Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-01-19 20:55:37

LOGOUT.hu

A topicba kizárólag az aktuális naptári évben, vagy az előtte lévő évben megjelent albumokat ajánljuk egymásnak. Ezzel elkerüljük azt, hogy 10-20 éves kiadványokról legyen szó, amik ugyan lehetnek kedvencek, de azt szeretném ha itt kifejezetten az aktuális dolgokról esne szó. Remélhetőleg pár év alatt elég tekintélyes mennyiségű ajánlás érkezik majd amiből lehet szemezgetni, és örülnék neki, hogy ha jól olvasható maradna a topic, ezért legyen itt egy kis útmutatás:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#201) huskydog17


huskydog17
addikt
LOGOUT blog

Igaz, hogy még nagyon messze van az év vége, de már most ki merem jelenteni ország világ előtt, hogy minden idők egyik legjobb albuma:
Within Temptation - The Unforgiving (Rock, Metal)

Olyan fantasztikusra sikeredtek a dalok benn, hogy az ember késztetést érez arra, hogy mindnél énekeljen, akár Sharon énekét, akár a kíséretet. Az albumon több sláger szerű dal is akad. Aki szereti a rock és/vagy metál stílust, annak abszolút kötelező darab! Ritkán születik ilyen remekmű!

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#202) cszn válasza Nertpaelg (#200) üzenetére


cszn
őstag

Csekkolom ;)

Erről jut eszembe! Ti nem szoktatok válogatásokat csinálni? Én csináltam már jó párat. :) Nagyon jó emléknek egy időszakról, ajándéknak pontpontpont
Két típusút csináltam idáig: Az egyik az egy előadóhoz köthető, amelyiknek sok albumát ismerem és szeretem. Egy válogatás a legjobbakból, persze szép ívvel szerkesztve. A másik meg ahogy írtam is, egy korszakról szól. Mindig van nálam egy stílus vagy hangzás ami hetekig, hónapokig kedvencnek mondható, ezekről érdemes egy összeállítást csinálni. Később visszahallgatva rengeteg jó előadó, album jut eszembe amiket jó újra elővenni, mást is megismerni tőlük.
Egy szabály állítottam fel: 45-50 percnél csak nagyon indokolt esetben legyen hosszabb.
Egyébként onnan indult ki eredetileg, hogy anno 64 megás memóriakártyáról voltam kénytelen voltam utazások során zenét hallgatni és erre valahogy rá kellett erőltetni ennyi zenét. :DD
Szóval én kíváncsi lennék ha másnak is lenne valami hasonló. Lehet, hogy feltöltöm majd az egyik könnyebben emészthetőt ha érdekel valakit. :U

(#203) Nertpaelg válasza cszn (#202) üzenetére


Nertpaelg
tag

Na bocsánat a kései válaszért, le kellet darálni pár vizsgát. :)

Tehát, mint fentebb már utaltam rá, én nem különösebben szeretem a válogatásokat, tehát nem is szoktam ilyeneket összeállítani. Valahogy úgy vagyok vele, hogy egy album az egy egységes mű, amit direkt úgy állított össze a szerzője, úgy lesz teljes. Valószínűleg ezt a progresszív (rock és metál) stílusokra jellemző "concept" albumok miatt érzem így, ezeket szerintem kizárólag egyben lehet meghallgatni, de egyébként a legtöbb zenével így vagyok, nem szeretek számok közt ugrálni, inkább teljes albumokat hallgatok végig, szeretem ha felépülnek a dolgok. Ebben mondjuk benne van a maximalizmusom is, ugyanemiatt van egy nehezen legyőzhető kényszer bennem, hogy ha megismerek egy együttest, akkor már a teljes diszkográfiájukat halljam. :))

Szóval én válogatást mutatni biztos nem fogok, de ettől szerintem még nyugodtan beküldhetsz párat, ha úgy tartja kedved.

(#204) cszn válasza Nertpaelg (#203) üzenetére


cszn
őstag

Válogatásokat igen ritkán hallgatok. Csak a sajátjaimat szinte, azokat is leginkább utazás során.
Az albumhallgatási szokásaiddal maximálisan egyetértek. :) De bizony vannak olyan előadók melyek albumán csak néhány kiemelkedő vagy említésre méltó szám van. Illetve olyan stílusok is vannak amikből pár szám is bőven elég egyszerre. Ezeket indulás előtt/után vagy amikor csak pár percem van zenét hallgatni, akkor szoktam berakni.
A kényszert én is érzem, de sokéves tapasztalat alapján már nagyjából sejtem melyik az az előadó akinek érdemes tényleg tovább kutatni a múltjában/jövőjében. :) Ettől függetlenül mindig úgy bővül és szűkül a bekéneszerezniésmegkénehallgatni.txt, hogy véletlenül se fogyjak ki. :DDD
Na ha lesz időm feltöltök egy kis finomkodós válogatást. ;]

(#205) sti10p


sti10p
senior tag

Nem vagyok képben elektronikus zene terén, nem tudom melyik műfaj mit takar, de tudnátok mondani olyan darkos, félelmetes atmoszférájú zenéket amik érdemesek meghallgatásra? Ultraform-ot ismerem ami ilyen, csak nekem ő már túl monoton.

[ Szerkesztve ]

XY

(#206) Nertpaelg válasza sti10p (#205) üzenetére


Nertpaelg
tag

Hmm, a leírásod alapján egyből a dark ambient stílus ugrott be: hideg, "horror film zenei" alap, megspékelve kripták, vágóhidak, barlangok és erdők megmagyarázhatatlan, hirtelen zajaival. Viszont megnéztem milyen ez az Ultraform, és ha ez túl monoton számodra, akkor a dark ambient valószínűleg végképp az lesz. Illetve ez az Ultraform szerintem nem különösebben darkos. Inkább idegesítő, de én sem vagyok nagy elektronikus zene rajongó.

Mindenesetre, egy-két minta:
Lustmord, a stílus egyik megteremtője.
Kammarheit
Atrium Carceri

...stb. Számomra elég hasonlóak ezek a zenék, így sosem ástam magam a legmélyére, ha ilyenre vágyom, akkor ezek a nevek, meg még néhány kielégítik az igényeimet. Ja és, kizárólag éjjelre! :)

Amúgy hallgass metált, abban könnyebb elvont, sötét és beteges dolgokat csinálni/találni. :D

(#207) Shufny válasza sti10p (#205) üzenetére


Shufny
őstag

Nekem is egyből a dark ambient ugrott be, de ez az Ultraform sima hardstyle. Ha hasonló, de nyomasztóbb érdekel, akkor darkpsy -t keress, bár nem állítom, hogy változatosabb (mint ahogyan az ambient sem). Egyik kedvencem pl Pondscum Compufule a Freemason Conspiracy -ról, ill Echoes of the night. Említettem már a Wizack Twizack -ot, aki többnyire ilyeneket csinál, pl az első albuma: Behind The Trees.

Persze van még rengeteg.

[ Szerkesztve ]

(#208) Shufny


Shufny
őstag

Dustin O'Halloran - Lumiere [22 February 2011] modern classical

Moesko kritika.
FatCat Records

(#209) sti10p válasza Shufny (#207) üzenetére


sti10p
senior tag

Ez a darkpsy már közelít ahoz amit akartam, de nem teljesen, talán ebből jobban lejön: [link]

Nertpaelg:

Nem ambient lessz az, ezek ahoz túl lassúak, amikor darkosra gondoltam nem műfajt akartam meghatározni, hanem csak a hangulatot, nem direkt horror amit keresek, tehát nem "filmzene", inkább valami dermesztő mood-ra gondoltam futurisztikus hangzással, de nem kizárólag effekt meg hangulatzenére.

Ettől függetlenül a linkek között van egy-két érdekes. :)

XY

(#210) AMDFan


AMDFan
addikt

Swarms - Old Raves End (2011) electronic/ambient/idm

Az év eddig legjobb albuma nálam ebben a stílusban.

Belehallgatás

(#211) Shufny válasza sti10p (#209) üzenetére


Shufny
őstag

Szerintem teljesen jó a last.fm leírása, miszerint "Ultraforms music can be described as Dark Hard Trance, with alot psychadelic influenses." [link]

Kereshetsz itt a szerintük hasonló előadók között. Sötétet és psychedelikusat tudok mondani sokat. Ha érdekel jövőhéten megpróbálhatok ajánlani. Másik oldalról megközelítheted pl itt. Ránézésre aktívnak tűnik, de biztos vannak ilyen külföldi fórumok is.

Ami egyelőre eszembe jutott az talán az újabb Timecode kiadások. Itt van egy csomó. (az összes?) például: [link]

Ha már Timecode, akkor a vállalkozó szelleműek - akiknek tetszik a psytrance, de album közben megunják - egy próbát megérhet a Principles Of Flight - Night Time Lullabies

#210: bandcamp -en megvehető.

[ Szerkesztve ]

(#212) cszn


cszn
őstag

Ellenállhatatlan kényszert érzek, hogy ajánljam ezt az albumot: :))

The Dirtbombs - Party store (2011) / garage punk (elvileg, de azért ez nem ilyen egyszerű)

Ez egy húsz éves zenekar. Nem valami közismert és nem éppen hétköznapi a zenéjük se, de a vállalásuk ezzel az albummal még durvább. Detroithoz köthető techno és annak különböző válfajaiból válogatott számokat dolgoztak fel (Kevin Saunderson, Carl Craig). Az eredmény szvsz zseniális! A rockos és elég hangos (muszáj feltekerni a hangerőt) hangszereléssel nagyon elkapták a technos lüktetést, a legtöbb számról mégis eszembe jut a jazz, talán szabadsága és a ritmusok miatt. Elég változatos a lemez, jó számokat választottak feldolgozásnak, de nem hibátlan, egyben kicsit sok nekem egyszerre. Könnyen lehet az egyik több mint húsz perces, hangsúlyos szám miatt. Ami egyébként önmagában nagyon jól működik, egyáltalán nem unalmas, de kicsit kilóg a sorból, nem válik az album mint egység javára. Az együttes korábbi számaiba belehallgatva még érdekesebb az egész. Elképesztő hogy egy együttes húsz év után ilyennel álljon elő. Igazi művészet. :)
Quart kritika. De elképzelni leírás alapján nehéz lehet úgyhogy inkább jöjjenek a linkek: Cosmic cars; Good life

[ Szerkesztve ]

(#213) KMT válasza AMDFan (#210) üzenetére


KMT
addikt

Ez tényleg jónak tűnik. Egyébként Clubroot is ennél a kiadónál van, szintén ajánlott.

Submotion Orchestra - Finest Hour (2011) - electronic, trip-hop, downtempo, nu-jazz, dubstep

Noha még meg sem hallgattam (flac híján), az EP alapján az album is jó lesz. Nem ragozom, csak:
[link]
[link]

(#214) JNashville


JNashville
senior tag

Nini, egy zenés topic. Hát én ezt hogy nem vettem észre eddig? :)

Na, akkor első nekifutásra a mostani vizsgaidőszakom "tanulós" albuma:

John Beltran: Ambient Selections 1995 - 2011 [2011] ambient, chillout, lounge

Fogalmam se volt az emberrel három héttel ezelőttig, amikor egy ismerősöm megkapta digi promóba, és akkor belehallgattam én is. Ugyan nagyon nem "aktuális" zene a sok dubstep meg house mellett, ami mostanában megy, de szerintem stílusában simán K&D Sessions szint, ilyen előadókat kéne Balaton Soundra hívni a naplementébe lemezeket pakolni, nem Doggie bácsit.

Preview:

John Beltran - Morning By The Window @ YouTube
John Beltran @ last.fm

[ Szerkesztve ]

MARVEL AT HIS MIGHT!

(#215) KMT válasza JNashville (#214) üzenetére


KMT
addikt

Ilyesmi zenékért Ozorára kell menni. De elmennék egyszer, basszus...
[link]

(#216) Shufny válasza KMT (#215) üzenetére


Shufny
őstag

He-he, én a többiért is elmennék. :))

(#217) JNashville válasza KMT (#215) üzenetére


JNashville
senior tag

A lineup tetszik (régebben is tetszett), de valahogy Ozora nem annyira az én világom, amit eddig láttam belőle / hallottam belőle, nekem kell ez a műmájer lounge hangulat, amit 2007 körül, a legelső Soundon éreztem, csak aztán nagyon más irányba ment el a dolog.

Lehet, hogy ez puszta elitizmus, de ez van. :)

szerk: meg mondjuk az is közrejátszik, hogy én augusztusban ebben az időszakban úgy dolgozom, hogy egy napra nem tudnék elszabadulni, nemhogy egy teljes fesztiválra, ezért marad ki már évek óta Sziget is.

[ Szerkesztve ]

MARVEL AT HIS MIGHT!

(#218) JNashville


JNashville
senior tag

Second shot:

Eric Lau - Quadrivium [2011]
instrumental hiphop / chillout / glitch / ...

Sanszos, hogy az év albuma lesz. Eleve a Krush-Nujabes-Kentaro-triumvirátus óta bele vagyok szerelmesedve az ilyen keleti instru hiphopokba, és bár Lau angol állampolgár, le se tagadhatná a kötődést. Gyönyörű borító, nagyon okosan felépített és hangulatában rendkívül változatos albumstruktúra, jó pár egészen kiemelkedő számmal. Stílusában több műfajt érint (ezért is a ...) a hiphop vezérfonala mellett, de szerintem igazán stílusfetisizmustól független, hogy tetszik-e ez a lemez valakinek, annyira könnyen hat.

Preview:

Eric Lau hivatalos
Eric Lau - Quadrivium preview video @ Youtube

[ Szerkesztve ]

MARVEL AT HIS MIGHT!

(#219) sti10p


sti10p
senior tag

Ez tetszik: [link]
Ilyesmit tudtok, amiben van gitár, zongora etc., kevesbb effekt, rendes ének de mondjuk kevésbé Björk-ös hangal (sajna ez most nekem nem jön be)?

És mégeggy kérdés: tudtok olyat ami olyan Alison Kraus & U.S.-ös, de elctro-val?

És még egy :) : a Soundcoud-ban hol kell állítani a hangerőt?! :F

XY

(#220) KMT válasza Shufny (#216) üzenetére


KMT
addikt

Nem egészen értem, mire gondolsz. :U

(#219) sti10p:
Jól értem, akkor most akusztikust keresel, amiben az ének is más? Akkor miben lesz hasonló ahhoz? :D
Esetleg a kicsit feljebbi Submotion Orchestra? Vagy Angus & Julia Stone (szintén volt már).

SC: Jobb fent.

[ Szerkesztve ]

(#221) Shufny válasza KMT (#220) üzenetére


Shufny
őstag

Hogy nem csak az ambient / chillout része miatt mennék szivesen. Gondolom feltűnt, hogy van ott psytrance is :)

(#222) KMT


KMT
addikt

Kenmochi Hidefumi - Shakespeare (2010) - jazz, downtempo, electronic

Nagyon jó kis egyveleg akusztikus és elektronikus elemekkel. Vidám, mozgalmas, és most tök jól esett. Japán a srác (hallani is), és ez manapság egyre jobb jel nálam.

yt:
[link]
[link]
[link]

Radiohead - The King of Limbs (2011) - alternatív, rock

Csodálom, hogy nem volt még. Szokásosan nem egyszerű "megszokni" mondjuk.

yt:
[link]
[link]

Deaf Center - Owl Splinters (2011) - (dark) ambient, experimental

A stílusoktól nem kell megijedni, nem annyira elvetemült. Elég szép zene, sokat segít a zongora is.

yt:
[link]
[link]
[link]

(#223) JNashville válasza KMT (#222) üzenetére


JNashville
senior tag

A Radioheadet megvettem bakeliten, amikor kijött, elég feeling késő este azon hallgatni :)

MARVEL AT HIS MIGHT!

(#224) sti10p válasza JNashville (#223) üzenetére


sti10p
senior tag

Jó Dubstep-et tudtok mondani, amiben vannak azért fogós témák is?
És Hardstyle-os Dubstep-et? :U

XY

(#225) cszn válasza KMT (#222) üzenetére


cszn
őstag

Na, végre két ismert:
A Radiohead pozitív, kicsit visszafogottabb, finomabb mint a korábbiak, de tetszetős. :)
A Deaf Center nagyon jó. Sejtelmes, kísérteties, szép. :)

(#226) JNashville válasza sti10p (#224) üzenetére


JNashville
senior tag

Valami ilyesmire gondolsz, mint a Flux Pavilion? Szerintem ez elég "fogós". :)

MARVEL AT HIS MIGHT!

(#227) Shufny válasza KMT (#222) üzenetére


Shufny
őstag

Egyelőre csak a Falliccia -t hallgatom, de ez is meghiúsította a tesztelésemet egy órára. :D

(#228) KMT válasza Shufny (#227) üzenetére


KMT
addikt

Igen, elsőre nekem is az tűnt jobbnak, de az túl régi a topikba... (:

Amúgy nem tudom, miért/hogyan akadtam bele, pedig kíváncsi lennék.

(#224) sti10p:
Kicsit másféle dubstep-et szeretek, mint ami ma divat, de manapság ebbe akadtam bele, ami megtetszett:
xxxy

[ Szerkesztve ]

(#229) KMT válasza KMT (#228) üzenetére


KMT
addikt

Ja és még egy, bár ezek nem tudom mennyire számítanak dubstep-nek:

Gil Scott-Heron and Jamie xx - 'NY Is Killing Me'
(RIP)

(#230) sti10p válasza JNashville (#226) üzenetére


sti10p
senior tag

Inkább ilyesmire gondoltam: [link].

XY

(#231) AMDFan


AMDFan
addikt

Nos megint kellemes meglepetés ért, ugyanis a Limp Bizkit új albuma szerintem nagyon jól sikerült, egyszerűen érződik rajta, hogy semmi nyomás nem volt rajtuk, semmi izzadtságszag, csak a zene. Pontosan ezt éreztem az új Linkin Park lemezen is, de az még jobban bejött zeneileg mint a Limp Bizkit.

Limp Bizkit - Gold Cobra (2011) numetal / rapcore / rock

Belehallgatás vigyázat, nagyon rossz minőségű, érdemes letölteni inkább netről. Fred Durst amúgy is azt mondta, hogy nem érdekli ki tölti le és ki nem :C

Ha már írok akkor azt is szóvá teszem, hogy az In Flames sajnos csalódást okozott az új albumukkal, pedig a Pendulummal való együttműködés után hónapokig reménykedtem benne, hogy kicsit elmozdulnak megint valamerre, és csinálnak egy olyan albumot ami meglepi a közvéleményt. Sajnos nem így lett. Jórészt klisés és unalmas nekem ez az album. Björn kiváló iparosmunkát végzett, de semmi több. Azért van rajta 1-2 jó szám, de az In Flamestől többet vártam, mindig ők voltak azok akik új irányt mutattak ezen a színtéren, de már évek óta csak ülnek a babérjaikon, és ez nem tesz jót a metalnak. Egyszerűen egy helyben topog az egész stílus. Pedig a drum and bass irányába való nyitás szerintem egy jó ötlet lenne, akár még üzletileg is. Aki esetleg nem ismerné az In Flames + Pendulum koprodukciót: Self vs. Self

[ Szerkesztve ]

(#232) Shufny válasza AMDFan (#231) üzenetére


Shufny
őstag

Remélem olvastad a Linkin Park rajongók reakcióit is. :))
Az emberek ezt várják: [link]

A Gold Cobra -hoz: Jót nevettem ezen. (de érdemes az egészet elolvasni, kicsit félrevezető az idézet magában)
Hasonló a véleményem erről is, mint a Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water -ről. Lendületes és visz magával, de néha véletlenül felfigyelek a szövegre és muszáj nevetnem. :D Aztán lehet ez a lényeg.

Nekem már a Self vs. Self se tetszett mondjuk, szóval nem vártam túl sokat az In Flames -től. Igazság szerint, ha legalább így szólna mint ez a Limp Bizkit már nem lenne vele különösebb problémám.

[ Szerkesztve ]

(#233) AMDFan válasza Shufny (#232) üzenetére


AMDFan
addikt

Nem igazán olvastam a LP rajongók reakciót, ha jól sejtem akkor nekik nem tetszik az új album. Őszintén szólva ez engem abszolút nem érdekel :) Sosem érdekelt az, hogy más mit gondol egy bizonyos zenéről, főleg ha nekem tetszik. Nekem a Metallica - St. Angerrel sem volt bajom. Ha a rajongókon múlna az, hogy hová fejlődik a zene, akkor még mindig a 70es évekbeli rock and rollnál tartanánk.

A szövegekről: sajnos (vagy hálistennek :) ) az angol nyelvű számoknál engem ritkán foglalkoztat a szöveg, például a limp bizkitet mikor meghallgattam egyáltalán nem érdekelt és nem is tudom miről szólnak a szövegek. Egyébként illúzióromboló tud lenni, amikor egy egyébként jó zenét elrontanak az óvodás szövegekkel. Ellenben van olyan ahol a zene nem is annyira extra, viszont a szövegek ütnek nagyot, ilyen pl a Corporate Avenger nevű zenekar (nem linkelek tőlük semmit, mert sokaknak szúrná szerintem a szemét, akit érdekel majd rákeres :) )

In Flames: nekem a self vs self nagyon bejött, ha ilyen irányba mentek volna el az új albummal akkor szerintem tetszene, ehelyett kaptunk egy kliséhalmazt, ami ráadásul szarul is szól. A Limp Bizkit egyébként nagyon "hatásvadász" módon van ám masterelve, a ritmusszekció az egekig van pumpálva, de tény hogy ez illik a zenéhez és vagányan szól.

[ Szerkesztve ]

(#234) AMDFan válasza Shufny (#232) üzenetére


AMDFan
addikt

Most nézegettem a Shotgun c. számuk szövegét. Tényleg az van, hogy kicsit vicces, nagyon keménykedős akar lenni, de ez még belefér nálam :) Olyan ez mint egy akciófilm, tudom, hogy semmi köze a valósághoz, de szórakoztat, és beleélem magad.

(#235) Nertpaelg


Nertpaelg
tag

Ha nem is topog egy helyben a [metál] stílus, meg kell hagyni, hogy lelassult a fejlődés, és a jó albumok jelentős részét is régi nevek hozzák ki, kérdés meddig tudják ezt tartani... Például kifejezetten jó lett a tavalyi Therion, de a két Burzum is, Tom Warrior (Celtic Frost, Hellhammer) új projektje, a Triptykon is hatalmas, olyasmi (nem véletlenül), mint a Celtic legutolsó albuma. A "félúj" 1349 (Satyricon Frost-jával) legutóbbi eresztése is jóra sikerült, szóval azért lehet csemegézni, csak keresni kell az áradatban.

Tulajdonképp ami új együttes és emészthető is, azt már elhitettem, ez a Ghost - Opus Eponymous, más most így hirtelen eszembe se jut.

2011 legjobb metál albuma amúgy eddig mindenképp a Blut aus Nord-tól a 777 - Sect(s) a szokásosan elborult atmoszferikusságával, csak ezzel nem hiszem, hogy sokat tudtok kezdeni, de ne legyen igazam. :)
Könnyebb.
Lecsóba csapós.

(#236) [balu] válasza Nertpaelg (#235) üzenetére


[balu]
tag

Egyrészt én már alig tudom elképzelni, hogy hova lehetne még fejlődnie a stílusnak. Szerinted milyen olyan dolgot tudnának kitalálni, amit eddig nem?
Másrészt meg idén is már legalább 5 kifejezetten jó albumot hallottam, metálon belül is. Szerintem csak rossz helyen keresed (bár azon is múlik, hogy melyik ágait szereted, persze). :>
A tavalyi Therion pedig az egyik legrosszabb albumuk, legalábbis a symphonic metálra váltásuk után...

(#237) AMDFan válasza [balu] (#236) üzenetére


AMDFan
addikt

"Egyrészt én már alig tudom elképzelni, hogy hova lehetne még fejlődnie a stílusnak."

Ezt nem is nekünk hallgatóknak kell kitalálni, hanem a zenészeknek.

(#238) [balu] válasza AMDFan (#237) üzenetére


[balu]
tag

Egyetértek, de ha valaki panaszkodik a fejlődés hiányára, akkor annak általában van valamilyen ötlete. :)

(#239) AMDFan válasza [balu] (#238) üzenetére


AMDFan
addikt

Én már mondtam, nekem tetszett a Pendulum vs. In Flames irány :)

(#240) Nertpaelg válasza [balu] (#236) üzenetére


Nertpaelg
tag

A Sitra Ahra-val semmi baj nincs, csak máshogy kell rá nézni, mert sokkal szimfonikusabb, mint az azelőttiek. Hátradőlős, zeneiséget élvezős album, nem a zúzós fajta, mint a korábbiak. Tetszett mikor kijött, koncertbe is nagyon jól beleillesztették, és most is tetszik. Ennél többet én nem várok egy albumtól, hogy jónak nevezhessen. Lehet ez a leggyengébb a szimfonikus szakaszukban, de ez is jó. (bár nekem a Gothic Kabbalah valamivel kevésbé tetszik). Erre lehet nem fogsz "bólogatni", de hihetetlenül lehet évezni, valahogy úgy, mint progresszív metáloknál. A rajongók jelentős része persze ugyanazt várja tizedjére is, de ebben semmi izgalmas nincs a legtöbb zenész számára. Ezért van egyébként lehúzva az internet minden bugyrában, mert nem egy üres önismétlés. És ez egyébként általánosságban is igaz. Kitűnő példa a Metal Archives, ami javarészt tele van maradi sznobokkal, kis túlzással bármely kicsit régebbi együttest nézni az ember, mindig a korábbi albumok vannak jól értékelve. A metál társadalom egyszerűen túl konzervatív. (Már csak az is ezt igazolja, hogy mennyi bakelitet lehet belőle eladni 2011-ben, a stílus ellenére.)

Az a "logika", hogy csak akkor lehet kritizálni, ha tudok jobbat, sosem volt és nem is lesz valid. Ez egy nagyon gyenge védekezés. :) Ahogy AMDFan is mondta, ezt nem nekem kéne tudni, hanem a zenészeknek. És szerencsére azért valamennyire tudják is, például szintén ő (AMDFan) mutatta az inFlames próbálkozását, de látok fantáziát és kiaknázatlan lehetőségeket - mint már említettem - a Triptykon, a Ghost és a Lustre stílusában. Újat alkotni talán a stílushatárokon (rock, ambient) lehet most a legkönnyebben, de az eddigi stílusokból is még lehetne frisset kihozni szerintem. Ilyen a kissé elfeledett, eredeti értelemben vett Death/Doom keverék, gondolok itt a legelső teljes Paradise Lost albumra (Lost Paradise), vagy a kevésbé szétborult ritmusú Brave Murder Day-re a Katatoniától. Ezeket a stílusokat hamar otthagyta a legtöbb banda, inkább alternatív metált/rockokat játszanak, mégha sokra továbbra is rányomják - hibásan - a death/doom jelzőt. Stoner doomból is szerintem még lehetne újat csinálni, pl. úgy mint a Sunn O))) a hozzáadott drone-nal, csak mondjuk nem annyival. Aztán a Burzum - Filosofem nem-is-tudom-milyen metál stílusban gyakorlatilag készült az az egy album ami jó (vagy talán még a Hvis Lyset Tar Oss is ide sorolható), a többi meg kivétel nélkül sikertelen ripoff. Abból még bőven tudnék hallgatni, de azt a mágiát úgy látszik nem sokan tudják megfogni. :U Ja igen, aztán a neofolkot is simán belehetne még vetni, mint ahogy többek között tette az October Falls, csak mondjuk ne annyira siváran. Több metállal kevesebb neofolkkal. (talán az Ulver Bergtatt-ja ilyesmi, ami egy nagyon jó album egyébként, de nem muszáj black metálnak lennie.)

Elképzelhető (illetve tudok is párról), hogy az itt ad-hoc legenerált stílusokból valójában létezik, de akkor sem élte meg a virágkorát, és még bőven láthatna új, ötletes és élvezhető albumokat.

Amúgy igen, lehet rosszul keresem, főleg, hogy direkte már inkább nem is keresem, mert a régiek között véletlen rábökéssel is nagyobb eséllyel találok számomra megfelelőt. Illetve mostanában kivételesen nem hülyeségeket ajánl a last-fm sem, így ott szoktam még nézelődni, de az is főleg régieket ad ki. Mindenesetre nagyon szívesen fogadom a friss metál ajánlásokat, igazából arra van ez a topik, és nem metálról való elmélkedésre, még ha ezt is nagyon élvezem. :R

[ Szerkesztve ]

(#241) [balu] válasza Nertpaelg (#240) üzenetére


[balu]
tag

Egyáltalán nem az a bajom vele, hogy szimfonikusabb mint a legtöbb - ennek kifejezetten örültem. Igazából a legnagyobb bajom vele az, hogy tényleges fejlődést nem érzékeltem benne (bár gondolom ez azért van, mert főleg régebben írt számok ezek), pedig a korábbi albumaiknál egyértelműen látszik, hogy mindig új irányba mentek el.
A másik bajom vele pedig az énekesek választása volt. Lehet, hogy sokan nem értenek velem egyet, de se Snowy, se Vikström nem éri el (a nálam etalonnak számító) Mats Levén szintjét.
A Metal Archives meg tényleg elég érdekes hely, de szerintem a sznobság főleg pár stílusnál figyelhető meg (progmetálnál leginkább).

Ezzel egyetértek, én is utálom amikor ezzel védekezik valaki, de én itt máshogy gondoltam. Egyszerűen nem tudok elképzelni olyat amit még ne valósítottak volna meg, főleg a stílusok keveredésében.
Ezek tényleg jók, bár a nagyon emlegetett In Flames szám se annyira eredeti, DnB és metál keveredés régebben is volt már (sőt, az Ulvernek szerintem jobban is sikerült), de tényleg mutatja, hogy lehet errefelé is menni.
Neofolk - metál keveredésből rengeteg van. A népszerű Agalloch-on kívül, még ott van a Sig:Ar:Tyr, a Gallowbraid és a The Morningside is a jobbak között szerintem.
A többi példáról nem sokat tudok mondani, mert Doom nincs a kedvenc ágazataim között, akármivel is keveredik. :)

A javaslatokhoz akkor legyen mondjuk az egyik legérdekesebb együttes amit ismerek, az Unexpect. Idei albumuk, a Fables of the Sleepless Empire tökéletesítette a meglehetősen furcsa, keverék stílusukat (inkább nem is írom le, hogy miknek a keveréke, túl hosszú a lista, inkább wiki.

Orange Vigilantes
Mechanical Phoenix

[ Szerkesztve ]

(#242) AMDFan válasza [balu] (#241) üzenetére


AMDFan
addikt

"bár a nagyon emlegetett In Flames szám se annyira eredeti, DnB és metál keveredés régebben is volt már (sőt, az Ulvernek szerintem jobban is sikerült),"

Melyik Ulver albumra gondolsz? És azon kívül tudsz mondani még "DnBnMetal" lemezt? :)

(#243) [balu] válasza AMDFan (#242) üzenetére


[balu]
tag

A Themes from William Blake's The Marriage of Heaven and Hell-re. Van még belekeverve mellé egy adag ambient is, de szerintem eléggé érezhető. :)
Több most nem ugrik be, de megpróbálok keresni neked párat.

(#244) AMDFan válasza [balu] (#243) üzenetére


AMDFan
addikt

Abba belehallgattam de ahogy írod is az inkább amolyan electro-ambient.

(#245) [balu] válasza AMDFan (#244) üzenetére


[balu]
tag

Szerintem még egy hallgatást megér majd, mert van pár erősen DnB-s pillanat rajta. :>
A legközelebbi amit találtam, az a Pitchshifter, bár ebben meg a metál részből van kevesebb. Nehéz ilyet találni, nem egy népszerű párosítás - ha valamilyen elektronikus stílussal keveredik, akkor leginkább az ambient az, vagy viszonylag gyakrabb még a trance/techno beütésű is. :|

[ Szerkesztve ]

(#246) Dyrtyho


Dyrtyho
senior tag

Tegnap jött ki,úgy hogy szerintem az év legjobb zenei albuma az Limp Bizkit - Gold Cobra.Aki szereti a nu metal stílust annak tetszeni fog az album,főleg,hogy annyi ígérgetés után végre kiadta a zenekar a kezéből eme csodás albumot
9/10

[ Szerkesztve ]

best regards, egy fórumozó blogger

(#247) cucka válasza Nertpaelg (#240) üzenetére


cucka
addikt

mutatta az inFlames próbálkozását, de látok fantáziát és kiaknázatlan lehetőségeket
Az In Flames sajnos egy évtizede nem adott ki egyetlen olyan lemezt sem, ami újító vagy egyáltalán érdekes lett volna.

Ilyen a kissé elfeledett, eredeti értelemben vett Death/Doom keverék, gondolok itt a legelső teljes Paradise Lost albumra (Lost Paradise), vagy a kevésbé szétborult ritmusú Brave Murder Day-re a Katatoniától.
Ezeket a stílusokat eléggé kifuttatták annak idején, de tény, érdekes lenne, ha újra visszatérnének. Bár most Európában a fő trend a folk metál (lehetőleg gyomorforgatóan ízléstelenül), Amerikában meg a tucat kiabálás-köcsögének-breakbeat-enyhén retró vonal, lásd mondjuk Trivium.

Stoner doomból is szerintem még lehetne újat csinálni, pl. úgy mint a Sunn O))) a hozzáadott drone-nal, csak mondjuk nem annyival.
A stoner az pont egy hagyományőrző vonal szerintem, bár ha tudsz ajánlani olyat, ami újító, azt örömmel veszem.

Aztán a Burzum - Filosofem nem-is-tudom-milyen metál stílusban gyakorlatilag készült az az egy album ami jó (vagy talán még a Hvis Lyset Tar Oss is ide sorolható), a többi meg kivétel nélkül sikertelen ripoff.
Black metálnak hívják és a 90-es években volt felkapott, kb. naponta jelentek meg a rosszabbnál rosszabb lemezek és persze egy csomó gyöngyszem is.
Egyrészt ugye a Burzum, ami eléggé egyedi, de a 90-es évek Mayhem lemezei is jók, a Satyricon is akkor élte virágkorát, Darkthrone-nak is volt 1-2 jó húzása, kísérletezősebb kedvűeknek meg ott a Dödheimsgard alapműve (666 International) vagy az Ulver blackmetál lemeze. (Ez utóbbi 2 alapműnek tekinthető szerintem)

(#248) Nertpaelg válasza cucka (#247) üzenetére


Nertpaelg
tag

In Flames-t én sem szeretem, csak ezt így nem akartam kimondani. Dubstepet meg főleg nem, szóval ezen két "nemtetsző" kombinációja végképp nem jön be, de legalább próbálkoznak valami újjal. :)

Death/Doom stílust szerintem nagyon hamar otthagyta mindenki, tény, hogy egy időben sokan rákaptak, de legtöbben csak demókat adtak ki, tulajdonképp teljes album nincs olyan sok ebből. Hangsúlyozom, hogy az eredeti értelembe vett stílusra gondolok, nem az el alternatívosodott/gótikosodott fajtákra, mert azokból tényleg van bőven. Persze a határvonal elmosott, de én is szívesen hallanék még Lost Paradise vagy Amid Its Hallowed Mirth típusú albumokat.

Stonerben nem mozgok otthonosan, egyébként pont emiatt, hogy hagyományőrző, nincs számomra kielégítő változatosság. Ezért is gondolom, hogy itt még lehetne újítani. Hogy mit, az már egy jó kérdés. :) Acid Witch mostanában egész felkapott banda lett, nem tudom ismered-e. Metal Archives mondjuk Doom/Death-nek tünteti fel, de van egy elég erős stoner beütés szerintem. Bár nem tudom mennyire számít újításnak, hogy még elszálltabb, mint eddig. :D

Igen, tudom, hogy elvileg a black metálba sorolják a Filosofemet is. ( Megvolt - nem is olyan régen - ez a korszakom is, minden utolsó bandát ismerni akartam. :) Ma már csak a nagyobbakat/ismertebbeket hallgatom főleg (Burzum, korai Darkthrone és Mayhem, Ulver, Emperor, Satyricon), illetve egykét kevésbé ismertet/határterületit (Kvist, Blut aus Nord, Hades, Strid, Walknut), a többit már elég ritkám veszem elő. ) Arra gondoltam egyébként, hogy Varg mostanában több interjúban is mondta, hogy a Filosofem és a Hvis... "anti-black metal" albumok voltak, hasonlóan, mint ahogy az első albumai "anti-death metal" ideológiával készültek. És belegondolva teljesen igaza van, az első Burzum albumok lettek a norvég black metál definíciói, gyorsan trend lett. A Hvis, és az azt folytató Filosofem viszont egészen más, már a borító is teljesen elüt a megszokottól, hasonlóan a zene is: az addigi black egy agresszív stílus volt, ez meg sokkal inkább az atmoszférára helyezte a hangsúlyt. Sokkal hosszabb, felépülő, ismétlődő számok vannak itt, illetve egy 25 perces extrém minimalista kiruccanást a "szingularitás transzcendentális pilléreihez" semmiképp nem lehet black metálnak nevezni. Szóval ezt ilyen értelemben nem akarom blacknek nevezni, bár kétségtelen, hogy rá lett aggatva, és ezután ezt próbálták (meglehetősen kevés sikerrel) leutánozni.

Amúgy szerintem mindkét black metál Ulver album alapmű. Talán a Bergtattot jobban szeretem, mert egyedibb, harmonikusabb összességében. A Nattens... az egyértelműen egy Darkthrone worship album, bár megkockáztatható, hogy jobb is lett annál. Valahogy "intelligensen agresszív". :)

(#249) Nertpaelg válasza [balu] (#241) üzenetére


Nertpaelg
tag

Hmm, nekem elég másnak tűnt az album a többitől, hogy fejlődésnek nevezzem, meg kellő sokféleség is jellemzi. Vikström szerintem nagyon jó és tehetséges énekes, Snowy sem rossz, de ő inkább "showman". :) Amúgy ízlések és pofonok, a többségnek nem tetszik az új album, úgyhogy elfogadom.

Neofolkos észrevétel jogos, az említettek közül többet ismerek is, csak most valamiért nem ugrottak be, nem egészen ilyenre gondoltam. Valami "ízesebbre". Moon and the nightspirit ilyesmi, csak lehetne jóval metálabb (mert hogy nem is igazán az), de amúgy nagyon ajánlott, igényes magyar (!) együttes.

Ez az Unexpect, így elsőre elég érdekes, most este túl összefüggéstelennek hat, majd reggel kipihenten rápróbálok újra. Mindenesetre a nevük jól fedi a stílust. :))

(#250) Nertpaelg


Nertpaelg
tag

...és hogy ne érje szó a ház elejét végre egy on-topik hozzászólás is. :B

Kauan - Kuu... (2011) post-rock akármiféleség

Nagyon vártam ezt az albumot a 2009-es "Aava tuulen maa" után. Anton Belov a mozgató erő a kétfős együttesben, ami könnyű, kicsit ambientes, de nem túl minimalista rockszerű zenét játszik. Nehéz leírnom a stílust, mert sok hasonlót nem ismerek. Nagyon kellemes, pihentető, vidám, merengő zene. Az új album jó lett, de az előző kicsit jobban tetszett. Anton hangja még karakteresebb lett, viszont úgy érzem nem használja eleget, pedig igazán tehetné. Minta. Erősen ajánlott az előző album is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.