Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10801) MPowerPH válasza PuMbA (#10800) üzenetére


MPowerPH
félisten

Pedig nagyon fontos. 60HZ -es kijelzonel semmi ertelme, de 144HZ -nel kell.
Erre fel folos volt megvenni a draga 5600X -et, majd ennyiert van 10700K, ami nem megy 65 fok fole meg OC -val sem, es egy nem PBO -s 5600X -nel erosebb...

Don't Tread On Me

(#10802) PuMbA válasza MPowerPH (#10801) üzenetére


PuMbA
titán

"60HZ -es kijelzonel semmi ertelme,"

[link] Érdemes megnézned akkor :) Tök jó ez a vidi. De én is éreztem bőven a videó megnézése előtt, szóval már 5 éve jóval több fps-sel játszok 60Hz-es monitoron, hiszen jóval kevesebb a lag és laggal nem lehet versenyautózni.

[ Szerkesztve ]

(#10803) MPowerPH válasza PuMbA (#10802) üzenetére


MPowerPH
félisten

Mi az ertelme, ha a kijelzo nem tud tobbet megjeleniteni. Nekem van 2db 4k -s monitorom, amik kozul az egyik igaz TV, de 4k OLED. A monitorom 60HZ -es, a TV meg 120HZ es mindegyik G-Sync -es...
En sem hasznalom a VSync -et az input lag miatt, de az NV Fast Sync -et igen. Ettol meg a 60HZ -es monitoron a kep 60HZ lesz, es a 120HZ utan egy szenvedes bamulni, mert mintha akadna a kep.
Annyit teszek, hogy a 60HZ -es monitoron vagy nagyobb reszletesseggel jatszok, vagy UV -t kap a VGA, es lecsokkentem a TDP -t is, mert oda nem kell az 520W -os keret, eleg a 300W is.

mod: igen, es akkor csuszik kette a kepernyod kozepe(tearing). A szemnek ugyan olyan szenvedes azt nezni, a kep ugyan ugy darabos. Es ezt csak akkor latod be, amikor mar ultel magasabb kepfrissitessel rendelkezo monitor elott.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10804) PuMbA válasza MPowerPH (#10803) üzenetére


PuMbA
titán

"Mi az ertelme, ha a kijelzo nem tud tobbet megjeleniteni."

Az, amit a videóban is látsz, hogy ha 120 fps-ed van és nem 60fps-ed, akkor a képernyő egy részén már a következő képkockának a fele lesz, hiszen ahogy a monitor olvassa a framebuffer-t, közben kicserélődik a kép, azaz hamarabb látod meg az új képkocka szerinti állapotot és nem kell várnod 16ms-t, mintha sync-elve lenne.

Nekem nem gond a szakadás, általában a képernyő tetején és alján van és nem zavar vagy nem lát. Csak akkor látom, ha odafigyelek direktbe. A sok képkocka miatt pedig elég kevés a tearing. Tearing főként 70-80 fps-nél jelentkezik 60Hz esetén. 120fps és felette én már nem veszem észre. 240fps esetén pl egyáltalán nem is látok, ha vizslatom a képernyőt is.

[ Szerkesztve ]

(#10805) MPowerPH válasza PuMbA (#10804) üzenetére


MPowerPH
félisten

Ha neked nem gond, hogy szenne van csuszva a keped, es egy kepen savosan mast es mast latsz, akkor erre nem tudok mit irni. Nincs annal rosszabb, es zavarobb.

Videoban is elmondjak, ha 60HZ -en akarsz alacsony input lagot, alacsony latency -t, es megvan a ~140 FPS -ed, akkor masik monitort kell venni.

mod: Itt van, amiota a 3090 van, azota szivok ezzel. Az 1080Ti -al meg nem volt gond, mert orultem, ha megvolt a 60FPS -em 4k -ban. Irtam, egy szenvedes a 120HZ utan leulni a monitor ele. Tearing, lag, minden van. A lagot attol kezdve latom, hogy leultem jatszani 120HZ -en. Csak azert nem adtam meg el, mert helyszukeben vagyok meg kb. 1 hetig. Utana megy a haztol.

Sot, a 240HZ ezek utan meg egy lepcso, csak ott nekem az FHD vs 4k kepminoseg mar nem adja, ott mar van egy durva negativ side effect.

Annyi biztos, hogy ha 144HZ -es monitoron van 144FPS -ed, akkor nagy tokonszuras visszafogni a CPU -t, es e miatt 110FPS -el jatszani.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10806) PuMbA válasza MPowerPH (#10805) üzenetére


PuMbA
titán

Próbáld ki egyszer :) Frissítési frekvencia felett kicsivel tényleg nagyon zavaró nekem is, de frissítési frekvencia x 2 vagy felette én nem látom vagy ha látom, akkor oda kell néznem a képernyő tetejére direktbe és akkor látok egy minimális szakadást.

"Videoban is elmondjak, ha 60HZ -en akarsz alacsony input lagot, alacsony latency -t, es megvan a ~140 FPS -ed, akkor masik monitort kell venni."

Ez így van, de amit akartam mondani, hogy 60Hz-es monitor esetén is van értelme a több fps-nek, hiszen simábbak a játékok és valamennyit csökken az input lag is.

[ Szerkesztve ]

(#10807) Redplee


Redplee
senior tag

Cinebench R23 ban 11.471 multiscore 5600X-szel.

Defaultoztam a biost, csak XMP-t állítottam. 4500mhz volt all core kb, 85C volt a max temp 100% ventikkel.

Szóval igazából ugyan ott vagyok, mint eddig :F

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10808) PuMbA válasza Redplee (#10807) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor csak nem kerek valami a hűtéseddel :) Nekem 65 fok max. az 5600X egy olcsó Arctic Freezer 34 CO-val és még teljes fordulaton sem megy.

[ Szerkesztve ]

(#10809) jokeph válasza Redplee (#10807) üzenetére


jokeph
nagyúr

Csak kíváncsiságból, mi a gépház ? :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#10810) pRoject22 válasza Redplee (#10789) üzenetére


pRoject22
őstag

Szerintem a b450-es lapban xfr az nincs ha jól emlékszek

¯\_(ツ)_/¯

(#10811) Redplee válasza jokeph (#10809) üzenetére


Redplee
senior tag

Fractal Define S2.

Elöl 3 noctua venti intake hátul 1 noctua venti exhaust, és U14S noctua hűtő annak az 1db noctua ventijével.

Nagyon jó a légáramlás a házba, a gép hátuljából is izomból jön ki a forró levegő, ha 100% on van.

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10812) PuMbA válasza Redplee (#10811) üzenetére


PuMbA
titán

Nem ideális a házad, mert az egész előlap nem engedi át a levegőt, csak oldalt van két csík hely. Szerencsésebbek azok a házak, ahol az egész előlap egy mesh. Hő szempontból jobb lenne, ha 2 intake és 2 exhaustod lenne, én átraknám. YouTube tesztekből szépen látszik, hogy a több exhaust fan jelent kevesebb hőmérsékletet. Az jól látszik, hogy semmit nem ér egy drága CPU hűtő, drága házventik, ha a ház nem megfelelő, mert nekem a 10k-s CPU hűtőmmel és 3db 2k-s házhűtővel sokkal jobbak a hőmérsékleteim egy mesh front-os házzal. Okosabban vásárololj, ha megoldható a következő cserénél! :) (Tanács: Noctuát egyébként hanyagolnám, mert túlárazott. Arctic ugyanazt tudja harmad áron)

[ Szerkesztve ]

(#10813) Raggie válasza PuMbA (#10812) üzenetére


Raggie
őstag

Ez azért így merész... és nem feltétlen igaz.
A háza nem a legjobb de nem is rossz. Normál házak között kifejezetten jól szellőző darabnak mondható a Define S2. Nem tudom mondjuk, hogy 14-es vagy 12-es ventik vannak-e benne a kollégánál, de alapból 14-es ventik járnak a házhoz és azzal jól is szellőzik.
Valamint valóban túlárazott a Noctua, de nem véletlenül. Az Arctic soha nem fogja tudni ugyan azt harmad áron. Hasonlót tudhat, de nem ugyan azt... ;) (tapasztalat)

Szerintem nála a BIOS beállításokkal nem lesz rendben valami. Vagy csak egy forró fejűbb 5600X-et fogott ki.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10814) PuMbA válasza Raggie (#10813) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor viszont a pasztázással vagy a hűtőfelfogatással van baj, de erre természetesen nem gondolok elsőnek, mert csak hozzáértőek vagyunk. Abban nem hiszek, hogy 20 fok különbség van 5600X-ek között. Talán az alaplap lehet még a hibás, ugyanis B450-ről van szó. Ha telik drága Fractal házra meg Noctua cuccokra, akkor egy B550 lap sem lehet gond. Nem tudom. Én csak annyit tudok, hogy túl sokba kerülnek ezek a cuccok, hogy ennyire rosszak legyenek a hőfokok, az én összeállításom meg sokkal olcsóbban 65 fokon tartja az 5600X-et, szóval akkor user error van :)

[ Szerkesztve ]

(#10815) GIORGIONE76 válasza Raggie (#10813) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Én szvsz inkább a hűtőre gyanakodnék, egy tornyos egy ventis, kb fele akkora mint a D-15-öm, a ház kizárható, ha egyszerűen kinyitod és (én úgy szoktam) kívűlről kézzel megcsapatod teszt közben egy nagyobb 14-essel 70-80%-on, ha akkor is melegszik akkor tuti nem a ház,
meg sztem amúgy sem, a régi nekem sem mesh-es vagy hasonló volt, alulról felfelé volt szellőztetve, teljesen zárt eleje volt, nem volt akkora gond, a űtőt kellett jól kiválasztani, akkor a Dark Rorck Pro 4 segített, a mostani D-15-öm meg már kicsit túlzás is :DDD

[ Szerkesztve ]

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#10816) PuMbA válasza GIORGIONE76 (#10815) üzenetére


PuMbA
titán

Az én ventim is fele akkora, mint a D-15 mégis 15 fokkal alacsonyabb a hőmérsékletem 1000PRM-en - nálam 65 fok, nála 80 fok :) 5600X-et gyerekjáték hűteni, ha a házhűtés rendben van.

[ Szerkesztve ]

(#10817) GIORGIONE76 válasza PuMbA (#10816) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Na majd kiváncsi is leszek ha megjön milyen hőfokokat produkál, mert azért csak 65W Tdp-s,
a leköszönő procim meg ugyebár 105-ös, de az tényleg gyanús hogy 5600 esetében senki se nagyon panaszkodott hűtési gondokra egy komolyabb hűtővel, azért az U14S is 6 hőcsöves, még ha kisebb méretű is, azért ez nem egy 12magos hogy hűtőszekrény kelljen fölé, bár azért offsettel azt is vissza lehet fogni :DDD

[ Szerkesztve ]

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#10818) Raggie válasza PuMbA (#10814) üzenetére


Raggie
őstag

Szerintem nem kellene mások pénztárcájában turkálni. Ki tudja mit miért vett. Eléggé nem szimpatikus olyanokat olvasgatni, hogy "ha ...-ot vett, akkor igazán beleférhet egy normális ..." . De ez csak saját véleményem.

A hőfokokhoz vsszatérve. Azért mert neked van egy jól sikerült hűvös procid még ne vonj le túlságosan általános következtetéseket. Szerintem a csúcsra járatott AMD auto tuninggal simál lehetnek nagy különbségek a procik között. Főleg úgy hogy ez egy régebbi chipsetes lap, és nem tudjuk hogy frissítette-e a kolléga a legfrissebb BIOS-ra.(ha jól láttam visszaolvasva, akor ez még nem volt nála téma)
Én sokkal inkább gyanakodnék erre, mint a házhűtésre vagy a proci hűtőre, mivel a háza is tökéletesen megfelelő és a proci hűtője is igen bika.
@GIORGIONE76: A Noctua U14S nagyon jó, ha nem a legjobb egytornyos léghűtő a piacon. Nincsen azzal semmi gond. A D15 felesleges a Ryzenekhez, ha nem 5900X vagy 5950X-ed van.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10819) PuMbA válasza Raggie (#10818) üzenetére


PuMbA
titán

Tudjuk, februári BIOS-t említett az első hozzászólásában :) Nem turkálok mások pénztárcájába, pont, hogy az értelmetlen pénzköltés ellen vagyok. PC gyártók sajnos sokszor annyira túlárazott cuccokat adnak el, hogy könnyű belefutni abba, hogy X Ft-ért vettem ilyen meg olyan cuccot, ami aztán dekával nem jobb egy olcsóbbál.

[ Szerkesztve ]

(#10820) Redplee válasza Raggie (#10818) üzenetére


Redplee
senior tag

A legfrisebb, MSI oldalán elérhető feb 8-i BIOS van rajta.

Ami érdekes, hogy mindent DEFAULT-ra rakva minden ami OC-val kapcsolatos az AUTO beállításon van. Szóval én nem nyúltam semmihez, csak defaultra visszaállítottam, XMP, hogy memória 3200 on menjen és offset -0.0250.

Semmi mást nem állítottam.

Így 4.7GHZ boostol, és szintetikus teszten 85C körül tetőzik akkor allcore 4.5ghz stabilan kb.
Játék közben 77 fokos volt.

Házam azért ilyen, mert tetszett, másrészt teszteken jó volt. Oké, hogy nem mesh az eleje, de elég sok levegőt tud mozgatni a 3 első 14cm-es Noctua A14. Konkrétan valóságos szél van a gépben. A hátsó exhaust is ugyan ez a venti, az még magasabb RPM-re is van állítva, hogy kifelé többet toljon.

És igen, B550 re is van "keret", de miért vettem volna, ha a MSI Toma Max bőven jó volt eddig, egyébként is 2020 januárjában vettem még másfél évig garanciális, 3600X volt benne és mivel BIOS frissítéssel jó az 5600X-hez, gondoltam egy egy éves mobot nem dobok ki csak azért, hogy a legújabb legyen...

Paszta pedig a Noctua pasztája van, hát nem hiszem, hogy azt el lehet rontani.

De sajnos abban nem jutottam előbbre, hogy mi volna az optimális beállítás 5600X -hez, hogy hozza ezt a teljesítményt amit most, kisebb hőfokon. Vagy még mennyi offsetet lehet biztosan rányomni? -0.0250 most.

szerk: a RE-SIZE BAR funkciót még ENABLED-re raktam, de mást semmit nem állítottam a default biostól.

[ Szerkesztve ]

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10821) PuMbA válasza Redplee (#10820) üzenetére


PuMbA
titán

Minden okénak tűnik akkor. Ha leveszed a ház oldalát, jobb lesz a hőfok?

[ Szerkesztve ]

(#10822) Raggie válasza Redplee (#10820) üzenetére


Raggie
őstag

Az én 5800X-em hasonló hűtési teljesítményű léghűtővel(Thermalright True Spirit 140 Power) szintén minden alap beállításon 87 fokon tetőzött linpack-ban.
LINK
Ezek ilyen forró fejű processzorok.
Pontokra mit dob a proci? (CB, CPU-Z meg ilyenek). Lehet, hogy a te alaplapod "alapon" is jobban meghajtja, mint PuMba lapja és ebből adódik a hőmérséklet különbség.
HA több pontot is ad, aakkor meg is van a dolog nyitja.

Én nem aggódnék egyébként 80-85 max hőfokoknál szintetikus tesztekben, mert azok amúgy sem reális terhelések. A játékok alatt neked is jóval alacsonyabb. Ha ott menne fel 85 körülre akkor az már kicsit meleg lenne, de 80 fok alatt kb örökéletig elvannak ezek a procik, így lettek tervezve ilyen "meleg" működésre.

Nekem pl hiába ment fel 87 fokra a procim a teszt végén is ha hozzáértem a hőcsövek végéhez csak langyosak voltak. Túl nagy a hőkoncentráció a 7nm-es chipekben, nem lehet elég gyorsan/hatékonyan elvezetni róluk. :) Ennyi.

Clint Eastwood FTW

(#10823) Redplee válasza Raggie (#10822) üzenetére


Redplee
senior tag

Szia, Cinebencz R23 at futtattam le rajta tegnap, 11.471 multicore, ahogy feljebb írtam.
CPU-Z-t majd ma este megnézem.

Ezt már én is néztem, fogtam a lamellákat a proci hűtőn és csak langyosak voltak.

Ellenben a VGA, az tűzforró mindenhol, ha nagyon teker.

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10824) Raggie válasza Redplee (#10823) üzenetére


Raggie
őstag

Ne csak multicore-t nézz, hanem single core-t is.
Meg a CB-ből itt inkább a 20-asnak szokták a számait dobálni a skacok asszem. (könnyebb az összevetés talán)

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10825) Redplee válasza PuMbA (#10821) üzenetére


Redplee
senior tag

ja ezt korábban néztem már, 2-3 fok a különbség.

oksa, megnézem singlet is majd ha hazaérek

[ Szerkesztve ]

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10826) PuMbA válasza Redplee (#10825) üzenetére


PuMbA
titán

Még egy dolog, mi van akkor, ha az előlapot is leszeded, nem csak az oldalát? Ha így nem változik számottevően a hőmérséklet, akkor a ventiket és a házat kizárhatjuk.

Raggie: Ja, csak a tiéd 105W TDP, míg neki 65W TDP, tehát a hőfoknak jóval kevesebbnek kellene lennie :) Ha leszorítod a procidat 65W TDP-re vajon milyen hőmérsékletet kapnál :F

[ Szerkesztve ]

(#10827) Danex válasza PuMbA (#10826) üzenetére


Danex
addikt

Pozitív nyomás ajánlottabb általában. A PCIE hátlapi lemezkék meg többségében már lyukacsosak szóval nyugodtan ki tud távozni a "többlet", ellenben a "túlnyomás" miatt sokkal kevesebb por lesz a gépházban, mivel csak a szűrt levegő lép be a házba.

(#10828) PuMbA válasza Danex (#10827) üzenetére


PuMbA
titán

Ez így van, de a negatív nyomás ad hűvösebb értékeket szinte az összes YouTube tesztben is, így érdemes a semlegeshez közelítőt kialakítani, hogy mindkettő előnyét kiaknázzuk :) A 2 első és 2 hátsó venti például jó elrendezés. Nekem a mesh frontos házamban alapból 2 hátsó és 1 első venti volt a konfiguráció, mert tele van az egész ház porszűrővel és inkább mentek a hűvösségre.

[ Szerkesztve ]

(#10829) Raggie válasza PuMbA (#10826) üzenetére


Raggie
őstag

Értem, hogy az övé kisebb TDP de attól még a lényegen nem változtat.
Ugyan úgy nagyon nagy a hőkoncentráció a prociban és ugyan úgy nehéz elvezetni a 65W-ot is. Ha lesz időm munka után este csinálok új tesztet 65W-os TDP kerettel és szerintem eléggé hasonló hőfokaim lesznek... :)

SZERK: valamint nekem továbbra is a régebbi alaplap és a BIOS beállítása az ami a gyanús. Még akkor is a CMOS reset is megvolt. Valami túlhajtja azt a procit.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10830) PuMbA válasza Raggie (#10829) üzenetére


PuMbA
titán

Kösz, nagyon kíváncsi vagyok. De ne PBO-zz, csak sima PB, azaz régi néven XFR :)

[ Szerkesztve ]

(#10831) Raggie válasza PuMbA (#10830) üzenetére


Raggie
őstag

Még nem állítottam semmit az alaplapomon, minden alapon van.
Még azt sem tudom egyből, hogy a TDP-t hol kell állítani, de megkeresem majd.

(RAM modult kell garanciáztatnom még, ami szerintem egy-két hét, szóval amíg nem áll össze teljesen a kész gép nem állítgatom igazán)

Clint Eastwood FTW

(#10832) PuMbA válasza Raggie (#10831) üzenetére


PuMbA
titán

PPT 76W, TDC 60A, EDC 90A

Ezt kell beállítanod a BIOS-ban :) Most nézem, hogy a Zen 2 procik esetén a PPT 88W, de Zen 3 esetén csak 76W. Ez megmagyarázza, hogy miért 77W a max proci fogyasztásom.

[ Szerkesztve ]

(#10833) Redplee válasza PuMbA (#10826) üzenetére


Redplee
senior tag

mondjuk a 65W tdp az éppen 110-120 körül van, afterburner/cpu temp szerint.... :U

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10834) PuMbA válasza Redplee (#10833) üzenetére


PuMbA
titán

Na, heuréka! Akkor megvan, hogy miért olyan meleg a procid. MSI lap beengedi nálad 110-120W-ra.....nálam 77W-nál többre nem engedi a Asus B550 lapom gyárilag és ez a normális 65W TDP esetén. MSI megint különcködik... :N

Szerk: Persze, hogy lehet, a fenti értékekkel, amit írtam.

[ Szerkesztve ]

(#10835) Redplee válasza PuMbA (#10834) üzenetére


Redplee
senior tag

És ezt lehet limitálni biosban? mondjuk ha limitálom 100 ra akkor megnézném mennyivel megy le a hő. Én nem emlékszem olyan beállításra ami TDP limit. Olyan van, hogy hőmérséklet limit és azt 90re állítottam.

[ Szerkesztve ]

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10836) PuMbA válasza PuMbA (#10834) üzenetére


PuMbA
titán

(Ja és továbbra is: MSI = bad, Asus = good ;] )

Redplee: AMD Overclocking menübe kell bemenned és ott lesz valahol :) 10-15W az semmit nem fog jelenteni, először 88W-ra limitáld, aztán 76W és nézd meg a teljesítményt, ugyanis nem egyenesen arányosan csökkenti a teljesítményt. 5800X teljesítménye pl. csak 5%-ot esik azzal, hogy 143W-ról leveszed 76W-ra! Az architektúra határa miatt van, hogy nincs értelme növelni az egekbe a fogyasztást.

[ Szerkesztve ]

(#10837) Redplee válasza PuMbA (#10836) üzenetére


Redplee
senior tag

én MSI-ben hiszek, 10-15éve csak az van :D

Köszi, na ezt is megnézem este akkor :)

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10838) PuMbA válasza Redplee (#10837) üzenetére


PuMbA
titán

Ja, csak viccelve írtam, de manapság tényleg hibáznak sokat a BIOS-okkal (ebben a topikban is volt róla szó pár hónapja) és a te eseted is ezt sajnos tovább erősíti, pedig a lapjaikkal amúgy nincs gond, kiváló minőségűek :)

[ Szerkesztve ]

(#10839) fudi2002 válasza PuMbA (#10838) üzenetére


fudi2002
veterán

Mit hibáznak?

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10840) MPowerPH válasza fudi2002 (#10839) üzenetére


MPowerPH
félisten

Te magad is tapasztaltad mar, es van par MSI user, aki szinten. Egyik gyarto sem kulonb.

En azert most kiprobalnek egy B550 Toma -t, mert sok BIOS jott azota, es szerintem a Win frissites is a Ryzen stabilitasa ala dolgozik a mellett, hogy a teljesitmenyt kicsit megfogja, single core.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10841) Raggie válasza PuMbA (#10834) üzenetére


Raggie
őstag

Nem akarom leírni, hogy én megmondtam... :)
Semmi baj a kolléga hűtésével sem a házával.

Egyébként ezért is akartam, hogy nézzen pontszámokat, mert így az ő procija gyorsabb is mint a tied, mert 120W-ra felengedi a lap. Tehát le lehet fogni alacsonyabbra de veszíteni is fog némi sebességet(még ha nem is annyit amennyivel visszább fogja).

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10842) PuMbA válasza Raggie (#10841) üzenetére


PuMbA
titán

Igen, igazad volt :) Álmomban sem gondoltam volna, hogy egy BIOS fittyet hány a proci TDP-jére.

[ Szerkesztve ]

(#10843) fudi2002 válasza Redplee (#10837) üzenetére


fudi2002
veterán

Na jó, mielőtt összeesküvés elméletek gyártódnak, ha nyomsz egy bios defaultot és cb20 allcore mérsz, hwinfoban mennyi a ppt max érték?
Aztán jöhet a pbo enabled, és azt is dobd be ide.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10844) fudi2002 válasza PuMbA (#10842) üzenetére


fudi2002
veterán

Gondolkodjunk együtt. Ha a pbo enabled nem emeli meg a ppt, hogy tudná csóri proci átlépni a korlátait? Mert hőben a 80 fok lófütty, tehát a lap jogosan boostoltatja el 120wig, hiszen bőven a hőlimitbe fér. Nem erre van a pbo? :)

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10845) GIORGIONE76


GIORGIONE76
őstag

Amúgy csak a fentiekre reagálva, a power reporting deviation hwinfo értékekből kiindulva már szinte bizonyos hogy pont az Msi lapok nem csalnak, nekem a sima pbo enabled és a motherboard értékek is bejöttek, kézzel hiába is állítgattam a limiteket :))

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#10846) Kis Samurai válasza Redplee (#10777) üzenetére


Kis Samurai
tag

Nekem is rendetlenkedett az 5600X az első pár napban (bequiet! Pure Rock "hűtötte" 80-85 °C fokra)
A probléma a következő volt vele:
Nem volt megfelelő rögzítésem, így rossz irányba volt felszerelve a cpu hűtő, a videókártya felől fújta a meleget a ház teteje felé :B
A házam nem a most divatos mesh előlapos, egy NZXT s340-et használok.

Megoldás:
1, Arctic Freezer 34 Esports hűtőre cseréltem, amit már megfelelő irányba tudtam felszerelni
2, Kapott 1db 14cm-es előlapi ventilátort. (Elég jól szív be levegőt oldalról)

Eredmény:
Szintetikus tesztekben nem megy 60°C fok felé
Játékok alatt 63-65°C

U.I.: PBO-t nem használok, gyári beállításokon megy a proci, gigabyte b550 elite lapban. 1usmus szerint golden sample, de ez nem hiszem hogy jelentős.

[ Szerkesztve ]

Nincs nálam toll, sorry...

(#10847) PuMbA válasza fudi2002 (#10844) üzenetére


PuMbA
titán

Én alapra állíttattam a BIOS-át, tehát PBO nem volt :)

Ő írta: "Ami érdekes, hogy mindent DEFAULT-ra rakva minden ami OC-val kapcsolatos az AUTO beállításon van. Szóval én nem nyúltam semmihez, csak defaultra visszaállítottam, XMP, hogy memória 3200 on menjen és offset -0.0250."

Így nem kellett volna, hogy 120W legyen vagy valami tényleg be lett nézve.

[ Szerkesztve ]

(#10848) fudi2002 válasza PuMbA (#10847) üzenetére


fudi2002
veterán

Na úgy nem. Mellik bioszt használja? Bár már rég standard lett, hogy az auto=off. Tuti vmi kavirc van nála, nem csinál az msi ilyet. Ryzen masterrel nem bűvészkedett?

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10849) Redplee


Redplee
senior tag

Na jó.

Egyrészt mindenki mást mond.

Cinebench R23 ban megnéztem single coret is, 1565 pont, és 55C volt a max temp.

TDP limitet nem találtam biosban, PPT limitet igen. Ráverettem a 88W-ot ahogy valaki mondta, de úgy nem indul a windows, illetve amikor jönne az asztal akkor crashel a windows. Egyébként pedig AUTO beállításon van ez is, mint minden más.

Szóval én nem tudom, mindegy, akkor hagyom így... Megy a gép az a lényeg, igaz néha süvít és meleg de ez van.

A Noctua hűtő is jól van felszerelve és jó irányba, a gép hátuljába fújja a levegőt onnan meg kiszívja a venti. A VGA való igaz ráfújja a meleget (30as széria nvidia, a 3. venti átfúj és a procihűtő elé nyomja) de a tesztek szerint ez hiába meleg levegő, még jót is tesz a procinak... De amúgy is lényegtelen mert amikor pl benchmark teszt van, akkor a GPU nem csinál semmit és állnak a ventik.

És ryzen masterrel sem bűvészkedtem, sőt tudtommal ha ott állítok valamit, ahhoz restart kell, hogy életbe lépjen és csak addig a sessionig megy amíg ki nem kapcsolod.

BIOS defaulton, minden AUTO úgy néz ki 117-120W ig engedi el a 65W procimat...

[ Szerkesztve ]

Tech YouTube csatornám: Ren-Tech - Technology Unboxed

(#10850) fudi2002 válasza Redplee (#10849) üzenetére


fudi2002
veterán

1, Melyik bioszt használod?
2, Clear cmos után ne állíts semmit, bootolj windowsba, hwinfó kinyit, cb20 lefuttat, ppt érték hwinfóban megnéz, ide beír.
Ha ez megvan akkor segítünk tovább.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.