Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:07:54

LOGOUT.hu

https://prohardver.hu/dl/upc/2016-01/30/491958_fdx7zyrlo9jvholz_banner2_3.png

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24677) BeZol


BeZol
őstag

Mint közel első körös AMD Ryzen tulaj, leírnám a 11 hónap alatt összegyűlt tapasztalataimat:

i7-5820K-ról váltottam (6mag12szál @4.4GHz vízhűtéssel ; cinebench: 1296 multi, 176 single score). Tökéletes játékgép volt, kicsit feleslegesen erős is, mert még akkoriban is kb mindenre elég volt 4mag8szál, ezért eredetileg jó áron ki akartam szállni, hogy egy gyengébb gépet összerakjak, DE megjelent a Ryzen.

Úgy alakult, hogy az Intelt eladva vettem egy 1700X-et, hozzá 3200mhz cl16-os memóriát és egy MSI B350 Tomahawk Arctic lapot egy BeQuiet! Pure Rock hűtővel, és még maradt is pénzem az előző gépből, én meg örültem, hogy végre 8mag16szálas procim lett, ami addig horror áron ment Intel vonalon.

Ekkoriban főleg WoW-oztam és CS:GO-ztam. WoW alatt raideken 20 fővel el kezdtem be-beakadni, CS:GO-ban pedig 120fps-ekre is lezuhantam ott, ahol előtte 180 volt az alja (a vga pedig már nem gtx 970 volt, hanem kicsit erősebb gtx 1060-as).
Ahhoz, hogy ne legyenek akadásaim WoW alatt, fel kellett húznom a procit 3.9GHz fölé (3.5ghz az all core xfr turbo gyárilag), a memóriát pedig végül 2933mhz cl16-on bírtam stabilizálni. Így már majdnem tökéletes volt a dolog, de azért itt-ott beestem 50 fps alá és képregényesedett a dolog úgy, hogy G-Sync-es a monitorom, ami miatt eleve vmennyire már kompenzálva van a történet!

Ezek után a CS:GO-t a PUBG váltotta nálam. Még a Forza Motorsport 7 miatt beszereztem egy GTX 1080Ti videókártyát is. PUBG alatt 2560x1440 felbontásban very low és high beállításokon is benéztem 50 fps körülre, és legjobb esetben is max 90 fps-em ha volt. A videókártya 30% körül tekert mindeközben. A felbontást 1920x1080-ra téve kb. 70 fps-ig ha leestem, itt már igazából játszható volt a játék, mert lövöldözős szitukban pont nem volt érezhető képregényesedés, DE mivel 1440p a monitorom natív felbontása, ezért ocsmány volt 1080p-ben a játék, nem lehetett a kerítés recéin rendesen átlátni meg ilyenek, és ez zavart, meg ugye minek akkor 1440p-s monitor...

Ősszel jött az elképzelés, hogy akkor maxoljuk ki a rendszert, vettem egy X370-es alaplapot (AsRock X370 Gaming X), hozzá G.Skill Flare X 3200mhz cl14-es AMD kompatibilis ramokat és egy Noctua NH-D15 SE-AM4 procihűtőt. Egy kicsit nőttek az fps értékeim (memória miatt), javultak a hőfokok is, és kevesebb feszültség is elég volt a procinak.

Ezek után jött az elképzelés, hogy akkor streamelek egyet haveroknak WoW alatt, mert ugye legjobb streamer proci per pillanat a Ryzen széria 8magosai. Én sosem futtattam órákon át tartó rendszerstabilitási teszteket, megelégedtem 3db egymás utáni cinebenchfuttatás sikerességével, és belevetettem magam a játékokba. Ha valami nem smakkolt, az úgyis kiderült pár órán belül. Mint kiderült, tök jó, hogy 3.95GHz-re képes a proci, és 3200MHz CL14-en stabil volt addig minden játék alatt a rendszer, DE tartós prociterheltség következtében melege is lett (pedig azért jól szellőzik a házam), és a memória sem volt 100% így, TEHÁT a vége az lett, hogy 3.7-3.8ghz között tudtam stabilizálni kisebb feszültséggel az órákon át tartó 80+%-ot okozó prociterheltséget, és a memóriát 2933MHz CL14-re kellett visszább vegyem ---> Kisebb órajel, lassabb memória ---> újra érezhetően akadós lett a WoW.

Na én eddig bírtam türelemmel. Lehet, hogy jónak számít a csúcs Noctua hűtő, de hogy 45+ perc után szépen lassan elcsordogál a hőfok, az fix. A netes tesztek 15-30percesek :(( Él a gyanúm, hogy 8magos processzor "tartós" hűtéséhez tuning mellett csak nagy víz jöhet szóba.

Eladtam az 1080Ti-met, mert WoW alatt 20%-on tekert, és vettem egy GTX 680-ast, ami így pont 100%-on tekert. Kis megjegyzés, hogy WoW alatt 7es grafikánál feljebb nem tudtam soha tenni a játékot (1440p-ben), mert szaggatott (50fps alatt, sokszor 35körül), a GTX 680-assal pedig 5ösre tettem, mert itt már a kártya volt gyenguszka, nem a proci volt erőtlen a játéknak. Jelentem, az fps értékeim pontosan ugyanott pörögtek továbbra is, viszont PUBG-hez már kevés volt a kártya nekem, de már addigra nem játszottam vele, csak a WoW.

Ismerőstől időközben nagyon ár alatt szereztem egy GTX 970-est (kb. +50% a 680-hoz képest), és mivel már teli volt a hőcipőm a Ryzennel (és már a stream sem ment, mert a gpu vált limitáló tényezővé, sok volt neki h a játékot + OBS-en megjelenő képet is kezelje, hiába volt x264 cpu kódolásra téve OBS, darabos volt az egész stream, és a játék is jobban akadozgatott), így úgy döntöttem Intelre váltok.

i7-8700K-t (6mag12szál) vettem Z370-es lappal, a G.Skill Flare X ramok maradtak, a hűtő is maradt (3ezer Ft-ért vettem hozzá inteles lefogatót), és a 680-as helyére egyből betettem a 970-est.

Gigabyte alaplapot vettem elsőnek, kifogtam egy rosszat, de él a gyanúm h maga az összes giga-lap trágya, teli van hangproblémával a sok külföldi fórum már z170-es széria óta... Egy 5ghz-re képes chipet fogtam ki, de olyan hőt termel ez a vacak pasztája miatt, hogy végül 4.8ghz-re lőttem be jóval alacsonyabb feszültség mellett, és egyébként kb. mindenki ennyire lövi be ezeket, így elég a léghűtés, és deliddelni sem kell. Az AMD-re kitesztelt 3200mhz cl14-es ramjaim pedig 4000mhz-re is képesek de tág időzítéssel, végül 3466mhz cl14-re lőttem be 1.38V-on, de képesek 3600mhz cl14-re, és 3866mhz cl15-re (ez utóbbi adja a legjobb AIDA64 értékeket, de nem akarok tartós 1.45V-ot adni a memóriának).

A cinebench pontszámaim 4.8GHz-en 1607/212 (Ryzenem 1772/162-t tudott 4ghz-en, mikor egyszer sikerült lefutnia) , ami annál jobb, minél jobban van finomhangolva a memória, de ez kb. lényegtelen is.
A fő lényeg, hogy WoW alatt az eddigi 55fps körüli raidbeli fps-em eltűnt, a grafikát feltettem 10-esre (ezt anno az 5820k pl. nem bírta), és még így is kb konstans 144fps-em (g-sync miatt nem megy feljebb) van raideken úgy, hogy közben megy a stream 1080p 60fps-sel... PUBG-val nem nagyon játszogatok már, de megnéztem ott is, és 1440p-ben high beállításokkal csak ejtőernyőzés közben estem 75fps-re, egyébként végig 100-120 között mozogtam, és mondanom sem kell, mindenhol 100%-on tekert a videókártya, tehát a gpu a limit, nem a proci mint a ryzennél.

Összegzésül: én azért örülök, hogy kipróbáltam a Ryzent, különben titkon biztos vágyódnék az olcsó 8magra, de így, hogy tudom mennyire borzalmasan rosszul teljesít több számomra fontos játékban is, így most végre eljutottam oda, hogy úgy futnak a játékok, ahogy azoknak eredetileg is futnia kellett volna.
Nem feltétlen csak az órajeltől függ a játékbeli gyengélkedés, mert ez nem magyarázza meg a 2-3szoros fps-értékemet WoW alatt (1080Ti-vel és gtx 680-al is csutka ugyanannyi fps-em volt!!!), hanem itt vmilyen szintű programozói lustaság állhat a háttérben, mert elvileg Dota 2-ben is borzalmas minimum fps értékeket produkálnak a ryzenek. Ezen a szituáción egy nagyobb órajelű Ryzen 2 sem fog érdemben változtatni.

Blizzard játékok, PUBG és CS:GO esetén nem ajánlom AMD processzor vásárlását. Battlefieldek alatt egyébként tökéletes volt a proci, és Forza Motorsport 7 alatt is jól teljesített, mást nem próbáltam. Nem tudom, hogy a játékfejlesztők mikor optimalizálják AMD-re is a játékukat, de per pillanat csak akkor érdemes fentebbi címek mellé AMD processzort vásárolni, ha kb. GTX 1050Ti kártyáig terveztek teljesítményben, ami azért nem túl acélos, és már ezzel is léphetnek fel problémák pl. WoW-ban.

Egyébként szerintem ez nevetséges, hogy nem jó univerzálisan minden játékra az AMD processzora, és előre kell tájékozódni, hogy vajon mivel játszok, és azon fut-e akadásmentesen...

Bocs, hogy hosszúra sikeredett :DDD Olyan jó problémamentesen játszani, már hónapok óta erre vágytam :B

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.