Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-07-17 01:11:28

LOGOUT.hu

Egyre több bankkártya méretű, egy kártyás számítógép kapható a piacokon, tipikusan nem Intel platformon. A topic ezen számítógépek hardveréről, linuxos operációs rendszeréről, szól. A kis gépek zöme otthoni hardverfejlesztésre, barkácsolásra is alkalmas, így ehhez kapcsolódó elektronikai kérdések is témába vágnak.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#751) Warter válasza zolikaDB (#746) üzenetére


Warter
őstag

Egy van ilyen csak szerintem, a Hummingboard.

(#752) azbest válasza Warter (#751) üzenetére


azbest
félisten

Naja, kb az teljesíti leginkább az igényeket. A CuboxTV változat esetleg még szerencsésebb, ha nem akar barkácsolni. Többféle változatban léteznek, az árak nettó 100 dolcsitól kezdődnek. Hdmi, esata, gigabit lan és hivatalos openelec támogatás.

Egy raspi2 szett úgy br 25 körül jön ki. A cuboxtv meg kb br 35-ből indul. Az utóbbinál a sata és a gigabit lan a plusz. Ha usb winyóval is elvan, akkor talán a raspi2-vel is elvan. Aztán kiderül, hogy mennyire boldogul egy ilyen kis eszközzel, hogy tényleg azt akarta-e vagy inkább egy használt régi core2-es noti lett volna jobb, ami mivel mégiscsak pécé talán jobban boldogulna.

[ Szerkesztve ]

(#753) Warter válasza azbest (#752) üzenetére


Warter
őstag

Egyetértünk, egy régebbi noti vagy valami mitx-es régebbi gép jó eséllyel jobb választás lehet.

(#754) zolikaDB válasza Warter (#753) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ezt mind értem, amit mondtok :) De egy kis kártya PC mégiscsak diszkréten megbújik a TV mögött, a lakás amúgyis kicsi, egy plusz laptopot pakolgatni nem akarok.
Csupán belemerültem valamelyest ebbe a témába, h nekem jó lenne-e valamire ez a kis cucc.
Akkor kérdezem úgy, h van-e olyan disztró/android/xbmc, ami képes adott hardveren a gpu-t dolgoztatni videózás alatt? És akkor elsődleges a szoftver, másodlagos a hardver.
Valamint, ha a vas nem sata-s, akkor létezik olyan ház/átalakító, ami sata-s ssd-t köt össze usb-vel? Gondolom, járható az út, mert az ssd kevesebb áramot vesz fel, mint egy hdd. (laikusként kérdezem)
A linkelt videón az úriember azt írja, h ubuntu + vlc mellett banana pi-n megy az 1080 és a hardveres gyorsítás. Látom, de nem tudom, miként? Létezne a disztró, vagy ő mókolt valamit.
Ahogy olvasgatom, MXplayer Android alatt elég szépen viszi a videókat.

suste: a Bpi akkor az a router-vonal?
Másik dolog: félreérthető voltam -> "Baar, streamelni, meg letolteni nem biztos, h ez jogos igeny, dehat na..." Azaz, nem jogos igény, ha csak letöltök, streamelek, hogy menjen 1080p-n minden videó. Ugye ez a képesség akkor kellene, ha a TV nem bírna lejátszani egy-két dolgot, amit meg akarok nézni.

(#755) Warter válasza zolikaDB (#754) üzenetére


Warter
őstag

Akkor RPi2+Openelec, a HDD-t meg berakod egy külső USB-s házba.

(#756) suste válasza zolikaDB (#754) üzenetére


suste
veterán

A Bpi-R1 -et nem ajánlom egyelőre, mert utolsó infóm az, hogy nem igazán hasít (főleg a hardveres képességeihez képest), és így elég drága is...
Routernél olyan kiskereskedelemben kapható normál routerekre gondoltam (Asus, Tplink, stb), amik képesek kiszolgálni egy otthoni rendszert. Összességében ez a legolcsóbb, legkisebb helyigényű megoldás, mert router amúgy is kell. Persze lejátszásra nem képesek, tehát csak letöltés és megosztás jöhet szóba. Itt ez a kompromisszum:).

A Bpi is képes hardveres gyorsításra, csak az a baj, hogy trükközni kell:

-Android alatt jól elboldogul az mxplayer (van rendves driver), de maga az android messze nem olyan stabil mint mondjuk az Archlinux, indokolatlanul magas loaddal üzemel (1,5-2,5).

-Archlinuxra is van olyan épített rendszer, amiben a KODI a VLC-t és az MXplayert hívja meg a forrástól függően, de mégsem tökéletes....
Az Archlinuxos SD kártyámon van telepítve 3-4 féle lejátszó, és valamelyik mindíg viszi az éppen megnézendő dolgokat (köztük a youtube-ot is).
AZ lényeges, hogy az OTG támogatást ki kell kapcsolni, és akkor normális terheléssel üzemel (0,1-1,5).

Sajna android alatt nem találtam eddig megoldást, hogy hogyan lehetne kikapcsolni az OTG-t, pedig ott is tuti ez okozza a magas load-ot. Ha valaki tudja, akkor ossza meg velem légyszi! Köszi!!!

(#757) azbest válasza suste (#756) üzenetére


azbest
félisten

otg kapcsán linuxon valami bananian-config-ot írnak, hogy azzal lehet ki/be kapcsolgatni.

https://github.com/Bananian/bananian/blob/master/tools/bananian-hardware

Úgy látom az valamilyen script.bin fájlt generál a beállított paraméterekkel. Szóval gyanítom, hogy ilyennek android alatt is lennie kell, hisz a board valószínűleg ugyanazokat a bináris firmware elemeket keresi, az hogy milyen oprendszert tölt be utána már ettől független. Szóval valószínűleg azt a fájlt kell cserélni az android rendszer alatt is.

(#758) gábor-ka


gábor-ka
tag

Az ODROID xu3 drága mulatság, médiacenternek elég nagy luxus lenne. a C1 egy fokkal jobb választás, csak az ODROID-oknál valahogy mindig gond van a hardveres gyorsítással, meg így gyakorlatilag van még hová fejlődniük linux terén. a legérdemesebb talán vagy a C1, vagy az Orange Pi lenne, azoknak van a legjobb ár/érték arányuk.

(#759) zolikaDB válasza gábor-ka (#758) üzenetére


zolikaDB
veterán

Miért, a kettő közül az Orange képes hardveresen gyorsítani Linux/bármi alatt?

Egy kérdés: tkp mi is az a HDMI CEC? Olvastam egy Raspberryi Pi 2 tesztnél, h tudja ezt a funkciót, tehát a TV távirányítójával lehet lépegetni az oprendszerben... Van arról infó, h Orange/Banana/Odroid vonalon mi a helyzet ezzel? Azok tudják?

[ Szerkesztve ]

(#760) zolikaDB válasza zolikaDB (#759) üzenetére


zolikaDB
veterán

Illetve, Rpi 2 WIFI-n keresztül (kodival pl) képes élvezhetően, akadás nélkül 1080-at streamelni?

(#761) gábor-ka válasza zolikaDB (#759) üzenetére


gábor-ka
tag

Szerintem gyorsítania kell. Ha nálam az A10 alapú Rikomagic TV stick Cubian rendszerrel gyorsított, akkor annak is kell, főleg hogy "rokon" a két gépben lévő SoC. De mondjuk minden szoftver kérdése, nekem is csak a cubieboard 1-re tervezett rendszerrel ment ez.

(#762) tvamos


tvamos
nagyúr

Ezt lattatok mar? Onion Omega

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#763) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Hamarosan elérhető lesz a Remix mini, 1GB RAM-mal 30$, 2GB-al 40$...
Ez már azért érdekes kis cucc lesz...
"The Remix Mini-PC is powered by a 1.2GHz quad core Cortex A53 64-bit solution made by Allwinner, it features either 8GB or 16GB eMMC storage space, 1 or 2 GB of RAM, SD Card, two USB ports, and one Ethernet port. It's also capable of Bluetooth and Wi-Fi connectivity. Normally, you would think that a 1.2GHz processor would not be enough for such a mini-PC, but this is running an operating system based on Android Lollipop, so it doesn't have big requirements."

(#764) azbest válasza zolikaDB (#763) üzenetére


azbest
félisten

Alapvetően nem hangzik rosszul...
de erre még rájön 20 usd shipping.
És ez még a kickstarter kampány, bármilyen jól hangzik, előbb legyen kézzel fogható sorozatgyártásban :)

Szóval 18 - 22 ezer huf lesz ennek az ára áfával.

(#765) zolikaDB válasza azbest (#764) üzenetére


zolikaDB
veterán

A 4 magos atom alapu win-es mini pc-k tobbnyire dragabbak es tobbnyire kazán mind, ha pöfög a youtube 1080p-vel, ahogy olvasgatom - ha csak az azonos felhasznalasi kort nezzuk.

(#766) azbest válasza zolikaDB (#765) üzenetére


azbest
félisten

35 dolcsi körül már van 4 magos amlogic s805 1GB ram, 8GB rom. Igaz az stick (tronsmart mk808b plus) és nincs lan rajta csak wifi. Nem próbáltam, de kedves kis jószágnak tűnik.
Az odroic c1 is arra épül, az is 35 dolcsi volt (csak a board, + ház, táp, sdkártya vagy emmc kell hozzá), de jövő hónap közepére ígérnek egy update-elt verziót, valamivel drágábban. Azon lan is van.

Amit linkeltél, abban nekem a launcher tűnik érdekesnek. Gondolom nem nyúltak bele nagyon az androidba, hogy tényleg párhuzamosan fussanak az appok, hanem valami trükkös kis launcherrel szimulálják. Pl szerintem a nem előtérben lévő ablak tartalma valószínűleg nem változik, csak megjegyzi az utolsó képet.

A remix mini valószínűleg Allwinner A64 soc-ra épül. Ilyen boxot nem látok a kínai webshopban, csak A80-ast (de az A7 magos). Esetleg H64 is lehet, az is A53-as magokból van, de az meg lehet set-top-boxhoz való inkább.

[ Szerkesztve ]

(#767) gábor-ka válasza zolikaDB (#765) üzenetére


gábor-ka
tag

Az a baj, hogy lehet hogy a hardver és az ár szép és jó. Viszont a szoftver elég sok esetben nem kiforrott. Itt van például ez az ODROID XU3-as, és hiába van benne nyolcmagos Exynos, meg 2 giga ram, ha a szoftver egyszerűen nem használja ezeket ki rendesen.
Ebben az Ubuntu 15.04-esben is ha mozgatom az ablakokat, akkor szaggatnak. A kijelölés szintén szaggat. a WebGL most ráadásul meg is állt, mert az új chromium el lett rontva.
Szóval nem minden az aminek látszik kívülről.

(#768) azbest válasza gábor-ka (#767) üzenetére


azbest
félisten

Ez sajnos kb minden arm boardra jellemző. A raspberry is fb-turbo-val megy, a rendes X szerverre nincs a gpu-t kihasználó hardveres gyorsítás megvalósítva. Azért is várnak sokan megváltást a wayland és hasonló megoldások terjedésétől, mert akkor talán az opengl támogatás elég ahhoz, hogy a grafikus felület is kihasználja a vasat. Legalábbis, ha jól értem a dolgokat.

(#769) zolikaDB válasza azbest (#768) üzenetére


zolikaDB
veterán

De ettol eltekintve egy Banana Pro Androiddal tartalomfogyasztasra, mediaszervernek meg jo?!

(#770) azbest válasza zolikaDB (#769) üzenetére


azbest
félisten

Androidon lehetnek zárt driverek is, mert tabletekben / tv boxokban is használnak ilyen soc-okat.
Banana pro-t nem próbáltam. Az ereje sok mindenhez meglehet, érdemes utánakeresni, hogy mások mit tapasztaltak vele.

(#771) suste válasza zolikaDB (#769) üzenetére


suste
veterán

nekem sima bpi van:
-androiddal megy a webböngészés (persze a flash az felejtős), skype, youtube, kodi (részletes tesztet nem csináltam, de amiket próbáltam azok mentek szépen), játékok, légegérrel jól vezérelhető tv-nél is
-archlinux-szal megy a webböngészés, office, youtube, mediatartalmakhoz van fent 3 féle lejátszó és eddig mindig volt olyan ami lejátszotta amit éppen kellett:), vnc-vel is jól vezérelhető, vagy egy rádiós egér/billenytű -vel is
-openwrt-vel médiaszervernek tökéletes (samba+ftp+dlna+transmission, meg egyéb USB-s dolgok amiket rápakolsz), webes felületen bárhonnan elérheted (WAN/LAN felöl is), stb

androidnál volt már 1-2 váratlan reboot, de az arch és az openwrt az atomstabil

(#772) gábor-ka


gábor-ka
tag

Gyerekek, nektek bármilyen ARM alapú gépen, linux alatt sikerült a VLC lejátszót videók lejátszására is bírni? Nekem se az A10-es stick, se az ODROID XU3 nem játszik le semmilyen videót a VLC-ben, de a zenéket jól viszi.
Éppen ezért nézek minden videót SMplayerben...

(#773) azbest válasza gábor-ka (#772) üzenetére


azbest
félisten

Működhet a vlc, de a videók lejátszásához a gpu segítsége sem árt, ez pedig nem fog működni addig, amíg valaki az adott fajta gpu-hoz támogató video dekóder és video out plugint nem ír. Szóval maximum proci erőből próbálhat videót játszani, az meg döcögős lehet.

Ha az SMplayerrel jól megy, akkor lehet elég erős a proci is a lejátszáshoz, vagy ahhoz megoldották az adott hardver támogatását.

(#774) suste válasza gábor-ka (#772) üzenetére


suste
veterán

szerintem nekem simán megy:)
sambaról egy x264/SD

youtube HD:

alul a tálcán látható a terhelés....úgy gondolom, hogy nem prociból mentek:)

(#775) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

30k-ig a RasPi2-n kívül milyen lehetőségeim vannak minipc ügyben?
Nem lene rossz mondjuk egy gbit lan meg sata, normálisan támogatott gpu 2/4 magos cpu, minél több ram, illetve froid és linux támogatás.

Az ODROID-XU4-et néztem eddig ami többnyire megfelelne. Ilyet lehet szerezni magyarhonban?
Köszi!

Üdv. core2

(#776) zolikaDB válasza Neil Watts (#775) üzenetére


zolikaDB
veterán

A Banana Pro nem rossz, de a GPU támogatás inkább Android alatt OK.

(#777) Neil Watts válasza zolikaDB (#776) üzenetére


Neil Watts
veterán

és ez? nagyon szimpatikusnak tűnik :D

Üdv. core2

(#778) zolikaDB válasza Neil Watts (#777) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem rossz, de a banan 4 magos, es ha jol emlekszem ez csak ketto. Ahol nem megy a hardveres gyorsitas, ott jol johet szerintem a +2 mag.

(#779) azbest


azbest
félisten

Nocsak, nem is láttam, hogy már elérhetőek részletek az odroid c1+ -ról. A c1-et váltja és némileg változott a board felépítése. A fórumban úgy olvastam, hogy jövő héttől lesz elérhető.

A soc maradt az amlogic s805, 1GB ram, giga ethernet.

A leglátványosabb változás, hogy normál méretű hdmi csatlakozót kapott. A dc bemenet, hdmi és usb otg sorrendje felcserélődött, de több más csatlakozó is kicsit odébb került. Ja és alapból adnak hozzá hűtőbordát, ezzel 38 dolcsi közelébe is emelkedik az ár. Gondolom a hdmi körüli problémák javítása volt az egyik legkomolyabb oka az újratervezésnek.

[ Szerkesztve ]

(#780) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok,
van itt valaki aki a suste féle openwrt-t használja banana pi-n? :)

köszi

(#781) suste válasza smallmer (#780) üzenetére


suste
veterán

(#782) Neil Watts válasza zolikaDB (#778) üzenetére


Neil Watts
veterán

A BPI 2 magos, a Pro is a hivatalos spec alapján, egyedül az XU4 nerm az, de azt meg csak külföldről lehet rendelni, vagy ideér vagy nem. +áfa ugye... :D

Üdv. core2

(#783) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Banana PI-hez (ha rá van kötve egy satás hdd) milyern töltőt ajánlotok?
Köszi!

Üdv. core2

(#784) suste válasza Neil Watts (#783) üzenetére


suste
veterán

én szettben rendeltem (nagyon jó áron adták/adják), bpi+ház+kerámialap+satakábel+töltő=54$ -> most 49$ :), ebből a töltő a maximális 2A-es (10W),

[ Szerkesztve ]

(#785) zolikaDB válasza Neil Watts (#782) üzenetére


zolikaDB
veterán

Bocsanat, mindig keverem:
- Banana Pro 2 magos
- Orange Pi Plus 4 magos

(#786) Neil Watts válasza zolikaDB (#785) üzenetére


Neil Watts
veterán

olyat itthon nem is találtam :D
Házat hozzá meg aztán főleg nem :D

Üdv. core2

(#787) Neil Watts


Neil Watts
veterán

A Banana Pi BPi-M1+ támogatja a HDMI CEC-t, vagy van valami megoldás arra, hogy távolról akár távirányítóval vezérelni tudjam? Androidhoz nem lenne rossz majd...

Üdv. core2

(#788) azbest


azbest
félisten

Megjelent hivatalosan is az Odroid C1+

The C1+ is the latest revision of the original C1.
It replaced the original C1 in July 2015. Compared to the C1 it has :

- Standard Type-A HDMI connector
- An included heat sink on board
- An I2S bus to support HiFi audio add-on boards
- CEC function that doesn't require the RTC backup battery
- A power path from USB OTG port as well as DC barrel connector
- Improved SD-card compatibility

Because of the above changes, the original cases and heat sinks are not compatible.

Nocsak, a bemutató videó szerint az usb otg microUsb-n keresztül is tápoható. És eléggé úgy néz ki, mintha a raspi2/b+ méreteihez igazították volna a microusb és hdmi elhelyezését. Talán jó hozzá annak a háza is, de ez nincs megerősítve még.

[ Szerkesztve ]

(#789) Drótszamár válasza azbest (#788) üzenetére


Drótszamár
őstag

Hurrá! Ez már nem csak azon a kis nyomorult fütyikén, hanem a micro usb-n is kaphat tápot. :C

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#790) gábor-ka válasza Neil Watts (#775) üzenetére


gábor-ka
tag

XU4-et lehet szerezni egész egyszerűen, de nem belföldön. Bármilyen ODROID-ról van szó, azt külföldről kell megrendelned. A hozzánk legközelebbi disztribútor, ami ODROID-okat árul, az a német Pollin Electronic. Viszont így az árak is emelkednek, akár a duplájára is megnőhet a végösszeg. De persze meg lehet rendelni közvetlen a Hardkerneltől, Dél-koreából, csak hát úgy később jön meg, és ha van valami gond vele, akkor aztán hónapokon keresztül tartó hercehurca lesz a vége. Nekem még a Pollin-nál is egy hónapig tartott mire a végére értünk az eszköz cseréjének...

(#791) azbest válasza gábor-ka (#790) üzenetére


azbest
félisten

Ha jól emlékszem a hardkernel eleve csak 3 hónap garit vállal rá. Az eu viszonteladóra meg jogi okokból lehet, hogy több vonatkozik (1-2 év).

(#792) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Erre esetleg tudtok valamit? :)

Köszi!

Üdv. core2

(#793) suste válasza Neil Watts (#792) üzenetére


suste
veterán

Androidhoz en olcso kinai legegeret hasznaltam, eleg kenyelmes, de ugye +1 eszkoz.

(#794) gábor-ka


gábor-ka
tag

Ezt az XU3-ast is az összes ismerős, családtag csodálgatja, hogy hogyan tudtak ezek a koreaiak egy nyolcmagos gépet ilyen picire megcsinálni. Parasztvakításnak marha jó dolog, hogy a gépet simán zsebre lehet vágni, mert olyan pici :DDD
Az egyedüli dolog ami NÁLAM a féket nyomja, az a memóriakártya. XU3/XU4 géphez NE használjatok class 10-es kártyát, ha nem akarjátok tépni a hajatokat. Szerezzetek be hozzá akkor inkább egy UHS-1-est, vagy UHS-2-est, mert a class 10-es egyszerűen kevés neki. Vagy eMMC modul lehet még a nyerő megoldás.

(#795) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Na, kinéztem közben a végleges összeállítást, ha minden igaz ez fog érkezni amint megrendelem:

Banana Pi BPi-M1+, doboz, hűtőborda, 5V 2,1A táp, 16GB cl10 SD
Már csak az a kérdésem, hogy ez az M1+ ez most a sima banán vagy a Pro?

Köszi!

U.i.: Jahogy a simának egy javított változata, aha :)

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#796) zolikaDB válasza Neil Watts (#795) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ha megjon, par szoban ird meg, h mire s hogy hasznalod (kiegeszitok, software-es resz stb)
:R

(#797) suste válasza Neil Watts (#795) üzenetére


suste
veterán

Lehet tudni mennyibe fajt?
Az Sd az csak class10, vagy uhs-I is?
A nemreg ideirtak az a bananra is vonatkoznak, foleg ha androidot is hasznalni akarsz!
A sima class10-zel nagy az esely az instabilitasra....

(#798) gábor-ka


gábor-ka
tag

Gyerekek, nincs valami ötletetek, hogy az A10-es sticken az ASIX AX88179 átalakító miért nem megy? A drivert leszedtem rendesen a weboldalukról is, "compileltem" is, mindent szépen megcsináltam, nem megy. Aztán próbáltam a PPA-ból feltenni, fel is rakta, nem megy. "depmod -a" paranccsal "véglegesítettem" is a dolgokat, még mindig nem megy.
Rikomagic MK802II, Cubian X1 (Debian Wheezy)
Annyira mondjuk nem fontos, csak ez a wifi nem a legstabilabb a világon.

(#799) GoZoL


GoZoL
senior tag

Sziasztok!

Visszaolvastam és láttam beszéltetek a vékonykliensről. Én egy raspberry pi2-vel próbálkoztam a thinproject rommal. Működött és tudtam csatlakozni windows server alá, egy probléma volt, hogy a hdmi vga átalakítóval nem ment a FHD felbontás. Alternatív eszközt és oprendszert tudtok ajánlani? Csak RDP-n keresztül szeretnék belépni terminal serverre. Dell Wyse T10-et használunk de nagyon felment az ára, (70-80e Ft nettó) így más alternatívákat keresek. Köszi!

(#800) Neil Watts


Neil Watts
veterán

(Még nem rendeltem meg a cuccot, amíg ez nem tisztázódik addig lehet jobb is...)

A bpi-m1+ támogatja a hdmi-cec-t? :)

Köszi!

Üdv. core2

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.