben, vagy az előtte lévő évben megjelent albumokat ajánljuk egymásnak. Ezzel elkerüljük azt, hogy 10-20 éves kiadványokról legyen szó, amik ugyan lehetnek kedvencek, de azt szeretném ha itt kifejezetten az aktuális dolgokról esne szó. Remélhetőleg pár év alatt elég tekintélyes mennyiségű ajánlás érkezik majd amiből lehet szemezgetni, és örülnék neki, hogy ha jól olvasható maradna a topic, ezért legyen itt egy kis útmutatás:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) AMDFan


AMDFan
addikt

Sziasztok!

Van már zeneajánlós topic a PH-n de úgy gondoltam, hogy szükség lenne egy kicsit más jellegű témára is, ahol új zenékkel ismerkedhetnénk meg. Ezért arra kérlek titeket, hogy ebbe a topicba kizárólag az aktuális naptári évben, vagy az előtte lévő évben megjelent albumokat ajánljuk egymásnak (tehát most 2010-es és 2011-es lemezeket). Ezzel elkerüljük azt, hogy 10-20 éves kiadványokról legyen szó, amik ugyan lehetnek kedvencek, de azt szeretném ha itt kifejezetten az aktuális dolgokról esne szó. Remélhetőleg pár év alatt elég tekintélyes mennyiségű ajánlás érkezik majd amiből lehet szemezgetni, és örülnék neki, hogy ha jól olvasható maradna a topic, ezért legyen itt egy kis útmutatás:

1. Ne írjatok be számokat, csak albumokat (lehet kis és nagylemez is természetesen)
2. Csak az aktuális naptári évben, vagy az előtte lévő évben megjelent kiadványok szerepeljenek.
3. A zenei stílus nem számít. Bármilyen stílusú zene jöhet, tényleg bármilyen, legyünk nyitottak :K
4. Nem számít, hogy valaki már ajánlotta azt az albumot amit te is szeretnél, hiszen minél többször szerepel valami, annál nagyobb figyelmet kap a lemez. Tehát nem kell végigolvasni a topicot azért, hogy nehogy olyat írj be ami már volt. Egész egyszerűen ha megtetszett egy lemez, akkor írd be.
5. A könnyebb olvashatóság szempontjából a címeket írd félkövérrel (így akkor is könnyen észrevehető ha valaki csak végiggörgeti az oldalt), és mellette legyen ott a megjelenés éve, illetve valamilyen szinten határold be a zenei stílust.

Például: Előadó - Album címe (2011) Electronic / Rock / Ambient

A zenei stílus meghatározásában segíthet az együttes saját myspace oldala, ha nincs akkor wikipedia, ha az sincs akkor a last.fm-en biztosan megtalálod.

6. Természetesen a beírt albumokra jöhetnek a kommentek, beszélgessünk róluk, aki érez magában írói vénát az akár lemezbemutatót is írhat :D

Ha valakinek van ötlete akkor ne tartsa magában, remélem hogy pörögni fog a téma, mindenki mentse el a kedvencek közé ;)

[ Szerkesztve ]

(#2) AMDFan


AMDFan
addikt

Az első album amit én melegen ajánlok:

PJ Harvey - Let England Shake (2011) Alternative / Indie / Folk

(#3) orbano


orbano
félisten

Bin-Jip - Enter (2010) Electronic / Jazz (Harcsa Veronika egy új magyar formációban)

Incognito - Transatlantic R.P.M. (2010) Acid jazz

A vér nem válik VAZZE!™

(#4) cszn


cszn
őstag

Lykke Li - Wounded Rhymes (2011) indie pop, alternative pop

Információ az előadóról, lemezről.
Mint ahogy a többi svéd előadóra is jellemző, elég egyedi stílusa van. Az előző albumhoz képest elég sokat változott. Kicsit rockosabb, határozottan kevesebb elektronika van jelen. Dallamos, fülbemászó néhol magával ragadó, de szoktatós zene ami csak 3-4 hallgatás után igazán hatásos.
Quart ; Pitchfork

Ha valaki nem ismerné az előző albumát az is kötelező darab:

Lykke Li - Youth Novels (2008) indie pop, electropop

Wiki ; Pitchfork

[ Szerkesztve ]

(#5) Tonyo


Tonyo
őstag

Adele '21' (2011) pop

[ Szerkesztve ]

(#6) AMDFan válasza cszn (#4) üzenetére


AMDFan
addikt

Erre kíváncsi vagyok. De ha már svédek akkor jöjjenek a norvégok is.

Röyksopp - Senior (2010) Electronic / Trip-hop

(#7) cszn válasza AMDFan (#6) üzenetére


cszn
őstag

Erre meg én vagyok kíváncsi. :) A Junior is egész tetszetős volt, de ezt mindig elfelejtettem beszerezni. Felkerül a listára.

2# PJ Harvey! Elképesztő ez a nő. Mindig meg tud újulni. Az előző album annyira szomorú és lehangoló volt, hogy már kezdtem elhinni a minden albumnál felreppenő "na ez volt az utolsó albuma" pletykákat. Erre hirtelen idejön egy ilyen közösen éneklős himnuszokkal teli, csoda koncept albummal. Le a kalappal előtte, még nőtt a szememben, pedig eddig is sokra tartottam már. :)

(#8) AMDFan válasza cszn (#7) üzenetére


AMDFan
addikt

A Senior is hozza minimum azt a szintet, gyakorlatilag a Junior folytatása.

Tegnap hallottam egy meglepetés albumot. Előítéleteim alapján nem vártam tőle semmi extrát, így én lepődtem meg legjobban, hogy mennyire tetszett:

Linkin Park - A Thousand Suns (2010) Electronic / Rock / Alternative

A műfaj meghatározásánál kicsit bajban voltam, mert a régi Linkin Parkhoz maximum nyomokban hasonlít. Az énektémákban van a legtöbb hasonlóság talán, a hangszerelés az abszolút más. Nagyon sokszínű lemez, szinte csapong a műfajok között, pop,electro,rap,kis rock még reggae-s részek is vannak rajta és nagyon jó átvezető részek a számok között.

Ajánlom azoknak akik szerették a Linkin Parkot, de megfelelően nyitottak az új dolgok felé, és azoknak is ajánlom akik egyáltalán nem szerették őket, mert ez egészen más lett mint a korábbi albumaik.

[ Szerkesztve ]

(#9) baluka26


baluka26
veterán

Kele - The Boxer (2010)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#10) truefx


truefx
aktív tag

Nalam eddig ez utott a legnagyobbat 2011-ben:

Lucy - Wordplay for Working Bees
Label / Stroboscopic Artefacts
Cat # / SACD001
Released / March 2011
Style / Techno, IDM

kritika es belehallgatas

[ Szerkesztve ]

(#11) truefx válasza truefx (#10) üzenetére


truefx
aktív tag

Ja es egy magyar nyelvu kritika is itt

(#12) KMT


KMT
addikt

Mi mással is kezdhetném? :)

The Flashbulb - Love As A Dark Hallway (2011) - jazz, acoustic / electronic, idm, post-rock (?)

bandcamp
[link]

Jó lenne, ha minden ajánlásnál lenne kattintható, belehallgatós link!

(#13) AMDFan válasza KMT (#12) üzenetére


AMDFan
addikt

Nahát 2010 után újabb album? Erre nem is számítottam.
Nem tudom, hogy fülessel hallgassam-e este vagy holnap hangfalon.
Ő már megérdemli, hogy egyből egy teljes végighallgatással indítsak, ne csak háttérben szóljon :)

(#14) KMT válasza AMDFan (#13) üzenetére


KMT
addikt

Igen, és ez egy sokkal nyugisabb album, hozzám közelebb áll. A STAVL-t viszont (még) nem "üti".

(#15) AMDFan


AMDFan
addikt

Phaeleh - Fallen Light (2010) Downtempo / Ambient / Dubstep

Belehallgatás

[ Szerkesztve ]

(#16) Shufny


Shufny
őstag

Graciela Maria - Many Places (28 Jan 2011) downtempo, future.jazz, trip.hop

Through the Night , Many Places @soundcloud

Két kérdés: egész 2010 ér? Van post/album limit?

(#14) KMT: Nem is lenne nagy szám, ha évente űberelni lehetne.

(#15) AMDFan: Gondolkoztam, hogy tetszik-e annyira, hogy linkeljem. :) Na meg nekem alapból KMT mutatta.

[ Szerkesztve ]

(#17) AMDFan válasza Shufny (#16) üzenetére


AMDFan
addikt

"Két kérdés: egész 2010 ér?"

Persze.

"Van post/album limit?"

Végülis nincs, de én szándékosan nem írok be minden albumot ami tetszett 2010-ből, mert akkor az csak egy lista lenne, aztán azt szerintem senki végig nem nyálazná. Így több az esélye, hogy 1-2 jó album tényleg hallgató fülekre talál :)
Szóval én csak csöpögtetni fogom az albumokat, amikor éppen belehallgatok vagy ilyesmi, akkor beposztolom. Persze ettől te írhatsz listát :)

szerk: ez a zene is érdekesnek hangzik, meg is veszem gyorsan :D

[ Szerkesztve ]

(#18) KMT válasza Shufny (#16) üzenetére


KMT
addikt

Ez biztos, hogy én mutattam? :N Amúgy nem rossz, nekem is megvevős. Phaeleh is tényleg ott van.

Ha már igényesebb dubstep(-szerűség), akkor (lemez nélkül) ajánlom FaltyDL-t.

[link]

(#19) Shufny válasza KMT (#18) üzenetére


Shufny
őstag

15 -ös hsz -re írtam, mint látod, és biztos.

Nem lenne hosszú lista. :( Sajnos kevesebb zenét tudok hallgatni, mint szeretném. Meg mostanában többet turkálok a régiek között. Majd linkelem, amik elsőre eszembe jutottak, aztán ha leül a topic, akkor kevésbé érdekeseket is. :) Megpróbálok egyszerre más műfajokból csipegetni, hogy a legtöbben már az alapján is szelektálni tudjanak.

Következőnek ajánlok egy másik, nagyon leülős albumot:

Field Rotation - Acoustic Tales (31 Jan 2011) Neoclassical, Downtempo, Ambient

Acoustic Tales @fieldrotation.de

(#20) AMDFan válasza KMT (#12) üzenetére


AMDFan
addikt

Tényleg elég jazzes lett, jazzből meg eléggé válogatós vagyok :)
Persze ezen is van pár szám ami tetszett.
Az utolsó előtt számban viszont kifejezetten idegesített a sikítozás, pedig amúgy jó szám lenne.

(#21) KMT válasza Shufny (#19) üzenetére


KMT
addikt

Ja oké, rossz hsz-t nézem.

Nem is tudtam, hogy jött ki új Field Rotation.

(#22) KMT


KMT
addikt

Mielőtt még elfelejtem. Egy érdekes stílusú album:

Nedry - Condors (2010) - electronic, trip-hop?, idm?, dubstep?
szerk: ja és kicsit post-rock is :DDD

apples & pears
Szubbal külön élmény. :)

[ Szerkesztve ]

(#23) attika89


attika89
senior tag

Ágnes - A Lélek Aljából (Radnóti 100+1) dupla lemez...(2011)

"A József attila társaság és az
Emberi Méltóság Tanácsának ajánlásával!"

Tényleg valami hihetetlen album lett. Az elvárásaim eleve magasak voltak az utóbbi két albuma után, de azokat is túlszárnyalta

Még kettő:
Adele - 21
Hurts - Happiness

[ Szerkesztve ]

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#24) attika89 válasza attika89 (#23) üzenetére


attika89
senior tag

Bocsi a stílusok lemaradtak:
Ágnes - A Lélek Aljából (2011. február 24.)
A stílusa elég vegyes, leginkább akusztikus, de nem akarok hülyeséget írni...

Adele - 21: Acoustic / Pop / Soul (19 January 2011)
Hurts - Happiness: Electronica / Melodramatic Popular Song / Pop (6 September 2010)

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#25) AMDFan válasza Shufny (#16) üzenetére


AMDFan
addikt

Uramteremtőm, ez a zene valami hatalmas. Csak egy baj van vele, hogy 37 perc az egész.

A vége felé az jutott eszembe, hogy amikor megtudtam, hogy lesz Bin-Jip album, akkor én pont valami ilyesmit vártam volna, de nekem az Enter kicsit nehezen emészthető, túl elszállós. A Many Places viszont nagyon beletalált. Nálam a csúcspont a Through The Night volt.

(#26) AMDFan


AMDFan
addikt

Újabb albumot ajánlanék, és végre rock/metal stílusban. Nem emlékszem, hogy mikor hallottam utoljára ennyire jó rockzenét. Külön öröm, hogy magyar zenekarról van szó.

Subscribe - Bookmarks (2011) Alternative metal / Crossover / Funk (?)

A stílusmeghatározással rendesen bajban vagyok mert nagyon nagyon egyedi stílusú főleg ez az album. Ugyan megtartották a jellegzetes riffeket, és a subscribeos hangzásvilágot, de eszméletlen, hogy milyen betéteket raktak a számokba. Régebben túlsúlyban voltak a reggea betétek most főleg popos,jazzes részekkel szakítják meg a zúzást. Nagyon félve álltam neki a hallgatásnak, mert a Subscribe volt az a zenekar aki 2004-ben olyan zenét csinált amit addig senki, aztán 2007-ben a második albumukkal nem tudtak akkora meglepetést okozni, és most jött ki a harmadik. A második szám vége, harmadik szám eleje körül már kezdtem érezni, hogy már nem kell aggódni, és a hatodik számnál döntöttem el, hogy a hallgatás befejeztével meg is rendelem a CD-t.

Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi rock színtéren ez a lemez világszínvonal. Mostanában hallgattam meg a Children of bodom új lemezét, ami egy duplanulla, a Disturbed új lemeze is csak a szokásosat hozza, semmi extra. A Subscribe viszont olyan zenét csinál amilyet a világon senki, és képesek arra, hogy megújuljanak úgy hogy nem távolodnak el a gyökereiktől. Szerintem kreativitásban nyugodtan lehet a Muse-al egy lapon emlegetni őket, bár a Muse kicsit nyugisabb stílusban alkot. Ez az album 10/10 nálam, és előre sejtem hogy az év legjobb rock lemeze.

(#27) Tonyo


Tonyo
őstag

Ezt remélem senki nem hagyta ki...:)

Hurt Happiness(2010) Indie / Synthpop / Electropop

[ Szerkesztve ]

(#28) attika89


attika89
senior tag

Within Temptation - The Unforgiving ( 2011 itthon hivatalosan csak márc. 28., de már lehet kapni ) /Rock/

Még csak a klippes számokat hallottam, de már tuti, hogy megveszem!

[ Szerkesztve ]

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#29) AMDFan válasza Tonyo (#27) üzenetére


AMDFan
addikt

Kicsit megtévesztő, mert a zenekar neve nem Hurt hanem Hurts :)
És a Happiness az album címe.

(#30) Tonyo válasza AMDFan (#29) üzenetére


Tonyo
őstag

Igazad van, úgy látszik ahhonnan copyztam rosszul volt írva..figyelmetlen voltam :R

(#31) orbano válasza attika89 (#28) üzenetére


orbano
félisten

ha nem hallgattál még végig egy albumot (legalább ötvenszer), hogy a viharba tudod ajánlani?

A vér nem válik VAZZE!™

(#32) AMDFan válasza Tonyo (#30) üzenetére


AMDFan
addikt

Pláne, hogy 3 hozzászólással előtted is ajánlották :D
Először azt hittem, hogy ez valami új :)
Mindenesetre ma meghallgatom "mit tud".

[ Szerkesztve ]

(#33) AMDFan válasza AMDFan (#25) üzenetére


AMDFan
addikt

Nem is a Through The Night-ra gondoltam, hanem egyel előtte a Nothing Safe-re :)
Hihetetlen hangulata van annak a számnak (is).

(#34) Tonyo válasza AMDFan (#32) üzenetére


Tonyo
őstag

És tényleg ott van..na mind1..:)Minden estre tetszeni fog neked;)

(#35) attika89 válasza orbano (#31) üzenetére


attika89
senior tag

Végig halIgattam azóta párszor, de teljesen igazad van!
Amiatt mertem mégis ajánlani, mert rosszat eddig nem hallottam/olvastam róla sehol, sőt...

[ Szerkesztve ]

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#36) baluka26


baluka26
veterán

The 2 Bears - Curious Nature EP (2010.10.18)
Belehallgatás- ajánlom legfőképpen a The Lunatics c. számot :)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#37) abridabri


abridabri
veterán

En ajanlanam figyelmetekbe a legutobbi Tarja Turunen albumot : What Lies Beneath
Itt talalhattok 1-2 videot rola [link]
;)

(#38) Shufny válasza attika89 (#28) üzenetére


Shufny
őstag

A korábbiak szerintem lényegesen jobbak. Akik szeretik azoknak nyugodtan ajánlható, de a többieket nem ezzel csalogatnám. Nekem tetszett az új Stratovarius is:

Stratovarius - Elysium (January 12, 2011) Power metal, Progressive metal

Youtube

(#25) AMDFan: Örülök, hogy elsőre sikerült beletalálnom. :)

#26: Annál a Disturbed albumnál elkövettem azt a hibát, hogy olvastam egy riportot Draiman -nel róla. Ezután nem bírtam ki, hogy ne nevessem el magam miközben hallgattam. Érdkesnek tűnik ez a Subscribe album így elsőre. Attól tartok drága lesz nekem ez a topic is. Megint emlékeztet arra, hogy vigyázni kell mit kívánsz.

Írok egy másikat is:

Ott - Mir (March 15, 2011) psychedelic dub, downtempo, ambient (?)

bandcamp , wikipedia , Moesko

(#39) attika89 válasza abridabri (#37) üzenetére


attika89
senior tag

Tarja nekem hatalmas kedvencem, úgyhogy +1! :K

Shufny Ez igaz. Kicsit más irányba mentek, mint amit megszoktam tőlük, de ettől függetlenül nagyon tetszik!
Sajnos sok banda kezd elmenni mainstream-ebb irányba, ami egy darabig okés, de ha az egyediségüket feladják akkor nem sokat ér. Nekem a Nighwish volt a legnagyobb kedvencem mindaddig, amíg Tarját ki nem tették....az új annyira már varázsol el....talán majd az új album 2012-ben.... :U

Kamelot - Poetry For the Poisoned (September 10, 2010) power metal / modern metal opera

[ Szerkesztve ]

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#40) KMT válasza orbano (#31) üzenetére


KMT
addikt

Mi az, hogy ötvenszer? :D Egy album nincs a világon, amit annyiszor meghallgattam volna. Na jó, talán még a kazettás időkből valami, amikor még nem volt elég forrásom.

(#41) orbano válasza attika89 (#35) üzenetére


orbano
félisten

ok, ezt most megúsztad :)

A vér nem válik VAZZE!™

(#42) orbano válasza KMT (#40) üzenetére


orbano
félisten

nincs olyan albumod amit imádsz és újra meg újra végighallgatod? azért ez fura :B

A vér nem válik VAZZE!™

(#43) attika89 válasza orbano (#41) üzenetére


attika89
senior tag

Huhh! Megkönnyebbültem! :P ;)

Egyébként van olyan Nightwish koncertfelvétel, amit legalább 50-szer megnéztem ill. meghallgattam, de még nem untam meg!

[ Szerkesztve ]

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#44) KMT válasza orbano (#42) üzenetére


KMT
addikt

Igyekszem minél több új zenét megismerni inkább. Természetesen van, amit időnként előveszek, de nem ennyiszer. Az átlagnál hamarabb megunom a zenéket, cserébe könnyebben befogadom a szokatlant. Ezért is van herótom a rádióktól. Így viszont több új és jó zenét ismerek meg, nekem ez a módszer vált be. :)
(Last.fm szerint a top10 előadóim átlagosan 250 lejátszás körül vannak, de ez számokra vonatkozik. Ez sacc/kb 7-8 teljes album végighallgatást jelent. 4 év alatt. :K Ehhez jön még persze némi "offline" meghallgatás. )

(#45) AMDFan válasza Shufny (#38) üzenetére


AMDFan
addikt

No erre a Stratovariusra kíváncsi leszek, bár sok reményt ehhez sem fűzök :)
Én kb metalon nőttem fel, szóval amit abból nem hallottam anno az kb nincs is :D Remélem mutatnak valami újat. A legtöbb rock/metal előadóval az a baj, hogy nem mernek újítani, mert akkor a rajongók panaszkodnak/elpártolnak. Talán ebben a műfajban a legnagyobb az elvárás az előadóval szemben a hallgatók részéről (és sajnos a szűklátókörűség is)

A magam részéről pl. nem hiszem el, hogy a Metallica a Death Magneticet valóban szívből írta. Az az album szerintem semmi más mint egy jó kis iparosmunka. De hát ez kell ahhoz hogy kielégítsék az igényeket. A Load,Reload nekem nagyon tetszett pl. de sokan utálják merthogy az nem Metallica. A St Angerről ugye nem is beszélve... De ők legalább próbáltak valami újat mutatni azzal is. Disturbed ugyanez, konkrétan elaludtam fülessel a fejemen miközben hallgattam :D Most a Linkin Park nagyott nőtt a szememben ezzel az új lemezzel de a régi rajongóik meg temetik őket.

A Subscribe-nál az első hallgatás az olyan mint egy izgalmas film. Sosem tudod hogy mi fog következni :)

[ Szerkesztve ]

(#46) attika89


attika89
senior tag

(kis update abridabri hozzászólásához, mivel én is imádom!)
Tarja Turunen - What Lies Beneath (6 September 2010) /Symphonic metal, symphonic rock/

Album menüpont alatt minden számba bele lehet hallgatni

[ Szerkesztve ]

fountain pen is life | Samsung S22 Ultra | Hifiman Ananda Nano

(#47) Shufny válasza AMDFan (#45) üzenetére


Shufny
őstag

Újat nem neked fog mutatni, azért írtam az Unforgiving -gel kapcsolatban. Úgy érzem, hogy ennek ellenére rendesen össze van rakva.

További kérdések a szabályokat illetően: Újrakiadásokkal, kontinensenként eltérő megjelenési dátumokkal mi a helyzet? Válogatásalbumok? Ugye itt sem mindegy, hogy "best of" jellegű, vagy az elektronikusoknál sűrűn előforduló, direkt arra az albumra írt számokból álló album. (különböző előadóktól)

Persze az ajánlás sem marad el :) :

Parkway Drive - Deep Blue (25 June 2010) Metalcore

Hollow @youtube

[ Szerkesztve ]

(#48) AMDFan válasza Shufny (#47) üzenetére


AMDFan
addikt

Szerintem válogatásalbumokkal legyen úgy, hogy ha tényleg érdemes rá akkor jöhet, ezt úgy is mindenki maga dönti el, moderálás meg ugye nincsen :) Csak ne essünk bele abba, hogy egy VA kiadványt egy szám miatt erőltetünk, mert nagyon sok ilyen van.

Akkor jöjjön az egyik nagyon kedvencem is:

Utah Jazz - Vintage (2010) Drum'n'bass / Liquid funk / Jungle

Shufny: te nem vagy fennt last.fm-en?

[ Szerkesztve ]

(#49) KMT válasza AMDFan (#20) üzenetére


KMT
addikt

"Az utolsó előtt számban viszont kifejezetten idegesített a sikítozás, pedig amúgy jó szám lenne."

Először én is furcsálltam. Aztán elolvastam a címét. :D A záró szám viszont zseniális, lehetne ilyen az egész album... Az Arboreal-nél is pont ezt éreztem. Úgyhogy még van egy kis remény, hogy visszatér ahhoz az érzelmesebb stílushoz.

Egyébként most hallgatnám az új Burial-t. Jónak tűnik, de annyira sz@rul szól ez a vinyl rip, hogy alig bírom.

(#50) Nertpaelg


Nertpaelg
tag

Jó ötlet és topik, már találtam is itt pár érdekes zenét! :)

És akkor egy elvontat az éjszakára:

Lustre - A Glimpse of Glory (2010) "Atmoszférikus" (black) metál / (Black) ambient

A "Lustre" Nachtzeit fantázianevű svéd zenész szóló projektje, a muzsikát valahol az ambient és a black metál határán tudnám elhelyezni, de ezt mindenki eldöntheti magának. Az formula igen egyszerű, de annál hatékonyabb: Az alapot legtöbbször az igencsak elnyújtott, végletekig torzított és ismételt gitár riffek szolgáltatják. Az én fülemnek ez mindenképp kellemes, pont kellően van a háttérben, hogy ne zavarjon; mintegy zord, hideg téli szél érzését kelti bennem. Fő hangszer a billentyű, igen monumentális és légkörteremtő, emiatt erre is jellemző - az egyébként egész zenét átitató - monotonitás. Gyakran két réteget valósít meg a szinti, egy monumentális alapot, és egy jobban előtérben lévő, mondhatni csilingelő billentyűjátékot, amitől jó értelemben rázza ki az embert a hideg. A harmadik, és egyben utolsó hangszer a dob, ami legtöbbször szimpla cin-ütögetős kíséretet jelent, illetve olykor, egy-egy tetőpontnál átvált pörgő lábdobolásra, de mindezt csak elegánsan, továbbra is a háttérben. És akkor jön a legtöbbek számára kritikus pont (ha eddig nem volt minden az? :) ), a vokál, ami tagadhatatlanul a black metál stílusból lett származtatva, de mégis egészen más. Hasonlóság, hogy nem tiszta, viszont sokkal kevésbé vad, inkább elnyújtott, nem annyira artikulálós, a megértés valójában nem is cél. (Nem is lehet, egy albumtól eltekintve, ami nem ez.) Valaki észre sem veszi, valakit kiborít, számomra fájdalmasan jól passzol az egész hangulatához. Összességében elmondható, hogy részben minimalista, akad bőven 10+ perces szám, mindenféle szöveg nélkül. Lassan, sok ismétléssel, fokozatosan építi fel a számokat, és ezzel a hangulatot, ami számomra egyrészt igencsak relaxálós, hátradőlős, másrészt gondolatébresztő, illetve tagadhatatlanul nosztalgikus, melankolikus. Igazi éjszakai zene annak, aki nyitott az ilyenre.

A tavalyi, legújabb album bevágott hangmintákkal újított be leginkább, szél, tűz, madárcsicsergés, stb. Ez így adott az egésznek egy valamivel pozitívabb kicsengést, ének sincs annyi, így könnyebben emészthető, jó lehet kiindulópontnak.

Minta (YT minőség):
Első szám az albumról, ez közelebb áll a korábbi munkákhoz, van vokál.
Harmadik, egyben utolsó track, ez valamivel könnyebb, ha jól rémlik teljesen instrumentális.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.