Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-07-17 01:11:28

LOGOUT.hu

Egyre több bankkártya méretű, egy kártyás számítógép kapható a piacokon, tipikusan nem Intel platformon. A topic ezen számítógépek hardveréről, linuxos operációs rendszeréről, szól. A kis gépek zöme otthoni hardverfejlesztésre, barkácsolásra is alkalmas, így ehhez kapcsolódó elektronikai kérdések is témába vágnak.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Az egyes kártyák Linux kiadásai mennyire átjárhatóak? Gondolok itt arra, hogy az Olimex is csinált prebuilt imageeket (debian, linaro, ubuntu), van a Cubieboardnak is (Cubian, Cubieez), vagy a Raspbian. Ezek esetleg kártyáktól függetlenül használhatóak? Vagy igazából mindegyik a sajátjához való és gyakorlatilag nagy különbségek nincsenek köztük?

Már pont eldöntöttem, hogy lemondok a Kabini-s platformról, mert fölösleges ilyen feladatokra egy akkora gép (mondjuk árban kb ki lehet hozni egy 5150es gépet belőle), de aztán számolgattam, hogyha veszek tartót, kábelt, stb, plusz vám, szállítás, áfa, akkor kb árában vagyok szinte az itthon is kapható Cubieboardokkal. (Ha a cubietruckot nézzük és a NANDos változatokat, akkor szintén nem egy ház ára a különbség). Ha picit hozzádobok, akkor Cubietruck és akkor a tartóba már szépen belefér a HDD is, kompakt kis cuccként. :B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#102) bambano válasza CactuS (#101) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem túl reprezentatív tesztem alapján semennyire.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#103) azbest válasza CactuS (#101) üzenetére


azbest
félisten

Múltkor olvastam valahol, hogy az allwinner cuccok közt relative egyszerű átvinni rednszereket. Van valami konfig fájl amit talán újra kell generáltatni. A konkrét fórumban épp arról beszélgettek, hogy a cubieboard 2 masinák egy része bizonyos memória órajeleken már instabillá vált egy idő után. Erre írta valamelyik, hogy az olimex-es kernellel az is stabil lett.

Á, azt hiszem itt olvastam [link]

"13. Re: OlinuXino LIME vs BBB ?
Level 15
agrahambell Dec 19, 2013 8:00 PM (in response to agrahambell)

So after getting an A20-OlinuXino-MICRO, I borrowed it's 3.4.x kernel and the CB2 seems to be stable with that.

Allwinner kernels at least up to the 3.4.67 series from sunxi.org don't use devicetree, instead using a script.fex that's plaintext and very much resembles the old ini format. You compile the file to script.bin and u-boot loads it for the kernel to use. This not only makes it easy to copy one for a different board, but at least in my opinion makes it much easier to change.

Moral of the story yet again is to ditch what comes with the boards and get something that works.. Unless it's an Olimex board - their stuff seems to work just fine!"

Csiripeltek a fórumokon olyan a20-as lime boardról is, amire 1GB ram és gigabit lan kerül. Mondjuk a mini változat most is 1GB-os. A som kártyás változatból most is van gigabites [link]

[ Szerkesztve ]

(#104) vjozsef válasza CactuS (#101) üzenetére


vjozsef
senior tag

Nekem Cubieboard2 van, tokeletes a felhomnek. Beepitettem egy IP67es muanyag nagymeretu dobozba.

(#105) CactuS válasza bambano (#102) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Így visszaolvasva azt hiszem "kicsit" rosszul írtam le a amit szerettem volna. Szóval, olyan tekintetben mindegy, hogy Cubieboard/Olimex/BananaPi/etc, hogy valamilyen linux verzió (debian/ubuntu) lesz rá, így az alap dolgok (rsync/ftp/...) mind telepíthetőek és menni fog, ugye? Tehát hardverilag ~ azonosak, így nem tudok túl sokat veszíteni azzal, ha X helyett Y termékét veszem.

Ha így van, akkor lehet jobban preferálom a hazai beszerzést (nem igazán szeretem a postát/futárszolgálatot, plusz magyarországi jótállás), és lehet egy cubie lesz a befutó (jobb híján, amit nem is értek, hogy idehaza miért van ilyen kevés beszerzési forrás).

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#106) bambano válasza CactuS (#105) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

pont hardverileg nem egyformák, ezért a boot környékén lehetnek problémák. viszont magasabb szintű dolgokban már eléggé egyformák, tehát például egy c-ből arm-hf-re fordított egyszerűbb program, mint egy torrent vagy rsync, az simán futni fog. ennél bonyolultabbaknál meg max. az a probléma, hogy milyen hardveres gyorsító van a videón.

azért van ilyen kevés beszerzési forrás, mert rétegigény, és mióta simán lehet eu-ból rendelni, nem éri meg.

szerk: pont ez a unix lényege, hogy a hardver különbözőségeit nagyjából teljesen elrejti a kernel, az applikációs programok szintjén meg egyforma az egész kóceráj arm-tól kezdve x86-on keresztül ibm power-ig.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#107) vjozsef válasza CactuS (#105) üzenetére


vjozsef
senior tag

Szerintem az ilyen combos rendszereket mint pl ubuntu es tsai felejtsd el, sokkal gyorsabban fut pl archlinux.

(#108) CactuS válasza bambano (#106) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Megint nem fogalmaztam jól (elnézést, de mostanában kicsit alváshiányos is vagyok, plusz nem is jutott eszembe, hogy így lenne jó). Lényeg a lényeg,te jól megfogalmaztad a válaszodat, arra, amit én szerettem volna kérdezni. :B

Ilyen árfolyam mellett annyira nem jó az eurós ár. A20-OLinuXino-LIME-4GB + keret + kábel + plexi + borda 54.50 EUR + (11.81 EUR szállítás) ~ 27.000 Ft Áfával. Itthon most 23.300 Ft a Cb2 + simple case (bár sajnos ez nem olyan dupla, mint a cubietruck dupla része, hogy a HDD is beleférjen) Mondjuk a így nézem, akkor a CB2höz képest + 10k a Cubietruck.

vjozsef: Nem ragaszkodom egyikhez sem, amennyit értek ezekből az én céljaimnak pl: Cubian tökéletesen megfelel. (Anno úgyis Debianon okosított Hadarics Tanár Úr :) )

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#109) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

A kártyaPCkhez kapható akkuk kvázi szünetmentes tápegységként is tudnak funkcionálni? Vagy ez inkább egy vagy-vagy dolog? Tehát vagy akksiról megy, vagy a dugasztápról?

Ahova kerül majd a kütyü ott már van egy szünetmentes tápegység (egy egyszerű FSP Nano 600), így, ha a fenti gondolatmenetem hülyeség, akkor maximum kis pakolászás/dugdosás árán rá tudom dugni arra is.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#110) azbest válasza CactuS (#109) üzenetére


azbest
félisten

Persze, hogy szünetmentes. Úgy van csak értelme. Ha kap áramot, akkor a beépített töltőelektronika feltölti. Ha elmegy a betáp, akkor az akkuról megy tovább. A dokumentáció szerint erősebb táp is kell, ha akkut is tölt a board.

Úgy olvastam, hogy a Lime boardok elmennek vagy 30 órát is 6600mAh akkuval. Szóval ha nem túl zordak a körülmények, és előnyös ha nem áll le a készülék, akkor érdemes lehet valamelyik akkut is használni hozzá.
Mondjuk adatvesztés vagy fájlrendszer sérülés is elkerülhető ezzel áramszünet esetén. A 6 euros 1400mAh is elviheti pár órát. Mondjuk, ha nagyobb fogyasztású dolgok is vannak rákötve, például winyó, akkor oda már kevés lehet.

(#111) Proci85 válasza azbest (#110) üzenetére


Proci85
senior tag

Tudtok mutatni ehhet töltő elektronikát?

(#112) azbest válasza Proci85 (#111) üzenetére


azbest
félisten

Az OLinuXino boardokon ahogy nézem amelyik fogad akkut, az tölteni is tudja. Azt hiszem a cubie is ilyen. De ahogy látom külön is csak pár száz forintos tétel [link].

(#113) CactuS válasza azbest (#110) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Köszi. Végül Cubietruck lett belőle. CB2 ilyen árfolyamon olcsóbb itthon, mint kintről az olimex + postaköltség. Viszont ahogy nézegettem egyre jobban csorgott a nyálam a CB3-ra, így arra esett a választás. Mondjuk így belegondolva ez így már egy kezdő x86os config ára, de most már tényleg kíváncsi vagyok, hogy mit lehet kihozni egy ilyenből. :)

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#114) CharlieDrop válasza CharlieDrop (#63) üzenetére


CharlieDrop
veterán

No, erre annyira nem jött válasz, de másik topikban kicsit másképpen is kérdeztem.

Szóval keresek olyan kis kártyagépet, amivel lecserélhetek egy AMD x250-et.
Jelenleg 2GB RAM van benne, tehát nem erőgép. Amit tudnia kellene:
-Internetezés: Facebook, Facebook játékok, index.hu, ilyesmik látogatása
-pár alapjáték(bár az minden linuxban és droidban van)
-überalles lenne, ha tudna windows-t(ez nem kikötés, de nem tudom van-e ilyen).
-tudjak HDD-t, vagy SSD-t kötni rá.
-WiFi képes legyen.

Köszi,
Charlie

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#115) bambano válasza CharlieDrop (#114) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezek a kártyagépek nem x86-osak, így windows nem lesz rájuk.
ezekre úgy érdemes gondolni, mint egy kitokozott telefonra. nem pc-s proci kategória teljesítményben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#116) CharlieDrop válasza bambano (#115) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Oké, akkor a kártyapc témakörbe nem férnek bele a picoitx lapok?

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#117) tvamos válasza CharlieDrop (#116) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azz hiszem, te valami integralt processzoros alaplapra gondolsz. Szerintem nezz inkabb megoldast a HTPC-s topicban.
A totyik letrehozoja meg inkabb az arm-os kartya pc-kre.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#118) CharlieDrop válasza tvamos (#117) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Tök jó, hogy a windows ekkora nyomott hagyott benned is.
Tudom, hogy ez nem erről szól, gondoltam hátha van olyan, aki így is tud ajánlani.

Igazából nem tudom, hogy az első hsz-ben szereplő két gép melyik alkalmas jobban netezésre :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#119) azbest válasza CharlieDrop (#118) üzenetére


azbest
félisten

Az armos megoldások androidos rendszerrel egész jól használhatóak netre. Gondolj arra, ahogyan mondjuk egy androidos telefonon működik, pont olyan ez is csak egérrel és billentyűkkel.

Mondjuk, ha az android szimpatikus, akkor érdemes megnézni, hogy a mostanában népszerű android stick vagy minipc megoldások közt van-e ami tetszene. Azért, mert azokból lehet erősebbeket is kapni már hasonló áron, mint a kártyapécé felépítésűekből.

Linuxos rendszerrel viszont nem biztos hogy túl gördülékeny grafikus felülettel használva. Nem véletlen, hogy az xbmc is önálló felülettel megy és nem a normál desktop felületen.

Szerk: nem használok facebook játékokat. Ha a böngészőben desktop vagy mobil nézetben elérhetőek, akkor talán. Ha flash alapúak, akkor lehet olyan android amin mennek, de linux szinte biztos hogy nem.

[ Szerkesztve ]

(#120) CharlieDrop válasza azbest (#119) üzenetére


CharlieDrop
veterán

jah, igen, droiddal mennek a Facebookos játékok böngészőből? Max appként...

Lehet bambanőnek igaza bolt, rossz helyen keresgélek

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#121) tvamos válasza CharlieDrop (#120) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha "rendes" cuccot akarsz, htpc. Ha eleg annyi, amit egy telefon tud, jo egy stick, vagy egy arm-os kartyapc. Pl. a farmerama megy droidon.... de touchscreenen nem egy nagy elmeny, es elegge lassu is.

Jut is eszembe... Valahol lattam Windows RT-t arm-os kartyapc-n... nem tudom, az mennyire jo... es most nincs idom utana keresgelni.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#122) CharlieDrop válasza tvamos (#121) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Kösz, megnézem :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#123) footy


footy
addikt

Sziasztok,

Az egyik baratom le akarja cserelni az asztali gepet. A felhasznalas csak bongeszes es flash jatekok. Ajanlottam neki az Odroid-ot, van tapasztalat ilyen jellegu felhasznalassal? A bongeszes gondolom nem okoz gondot, de a flash jatekokban nem vagyok biztos. Androiddal vagy Xubuntuval jobbak az eselyek?

koszi

(#124) lord.lakli válasza footy (#123) üzenetére


lord.lakli
őstag

Hivatalosan már andoridon sincs flash, így felejtős, ha androidot szeretne.

(#125) footy válasza lord.lakli (#124) üzenetére


footy
addikt

Inkabb Xubuntut szeretne.

(#126) moli.hu válasza footy (#123) üzenetére


moli.hu
őstag

a bongeszes gondot okoz ezeknek a gepeknek. igen, az egyszeru bongeszes is. ma mar minden weboldal hemzseg a javascripttol, amit a kliensnek kell feldolgoznia. ezek mobiltelefon-processzorok. maximum olyan weboldalakat kepesek feldolgozni (idoben), amik mukodnek egy lynx alatt vagy az oldalak mobiltelefonra szant egyszerusitett valtozatai. es akkor meg egy mobiltelefon nem csinal valodi multitaskingot, amit egy linuxnak kellene.. tehat ezek meg annyit se birnak. szoval tl;dr ne tedd.

[ Szerkesztve ]

(#127) tvamos válasza moli.hu (#126) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ennyire nem rossz a helyzet, ezek a 4 magos ARM-ok egesz jol megjelenitik a weblapokat.
A Flash azonban tenyleg nem hasit...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#128) lord.lakli válasza moli.hu (#126) üzenetére


lord.lakli
őstag

Manapság már nem annyira gond js futtatás mobil telefonokon. Androidon chrome-ot használok, még ha erőforrás igényes is, de js-től hemzsegő oldalakat is simán megjeleníti.

(#129) bambano válasza footy (#123) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem ugyanannyi az esély androiddal is, mint xubuntuval. mindkét esetben pontosan nulla.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#130) tvamos válasza bambano (#129) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hat... ha nyomtatni nem is tudok, de a virtualis kapalas megy a gyereknek Lubuntu alatt, gondolom a tobbi flash is megy.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#131) azbest válasza tvamos (#130) üzenetére


azbest
félisten

Talán a nyilt forrású flash klón csomaggal. De arm-ra nem hinném hogy lenne linuxos flash. Androidra még talán 11-es flashből régebbi változat feltelepíthető, csak nem biztos hogy működik.

[ Szerkesztve ]

(#132) moli.hu válasza azbest (#131) üzenetére


moli.hu
őstag

ha a gnash-re gondolsz, az meg nem eleg jo, en a nagyinak azt raktam fel, hogy minel kevesebb biztonsagi res legyen a gepen (mert o mindenre klikkel), de nem vitte a farmolos baromsagot, amivel elcseszi a hatralevo nyugdijas eveit, ezert fel kellett rakni az adobe-t, majd kesobb a gepbovites utan a pepperflash-t kapta meg.

[ Szerkesztve ]

(#133) tvamos válasza azbest (#131) üzenetére


tvamos
nagyúr

Androidon (4.4.2 kit-kat) nalam megy a Flash, persze mokolni kell, meg nem play-es programot installalni... de azert megy.
Eddig nem volt TV kotve a RasPi-ra, de most ez a flash erdekel. Lehet, hogy kiprobalom, ha lesz ra idom.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#134) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Bár nem Odroid és Olinuxino, de hátha tud valaki segíteni Cubietruck gonddal kapcsolatban (talán inkább ide való, mint a logoutba :F): [link]

Pontosítok, mások is találkoztak ezzel, de válasz nem jött rá: [link]

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#135) azbest válasza CactuS (#134) üzenetére


azbest
félisten

Naív kérdés: úgy látom a nand-on (integrált flash) lévő rendszer újrahúzása után bootol megint. Ez azt jelzi, hogy az sd-ről indítva is valamit piszkál a nand-on.

Nem lehet, hogy az sd kártyára a nand változat képét töltötted fel és ezért írkál arra? Nem ismerem pontosan ott hogy vannak a rendszerek, de ez volt az első tippem.

(#136) CactuS válasza azbest (#135) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Cubian-ból innen töltöttem le. A cím alapján SD kártyás verzió. NANDra a leírás alapján külön lehetne telepíteni.

Ami furcsa, hogy mindkét Cubiannal ezt csinálja, illetve a Cubieez-nál is.

NANDot haza lehet vágni valahogy flasheléssel? Lehet hagynom kéne azt a kettőt és egy Lubuntu-t kéne a NANDra tenni.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#137) azbest válasza CactuS (#136) üzenetére


azbest
félisten

olyasmit írnak, hogy a u-boot-ot lehet cserélni kell a nand-on az sd kártyáról boothoz [link]

Esetleg a chip reviziója miatt van kavar, amit a readme ír? [link]

(#138) CactuS válasza azbest (#137) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Közben a a másik topikban kaptam egy kis segítséget. Mindent lehúzva, kivéve LAN életre kelt a Cubian és PUTTY-val már megy is a buli. Akkor már csak fel kell idéznem pár rég eltemetett/elfeledett parancssoros dolgot. :B

Köszönöm a helpet itt is.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#139) Proci85


Proci85
senior tag

Sziasztok

Van valakinek tapasztalata a Banana Pi-vel kapcsolatban? A specifikáció elég jól hangzik és az ára is barátságos (14k).

(#140) vjozsef válasza Proci85 (#139) üzenetére


vjozsef
senior tag

En is szemeztem vele.

(#141) tvamos válasza vjozsef (#140) üzenetére


tvamos
nagyúr

Milyen kartya pc-t vegyek?
Olyat szeretnek, ami 8x8, vagy inkabb 4x8 cm-es, jo lenne, ha direktbe menne lipo aksirol, esetleg toltene is.
Nem ragaszkodom a broadcom csiphez...
Tudtok valami faja olcsot?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#142) azbest


azbest
félisten

Az olimexél az ősszel jönnek a 8 magos A31-es fejlesztőkitek 97 euroért [link]
Kíváncsi leszek, hogy ezekből kihoznak -e egyszerűbb boardokat is, mert ez a két részből összerakós cucc a drágább megoldásaik közé tartozik.

(#143) lord.lakli válasza azbest (#142) üzenetére


lord.lakli
őstag

Nem jó a link.

(#144) azbest válasza lord.lakli (#143) üzenetére


azbest
félisten

bocs, a post szöveges címét sikerült bemásolnom :)
szóval helyesen a31-es modul: [link]

[ Szerkesztve ]

(#145) bambano válasza lord.lakli (#143) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

[link]

szerk: 4 magos, nem 8. a gpu 8 magos.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#146) azbest válasza tvamos (#141) üzenetére


azbest
félisten

Az allwinnereken szokott lenni lipo akku csatlakozó.
A20-OLinuXino-LIME 84x60 mm
Cubieboard 10 cm × 6 cm (az első két revizió),
cubietruck 11 cm × 8 cm [link]
banana pi 9.2cm × 6cm [link]

(#145) bambano
igaz, benéztem, nem vagyok ma formában :)

[ Szerkesztve ]

(#147) moli.hu válasza azbest (#142) üzenetére


moli.hu
őstag

ahogy en olvastam, az A31 nem ajanlott linuxra, mert a powervr driverek sokkal szarabbak, mint az arm mali driverek.

(#148) tvamos válasza azbest (#146) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszi! Ezek nem igazan jonnek be... Eddig a ket kivalasztott:
1. ODROID-U3
2. ODROID-W
A masodiknak tetszik az ara, meg az integralt tolto, az elso meg... no, azon latszik szerintem, hogy mi tetszik. Remenykedtem, hogy tudtok valami hasonlot.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#149) lord.lakli válasza azbest (#144) üzenetére


lord.lakli
őstag

és (#145) bambano: köszönöm mind a kettőtöknek.

(#150) tvamos


tvamos
nagyúr

Szerintetek megeri ezt a kitet, es innen rendelni? Vagy van olcsobb megoldas?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.