Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Tomato firmware

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-08-03 11:06:38

LOGOUT.hu

Tomato firmware

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9301) csixy válasza czaki (#9300) üzenetére


csixy
addikt

1,Egy rouerről beszélsz és két routert említesz. Hogy vannak összekötve?
2,Jobban járnál, ha 5 Gigaherczes eszközre váltanál.
3, A legjobban UTP kábeles kapcsolattal boldogulhatnál, az olcsó és bombabiztos.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#9302) czaki válasza csixy (#9301) üzenetére


czaki
tag

1. Két router van, feljebb írtam is. :) RT-N12 egy kisebb szobában, wireless ethernet bridge-ként működtetve, illetve a lakás másik pontján egy RT-N18U, ez kapcsolódik közvetlenül a Digis internetre.
2. Egy éve vettem routert, akkor egy 5 GHz-est próbáltam elsőre, katasztrófa volt. Utána ajánlották az RT-N18U-t mint stabil, 2.4 GHz eszköz. Két nappal ezelőttig jó is volt minden. :)
3. UTP kábelt csak a falon tudok kábelcsatornán elhúzni, panellakás. Emiatt nem fogom az egész lakást újrafesteni, vésni, kábelcsatornázni, stb. :) Többe kerülne a leves, mint a hús. :DDD

Én egyszerűen azt nem értem, ami két nappal ezelőtt működött, az most ugyanazokkal a beállításokkal miért nem megy? A zsúfoltságot elnézve, van egyáltalán bármilyen menekülő utam a jelenlegi setuppal a csatornaválasztást illetően?

(#9303) czaki válasza czaki (#9302) üzenetére


czaki
tag

Azt pedig végképp nem értem, hogy a firmware feltöltése miért áll meg 0%-on. :( Sajnos az asztali gépet nem tudom a méterekkel arrébb, egy polcon található router mellé UTP kábellel kötni, hogy frissítsem. :))

(#9304) tjsz válasza czaki (#9303) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Firmware frissítést MINDIG kábeles kapcsolaton keresztül csináld!

Másrészről: ha most ilyen sűrű a wifi a környékeden, akkor az X nappal ezelőtt is ilyen volt. Tehát ahhoz nem lehet köze, hogy te firmware-t frissítettél.

A sikeres firmware frissítés után csináltál NVRAM törlést? Mert azt is kell!

(#9305) czaki válasza tjsz (#9304) üzenetére


czaki
tag

Akkor vagy felmászom a szekrénybe a másik routerhez, vagy így marad. :)

NVRAM törlés természetesen volt, pont ezért furcsállom, hogy az eddigi teljesítmény korántsem olyan stabilan jelenik meg frissítés óta. Ha eddig jó volt és minden ugyanaz (környezet, hardver, beállítások), csak verziót ugrottunk, akkor nem értem mi a csípődés oka. :F Nyilván én sem gondolom hogy a frissítés hozadéka ez, de nem tudom az okát sem a változásnak.

(#9306) tjsz válasza czaki (#9305) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Ha wifi-n keresztül frissítesz, akkor jó eséllyel téglásíthatsz egy router-t.

Wifi beállításokon módosítottál? Vagy hagytál mindent alapon?

(#9307) czaki válasza tjsz (#9306) üzenetére


czaki
tag

Felmásztam érte, lekaptam a fő routert, frissítettem kábelen keresztül, minden beállítást újból kézzel megadtam. Most újra frissítem a másik routert, szintén kézzel beállítom NVRAM törlés után, meglátjuk mit hoz.

A wireless beállításokhoz nem nyúltam, mivel nem értek hozzá. :)

Remélem ez az újbóli próbálkozás megoldja a gondokat.

(#9308) tjsz válasza czaki (#9307) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Ok. Várjuk a fejleményeket!

(#9309) czaki válasza tjsz (#9308) üzenetére


czaki
tag

Működni működik, de a wireless rate korábban 300 és 150 Mbps között ingadozott, most viszont csoda, ha 100 fölé megy. A jelerősség is meglehetősen gyenge a két eszköz között. Ezt az anomáliát nem sikerült megfejteni, az eszközök pozíciója és "árnyékolása" nem változott.

Rakjam automatikusra a csatornaválasztást vagy azzal csak rontok? A channel width 20 MHz, azon és as csatornaválasztáson kívül sok állítási lehetőségem nincs.

Mindenesetre köszönöm a segítségeteket és a javaslatokat! :R

(#9310) bigdigit


bigdigit
addikt

A héten kötötték be nálunk a digit ami ipv6 is és szeretném is használni. A fő routeren egy asus ac87u amin megy is rendesen. Viszont repeater módban van kint a garázsban egy régi wrt320n. A problémám ott kezdődött,hogy vannak telefonos játékok amik ha be van kapcsolva a natív ipv6 nem töltődnek be a repeateren. Jelenleg kipróbáltam dd-wrt alatt de ha titkosítom a wifit nem is működik a wifi kapcsolat. Szóval ha van tomato alatt is ipv6 és ha valaki elmagyarázná hogyan tudok átmenni rá kipróbálnám azzal is.

(#9311) tjsz válasza czaki (#9309) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Én a helyedben végig próbálgatnám az összes csatornát, hogy melyik a legjobb. A channel width-et állítsd 20-ra.

(#9312) czaki válasza tjsz (#9311) üzenetére


czaki
tag

Köszi, a csatorna-rulett hozott valamit: 20 MHz-es channel width mellett találtam egy olyat, ahol stabilan 144 Mbps a rate-nél mutatott sebesség. 100/100-as Digi nettel a lenti eredményt hozzá wifin, szerintem elfogadható.

Már csak az a kérdésem, hogy a Transmission kliensnél a valós letöltési sebesség miért áll meg ennek ellenére 3 MB/sec-nél? Az RT-N18U van közvetlenül az internetre kötve, így ott a vezetéknélküliségből fakadóan nem lehet sebességvesztés. Vagy ez nem bug, hanem feature?

(#9313) tjsz válasza czaki (#9312) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Szia!

Ez sok tényezős dolog. Egyrészről az N18U nem egy szuper erős számítógép, de - szerintem - egy jó router. Korlátozottak a számítási kapacitásai. Másrészről: milyen gyors a mobil vinyód, amit rákötöttél? Azon milyen file rendszert használsz? Mire formáztad? stb. stb.

(#9314) czaki válasza tjsz (#9313) üzenetére


czaki
tag

Szia!

Pontosan otthon fogom tudni megnézni, de ha jól emlékszem 5400 RPM-es az a SATA laptop HDD ami egy külső házban lakik és USB 3.0-s kábelen csatlakozik a router "előlapi" portjára. NTFS-re formáztam, de erre nem vennék mérget.

Igazából ezzel az issue-val együtt tudok élni, csak jobb teljesítményre számítottam. Total Commandert használva sem túl acélos a másolási sebesség, NAS storage-ként használom a meghajtót.

(#9315) tjsz válasza czaki (#9314) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Szia!

Javasolt file rendszer tomato esetén ext4. Ezzel - tapasztalat alapján - gyorsabb is.

A vinyó márkája - típusa?

[ Szerkesztve ]

(#9316) sztanozs válasza tjsz (#9286) üzenetére


sztanozs
veterán

Na, itt a korábbi szenvedésem az NFS-sel. Úgy irigylem, hogy simán összejött neki: [link]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#9317) czaki válasza tjsz (#9315) üzenetére


czaki
tag

Ext4-re tudom valahogy formázni Windows 7-en külső szoftver igénybevétele nélkül? Illetve így feltételezem nem férek majd hozzá, ha esetleg más Windowsos géphez akarom mobil eszközként csatlakoztatni.

Erről a HDD-ről van egyébként szó. Nem egy mai darab, de volt itthon, így használt vettem mint NAS. :)

(#9318) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Sziasztok!

Van valakinek egy jó útmutatója vpn beállítására? Mobilról szeretném vpn-en keresztül elérni az otthoni hálózatot. Valamikor régen jó néhány éve meg tudtam csinálni munkahelyi gépről otthonra, de most nem találok olyan leírást ami aktuális lenne. Már a szerver key fájlokat sem tudom legenerálni, mert a win10-es openvpn-be már nincsenek a cmd-ből elérhető build-ca, build-dh, stb parancsok.
Köszi.

Á, most látom, hogy már routeren lehet generálni?

[ Szerkesztve ]

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#9319) rento


rento
őstag

Sziasztok!

Rég volt már, vlanok.
Primary router Ac56u 192.168.2.1:
-primary wifi 192.168.2.x, br0
-guest wifi 192.168.50.x, br1
Így néz ki a felállás a hálózati eszközöknél:
router->switch->2db ap
A switch egy poe-s nem menedzselhető tplink tl-sg1008p, az egyik ap egy v7 ac1200-as, a másik pedig egy tplink eap320-as. Azt szeretném ha guest wifi menne mind a két apn, úgy hogy a 192.168.50.x tartományból osszon ipt. Ha a router guest wifijéhez csatlakozok akkor hibátlan, ha viszont létrehozom az két apn ugyan úgy a guest hálózatot és ahhoz kapcsolódok, akkor a 192.168.2.x-ből kapok ipt. Hogy kellene beállítanom a vlant, hogy menjen a dolog?

(#9320) tjsz válasza czaki (#9317) üzenetére


tjsz
Topikgazda

"Külső" szoftverrel ez megoldható, de ez már nagyon offtopic.

(#9321) tjsz válasza rento (#9319) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Megoldás:
1. a router egyik LAN portját hozzárendeled br1-hez: Advanced - VLAN - adott portnál "yes" + bridge oszlopban pedig "br1"
2. ezt a LAN portot bekötöd a switch-edbe
3. erre a switch-re bedugod az AP-id

(#9322) sztanozs válasza mobilizmo (#9318) üzenetére


sztanozs
veterán

Az új fresh-ben le lehet már generálni.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#9323) rento válasza tjsz (#9321) üzenetére


rento
őstag

ez oké, de akkor kellene még egy switch amin a br0 megy. tageléssel nem lehetne megoldani, valahogy a dolgot? vagy az mire való egyáltalán?

(#9324) tjsz válasza rento (#9323) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Ha jól értem, akkor azon a switch-en keresztül más eszközöknek is osztasz br0-s hálózatot?

(#9325) rento válasza tjsz (#9324) üzenetére


rento
őstag

így van.

(#9326) tjsz válasza rento (#9325) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Akkor kell egy 2. switch, amelyen keresztül a br1-et osztod az AP-knek.

(#9327) rento válasza tjsz (#9326) üzenetére


rento
őstag

Félre értesz szerintem, de lehet hogy én fogalmazok rosszul. Tehát azt akarom hogy az apknál ugyan úgy legyen elsődleges wifi az alap 192.168.2.x tartmánnyal, 2.4 és 5ghz-n, illetve legyen egy guest wifi is, mint a routernél 192.168.50.x tartománnyal.

(#9328) tjsz válasza rento (#9327) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Aha. És azok az AP-k tudnak guest wifi-t? Hogy annyira ne legyen offtopic: tomato van rajtuk?

(#9329) rento válasza tjsz (#9328) üzenetére


rento
őstag

Külön guest wifi nincs rajtuk, csak több ssid-t lehet létrehozni. Gyári szoft. van rajtuk, szerintem ezekre nincs tomato.

(#9330) czaki válasza tjsz (#9320) üzenetére


czaki
tag

Tiszta sor, egyelőre rendesen működik a frissítés után a két eszköz, többi tanácsot pedig hétvégén kipróbálom. Köszönöm a segítséget! :)

(#9331) tjsz válasza rento (#9329) üzenetére


tjsz
Topikgazda

A több SSID létrehozás mellett tudnak több VLAN-t is kezelni?
Mi a pontos típusuk?

(#9332) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Akinek van tapasztalata a vpn kapcsolat telefon és otthoni hálózat közötti kiépítésében, tudna segíteni nekem?
N18U-n bekonfiguráltam a szervert, látszólag jól működik. A konfigurációs fájlt átmásoltam a telefonra és OpenVPN for Android és OpenVPN Connect-el is próbáltam kapcsolódni. Azt lehet látni a logban, hogy az IP-ig eljut (No-ip-t használok), de kapcsolódni nem tud. A szerver oldalon nem is látszódik semmi ebből. És itt meg is állt a tudományom. Ha valaki tud segíteni, kérem ne tartsa magában. Előre is köszönöm.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#9333) rento válasza tjsz (#9331) üzenetére


rento
őstag

Vlan id-ket tudnak. Lentebb mát írtam, hogy az egyik egy V7 AC1200 a másik pedig egy TP-Link Eap320.
A routeren tomatoban hol tudom beállítani, hogy a guest wifinek mi legyen a vlan id-ja?

(#9334) tjsz válasza rento (#9333) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Tomato-ban guest vlan id: Advanced - VLAN - VLAN, ott pedig a VLAN és VID oszlop.

Még én sem csináltam ilyet tomato-n, de azt tesztelném le, hogy azt a portot, ami a switch-be van bekötve azt "tag"-elném, majd ugyanazt a VID-et beállítanám az AP-n.

(#9335) rento válasza tjsz (#9334) üzenetére


rento
őstag

Én is erre gondoltam, hogy ez lesz az, csak az kavar meg, hogy az utolsó oszlopba a bridge-hez mit állítsak? Mert jelenleg a br0 már ott van, ha pedig megpróbálom hozzáadni a br1-et is, akkor azt nem menti el. Jelenleg így néz ki a tomatos vlan beállítás, a 3. sort adtam én hozzá:

[ Szerkesztve ]

(#9336) tjsz válasza rento (#9335) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Ha jól látom, akkor 4-es portot akarod tag-elni. Próbáld meg azt, hogy a br0-s sorban tag-eled. A 3. hozzáadott sorod okés, ott br1 kell a végén.

(#9337) rento válasza tjsz (#9336) üzenetére


rento
őstag

Így gondoltad?:

(#9338) rento válasza rento (#9337) üzenetére


rento
őstag

Közbe ki is próbáltam, még jó hogy nem vagyok otthonról, hanem vpn-en keresztül, mert a switch-re dogott eszközök nem elérhetőek, nem kapnak ip-t szerintem. Köztük az apk sem.

(#9339) rento válasza mobilizmo (#9332) üzenetére


rento
őstag

Szia

Nekem megy a dolog. A vpn-nél staticus kulcsot használsz? Vagy a 4 fájlosat? Mert az androidhoz a 4 fájlos kell. Illetve a vpn-nél használt portot kiengedted a routeren?

(#9340) mobilizmo válasza rento (#9339) üzenetére


mobilizmo
addikt

Hát 4 fájl van, a pem, crt, key és az ovpn. De szerintem ez a statikus. Csináltam port forwardot, de egyáltalán nem biztos, hogy az jó. Nekem is az N18U előtt még ott van a HGW, de a router osztja az ip címeket, ha minden igaz 192.168.1.1-en van.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#9341) Intruder2k5 válasza mobilizmo (#9340) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

A VPN szerver beállításaiban a Basic fülön, az Authorization Mode mellett látod, hogy Static Key vagy TLS a beállítás.

Az ASUS-on tudtommal nem kell a VPN-nek portot nyitni manuálisan, azt megteszi a firmware önállóan, ha a Firewall opció Automatic módban van. Az persze már más helyzet, ha az előtte lévő HGW is NAT-ol, tehát már az ASUS-nak is privát WAN IP címe van, akkor a HGW-ben kell a forward az ASUS WAN címére.

(#9342) rento válasza mobilizmo (#9340) üzenetére


rento
őstag

Ha 4 fájlod van akkor az nem a statikus lesz, mert az mindössze 1 fájl. canyouseeme.org-on tudod ellenőrizni, hogy nyitva van e az adott port. Illetve ahogy Intruder kolléga mondja, azt kéne tudni, hogy a hgw router vagy modem módban van, mert ha routerként üzemel az is, akkor dupla natolt háló mögött vagy.

(#9343) mobilizmo válasza rento (#9342) üzenetére


mobilizmo
addikt

és Intruder
Megnézem este, de azzal nem hiszem, hogy gond van. Ahogy feljebb írtam is a telefonon amikor connecting van nézem a logot és látom, hogy eljutott az ip címig, ami megegyezik azzal amit a routerben is kiír a DDNS update-nél, vagy akár a No-ip is (egyébként 86.59.242.12).

Lehet a filtered miatt van a hiba, csak tudnám az mit jelent.

[ Szerkesztve ]

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#9344) tjsz válasza rento (#9338) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Az AP-id nem fix IP címmel mennek?

(#9345) rento válasza tjsz (#9344) üzenetére


rento
őstag

de igen, mégsem értem el őket ha így állítottam be.

mobilizmo: Az jó ha látja a külső ipdet a noip, ha tomatoba ddns részben a use external ip address checker-t választod akkor látnia is kell. Viszont attól még mindig natolhat a hwg-d. Ha ez áll van, akkor ott is ki kell engedni portforwardal a portokat.

[ Szerkesztve ]

(#9346) mobilizmo válasza rento (#9345) üzenetére


mobilizmo
addikt

A HGW-ben DMZ-ben van a router, elvileg mindent átdob rá. Mivel IPTV-m van a Telekom-nál elvileg nem támogatják a Bridge módot. Nem tudom, hogy vannak-e más lehetőségeim, mint a DMZ és a routeren az External IP checker.

[ Szerkesztve ]

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#9347) m26


m26
csendes tag

Tisztelt fórumtársak!

Érdeklődöm a téma iránt, ám kellő tapasztalat hiányábán először egy dinoszauruszok korabeli linksys wrt54gl v1.1 router flashelésével próbálkoznék(probléma esetén túlzottan nem siratom)
A routeren jelenleg is egy régi tomato fut, ezt upgradelném.
Kérdésem:
A fent említett routerre mehet az alábbi trx, nem lesz baj?

K26/build5x-140-MultiWAN/tomato-K26USB-1.28.RT-MIPSR1-140-Nocat-VPN.zip

Mi volna a különbség a MIPSR1 illetve MIPSR2 között?
Általános felhasználásra szánnám(vpn,torrent)
Segítségeteket előre is köszönöm!

(#9348) tjsz válasza m26 (#9347) üzenetére


tjsz
Topikgazda

Szia!

Egy biztos, ez a Linksys egy TRex volt a maga korában tomato-val.... :)

Erre a router-re MIPSR1 kell.

Ha ez a TRX 4MB alatt van, akkor ok, különben NEM. Ez Shibby féle tomato? Miért nem FreshTomato-t használsz?

(#9349) m26 válasza m26 (#9347) üzenetére


m26
csendes tag

Esetleg nekem ez is elég lenne?
http://tomato.groov.pl/download/K26/build5x-140-MultiWAN/tomato-K26USB-1.28.RT-MIPSR1-140-VPN.zip
köszi

(#9350) m26 válasza tjsz (#9348) üzenetére


m26
csendes tag

Jelenleg nem vagyok ott de ez a jelenlegi egy 1.23as sima tomato úgy emlékszem.
Tehát 4mb alatti legyen?Melyiket javasolnád?
Köszönöm

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Tomato firmware
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.