Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1801) C^^ válasza killerjohn (#1800) üzenetére


C^^
őstag

Ne nagyon, legalábbis "normál" akukkal ne.
Vakuhoz inkább valami alacsony kisülésű akkut nézz, ahogy *Ropi* is mondja. (Pl. Sanyo Eneloop)
A másik dolog pedig az, hogy ne tárold a vakuban az akkut. Ha nem használod, vedd ki.

(#1802) *Ropi* válasza killerjohn (#1800) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az egy dolog, hogy újként vetted őket a boltban. Ki tudja, meddig álltak előtte a raktárban (akár hónapokat is), ami jelentősen ellustítja a cellák kémiai szerkezetét...Meg lehet gyári hibás is a cella, akkor már alapból gyenge és le is merül pillanatok alatt. Ezt meg csak olyan töltővel tudod kiszűrni, ami egyenként felügyeli a cellákat, pl.: IPC-1(L), vagy a Charge Manager sorozat tagjai.

Amúgy meg, ahogy C^^ mondja: az alacsonykisülésű celláknak kissebb a belső ellenállása, ezért gyorsabban töltenek velük a vakuk.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1803) máyköl


máyköl
veterán

Pixinfo cikk: Yongnuo vakuk

(#1804) Cancer


Cancer
senior tag

Tud valaki vaku kapcsolási rajzot?
Mármint, ha magam építenék egyet.
:R

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1805) Cancer válasza Cancer (#1804) üzenetére


Cancer
senior tag

Ezek szerint itt senki sem elektroszaki...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1806) simenon válasza Cancer (#1804) üzenetére


simenon
tag

Komolyan vakut akarsz építeni?

(#1807) Cancer válasza simenon (#1806) üzenetére


Cancer
senior tag

Nem sorozatgyártásra, csak magamnak otthonra "stúdióvakunak"... Bár még nem számoltam utána, de meggyőződésem, hogy DIY jóval olcsóbban megúszom, mint ha megvenném.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1808) JóGéza válasza Cancer (#1804) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Szia!
[DiyPhotography.net]
Itt van egy cikk róla. Van folytatása is, ha jól emlékszem.

(#1809) Cancer válasza JóGéza (#1808) üzenetére


Cancer
senior tag

:R Thx... no majd valahogy lefordítom. Még szerencse, hogy az elektronikában a jelek "nemzetköziek".

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1810) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Mindenki isteníti az SB900-at. 100e Ft újonnan. Kulcsszáma meg kevés, csak 34. Azt olvastam, azért, mert a 35mm-es elosztású fejre adják meg, jobban fókuszálva nagyobb a kulcsszám.
Kérdésem, hogy a D5000 váz a rekeszértékeket tudja közölni az SB900-zal?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#1811) kricsi81 válasza 04ahgy (#1810) üzenetére


kricsi81
senior tag

Jogosan istenítik a felhasználók. :) Nagyon jó "kis" vaku lett...
Szerintem minden gond nélkül közli a D5000 a vakuval a rekeszértéket, sőt a fókusztávot is, ahogy tekered az obit zoomol a vaku. Nekem van most egy eladó, ha érdekel írj privátban. :)

kovacsrichard.hu

(#1812) Grentsó


Grentsó
tag

Sziasztok!

Műszaki analfabéta vagyok, a segítségetekre van szükségem. Eddig kifogástalanul működő Pentax AF-540 FGZ vakum kb. 2 hete szokatlanul viselkedik. Egész pontosan vagy működik a P-TTL, vagy nem, ahogy kedve tartja. Amikor megy, akkor hibátlan. Előfordul, hogy az auto zoom sem használható. A többi móddal nincs probléma. Kívülről sérülésmentes. Próbálgattam, hogy összefügg-e valamivel (vakufej állása, vakut horizontálisan vagy vertikálisan tartom), de teljesen random, mintha valami érintkezési hiba lenne. A vakuval semmi említésre méltó nem történt, időnként odaverem véletlenül valahova a cuccom (tokban és táskában tartom), de ez szokványos.

Hasonló jelenség valakinél? Mi lehet a baj? Javítható? Hova forduljak vele (Debrecen, Szolnok, Miskolc környékén elsősorban)?

Hozzáértő válaszokat előre is köszi!

Grentsó

Should any questions arise, please feel free to contact the brick wall in front of you.

(#1813) csab001


csab001
tag

Sziasztok!

Hozzáértőktől kérdezném, hogy vajon miért nem sikerülhet összeházasítanom a K10D-Samsung vaku párost wireless? A gép beépített vakuja elvillantja a slave-re állított vakut, de hiába próbálkozom, a beépített vaku nélkül nem reagál a rendszer vakum.
Elvileg minden azonos értékre van állítva és mégsem megy.
Valami ötlet?

(#1814) *Ropi* válasza Grentsó (#1812) üzenetére


*Ropi*
félisten

Pucold meg a vaku és a váz csatlakozójának érintkezőit!

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1815) *Ropi* válasza csab001 (#1813) üzenetére


*Ropi*
félisten

Talán mert a beépített vaku a jelátvivő csatorna?

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1816) csab001 válasza *Ropi* (#1815) üzenetére


csab001
tag

Hiába pucolom, ha egyszer nincs is a vázon. :)
A beépített a jelátvivő? Akkor hol itt a wireless?
Pont azt szeretném elérni vele, hogy a gép felől ne érkezzen fény, csak a máshová helyezett rendszer vaku villogjon.
Lehet, én értelmezem félre a dolgot és rádiós kioldó nélkül nem megoldható?

(#1817) Frigetrus válasza csab001 (#1816) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Talán mert fénnyel kommunikál, és nem rádióval. Nikonnál például úgy van, hogy a beépített vaku adja a jelet a külső vakunak, de a fénye nem jelentkezik a képen, mert csak "kommunikáló" fényjelet küld. Azért a Nikont hoztam fel példának, mert csak ezt a rendszert ismerem. De valószínűleg a te esetedben is így van.
Ha hülyeséget írtam majd valaki javítson ki.

(#1818) *Ropi* válasza Frigetrus (#1817) üzenetére


*Ropi*
félisten

A Nikonos beépített is látszik a képen, ha nem teszel elé egy infra szűrőt. A slave vakunak csak az infra kell, a látható tartományt ki lehet szűrni.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1819) Frigetrus válasza *Ropi* (#1818) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Oks, köszi :) ;) akkor azért nagy baromságot nem mondtam:)

(#1820) csab001 válasza *Ropi* (#1818) üzenetére


csab001
tag

Tehát, ha beszerzek egy infra szűrőt a beépítetthez, akkor az vezérli a rendszer vakut és csak az ő fénye jut el a témára?
Jól értem?
Ez jónak tűnik, köszi a segítséget.
Létezik ilyen szűrő beépített vakukhoz?
Vagy házi barkács?

(#1821) csab001 válasza *Ropi* (#1818) üzenetére


csab001
tag

Esetleg...
Valamikor találkoztam vakupapucsba csatlakoztatható infra vaku kioldóval.
Gondolom ez is egy megoldás lehet, nem? Sőt, talán jobb is.
Utána nézek.

(#1822) Degeczi válasza *Ropi* (#1818) üzenetére


Degeczi
nagyúr

mindegyik kameragyártó fénnyel vezérel, nem rádióval (valszeg a világ különböző részein eltérő rádiófrekvenciás szabályozás miatt, ill. mert az a jövőben is változhat)

(#1823) Degeczi válasza csab001 (#1813) üzenetére


Degeczi
nagyúr

mert úgy rémlik a K10D saját maga nem tud wireless vezérlést, csak mezei master/slave módszert

olyankor pedig a beépített normál módon, nagyot villan

a wireless módra képes vázakon beállítható, h a beépített ne járuljon hozzá a kép tényleges megvilágításához, és olyankor csak egy nagyon rövid impulzust fog megereszteni (ami még mindig észlelhető lehet a képen, hiszen a zár ilyenkor már nyitva kell legyen, de többnyire ez már nem zavaró, csak közeli tárgyaknál vehető észre)

(#1824) Degeczi válasza csab001 (#1820) üzenetére


Degeczi
nagyúr

persze, talán a legegyszerűbb egy exponálatlan, de előhívott (vagyis fekete) diafilm

(#1825) csab001 válasza Degeczi (#1824) üzenetére


csab001
tag

Szia!
Tud wireless vezérlést. Legalábbis van olyan opció a beállításokban. :)
Gondolom egy exponálatlan, előhívott diát könnyű beszerezni. :D (vagy csak nekem nincsenek ilyenek a polcon?)
De gondolom ez a vakupapucsos infra vezérlős megoldás is jó lehet, nem?
Nem nagy összeg, 2400 pénzért osztják.

(#1826) *Ropi* válasza Degeczi (#1824) üzenetére


*Ropi*
félisten

Igen, ráadásul fordítva írtam: egy, az infra tartományt átengedő szűrőt, ami csak a látható tartományt nem engedi át. :B

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1827) biker


biker
nagyúr

hogy lehetne összehangolni 2 vakut, hogy ne zavarják egymást, és a gépet?

mostanság tesztelgettem a HS10-emen lévő vaku+egy analóg Philips vakut, infrás kioldóval.
A gond az, hogy a gépen a vakut szabályozza az elektronika, meg a vakun is van szenzor, a villanás erejéhez.
és hiába a két vaku, mindkettő kicsit villan. Tehát erősebb megvilágítást kapok egy vakuval, legyen az csak a belső, főleg ha csak a külső, mintha két vakuval villantok.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1828) *Ropi* válasza biker (#1827) üzenetére


*Ropi*
félisten

A legkézenfekvőbb módon: használd őket manuális beállításokkal.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1829) Degeczi válasza csab001 (#1825) üzenetére


Degeczi
nagyúr

megtaláltam miért gondoltam: eredeti állapotában nem volt wirelessre képes a K10D, csak egy firmware frissítéstől

a vakupapucsos vezérlő viszont nyilván nem TTL - bár ez nem minden fölhasználásban gond, de tény, h sokkal kényelmesebb a vázról állítani a távoli vakukat, mint odabattyogni hozzájuk

[ Szerkesztve ]

(#1830) biker válasza *Ropi* (#1828) üzenetére


biker
nagyúr

a fényképező manuálisban is szabályozza a vaku erejét, a régi vaku meg analóg, beállítom a legnagyobb erőre (itt kék érzékelő állás), és kész.
de az a baj, hogy a fő vaku fényét is érzi a slave vaku érzékelője, és a slave erejét is a gép.

ennél manuálisabb mód nincsen.
mert ha kikapcsolom a teljes érzékelőt a slave vakun, akkor kisebbet villan, mint a kék állásban (szűk blendéhez való) önmagában :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1831) Degeczi válasza biker (#1830) üzenetére


Degeczi
nagyúr

a Fuji HS-10 leírása szerint nincs is manuális vakumódja...

van viszont "external" beállítás, ami arra jó, h csak egy rövidet, kicsit villanjon, ami csak elindítja a külső slave-et, és annak dolga lesz a helyes megvilágítás

(#1832) csab001 válasza *Ropi* (#1826) üzenetére


csab001
tag

Igen, már leesett nekem is. :)
De értettem a lényeget.

(#1833) csab001 válasza Degeczi (#1829) üzenetére


csab001
tag

Ez igaz, kényelmesebb lenne a gépről állítani a vakut.
Esetleg van ötleted, honnan szerezhetnék be exponálatlan fekete dia filmet?

(#1834) Degeczi válasza csab001 (#1833) üzenetére


Degeczi
nagyúr

fotós boltban (nem nagy lánc, hanem régivágású) hátha tud segíteni egy szakmai eladó, akár ingyen is
(kicsit drága lenne csak emiatt egy diafilmet venni és előhívatni - bár egy infra szűrőhöz képest még mindig olcsóbb...)

(#1835) biker válasza Degeczi (#1831) üzenetére


biker
nagyúr

nem, az external beállítás a saját külső vakupapucsa, ahova azért nem tehetem a vakut, mert 40V-ig szavatolt, ez meg 200V-os

és igen, nincs manuális vaku módja, csak normál AUTO, fix erős villanás, és Slow sync
de mind3 módban szabályozza a villanás erejét. teszteltem közel-távol villantás módban

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1836) Grentsó válasza *Ropi* (#1814) üzenetére


Grentsó
tag

Köszi Ropi!
Alaposan megpucoltam minden csatlakozót - a probléma változatlanul fennáll.

#1812-re van még ötletetek?

Should any questions arise, please feel free to contact the brick wall in front of you.

(#1837) csab001 válasza Degeczi (#1834) üzenetére


csab001
tag

Ok!
Keresek valami ilyesmi üzletet.
Köszönöm a tanácsokat! :)

(#1838) Degeczi válasza biker (#1835) üzenetére


Degeczi
nagyúr

RTFM, 89. oldal: ha az "external flash" beállítás mellett nincs vaku a papucson, hanem a beépített van kinyitva, akkor az csak egy rövidet villan, a slave elsütésére...

(#1839) Degeczi válasza biker (#1835) üzenetére


Degeczi
nagyúr

(de nem "fix erős villanás", mert az lenne a manuális, ha lenne olyan. A "forced flash" nem "erős"-et, hanem "kierőszakolt"-tat jelent, vagyis mindenképpen villan, ha esetleg a kamera szerint nem is lenne rá szükség. Tipikusan pl. ellenfényben derítésre jó. De a mértéke ilyenkor is automatikus, nem manuális)

(#1840) biker válasza Degeczi (#1838) üzenetére


biker
nagyúr

hmm, ez nekem kimaradt :) kipróbálom

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1841) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Nos, olvasgattam kicsit vissza, és ugyanilyen problémám van!

Metz 36AF-4N van a vázon, i-TTL módban. SB-900 slave remote módban, SU-4 type. Akár M1/1, akár Auto az SB-900 beállítása, alulexponált lesz a kép. :( Pedig mindkét vaku villan.

Mi lehet a megoldás?

MOD: Aperture-priority-ben fotóztam, a vaku bekapcsolásával a D40 vázam szépen áttette magát 1/60s záridőre. A remote vakut (SB-900) nem tudja külön kezelni, ha a vázon is vakuzok, azt pluszban tettem oda. Kvázi a váz nem "tudta" hogy van másik vaku is...

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#1842) Degeczi válasza 04ahgy (#1841) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem ismerem a SU-4 módot, de mivel kézenfekvőnek tűnik a kompatibilitási gond, próbáld ki mi van, ha a beépített vaku (akár manuálisan, akár iTTL-ben) indítja az SB-900-ast

(az, h mindkettő villan, még semmit nem jelent: szemmel nem veszed észre, ha túl korán, még vmelyik mérővillanásra indul el a távoli vaku)

(#1843) 04ahgy válasza Degeczi (#1842) üzenetére


04ahgy
nagyúr

SU-4 a master vaku villanásával vezérelt. A másik remote mód a Nikon Wireless Lighting System. Az WiFi... Az D40-nél nem játszik, legalábbis külön WiFi adó nélkül.
Nikonnál nincs elővillantás. AF segédfénnyel fókuszál. (Kivétel a vörös szem csökkentő ugyebár...)

Mindenesetre kipróbálom a beépített vakut, de az meg nem hajtható a plafon fele, szóval esély nincs a közvetett villantásra. Én meg oldalról szeretném a fényt, 75%-ban a slave SB900-ból és 25% szórt master vaku. :)

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#1844) Degeczi válasza 04ahgy (#1843) üzenetére


Degeczi
nagyúr

jajj...

1. nem WiFi! A Commander módra képes vázak mindegyike (akár Nikon, akár más gyártó) a beépített vaku fényével vezérli a távolit. Tehát még csak nem is rádiós módon, nemhogy vezeték nélküli hálózaton (az a wi-fi)
A D40-ből tehát nem is jeladó hiányzik, egyszerűen a beépített vakujának a szoftvere nem kapta meg az ehhez szükséges részt.

(viszont fontos hozzátenni, h nem egyszerűen, egyetlen villanás van ilyenkor, hanem digitális kommunikáció, fénnyel elvillogva. Így tudja közölni pl. azt is a távoli vakukkal, h azoktól mekkora teljesítményt vár el. És persze mérő elővillanásokat is kér. Így aztán ebben a Nikon CLS módban előre teljesen megjósolhatatlan, hány villanás lesz a tényleges előtt. De mindez számodra mindegy, a vázad nem tudja, és gondolom a nem Nikon vakud sem)

2. Dehogy nincsen elővillanás: iTTL-ben mindig van! Digitális vázon villanás közben nem lehetséges a TTL fénymérés, mert a CCD/CMOS felületéről nem verődik úgy vissza a fény, mint annak idején a filmről. Ezért még a tükör fölcsapása előtt küld egy mérővillanást a vaku, amit így a normál fénymérő lát, ez alapján számolja ki mekkorára van szükség a ténylegeshez. Tehát iTTL módban mindig legalább két villanás van - és ha itt már az elsőre beindul a távoli vaku, akkor persze nem járul hozzá a képhez (ellenben a vázon lévő vaku mérését alaposan megzavarhatja, hiszen az - nem tudva a távoliról - azt hiszi, h "hű de nagyot villant ez a mérés, itt nagyon kicsi tényleges teljesítményre lesz szükség" - és már valszeg érted is, miért lett annyira alexpós a kép...
(nem csak a távoli sült el rosszkor, de még a vázon lévő is teljesen visszavette a teljesítményét)

Ennek nincs köze a vörösszem miatti elővillanáshoz: az egy viszonylag nagy villanás, sokkal korábban, mint a mérő elővillanás!
(azért korábban, mert szándékosan időt hagy arra, h az áldozat szeme reagálhasson. Gyakran szoktak is panaszkodni, h "vakuzáskor sokat késik a gépem, miért?" - olyankor ez a válasz, a vörösszem csökkentést kapcsolja ki)

(És persze valóban, más vázak AF segédfényéhez sincs köze)

Ha nagyjából fix, műterem jellegű helyzet (gondolom az, ha távoli vakuról van szó), akkor vegyél egy filléres slave fény-kioldót a Metz-hez, a Nikont hagyd ebben az SU-4-ben, a váz vakuját pedig tedd manuálisan a beállítható legkisebb teljesítményre.
Így az nem fogja zavarni a képet, a két külsővel viszont úgy játszol ahogy akarsz...

(persze még jobb egy rádiós kioldó, és az sem túl drága)

[ Szerkesztve ]

(#1845) 04ahgy válasza Degeczi (#1844) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jajj... Hát most alaposan felsültem itt a fórum egésze előtt.

1. Nikonék a hangzatos ismertetőkből csak azt hagyják ki, hogy fény vezérli a wireless lighting systemet is. A wireless, a csatornák, meg a mindenség pedig, párosítva a számtech előmenetelemmel meghozta a téves asszociációt...

2. Értem teljesen, miért lett az alulexpó. Nálam is érvényes az infraszűrő a vakura trükk? :)
Stúdióban lesz valóban...

Hol lehet a következőket (no és milyen néven) emberi áron kapni:
- slave fény-kioldó
- TTL vakupapucsba való hosszabbítókábel (mondjuk 1m hosszú).
- rádiós kioldó.

Semmiből nem kell eredeti. Jó bármiféle utángyártott is, nem ezen fog múlni a dolog. (Nikon TTL kábel pl. 20e-től kezdődik. De mi ilyen drága abban a 4+1 szál drótban? :F )

Még egy kicsit a TTL vezérlésről...
Tehát mérő elővillantás van, felméri a váz a terepet, és már előre tudja, hogy mikor (mennyi idejű villanás után) kapcsolja le a vaku villanását.
Egy diagramot szeretnék találni a vezérlésről, vagy ilyesmiről. Villan, hamar lekapcsol, villan és lekapcsol. A második lekapcsolást határozza meg a TTL fénymérés. Nikon vakupapucson melyik érintkező a TTL kommunikációért felelős? Ha nem találok vezérlési leírást, legfeljebb oszcilloszkóppal megmérem.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#1846) *Ropi* válasza 04ahgy (#1845) üzenetére


*Ropi*
félisten

"Hol lehet a következőket (no és milyen néven) emberi áron kapni:
- slave fény-kioldó
- TTL vakupapucsba való hosszabbítókábel (mondjuk 1m hosszú).
- rádiós kioldó."

Keresd őt!

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1847) Degeczi válasza 04ahgy (#1845) üzenetére


Degeczi
nagyúr

passz... digitális kommunikáció zajlik a vakupapucson, nem lenne egyszerű rájönni hogyan folyik

a vezeték nélküli CLS villogáskommunikációt itt elemzi egy srác nagyon ügyesen (fényérzékelőt kötött egy hangkártya bemenetére, így "digitalizálta a fényimpulzusokat", amit utána hangszerkesztő programban elemzett ki, fejtett vissza részben)

rádiós vakukioldókat pl. innen vehetsz olcsón (itthon nem érdemes, simán 2x annyit kérnek érte a viszonteladók)

a fényszinkron slave adapter pedig ilyesmi (de kényelmesebb, stabilabb,, és legföképp: kültérben is jól használható a rádiós adapter. Fényszinkron igazán csak beltérben jó, kinn irányítani kell)

(#1848) dabgergo


dabgergo
őstag

Sikerült vennem jó áron egy sb600ast az sb800 mellé. Az lenne a kérdésem, hogy milyen olyan oldalakat ismertek amelyekről tudnék tanulni a többvakus fotózásról? stribisz.com-oit ismerem, de vmi olyasmi kéne ahol főleg arra mennek rá h milyen jó kis beállításokat lehet 2 külső vakuval, de jöhetnek ilyen alapok is.

(#1849) *Ropi* válasza dabgergo (#1848) üzenetére


*Ropi*
félisten

Strobist és ennek kapcsolatai a flickr!-en.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1850) dabgergo válasza *Ropi* (#1849) üzenetére


dabgergo
őstag

Ja ezeket nagyrészt ismerem, egész jók. Köszi!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.