Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:01:58

LOGOUT.hu

AMD FX processzorok topikja
- AM3+ tokozás
- Nyolc, hat, vagy négy mag
- DDR3-1866 RAM támogatás
- Szorzózármentes modellek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10001) kovsol válasza MiklosSaS (#9999) üzenetére


kovsol
titán

tuningolni egy Asrock 970 extreme 3-4 lapban is tökéletesen lehet, de szerintem szinte bármelyik 970-990 es lapban

May the Force be with you!

(#10002) MiklosSaS válasza Asbee (#10000) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

A 8xxx -ek eleg szomjasak. Annak a lapnak nem eleg szeles a csapja.

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#10003) perfegor17 válasza MiklosSaS (#10002) üzenetére


perfegor17
senior tag

asrock 970 extreme 3-as lapban nekem jól ment az fx-8120.De azért a gigabyte 990fxa-ud7-es lapban jobban szeret menni.

(#10004) Whysperer


Whysperer
addikt

SZóval pl.: [link] ez,ha egy vga-s rendszert akarok tunninggal akkro van olyan jó mint egy ilyen? [link] vagy jócskán inkább vegyem a dupla akkorát?

ASUS b550 a gaming/ Ryzen 5800x3d/arctic liquid freezer ii 280/EVGA 550w GS/ SSD240+120Gb/g skill aegis 32 gb 3200 mhz / RX6800/Regnum RG6V TG

(#10005) Whysperer


Whysperer
addikt

Hja olvastátok a intel 1 millirádos büntetését? 8)

ASUS b550 a gaming/ Ryzen 5800x3d/arctic liquid freezer ii 280/EVGA 550w GS/ SSD240+120Gb/g skill aegis 32 gb 3200 mhz / RX6800/Regnum RG6V TG

(#10006) attamero81


attamero81
senior tag

Szerintem 8-as szériától a 970-sig bőven elég egy FX4 vagy FX6 esetleg a régebbi Phenom II királyai x4-ig.990-es lapban már egy Phenom II x6 vagy egy FX8 kell legalább.
Én kipróbáltam egy pár variánst és volt jó és rossz tapasztalatom.
965 BE volt egy 880-as lapban egy GTX480-al.Itt CPU limitem volt.Ezután csak a lapot cseréltem egy 970A-UD3-ra.Itt még mindig CPU limitem volt,mert a 480-nak kevés volt a 965-ös.Ezután cseréltem FX6-ra és elmúlt a CPU limit,de viszont tesztek alapján alul maradt a 965-höz képest néhány dologban.Összegségben kb ugyanott voltam a FX6-al,mint a 965-el.Ezután vettem egy Asus Sabertooth 990FX-et és egy FX8150-et.Azaz igazság,hogy játékok alatt nem veszek észre semmit.És igazából nem is tudom kihasználni a CPU erejét,mert nincs szoftver hozzá ami teljessé teszi ezt.Még legalább 2 év kell,hogy kihasználjuk a 8150-es erejét,de addigra már lesz erősebb vagy másabb.

[ Szerkesztve ]

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10007) Asbee válasza attamero81 (#10006) üzenetére


Asbee
veterán

Miért egy 970-es lapban egy fx8 nem menne normálisan? Hagyjuk már ezt. A tuning meg más tészta, de egy átlagos 970-es lapban is lehet tuningolni.

[ Szerkesztve ]

(#10008) attamero81 válasza Asbee (#10007) üzenetére


attamero81
senior tag

Én nem mondtam,hogy nem menne normálisan,de némelyik 970-es lap nem igazán a tuningra termet.Én nem tuningra vettem a gépet,hanem játékra.És nem húzok semmit sehova,mert alapból várom el a dolgot.A plusz amiért cseréltem kompletten az a későbbi tartalékok amikor már majd kérik az új játékok a több karit,mert kérik és a Sabertooth-nál még nálam van 2 hely amiben 16x-san tudom hajtani.

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10009) Alastair' válasza Asbee (#10007) üzenetére


Alastair'
nagyúr

Minden bizonnyal a 4+1 és a 8+2-es tápellátás közötti különbségre gondol.

Alister from Hell

(#10010) kovsol válasza Alastair' (#10009) üzenetére


kovsol
titán

mi ez a 4+1 és 8+2 ?

May the Force be with you!

(#10011) Asbee válasza kovsol (#10010) üzenetére


Asbee
veterán

Cpu tápellátása/feszültségszabályzói az alaplapon. Komolyabb tuningra jobb ha többfázisú.

(#10012) Alastair' válasza Asbee (#10011) üzenetére


Alastair'
nagyúr

Meg persze olyan táp is hozzá, ami ki is szolgálja a 8+2-es fázist. :K

Alister from Hell

(#10013) Asbee válasza Alastair' (#10012) üzenetére


Asbee
veterán

Az már egy másik dolog.

(#10014) DeadMeat válasza Alastair' (#10012) üzenetére


DeadMeat
veterán

Melyiket a kamu 8+2-est? Ami fizikailag pont ugyan annyi mint a 4+1? :D

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#10015) dergander


dergander
addikt

Eszméletlen a forróság igy 3.5Ghzen járatom a bull-t hogy játék alatt a venti még véletlenül se pörögjön egy faktrot fel :)
Lehetne egy kis lehülés mert dögleni lehet,szerencsétlen gépet ilyenkor sajnálom a legjobban

(#10016) attamero81 válasza dergander (#10015) üzenetére


attamero81
senior tag

Én a nagy konfigot ilyenkor nem gyilkolom,mert fáj neki.Van erre egy régi 478-as kis netre való és azt ölöm,a dozer meg hagy pihenjen!!! ;]

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10017) Pj0tr_


Pj0tr_
csendes tag

Sziasztok,

Adott egy FX-6200 egy AC Freezer 13 Pro val. (Elég nehezen ment fel egy ASRock 990FX Extreme 4-re mert kicsit nagy volt a chipset borda)
A problémám, hogy ezzel a hűtővel is OCCT alatt 59-60 fokos a proci (ezt bírja is egy darabig), de aztán 5-6 perc után azt jelzi az OCCT, hogy a core #0 hőmérséklete !124! fok. Nyilván nem annyi, de ő ennek ellenére leállítja a stressz tesztet. Érdekes, hogy ezek után a többi mag is "kihűl" és a proci hőmérsékelet is leesik, de ez a mag továbbra is 124et mutat. Ez mitől lehet? (HWmonitorban is ennyi)
Ami még érdekes bár kevésbé proci téma, hogy a speedfan nevű alkalamazásban van egy AUX nevű hőmérsékleti érték, ami tök randomra meg, de általában 128 fokot jelez...

Hibás a proci vagy a szenzor? Ez garis téma? (Tegnap előtt vettem az egész gépet /alkatrészenként/)
Még meg sem próbáltam overlockolni, mert a 60 fok soknak tűnik gyári órajel mellett...

Köszi

(#10018) MiklosSaS válasza Pj0tr_ (#10017) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Nyugalom. Nekem az asrock Z77 extreme 6 alaplap ezt muveli hol a procosszoral hol pedig a chipset-el. Neklem egy restart utan helyre jon. Fura hogy nalam is a "124" fok a meno.

Lehet hogy ez "eztreme" problema az Asrock-nal ? Nem szamit hogy AMD vagy Intel vonalon ?

[ Szerkesztve ]

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#10019) Pj0tr_


Pj0tr_
csendes tag

Hát jó. Csak az a gáz, hogy az occt leáll, mert meghaladja a max 85 fokot a mag hőmérséklete :S

(#10020) MiklosSaS válasza Pj0tr_ (#10019) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

restart

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#10021) Asbee válasza Pj0tr_ (#10019) üzenetére


Asbee
veterán

Játékok egyéb alkalmazások alatt csinál ilyet? Az azért nem megoldás, hogy restartolod ha előjön.

(#10022) bozont válasza Pj0tr_ (#10019) üzenetére


bozont
veterán

Használd az Intel Burn Test programot, uyganúgy a lynx-szel számol, de nem mér hőmérsékletet és nem fog leállni ez miatt.
Amúgy a legfrissebb bios van feltéve? Az én lapomnál szerencsére nem tapasztaltam ilyet. Nekem csak a cpu venti sebességével van baja, hol mutatja, hol nem.

(#10023) =HG= válasza Pj0tr_ (#10017) üzenetére


=HG=
addikt

KB 5x elmondtam már AC 13 pro kevés a Bullokhoz, de nem hisztek nekem !! :(
És azt sem tudom megérteni, hogy ennyire elvetemültek vagytok, hogy 40 C-ban teszteltek ! :DD

[ Szerkesztve ]

(#10024) Asbee válasza =HG= (#10023) üzenetére


Asbee
veterán

Nekem fx 6100-re 4,0-án elég volt simán.

[ Szerkesztve ]

(#10025) =HG= válasza Asbee (#10024) üzenetére


=HG=
addikt

Persze, ha egy szálon zenét hallgatsz, akkor elég :U

[ Szerkesztve ]

(#10026) Asbee válasza =HG= (#10025) üzenetére


Asbee
veterán

Primeal és linxel volt tesztelve 2 hónapig használtam az ac-t. Játékok alatt simán a megadott hő alatt volt. Mondjuk ház szellőzés az sokat segített rajta. De te biztosan jobban tudod nálam milyen volt. :R

(#10027) =HG= válasza Asbee (#10026) üzenetére


=HG=
addikt

Nem tudom nálad milyen volt, de 1100T-re és 8120-ra is próbáltam, és kb hozta a gyári hűtő szintjét....Változatlanul azt mondom, hogy 8120-at vizezni kell! Egy H50 szétvágva, közé téve egy tartályt(Egyenlőre szimpla radi 2 ventivel) idle 32 fok, 2 óra BF3 HD-ben max 50-52 fok.(Igaz, a szobában csak 26-27 fok van)
Ha megjön a csatlakozó, kap egy dupla radit, akkor lessz csendesebb a cucc.És kb 15 ezerből megúszható.

[ Szerkesztve ]

(#10028) Asbee válasza =HG= (#10025) üzenetére


Asbee
veterán

De amúgy meg nála tuningról sincs szó. Ne akard már azt beadni, hogy ha a hozzá adott hűtő elég akkor a freezer 13pro nem...

(#10027) =HG=: Jó arra a lég. Egy komolyab lég simén hozzá a kompakt vizeket. Egy brocken már lazán lehűt egy húzott fx8-at.

[ Szerkesztve ]

(#10029) =HG= válasza Asbee (#10028) üzenetére


=HG=
addikt

Mindenki azt hisz, amit akar, de ha leterheli a procit (tuning nélkül..plBF3 multi) akkor normál szobahőmérsékletnél AC-val is belenyal a 60 fokba bőven....
Az a baj, hogy valószínüleg, proci és proci között is van különbség...Régóta olvasom itt fórumot, és volt aki itt olvasott javaslatra léggel oldotta meg a hűtést és bejött neki...De aztán mint a fenti példa is mutatja van aki belefut ebbe, hogy kevés az itt javasolt léghűtő, és nem érti miért...
Úgyhogy lehet javasolni a 15-20 ezres hűtőket, max utána csodálkozás van, hogy a Gézának lehűtötte, Bélának akkor miért nem ???
Általában azt javasolnám, hogy aki Bullozni akar, az kezdje egy nagyon jól szellőző ház vásárlásával..Az alaplap is jócskán be tud fűteni abba a házikóba..(.Fogdostátok már a mofseteket, meg a bridge-ket ?) No meg a vga is melegít hozzá csöppet..És ha nem idegenkedik tőle, akkor inkább vizezzen, vagy béküljön meg a 60 fok körüli hőmérséklettel! :K

[ Szerkesztve ]

(#10030) bozont válasza =HG= (#10029) üzenetére


bozont
veterán

Nekem mondjuk csak egy FX6100 van egy Freezr A30-cal hűtve és tuningolva most 62 C° a vége Intel Burn Test mellett. Tegnap behoztam egy hőmérőt a szobámba, jelenleg 35 C°-van. :O
Játékok mellett megáll a dolog 52-54fok körül, ami nem vészes, bőven a kritikus érték alatt van és engem nem zavar hogy 5-össel kezdődik a hőmérséklet értéke. :)
Persze az tény hogy sok mindentől függ még a dolog, ahogy írtad is, ajánlott egy jól szellőző ház is, nem csak bulldozerhez. Én a CM690-el elégedett vagyok ilyen téren. Na meg az megint más, ha valaki a feszültséget is pakolja felfelé, oda már elkél egy izmosabb lég vagy akár vízhűtés. De egy "kocatuningosnak", mint amilyen én is vagyok, bőven megfelel egy ilyen szintű hűtő 8000-9000Ft-ért, ami max fordulaton is halk (de játékok alatt nem is kapcsol feljebb).
Egy FX81x0 processzor biztos melegebb valamivel, de nem hiszem hogy olyan nagy lenne az a különbség.

LOAD

IDLE

(#10031) RVR400 válasza bozont (#10030) üzenetére


RVR400
veterán

Nekem az Fx4100-as 4.2 GHz-re húzva 60 fokig megy fel 30 fokos szobában egy CM Hyper TX 212-vel, zárt házban, egy plusz ventivel hátul Intel Burn Test alatt.

(#10032) pelda10 válasza RVR400 (#10031) üzenetére


pelda10
tag

Mennyi fesz kell neki hogy 4,2ghz-en mennyen?

(#10033) RVR400 válasza pelda10 (#10032) üzenetére


RVR400
veterán

1.4 V-on tudja az egészen pontosan 4174 MHz-et.

(#10034) pelda10 válasza RVR400 (#10033) üzenetére


pelda10
tag

Ja értem,azt hittem kevesebbel megy,mert nekem 4,3ghz-en megy most 1.35-ön,de kevesebb feszt szeretnék neki adni és ezért biztos hogy a mhz-ből is vissza kell vennem.De mindegy majd hétvégén ki próbálgatom mennyi lenne a legkevesebb amivel még stabil.Azért köszi :R

(#10035) kovsol válasza pelda10 (#10034) üzenetére


kovsol
titán

ki kell próbálni az az egy biztos, mert nincs két teljesen egyformára sikerült cpu-alpalp páros.

May the Force be with you!

(#10036) pelda10 válasza kovsol (#10035) üzenetére


pelda10
tag

Az alaplapom msi 760gm e51 (fx),csak azért kérdeztem hogy nagyjából útvonal legyen,hogy hol van az a határ ahol próbálgassam.

[ Szerkesztve ]

(#10037) Asbee válasza pelda10 (#10036) üzenetére


Asbee
veterán

Arra azért még figyelj oda alaplapon vrm-eken nincs borda. Azt meg szépen ki kell tesztelni milyen feszen mit bír.

[ Szerkesztve ]

(#10038) =HG= válasza bozont (#10030) üzenetére


=HG=
addikt

"Játékok közben" Milyen játék ? Leterheli a procit? Mert ha nem kezeli rendesen a magokat, akkor nem mérvadó, nem is terheli le. Az ilyen meghatározások vezetik tévútra a többieket..

(#10039) Cseneles válasza =HG= (#10027) üzenetére


Cseneles
őstag

Nekem is Fx8120 van és igazolhatom , hogy kell neki a víz ha csendet akarunk hüss proci mellett :K nekem h60 van rajt 2 ventivel és ien melegeben kb 32fok os szobában nekem is olyan 52-54 játékok alatt. néztem egész éjszaka alatt prime95 el akkor elérte az alaplap szerint a 61 fok ot :((( pedig nem átlagos lap van alatta, az is számít kb 1-3 fokot :K

[ Szerkesztve ]

Runco VX22i-CineGlide prism, Hivilux 2.35:1 gain 1.2, Emotiva XMC-1, XPA5 Gen1, Wharfedale EVO 4.4-CS-4.2, 2 Dayton Audio Ultimax 12-22 DIY, 2 Definityve Technology IW13, Behringern NX4-6000

(#10040) pelda10 válasza Asbee (#10037) üzenetére


pelda10
tag

Igazából nem tudom hogy mit takar magában a vrm,és azt se tudom hogy hol helyezkedik el az alaplapon.Szórzóval húztam fel a procit és a feszt 1.38-ról levettem 1.35-re,és még a turbo core-t kikapcsoltam a többit hagytam alapon.A vrm gondolom felmelegszik és ezzel elszállhat a lapom?Méri ezt valamelyik program,ha igen mennyi az a hőfok ami az átlagon belül van?
Bocs a tudatlanságomért,de tanulni mindig lehet! :R

[ Szerkesztve ]

(#10041) bozont válasza =HG= (#10038) üzenetére


bozont
veterán

Ami alatt néztem: GTA4, Tribes : Ascend, Bad Company 2, Mafia 2, Metro 2033.
De mint ahogy a képeken is látszik, az IBT teljesen leterheli, pont azért csináltam képeket, viszont egy játékról sem tudok ami ekkora terhelést adna. A Battlefield 3-ról nem tudok nyilatkozni, az nincs meg.

[ Szerkesztve ]

(#10042) Cseneles válasza Asbee (#10028) üzenetére


Cseneles
őstag

lehet játékok alatt H50-60 közeli vagy azonos eredményt hor kb 3óráig de ha 2 venti van a H60 on nemhinném :D indíts egy egész éjszakás renderelést vagy prime95 teszt-et és azt fogod észrevenni hogy szépen kikapcsol a géped reggelre mivel a lég nem bírja. Még jól szellőző házban is bent fincsi meleget csinál míg a víz az ha jól szereled csak kifúj. Nekem HAF932 van H60 al de elhiheted ien idő mellett nem nagyon bírná a huzott FX 81x0 at a lég huzamosabb ideig.

[ Szerkesztve ]

Runco VX22i-CineGlide prism, Hivilux 2.35:1 gain 1.2, Emotiva XMC-1, XPA5 Gen1, Wharfedale EVO 4.4-CS-4.2, 2 Dayton Audio Ultimax 12-22 DIY, 2 Definityve Technology IW13, Behringern NX4-6000

(#10043) attamero81 válasza Cseneles (#10042) üzenetére


attamero81
senior tag

Erre a melegedésre egyszerű a megoldás:Nem kell húzni a procit.
Minek húzzam a procit,mikor turbo core módban már 4.2-ön jár a 8150-es.A háttérben pedig egy 7850-es (jelenleg még egy maga) segít neki a 1920x1080p-ben lévő kép megjelenítéséért.
Ha netán a külső tényezők (szoba hőmérséklet) számítanak,akkor egy klímás helységben kell játszani.( kb.20-22 fok doszta) és nem lesznek a dolgok forró fejűek.
Amúgy a Corsair H-szériás proci hűtői nagyon jó választások azoknak akik mondjuk a 2-tól felfele laknak és nincs klímájuk,mert egy léghez képest kb.20-30 %-al javítja a túlélési esélyét a procinak ebben a rendkívüli időkben feltéve ha meg van cincálva a bajsza.

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10044) Asbee válasza Cseneles (#10042) üzenetére


Asbee
veterán

Valószínű. Én nem is értem miért nem csak vízzel jön ki az fx8xxx. Ha van rendes szellőzése a háznak simán bírja. Egy komoly lég pedig hozza ezeket a vizeket. Akkor már normális vizes rendszer. Azért az fx-ek nem egy olyan extrém melegedős procik. Nem tudom miért kell ezt hangoztatni hogy léggel nem lehet hűteni őket normálisan.

[ Szerkesztve ]

(#10045) Pj0tr_


Pj0tr_
csendes tag

Összeírom, hogy mi van a gépben.
Ez a ház. A gyári 200as és 120as venti mellé vettem a tetejére még egy 200as CoolerMaster ventit (pont olyan mint amilyen az elejében is van)
A CPU hűtő felfelé tolja a levegőt (AMD-re csak fel vagy le van) és a felső 200as szívóként tolja ki felül ami a prociból jön)
Benne van ugye a freezer pro és a 6200es FX.
Mindez egy ASrock FX990 Extreme 4es lapon.
A BIOS-t a mérés után frissítettem a gyárilag rajta lévő 1.30 ról az 1.70-re (így legalább a BIOSban is jól működik az egér :D)
Egy Vapor-Xes 5770es VGA van benne - nem elsősorban játékra kell
16 GB Patriot RAM (G2es asszem), amire a marketingesek azt mondták, hogy a 990FX es chipsethez van optimalizálva :D
Egy 600as CM Silent Pro van benne, de lefelé néz a ventije ugye szóval az nem kavar semmit.
Az alaplap dobozában volt még a chipsetre egy opciónális mini venti, azt bekötöttem.
Az egyetlen para az egészben, hogy nekifeszül a proci borda a chipset bordájának.
Javasolták, hogy reszeljem meg kicsit, de pont úgy állnak a bordák, hogy irányítva van a levegőáramlás.
Sajnos nem fedi teljesen a borda a procit, de azt mondták, hogy az nem probléma. Van még benne 2*2 TB-ios 5900es seagate és még megy bele egy 1 TBos is. A rendszer egy 128as SSD van (bár az nem hiszem, hogy túl sok meleget termelne)

Már arra is gondoltam, hogy rosszul tettem fel a bordát? Mert nagyon gyorsan felmegy 59-60-ra, viszont 30 perc Prime95 után is 60on állt (a Core #0 persze fals 124et jelzett már)

Max terhelésen mennyinek kellene lennie egy legalább 30 fokos szobában? Vagy nem auto-n kell hagyni a fan vezérlést?

[ Szerkesztve ]

(#10046) Asbee válasza Pj0tr_ (#10045) üzenetére


Asbee
veterán

Ott valami mérési gond lesz.

(#10047) DeadMeat válasza Asbee (#10044) üzenetére


DeadMeat
veterán

Dehogy hozza.. annak a h60-nak pl sokkal nagyobb hőleadó felülete van, mint az általad említett brockennek.(remélem jól írom :D) Nem igazán lehet összehasonlítani a kettőt.A víz további óriási előnye, hogy nem a házat fűti neked, mint a léghűtők.Ha ki tudod tenni a házból azért, ha meg felszereled a ház seggébe/tetejébe egyből házon kívülre tudod juttatni a levegőt. MErt hiába jó a szellőzése a háznak nem azonnal távozik belőle a levegő, hanem megy egy kört.Remélem érted amit mondani akarok ezzel. :D
Egy H50 szerintem már hozza a vele egy árba lévő léghűtő teljesítményét.
Mondjuk én személy szerint nem vennék előre feltöltött rendszereket több okból is.(karbantarthatóság, bővíthetőség ect. ) De 100x inkább víz mint léghűtés.Bármire. :B

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#10048) Asbee válasza DeadMeat (#10047) üzenetére


Asbee
veterán

Nem is a brockenre értettem... Vesd össze egy phanteksel. De a lényeg túl van kicsit magyarázva ez az fx hűtés. Aki komoly tuningot akar oda egyértleműen rendes hűtés kell, de azt akkor se fogadom el, hogy az fx-hez víz kell.

[ Szerkesztve ]

(#10049) DeadMeat válasza Asbee (#10048) üzenetére


DeadMeat
veterán

Így igaz nem kell, de ajánlott egy jobb hűtés az fx procikra.Lényegtelen hogy lég vagy víz.Kicsi pénzből lég, kicsit több pénzből jobb levegő, vagy víz.Kinek mi az igénye.Valaki csodásan elvan a gyárival is.

Jézus miből vannak ezak a phanteks hűtők, hogy ennyi az áruk? 40k-nál tartok a vízhűtéssel, úgy, hogy hddk is hűtve vannak a proci mellett vele. :Y

[ Szerkesztve ]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#10050) Asbee válasza DeadMeat (#10049) üzenetére


Asbee
veterán

Erről van szó. :)

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.