Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-02-03 20:09:39

LOGOUT.hu

Audacity - hangszerkesztés

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) Mariann1987 válasza BonFire (#297) üzenetére


Mariann1987
újonc

Bocsánat, ezek szerint nem voltam elég alapos az "alapelvek" és egyebek tekintetében. Írtam kb. egy regényt, de átmásolom akkor ide. (http://itcafe.hu/tema/enek_felvetele_audacity_alapzaj_zugas/hsz_1-50.html)
Nem vagyok profi, de azt hiszem, nem sima zajszűréses dologról van szó.

Szóval a kiinduló pont: Zenei alapra szeretnék éneket rögzíteni. Kis, otthoni megoldással, a lehető legolcsóbban. :) Tudom, már rosszul kezdődik, de azért írom, milyen hardveres eszközeim vannak ehhez:
Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro külső hangkártya (új), AKG K44 R félnyitott fülhallgató (új), Shure PG58 mikrofon (használt, de szerintem jó állapotú :) ) + rá egy szivacs, illetve legújabban Stagg mikrofonkábel (XLR - nagy Jack) + Jack átalakító.
Audacityben rögzítek, mert egyszerű a használata, és be is vált (nagyjából ősz óta vannak meg ezek a cuccaim, és azóta rögzítgetek házilag).

Probléma: Lehet, hogy nem jól fogom a szakszavakat használni, de az a lényeg, hogy olyan nagy alapzaj keletkezik felvételkor, amit ha zajszűrővel kiszedek, torzul az énekhang. Tehát ezt már nem tudom szűrni. Nyilván korábban is volt némi alapzaj/zúgás, de ez most nagyobb. Gyakorlatilag ilyen széles sávszerű lesz a jel; zúg, serceg, zajos. (ha szeretnétek, mellékelhetek róla képet :) )

Ami még fontos lehet, hogy a különböző pattogások, puffanások (P, B, egyéb ilyen hangok) miatt a mikrofon jelszintjét én le szoktam húzni kb. 0,10-re, felveszem az éneket (miközben ugye a fülesbe megy a zenei alap), és utána normalizálom. Eddig ez működött, most nem tudom, miért nem. (Azért írtam ezt le, mert lehet, hogy valamit rosszul állítok be, vagy rosszul csinálok - benne van a pakliban.)

Amiket már próbáltam a probléma kiszűrésére:
- Új kábel. Ez lett a Stagg. Elég erősen erre gyanakodtam. Viszont kábel csere után is ugyanaz minden.
- Letettem a külső hangkártyát messze a gépháztól: ugyanaz.
- Újratelepítettem az Audacity programot: ugyanaz.
- Frissítettem a hangkártya illesztőprogramját/szoftverét: ugyanaz.
- Megpróbáltam másik mikrofonnal: ugyanaz. (igaz, hogy használt Behringer, de korábban nem volt durva alapzúgás vele felvételkor - most ezzel is zúg)
(- Átraktam a mikrofont a Line in-be. Még rosszabb.)
- Csak csendet felvéve, normalizálás után: gyanaz. (én egy-tömbből-faragott-széles-sávnak hívom :D )
- Mikrofont kikapcsolva felvétel: ugyanaz.
- Kábelt is kihúzva a hangkártyából: ugyanaz.
- Külső hangkártya és gép közötti USB-t kicserélve: ugyanaz.
- Külső hangkártya szoftverét leszedtük, aztán újratelepítés: ugyanaz.
- Sound Forge-ban felvétel: ugyanaz.
- Alaplapi hangkártyát visszaengedélyezve, külső hangkártyát lehúzva (mármint fizikálisan is eltávolítva): ugyanaz.
(- laptopon is próbáltam, de ott külső hangkártya nélkül csak a gépbe dugva a mikrofont: szerintem az is kb. ugyanolyan alapzaj volt)

Remélem, nem hagytam ki semmit. :)
Kérlek szépen, segítsetek! Mi lehet a baj??? Már kezdek kiborulni tőle!! :) Előre is köszönöm, ha egyáltalán végig bírja olvasni valaki. :)
(Win7 van a gépem. Illetve a gép további paramétereit is le tudom majd írni, ha szükséges.)

(#302) darvinya válasza Mariann1987 (#301) üzenetére


darvinya
titán

Probléma: Lehet, hogy nem jól fogom a szakszavakat használni, de…

Ez hangkártya és mikrofon hiba, azaz nem hangkártyákhoz való mikrofon.
Keverő pult

Ami még fontos lehet, hogy a különböző pattogások, puffanások (P, B, egyéb ilyen hangok)…

Ez mikrofonba való beszéd/éneklés technika.
Ezeknél a hangoknál(p, b, t…) nem zárjuk össze az ajkunkat, mint rendes hétköznapi beszédnél.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#303) BonFire válasza makoss (#299) üzenetére


BonFire
veterán

Egyelőre hagyd fenn, és próbáld meg találati listából a KS-t indítani az MME helyett! ;)

Ezt te nézted be, de nagyon hamar feladod ám! Cseppet sem érdekel a rejtély megoldása? ;)

[ Szerkesztve ]

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#304) BonFire válasza Mariann1987 (#301) üzenetére


BonFire
veterán

„a mikrofon jelszintjét én le szoktam húzni kb. 0,10-re, felveszem az éneket […] és utána normalizálom”

– a zajt!

A nullával végzett matematikai műveletek értelmetlenek. Nulla jelet normalizálva nulla jelet kapsz, jól felerősített zajjal. Szoftveres utómunkával csakis a zajt erősíted. Be kell állítani megfelelően a jelszintet. Legalább -6 dB legyen mindenütt átlagosan. A kilógó tüskék ellen hardveres limiterrel kell védekezni. Akkor nem torzul.

Van olyan mikrofon előfok (előerősítő), ami tartalmaz limitert. Ilyet kell beszerezni, ha már egyszer dinamikus mikrofonnal támadt gusztusod felvenni a vokált a szokásos kondenzátormikrofon helyett. A dinamikus mikrofon színpadra való, élő előadásra. Stúdióba meg kondenzátor. Azért pukkadozik az összes P, D, T, mert a dinamikus mikrofon sajátossága, hogy nagy, dinamikus jelet rögzít! Mert közelről beszélsz bele. A kondenzátormikrofon nagy érzékenységgel a megfelelően hangszigetelt helyiségben ~50 cm-ről popfilterrel megtámogatva hatékonyan irtja a fent vázolt jelenséget. Persze a mikrofon nem lehet egy helyiségben a számítógéppel.

Probléma 2:

Ez a hangkártya a zene hallgatására, a legélethűbb visszaadására lett tervezve, nem pedig felvételre. Házimozira való elsősorban. Ott tartunk tehát, hogy van egy, a célnak nem megfelelő mikrofonod és hangkártyád. Először ezt a két dolgot kéne kicserélni, utána érdemben lehet beszélgetni a zajszűrésről.

Zajszűrés általános szabály!

A leghatékonyabb zajszűrési metódus, ha nem vesszük fel a zajt, vagy igyekszünk a minimálisra csökkenteni. Az utólagos zajszűrés a legjobb szoftverek mellett is természetellenes hangot fog eredményezni. Az átalakítók mind egy-egy újabb zajforrások. Olyanra kell szerelni a kábelt, amilyen a hardvered bemenete.

„Amiket már próbáltam a probléma kiszűrésére”

Sajnos, azt kell mondjam, fölöslegesen dolgoztál ennyit. A leírtak a halottnak a meleg vizes borogatással egyenlőek.

1. Kondenzátormikrofon
2. Felvételi célra gyártott hangkártya.

(Előre szóltam, hogy nem fog tetszeni a válasz!)

Szerk: Ha színpadi mikrofont keresel és a Shure-t preferálod, akkor sokkal jobb választás énekre egy SM58-as – sőt Sting a mai napig az SM57-re esküszik! –, de még jobb egy Béta. Stúdióba meg minimum egy AT2020-asnál kezdődik a belépőszint.

[ Szerkesztve ]

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#305) Mariann1987 válasza BonFire (#304) üzenetére


Mariann1987
újonc

"Be kell állítani megfelelően a jelszintet. Legalább -6 dB legyen mindenütt átlagosan. A kilógó tüskék ellen hardveres limiterrel kell védekezni. Akkor nem torzul." - Ezzel kapcsolatban kérhetnék még segítséget? Hol állítom be -6 dB-re a jelszintet? (mert én a programban lévő mikrofon ikon melletti csúszkán állítottam azt a 0,10-et)
A hardveres limiter is új számomra, de ha jól gondolom, akkor ha vennék ilyet, ezt tudnám valahogy a nem megfelelő hangkártyámhoz tenni, szóval akkor már jobb megoldásnak hangzik nyilván az előfok/előerősítő. Ezekre tudsz esetleg 1-1 linket dobni, hogy kb. mit képzeljek el, és milyen áron?
(És ha előfokot vennék beépített limiterrel, akkor jól értem, hogy a külső hangkártyára nincs szükség?)

Egyébként pedig nem gusztusom támadt a dinamikus mikrofonra, hanem nem rendelkezem olyan jövedelemmel, hogy AT2020-ast vegyek (de még SM58-ast sem tudnék per pillanat), és stúdiót sem tudok kialakítani itthon. És innen nézve pedig tök felesleges szerintem kondenzátor mikrofont beszereznem, mert a gép zúgásától kezdve, az utcáról beszűrődő kutyaugatásig, meg az utolsó légy zümmögéséig mindent felvenne.
Tudom, hogy az ilyet meg ti nem szeretitek, mert sz...-ból nem lehet (vagy nehéz) várat építeni, de nekem annyi célom van, hogy nagyjából elfogadható minőségben tudjak felvenni.

Azt nem értem, és arra nem tudok választ adni, hogy miért van az, hogy hónapokig rendben volt, amikor felvettem éneket, most viszont felerősödött az alapzúgás. (Értem én, hogy olyan hardvereim vannak, amik nem is kompatibilisek egymással, de eleinte csak minimális alapzaj volt, és minden ugyanúgy volt beállítva, mint most.)

Előre és továbbra is köszönöm a segítséget és a türelmet! :)

(#306) gojko.m válasza makoss (#295) üzenetére


gojko.m
senior tag

Bocs, hogy megint beleszólok, de nem értem miért erőlteted az Audacity-t?

Az alap problémád az volt, hogy jó minőségben szeretnél felvenni egy online rádió adásból. Javasoltam az AIMP programot, mert azzal ezt meg tudod tenni. Kipróbáltad?

Az AIMP-pal magát a rádió adatfolyamot közvetlenül tudnád rögzíteni. Felvétel közben továbbra is hallgathatod a rádiót, és alapból jó minőségben vesz fel.

Audacity-vel, a megfelelő beállítások mellett is - lényegében - CSAK a hangkimenetről tudsz felvenni. Értem ezen azt, hogy a felvételen, rádió adásod mellett hallani fogod a rendszerhangokat is (pl. egy felugró ablak figyelmeztető hangja). Vagy ha ahhoz támad kedved, hogy felvétel közben egy lövöldözős játékkal játssz, akkor lövések hangja, halálhörgés :), stb. is rögzítésre kerül.
Szóval, szerintem alapból elhibázott megoldás az audacity-t használni online rádiók felvételéhez. Persze, ettől még sok mindenre jó lesz. Pl. a felvett anyag vágására, összefűzésére, hangerő korrigálására. Vagyis az audió anyag szerkesztésre.
Megfelelő programot a megfelelő feladatra. ;)

[ Szerkesztve ]

(#307) makoss válasza BonFire (#303) üzenetére


makoss
addikt

Háát már kinlódok vele egy jóó ideje, nem mondanám hamar feladásnak :U :N
B*szhatom ha alapból nem viszi, és érdekes, hogy többnyire a vezérlőpult hangok résznél kell állítani.
No meg ha ott leveszem az U7-ről, egyből nem szól :(
Majd ha haza megyek megnézem, de szerintem annál is ez lesz....

(#306) gojko.m: Ezt szajkóztam én is az elején, ha van rajta Rec gomb és úgy van beállítva, akkor vegyen fel!
Linket tudol a AIMP-ről?
Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#308) gojko.m válasza makoss (#307) üzenetére


gojko.m
senior tag

A legújabb verziót itt találod. A legutolsó AIMP3-at (én ezt használom) pedig innét tudod letölteni.
Esetleges további kérdések a progival kapcsolatban ebben a topic-ban.

[ Szerkesztve ]

(#309) makoss válasza gojko.m (#308) üzenetére


makoss
addikt

Köszi, ezt is megnézem ha hazaértem! :R
Kicsit tévesztettem a winampal :B

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#310) BonFire válasza Mariann1987 (#305) üzenetére


BonFire
veterán

Az egész hobbi úgy kezdődik, hogy felméred a minimális szükségleteket (hardverek beszerzése és környezet kialakítása). Aztán ha ez nem megvalósítható, akkor el kell menni egy olyan kisebb home stúdióba, ahol ezt fel tudják neked venni jutányos áron. Én pl. 6000 Ft/dal áron szoktam éneket venni stúdiókörülmények között, és megcsinálom a kész masteringet, korrekciókat, alkalmanként harmóniákat, effekteket, mindent. Tehát ennyi pénzért kiadásra kész anyagot kapsz.

És amíg be nem tudod szerezni a szükséges felszereléseket, addig kuporgatsz. Én is azt csinálom, fejlesztem a videó eszközparkomat, de nem két hónap alatt vásárolom meg a szükséges felszereléseket, hanem évek alatt. Nem kell előre a legprofibb felszerelést venni, de a minimumot igen! Én ezt tartom minimumnak. A csomag tartalmaz mindent, ami egy ének felvételéhez szükséges lehet. Persze ki kellett még egészíteni egy fejhallgató hosszabbítóval, hogy átérjünk a másik szobába, plusz egy másik, akármilyen olcsó mikrofonnal üzenőrendszernek, de ez már részletkérdés. Ha külön-külön vásárolgatod össze a cuccokat, nem biztos, hogy olcsóbban kijössz. Mert kell még mikrofonállvány (15 eFt), popfilter (1500–5000 Ft), néhány kábel és pár apróság.

De ha nincs megfelelően szigetelt szobád vagy énekfülkéd, akkor az egészből nem lesz semmi a százezer forintos beruházás ellenére sem.

Hidd el, nem viccből mondjuk, hogy egy ilyen beruházás a minimum, hanem azért, mert tényleg ez a minimum. A szar felvételt senki nem hallgatja meg, a 3. másodpercnél kikapcsolja, mint a sicc, és soha többé nem fogja egyetlen felvételedet sem meghallgatni.

Ha nincs jövedelmed, érthető, ha ez elérhetetlennek tűnik, de neked meg azt kell megérteni, hogy ez a játék a felnőttek játéka elsősorban, akiknek van, és beruháznak. A diákmunka az egyetlen javaslatom, ami eszembe jut hirtelen.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#311) Mariann1987 válasza BonFire (#310) üzenetére


Mariann1987
újonc

Köszönöm a stúdióra vonatkozó leírásodat, ezekkel tisztában vagyok, értem is, és meg is értem. (Te viszont azt nem érted, hogy magamat akarom visszahallgatni, illetve maximum ismerősöknek megmutatni a felvételt. Ami amúgy eddig működött, most valami okból kifolyólag megnőtt az alapzaj.)

Illetve voltak kérdéseim, nem tudom, hogy ezekre válaszolsz-e még, vagy ha stúdióm nincs, akkor már nem tudhatom meg a válaszokat sem? :)

Idézek:
"Be kell állítani megfelelően a jelszintet. Legalább -6 dB legyen mindenütt átlagosan. A kilógó tüskék ellen hardveres limiterrel kell védekezni. Akkor nem torzul." - Ezzel kapcsolatban kérhetnék még segítséget? Hol állítom be -6 dB-re a jelszintet? (mert én a programban lévő mikrofon ikon melletti csúszkán állítottam azt a 0,10-et)
A hardveres limiter is új számomra, de ha jól gondolom, akkor ha vennék ilyet, ezt tudnám valahogy a nem megfelelő hangkártyámhoz tenni, szóval akkor már jobb megoldásnak hangzik nyilván az előfok/előerősítő. Ezekre tudsz esetleg 1-1 linket dobni, hogy kb. mit képzeljek el, és milyen áron?
(És ha előfokot vennék beépített limiterrel, akkor jól értem, hogy a külső hangkártyára nincs szükség?)

(#312) darvinya válasza BonFire (#310) üzenetére


darvinya
titán

Annyit hozzá tennék, hogy alap fogalmakat érteni kell mit miért mivel kapcsolható össze.
Pl: dinamikus mikrofont is használható sima csevegő bemeneten, csak bizonyos előtét kapcsolással, különben csak tönkre tesszük.

Mikrofonba beszélés technika is fontos, mert akármilyen előtéttel látjuk el, ha bevitt hang rossz eredmény is rossz lesz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#313) Mariann1987 válasza darvinya (#312) üzenetére


Mariann1987
újonc

Azért vagyok itt, hogy megértsem...:) vagy lennék. :) Vagy mi. :)
(szóval szívesen veszek konkrétumokat is - egyébként külső hangkártya mic in bemenetén keresztül használom a mikrofont)

(#314) darvinya válasza Mariann1987 (#313) üzenetére


darvinya
titán

Konkrétumok a hamgkártya és mikrofon pontos értékeinek kell lennie.
Potméter és kondenzátoros(esetenként induktív/ellenállás) kapcsolás kell.

Amit írt Limitert az eszközön állítja, nem a programban.
Egyszerű hangkártya fix értékű a bemenete.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#315) Mariann1987 válasza darvinya (#314) üzenetére


Mariann1987
újonc

A 301-es hozzászólásomban ott vannak a pontos márkák, és cuccok, amiket használok.

A limiter oké, értem.

(#316) darvinya válasza Mariann1987 (#315) üzenetére


darvinya
titán

Ok.
De hangkártyáról.pontosabb infó nincs, azaz mekkora V kimenete, milyen kapcsolás/stb. van előtte.
E hiányában csak annyit lehet mondani, hogy mikrofon kisebb feszülséggel üzemeljen.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#317) makoss válasza BonFire (#303) üzenetére


makoss
addikt

Sorry de ott sincs:
[link]

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#318) BonFire válasza Mariann1987 (#311) üzenetére


BonFire
veterán

Természetesen válaszolok, csak nincs egyszerre mindenre időm.

„Hol állítom be -6 dB-re a jelszintet? (mert én a programban lévő mikrofon ikon melletti csúszkán állítottam azt a 0,10-et)”

Amint lesz egy hangeszközöd, amivel felvételt lehet készíteni, annak a Gain gombjával tudod a jelszintet beállítani. Hardveresen. Szoftveresen te hiába veszel vissza, ha eleve túlvezérelt jel megy be! Ezért mondtam, hogy először hangkártya, aztán mikrofon. E kettő nélkül a továbbiakról nincs mit beszélni.

Limiter: egy hardveres eszköz, ami nem engedi, hogy a jelszint a megadott küszöbérték fölé menjen. Általában nem használunk ilyesmit, mert drasztikusan megváltoztatja a hangot, hanem inkább nagy dinamikával veszünk fel éneket, amit utólag lehet kompresszorral és limiterrel „kiegyengetni”. Ehhez viszont az kell, hogy a lehető legsterilebb körülmények között a lehető legtisztábban vegyünk fel éneket/szöveget, máskülönben ha nem így járunk el, olyan káros következményei lesznek, mint a megnövekedett zaj, amivel utólag senki nem tud semmit kezdeni.

Behringer MIC100 csöves előfok limiterrel

De ha van egy normális hangkártyád (audió interfészed), akkor abban van előfok beépítve, igaz, limiter nélkül, de legalább megfelelően erősített jelet vehetsz fel zajmentesen.

Ui.: A továbbiakban, ha kizárólag saját hallgatásra szánod a felvételt, hogy visszahallgasd a gyakorlásodat, akkor meg nem mindegy, mekkora a zaj, vagy mennyire puffognak a mássalhangzóid? Egyfelől más úgyse hallja rajtad kívül, másfelől amúgy sem áll módodban a felvételi körülményeken változtatni, tehát „abból kell főzni”, ami van.

Ui2.: Nehogy úgy vedd, hogy ez most cinikus beszólás, vagy ne adj isten nagyképű kioktatás volt. Egyszerűen meg kell érteni, hogy ideális körülmények nélkül csak megalkuvással tudsz dolgokat elkészíteni.

Azt továbbra sem lehet tudni, hogy mitől változott meg a zaj szintje egyik napról a másikra, mert semmit nem írtál róla, mit csináltál a gépeddel, mit változtattál meg, mielőtt megnőtt a zaj. Ha hardveres változás nem történt, akkor szoftveres beavatkozás történt, és erre csak annyit lehet mondani, menj vissza arra az időpontra, amikor még rendesen működött a gép.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#319) Mariann1987 válasza BonFire (#318) üzenetére


Mariann1987
újonc

Húú..oké...kezdem összerakni a képet. Köszi!

Akkor jelen pillanatban (vásárlás nélkül) csak azzal tudok trükközni, hogy milyen messziről éneklek a mikrofonba, és milyen bemeneti jelszintre állítom a programban...
Hardveres változás nem történt azonkívül, hogy új mikrofonkábelt vettem, és új Jack átalakítót, és emlékeim szerint szoftveresen sem változtattam semmilyen beállítást, de majd szánok rá egy napot/délután újra, hogy kattintgassak benne, hátha...

Ez most nagyon amatőr kérdés lesz, de ahhoz a Behringer előfokhoz még kell külön egy új/másik külső hangkártya is? Vagy azt lehet az alaplapihoz kötni?

Illetve valahol a netes bóklászásaim közepette ilyen kis eszközt is láttam, mint ajánlott előfok:
http://www.audmaxbroadcast.hu/CMProductsShowProduct.php?product=bluemic_icicle_usbkonverter&PHPSESSID=08b2b17275196b77bf9b5cabd0941387
Róla mi a véleményed? (bár úgy látom, limiter nincs benne, árban meg ott van, ahol a Behringer)

És még egy olyat szeretnék kérni tőled, hogy mi az a "normális hangkártya", amit te ajánlanál? :)

U.i: Egyébként igen, jól érzed, hogy nyomokban cinikusnak (meg másnak :) ) is éreztem az írásaidat, de mindegy, értem én a te oldaladat is. Viszont hogy idézzelek: tudom, hogy megalkuvással lehet csak készíteni így dolgokat, de nekem most, per pillanat ilyen megalkuvásra van szükségem. :)

(#320) BonFire válasza Mariann1987 (#319) üzenetére


BonFire
veterán

„Akkor jelen pillanatban (vásárlás nélkül) csak azzal tudok trükközni, hogy milyen messziről éneklek a mikrofonba, és milyen bemeneti jelszintre állítom a programban...”

Akkor leírom újra: szoftveresen fölöslegesen állítod a jelszintet, ha túlordítod eleve. Most írom le sokadjára. Amint lesz egy olyan eszközöd, amin lehet állítani a bemeneti jelszintet, lehet róla beszélni. Bocs, de többször nem írom le. (Itt főleg nem, mert ezt a téma annyira offtopic itt, hogy nem is értem, miért foglalkozom vele annyit, amikor láthatóan nem vagy hajlandó tudomásul venni a leírtakat.)

Az általam linkelt előfoknak van kimenete természetesen, de még mindig nincs hangkártyád, amire érdemes lenne rákötni. Ha az alaplapi hangchippel szórakozol, fölösleges akár egy fillért is kiadni egy profi előfokra. Az alaplapi hangchip nem hangfelvételre való! Voip-ra, Skype-ra, Messengerre, és a multimédia megszólaltatására való, másra nem. Előbb hangkártya, aztán normális mikrofon, harmadsorban az összes többi kényelmi kiegészítő. Ez a sorrend, ezt sem írom le többször.

Hangkártyáról és komplett batyuról is adtam már linket feljebb, de akkor most linkelek egy másik változatot, ami valamivel olcsóbb, igaz, ennek megvan az összes hátránya is. Viszont ezért a pénzért jogtiszta zenei szoftver is kapsz, a piacvezető Cubase LE változatát, amivel (tapasztalatból mondom) elég jól lehet dolgozni és a komplett zenei produkciót megcsinálhatod benne.

Focusrite Scarlett Studio Pack
VIDEÓ

Ez a jelenlegi piacon a legjobb ár-érték arányú cucc. Ennél csak drágább eszközök vannak. Ha külön-külön veszed meg a cuccokat, sokkal többe kerül.

Azt is írtam már, hogy egy új kábel is lehet zajforrás, sőt az átalakító is. Leírtam, hogy olyanra kell szerelni a kábelt, vagy olyan készre szerelt kábelt venni, amivel megspórolhatsz egy átalakítót. Az átalakítókból is az aranyozottat érdemes venni, ezek a kétszáz forintos nóném vackok csak rosszabbá teszik az egészet. Ezek az átalakítók jók lehetnek fejhallgatóhoz, hallgatózáshoz, de felvételhez már nem.

Nagyon sajnálom, hogy ennyire nem vagy hajlandó megérteni, hogy ez fizika. Kővel is lehet kalapálni, de egy kalapács hatékonyabb. Bizonyos dolgokat nem lehet megkerülni. Ha lehetne, ezeket a drága hardvereket nem lenne kinek eladni. Ez nem sznobizmus, ezek célhardverek bizonyos munkára.

A továbbiakban ezt a témát itt berekesztem, mert nagyon off az Audacity-topikban. Minden szükséges infó le lett írva, a döntés a tiéd.

[ Szerkesztve ]

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#321) Mariann1987 válasza BonFire (#320) üzenetére


Mariann1987
újonc

(Off a topicban? Ti mondtátok, hogy itt a helye, és nem újban.)
Egyébként azért jöttem ide, hogy tanuljak. Úgy gondolom, nem zárkóztam el a témától (attól függetlenül, hogy nem stúdiót akarok összerakni per pillanat). Azért tettem fel a kérdéseimet, mert szerettem volna megérteni a lényeget, és ok-okozati összefüggéseket látni.
Azokat, amiket leírtál, fel is fogtam, nem vagyok degenerált, hogy ne értsem meg. Viszont azt láthatod, hogy nincs olyan mértékű technikai tudásom, mint nektek, így, ha valami alap dolgot nem értek (amikre rá is kérdeztem), és nem kapok rá számomra dekódolható választ, csak szakszavakat, akkor nehéz összeállítanom a képet, mivel nekem nem ez a szakterületem. Sajnálom, hogy kevés volt a türelmed ehhez, illetve ahhoz, hogy elmagyarázd, amiket kérdeztem.
Köszönöm azért, hogy időt szántál a problémámra!

(#322) BonFire válasza Mariann1987 (#321) üzenetére


BonFire
veterán

Szerintem meg eléggé türelmesen válaszolgattam, volt, amit háromszor is leírtam.

A home stúdió mint téma itt offtopic, te azzal jöttél, hogy Audacityben zajszűrést szeretnél végezni, ezért nyitottál neki új topikot. Mire én megjegyeztem, hogy egyetlen Audacity-művelethez fölösleges. Majd eztán tért át a téma a felvételre, amit eléggé alaposan kiveséztünk, azt hiszem. Lehetne még róla oldalakon át beszélni, de az már tényleg nem Audacity. ;)

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#323) makoss válasza BonFire (#303) üzenetére


makoss
addikt

Köszi szépen, hogy türelmes voltál hozzám, már sikerült megoldani a felvételt, minden oké, de messze nem a cableval :B
gojko.m kolega áthidalta a problémám az AIMP3 progival.
Köszi! :R

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#324) Dalee


Dalee
aktív tag

Sziasztok,

Folyamatos felvételt szeretnék csinálni a PC által kiadott hangokból.
A gondom az, hogy a számítógép által kiadott hangok között mindig van szünet és a szünetben az Audacity felvétele leáll, majd amikor ismét van hang újraindul, azaz hangtalan részeket kivágja a felvételből, ami számomra nem megfelelő.

A "hang vezérelt felvétel" opció ki van kapcsolva.

Rendszer: Win10, Audacity 2.1.2

Van ötletetek mi a megoldás?

(#325) BonFire válasza Dalee (#324) üzenetére


BonFire
veterán

A sound activated recording elől vedd ki a pipát.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#326) Dalee válasza BonFire (#325) üzenetére


Dalee
aktív tag

Szia, mint leírtam a beállításokban kikapcsoltam, valahol máshol is ki kell kapcsolni?

(#327) BonFire válasza Dalee (#326) üzenetére


BonFire
veterán

Ennek ellenére csinálja? Mióta csinálja ezt? Buheráltál valamit a gépen (rendszer vagy program update), beállítások stb. Ha nem tudsz rá visszaemlékezni, akkor jobb, ha újratelepíted az Audacityt. (Teljes uninstall mondjuk Revo Uninstallerrel, rendszerleíró adatbázisból az összes rámutató bejegyzés törlése, rendszer újraindítása után.)

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#328) Dalee válasza BonFire (#327) üzenetére


Dalee
aktív tag

Az újból telepítés sem segít. Elsőre működik, a második felvételtől nem.

Rájöttem a (fél)megoldásra. A forrást átkapcsolom mikrofonra, elindítom a felvételt, leállítom a felvételt, törlöm a felvételt, majd visszakapcsolom a forrást a Hangszóróra. Ebben az esetben nem áll le felvétel közben. Ezt eljátszom minden felvétel előtt.

[ Szerkesztve ]

(#329) BonFire válasza Dalee (#328) üzenetére


BonFire
veterán

Akkor próbálj meg válaszolni a feltett kérdéseimre, mert annak a gépnek a torka véres és nagyon user error szaga van!

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#330) Libidec


Libidec
csendes tag

Sziasztok!
Némi segítséget szeretnék kérni...

Adott két azonos hanganyagot tartlamazó fájlt (hang1 és hang2), némileg eltérő méretben és bitrátában.
Van-e olyan program, (vagy bármiféle megoldás) amivel meg tudom nézni, hogy melyik hang valós minőségű? (a nagyobb méretű talán felkonvertált)

Ill. az AAC hangot bitrátáját mivel tudom megnézni? Nem találtam olyan programot, ami kimutatná. :F

(#331) BonFire válasza Libidec (#330) üzenetére


BonFire
veterán

A második kérdésre a válasz a Media Info nevű ingyenes program.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#332) Libidec válasza BonFire (#331) üzenetére


Libidec
csendes tag

Az csak akkor mutatja (többségében), ha videóformátummal együtt társul (tehát filmként), egyedüli hangfájlban nem, ill. annyit ír, hogy változó az adatsebessége. :F

(#333) gojko.m válasza Libidec (#332) üzenetére


gojko.m
senior tag

A legtöbb médialejátszó programban meg tudod nézni a hangfájl tulajdonságait (is). Ilyen pl.: Media Player Classic, SMPlayer, AIMP, ...stb.

[ Szerkesztve ]

(#334) Libidec válasza gojko.m (#333) üzenetére


Libidec
csendes tag

Konyítok a dolgokhoz annyit, hogy ne legyek láma... :DDD
De pl. ezzel mégsem boldogulok.

[ Szerkesztve ]

(#335) gojko.m válasza Libidec (#334) üzenetére


gojko.m
senior tag

Érdekes... mert simán megnézhető a fájlod bitrátája: smplayer-rel, mpc-vel

(#336) G.F. válasza Libidec (#334) üzenetére


G.F.
aktív tag

AAC 44100Hz stereo 137kbps [A: aac lc, 44100 Hz, stereo, 137 kb/s]

-gf-

(#337) Libidec válasza G.F. (#336) üzenetére


Libidec
csendes tag

Nekem ezt írja az SMPlayer: Bitráta: 0 kbps
:F

(#338) gojko.m válasza Libidec (#337) üzenetére


gojko.m
senior tag

Bugos lesz az új verzió. Ahogy a korábban belinkelt képen láthattad is, a régebbi verziókkal nem volt ilyen gond (pl. smplayer 16.4.0.7792 vagy korábbi).

(#339) darvinya válasza Libidec (#337) üzenetére


darvinya
titán

Bakker …nehéz felrakni Media Infó programot?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#340) Libidec válasza darvinya (#339) üzenetére


Libidec
csendes tag

Hogy mondod? :D

[ Szerkesztve ]

(#341) Ayg0


Ayg0
senior tag

Sziasztok!

Filmből hangot szeretnék rögzíteni az Audacity-vel A YT-on talált útmutató alapján, de a rendszerhangoknál nekem nincs sztereo mixer se Realtek, se MS illesztőprogrammal, ergo engedélyezni se lehet. Milyes más mód van még oprendszeren futtatott hangok rögzítésére a programmal?

Előre is köszönöm! :R

"A Celeron egy olyan gyár ami az Intelnek készít olcsó, megbízható processzorokat, ezért felesleges a Pentiumokért plussz pénzt fizetni."

(#342) BonFire válasza Ayg0 (#341) üzenetére


BonFire
veterán

Virtual Audio kábellel próbálkozhatsz. Én is ezt használom.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#343) zolee145


zolee145
tag

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne, és az sem biztos, hogy jó helyen teszem fel, szóval átirányítani is ér. :)

Tehát: lenne egy hangfelvétel egy valódi versenyautó motor hangjáról. Ebből a hangból kellene nekem egy játékban használható hangot kreálni. Nyilván a probléma az, hogy a valódi hang folyamatosan változik, miközben nekem a játékhoz egy egyenletes hang kellene, amit majd utána maga a játék változtat a gyorsítás vagy lassítás függvényében. Szóval hogyan lehet egy hangot loopolhatóra megcsinálni? (ha egyáltalán ez a helyes megnevezés)

Előre is köszi.

(#344) BonFire válasza zolee145 (#343) üzenetére


BonFire
veterán

Belenagyítasz a hullámképbe, és próbálsz rajta szabályos ciklusokat keresni. A zajon kívül majdnem mindennek vannak szabályos periódusai, amelyet kivágsz, illetve kropolsz, majd másolsz és többszörözöl. Ha már négyet egymás után pakoltál, összeolvasztod, és az egészet másolod újra. Aztán négyszer négy után már mehet tizenhatosával.

Persze így ne is álmodj róla, hogy élethű lesz a hang, mert nagyon szabályos lesz, de ez a loopolás technikája.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#345) zolee145 válasza BonFire (#344) üzenetére


zolee145
tag

Köszi! Nekifutok, hátha sikerül valami értékelhető eredményt elérni.

(#346) pmheros


pmheros
senior tag

Üdv!

Valamiféle audió szerkesztő programot keresek. Azért ide írok mert ez a topik talán a legkevésbé kihalt a témában.

Próbálom példával érzékeltetni, hogy mit is szeretnék: Régi vhs-c digitalizált felvételén van egy folyamatos sistergés, illetve a kazetta mechanikájának kattogása is behallatszik. A cél az lenne, hogy ezeket levegyem a felvételről. Azt gondolnám, ha az adott program frekvencia tartományok szerint fel tudná bontani az anyagot, és arról egymás alá grafikusan megjelenítené a szétválasztott hangmintát, akkor azokat egyesével ki be kapcsolgatva, akár meg is oldhatnám a gondomat.

Előre is köszönöm a segítséget. :R

nem vagyok tökéletes

(#347) BonFire válasza pmheros (#346) üzenetére


BonFire
veterán

Audacity a tippem.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#348) pmheros válasza BonFire (#347) üzenetére


pmheros
senior tag

Ez hasznosnak tűnik, napokban rá is próbálok.

Köszönöm szépen a tippet :R

nem vagyok tökéletes

(#349) wollnerd


wollnerd
aktív tag

Sziasztok!
Van e mód arra hogy egy hangfájl (minta)tulajdonságát (hangmagasság, erősség, tempó, stb.) átemeljem egy másik hangfájlba, lehetőleg egy-három kattintással? :)

Pl. van két (utas)bemondás eltérő hangerővel, hangmagassággal, tempóval (mert pl más személy mondja mint az elsőben) de akár a szöveg ugyanaz. (a példa egyszerűsítéséért egyik utasbemondás eredeti(hez hasonló) a másik pedig nem. Lehetséges-e a fenti eljárással, lehetőleg "eredetivé" tenni? :) pl. a csak hangmagasság változtatása nem igazán egyszerűen segít...)

Tud az Audacity (vagy más program) ilyet? Kigooglezással nem mentem semmire, nem ment az angol irodalommal se, nem tudnám mi lenne a helyes kifejezés erre a témára. :)

Köszi a válaszokat előre is!

[ Szerkesztve ]

PC: GIGABYTE Z490 GAMING X, Intel i7 1080K 3.8 Ghz (5 Ghz) , 32 GB DDR4 RAM, NVIDIA GeForce RTX3080, Windows 10 Pro 64bit, HP Reverb G2, Be quiet! Pure Base 500DX White ház

(#350) BonFire válasza wollnerd (#349) üzenetére


BonFire
veterán

Mi a kérdés?

Te érted, amit írsz? Mert amúgy nemigen érthető. Illetve újabb kérdéseket vet fel.

• hangfájl vagy hangminta? Ebben az esetben mi a különbség?
• hangmagasság, erősség(WTF?), tempó – ezek nem audiófájl tulajdonságok. Hogy lenne már hangmagássága egy hangfájlnak? Hangmagassága egy hangnak van. Tempója meg zenének van.
• mi az az (utas)bemondás?
• mit jelent a te szóhasználatodban az „eredeti”?

„Kigooglezással nem mentem semmire, nem ment az angol irodalommal se, nem tudnám mi lenne a helyes kifejezés erre a témára.” – Ez olyan kérdés, mint az „Élet, a világmindenség meg minden” Nem tudod, mit akarsz kérdezni, ezért nem segít a Google. Ha ugyanazt bedobod ide, az emberek sem fognak tudni segíteni.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.