Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
jimmy399
senior tag
Sziasztok!
Feltelepítettem egy Ubuntu alapokra építkező Elementary OS Luna-t a Vmware Workstation 10-re. Windows 8.1 alatt (x64). Minden szép és jó, csupa-csupa rózsaszín minden. Felment az alap Luna, majd erre telepítettem egy KDE ablakkezelőt mindennel együtt, ami kell. (apt-get install kde-full [~1,1GB]). Azért tettem KDE-t mert az jobban tetszik, mint a Luna gyári ablakkezelője a Gnome. Nos, feltettem a Vmware utils-t is a rendszerre, szépen indul, megosztott mappa van a guset és host között, szépen tudom is csatolni, megy minden, aminek mennie kell. A proci egy A8-5600K-s 4 maggal, adtam is a vendégnek 2 giga ramot, hogy fusson vidáman
Az lenne a baj, hogy amikor durva lemezműveletbe kezd a rendszer, mert mondjuk telepítek a szoftverközpontból, vagy parancssorból, vagy csak szimplán másolok akkor a hang ISZONYATOSAN elkezd szaggatni, ez mitől van? Baromi irritáló, és nem tudom mi lehet a baj. Szerintetek?
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Aethelstone #15996 üzenetére
Oh, sorry, köszi a pontosítást... Akkor a virtualizációt hagyjam is a vmware-val?
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Aethelstone #16001 üzenetére
mind a 4 magot odaadtam neki, hogy használja bátran. A Virtualboxot megnézem...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Aethelstone #16001 üzenetére
Kipróbáltam Vbox alatt is, simán megy a zene bármiféle fájlművelet közben Most már csak az a a fura, hogy elsötétül a kép, és hogy Chrome-ban furán viselkedik a böngésző. Értem azalatt, hogy a fül alatti rész, mintha always-on-top lenne és nem látszik semmi sem tőle... Mindegy Firefox megy, csak néha elsötététedik a teljes képernyő amikor full screenben megy a VM...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Amúgy meg majd szerintem holnap felteszem majd a gépre natívan is ezt a párosítást is. Megnézem hogy hogyan megy egy éles gépen, nem csak egy virtuális gépben. Kíváncsi leszek.
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Helló! Sikerült létrehozni az eyefinity konfigurációt a debian alatt, de valami nagyon fura történik a rendszerrel, mert ahogy beállítom, akkor mind a két képernyő elsötétül és stand-by-ba megy át, és csak akkor kapcsol vissza ha nyomkodom a billentyűzetet. DE ha csak egyszer nyomok meg egy gombot a billentyűzeten, akkor ismét stand-by-be megy mind a két monitor... Ha egyszer-egyszer nyomom meg szünettel a billentyűzetet, akkor villannak a monitorok, bejön a kép és ismét stand-by-ba megy mindkét monitor. Folyamatosan kell nyomkodni a billentyűzetet, akkor nem mennem stand-by-ba, és ha letiltom az eyefinity-t amit másképpen hívnak a debian alatt, akkor minden ok. Fura volt... Jó, ezt így olvasva gondolom lehetetlennek lehet felfogni kb, de így volt...
Amúgy egészen jól megy natívan futtatva a rendszer, szokni kell kicsit, és a hang a zenelejátszás elején recseg xD Nagy nehezen sikerült rávenni a rendszert, a pluseaudio-t, hogy ne az Ati Radeon 5550-es VGA HDMI kimenetét használja már audió kimentenek, hanem az alaplapi integráltat. De mire rájöttem, hajam kihullott. Telepítettem a Alsamixert is, de ez felesleges volt. Valahol a rendszerbeállításokban matattam.
Szerencsére felismerte, hogy az APU képes visszavenni a sebességét 6 lépésben, szóval az energiatakarékosság ment a kernellel Adtam egy 20 gigás root partíciót meg egy 1 gigás swapot a 4 giga ram mellé. Kb 7 gigát foglal most így a Debian.
Ja juteszembe, a grub2 jófej volt, mert igaz, hogy csak a debian root kötetére telepítettem a rendszerbetöltőt, ami külön merevlemezen van a windows 8-tól, de létrehozott egy boot menü bejegyzést a windows 8-nak is hogy ha félrenyomtam, akkor ne legyen para. Bár tény, hogy a gép indításakor F11-el hozom be a BIOS boot választó menüjét, így annyira ez nem gond. De a dual boot létrehozása se lett volna gond a grubbal, mert van olyan intelligens, hogy felismeri hogy van ott más oprendszer is és úgy hozta volna létre, hogy jó legyen mindenkinek.--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Feltelepítettem én is az Ubuntu 14.04 LTS-t. Van benne valahol Eyefinity support, vagy legalább olyat be lehet állítani, hogy 2 monitort egy asztalnak állítsa be? Kb mint az eyefinity, fizikailag két képernyő, de logikailag egy asztal ezen a két képernyőn. Mert eddig nekem nem sikerült, a zárt driverrel se ment, de a nyitottal sem. Egy HD 5550-es PCI-E vga.
[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz N0zer0 #16547 üzenetére
Speciel tényleg igaz, hogy amikor a Windows telepítő (Vista, Win7, Win8) látja ugyan a partíciót, de egyszerűen nincs olyan opció, hogy formázás vagy partícionálás a felületen akkor cumi. De ilyenkor is van az, hogy a saját partíciótípusát a dinamikus lemezt nem hajnaldó se formázni se törölni, se rátelepülni, egy kicsit gáz. Bár tény, hogy van lehetőség konzolt indítani, és parancssorból lehet gyalulni mindenféle lemezt, de akkor is gáz kicsit, hogy bele kell túrni a rendszerbe ilyenkor...
[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Gondoltam ma feltelepítem az Ubuntu 14.04 LTS-t. Feltettem, szuper. Feltettem a zárt Ati meghajtót (fglrx) a frissítéskezelővel. Újraindítottam a gépet és a X behal... Logban semmi értelmeset nem látok. Annyi hogy boot során fekete képernyő fogad. Átváltok konzolra, bejelentkezek a TTY2-re, indítanám az x-et, elindulna, de visszadob terminálba, hogy nézzem a logot. Semmi érdemes nincs benne. Próbáltam újrahúzni az x-et de nem sikerült...
Ja és a telepítő DVD sem óhajt bejönni csak és kizárólag ha UEFI módban bootolom, egyébként, hogy legyen kép akkor a kernel paraméternek meg kell adni a nomodesetet... Fura, mert eddig az Ubi felment, most meg makrancoskodik... Nem hajlandó rendes Legacy BIOS módban települni, EFIben meg azért nem lehet telepíteni, mert a HD 5550-es VGA nem támogatja az UEFI GOP-ot...
Ezután telepíteném a Debian 7-et, de az meg kifagy a login során, van kép, meg egérkurzor és ennyi... EDDIG mind a kettő felment, semmit sem variáltam a BIOS-sal és most egyik se telepíthető... MIÉRT???
[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz jimmy399 #16595 üzenetére
Köszi mindenkitől a kimerítő segítséget.
Sikerült megtalálnom a megoldást a problémára, szerencsére rájöttem a titok nyitjára.
Azt tudni kell, hogy a HD 5000-es széria még nem támogatja az UEFI GOP-ot, így a rendszer nem tud elindulni tisztán UEFI módban, csak CSM-ben, azaz BIOS kompatibilis (legacy) módban.
Viszont, az EFI támogatja a hibrid rendszerindítást, így a telepítő lemezt tudom indítani közvetlenül UEFI módban, ha eddig jól értelmeztem.
A telepítés során, bár hiába tértem át legacy grub2-re ahogy korábban is írtam, boot során elmegy a képernyő, és a rendszer bootol tovább, csak épp nincs mit nézni.
A megoldás az lett, hogy (2 HDD van a gépben) amire telepítettem az Ubuntu-t, azt GPT formátumúra particionáltam MBR-ről, és létrehoztam egy /boot/efi partíciót a UEFI módban történő indításhoz. Bár tény, hogy szakértői partícionálás során kicsit rafinált volt létrehozni a /boot/efi partíciót úgy, hogy ne sima FAT partíció egyen, hanem UEFI boot partíció , de végül kissebb trükközéssel mégis sikerült.
Ezek után minden a szokásos módon történt, majd reboot során már a boot menüben megjelent az ubuntu indítása opció. A grub2-t a 2. HDD-re telepítettem, nem hoztam létre külön dual boot menüt az első HDD-n található Windows 8.1-el, hanem EFI boot menüben indítom közvetlenül az Ubuntut.
Így MBR és GPT formátumú lemezek vannak a gépben.
Minden megy, az a VGA driver, amit feltesz az Ubuntu telepítés során tökéletes, minden csicsa és gyorsítás elérhető a rendszeren, így nem is cseréltem le az AMD oldaláról letölthető generic linux drivert sem.[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Sziasztok!
Sok-sok google keresés után nagy nehezen sikerült végre Linux alatt is beüzemelni a TV-tuner kártyámat. DE csak félig. a TvTime programot telepítettem de nincs hang... Istennek sem tudom beállítani, túrtam a netet, próbátam sok mindent és semmi.
a kártya:
02:05.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d1)
Azt tudni kell, hogy a hangot a PCI sínen keresztül küldi ki nem kell semmilyen vezetékkel sem összekötni a tunert meg a hangkártyát. Windows alatt simán megy minden, de ezalatt az ubunu fork alatt nem. (Elementary, Ubuntu 12.04-es alap, bocs hogy itt kérdem meg, de a saját topic kicsi ezt meg szerintem többen olvassák)
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz spammer #19362 üzenetére
Hello!
Én is viszonylag sokat használtam Transmission-t, de volt végül egy fura bug benne, ami miatt kukáztam. Az volt a bug, hogy, letöltött mindent 100%-ban, DE aztán visszaugrott 99,9%-ra egy idő múlva és lemez hibát jelzett és természetesen nem seedelt így hiába ment a gép napokat egyben, nem vettem észre hogy ezt csinálja a program... Feleslegesen ment a gép.
Túrtam a netet írták, hogy jaja van ez a hiba, hibás diszk meg miegyébb, de sehogy sem sikerült megoldani, így leszedtem és feltettem a Deluge-t... Azóta hiba nélkül megy a töltés és seedelés
[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz szundybence #21886 üzenetére
VirtualBoxból már kint van az 5.0, bár tény ,hogy az ablakokra...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Ez szerintetek mitől lehet? Ubuntu 15.04, AMD-A85600K, Asrock Fm2-A75 Pro4m alaplap. Kernel: 3.19.0-26-generic.
Van amikor simán elindul, van amikor 3. reboot után. Végig így villog a képernyő, amíg a kernel nem vált magasabb felbontásra a boot során.
NOMODESET paraméter nem játszik, mert akkor nem lehet állítani felbontást a natívra.
nyílt radeon driver, a zárt fglrx nem használható mert 1 magot 100%-on pörget valamiért. A kártya egy HD 5550.[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz lev258 #22471 üzenetére
hm, igen, majd amikor kijön az lts verzió teszem is fel azt. Most is újra kellett telepítenem netisntall-ból az egész rendszert, mert valamit nagyon elrontott a super grub2 boot lemez... az Eos-t is meg az Ubit is kivégezte, az egyik kifagyott grub betöltése közben a másik meg grub rescue... xD
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Nagytalp #22739 üzenetére
Én annyit tudok segíteni neked, hogy 2 monitort használok D-sub-ról. Egy integrált HD 7650d-m van, nem használom, mert csak DVI-D, HDMI, Display port van rajta, a két 19" kijelző meg CSAK D-SUB-os. Vettem bele egy Ati HD 5550-et, DVI-I és VGA kimnenet van rajta, a DVI-I még oké, mert van hozzá DVI-VGA konverter...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Sziasztok!
Telepítettem az Unity mellé a KDE-asztali összeállítást is teljesen. Valami horror lassú... Váltottam is vissza unity-re. Kijelentkezés, és beállításoknál magadtam neki az alapértelemzett unity-t. Eddig minden kerek volt. De újraindítás után full csíkos lett az asztal, amikor elindult az Unity felület, egyszerűen használhatatlan lett a gép, konzolra setudtam kilépni belőle... Nem értem miért lehetett ez, szerencse, hogy volt biztonsági lemezképem, amiről visszarántottam a korábbi állapotot, amikor a KDE nem volt telepítve. De amilyen horror lassú ez az 5-ös verzió... Hihetetlen... Poénként el is rontotta a rendszert. Remek.
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Lathronos #23120 üzenetére
Kényelmes lehet egy arch + openbox + tint2 + pypanel mellett ahol kb mindent kézzel kell csinálni, de nem baj, mert a felesleges sallangoktól eleve mentes rendszer. Ubuntu 15.04 halál lassan bootol... Haláls sok ramot használ boot után, hetente egyszer indítom el, max az updatek miatt...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Lathronos #23124 üzenetére
Na igen, tényleg kellett nekem is rendesen túrni a netet, amikor végre sikerült feltenni az alap X-szervert, mert még kb nulla volt a rendszer, de egész pofás szerintem minden kis mütyürrel elbohóckodni - Még - , s meglátni a fényt az alagút végén Bár azért LFS linux -ot nem tennék fel, ez már nálam is az ultra magas szint...
Na azért az Ubuntu fényévekkel másabb, minden Out-of-the-box van benne gyakrolatilag, báár, legutóbb pont a pulseaudio-t kellett kicsit beállítani, mert nem akart mélynyomó hangerőt állítani (5.1 hang), de a konfigban egy sorban a kommentelést ki kellett szedni és pulse restart és minden kerek.
[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Ha már VLC, állati jó hogy tudok benne youtube palylistet is lejátszani hardveres gyorsítással, mert a Chrome linux alatt kissé 1000% CPU-t eszik, hiába van benne némi gyorsítás... De így ez a gond is megoldódni látszik Erre ébredtem fel, hogy bazz, de hiszen tud a VLC yt videót is lejátszani ...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz Lathronos #23149 üzenetére
Ez elég sűrűn fordul elő, nekem volt, hogy konzolból frissítettem volna, halál lassú volt. Átmentem Synapticra, ott meg minden flott volt, de volt amikor az is nagyon lelassult...
Ja Ubit mondjuk relatíve elég ritkán használok a csigaboot miatt, szóval heti max 1-szer indítom el, és akkor van mikor töklassú... szóval ez necc...
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
Ha az ember egy alternatív operációs rendszer mellet is leteszi a voksát, lehet hogy elvárható hogy tudjon angolul legalább a GUI szintjén.
Nekem arch van gnome-val, nincs magyar nyelv, meg volt sok ablakos operndszer amit eleve angolul használtam mert béta volt és sebaj, de ez szigorúan csak magánvélemény.
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
-
jimmy399
senior tag
válasz sz.balazs.95 #23655 üzenetére
wayland-et már próbálgattam, de nem nyerte el még a tetszésemet, valahogy még érintőképernyőkre van fókuszálva... De lehet az Unity 8 miatt van, passz. X marad.
--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
válasz spammer #23778 üzenetére
Azért jó, mert linux alatt gyorsabban megy a net is, meg minden. Aztán van külön Gnome-os meg openbox-os Arch, meg van Eos, és ha kell pl Eyefinity miatt vagy játék miatt akkor ott a win10
Nomeg ha valamiért elrontódik egy frissítés miatt pl az Arch, akkor van mihez nyúlni a gépben belül, nem kell egy live disztró a hiba kijavításához.
Meg a kísérletezgetés, sosem árt, hogy meg lehet-e csinálni ezt-azt-amazt, de azért van mindegyik rendszerről komplett lemezkép másolat ha beütne a gond, és nem is tudom sehogy sem helyreállítani.--- N/A ---
-
jimmy399
senior tag
-
jimmy399
senior tag
válasz King Unique #24041 üzenetére
Ha egy Windows XP-t sikerült USB 2.0 normális és jó sebességgel futtatni külső IDE-s usb-s házban.... akkor egy ubi meg sima.
--- N/A ---
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- BestBuy topik
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- Építő/felújító topik
- Indul az Amazon Temu-riválisa
- Wise (ex-TransferWise)
- Black Friday november 29. / Cyber Monday december 2.
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Tőzsde és gazdaság
- Microsoft Excel topic
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest