Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:01:58

LOGOUT.hu

AMD FX processzorok topikja
- AM3+ tokozás
- Nyolc, hat, vagy négy mag
- DDR3-1866 RAM támogatás
- Szorzózármentes modellek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41351) pipo112 válasza EnterR (#41349) üzenetére


pipo112
senior tag

Nézz rá egy chipset hűtőbordát azt próbáld rá mokolni aprón lehet ilyeneket beszerezni poton pénzért

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#41352) Picturemaker válasza EnterR (#41349) üzenetére


Picturemaker
őstag

Próbál meg egy darab vékonyabb fajta kartonból hajlítani egy légterelőt, amit bedugsz a lamellák közé a hűtő hátulján, hogy a VRM részre terelje a levegőt.

Anno néhány gyártónak még volt esze és az alsó lamellákat meghajtotta [link] vagy tett egy "szoknyát" a hűtőre [link].

[ Szerkesztve ]

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#41353) Valkűr


Valkűr
őstag

Azért egy értelmesebb alaplapon a VRM hűtést is megszokták oldani normálisabban. Pld a Sabertooth esetében is meg van oldva, vagy a Gigánál is.

iPhone 15 Pro Max, iTab Air 5

(#41354) pipo112 válasza Pancsermeste (#41348) üzenetére


pipo112
senior tag

Az nem biztos így van de egy bios resetet megeresztenék akkor is

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#41355) EnterR válasza Pancsermeste (#41350) üzenetére


EnterR
veterán

Köszönöm a VRM-es megoldást, szerzek pár ilyen lapkát, és megcsinálom. Majd akkorára hajtom, hogy beleérjen nálam is a légáramba. ASRock 10 fokkal többet mutat, vagy 10 fokkal melegebb benne a proci?

PSN ID: marquuard

(#41356) =HG= válasza Pancsermeste (#41346) üzenetére


=HG=
addikt

Szerintem nem érdemes arra hangsúlyt helyezni, hogy az egyik 8350 a másik 8320..Egyszerűen 2 gyakorlatilag egyforma proci (ami mégsem egyforma) ami gyárilag más órajelen jár. Mégis ugyan az az architectúra.

Nem vagyok egy fizikus és elég nehéz meghatározni (nekem) hogy egy proci esetében mi a munka,a teljesítmény...
Viszont amennyiben például egy Linx futtatásánál azt vennénk alapul, hogy x wattot fogyaszt a proci, azt valamennyi feszültség szorozva valamennyi áramerősség szorzatával éri el. És itt vegyük azt, hogy mindkettő procinál ugyan annyi watt teljesítményt érünk el a progi futtatásánál, mivel ugyan úgy terheli mindkettőt, akkor a másik két tényezőnek kell változnia. Tehát ha alacsonyabb feszt adunk az egyiknek, akkor nagyobb amperszámmal (áramerősséggel) érjük el ugyan azt az eredményt. És bizony nagyobb átfolyó áramerősségnél (ampernél) nagyobb is lesz a melegedés...
Tehát a proci ugyan annyit fogyaszt (watt) viszont jobban fog melegedni és a nagyobb amper miatt throttingol is...
Ha erre jár egy fizikus, akkor leírja, hogy jól gondolom-e, de szerintem valahogy így van... :)

Ezt a kupak vs maghőt felejtsük már el! Ez minden héten le van írva ebben a topikban, hogy csak a kupakhő a mérvadó! Nincs külön sensor a magoknak, az csak számított érték, nem valós...

LLC gyakorlatilag egy feszültség sávot állít.. Teljesítmény függvényében a hirtelen kiugróan magas, illetve alacsony feszültség "tüskéket" töri le. Tehát ha pl asrock lapnál LLC 1-et állítunk be a biosban, annál szűkebb sávban mozog a fesz értékünk...
Nem engedi nagyon ugrálni a feszt.. Sokszor belefut az ember olyan hibába, hogy a user beállítja a még stabil fesz értéket a tuninghoz, viszont LLC-t hagyja magas beállításon. Ilyenkor van az, hogy például egy sima böngészés során elhasal a proci, mivel annyira alacsony feszt kap...

[ Szerkesztve ]

(#41357) pd válasza EnterR (#41349) üzenetére


pd
tag

Prime alatt nekem is a 80-at nyaldossa, de azt úgysem futtatom éjjel-nappal, és nem mondhatnám, hogy gagyi a hűtés. Noctua C14 két TY147 ventivel, a Noctua két P14 ventije és két Fractal Desingn R2 14 cm pedig a házat szellőzteti. Más hétköznapi program alatt úgysem melegszik annyira.

Alapjáraton (böngészés, filmezés) nálam is 35-40 körüli a CPU.

(#41348) Pancsermeste: Hát, nem tudom. Lehet, hogy ekkora feszültséggel a 8350 elmegy 4,5-ön is, de az alacsonyabb is órajelhez is kell neki ennyi. Ki kell próbálgatni, másképp nem megy. :)

[ Szerkesztve ]

(#41358) EnterR válasza pd (#41357) üzenetére


EnterR
veterán

Végül is, hülyeség ezekre a stabilitás tesztekre alapozni :D

BF4 multiban másfél óra után 55-57 fokos a proci, szerintem az nem vészes.

[ Szerkesztve ]

PSN ID: marquuard

(#41359) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Ez már szépen hasonló érték (Kupak és Maghő... pl.) ;)
/csak egy érdekesség/ --> csupán 2c fok a különbség !

L

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#41360) Pancsermeste válasza =HG= (#41356) üzenetére


Pancsermeste
őstag

Nem akartam a 8320 vs 8350-re hangsúlyt fektetni, csupán az érthetőség kedvéért írtam a típusokat. Nevezhettem volna A és B procinak is. Én az adott órajelhez igényelt CPU fesz különbségre akartam a hangsúlyt helyezni.
Nagyon valószínű, hogy amit az alacsonyabb fesz + nagyobb áramról írsz, abban van valami... a FET-eken átfolyó nagyobb áram pedig biztosan jobban fűti a VRM szekciót, amitől előbb fog Throttlingolni.
Minden esetre, aki egyszer nekem azt mondta, hogy gyenge lapba inkább 8350-et érdemesebb venni (mivel alacsonyabb fesszel beéri, ezért kevésbé fog melegedni az egész rendszer) annak úgy látszik nem volt igaza, de az is lehet, hogy az egész összehasonlításnak így semmi értelme.

-= Pancsermeste® =-

(#41361) =HG= válasza MaxxDamage (#41359) üzenetére


=HG=
addikt

Szerintem az mindkettő kupakhő! :U

(#41360) Pancsermeste Az, hogy gyengébb lapba 8350, az tényleg hülyeség! Miért érné be kevesebb fesszel? Az egyik proci kevesebbel éri be mint a másik, de tök mind1, hogy melyik 8xxx proci.

[ Szerkesztve ]

(#41362) Stylerr válasza EnterR (#41358) üzenetére


Stylerr
addikt

Szerintem az teljesen jó érték.

(#41363) pd válasza EnterR (#41358) üzenetére


pd
tag

Hát akkor ennyi, gond letudva. Ha egyszer aközben, amire használod, jó, akkor nem kell rajta agyalni.

(#41356) =HG=: Most akkor hogy van ez az LLC-téma? Minél magasabbra állítom, annál nagyobb tartományban változhat a feszültség? Csak mert én minél magasabbra állítottam, annál kevésbé ingadozott.

(#41364) =HG= válasza pd (#41363) üzenetére


=HG=
addikt

Azt ki kell tapasztalni, hogy melyik lapnál hogy viselkedik az LLC, mert van hogy máshogy számozták be a gyártók...Az én lapomnál meg LLC1-nél tartja stabilabban a feszt..

Ha kicsit jobban érdekel valakit a vdrop, ill LLC, itt olvashat róla:[link] Sajnos a grafikonok már nincsenek meg..(kár, pedig azzal lehetett jól megérteni..nagyon jó cikk!! )

[ Szerkesztve ]

(#41365) Dr. Gonzο válasza EnterR (#41349) üzenetére


Dr. Gonzο
senior tag

Én is sokat gondolkodtam a VRM hűtésén, bár nincs vele gondom!
Én valami ilyesmit szeretnék.

(#41366) Valkűr válasza Dr. Gonzο (#41365) üzenetére


Valkűr
őstag

Ez van itthon is...Nem is egy drága dolog.

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

iPhone 15 Pro Max, iTab Air 5

(#41367) Akcok94 válasza Dr. Gonzο (#41365) üzenetére


Akcok94
senior tag

adj neki vizet. nekem az van rajta.

Tévedni emberi dolog, de igazán összekutyulni valamit csak számítógéppel lehet.

(#41368) MrM94 válasza Akcok94 (#41367) üzenetére


MrM94
őstag

Ja,egy vizesblokk asrock 970 ex3 ra amire nincs is...viszont ha lenne is tobbe kerulne mint az alaplap...

Amugymeg hiaba vesztek ilyen huteseket ra nem fog segiteni,keves fazisu tapellatas nem csak a VRM melegszik tul hanem a Mosfetek is a kis muanyagra pedig aztan ragaszthatjatok a bordat mert sokat nem fog segiteni..

[ Szerkesztve ]

Az alvástól megéhezek,az evéstől elálmosodok.Így Macskasztikus az élet.

(#41369) Picturemaker válasza MrM94 (#41368) üzenetére


Picturemaker
őstag

A VRM-ben a mosfetek melegszenek.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#41370) stratova


stratova
veterán

Akkor sokadjára. Ext3/4-től csodát ne várjunk.

(#41371) MrM94 válasza Picturemaker (#41369) üzenetére


MrM94
őstag

Osszekevertem,elnezest
Ferrite choke nevezetu komponens is tulmelegszik[link]
@stratova:Nekem is ex4 volt tudom mirol beszelsz :DDD

[ Szerkesztve ]

Az alvástól megéhezek,az evéstől elálmosodok.Így Macskasztikus az élet.

(#41372) Dr. Gonzο válasza stratova (#41370) üzenetére


Dr. Gonzο
senior tag

Köszönjük, hogy "sokadjára" is meg kell tudnunk amit eddig is tudtunk!
Tisztában vagyunk vele, még akkor is, ha nem ismétli meg valaki 3 naponta.
Attól még itt párunknak ilyen lapja van, ami egyébként a 6 magos Fx-eket tökéletesen kiszolgálja.

(#41373) MiklosSaS válasza Valkűr (#41353) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

A saber nem izgat kulonosebben, de az a giga..jjuuujjj de jol nez ki :D

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#41374) =HG= válasza Dr. Gonzο (#41372) üzenetére


=HG=
addikt

Kolléga csak arra utalt, hogy nem a vrm melegedés az egyetlen problémája a lapnak...Felesleges 5 rugót rádobni egy vrm hűtésre..

(#41375) Pancsermeste válasza Dr. Gonzο (#41372) üzenetére


Pancsermeste
őstag

És azt se ne feledjük, hogy nálam is szépen teljesít a 8 magos alatt is! :K

-= Pancsermeste® =-

(#41376) MrM94 válasza Pancsermeste (#41375) üzenetére


MrM94
őstag

Nalam 4ghz en is throtthlingolt :DDD 8120al :DDD :DDD

Az alvástól megéhezek,az evéstől elálmosodok.Így Macskasztikus az élet.

(#41377) ViZion válasza MrM94 (#41376) üzenetére


ViZion
félisten

...mert Te már akkor is @#@-es voltál ;] :P
Nem írjuk le, de nem VIA :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#41378) MrM94 válasza ViZion (#41377) üzenetére


MrM94
őstag

Hanyszor mondjam meg,hogy dugd az ormanyodat egy oregasszonyba?
1.2v al is throtthlingolt alulfeszelve :DDD

Az alvástól megéhezek,az evéstől elálmosodok.Így Macskasztikus az élet.

(#41379) Pancsermeste válasza MrM94 (#41376) üzenetére


Pancsermeste
őstag

Azért ez nem olyan rossz eredmény a kis Asrocktól! ;)

-= Pancsermeste® =-

(#41380) lee56 válasza =HG= (#41356) üzenetére


lee56
őstag

"Tehát ha alacsonyabb feszt adunk az egyiknek, akkor nagyobb amperszámmal (áramerősséggel) érjük el ugyan azt az eredményt. És bizony nagyobb átfolyó áramerősségnél (ampernél) nagyobb is lesz a melegedés..."

Érdekes módon viszont ha ezt az elméletet követjük és tovább csökkentjük a feszt, akkor pont a fordítottja történik, csökken a fogyasztás/hőtermelés. :)

No Comment

(#41381) Pancsermeste válasza lee56 (#41380) üzenetére


Pancsermeste
őstag

Az elmélet két különböző prociról szólt. Mindkettő esetében megfigyelhető, hogy alacsonyabb feszen csökken a fogyasztás/hőtermelés, ez természetes.
Arról volt szó, hogy az egyik proci alacsonyabb feszt igényel, viszont magasabb áram mellett, míg a másik proci nagyobb feszt kér alacsonyabb áram mellett. (tehát egymáshoz viszonyítva!) Aztán egyenként vizsgálva őket, természetesen feszültséget csökkentve, csökken az áramfelvétel is.

-= Pancsermeste® =-

(#41382) =HG= válasza lee56 (#41380) üzenetére


=HG=
addikt

Az elméletet úgy kezdtem, hogy nem vagyok fizikus...De amit Te írtál, az igaz: "ha csökkentjük a feszt, akkor csökken a fogyasztás/hőtermelés". Viszont kérdem én miről beszélünk egy procinál ? Elektromos teljesítményről, vagy munkáról ? Mert egész más képlettel kéne számolnunk.. :F

[ Szerkesztve ]

(#41383) snake888


snake888
tag

Aggyisten!

Egy ASUS M5A97 EVO R2.0 deszkám van, benne egy Fx 4100 3,6 Mhz proci. Érdemes váltanom Fx 6300 4,2 Mhz processzorra? Videókártya:Asus Gtx 660. Érdemleges vagy némi gyorsulás lesz tapasztalható pl. játék terén? (BF4) Vagy lehugyozott sóskifli az egész? A hűtőm egy Arctic Cooling Freezer A30. Remélhetőleg elég lenne a 6 magoshoz, elég jó a hűtő teljesítménye.

(#41384) Dark KillerX válasza snake888 (#41383) üzenetére


Dark KillerX
addikt

Az egész attól függ,hogy mennyibe fájna a csere,de sztem megérné,és egyébként pedig a lapod bírja a tuningot,szóval a 4,2Ghz-nél többet kitudsz sajtolni az FX6300-ból,főleg ha egy jobb példányt fogsz ki.

És úgy gondolom a hűtőd is bőven elég lenne rá,szóval a döntés a tied! :R

[ Szerkesztve ]

(#41385) Gonkeee


Gonkeee
csendes tag

Sziasztok. Egy olyan problémám van, hogy:
Adottegy AMD FX-6300 as CPU.
Amikor bekapcsolom a gépet elindul minden felpörög, majd ahogy eléri az összes venti a max fordulatát lekapcsol a gép, és pár ms múlva megint bekapcsol és akkor már nem áll le.
A hiba forrása a BIOS-ban lévő CPU Unlock miatt van. Ha kikapcsolom akkor nem produkálja ezt a hibát.
Mennyiben befolyásolja ez a teljesítményemet, mind valós teljesítményben, energiafogyasztásban, hőtermelésben?
És ha kikapcsolom ezt a funkciót akkor ugye megszűnik elméletileg a szorzózár váltogatás lehetősége, de csak számomra és az os vagy a BIOS továbbra is tudja majd esetleg levenni a szorzót ha nincs rajta akkora teljesítményigény? Mert ha nincs rajta teljesítményigény akkor vissza veszi magát 1,4GHz re. ami igen csak jó fogyasztás és hőtermelés szempontjából. Emellett ha ezt kikapcsolom akkor kapcsoljam ki mellé a CPU Turbo Mod-ot is?

AMD FX-6300 CPU.
Gigabyte 970A-D3 Alaplap.
Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (2x4GB) RAM.
Win 7 Ultimate x64.

Válaszaitokat köszönöm.

(#41386) Dr. Gonzο válasza Gonkeee (#41385) üzenetére


Dr. Gonzο
senior tag

Úgy tudom, hogy némelyik Gigabyte lap tuningnál ezt csinálja, kétszer indít. Semmi más gondot nem okoz. De lesz aki ezt pontosabban megválaszolja majd. CPU Turbo módot érdemes kikapcsolni.

[ Szerkesztve ]

(#41387) Gonkeee válasza Dr. Gonzο (#41386) üzenetére


Gonkeee
csendes tag

Jó is, hogy szóbahoztad. A gyári 3,5 ről alap fesszel 4.0GHz re emeltem az órajelet szorzó emeléssel.
Utánna olvasgattam(google), néztem teszteket ott még többet is adtak alap fesszel.
Viszont AIDAx64 el megnéztem a CPU Unlock Disable után is váltogatja a szorzót és a proci feszt.
Gondolom ebben akkor a CPU Turbo Mode lesz a ludas. Megnézem, játszom vele egy kicsit.
De ha ez nem okoz semmiféle hardveres problémát akkor lehet vissza kapcsolom, bár így nem nagyon értem mi értelme van ennek a funkciónak ha így is változtatgat :D
Rendszer stabilitásban én eddig semmiféle fennakadást nem találtam.
Kövi reset tuán írok egy pontosabb CPU BIOS beállítást.

(#41388) snake888 válasza Dark KillerX (#41384) üzenetére


snake888
tag

Köszi a választ. 33 ezerbe fájna a csere. Nem tudom megérné e, vagy inkább húzok picit az fx 4100-on még feljebb. De ha lényeges FPS emrlkrdéssel jár, akkor megérné. Egyébként a bf4 game ajánlott cpu-ja 6 magos.

(#41389) Picturemaker válasza snake888 (#41388) üzenetére


Picturemaker
őstag

Üdv!

Új FX6300 29e. Miért kerülne 33-ba a csere?

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#41390) atomanti19 válasza Picturemaker (#41389) üzenetére


atomanti19
aktív tag

Pl ezért. Bár ez már egy használt 8320 ára....
Még az is lehet pont ezt nézte ki. :)

Sok ember azthiszi hogy az anyukája méhéből csúszott ki mint valami szépséges medúza, de a bajnokok tudják hogy az apjuk tökéből jöttek!

(#41391) lee56 válasza Pancsermeste (#41381) üzenetére


lee56
őstag

Tudom, olvastam. :)

Csak arra akartam rávilágítani; hogy attól még mert egyik procinak alacsonyabb az alapfeszültsége még egyáltalán nem biztos (hiába ugyanaz az architechtúra), hogy ugyanazokkal a beállításokkal, felszereléssel és pontosan ugyanakkora terhelésen Wattra pontosan ugyan annyit is fogyasszon mint egy másik, aminek magasabb az alapfeszültsége.Tehát még az elméletetek alapja sem áll meg a lábán. :)

No Comment

(#41392) Hardver Arc


Hardver Arc
senior tag

Helo!
Amd fx4130 illetve fx4300 között mi a külömbsèg?
Csak a fogyasztás?

(#41393) lee56 válasza snake888 (#41388) üzenetére


lee56
őstag

Ha az uj battlefield játékok a fontosak és megéri neked arre költeni hogy minél jobban fussanak, akkor egy FX-8 sem rosz, és a lapod jó lenne még annak a tuningolására is, csak a hűtővel lehetnek gondok, de az is csak 4.5GHz felett inkább, közepes tuningra elég kéne legyen.

Gonkeee : Kicsit még művelődj a témában, mert eléggé kevered a dolgokat. CPU unlocknak pl semmi köze a processzor energitakarékosságokhoz (mint pl CnQ). Azzal a magokat tud(nád) unlockolni azoknál a prociknál, amik ezt lehetővé teszik (azaz egyes phenom és phenom2-k)

No Comment

(#41394) snake888 válasza Picturemaker (#41389) üzenetére


snake888
tag

Bocs elírtam. Fx 6350 amit néztem, az 4,2 Mhz-es. [link]

(#41395) Hardver Arc


Hardver Arc
senior tag

Valamint egy olyan kèrdès... hogyha feloldom az athlon x3-ba a plussz egy magot hogy phenom x4 legyen akkor erősebb lesz mint az fx 4130 vagy a 4300as?

A tuning az nem èrdekel..

[ Szerkesztve ]

(#41396) snake888 válasza lee56 (#41393) üzenetére


snake888
tag

Az Arctic Cooling Freezer A30. elég jó szerepelt tesztekben hűtés terén. Akár 320 W is megvan a hűtőteljesítménye, nem rossz ez. Használt 8 magos prociban nem gondolkodom. De ha mégis 8 mag lenne, persze új, akkor nem hiszem, hogy húzni kellene feleslegesen. BF4 csak elkaristolna rajta. Csak jó lenne tudni, hogy megérné e a befektetés, vagy sem, akár a hat magos fejlesztésről van szó, akár a nyolcról. Ha számottevő javulás nincs akkor nincs értelme.

(#41397) MiklosSaS válasza Hardver Arc (#41395) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

igen, erosebb lesz mint a 4130

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#41398) Picturemaker válasza snake888 (#41394) üzenetére


Picturemaker
őstag

Na azt nem éri meg megvenni (szerintem).
Egy új megvétele nem egyenlő a cserével, mert a régi procid megmarad :)
Szerintem az FX6300 jobban megéri, mert pár pillanat alatt egy kis BIOS állítással ott vagy ahol a 6350.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#41399) Hardver Arc válasza MiklosSaS (#41397) üzenetére


Hardver Arc
senior tag

Ès egy ilyen asus lap M5A78L-M LX V2 fel tudná e oldani? Elvileg van rajta core unlocker.. de akkor a fogyasztás is nő ha phenom x4 lesz belőle?

(#41400) MiklosSaS válasza Hardver Arc (#41399) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Igen, a fogyasztas az no es a feloldas pedig lutri.

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.