Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Spirit


Spirit
őstag

Sziasztok!
Mostanában eléggé foglalkoztat a csillagászat, és megfontolandó volt,hogy vegyek egy komolyabb amatőr távcsövet.Természetesen csak Newton-féle tükrös távcső jöhet szóba,mivel a ragasztott, lencsés távcsövek ára nem halandónak való:(300eHuf<). Olvastam a vásárlás alapszabályairól, így pontasabban meghatározhattam, mire is lenne szükségem. Vagyis egy lealább 200mm-es tükörrel rendelkező távcsőre, ami lehetőleg computer-es vezérlésű, a tubus mérete legalább 1000mm körüli. Az árakat nézve szomorúan vettem tudomásul, hogy a 120mm-es tükrösök 100-120e ft-tól indulnak, már ami használható.

Apám előkapott egy könyvet, amiben a házikészítésű távcső pontos technika, méretezési leírása található, és felvilágosított,hogy Ő is csinált fiatal korában.Jobban utánaolvasva kiderítettem,hogy bizonyos keretek között SOKKAL jobbat lehet így építeni, mint a kereskedelemben kapható műszerek. Kb 50e ft ráfordítással már a 200-250e ft-os kategóriát is elérhetjük.

A legnagyobb problémával azonban már akkor szembesülünk, amint szeretnénk nekifognak saját mini csillagvizsgálónk építéséhez. Honnan lehet szerezni egy legalább 30mm vastagságű, lehetőleg tiszta, buborékmentes üveget, amiből legalább 2db 200mm átmérőjű korong vágható, amiből aztán csiszolással, és ezüstözéssel tükör készíthető?

Szóval, építsünk együtt TÁVCSÖVET.Ha valakinek ilyen ambíciói vannak, vegyük fel a kapcsolatot, és segítsünk egymásnak beszerezni a Magyarországon szinte beszerezhetetlennek tűnő alkatrészeket!(Igaz tükröt lehet venni, de nem érdemes, már egy 200/1200-as tükör ára is 50k körül mozog használtan. Egyértelműen nem éri meg, és az alkotás örömét is elveszi.)



(#2) #51736960 válasza Spirit (#1) üzenetére


#51736960
törölt tag

Jó ez a topik, bár én inkább használom a távcsövet, mint építem. Szerintem sok olyan ember van itt akit érdekel ez a téma, de elég lámák hozzá (mint pl én is), ezért az ilyenek kedvéért leírhatnád az alapokat.. például hogy mi a különbség a lencsés és a tükrös távcső között?

[Szerkesztve]

(#3) george11 válasza Spirit (#1) üzenetére


george11
senior tag

[link] egy próbát megér.

"5 millióból kijön? Fater megállt, visszafordult mint egy veszkó hős és annyit kérdezett teljesen rezzenéstelen arccal: -Mit is mondott azokról a pillangókról...?"

(#4) Spirit válasza #51736960 (#2) üzenetére


Spirit
őstag

A tükrös távcsöveknél a a homorű tökörre érkező fényt egy prizmára veri vissza, ami aztán egy okulár lencseéjére fókuszál(amibe belelesel). Ez a legegyszerűbben megépíthető, és legjobb hatásfokű amatőr távcső.
A lencsés távcsőveknél egy kétoldalra domborű lencsére érkezik a fény, és a színhibák kiküszöbölése miatt ezt nem leeht egy homogén üvegből készíteni, mert mindent szívárvány színben látnánk.Ezt csak úgy tudjuk elkészíteni,hogy többféle üvegből rétegelten, ragasztva készítjük a lencsét.Ráadásul a hatásfok is csökken, mert ebben a rendszerben LEGALÁBB 4 lencsén megy át a fény, mire a szemünkbe jut. A tökrör nagy előnye még,hogy itt az üveg anyagába nem hatol be a fény, hanem visszaverődik róla, míg a lencsénél ugye....
A tükrös távcső, és egyben a végcélünk vázlata a lehető legegyszerűbben:
)természetesen a homorű tükör annyira enyhén homorű, hogy egy 150mm-es átmérőnél a legmélyebb pontja 0,998 mm, szóval nagyopn macera,hogy tökéletes felületet kapjunk, de van sok módszer az ellenőrzésére.):
[kép]

(#5) Spirit válasza #51736960 (#2) üzenetére


Spirit
őstag

Nagy részletességgel csak akkor fogok mindent lepötyögni, ha valaki beszáll a dologba, mert vagy szkennelnem kellene 50 oldalt, vagy begépelni, és egyikhez sincs igazán nagy kedvem a semmiért. Egyébként egyátalán nem bonyolult a feladat, semmi szakértelmet nem igényel, még ügyességet se, csak végtelenül nagy türelmet.Mindent pontosan le fogok írni, a teljes munkafolyamatot, számításokat, felhasznált anyagokat, mindent, csak követni kell az utasításokat.
Az egyetlen feladat az lesz,hogy el kell dönteni mekkora tükröt szeretnénk.Ebből adódik aztán a tükör fókusztávolsága, ésminden. Általánosságban elmondható,hogy 200-250mm-ig a házilag elkészített távcső nagyságrendekkel jobb minőségű,mint a boltban kahatóak, viszont efölött már nem igazán lehet tökéletesre megmunkálni a felületet, és igaz,hogy mindent nagyon fényesen fogunk látni, de olyan homályosan, és torzítva,hogy nem éri meg. Ezeket a nagy tükröket már vákuum-os környezetben csinálják különleges, gépi megmunkálással. Egy 120mm-es tükörrel már gyönyörű eredményeket lehet elérni, látszik a szaturnusz gyűrűje, a jupiter foltja halványan...és mi ugye 200mm-esben gondolkodunk,ez még megmunkálható, de elég nagy ahhoz,hogy az Androméda karjait is lássuk vele.

(#6) norbiphu


norbiphu
senior tag

egy up, mert érdekel a téma de sajnos nem tudok ilyet építeni :(

"Hmm," sed teh lolrus. "Maybe we shud go ask Ceiling Cat?"

(#7) emitter válasza norbiphu (#6) üzenetére


emitter
őstag

én is adok 1 upot :) eddig nem nagyon érdekeltek az ilyen dolgok, de mostanában többször is találkoztam mindenféle gyönyörű felvétellel a világegyetemről, enyhénszólva megfogott a látvány
kár, hogy ilyen drágák ezek a cuccok.. építeni meg én sem tudok - vagy inkább nincs rá időm, leírások alapján lehet, h sikerrel járnék, mert nagyon türelmes vagyok, szeretek elbíbelődni ilyen alaposságot kívánó munkákkal :B
sok sikert a projekthez!

(#8) Spirit válasza norbiphu (#6) üzenetére


Spirit
őstag

Ha komolyan gondolod a témát, ne gyere azzal,hogy nem tudsz ilyet építeni..én sem tudok, de pontos leírásom van mindenhez. Ráadásul egy csomó apróságot fillérekért be lehet szerezni, pontosabb is lesz, és nem kell vele napokat vesződni.Pl a mechanikához a fogasléces kütyüt 3 k körli összegért meg lehet venni, prizma 2k körül megvan, komolyabb okulár 10k, ezen felül már csak tubus kell(pvc cső is megteszi,majd szépen lefestjük),és néhány szerelési anyag, de pl. fotós boltban 5k körül vehetünk állványt is. A tükröt 3/4 magunk készítjük, de ezüstözés helyett elvisszük fújatni krómbevonattal,így időtálló lesz szemben az ezüsttel.
Ha komolyabb dolgokra vágyunk computeres követőrendszert is vehetünik bele később, vagy lecserélhetjük a tubust egy festett, lakozott, gyönyörű alu csőre.Vehetünk hozzá szúrőket,hogy a napkitöréseket vizsgálgassuk, és a felszínét.

A legnagyobb probléma az üveg beszerzése!

(#9) (Kolombusz)


(Kolombusz)
veterán

Huhh, nem gondoltam volna, hogy házi távcsővel ilyen ,,jókat'' lehet nézni.

(#10) Spirit


Spirit
őstag

Végeztem pár számítást a méretezéshez, és figyelembe véve a túlnagyítást, kontrasztot, egy általam áhított 200mm-es Newton típusú távcsővel megfelelő csiszolás esetén 400X-os nagyítást lehetne elérni(ha ennél jobban nagyítunk, nem látunk több részletet, csak ugyanazt nagyobban, mint mikor egy digitális képet nagyítunk számítógépen)
Találtam egy fényképet, ami egy ilyen, 400x-os nagyítású Newtonon készült a Marsról, kb. ezt várhatjuk a kütyünktől:
[kép]

Ennél sokkal jobbat, még 400mm-es lencsével sem lehetne látni, annak elméleti maximum nagyítása kis túlnagyítással 800X-os, de a légköri tényezők miatt alig lenne jobb a kép(láttam az összehasonlítást a különféle méretű csövekről.)

[Szerkesztve]

(#11) george11 válasza Spirit (#10) üzenetére


george11
senior tag

:Y ez nagyon komoly !!!

"5 millióból kijön? Fater megállt, visszafordult mint egy veszkó hős és annyit kérdezett teljesen rezzenéstelen arccal: -Mit is mondott azokról a pillangókról...?"

(#12) Spirit


Spirit
őstag

Nah kiszámoltam pár adatot, és utánanéztem mindennek, aminek csak lehet.
Szerelési anyaggal, és mindennel együtt jött ki a következő:
Okulárok(kezdésnek minimum 2db), tubus, segédtükör,és anyagköltség nagyjából 25k huf.
Ehhez jön hozzá az üveg, amit megmunkálsz, majd bevonatod, gondolom ez egy 10-esből megvan, és a mechanika.Komplett állványt, mechanikával 40 körül kapni olyat, ami stabilan meg is tartja, és finomat mozgatja a több,mint 10 kg-os monstrumot, de természetesen gyárthatunk hozzá,kérdés mennyire lesz könnyen kezelhető(hogy stabil, az tuti), ezt anyagköltséggel számolhatjuk 15k-ra.
Vagyis 60k huf-ból jön ki egy olyan távcső, amelynek paraméterei:
Tükör átmérője: 200mm
Fókusztávolság 1000mm
Okulárok fókusztávolsága: 2,3mm(434X-es nagyítás), 20mm(50X-es nagyítás)
(1000/2,3=434X, ez ugye a nagyítás, ez elsősorban bolygómegfigyeléshez kell, az 50X-es pedig mély-űr megfigyeléshez, ezzel már a Lófej-köd, orion köd vörösben pompázik, és megfigyelhetők a részletek is.)
Ehhez ajánlatos még egy 5,2mm(192X) fókusztávolságú okulár is, ha a Hold felszínén nem csak a legapróbb részleteket akarjuk látni.
Tubus hossza: 1000mm

Ha valaki azt akarja, hogy a hetekig készült távcsöve jól használható legyen, érdemes elgondolkozni a mechanikás állvány megvételén.30 huf többletköltséggel kapunk egy olyan stabill, és finoman állítható állványt, amihez később 10k ráfordítással motorikus követőrendszert vehet bele.(képzeljétek csak el, ha a Hold felszínét nézitek 400x-os nagyításban.Ugya a Hold 0,5 fokos szögben látszik a földről, ezt 400-osan számolva 200 fokban látjuk, és ezt a távolságot kb 2 perc alatt járja be..Szó szerint kirobogna a képből, semmit nem lehet tanulmányozni rajta..Szóval vagy motorikus követő, vagy iszonyű pontos kéz kell hozzá, hogy követni tudd:)


Egy szó,mint száz, az alapokat már megértettem, kiszámoltam, és ha addig nem jelentkezik senki, akkor a végén leírom a teljes méretezért, hogy mekkora tükörhöz mekkora tubus, mekkora fókusz, mekkora segédtükör....ezek egymásból adódnak...

(#13) Spirit


Spirit
őstag

Lehet,hogy át fogom számolni úgy,hogy 1200mm legyen a fókusztávolság, mert úgy akár gömb alak is elég lehet a csiszolásnál, és a tükröt nem muszáj paraboloiddá formálni...

DE HONNAN SZEREZZÜNK ÜVEGET??

(#14) Spirit


Spirit
őstag

Találtam Bp-en helyet, ahol aluminiumgőzölést vállalnak kvarc védőréteggel együtt.200mm-ig 3300ft-ért megcsinálják. Már csak üveg kell!

(#15) brownus válasza Spirit (#14) üzenetére


brownus
veterán

hello,
a kollégám a Győri csillagászati egyesület elnöke vagymi, és építettek ők is ilyen bizbaszokat. nagy távcsőket:) Megkérdezzem tud-e segíteni?

(#16) Spirit válasza brownus (#15) üzenetére


Spirit
őstag

Huhh, nagyon megköszönném.
Találtam egy helyet, ahol kész Newton-tükröket lehet venni egyedi készítéssel, de a 200m-es 47500ft, ennyiért már foglallattal együtt meg lehet venni boltban is.
Szóval, ha esetleg üveget tudnál szerezni, nagyon megköszönném.

(#17) brownus válasza Spirit (#16) üzenetére


brownus
veterán

nekem mondhatod, hogy milyen tükör meg hány méter:)
de átadom ezeket az infókat Gabinak és majd mond vmit. sztem tud segíteni, mutatta képen az ő általa készített távcsővét

(#18) brownus


brownus
veterán

nem értem el a srácot, holnap megint keresem! (másik épületben van)

(#19) Spirit válasza brownus (#18) üzenetére


Spirit
őstag

Okés, köszi mégegyszer!

(#20) Noddy válasza Spirit (#19) üzenetére


Noddy
senior tag

Engem is érdekel ez a dolog, régóta tervezem a távcső készítést. Nekem a Kulin György féle könyv van meg. Sajnos nekem is az a legnagyobb problémám, hogy normális alapanyagot nem találok. A legkritikusabb része a dolognak a főtükör, a többi tényleg nem vészes.


[Szerkesztve]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#21) ReJim


ReJim
őstag

én is építenék, de nekem sajna nincs erre pénzem+energiám :(
de segítek: [link] ez egy elég jól összeszedett leírás.

</end.?>

(#22) Spirit


Spirit
őstag

SZIASZTOOOK!!!!

Találtam egy biztos beszerzési forrást, anyósom egy régi ismerőse optikus, és tökéletes optikai üveget tud szerezni akár nagyobb mennyiségben is! A pontos árát holnapra tudom meg, de kör alakúra vágva nagyjából 10k körül mozog.Ennyit asszem BŐVEN megér, tekintve,hogy a nagyobb se sokkal drágább.Vagyis akár 300mm-esben is elkészíthetjük, legfeljebb csak 2-odszora sikerül, de még az is megéri, tekintve,hogy kb 20-25k-ért kapunk egy 100-120e ft értékű 300mm-es tükröt.Ha elsőre sikerül, akkor a feléből.Hát van ennél jobb???

Szóval haszon nélkül vállalom,hogy beszerzem az üveget nektek!!!Pontos árat holnapra tudok mondani.

[Szerkesztve]

(#23) Noddy válasza Spirit (#22) üzenetére


Noddy
senior tag

Engem minden féle képpen érdekelne, de majd legközelebb csak hétfőn tudom olvasni a fórumot.

Csak így tovább, hajrá!

[Szerkesztve]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#24) Spirit válasza Noddy (#23) üzenetére


Spirit
őstag

Dolgozom az ügyön:) Egéybként a kereskedelemben kapható legolcsóbb, jó minőségű 250mm-es távcső 327e ft.Maga a tükör pedig 97k..ez a legolcsóbb.Próbáltam 300mm-esről képet szerezni, de a goggle csak egy 15 mg fényerejű planetáris ködről dobott egyetlen daradot, annyira ritka ekkora amatőrtávcső, ekkorának meg háziulag nem szoktak nekiállni:)
Van itt esetleg Budaörsről valaki?Személyesen is felvehetnénk a kapcsolatot,ha van ilyen.

[Szerkesztve]

(#25) brownus válasza Spirit (#19) üzenetére


brownus
veterán

A legolcsóbb megoldás ez: a Csillagászati Nyári tábor ami július elején lesz, pontos adatokat nem tudott mondani (még).

-Unioptik Kft. Vasútsor 4. (Rákosligetig kell kimenni vonattal)
-Polaris boltja Óbudán, ez ott van az Ericsson mellett vhol
-Égbolt kft. a Ráday utcában
-Teleszkóp szervíz bemutató terme; a déli pu.--tól mész a moszkva felé a baloldalon és az eslő vagy második utca balra (egyirányú!) és a saroktól 2-300 méter. (egy pince)

mondta, ha vmi kérdésed van hívd fel majd priviben megadom a számát.

na, egy fontos link lemaradt: [link] ([link])

[Szerkesztve]

(#26) Noddy válasza brownus (#25) üzenetére


Noddy
senior tag

Úgy látom te eléggé benne vagy a dolgokban. Véletlenül Szeged környékén vagy Békés megyében nem tudsz ilyen vagy ehez hasonló üzleteket?
Eddig kétszer voltam a mcse táborban, nagyon jó dolgokat talál az ember a kirakodó vásáron az utolsó nap, csak sose úgy készülök oda, hogy veszek is valamit :( .
Még annyit hogy a tábor július végén lesz.[link]




[Szerkesztve]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#27) brownus válasza Noddy (#26) üzenetére


brownus
veterán

nem én hanem a kollégám, de továbbítom felé:)

(#28) Noddy válasza brownus (#27) üzenetére


Noddy
senior tag

Ok.:)
Kösz szépen.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#29) H.A.L.


H.A.L.
csendes tag

Szia Srácok!

Kb. 2 éve döntöttem el, hogy szerzek (vásárlok/építek) egy távcsövet.
Igyekeztem rákészülni, mert nekem sem volt sok pénzem erre a dologra és én is szerettem volna a legjobbat kihozni a legkevesebbért.
TÜRELEM!!!
December óta van egy 200/1600-as newtonom (dobson), meg néhány kis (6-7 cm) refraktorom is egy EQ5 mechanikával.
A newton tubust 15.000.- Ft.-ért vettem kicsit kopottan, hiányosan, volt és még van is mit csinálni rajta, de azt hiszem ennyiért (még a ráfordított időt számolva is) ingyen volt.
Szóval TÜRELEM !!!
A tükör csiszolást FELEJTSÉTEK EL!
Nagyon sokat olvastam a témában, beszéltem a mai élő legnagyobb távcső építőkkel
(Schné Attila,Rózsa Ferenc, Csatlós Géza),de a tükör csiszolás nem úgy müködik, hogy hamm ...
1 darab tükörért NEM ÉRDEMES belefogni.
Majd, ha lesz időm leírom, vagy linkelem a magyarázatot.
Amennyiben tudok segíteni és elfogadjátok a tanácsaimat, akkor hallunk még egymásról.

Üdv Szerdahelyi Lajos Budapest (telefon mh.:472-6315)





[Szerkesztve]

(#30) regent válasza H.A.L. (#29) üzenetére


regent
aktív tag

En a helyedben nem adnám meg az elsöö hozzászólásomban a telefonszámom, még akkor sem, ha az a ''mh'' munkahelyet jelent.

Amúgy részletezhetnéd egy kicsit, hogy miért nem érdemes belefogni!
Nyilván senki sem úgy akart nekikezdeni, hogy egy fúróra csiszolópapírt, aztán adj neki.

<{Opal}> mert amikor a férfi kódol, akkor csak a férfi van és a kód, olyankor nem kell nő, mert olyankor a nő egy bug, érteitek?

(#31) H.A.L. válasza regent (#30) üzenetére


H.A.L.
csendes tag

Az üveganyag beszerzésének problémáját már ismeritek, bár itt is lehet még finomítani a dolgon: öntött üvegből is lehet tükröt csiszolni, de ...
A BK7 már jobb, a PYREX méginkább, de az ára és a beszerzési nehézségek miatt ez nem lesz könnyű.
Ráadásul az első 3-5 próbálkozás ami a szemétbe kerül igencsak megnöveli az alapanyagra fordított összeget.
Az üvegen kívül kell még:
csiszoló porok, kb 5 féle,
polirozáshoz valami oxid, és szurok (valami spéci),
optika pad a rendszeres ellenőrzéshez,
néhányszor 10 óra nyugalom a helyenként ezred milliméteres pontosságú munkához,
és valaki, aki megmutatja, hogy egyáltalán hogyan kezdje az ember az egészet.

Utálok sokat írni, ezért a telefonszám, ha valakinek lenne egyébb kérdése...
Viszont kiváncsi vagyok, hogy mi ''bajom'' lehet a telefonszám kiadásából?

(#32) Rive válasza Spirit (#8) üzenetére


Rive
veterán

...ezen felül már csak tubus kell(pvc cső is megteszi,majd szépen lefestjük),és néhány szerelési anyag, de pl. fotós boltban 5k körül vehetünk állványt is. A tükröt 3/4 magunk készítjük, de ezüstözés helyett elvisszük fújatni krómbevonattal,így időtálló lesz szemben az ezüsttel.

Huh. Az MCSE szívesen fogad bármi kérdést, ad tanácsot, kapcsolatot olyanokhoz, akik ezen már túlvannak.

Az 5K-s álvány kapásból felejtős (számold ki, hány kiló lesz a tubus, szorozd be hárommal (ellensúly plusz mechanika). Amit öt kilóért megkapsz, az összerogy ez alatt.
A PVC tubus megintcsak felejtős: hajladozik, mint a nádszál. (Ui.: na jó, ha rövid a tubus, akkor esetleg... Talán-talán...) Számold ki a hajlását a cuccnak, és ellenőrizd, hogy pl. közel függőleges ill. közel vízszintes állapotban hova is fog fókuszálni az a peches tükör, amit egy PVC aljára raksz.
Az ezüst nem véletlen favorit, amúgy meg valami (kvarc?) bevonattal teszik időtállóvá.

De ezt mind apróra elmondják neked az MCSE-nél.

Ja, és ha ragaszkodsz a saját csiszoláshoz, akkor ne 200-as tükörrel kezdj. Mondjuk egy százas pont elég lesz :D

[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#33) Andie


Andie
őstag

Sziasztok!

Énis amatörködöm már egy jó ideje, egy házi készitésü newtonom van, bár a lencséje gyári, jénai. 1000-es fókuszú, és az átmérője 110mm.
Vettem hozzá 4-es ókulárt, meg egy kétszerezőt, ezzel kellemes nagyitást értem el, a Hold már szépen látszott. Sajna a tubus kókánysága miatt (pvc csö) volt némi fókuszpont eltérés, igy egy kis szivárvány effekt beütött, de azért élvezhetö.
Valahova fel is tettem a képeket, mingyár megkeresem.
Kulin György féle Távcső világából okosodtam énis, nomeg amit Fatertól kaptam infókat. AZ öregnek volt régen egy hatalmas, állványos távcsöve, a nyomát unokatesóm még a mai napig viseli a homlokán, átesés folyományaként.

Kicsit utánna olvasgattam annó énis a csiszolásnak, készitésnek, de oda jutottam, amit H.A.L. irt. Kézzel, müszerek nélkül becsiszolni egy ekkora tükröt képtelenség. Márpedig egy 400x-os nagyitásnál egy óvatlan kézmozdulat, és óvális lesz a Hold, meg összecsúsznak a kráterek.
De figyelemmel kisérem a topicot, és szurkolok, hogy frankó cucc kerekedjen ki! Ha valamiben tudok segiteni, szóljatok, próbálok.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#34) Andie válasza Andie (#33) üzenetére


Andie
őstag

Meg is van.
Itt találjátok a próbálkozásaimat: [link]

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#35) Noddy válasza H.A.L. (#29) üzenetére


Noddy
senior tag

Köszi mindenkinek a hozzászólást.

A legkritikusabb része a dolognak tényleg a tükör. És sajnos ez a legdrágább része is az egésznek. Belátom hogy igazatok van abban, hogy 1 db tükör ért nem érdemes kitanulni a csiszolás fortélyait. Tehát a tükrött mindenképpen érdemes készen beszerezni, de a többi (tubus, mechanika) egy kis lakatos és asztalos készséggel szerintem megoldható olcsón.

Nekem most egy kis kínai 5cm-es refraktorom van, és ez sajnos csak arra volt elég hogy beleszerelmesedjek a csillagászatba :( . Tény hogy olcsóbb és/vagy egyszerűbb lenne egy 100 mm-es tükrössel kezdeni az építést, de félek hogy az én fanatikusságomnak kevés lenne (tudom túl sokat kívánok). Most egyelőre a számomra az ideális egy 150-200-as tükör lenne jó 1000mm fókusszal, mert úgy látom (most), hogy ez elégítené ki az elvárásaimat, és amibe érdemes lenne bármekkora munkát és időt beleölni.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#36) H.A.L.


H.A.L.
csendes tag

Sziasztok!

Már kicsit bánom, hogy ilyen durván szálltam be ide és
letörtem egyesek lelkesedését.
BOCS!

Távcsövet építeni JÓ DOLOG !!! Mindenkinek ajánlom tiszta szívemből!

De kezdőként garantáltan csalódás lesz belőle, ha egy 200-300 eFt.-os gyári
távcső minőségének elérése a cél 50-70 eFt.-ból.

Ez maximum a több éve ezzel foglalkozó, sok sikertelenséget (és persze sikert is)
megtapasztalt, elméletben és gyakorlatban is felkészült, a beszerzési forrásokat jól ismerő
amatöröknek sikerülhet.És persze az a távcső is csak relatív kerül majd a negyedébe, mert az évek
alatt beleölt anyagok, szerszámok, idő, rohangálás a lelőhelyekre, mind pénzbe került.

Elsőnek lehet építeni egy kisebb 8-9cm-es lencsés műszert,
vagy egy 15cm-es newtont kb.30-35 eFt.-ból.
Mindkettő nagyon szép élményekkel(építés és észlelés is) fogja gazdagítani a tulajdonosát.
De lehet kezdeni mindjárt egy nagyobb newtonnal is, időnként az MCSE apróban vagy máshol is ki lehet fogni
ennyiért egy 20cm-es tükröt vagy kpl. tubust is.
Példának okáért akitől én vettem a 200/1600 távcsövemet,van még egy bolygozó (200/1800) newtonja kb. 30-35 eFt.-ért.

Szóval az építésre visszatérve,a tanulópénzt itt is meg kell fizetni.
Lehet néha olcso jó dolgokat kifogni és használható műszert építeni belőle, de első próbálkozásra elég kevés remény van
egy igazán jó kukkerra.

Ha mégis építeni, barkácsolni fogtok, akkor itt van néhány link:


Szabó Sándor távcsődiszkont [link]
Parabola tükrök 24000-től
segédtükrök 4300-tól
Akromatikus lencsék 25500-től
31,7 okulár kihuzat 7600-tól

Szánthó Lajos távcsőszolgáltató [link]
150/1200mm Newton építőszet 40000.-


Magyar Cillagász Egyesület (apró) [link]
170/1220-as Newton tubus 32000.-
114/910 Soligor Newton 18000.-


üdv Lajos


UI:

Szánthó Lajos távcsőszolgáltató [link]
2006.V.16-17, Budapest, Városmajor u. 19/b
Nyílt napok (''szállítás során megsérült termékek kiárusítása'')



[Szerkesztve]

(#37) brownus válasza Noddy (#28) üzenetére


brownus
veterán

arrafelé nem ismerős, nem tudott mondani semmit.

(#38) Spirit


Spirit
őstag

Hát újra itt lennék. H.A.L. köszönöm a telefonhívást, és mail-t.

Mindennek meg van már a beszerzési forrása de a főtükör elég nehézkes. Pyrex üveget tudnék csak szerezni, de csak 19mm-esben.Ez egy 250*250mm-es tömbbnél 6e ft, de ha hozzáragasztatok egy 10mm-est is, akkor már 12k. És ez még ki sincs vágva, ha kivágatom, akkor 15k.
Vagyis egyszer ugye a 15k, plusz kell egy 10mm-es, amivel tudok csiszolni, természetesen az is kivágva, az 8k. 23 eft-nál tartunk, és még nincs mivel megmunkálni.

És amint látom, 25-ért már kész tükröt is lehet venni. Szóval az lenne a legcélszerűbb, ha 25-ért kész tükröt vennénk, és utána építetnénk házilag a műszerünket, mert a végén még drágábban jönne ki a tükör,mint a ''bót'ból'':)

[Szerkesztve]

(#39) Noddy válasza brownus (#37) üzenetére


Noddy
senior tag

Kösz szépen azért, hogy utánna jártál.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#40) concret_hp


concret_hp
addikt

én még általános suliban amatőr csillagászkodtam, volt 1 25-30 éves srác, ő épített több távcsövet is (asszem 180mm-s tükrű volt talán a legnagyobb, de lehet hogy több és mintha 300X nagyítás lett volna a max), és azok full profi távcsövek voltak. Gondolkodom a nevén, hogy esetleg tanácsokat tudj kérni tőle vagy ilyesmi, de most sajna nem jut eszembe :S

vagy fullba vagy sehogy :D

(#41) tomi_mod


tomi_mod
aktív tag

Bevallom nem olvastam végig a topikot, és lehet valaki más írta a nevet...DE
Kulin György-nek van egy könyve amatőr csillagászoknak...hogyan lehet készíteni Newton féle tükrös távnézőt házilag, emellett képletek, különféle lencsék leírásai voltak megtalálhatók benne.
Valahol megvolt a linkje, de most aztán kereshetem...
Bár gondolom, már beszereztél az elkészítéssel kapcsolatos infókat...esetleg könyvtárban érdemes kutakodni.

Egy ilyen elkészítése nekem is tervem volt...de én jobbnak láttam a tükröt inkább csináltatni a biztos végeredmény érdekében, de ennek ára hozzád hasonlóan engem is visszavetett.
Ha valamire használhatót szeretnél építeni akkor min. 1000-es fókusszal és min 140mm-es tükörrel számolj. Ezzel már látható olyan kép mint amit belinkeltél...

De nézd meg ezt az oldalt!! -pár leírás a tükrökről, okulárokról, komplett égvizsgálókról
http://tavcsodiszkont.csillagaszat.hu/
[link]
Tomi

szerk.: oh már adták ezt a linket :B -ne nembaj

[Szerkesztve]

(#42) vidó válasza Spirit (#22) üzenetére


vidó
újonc

Szeva Spirit!éÉn is hasonló ''cipőben'' jártam amikor amikor hozzákezdtem a sajátkezűleg csiszolt tükrömnek.Hosszú lenne az egészet leírni.Végüi sikerült elkészíteni (185/1400-as) és meglepően pontosra sikerült.De a sok utánnajárás (csiszolóporok, 19 mm vastag üveg,stb),munka után után azt mondom h. jobban megéri egy gyárit venni ha csak nem vagy teljesen fanatikus és időd mint a tenger.Mivel mindent beszereztem ehhez a dologhoz és ''megfertőződtem'' vele tervezek egy 35-40 cm-es v mégnagyobb távcsövet (csak ilyent éri meg házilag).Hozzávaló vastag üveget nem találok pláne optikait nem.Tudsz szerezni optikai üveget???Írj légyszi h mennyiért,átmérő,vastagság.A csiszolással kapcsolatban szivesen segítek mit hogyan,honnan.A 200/1200-as fókuszhoz messze nem jó a gömbtükör , parabola kell de azt polírozni tényleg meredek (pláne nagyobb átmérőknél)!Erre találtam a neten egy teljesen új megoldást és meg is csináltam lehet h az országban elsőnek.

vidó

vidó

(#43) mhorfológus


mhorfológus
csendes tag

Hellósztok!

kezdő vagyok a csillagászatban de nagyon érdekel a téma!
van egy kis '' csillagász távcsővem'' de karácsonyra kaptam vagy jó 8 éve szal nem a legjobb :D:D
most tervezem hogy szerzek egy frankót! viszont nem tom hogy vegyek-e vagy csináljak!
Ha vennék mit érdemes? nwton-t dobson-t vagy refraktort? a refraktornál nekem nem tetszik a kromatikus aberráció lehetősége! ezért inkább newton melett döntenék.
Építeni meg abszolút nem tudok! ötletem sincs hol kell egy távcsőépítést kezdeni! tudtok adni valami leírást amiből azért meg lehet tudni hogy hogyan is megy az ilyesmi?
köszi előre is!

u.i.: Láttátok a holdfogyatkozást? sztem egész jo volt!:D

(#44) mhorfológus


mhorfológus
csendes tag

Spirit! szivesen beszállnék a dologba!!! merre lax?

(#45) H.A.L. válasza mhorfológus (#43) üzenetére


H.A.L.
csendes tag

Szia!

Amennyiben kevés pénzből kell távcsövet vásárolnod vagy építened, akkor
a newton (dobson sezerelésben) a legjobb megoldás.
Rögtön hozzáteszem: szerintem.
Ezen már sokan és sok helyen elvitatkoztak és sajnos anyáztak is egymással.
Keress meg, ha Budapesten vagy a közelében laksz szívesen segítek.

Az elérhetőségeim néhány hozzászólással feljebb megtalálod.


Üdv Lajos

(#46) soony78 válasza Spirit (#1) üzenetére


soony78
újonc

Szia most olvasom ezt a topickot és szeretném megtudni mire jutottál a távcső építéssel?
Ugyanis én is most szeretnék eggyet csinálni és nemtudom mit hol lehetne jó áron(viszonylag jobb minőségben) beszerezni.
Én egy PVC csatorna csövet használnék.

(#47) mhorfológus válasza H.A.L. (#45) üzenetére


mhorfológus
csendes tag

HI!

hmm....newton dobson szerelésben?! ezt igy hirtelen nem tom elképzelni hogy hogy nézne ki! :B nem tudsz olyanról valami szerkezeti leírást adni esetleg?
most épp az anyagok beszerzésén dolgozom! ma fogom megkérdezni hogy mennyi a tükörnek az elkészítése....
Egy kérédés! tubusnak melyik lenne jobb a PVC vagy az alumínium? mert a pvc-t könnyebb ''megmunkálni'' de a fém tartósabb!
[Mert ha a pvc akkor király! mert fel van turva a város cserélik a gázvezetéket! max hozok el belőle!:D :DDD ]

(#48) H.A.L. válasza mhorfológus (#47) üzenetére


H.A.L.
csendes tag

Szia !

A téma kicsit bonyolultabb annál, hogy 1-2 mondatban tudnék válaszolni.
Leírásaim vannak, szívesen megosztom Veled.
A cső anyaga lehet bármi: vaslemez, alu lemez, műanyag, FA is, de elöször azt kéne tudni, hogy mire akarod használni a távcsövedet és milyen méretekkel fog bírni.
A téma amiről beszélünk, kitesz néhány kötetnyit és én utálok sokat írni, ha tudsz hívj fel.

Üdv Lajos
472-6315

(#49) H.A.L. válasza soony78 (#46) üzenetére


H.A.L.
csendes tag

Szia !

Beszerzési források:

Szánthó Lajos tavcso.com
Szabó Sándor tavcsodiszkont.csillagaszat.hu
Dán András astronomy.hu/Akcio.htm
Mcse/apró mcse.hu (közösségi élet/apróhirdetés)

A műanyag cső jó lehet, de csak rövid tubushoz, mert meghajlik, ha hosszú.

Üdv Lajos

(#50) mhorfológus válasza H.A.L. (#49) üzenetére


mhorfológus
csendes tag

Szia! milyen a számod? 30, 20, 70?
ha nem haragszol cask jövöhét után tudlak felhívni mert jövö héten elutazok...
alöljáróban anniyt hogy 200 mm-es tükröt szeretnék bele. :D
már utánanéztem hátha el tudnák nekem ezt készíteni de a boltban csak nézett rám a nő mint egy hülyére!:p na mind1....
sztem a tükröt venni kell majd..cask az meg drága :(
üdv.
viktor.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.