Hirdetés

2024. június 8., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-07-17 01:11:28

LOGOUT.hu

Egyre több bankkártya méretű, egy kártyás számítógép kapható a piacokon, tipikusan nem Intel platformon. A topic ezen számítógépek hardveréről, linuxos operációs rendszeréről, szól. A kis gépek zöme otthoni hardverfejlesztésre, barkácsolásra is alkalmas, így ehhez kapcsolódó elektronikai kérdések is témába vágnak.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61) azbest válasza Proci85 (#60) üzenetére


azbest
félisten

Neked kell tudni, hogy szükséged van-e rá :)

Az a20-as 1GB ramos, 4GB flash-es változatról van szó?

Viszonyításképpen az A20-OLinuXino -ból a 4GB flashes változat, ami szintén 1GB ramos, az nettó 65 euro. A lime változat 512MB rammal, flash nélkül nettó 33 euro, plusz szállítás. Azért ezeket hozom példának, mert azok hasonló képességűek és ugyanarra a soc-ra épülnek.

(#62) vjozsef válasza pozsoka (#22) üzenetére


vjozsef
senior tag

Igen, joval gyorsabb, plane hogy NAND van benne.

(#63) CharlieDrop válasza schferenc77 (#59) üzenetére


CharlieDrop
veterán

No, ez engem is érdekelne, megfejelve azzal, hogy BD-ROM-ot és hdd-t is tudjon kezelni egyszerre.
Jó, végül is HDD nem lényeg, és USB meg van ezeken, max külsőzök, vagy pd...
THX

[ Szerkesztve ]

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#64) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Sziasztok!

Bambano kolléga javaslata alapján keveredtem ebbe a topikba, meglehetősen újoncként. A következő problémát szeretném megoldani:

Adott egy kis 5 gépes helyi hálózat, egy kicsi "szerverrel" (lényegében egy épített Synology DSM, amely javarészt a userek közötti filemegosztást szolgálja ki, plusz néhány egyéb dolgot, ami most nem lényeges). Szeretnék betenni ebbe a rendszerbe még egy gépet, aminek mindösszesen egy feladata lenne: adatmentés. Nem kell neten keresztül a világ másik felére adatot menteni, tökéletes a helyi hálózatos megoldás is. (A telephelyen működő szinte betárcsázós net színvonalát hozó ADSL ezt amúgy is eléggé megnehezítené)

Olvastam, hogy Raspberry Pivel is csináltak már hasonlót, de Bambano kolléga rámutatott - jogosan -, hogy annak a csöppségnek van hátránya is (pl: sata hiánya).

Mint írtam a RB Pi topikban is, ezek a kütyük nekem újak, mert bár hallottam ilyenekről, eddig nem foglalkoztam velük. A kérdésem az lenne, hogy a fenti feladatra milyen kártyaPCt javasolnátok? Hogy őszinte legyen, egészen pontosan azt se tudom, ehhez hogyan is kéne hozzákezdenem. :B RP PInél láttam, hogy meg lehet venni a kártyát, ha akarok, hozzá dobozt, kell a külső táp, HDD, oprendszernek többek közt van raspbian és kb eddig jutottam. A Pi-s topikban egyből jöttek, hogy az FTP nem jó, rsync vagy BtSync jobb.

Részemről nyitott vagyok mindenre, de ha lehetek őszinte, akkor jobban preferálnék olyan megoldást, aminek esetleg nem kell km-es sorokat gépelnem a parancssorban, hanem akár valami minimalista grafikus felületen is megoldható. (Leszámítva néhány egyszerűbb dolgot, utoljára sok évvel ezelőtt a főiskolán "játszottam" hosszú órákat a debian linux parancssorával) :B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#65) tvamos válasza CactuS (#64) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem hallgass ra, mert tudja, mit beszel. (Ir.) Ha jol emlekszem olimex-es A20 alapu panelt javasolt. Ha nagyon fontos, hogy olcso legyen, az jomvalasztas lehet.
Jo alternativa lehet a TI-os Hawkboard, szerintem jobb a tamogatasa, de dragabb, es sokkal gyengebb a proci, szeriintem nezd meg azt is. Nekem is van egy, nemsokara ki akarom azt is probalni.
Nem elvetendo meggondolni, egy intel atomos integralt alaplap beszerzeset. Ha kesobb raid-et akarsz... na erted, mire gondolok! Az az 5-10 ezer sporolas a vason, nem biztos, hogy megeri neked.
A RasPi oktatasi celokra valo, nem egy stabil rendszer. En azon tanulgatom most az arm gnu/linux alapjait, arra jo, de amugy...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#66) moli.hu válasza CactuS (#64) üzenetére


moli.hu
őstag

"""ha lehetek őszinte, akkor jobban preferálnék olyan megoldást, aminek esetleg nem kell km-es sorokat gépelnem a parancssorban, hanem akár valami minimalista grafikus felületen is megoldható."""

nem tudom, ez mennyire fontos, de ha ennyire irtozol a parancssortol, hogy meg le is irod, akkor egyik kartyapc se javasolt neked. komolyan. Szerezz valami modern mini-itx-es x86-os alaplapot, es rakj ra windowst.

[ Szerkesztve ]

(#67) CactuS válasza moli.hu (#66) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Akkor inkább úgy fogalmaznék, hogy nem feltétlenül találok abban élvezetet, hogy parancssorban mókuljak, de ha kell és van útmutatás, akkor megoldom.

A gép amiről menteni kéne egy E350M1en fut, itthon van Asrock AM1B-ITX is, de úgy gondoltam, hogy egy ilyen feladathoz talán felesleges egy ilyen szintű hardver + még egy fizetős oprendszer. :B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#68) tvamos válasza CactuS (#67) üzenetére


tvamos
nagyúr

A legjobb egy Synology NAS. Ott nem kell parancssorbol operalni semmit.
(Amugy en sem elvezem, de ha csak ugy megy...)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#69) CactuS válasza tvamos (#68) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Az már pipa, jelenleg is az megy az E350-en. A feladatát tökéletesen ellátja, viszont szeretnék arról egy külső forrásra is menteni, ami fizikailag nem a NASban van és nem kapcsolódik egyik felhasználóhoz sem. (Az egyik W8-as gépen akár mehetne egy ftp szerver vagy egy btsync, de nyugodtabb lennék, ha egy külön kis hardveren futna a dolog, szépen, csendben.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#70) vjozsef válasza CactuS (#69) üzenetére


vjozsef
senior tag

Vegyel HP Microservert. Tud raid-et is, kicsi a fogyasztasa es joval erosebb es megbizhatobb mint egy raspi. 40-50 kozott mar kapsz hasznaltan 4gb rammal 250es hdd-vel...

(#71) tvamos válasza CactuS (#69) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem is ezt vedd: A20-OLinuXino-LIME.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#72) CactuS válasza tvamos (#71) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Köszi, én is ezzel szemeztem. Akkor egy: A20-OLinuXino-LIME + A20-ENC (ház) + ALUMINIUM-HEATSINK-20x20x6MM (borda, ha kell) + SY0612E (hálózati adapter) + egy SD kártya + HDD és kb kész is a rendszer, ugye? Amúgy ezeket a rendszereket le lehet úgy téglázni, mint pl a telefonokat?:B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#73) tvamos válasza CactuS (#72) üzenetére


tvamos
nagyúr

Inkabb Bambano tudna megmondani, hogy mi kell pontosan.
Szerintem, ez a board (nincs rajta NAND FLASH) az SD-rol bootol, nem lehet brickelni....

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#74) azbest válasza CactuS (#72) üzenetére


azbest
félisten

hozzá való sata kábel, ami a tápot is a boardról veszi. Szerintem a winyoval együtt már kevés lehet az az 1A-es táp

(#75) moli.hu válasza CactuS (#72) üzenetére


moli.hu
őstag

a raspit hozzaertes nelkul nem lehet teglazni, mert a firmware az sdkartya elso particiojan van.
ahogy jo nehany evvel ezelott olvastam, az allwinner chipek hiresen nem teglazhatoak, mert firmware nelkul is mukodik az usb-kezelesuk, igy ha van usb, at lehet irni a firmware-t kulso meghajtorol.

(#76) CactuS válasza azbest (#74) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Akkor a táp nem, sata kábel igen. Azt nem is figyeltem, hogy az a kábel speciális. :B tápegységből gondolom akkor megteheti egy régebbi laptop táp is, ugye?

Akkor még pár "gyors" kérdés, ha lehet: Gondolom céges számlát lehet kérni külföldről is, ugye? Csak mivel EU ezért 0 Áfás. Az áfát azt kinek és hogy fizetem meg? :B Esetleges meghibásodás esetén külföldre kell küldeni a kártyát? Vagy ezek nem igazán szoktak meghibásodni?

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#77) tvamos válasza CactuS (#76) üzenetére


tvamos
nagyúr

"5V input power supply"
Nem hiszem, hogy a laptop tap 5V-ot ad! Valami mas kell oda.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#78) vjozsef válasza azbest (#74) üzenetére


vjozsef
senior tag

nalam ssd-vel 2,4 amperes taprol megy, mert ssd is 1A-t kér.

(#79) azbest válasza CactuS (#76) üzenetére


azbest
félisten

Nem midnegy milyen tápot kötsz rá. Ha Nem megfelelőt használsz, akkor megtudod hogy mennyi füst hajtja a készüléket. Régebben egy webshopban láttam jó áron 5V 4A tápot: [link]. Persze lehet kevesebb is bőven elég, de az nem baj ha van benne tartalék.

[ Szerkesztve ]

(#80) CharlieDrop válasza CactuS (#76) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Ha külföldről rendelsz és van közösségi adószámod, akkor nekik nettó számlát kell kiállítaniuk. Az ÁFÁ-t neked kell bevallani itthon, de vissza is igényelheted.

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.