Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) harry válasza harry (#450) üzenetére


harry
veterán

Na megneztem jobban, nem tudom honnan jott ez a nagyobb tomeg, 1kg korul van az a bazis is, szoval innen kezdve gondolom vegyek egy olyat ami nekem tetszik.

Akkor masik kerdes:
- Ha egy ilyen utan kotok egy egyszeru ezer forintos elosztot, az lenyegeben ugyanugy vedve lesz, vagy ezt is hasonlo tulfesz vedos elosztoval erdemes tovabbosztani?
- Ezen logika alapjan, egy sime 1-es aljazot tovabbosztva milyen limitacioba lehet utkozni? Nem bir annyi fogyasztot? Erdekes, hogy itt a bemeneti aramhoz 16A van irva, mig mondjuk a nyolcasnal 10A, miert?
- Ez a 'Surge energy rating 2690Joule' mit jelent, hogyan kell ertelmezni? Pl. az egyes aljzatnal ez 918, a nyolcasnal pedig az elobbi ertek. De ez szumma, vagy kimenetenkent?

[ Szerkesztve ]

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#452) harry válasza harry (#451) üzenetére


harry
veterán

Atnezve speciket, a 6-os es 8-as elosztok nagyobb energiat kepesek elnyelni, igy tehat nem csak az aljzatszamban van kulonbseg, erdemes a nagyobbat venni.

A tovabbosztas mondjuk bennem tovabbra is kerdes, nem annyira a hosszal van gond, egyszeruen tenyleg tobb fogyasztot kene bekotnom. Meg kiszamolom, mennyirol is lenne szo.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#453) BB9000 válasza harry (#452) üzenetére


BB9000
senior tag

A túlfesz védőbe további hosszabbítót bedugni nem javasolt, mert a védelem szintjét csökkenti. Az APC által nyújtott villámbiztosítás feltételeiben is benne van, hogy a továbbosztás kizárást jelent és nem fizet.

Mert: A védelem arra szolgál, hogy a közeli villámcsapáskor a vezetékben keletkezett másodlagos hatást védje ki. Ez azt jelenti, hogy ha becsap a villám 200 méteres körzetben, akkor annak bazinagy mágneses hatása lesz. Akkora, hogy a vezetékekben, ami a falban megy, ami a hosszabbítóban megy, meg ami az utcán van kifeszítve a villanyoszlopok közt, mindegyikben generál egy áramtüskét. Ez az áramtüske védelem nélkül az eszközökbe jutva szépen tönkrevágja azokat. Védelem közbeiktatásával azt érheted el, hogy az az áramtüske, ami a védelem előtti szakaszon keletkezett, az nem jut be a védett eszközökhöz, csak az jut be, ami a védelem utáni szakaszon keletkezik. Ha ezt a szakaszt meghosszabbítod, akkor csökken a védelem.

Igen, jól látod, a nagyobb energia elnyelésére képes elosztó jobb választás. Ez úgy működik, hogy minden hálózaton vannak időnként áramtüskék. Nem csak villámcsapás miatt keletkeznek, egyes ipari berendezések, vagy pl. egy hegesztőtrafó is megrángathatja a hálózatot. A kisebb áramtüskék is tehetnek kárt az eszközökben, azok ellen is hasznos a védekezés. Ezek az áramtüskék folyamatosan csökkentik a védelem szintjét a védett elosztókban, egész addig, amíg az utosló tüske már teljesen leamortizálja a védelmet. Ekkor az APC-ken lévő visszajelző led zöldről átvált pirosra, vagy a régebbieken kialszik ( már nem fog zölden világítani) .

Ha több aljzatra van szükség, mint amennyi a védelmet ellátó elosztóban van, akkor venned kell kettő (vagy több) védelemmel ellátott hosszabbítót.
Ha spórolni szeretnél, akkor megoldhatod egy rövid kábeles elosztóval is, de mint írtam fent, bukod az APC készülékbiztosítását. Ezzel együtt törekedj arra, hogy a védelem utáni szakasz minél rövidebb legyen.

(#454) sopruk


sopruk
aktív tag

Sziasztok!
Erről mi a véleményetek? Penny-ben lehet most kapni...
Köszi előre is a választ!

(#455) BB9000 válasza sopruk (#454) üzenetére


BB9000
senior tag

Nem ismerem a konkrét típust, de az olcsó kínai cuccoknál jellemző, hogy nem "teljesen" úgy működik ahogy azt várnád. Lehet hogy azt is védelemnek tekintik, ha kikapcsolt állapotban mindkét pólust megszakítja a kapcsoló. Olyankor nem tud bejutni a túláram a készülékbe, tehát véd. Nem biztos, lehet, hogy szuperül véd, tényleg, de erre semmiképp nem bíznám a drága elektromos cuccaim.

Hosszabbítónak/elosztónak esetleg használható,

[ Szerkesztve ]

(#456) Imy


Imy
veterán

Én kettő PHILIPS TÚLFESZÜLTSÉGVÉDŐ SPN3040/C-be ruháztam. Erről mi a vélemény?

(#457) jeni válasza sopruk (#454) üzenetére


jeni
félisten

Lehet van valami védelem benne de az nem azonos a Joule értékkel amelyek egy komolyabb cuccokon fel is rajzolják.

(#458) BB9000 válasza Imy (#456) üzenetére


BB9000
senior tag

A Philips túlfesz védőivel nincs személyes tapasztalatom, mert én APC-ket használok. A Philips világítástechnikában csúcs. Ha a nevét adja egy termékhez, akkor abban meg lehet bízni. A termék honlapján szerepel a védelem szintje : 900 Joule

(#459) Imy válasza BB9000 (#458) üzenetére


Imy
veterán

És a 900 Joule mennyire elég? Ezek a C osztályú túlfesz védők gondolom a B osztállyal együtt érnének valamit, ez max valami kisebb tüskét fog meg.

(#460) BB9000 válasza Imy (#459) üzenetére


BB9000
senior tag

Az elosztók által nyújtott védelemről már írtam korábban itt .

900 Joule mire elég? Arra, hogy ne menjen azonnal tönkre az első közeli villámcsapás alkalmával az eszköz, amit beledugsz.
Összehasonlításként : Az APC legerősebb védelemmel ellátott elosztói 2690 Joule elnyelésére vannak méretezve. Pl. ez: PMF83VT-GRF

[ Szerkesztve ]

(#461) Imy válasza BB9000 (#460) üzenetére


Imy
veterán

Akkor azért elég. Ellenben a TV-hez mit ajánlasz? mert koax oldalról nincs még védelmem, illetve a routerembe egy RJ45 kábelen keresztül csatlakozik az internet, ami a társasház optikai eszközéről jön. Azaz szerintem midkét eszközt még meg kellene védeni a gyengeáramú csatlakozás felöl, a 230V-os hálózat védelme már biztosítva van.

(#462) BB9000 válasza Imy (#461) üzenetére


BB9000
senior tag

A Lan port védelmére nincs túl sok lehetőség. A legtöbb kombinált elosztó védelme csak a telefon által használt középső érpárra terjed ki, tehát LAN védelemre alkalmatlanok.
Ez az eszköz egy önálló LAN védelemre tervezett cucc: APC ProtectNet Gigabit PNET1GB, viszont ez elég drága. Egy olcsóbb router árával vetekszik. Én nem használok ilyet.

Tv koax védelmére használhatók a kombinált hosszabbítók. Pl. ez: APC Performance SurgeArrest 8 PL8VT3-DE vagy akár ez: PM5V-GR

[ Szerkesztve ]

(#463) Imy válasza BB9000 (#462) üzenetére


Imy
veterán

Akkor a LAN-t egyenlőre hanyagolom.
Egy Philips SPN5044B-t rendeltem a TV-hez, 1800 Jolue-t tud a PM5V-GR 918 Joule-hoz képest, és még árban is jobb. Remélem nem bánom meg.

(#464) sepsi0 válasza BB9000 (#462) üzenetére


sepsi0
őstag

Szia!

Én nem akarok beleszólni, de nekem több ilyen van Belkin F9M727de2M-GRY és ennél komolyabb változata (abból 2db) és ezekbe be tudtam dugni a lan kábelt.
Akkor ezek nem védenek a lan kábel felől érkezett áramlöket ellen?

Ezek a komolyabbak Belkin 7 Plug + TEL/TV Plug 3m Switch F9G726DE3M, már megvannak 6-7 éve és kiválló szolgálatot tettek eddig és több éles helyzetben voltak már.
Volt több közeli villámcsapás (8 lakásos társasház), amiben a szomszédoknál döglöttek meg eszközök.
Volt egyszer főldkábel zárlat is, majd egy hónapig kaptuk így az áramot, mire kijavították a tömb áramellátását. Minden szomszédomnál vibrált minden (mikró, tv, pc monitor, ...), nálam minden tökéletesen üzemelt, a világításon látszott csak a bibi. Nekem minden eszközöm ilyen hosszabbítókra van kötve.
Nagyon vennék még, de vagy megszünt, vagy nagyon drágák lettek...

[ Szerkesztve ]

(#465) Imy válasza sepsi0 (#464) üzenetére


Imy
veterán

Jónak tűnik, de tényleg már nincs, az újnak az ára meg sok. De miért nem gyártanak több RJ45-ös csatis túlfesz védőt?

(#466) sepsi0 válasza Imy (#465) üzenetére


sepsi0
őstag

Szerinted?
Én a komolyakat 8eft-ért vettem az elötte linkelteket meg 6500ft-ért...
Szerintem túl jó széria lett, ezért megszüntették és veheted drágábban (Belkin) a gyengébbet, vagy a régiből a bentragadt raktárkészletet dupla áron....
Vagy negyél meg mindent külön még drágábban.
Amúgy ezekhez annó biztosítás is járt, ami akkor volt érvényes, ha a rácsatlakoztatott eszköz "eseménykor" elhalálozott volna mégis.
Újjaknál ilyen nincs.
Majd lesz Xiaomiba. Tényleg, ilyeneket tervezek, majd venni. Igaz ebben nincs LAN, de nekem nagyon beválltak a gyártó (Orico) termékei. Bocs ez pont nincs eu dugóval, keresni kell.

(#467) Imy válasza sepsi0 (#466) üzenetére


Imy
veterán

Háát én a 230V-osokban megvettem a Philipset, illetve a koax oldalra is. De RJ45-re kellene valami megbízható.

Jó lenne, ha lenne xiaomi.

(#468) Imy


Imy
veterán

Amúgy a PNET1GB-t hogyan kell bekötni? Ha a router-be bemenő vezetéket szeretném védeni? Mivel ott nincsen PE vezető.

(#469) BB9000 válasza sepsi0 (#464) üzenetére


BB9000
senior tag

Igen, az általad linkelt két Belkin eszköz leírásában szerepel a Lan védelem és külön LAN portjuk is van. Ezek a kivételek. A legtöbb kombinált védelmre tervezett elosztó csak telefon és tv védelmet valósít meg.

(#470) BB9000 válasza Imy (#468) üzenetére


BB9000
senior tag

Ha a Pnet1GB-t routerhez használod, akkor a védőföld vezetékét kösd a konnektor védőföld vezetékéhez. (Sárga-zöld)

(#471) Imy válasza BB9000 (#470) üzenetére


Imy
veterán

Értem, de azt hogyan lehet szépen, és szabványosan kivitelezni? :F Mert bekötök egy 230V-os dugvillát, és abból egy PE vezető jön ki, az elég hülyén néz ki.

(#472) Tody56


Tody56
aktív tag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani nekem olyan túlfeszvédő elosztót amire rábízhatok 0-24-ben egy drága pc-t?
Egész nap megy és nem mindig vagyok otthon, hogy kihúzkodjak ha vihar van.
A gép csúcs fogyasztása kb 1.000W
A lehető legerősebb védelmet keresem ami még elérhető árú.

10-20 között láttam pl a Philips elosztóit amire elvileg biztosítást is vállalnak.
Ezek jó termékek, tényleg vállalnak rá biztosítást, vagy csak addig amíg nincsen gond és keressük a kisbetűket?
Közvetlen a villanyóra után van egy fi rellé, illetve helyiségenként külön biztosíték és a földelés normálisan bekötve, tehát az alapok elvileg jók.

Nem vagyok villanyszerelő bocsánat ha valami hülyeséget írtam.

Köszönöm! :R :R

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#473) harry válasza BB9000 (#453) üzenetére


harry
veterán

Koszi az infokat!
Vegul lett egy 6-os USB-s ami mindig uzemel, s ebbe kotottem be egy 5-os meg egy 6-os elosztot azoknak a cuccoknak, amiket este aramtalanitok. Mindegyik APC.
Az gondolom nem gaz, ha ilyen elosztot hasznalok arra, hogy pl 1 foldeletlen asztali lampat + TV-t egy aljzatra kossek?

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#474) Imy válasza Tody56 (#472) üzenetére


Imy
veterán

Akkor a lakás elosztóba is kellene raknod egy B+C védelmet. Amelyik konnektorról megy a PC oda egy normális túlfeszültségvédő (D osztály). Ha RJ45-ön csatlakozik a hálózathoz, akkor oda is szükséges lenne egy túlfeszültségvédő.

(#475) Tody56 válasza Imy (#474) üzenetére


Tody56
aktív tag

Köszönöm szépen az információt. Nagy segítség.

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#476) Imy válasza Imy (#463) üzenetére


Imy
veterán

Ma megjött az ExtremeDigitaltól az aljzat. A TV csatlakozó része nem jó, mert nem volt kép a TV-n. A jelkimenet lötyögött. Gondolom gyári hibás. Ennyit a Philips termékéről. :(

(#477) BB9000 válasza Imy (#476) üzenetére


BB9000
senior tag

APC-vel ilyen nem szokott történni.

(#478) Tody56 válasza Imy (#474) üzenetére


Tody56
aktív tag

Egy utolsó kérdést engedjetek meg.

Van egy APC SUA 1500-as szünetmentesem ami jelenleg a tv-t és társait védi.
Az elé is szabad betenni ilyen túlfeszültségvédőt? (pl Philips SPN3080B) Az is jelentene egy plusz védelmet, vagy APC elé nem szabad? Úgy lenne logikus, hogy tegyek, de mint ha anno azt olvastam volna valahol, hogy nem szerencsés. Kérlek világosítsatok fel, hogy most ez hogy is van.

Köszönöm :R

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#479) BB9000 válasza Tody56 (#478) üzenetére


BB9000
senior tag

Az APS SUA 1500-ban már van túlfesz védelem. Sokkal jobb, mint amit egy elosztóba tesznek. Nem kell elé tenned túlfesz védelmes elosztót. Problémát nem okoz, de nem nyersz vele.

(#480) Tody56 válasza BB9000 (#479) üzenetére


Tody56
aktív tag

:R

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#481) demmer123


demmer123
őstag

Ti melyik elosztót vennétek?

APC Performance SurgeArrest 8 Plug + TEL/TV 3m (PMF83VT-GR)
+2690Joule

9800FT

APC SurgeArrest 6 Plug + TEL/TV 1,8m (PMH63VT-GR)
+1836 Joule

8100FT

Számítógép,hangprojektor+TV lenne rácsatlakoztatva kb 500-600-ezer ft értékbe.

Családi házba lakunk FI-Relé nincs beépítve se túlfeszültség védős biztosítékok sem.Csakis 2 kismegszakító van.

Ha ezek közül venném valamelyik elosztót akkor ha ne adj isten +200-300m körzetbe belecsap a villám egy oszlopba akkor is megfog védeni a túlfeszültségtől?Vagy oda már kellene egy Fi Relé is?

Tudom ha házba csap közvetlen akkor az ellen nem sok minden véd de arra sokkal kisebb az esély mintha +300m körzetbe csapna be.

Köszi a válaszokat.

(#482) Imy válasza demmer123 (#481) üzenetére


Imy
veterán

A Fi relének a túlfeszültséghez semmi köze nincs, a Fi relé azaz ÁVK Áram Védő Kapcsoló életvédelmi célokra használatos.

Túlfeszültség védőt nem lenne hülyeség beiktatni, mivel amit veszel az egy D osztályú védelemnek felel meg, és kell elé egy B és egy C fokozat. (ha biztosra akarsz menni).

(#483) demmer123 válasza Imy (#482) üzenetére


demmer123
őstag

Na igen de nekem nincs B,C védelem kiépítve.

Akkor is megérné befektetni 1 ilyen elosztóra ?

(#484) Imy válasza demmer123 (#483) üzenetére


Imy
veterán

Igen, ezért kellene egy B+C fokozat, mert panellakásos területen a villámvédelem jobban megoldott, illetve a villámáram is jobban eloszlik. Én raktam be egy kombinált B+C védelmet is. (1 fázisra 10-15e egy jobb túláramvédős hosszabitó ára)

(#485) demmer123 válasza Imy (#484) üzenetére


demmer123
őstag

Én esetembe akkor fölösleges beruháznom egy ilyen elosztóra ha nincs B+C fokozat beépítve?

Egyébként melyik a jobb?

APC Performance SurgeArrest 8 Plug + TEL/TV 3m (PMF83VT-GR)

Philips SPN4085B/58 túlfeszültségvédő elosztó 3600J koax + telefon védelem 8 aljzat 3m - fekete

[ Szerkesztve ]

(#486) Imy válasza demmer123 (#485) üzenetére


Imy
veterán

Nem felesleges, de nem nyújt teljes védelmet.

(#487) demmer123 válasza Imy (#486) üzenetére


demmer123
őstag

Ha közvetlen a fali konnektorba "csatlakoztatom az elosztót" akkor csatlakoztathatok rá bármilyen hosszabbítót?Vagy akkor csökkenni fog a védelem?

(#488) BB9000 válasza demmer123 (#487) üzenetére


BB9000
senior tag

Én az APC-ben jobban bízok, mint a Philips-ben, de mindkettő vállalható.
Bármilyen védelem sokkal jobb, mint a nulla védelem, tehát mindenképpen érdemes megvenned valamelyiket. Nem felesleges, még akkor se, ha nincs az elektromos hálózatodon egyéb villámvédelem. Kellene oda is. Biztosan vannak még olyan drágán pótolható elektromos berendezéseid, amiket tönkretehet a közeli villámlás.

A tovább osztás veszélye az, hogy villámláskor a védett eszközök nagyobb pofont kapnak, mert az elosztóba épített védelem csak az elosztó előtti szakaszon keletkezett áramtüskét tudja kivédeni, ami az után keletkezik, az ellen nem véd.Teccikérteni ? :-)
Ezért aztán igyekezni kell röviden tartani az elosztó utáni vezetékszakaszt.

[ Szerkesztve ]

(#489) Imy válasza BB9000 (#488) üzenetére


Imy
veterán

A D védelem hivatott arra, hogy az elosztó utáni hálózaton indukálódott feszültségtüskét "lecsípje". A B+C-t érdemes betenni az elosztóba, mert ha túl nagy az indukálódott feszültség, akkor a "D" védelem sem védi meg a készüléket.

(#490) demmer123 válasza BB9000 (#488) üzenetére


demmer123
őstag

5m hosszabbító lenne rácsatlakoztatva.Csak a számítógép lenne a hosszabbító után csatlakoztatva.

Akkor is érdemes megvennem,ha hosszabbítót rákötök ?

Vagy akkor már tényleg inkább hagyjam a fenébe a dolgot?

[ Szerkesztve ]

(#491) ariel96 válasza BB9000 (#462) üzenetére


ariel96
tag

Szia!

Ha a koax a UPC boxba megy, nem közvetlenül a TV-be, akkor is szükség van védelemre? Vagy elég ez is? :U

Ha a lakásban lévő UPC modemből jön a telefon kábelem, akkor is kell védenem a telefonomat? :U

A routerem sincs biztonságban? Ehhez is a lakásban lévő modemből megy a kábel? :U

[ Szerkesztve ]

(#492) BB9000 válasza ariel96 (#491) üzenetére


BB9000
senior tag

Ha még nincs túlfesz védő elosztód és mindenképpen veszel, akkor javaslom, hogy olyat vegyél, amiben benne van a koax védelem is. Annyival nem drágább, hogy ne érje meg. Ha már van védett elosztód, akkor csak ezért nem biztos, hogy megéri cserélni. A koax-on érkező túlfesz a box-ot teszi tönkre, az pedig a szolgáltatóé. Meg kell nézni, hogy az UPC ilyen esetben ráterheli-e a fogyasztóra a kárát. Nem tudom. Amíg UPC-s voltam, addig felvevős boxom volt. Azon a felvételeimet féltettem, ezért megvédtem a boxot is.

A lakásban lévő UPC modem és a telefonod közti kábelszakasz hosszával arányos az a tüske, ami akkor keletkezik, amikor a közelben becsap a villám. 3-4 méternél hosszabb vezetékszakaszt én már levédenék. Ha közel van a telefonod bázisállomása a modemhez, akkor nem kell foglalkozni a védelemmel.

Routernél ugyanez a helyzet. Ha a modem mellett van elhelyezve, akkor nem érdemes védeni. Ha messzebb, akkor már el kell gondolkodni rajta. A LAN védelem normálisan csak önálló eszközzel oldható meg, aminek elég húzós az ára. Inkább drága PC-k LAN oldalát szokták védeni. Ott tud nagyobb kárt tenni egy áramtüske. Egy router-t általában olcsóbban lehet pótolni. Ha spéci, nagy értékű routered van, az megérdemelhet egy lan védelmet. Értékarányosság. Egy 100 ezret érő autóba se teszek 15 ezernél drágább riasztót. :D

[ Szerkesztve ]

(#493) ariel96 válasza BB9000 (#492) üzenetére


ariel96
tag

Decemberben vettem túlfesz védő elosztókat - előtte is volt, most lecseréltem. Régebben használtam olyan védő aljzatot is, amibe becsatlakoztattam a koaxot, telefonkábelt, de ezt a UPC szerelője szétszedte (valami német márkájú cucc az MM-ből, 4.500 Ft körül volt).
A UPC box volt, hogy csak rövid ideig működött, de a szerelő azt mondta, van ilyen - úgyhogy ez nem gond.

A telefonnál rövid kábelt használok, a bázis és a modem közel vannak egymáshoz. A hosszú kábel akkor is gond, ha a készülékeket túlfesz védő elosztóhoz csatlakoztatom? A villám magában a kábelben tud létrehozni "tüskét"?

A router - ASUS RT-AC56U - a másik szobában van, elosztóként is üzemel. Akkor ehhez meg kell vennem külön a védelmet. :U

(#494) ariel96 válasza BB9000 (#492) üzenetére


ariel96
tag

(#495) BB9000 válasza ariel96 (#493) üzenetére


BB9000
senior tag

"A villám magában a kábelben tud létrehozni "tüskét"?"

Igen, magában a kábelben indukálódik villámláskor áram. Minél hosszabb a kábel, annál nagyobb. A telefonok valamekkora áramot kibírnak az adatvonalon, de ha túl nagy pofont kapnak, akkor megfekszenek. 1-2 méter hosszú kábelen általában nem tud akkora áramtüske keletkezni villámláskor, hogy tönkretegye a telefont. Az adatvonali rész független attól, hogy a betáp oldal védett körön van-e.

Router védelme: 30K értékű router-t 10K ba kerülő védelemmel védeni csak akkor indokolt, ha úgy kalkulálsz, hogy mindenképpen becsap egy villám 2-3 éven belül a közelben.

Különbség a -GR és -FR végű elosztókban: a specifikáció szerint nem különböznek. Szerintem a gyártás helyét jelölheti az utolsó két betű.

(#496) ariel96 válasza BB9000 (#495) üzenetére


ariel96
tag

Köszönöm s segítséget. :)

A villám az elektromágneses térben hoz létre változást, ennek köszönhető a kábelben indukált áram? Elnézést a buta kérdésért, de erről eddig még nem hallottam. :U

Ha a villám az ethernet kábelen keresztül kinyírná a routeremet, a hozzá kábellel csatlakoztatott PC-k nem éreznék meg? Én nem csak a routert, hanem a hozzá kábellel csatlakozó számítógépeket is szeretném megvédeni. A két PC rövid kábellel csatlakozik a routerhez - bár tudnak WiFi-n keresztül is csatlakozni, de a kábellel gyorsabb a kapcsolat. :U

(#497) BB9000 válasza ariel96 (#496) üzenetére


BB9000
senior tag

Wiki Idézet :
"A villám akkor is okozhat károkat, ha villámhárítóba csap. A villámhárítóban folyó nagy áramerősség hatására háromféle úton terjedhet tovább a villám hatása.

Konduktív csatolással: A földelt fémvezetéken végigfolyó, illetve a földben szétterjedő áram hatására megemelkedik a villámhárító és annak környékének potenciálja a távolabbi „föld” pontokhoz képest. Ez túlfeszültséghez vezet, ami átívelhet szigetelt vagy máshol földelt tárgyakhoz. Mivel a feszültségemelkedés mértéke a villám áramerőssége, az úgynevezett földelési ellenállás), fontos a villámhárítók (és egyéb, villámcsapásnak kitett fémtárgyak) megfelelő földelése. 100 kA-es áramcsúcs és 2 Ω-os földelési ellenállás esetén 200 kV adódik, ami elegendő kb. 10 cm levegő átütéséhez.

Induktív csatolással: A villámhárítóban folyó áram mágneses tere feszültséget indukálhat a közelben található, attól független vezetőhurkokban is. Többszintes épület esetén az adatátviteli és villamos hálózatok és antennák rendszerében könnyen indukálódhatnak hatalmas túlfeszültségek. Egy villámvédelmi méretezésekben használt átlagos áramfelfutási értékkel, 100 kA/μs-mal számolva egy, a villámhárítótól fél méterre (falvastagság) elhelyezkedő, 10 m élhosszúságú négyzetben 620 kV is indukálódhat.

Kapacitív csatolással: A villámhárító és a hozzá kapcsolódó vezetők, vezetékek mint egyik fegyverzet és a környezetben található fémtárgyak, más vezetékek mint másik fegyverzet közötti kapacitás (szórt kapacitás) miatt a villámhárító potenciáljának megugrása a másik fegyverzet ellentétes irányú feltöltődéséhez vezet. Ez nagy áramerősségekkel és feszültségszintekkel járhat.
"
Ha a router és a gép között rövid kábel van, akkor oda csak akkor tennék védelmet, ha az a villámhárítóhoz közel helyezkedik el.

[ Szerkesztve ]

(#498) djlolo


djlolo
tag

Sziasztok!
Hi-Fi erosito ele milyen elosztot tudtok ajanlani? Egy ilyen jo lenne?
[kép]
A szurok negativan befolyasolnak a hangminoseget? Van benne HF; EMI/RFI szuro.

(#499) Imy válasza djlolo (#498) üzenetére


Imy
veterán

Ez AC oldali védelem, miért befolyásolná a hangminőséget? :F

(#500) djlolo válasza Imy (#499) üzenetére


djlolo
tag

Szia!
Sajnos nem nagyon ertek hozza.Vettem egy eleg draga erositot es mivel a jelenlegi elosztom egy egyszeru ,olcso akarmi (tulfeszultseg vedelem sincs benne) ugy gondoltam jo lenne egy jobb minosegu elosztora kotni. (meg van rajta egy teve es egy dvd lejatszo.) Olvasgatva a hi-fi forumon van aki azt irta hogy az ilyen szurok negativan is befolyasolhatjak a hangot. Azt szeretnem tudni van-e ertelme penzt kidobni egy olyan elosztora? Esetleg akar mas tiupusura. Koszonom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.