Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-07-17 01:11:28

LOGOUT.hu

Egyre több bankkártya méretű, egy kártyás számítógép kapható a piacokon, tipikusan nem Intel platformon. A topic ezen számítógépek hardveréről, linuxos operációs rendszeréről, szól. A kis gépek zöme otthoni hardverfejlesztésre, barkácsolásra is alkalmas, így ehhez kapcsolódó elektronikai kérdések is témába vágnak.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51) steveetm válasza tvamos (#50) üzenetére


steveetm
őstag

Most lehet én vagyok hülye, de külön nem lehet som-ot kapni?
Mert ezt néztem az olimexnél itt, ott a kivezetéses board kicsit drágább, viszont a som kicsit olcsóbb. Én úgy gondoltam, hogy egyszer veszek egy boardot, és azzal ki tudod tesztelni/fejleszteni akárhány som-ot.
Tehát a kérdésem az, hogy kész az app, kipattintod a somot, mitcsinálsz a boarddal?:)
Bocs, ha hülyeséget kérdezek, csak ilyen hülye tévképzetem volt eddig, lehet tévedtem.

szerk: Megtaláltam a SOM-ot külön, de én nem értem az árazásukat akkor:P
Üdv.: steveetm

[ Szerkesztve ]

(#52) tvamos válasza steveetm (#51) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ugy ertettem, ahogy mondod, hogy tervezek sajat "alaplapot", meg veszek kulon som-ot, ha bevalik a cucc. (Azt tudom, mekkora melo egy jol mukodo SDRAM-os, parhuzamos Flash-es modult kifejleszteni, meg milyen muszer parkot igenyel, annyit en nem tudok aldozni.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#53) steveetm válasza tvamos (#52) üzenetére


steveetm
őstag

De csak azt nem értem, miért drágább a SOM mint egy fullos board. Olimexnél is az A20 lime 33 euro, az A20-as SOM 43 -.- Azthittem, ha minden szar csatlakozót lehagynak róla, akkor az lefele viszi az árat, nem felfele.

De mindegy, jó nekem elsőre a lime is:)

Üdv.: steveetm

(#54) steveetm


steveetm
őstag

Mégis sikerült berendelni elvileg időben, szóval öröm és bódottá.
Viszont egyből kettőt is rendeltem az A20-OLinuXino-LIME-4GB-ból, majd, ha nagyon érdekel valakit, akkor keressen bátran:)

Üdv.: steveetm

(#55) moli.hu válasza steveetm (#49) üzenetére


moli.hu
őstag

"""Lehet felhívom őket, hogy van-e készletem valami normális áron az A20-ból, mert ez így azért kicsit durva, de legalább vannak^^"""

ezek micro-k, nekem lime kene. egyebkent regen ugy terveztem, hogy megvarom, mennyibe fog kerulni az 1gb+gigabit valtozat, ami nehany nap mulva jon, de ha mar az alap ilyen huzos..

(#56) bambano válasza steveetm (#49) üzenetére


bambano
titán

nincs készletük az a20-ból, én beszéltem velük, mert ha lenne, tőle rendeltem volna :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#57) azbest


azbest
félisten

Ha valaki épp most akar közvetlenül az olimex-től rendelni, akkor vegye figyelembe, hogy épp szabira készülnek: "Our summer vacation is from 4 to 15 of August"

[ Szerkesztve ]

(#58) steveetm


steveetm
őstag

És megérkezett:D
Hiába olvastam én a méreteket, ez még így is nagyon meglepett, hogy ennyire kicsi. Gyorsan szerválnom kell egy tápot és buherálni egy soros kábelt, remélem menni fog^^

Üdv.: steveetm

(#59) schferenc77


schferenc77
aktív tag

Sziasztok!

A következő feladatokra melyik kártyaPC lenne a jó megoldás:
- Full HD filmnézés
- ugyanez 3D-ben
- HDMI CEC support

A raspberry tudja a CEC-et, ha jól tudom, de kérdés, mit szól a fullHD/3D pároshoz? Korábban volt Odroid-om, de az meg (akkor) a CEC-cel nem boldogult...

(#60) Proci85


Proci85
senior tag

Sziasztok
Egy új Cubieboard megér 10e Ft-t? 2-es verzió használtan nem nagyon van, újonnan meg 20 felett. Kicsit sokallom.

(#61) azbest válasza Proci85 (#60) üzenetére


azbest
félisten

Neked kell tudni, hogy szükséged van-e rá :)

Az a20-as 1GB ramos, 4GB flash-es változatról van szó?

Viszonyításképpen az A20-OLinuXino -ból a 4GB flashes változat, ami szintén 1GB ramos, az nettó 65 euro. A lime változat 512MB rammal, flash nélkül nettó 33 euro, plusz szállítás. Azért ezeket hozom példának, mert azok hasonló képességűek és ugyanarra a soc-ra épülnek.

(#62) vjozsef válasza pozsoka (#22) üzenetére


vjozsef
senior tag

Igen, joval gyorsabb, plane hogy NAND van benne.

(#63) CharlieDrop válasza schferenc77 (#59) üzenetére


CharlieDrop
veterán

No, ez engem is érdekelne, megfejelve azzal, hogy BD-ROM-ot és hdd-t is tudjon kezelni egyszerre.
Jó, végül is HDD nem lényeg, és USB meg van ezeken, max külsőzök, vagy pd...
THX

[ Szerkesztve ]

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#64) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Sziasztok!

Bambano kolléga javaslata alapján keveredtem ebbe a topikba, meglehetősen újoncként. A következő problémát szeretném megoldani:

Adott egy kis 5 gépes helyi hálózat, egy kicsi "szerverrel" (lényegében egy épített Synology DSM, amely javarészt a userek közötti filemegosztást szolgálja ki, plusz néhány egyéb dolgot, ami most nem lényeges). Szeretnék betenni ebbe a rendszerbe még egy gépet, aminek mindösszesen egy feladata lenne: adatmentés. Nem kell neten keresztül a világ másik felére adatot menteni, tökéletes a helyi hálózatos megoldás is. (A telephelyen működő szinte betárcsázós net színvonalát hozó ADSL ezt amúgy is eléggé megnehezítené)

Olvastam, hogy Raspberry Pivel is csináltak már hasonlót, de Bambano kolléga rámutatott - jogosan -, hogy annak a csöppségnek van hátránya is (pl: sata hiánya).

Mint írtam a RB Pi topikban is, ezek a kütyük nekem újak, mert bár hallottam ilyenekről, eddig nem foglalkoztam velük. A kérdésem az lenne, hogy a fenti feladatra milyen kártyaPCt javasolnátok? Hogy őszinte legyen, egészen pontosan azt se tudom, ehhez hogyan is kéne hozzákezdenem. :B RP PInél láttam, hogy meg lehet venni a kártyát, ha akarok, hozzá dobozt, kell a külső táp, HDD, oprendszernek többek közt van raspbian és kb eddig jutottam. A Pi-s topikban egyből jöttek, hogy az FTP nem jó, rsync vagy BtSync jobb.

Részemről nyitott vagyok mindenre, de ha lehetek őszinte, akkor jobban preferálnék olyan megoldást, aminek esetleg nem kell km-es sorokat gépelnem a parancssorban, hanem akár valami minimalista grafikus felületen is megoldható. (Leszámítva néhány egyszerűbb dolgot, utoljára sok évvel ezelőtt a főiskolán "játszottam" hosszú órákat a debian linux parancssorával) :B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#65) tvamos válasza CactuS (#64) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem hallgass ra, mert tudja, mit beszel. (Ir.) Ha jol emlekszem olimex-es A20 alapu panelt javasolt. Ha nagyon fontos, hogy olcso legyen, az jomvalasztas lehet.
Jo alternativa lehet a TI-os Hawkboard, szerintem jobb a tamogatasa, de dragabb, es sokkal gyengebb a proci, szeriintem nezd meg azt is. Nekem is van egy, nemsokara ki akarom azt is probalni.
Nem elvetendo meggondolni, egy intel atomos integralt alaplap beszerzeset. Ha kesobb raid-et akarsz... na erted, mire gondolok! Az az 5-10 ezer sporolas a vason, nem biztos, hogy megeri neked.
A RasPi oktatasi celokra valo, nem egy stabil rendszer. En azon tanulgatom most az arm gnu/linux alapjait, arra jo, de amugy...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#66) moli.hu válasza CactuS (#64) üzenetére


moli.hu
őstag

"""ha lehetek őszinte, akkor jobban preferálnék olyan megoldást, aminek esetleg nem kell km-es sorokat gépelnem a parancssorban, hanem akár valami minimalista grafikus felületen is megoldható."""

nem tudom, ez mennyire fontos, de ha ennyire irtozol a parancssortol, hogy meg le is irod, akkor egyik kartyapc se javasolt neked. komolyan. Szerezz valami modern mini-itx-es x86-os alaplapot, es rakj ra windowst.

[ Szerkesztve ]

(#67) CactuS válasza moli.hu (#66) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Akkor inkább úgy fogalmaznék, hogy nem feltétlenül találok abban élvezetet, hogy parancssorban mókuljak, de ha kell és van útmutatás, akkor megoldom.

A gép amiről menteni kéne egy E350M1en fut, itthon van Asrock AM1B-ITX is, de úgy gondoltam, hogy egy ilyen feladathoz talán felesleges egy ilyen szintű hardver + még egy fizetős oprendszer. :B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#68) tvamos válasza CactuS (#67) üzenetére


tvamos
nagyúr

A legjobb egy Synology NAS. Ott nem kell parancssorbol operalni semmit.
(Amugy en sem elvezem, de ha csak ugy megy...)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#69) CactuS válasza tvamos (#68) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Az már pipa, jelenleg is az megy az E350-en. A feladatát tökéletesen ellátja, viszont szeretnék arról egy külső forrásra is menteni, ami fizikailag nem a NASban van és nem kapcsolódik egyik felhasználóhoz sem. (Az egyik W8-as gépen akár mehetne egy ftp szerver vagy egy btsync, de nyugodtabb lennék, ha egy külön kis hardveren futna a dolog, szépen, csendben.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#70) vjozsef válasza CactuS (#69) üzenetére


vjozsef
senior tag

Vegyel HP Microservert. Tud raid-et is, kicsi a fogyasztasa es joval erosebb es megbizhatobb mint egy raspi. 40-50 kozott mar kapsz hasznaltan 4gb rammal 250es hdd-vel...

(#71) tvamos válasza CactuS (#69) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem is ezt vedd: A20-OLinuXino-LIME.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#72) CactuS válasza tvamos (#71) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Köszi, én is ezzel szemeztem. Akkor egy: A20-OLinuXino-LIME + A20-ENC (ház) + ALUMINIUM-HEATSINK-20x20x6MM (borda, ha kell) + SY0612E (hálózati adapter) + egy SD kártya + HDD és kb kész is a rendszer, ugye? Amúgy ezeket a rendszereket le lehet úgy téglázni, mint pl a telefonokat?:B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#73) tvamos válasza CactuS (#72) üzenetére


tvamos
nagyúr

Inkabb Bambano tudna megmondani, hogy mi kell pontosan.
Szerintem, ez a board (nincs rajta NAND FLASH) az SD-rol bootol, nem lehet brickelni....

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#74) azbest válasza CactuS (#72) üzenetére


azbest
félisten

hozzá való sata kábel, ami a tápot is a boardról veszi. Szerintem a winyoval együtt már kevés lehet az az 1A-es táp

(#75) moli.hu válasza CactuS (#72) üzenetére


moli.hu
őstag

a raspit hozzaertes nelkul nem lehet teglazni, mert a firmware az sdkartya elso particiojan van.
ahogy jo nehany evvel ezelott olvastam, az allwinner chipek hiresen nem teglazhatoak, mert firmware nelkul is mukodik az usb-kezelesuk, igy ha van usb, at lehet irni a firmware-t kulso meghajtorol.

(#76) CactuS válasza azbest (#74) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Akkor a táp nem, sata kábel igen. Azt nem is figyeltem, hogy az a kábel speciális. :B tápegységből gondolom akkor megteheti egy régebbi laptop táp is, ugye?

Akkor még pár "gyors" kérdés, ha lehet: Gondolom céges számlát lehet kérni külföldről is, ugye? Csak mivel EU ezért 0 Áfás. Az áfát azt kinek és hogy fizetem meg? :B Esetleges meghibásodás esetén külföldre kell küldeni a kártyát? Vagy ezek nem igazán szoktak meghibásodni?

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#77) tvamos válasza CactuS (#76) üzenetére


tvamos
nagyúr

"5V input power supply"
Nem hiszem, hogy a laptop tap 5V-ot ad! Valami mas kell oda.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#78) vjozsef válasza azbest (#74) üzenetére


vjozsef
senior tag

nalam ssd-vel 2,4 amperes taprol megy, mert ssd is 1A-t kér.

(#79) azbest válasza CactuS (#76) üzenetére


azbest
félisten

Nem midnegy milyen tápot kötsz rá. Ha Nem megfelelőt használsz, akkor megtudod hogy mennyi füst hajtja a készüléket. Régebben egy webshopban láttam jó áron 5V 4A tápot: [link]. Persze lehet kevesebb is bőven elég, de az nem baj ha van benne tartalék.

[ Szerkesztve ]

(#80) CharlieDrop válasza CactuS (#76) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Ha külföldről rendelsz és van közösségi adószámod, akkor nekik nettó számlát kell kiállítaniuk. Az ÁFÁ-t neked kell bevallani itthon, de vissza is igényelheted.

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#81) steveetm válasza CactuS (#76) üzenetére


steveetm
őstag

Céges számlát kérhetsz, persze, meg kell adni a közösségi adószámot, és akkor a VAT hirtelen leesik 0-ra és az áfát úgy fizeted, ahogy normális esetben. Gariztatás nyilván külföld.
Üdv.: steveetm

(#82) vjozsef válasza CharlieDrop (#80) üzenetére


vjozsef
senior tag

Nem mindig. En mint kulfoldi szallito megtagadhatom ezt. Ugyanis nem egyszer tortent mar hogy utana a NAV koipogtatott hogy bizonyitsam valoban kiment az orszagbol az aru. Innentol kezdve nem allitok ki ismeretlen, elso vasarlonak ilyet.

Szal nem trivialis.

(#83) CactuS válasza azbest (#79) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Ez szimpinek tűnik, bár azt írják, hogy rendelés alatt. Amúgy ezekről a tápegységekről honnan lehet tudni, hogy egy minőségi darab? :B

Többieknek köszönöm a tippek, bevárom még bambano kollégát, hátha mond rá valami változtatást, hogy miből kéne mást venni, aztán megrendelem. Ha jól emlékszem úgyis nyári szabadság van náluk és eltart egy ideig, amíg ideér.

A fizetési ikonoknál csak bankkártya van, az cégnél nem játszik, vagy előre utalás vagy paypal lenne a jó.

Magyar webshopokban/boltokban tényleg nem lehet kapni OLinuXino cuccokat, vagy csak a google nem dob fel rá semmit? :B

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#84) azbest válasza CactuS (#83) üzenetére


azbest
félisten

Hát, hogy minőségi-e, azt csak egy szakember általi szétszedés és átvizsgálás tudná bizonyítani.

Munkahelyen van pár board és évek óta használnak ilyeneket hozzájuk folyamatosan. Egy ment tökre, másban nem okozott kárt. Ha jól tudom talán 4-6 darabot használunk. Persze azt nem tudhatom, hogy idővel változik -e a belső felépítése az újabb gyártásuaknak.

A "stabilizált" kulcsszó már bíztató, eszerint terhelés alatt sem változik a leadott feszültség. A sima telefontöltőknék gyakori hogy elmászik a feszültség.

Számlázásal kapcsolatban... a cég weblapján magyar forgalmazóként ők szerepelnek: http://www.monosx.hu/

A webshopjukban nem látszik mindenféle board, érdemes lehet kapcsolatba lépni velük és rákérdezni a részletekre.

[ Szerkesztve ]

(#85) azbest válasza CactuS (#83) üzenetére


azbest
félisten

Lehet félreértettem valamit a fizetés módjával kapcsolatos megjegyzésednél.

A tápesgységes webshop információs oldalán többféle fizetési módról is szó van: [link] (előre, utánvét, kp személyesen).
Az olimex oldalon magyarországot választva célországnak kártya, paypal és bank t/t szerepel.

(#86) CharlieDrop válasza vjozsef (#82) üzenetére


CharlieDrop
veterán

ez erősen off, ne menjünk bele, de ha valaki nekem nem állít ki ilyet, akkor nem vásárolok nála...

NAV meg vizsgálódhat a 15. vásárlás után is...

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#87) vjozsef válasza CharlieDrop (#86) üzenetére


vjozsef
senior tag

Egyetertunk. En csak a masik oldal felelmeit irtam le, megesett velunk is.

(#88) bambano válasza CactuS (#76) üzenetére


bambano
titán

usb szabványú tápfesz kell neki, a málna microusb-n kap áramot, ez meg sima tűs dugón.

ha bemész egy elektronikai boltba, dugasztáp néven lehet ilyet venni, amiben kapcsolóüzemű tápegység van. az ilyen 1-2 ezer forint körüli árú cucc az mind vacak :) de ezek stabilizált, 5V-os tápok.
a málnával próbáltam, egy 2A-es dugasztáppal a málna meg egy régi, 120 gigás külsővinyó elment.

az olinuxinomat visszarekviráltam, csak sajna a szabadidőm többi része az nincs :) emiatt kicsit nehezen megy a tesztelés. de nem adtam fel, és az is igaz, hogy szabadságra mentek a bótban, úgyhogy nem ad előnyt a sietés.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#89) bambano válasza azbest (#84) üzenetére


bambano
titán

mint kiderült, a monosx-et egy haverom üzemelteti, én beszéltem vele mostanában, felszámolja a boltját. úgyhogy ami van még a weben, az van, és slussz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#90) bambano


bambano
titán

valaki tudja, hogy egy notebook hdd-nél hogy kell bekötni a sata tápcsatlakozót?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#91) vjozsef válasza bambano (#90) üzenetére


vjozsef
senior tag

(#92) bambano válasza vjozsef (#91) üzenetére


bambano
titán

az a diszk, ami a kezemben van, nem ilyen...
de főleg az érdekelne, hogy a +12 voltos csatlakozóra kell-e tenni feszültséget és mekkorát?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#93) vjozsef válasza bambano (#92) üzenetére


vjozsef
senior tag

A foto bal oldalan levo aljzat a lenyeg, nem? Az minden sata-n ilyen. Tudomasom szerint a 2.,5"-es diszkek 5V-rol muzsikalnak.

(#94) bambano válasza vjozsef (#93) üzenetére


bambano
titán

nem, egyik satán sem olyan.
a sata tápdugó 15 eres, nem hét, mint a képen.
de azt nem tudom, hogy a 12 voltos ágra mit kell tenni notebook vinyónál.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#95) moli.hu válasza bambano (#94) üzenetére


moli.hu
őstag

(#96) bambano válasza moli.hu (#95) üzenetére


bambano
titán

kösz, hogy a magyar wikipedia oldalra válaszul belinkelted az angolt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#97) steveetm válasza bambano (#92) üzenetére


steveetm
őstag

a 12V az ignore, le is vághatod. Desktop tápra dugsz notebook sata vinyót, akkor csak simán nem használja, csak öt voltot. De ha nagyon parázol, próbáld csak ki, én usbtáp-> molex-sata átalkítót gányoltam,sárga nélkül, mikor kellett, azzal nem volt gond:) És így nem kell a sata csatiban gányolgatni, csak a molexen forrasztani kettőt.
Üdv.: steveetm

(#98) azbest válasza bambano (#94) üzenetére


azbest
félisten

Lehet a konkrét winyó alapján érdemes utánakeresni, hogy kér-e 12V-ot vagy elég neki az 5V.
A boardra kötöd vagy külső táphoz?

Pinout [link]

[ Szerkesztve ]

(#99) moli.hu válasza bambano (#96) üzenetére


moli.hu
őstag

huu, ezt most nem ertem.

(#100) vjozsef válasza azbest (#98) üzenetére


vjozsef
senior tag

Felesleges keresgelni, 5V-rol megy a kisvinyo.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.