Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#14601) Jamby18 válasza mdk01 (#14596) üzenetére


Jamby18
senior tag

Nekem ez megmarad olcsó hobbi-nak. Szerencsére ilyen irány is van, egyszerűbb növények, guppi-val pl.

(#14602) orion1025 válasza Jamby18 (#14601) üzenetére


orion1025
őstag

Az egyszerű irány a low tech.Ami azt jelenti, hogy alacsony wattszámú világítás, minimál igényű növények (tápozást sem igazán igényelnek), nulla táptalaj.Egy élő növénynek csak haszna van, ellentétben egy művel, én is kidobnám, sőt, meg sem vettem volna.Igazából én keresztre feszíteném azt, aki ilyeneket árul....Egy élő növénnyel sem kell foglalkozni, néha meg kell nyesni, vagy tövet osztani, az pedig nem nagy feladat jobb esetben is 2-3 hetente.Nézz körül kertészeteknél (interaquaflora, godi, pruitt, victoriaregia).

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14603) Jamby18


Jamby18
senior tag

Mióta kivettem a fát és láva követ tettem az akváriumba azóta minden nap cseréltem vizet és úgy vettem észre hogy a víz tisztább volt reggelente is. Viszont a fátyol szerű "alga, vagy valami más anyag" (ezt már korábban felvettettük itt) megjelent reggel a víz tetején. Most már hogy egyedül az aljzat a régi meg az amazonasi kardfű, kezdek gyanakodni, hogy e kettő körül lehet még valami gond, fertőzés ami miatt nem szép a víz, bár az illatával nincs gond.
És ez a növény is jó rég óta benne van, és inkább csak vegetál. Sajnos, nem sajnos ez is túlélte a nem foglalkozásomat a bő 1 év alatt.
Kikaptam most az aljzatot, át akarom forrázni, viszont pont nézegettem a sera talajokat és ott olvastam, hogy
"A növényes akváriumban a hagyományos aprószemű kavicsokat vagy homokot csak (!) díszítésre használjuk - az akvárium olyan területein, ahová növényeket nem ültetünk.
Nos nekem csak! ez volt a talaj.

Illetve arra gondolok, lehet olyan, hogy a növény beteg és csak bomló szerves anyag, még ha szép zöld és egészségesnek is tűnik?
Dobjam ki a talajt és vegyek kereskedésben kapható? Pl.: ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj
Ezt a márkát most csak példának szántam.
Mert még mindig nem tudom beindítani az akváriumot, így halak még mindig kizárva. :((

[ Szerkesztve ]

(#14604) orion1025 válasza Jamby18 (#14603) üzenetére


orion1025
őstag

Nem véletlenül a növény szenvedése, fakó, törékeny, átlátszó levelek.Táp és fény hiánya szokott ilyet előidézni, pláne igényesebb fajoknál.

Talajnál mindenképp előnyös normálisabbat venni, de én nem tartom követelménynek.Mindenképp apróbb, 1mm körüli, illetve alatti szemcseszóratú talajt nézz.Ha nem akarsz alá táptalajt, akkor kis igényű növényeknél elég az aljzatba lenyomható tápgolyó is, amit közvetlenül a növény gyökeréhez tudsz rakni.Ezt a két dolgot (aljzat+tápgolyó) 2500Ft-ból bőven ki tudod hozni.A jelenlegi kavicsod helyből dobd ki, alkalmatlan akvarizálásra, esetleg díszítő célokra felel meg.Túl sima felületű, így a hasznos baktériumok sem tudnak megkapaszkodni rajta nagyobb számban, illetve a növény gyökere sem tud benne rendesen fejlődni, ilyenkor is szokott sínylődni, illetve korcsosodva nőni.

Ha ködös a víz teteje, akkor azzal nem érdemes foglalkozni, relatíve természetes dolog, pláne újonnan indított akváriumoknál.Ha már viszont fehéres hártya nő rajta, akkor az valószínűleg a sok bomló anyag miatt van.Mindkettő eltüntethető felszínmozgatással, igaz a fátyolos réteg okával érdemes foglalkozni.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14605) jegenye77 válasza Jamby18 (#14603) üzenetére


jegenye77
addikt

Tök felesleges volt szetszedni!
Várni kellett volna minimum 2 hetet és eltűnt volna a fátyol szerű anyag. Aksi inditásánál gyakran előfordul.
Ne legyél türelmetlen!

Sok ember azt hiszi, hogy az anyukája méhéből csúszott ki, mint valami szépséges medúza, de a bajnokok tudják, hogy az apjuk t?kéből jöttek!

(#14606) Jamby18 válasza orion1025 (#14604) üzenetére


Jamby18
senior tag

Mindent értek akkor :B bár gyökerezett, de nagyon sok ilyen kis gumó szerű gyökér volt rajta, ami mint írtad akkor a talaj miatt lehetett.

jegenye77 Ezzel a fátyolozással azért foglalkozok ennyit, mert ilyen még sose alakult ki nálam :F ezért vagyok úgy vele, hogy nem merek élőlényt beletenni, hogy elpusztuljanak.

Szerencsére nem ilyen durva, mint ezt a képet amit google-n találtam, de mindig attól tartok, ha nem szívom le csővel akkor gáz lesz.

[ Szerkesztve ]

(#14607) Silentfrog válasza jegenye77 (#14605) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Úgy emlékszek azt írt,hogy már régóta megy az akvárium,halak nélkül.

(#14606) Jamby18 .: Nekem mindig ilyen a víz teteje ha Sera discous granulátummal etetek.
Nem kerül az aljzatra szinte semmi de mégis kiválik belőle valami valószínűleg fehérje.

[ Szerkesztve ]

(#14608) orion1025 válasza Jamby18 (#14606) üzenetére


orion1025
őstag

Sűrűbb vízcserével ki tudod védeni azt a hártyáshabos réteget.

Más:
Az egyik wabi tálam robbantom (19cm átmérő), így vihető jelképes összegért egyben ami benne van. (Posta mehet)

Hydrocotyle sp. japan (nagyobb adag)
Staurogyne repens (1tő)
Lindernia rotundifolia (pár tő)
Parvula mini (pár tő)

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14609) albert8 válasza orion1025 (#14608) üzenetére


albert8
addikt

Egy ilyenhez mi kell? Engem érdekel a dolog, de még nem láttam élőben. Vizet cserélsz? vagy iszap fol? mi van talajnak benne? :)

Flickr----https://www.flickr.com/photos/113522384@N02/? -----------------------------------Krumplistészta----https://krumplisteszta.wordpress.com/

(#14610) Jamby18


Jamby18
senior tag

Gyorsan elugrottam kereskedésbe. Vettem, Kőőrleményt gyöngykavicsból. Tápsónak 7+13 golyót. Meg egy kis előtéri fűszerű növényt.

(#14611) Silentfrog válasza Jamby18 (#14610) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Ha JBL 7 + 13 gyökértáp golyók vettél akkor arra figyelj,hogy ne lógjon ki az aljzatból. Ha kilóg akkor koszolja a vizet. Sok idő mire felszívódik ez a golyó tehát gondolt,meg ,hogy melyik növényt hova rakod.

(#14612) Jamby18 válasza Silentfrog (#14611) üzenetére


Jamby18
senior tag

Rendben, köszi ;) azt monda félévente kell adagolni, jó sok idő mire felszívódik.

(#14613) Jamby18


Jamby18
senior tag

Ezt vettem, de nem kérdeztem meg mi a neve :B fű szerűet kértem. Mi is ez pontosan? :)

(#14614) HTCX715 válasza Jamby18 (#14613) üzenetére


HTCX715
tag

Sziasztok!
Venni szeretnék még aljzatot és a virágboltban megláttam ilyen vörös apró zúzott követ 25kg 1600ft. Mivel túl olcsónak tűnt elhoztam egy kicsit megnézni nem-e mészkő. Ecetet raktam ráés nem pezseg szerintetek beletehetem az akváriumba?
Más: olcsó min. 6500k-s 70w-os fémhalogén izzót tudtok linkelni?
ui. Bocs Jamby18 nem neked szántam

[ Szerkesztve ]

(#14615) orion1025 válasza Jamby18 (#14613) üzenetére


orion1025
őstag

Tenellus féle, de mégse.Számomra kicsit ismeretlennek tűnik, de lehet még emers, mert kertészettől ment nekik is.

albert8:

Világítás, általános talaj (ADA), világítás, GA micro tápozás.Vizet nem cserélek, csak utántöltök ha kezd apadni.Van még egy wabim és egy Kusamonom, így ezt a nagyot fel akarom számolni teljesen.

[ Szerkesztve ]

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14616) Silentfrog


Silentfrog
Topikgazda

Sziasztok!
Hozzám került egy pár növendék Sajica sügér, 3 centisek lehetnek.
Bekerültek a növendék medencébe,de mivel riadtak voltak,teljesen kivilágosodtak,nem láttam rajuk semmi rendelleneset.
Most, hogy a harmadik napja itt vannak visszatért a sötét alapszínük mindkettőjükön 8-10 apró fehér pöttyöt fedeztem fel.
Szuper,darakorra tippeltem de nem vagyok benne biztos,mert esznek, nem vakaróznak és teljesen normálisan viselkednek.
Karantén akváriumba kerültek,de nem vagyok benne biztos,hogy darakorosak.
Mi a teendőm ilyenkor?
Ilyen betegség még nem volt nálam,de utánaolvastam és semmi tünetet nem vettem észre ami a betegséggel velejár.
Gyógyszerezzem őket?
Most egy enyhe sós vízben vannak. /10 literenként 1 mokkáskanál adagban/.
Tanácstalan vagyok....

(#14617) Nagymelák


Nagymelák
aktív tag

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni tőletek,van egy 200 literes sügéres akváriumom aljzatot szeretnék cserélni és egyenlőre tanácstalan vagyok a dologban. A kérdés lényege olyan aljzatot keresek amiből a szennyeződéseket könnyen el lehet távolítani, első elképzelésem az lenne hogy minél világosabb legyen,igaz ennek az a hátránya hogy a piszok nagyon virit rajta,a második gondolatom pedig valami sötét majdnem fekete lenne. Ti mit javasoltok? Ki mit használ akár konkrét márkák is jöhetnek. Élő növények is vannak ezeknek érdemes táptalajt a dísz fedőréteg alá rakni? Ha igen mi legyen az?

Köszönöm a válaszokat.

(#14618) Kantorpe válasza Silentfrog (#14616) üzenetére


Kantorpe
tag

Teljesen jol csinaltad. Elkulonit, soz es var turelmesen. Folosleges addig barmit, amig rendesen mozgolodnak esznek uszkalnak.

Minden élő megöregszik, minden tulajdon elenyészik...

(#14619) orion1025 válasza Nagymelák (#14617) üzenetére


orion1025
őstag

JBL Aqua Basis Plus-t rakhatsz alulra, nem drága, de mégis a jobb táptalajok közé sorolható.

ALjzatból nem vennék 1m-nél nagyobb szemcseszóratút takarítós célokra.A kisebb szemcséjűt aljzatleszívóval igaz át tudod forgatni, de sok mulmot visszaforgatsz alulra, ami szintén nem előny.A kicsit nagyobb szemcseméret azért jobb, mert nagyobb a súlya, így elég jól el lehet távolítani róla a nem kívánt dolgokat, és kevésbé is tudod felkavarni.

Táptalajt ha raksz, azt érdemes lerdukálni azokra a helyekre, ahova növényt tervezel ültetni.Ez már csak azért is lényeges, mert a többi helyen nyugodtan turkálhatsz az aljzatban, nem kell attól félned, hogy felkavarod a táptalajt, ami egy algabummot is hozhat magával.

Aljzatból szerintem nyugodtan vehetsz kvarchomokot, az említett szemcseszórat közül.Elég sok színváltozatút kapni belőle, nekem konkrétan a kicsit homokszínűs tetszik belőle.Árban sem vészes egy nagy akváriumhoz, csak kell találnod egy jó helyet ahonnét jó áron hozzá tudsz jutni.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14620) Silentfrog


Silentfrog
Topikgazda

Visszamentem oda ahonnan vettem a Sajica sügéreket megnézni az állományt.
Egyértelműen darakorosak.
Kértem Parakilt,de azt nem ajánlották,adtak helyette Sera Baktopur Direct tablettát.
A neve gyanús volt hisz a darakor nem bakteriális fertőzés ,de mivel nem értek nagyon a betegséghez ezért elhoztam.
Vigyem vissza és vegyek inkább parakilt? Ér valamit a Sera Baktopur Direct darakor ellen?

(#14621) Nagymelák válasza orion1025 (#14619) üzenetére


Nagymelák
aktív tag

Ez jó ötlet, csak félek hogy a sügérek a termőföld réteget feltúrják erre van valami megoldás? Esetleg valamilyen letakarás és arra a kavics réteg? Vagy ez hülye ötlet?

(#14622) Jamby18


Jamby18
senior tag

Milyen elrendezést javasoltok? Eddig erre gondoltam, meg holnap vennék mohát a kövek közé.
A bal oldalon, csináltam egy kis felfelé ívelő dombot, oda szeretném majd ezt a "fű" Tennelust ültetni.

(#14623) mdk01 válasza Nagymelák (#14617) üzenetére


mdk01
addikt

Hengerelt bazalt 2-3mm.
Táptalaj nem kell azoknak a növényeknek amik sügér mellett vannak. Amúgy is csak felkevernék valószínűleg.

(#14624) mdk01 válasza Jamby18 (#14622) üzenetére


mdk01
addikt

Piros műanyag kuka. :)
Helyére mehet az amit bal hátra raktál.
Ha a szűrő jobbra nyomja a vizet akkor rakd át a szűrő jobb oldalára a fűtőt hogy rögtön azt a a vizet nyomja körbe amit felmelegít és a mostani fűtő helyére mehetne ez a növény ami jobb oldalt van. A tenellus-t meg vedd szét úgy hogy 4-5 levél legyen egy tő és egymástól 2cm-re nyomkodd le egy csipesszel a talajba a nagy köved elé az aksi közepére.
...és értelem szerűen vedd ki abból az üveggyapot szerű vacakból a növényeket és úgy ültesd el.

(#14625) Jamby18 válasza mdk01 (#14624) üzenetére


Jamby18
senior tag

Rendben, köszi az ötletet ;) a tenellus-ból mehet a dombra, aljára is szted?

[ Szerkesztve ]

(#14626) mdk01 válasza Jamby18 (#14625) üzenetére


mdk01
addikt

Kb. úgy raknám ahogy most fehérnek látod a kavicsot.

(#14627) Nagymelák válasza mdk01 (#14623) üzenetére


Nagymelák
aktív tag

Szia.

Hengerelt bazaltot rakjak aljzatnak? A 2-3 mm a szemcse nagyságot jelentené?

(#14628) orion1025 válasza Nagymelák (#14627) üzenetére


orion1025
őstag

Igen, azt jelentené.Nagyobb lyukú szúnyoghálóval le tudod fedni a táptalaj réteget.Esetleg nagyobb és laposabb kavicsokkal tudsz védekezni a felkavarása ellen, ha a növényeket körbe rakod ezekkel, majd betemeted vékonyan aljzattal.Persze ez magával hordozza azt is, hogy a növények nem tudnak terjeszkedni.Sügeresbe nem túl célszerű mint az lett említve, de ha nagyon ragaszkodsz hozzá, akkor a hálót próbáld meg.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14629) Jamby18


Jamby18
senior tag

Na így nézünk ki. ;)

Meg egy kérdés. Ezt a tápgolyót hogyan érdemes a talajba helyezni, tegyek be 3-at, minden növény alá. Vagy elég a növények közé tenni, hogy pl. kettő "osztozzon egy golyón" :D és így 1 vagy 2 golyót kéne tenni az aksiba nem annyira terhelve talán a vizet, bár ugye nem látszódhat ki a talajból.
Tudom óriási gondjaim vannak, :DDD de gondoltam csak rákérdezek.

[ Szerkesztve ]

(#14630) orion1025 válasza Jamby18 (#14629) üzenetére


orion1025
őstag

Vágd őket félbe, mert elég vékonyan terítettél aljzatot.A növények tövéhez nyomkodd le őket, amennyire tudod.

Fél golyó elég egy-két egymáshoz közelebb lévő tőre, többet felesleges beraknod.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14631) mdk01 válasza Jamby18 (#14629) üzenetére


mdk01
addikt

Jó lesz ez.
A tenellus-t jobban szétszedhetted volna tényleg ily 4-5 levél/tőre és akkor nem ilyen csomó hatású lenne, meg nagyobb területre is elég lett volna.

(#14632) Jamby18 válasza orion1025 (#14630) üzenetére


Jamby18
senior tag

Késsel daraboltam 1 golyót és minden növény alá lenyomtam. :)

mdk01 Vagy 1 órát szórakoztam mire el tudtam ültetni, nem dolgoztam még csipesszel ilyen aprólékosan :B meg nem volt szívem nagyon széttépkedni, futó növény ez ugye? Szépen elterül remélem .Egyébként elég ennyi növény, vagy vehetnék még bele vöröset vagy valisneria-t például?
500ft/db áron most be tudok szerezni növényeket.

[ Szerkesztve ]

(#14633) orion1025 válasza Jamby18 (#14632) üzenetére


orion1025
őstag

Még nyugodtan rakhatsz bele, elsődlegesen háttér növényeket, mint az említett valisneria.Bordó illetve sárga növényeket felesleges nézned, azok eléggé fényigényesek, ami együtt jár a nagyobb tápanyagigénnyel.

Csipesszel személy szerint sosem ültetek, a hurkapálcás lenyomkodás hasznosabb és gyorsabb módszer.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14634) SSJmeszes válasza orion1025 (#14633) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Ti vízcsere előtt mennyit pihentetitek a vizet?
Én is elkezdtem vödrözni/pihentetni a vizet és nem egyből csapból engedem fel az akit.
Hátha jobb lesz a diszkoszoknak.

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#14635) bringasisti válasza SSJmeszes (#14634) üzenetére


bringasisti
őstag

Slag az igazi

BENEFON DELTA--------N8

(#14636) orion1025 válasza SSJmeszes (#14634) üzenetére


orion1025
őstag

Az a vízműtől függ, hogy honnét kapjátok a vizet.Nálunk például olyan kútból jön, amibe semmi káros nincs, na és nem klórozzák pont emiatt.A szolgáltatónál utána tudsz érdeklődni, nekem szerencsém van, mert két családtagom is vízműnél dolgozik, így mindent tudok a saját vizünkről.
Igazából egy napos állás is elég a víznek, a klór hamar eltávozik belőle még vízmozgatás nélkül is.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14637) Silentfrog válasza orion1025 (#14636) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Legtöbb helyen a vízmű nem ad ki információt.
Én is a tesztekből tudom, hogy milyen itt, Hódmezősásárhelyen a víz.
/kemény,lúgos,tele nitráttal,közepesen klóros/
Ráadásul arzénes is.
Ezért iszok inkább víz helyett sört! :)

(#14638) havri1


havri1
félisten

Hali!

Ezek a díszhalak kb meddig élnek ideális körülmények között?
Sorba döglenek meg a halaim, és nem jövök rá mitől..
Először egy nagyobb, öregebb blacmolly, aztán a guppik sorban, most egy neon, az előbb megy egy nagy xifo.
Víz tuszta, de hát ez ugye nem mond semmit..sokat kaphatnak enni? Keveset?
Cseréljek vizet?
:F :R

havri

(#14639) Garold


Garold
senior tag

Ezt érdemes megnézni!
Akvárium + PC hibrid :)

Mit kell ahhoz inni hogy valaki havat hányjon??

(#14640) bringasisti válasza Garold (#14639) üzenetére


bringasisti
őstag

Hogy nem jutott eszembe?

BENEFON DELTA--------N8

(#14641) farkas26 válasza orion1025 (#14636) üzenetére


farkas26
tag

Nem tudsz onnan víztesztet olcsón? :)

"A jövő sem a régi"

(#14642) farkas26 válasza havri1 (#14638) üzenetére


farkas26
tag

Valami tünet van ?

"A jövő sem a régi"

(#14643) havri1 válasza farkas26 (#14642) üzenetére


havri1
félisten

Semmi..tök jól viselkedett mindegyik, és csak bebújtak a növények/szűrő mögé, és annyi..
54 vagy 64 literes az akksi, és ritkán cserélek vizet, lehet ez a baj?
Ritka : 3-4 hetente 20-40%

[ Szerkesztve ]

havri

(#14644) orion1025 válasza farkas26 (#14641) üzenetére


orion1025
őstag

Sajnos nem, ott sincsenek átlagos tesztek, mérőműszerrel mérettem be eddig mindent.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14645) farkas26 válasza havri1 (#14643) üzenetére


farkas26
tag

:F
Az 1ik napról a másikra történik?

Cserélj vizet legalább 50%-ot,de ez csak az én véleményem,hátha valaki tud okosabbat mondani.
Esetleg kérdezd meg az akvaristán is.

"A jövő sem a régi"

(#14646) havri1 válasza farkas26 (#14645) üzenetére


havri1
félisten

nem, egyik óráról a másikra..vagy épp éjszaka. De a lényeg, nem sokkal halál előtt kutya bajuk sem volt..

havri

(#14647) Silentfrog válasza havri1 (#14638) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Ott valami gond van,hisz nem ugyanannyi ideig élnek a halak amit felsoroltál. A neonok 2 évig élnek a molly 4,a xifo 5.
Kizárt hogy pont egyszerre öregednek ki.

(#14648) SSJmeszes válasza bringasisti (#14635) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Értem én, de mint írtam még csak teszt folyamat, hogy van e valami pozitív visszajelzés a diszkoszoknál.
Gyanítom, hogy sokszor ezért kapják el a jó kis bőrbetegséget mert közvetlen cserélem és nem pihentetem. Mert elég kényesek, és a jelentős vízváltozás miatt lehetséges, hogy azért betegednek meg.. Próbe szerencse alapon.
Egyébként a vödrökből is lehet slaggal szívatni!:)) Mert én úgy teszek.

@Silent: Én is vásárhelyi vagyok!:))

[ Szerkesztve ]

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#14649) orion1025 válasza havri1 (#14643) üzenetére


orion1025
őstag

Biztosan a ritka vízcsere is az okok közé sorolható, a többi meg a velejáró.Ekkora üvegketrecnél hetente minimum egyszer illene vizet cserélni.A helyedben hetente kétszer 20%-s cserét végeznék mindig.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#14650) havri1 válasza Silentfrog (#14647) üzenetére


havri1
félisten

Holnap cserélek 50% vizet, de azt meg a rák nem fogja csípni :-(

havri

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.