Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-02-03 20:09:39

LOGOUT.hu

Audacity - hangszerkesztés


A fórumon a különböző topicokban újra meg újra egyre gyakrabban visszatérő kérdések merülnek fel a hangszerkesztéssel kapcsolatban, és a témában az átlagember – tapasztalataim szerint – nem túlságosan jártas, ezért úgy gondolom, ideje lenne egy olyan topicot nyitni, amelyben az Audacity nevű, ingyenes, nyílt forrású, számtalan kiegészítővel bővíthető, és szinte minden amatőr vagy hétköznapi audiómunkálatra megfelelő program használatáról beszélgetnénk. A topicban természetesen gyakorlati kérdések is felmerülnek, ezekre próbáljuk a választ közösen találni.

Mivel az Audacity használata nem túl egyszerű, igyekszem a kezdőknek a lehető legtöbb felvilágosítást adni.
Az Audacity letöltése


Az Audacity nagyon sokoldalú, viszont alapértelmezetten néhány dolog hiányzik belőle. Képes arra, hogy külső fejlesztők (3rd party) beépülőit (plug-in) futtassa. Ezeket mind magunk válogathatjuk össze. Rengeteg ingyenes VST-effektet találunk az interneten. Ezek közül néhányat szeretnék ajánlani.

DVS Leveling Amp – Az Audacity régi, hagyományos Hard Limitere a hangot limitálás helyett túlvezérli, ezért ezt a külső effektet szoktam használni. Kétgombos, egyszerűen kezelhető, remek ingyenes plug-in.

EpicVerb – Egy nagyon jól paraméterezhető zengető

Kjaerhus Classic Effektcsomag – Chorus (kórus), Compressor (kompresszor), Delay (visszhang), Reverb (zengető), EQ (hangszínszabályozó), Phaser, Flanger, Auto-filter és Master Limiter egy csomagban. Erőforrás-kímélő és remekül paraméterezhető effektek.


A letöltött effekteket általában csak ki kell csomagolni. Rendszerint egyetlen DLL fájlt kapunk, ez maga a program. Ezt a DLL fájlt kell bemásolni az Audacity mappájába. A szokásos útvonal Windows alatt a következő: C:\Program Files (x86)\Audacity\Plug-Ins

Az Effekteket az Effekt (Hatás) menüben a Manage (Kezelés) menüpont alatt válogathatjuk össze. Az Audacity a más programok által telepített VST effekteket is összegyűjti a listába. Ezeket az effekteket lehet egyesével vagy csoportosan engedélyezni (enable) vagy tiltani (disable). Végül az OK-ra kattintva a program végez egy szkennelést és betölti az új effekteket, amelyek ezek után már az Effekt menüben név szerint megjelennek és használatra készen állnak.

Figyelem! Az Audacity a VST-effekteket igen, a VST-instumentumokat, vagyis MIDI-vezérelt szoftveres szintetizátorokat nem képes futtatni. A MIDI-funkciók egyelőre még nincsenek támogatva.


MP3 mentéséhez szükség lesz egy kodekre, amelyet le kell tölteni és telepíteni, majd a programnak megmutatni, hogy honnan nyissa meg. Ezek után már tudunk MP3-ba menteni. A Lame MP3 kodek letöltése


Filmekben, videókban használt hangformátumok mentéséhez egy másik kodekre van szükség. Ezt is telepíteni kell, és megmutatni a programnak, honnan nyissa meg. Ezek után már tudunk ezekbe a formátumokba menteni. Az FFmpeg kodek letöltése


Az Audacityről hobbiból néhány tutorialt is készítettem, ezek megtekinthetőek a YouTube-on a következő lejátszási listában: Audacity tippek. A jövőben további videotippeket is készítek, amennyiben lesz rájuk igény. Addig is mindenkinek jó hangvágást kíván: BonFire

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.