Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zed01

    őstag

    válasz dabadab #65 üzenetére

    Nem is dualbootról van szó, hanem formattálnám ext4-re a Windows particiót, majd hozzáadnám ezt a particiót a meglévő Ubuntuhoz. De hogy kiszedjem a GRUB-ból a Windowst, arra nem mernék vállalkozni. Egyszerűbb az újratelepítés.

  • zed01

    őstag

    válasz dabadab #57 üzenetére

    Mert még a Windows particiót hozzá tudnám adni az Ubuntuhoz, de a rendszerindító GRUB-hoz nem értek, nem tudnám szerkeszteni, márpedig ha én egy operációs rendszert használok, akkor elvárom hogy a GRUB-ban is egy legyen.

  • Crystalheart

    őstag

    válasz dabadab #39 üzenetére

    Szerintem szimplán elbeszéltem melletted. (Kommunizmus úgy jön ide, hogy mivel számtechben jelentősen le volt maradva a térség, így K-Európa lecsúszott a nagy térhódításról szoftver terén, későbbi, rendszerváltás utáni indulással csak kis esélyek voltak.) Ha viszont néhol zavaros volnék a napokban, akkor nézzétek el nekem, két hete nem alszom rendesen egy határidő miatt, ilyenkor megesik. Sajnos sűrűn van "ilyenkor". :)

    "Dobozos programokból egyedül kb. a Microsoft lett nagy cég, a többi, témában érdekelt vállalkozás elég kicsi" - MS-hoz képest egészen biztosan. Egy "magyar nagyvállalathoz" képest azért annyira nem...

    Tény, hogy nem olvastam elemzéseket a szoftverfejlesztői piac pontos megoszlását illetően - ha mutatnál ilyet a 80%-ról, megköszönném -, de azt hittem, magától értetődik, hogy számba sem vettem azt a szegmenst. Nem a gyártás folyamata, mint inkább az értékesítés módja a fontos szempont itt. A szoftverfejlesztésnek azon területe közvetlenül, kapcsoltan igényel egy másik terméket, ált. hardvert, ez egy jelentős különbség, így az önálló szoftver piacát érdemes külön kezelni. (Hogy az előtelepített rendszereket minek vesszük, az egy érdekes téma... A Linux, mint ingyenes OS, főleg ezen a téren lehet egy ésszerű dolog: ha egy termékkapcsolás elemeként vesszük.) Én a "gyeplőnél" szimplán, ráadásul mellékesen arról beszéltem, hogy ezen a piacon a megkésett kezdéssel már csak nagyon kis szeletet tudott magának szakítani a keleti régió.

    Program vs. játék. Igaz, hogy a játékfejlesztés folyamán tetemes időt eszik maga a tervezés és pályaépítés, meg az egyéb képzőművészeti munkák. De mint mondottam, nem gyártás szempontjából nézem, és talán ezért beszéltünk el egymás mellett. Tegyük fel, HA a piacon megjelenne egy teljesen (vagy közel) ingyenes, kifogástalanul működő, ötletes MMORPG, akkor az rendesen megnyirbálná a WoW vagy éppen a keleti játékok előfizetői bázisát.

    És ezzel az egésszel nagyon el is tértünk a Linuxtól. Már arra sem emlékszem pontosan, hogy jött mindez elő. :D Amúgy érdekelne, te most pontosan mi mellett/ellen is érvelsz. Hogy végül is az önálló szoftver annyira kis szegmens, hogy szóra sem érdemes, és nem gond, ha az ingyen szoftver felülkerekedik? Mert ezt olvasom ki a szavaidból. Ha mégsem, akkor kölcsönös az egymás mellett való elbeszélés.

    zed01: Tudom. (Szerintem nem csoda, hiszen azokon már lassan semmilyen támogatott Win nem fut elfogadhatóan. :D Nekem is van egy ilyen masinám, Puppy van rajta.)

  • Crystalheart

    őstag

    válasz dabadab #36 üzenetére

    A "vannak olyan emberek" és az általánosság között azért van némi eltérés. :)

    Persze nem vagyok én teljes mellszélességgel a nyílt forrás ellen, én is csináltam már ilyen mikroprojekteket. (A GPL licencű megoldás miatt, amit fölhasználtam.) Igazából, ha ez eddig nem derült volna ki, a fanatikus szabadszoftver-mániások nem szimpatikusak, belőlük is van jó pár. (Nagyon emlékeztetnek ahhoz a "mozgalomhoz", amikor a családi kastélyokat és magánkerteket mind a köz szolgálatába állították, vagy a nagyközönséget is beengedték.) Föntebb említettem egyébként, hogy csak azt nem támogatom, ami még közvetetten sem hajt pénzt, sőt, a pénzt hajtó projekteket nehezebb helyzetbe hozhatja.

  • Crystalheart

    őstag

    válasz dabadab #30 üzenetére

    De én nem is ezt kérdeztem. A szavaidból úgy vettem ki, hogy a Linux kernel fejlesztése után kaptak valamiféle juttatást, de akkor félreértettem. Tehát a Linuxok is tisztán hobbiprojektek, csak éppen mellette főállásban is programoznak. :) Esküszöm, soha nem fecsérelném ilyenre az időmet, ehhez azért már kell egy hatalmas fokú kockaság... (Mintha rémlene valami, hogy egyes disztriket a vállalatok pénzért kaphatnak csak meg, míg magánszemélynek ingyenes. Jól emlékszem? Ez mondjuk egy logikus dolog volna, mert a MS-nak a Windows után is inkább a vállalati szférából és az előre telepített rendszerekből van túlnyomórészt bevétele, mintsem a magánvételekből, hiszen azok nagy része tört program.)

    "és csak a programozó kis része dolgozik ilyenek fejlesztésén." - Ennek ellenére az nyugaton jól elkapták a gyeplőt ezen a téren, és a világ leghatalmasabb vállalatai kerültek ki ebből a szegmensből, még a filmipari óriásokat és a hardvergyártókat is leelőzve. Tény, hogy itt a keleti területek szépen lecsúsztak erről a kommunizmussal, és hogy manapság már nemigen lehet itt teret hódítani, de van még, amiből jöhet és jön is jobb, újabb az idők végezetéig, pl. a játékok. (Legjobb volt a suliban az a gyerek, aki határozottan MS-ellenesnek tartotta magát, mert hogy lehúzza az embereket, de egyúttal megszállott WoW-előfizető is volt.)

  • Crystalheart

    őstag

    válasz dabadab #25 üzenetére

    Amúgy ez mindig is érdekelt. Azokat a fizetett programozókat miből fizetik, ha egyszer nem fizetősek a Linuxok? :D És tudtommal reklámbevételeik sincsenek.

    zed01: Bebörtönzés? Ugyan. Tisztában vagyok vele, hogy az sem optimális, ha egyetlen (szinte) monopolhelyzetben lévő szoftveróriás kénye-kedve szerint szüreteli a dollárokat, de a másik véglet sem.

    Még szerencse, hogy a legtöbb ingyenes programban sok kompromisszumot kell kötni - nem csoda, ha többségüket hobbiból készítik. Van még miért megszerezni a fizetős tartalmakat.

  • D1Rect

    félisten

    válasz dabadab #25 üzenetére

    Bocsi, próbáltam kicsit viccesre venni a figurát, mielőtt kitekeritek egymás nyakát. :U

Új hozzászólás Aktív témák