Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) D1Rect


D1Rect
félisten

OMG, vagy fél éve tervezek egy hasonló bejegyzést.
Kiosaky FTW

(#2) biker


biker
nagyúr

szerintem rossz a számolás...

pl anno egy 55k/hó-s albiból költöztünk egy 41nm-es, akkor 8mFt-os lakásba
10% önerő, + áfa tám, 6,8mFt hitel, 15 év, havi 58e Ft, ~10,8mFt-ot kell visszapengessünk majd a véégre

ennek a lakásnak jelen értéke 11,5mFt (csak vevő nincs :( )

ennek a lakásnak jelen bérleti díja ebben a városban 45e bútorozatlanul, 50-55 bútorozva

így a 15 év végén egálban leszünk, csak ha bérlem, nincs lakás, fizetem, van lakás

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#3) Vakegérke


Vakegérke
veterán

1977-ben vettünk lakást feleségemmel. Na nem készpénzre, hanem 35 éves lejáratú kölcsönre. Szövetkezeti volt a lelkem, azóta ez a titulus nem létezik. Mára sajnos egyedül az enyém.
Nem mérlegeltünk, nem számolgattunk, KELL egy lakás. Kell, ami csak a miénk, kell egy otthon.
Jól eladósodtunk, nem számított. Vagyis igen, de kinyögtük. 5.700 Forint volt az összjövedelmünk, 4.500 volt a havi adósságunk. A maradékból dáridózhattunk. Nem egyszer fordult elő, hogy nem kértem vacsorát, azt hazudtam, hogy nem vagyok éhes. Kellett az a kaja másnap, hogy kihúzzuk a következő fizuig.
Kinyögtük, a szentségét, kinyögtük!

Ülök a lakásban, amelynek immáron egyedüli tulajdonosa vagyok, és írom ezeket a sorokat. Sajátomban élek, és nem luxus kéró, de az enyém. Van hova hazatérnem, amit egy albérlő nem mondhat el magáról.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#4) Drenadar


Drenadar
veterán

Illetve aki albérletbe megy nem minden esetben van 3,8millája, de valószínűleg havi "felesleges" 38ezrese se...
azt hittem a végére, hogy befektetési tanácsadó az író és a vége az lesz hogy menjünk és ő segít...

(#5) tkazmer


tkazmer
addikt

én nem tudom milyen létező termékkel számolt, kerestem egy kalkulátort, és (ha az adókat nem számoljuk), akkor évi több, mint nettó 11%-os biztos hozamra lenne szükség ahhoz a 61millióhoz, 20 éven keresztül folyamatosan.
lehet, hogy pénzügyileg művelt az illető, meg jók a brókerei stb, de itt már szerintem bőven magasabb kockázatú eszközökről lehet szó mint egy egyszerű mondjuk tőkegarantált pénzpiaci bef. alap; ha a szerző tud nekem egy olyan létező terméket mutatni, amelyik hoz évi nettó 11%-nál valamivel többet 20 éven keresztül, akkor tegye meg

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#6) stangli válasza tkazmer (#5) üzenetére


stangli
senior tag

A szerzőt elnézve gondolom valami befektetés alapú életbiztosítással számolt...

D1Rect: Te is olvastad Kiosaky írásait? :) Szerintem jó kis gondolatébresztő könyvei, írásai vannak...

(#7) D1Rect válasza stangli (#6) üzenetére


D1Rect
félisten

Kiosaky ávszome.
A nulla pénzügyi intelligenciával rendelkező embernek odaadod, és ha nem funkcionális analfabéta bekattan neki valami.

Arról nem is beszélve, hogy ha jól emlékszem megjósolta a világválságot is 2012 vagy 2015 előtt. :U
Abból a szempontból lényegtelen, hogy emiatt nem volt semmi hitelem a válság beütésekor.
Mennyit ért nekem a ~2K-s könyv? Huhh, ki se bírom számolni. :D

(#8) stangli válasza D1Rect (#7) üzenetére


stangli
senior tag

na jah nulla intelligenciával is meg lehet oldani, hogy saját magadnak fizess először, majd ez után jön a többi kötelezettség... :)

a jútyúbon is rákerestem a könyv olvasásakor, hogy mennyire hiteles, oszt a pofim szakadt le, hogy cnn-nek meg mit tom milyen gazdasági műsoroknak nyilatkozott a válságról... a sima interjúknál mintha a könyvet olvastam volna, ugyanolyan sztorikat hozott fel, de maga az előadásmódja is nagyszerű volt... :)

(#9) D1Rect


D1Rect
félisten

Visszatérve az albérlet saját lakás dologra:
Albérlet: 35eFt/hó egy ~12-13 milliós lakásban. Legyen 12.

Hitel: 2m Ft önerő
(más kérdés, hogy mennyit is fizetsz ki azért, hogy megkapd a hitelt)

Google első találatok egyike:
15 évre a 10 millió 98 eFt/hó
De ügyes vagyok és megkeresem a jobb ajánlatot, legyen hasraütéssel 85eFt/hó

Eladom a lelkem, az életem, a szerveim, és mindenem 15 évre előre:
"A pontos és végleges hitelkonstrukció számos tényezőtől függ:

Hiteligénylő nettó jövedelme
Ingatlan forgalmi értéke és elhelyezkedése
Igénylő BAR státusza (passzív, aktív)
Rendelkezésre álló saját erő és az ingatlan vételárának aránya
Hiteligénylő életkora, iskolai végzettsége
Eltartott gyermek száma"

Számoljunk:
A eset:
2 millió zsebben marad
35eFt/hó
Havi 50eFt/hó megy valami megtakarításba.
Lövésem sincs, hogy milyen hozamokat lehet elérni a kockázatmentes befektetésekkel,
De hasraütéssel legyen 7%.(ezt nagyon kevésnek tartom, de szerintem ezt bárki tudja hozni)

15 év után csak a kezdeti 2m Ft 5,5 lesz.
Valaki aki tisztában van a képlettel kiszámolhatná nekem mennyi is lesz ez a z összeg ha hozzáteszünk havi 50eFt-ot.
(ugye ez évi 600 eFt, ha hozam nélkül számoljuk 15 évre akkor is 9mFt)

Előnyök:
- mobilitás
- jelentős kp tartalék minden esetre
- mozgástér megszűnő jövedelem esetére

Hátrányok:
- kiszolgáltatottság az albérlet tulajdonosa felé
(óriási kiszolgáltatottság ha évekig bérled a lakást, sajátként vigyázol rá, és mindig pontosan fizetsz....)

B eset:
nincs tartalék
85eFt/hó
15 év múlva saját lakás.

Előnyök:
- saját lakás

Hátrányok:
- nincs mozgási lehetőség
- nincs tartalék
- megszűnő jövedelem esetén el kell vállalnod bármit amiért fizetnek :U
- hitelkockázat
- ingatlanpiaci kockázat
- az ingatlannal kapcsolatos összes teher

[ Módosította: dabadab ]

(#10) biker válasza D1Rect (#9) üzenetére


biker
nagyúr

ha ki tudsz venni 35ért ilyet, szólj, kiveszek vagy 4et
egy 50nm-es kb 15m-s lakást 50-55e ftért adnak, belvárosokban több

mi zuglóban 2003ban 55-ért béreltünk egy 4em házban elsőn, régi építésűt

nagyonn csúnyánn mellészámoltál, nagyon.
30ért szobát kapsz, kb

nővérem 45ért bérel egy lakást a rób.kár.krt kikával szemben, 28nm+galéria, 100éves ház, fele roma, stb
na a lakás ér kb 6m-t

ezek alapján gondold újra

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#11) DeFranco


DeFranco
nagyúr

A szerző és D1Rect is ott kerül tévedésbe, hogy a paramétereket rosszul lövi be.

1: a "kockázatmentes" kamatláb jelenleg kb. 5%, akciósan MAX 6% Ami efölött van, az már kockázatot tartalmaz. Érdemesebb nézni az 5%-ot, mert a 6% vagy csak egyszeri lehetőség, vagy később elviszi a többletet a tranzakciós költség. Ez kb a bankbetétek kamatának felel meg. Nem 11%

2: Egy 50m2-es lakás bérleti díja nem 50eFt. Alá van becsülve. Mi egy 27m2-es kb jelenlegi értéken 8m Ft-os lakásért fizettünk ennyit. 2009-es adat.

3: Finanszírozás, hitel: létezik olyan, hogy Lakáskassza. Állami támogatással együtt (év 72eFt) hozza a normál hozamot 4 évig (5-6%, számoja ki aki akarja), majd (és ez a truváj) a 4 év után van a befizetett összeged (havi 20k) X meg amit az állam adott, Y és erre kapsz még másfélszer annyi kölcsönt (X+Y)*1,5. 3,6% kamatra. Forint alapon. Rögtön nem akkora a törlesztő. Igaz, ez 4 év alatt csak 3,2 MFt forrás (X+Y+1,5*(X+Y)), de ebben az esetben boríthatja a mérleg nyelvét. És nincs feltéve ha... aláírod, fizeted, kapod. Ez csak egy rögtön előkapott lehetőség, de van ott még, ahonnan ez jött.

4: Van egy tétel, amit eddig senki nem vett figyelembe, ez pedig a bizonytalanság. Addig frankón van albérlet, amíg az ember 20-as éveit tapossa, de ha már családja van, akkor a helyzet nem ilyen egyszerű. Ha lenne kiadó lakásom, sem adnám ki családosnak, mert jelenleg annyira védi őket a törvény, hogy ha nem fizetnek, és feltüzelik a parkettát sem rakhatom ki őket. Ez nagyon könnyen olyan helyzetet eredményezhet, hogy kedves albérlő családunk kénytelen felárat fizetni a szokásos piaci áron felül, mert nem talál mást, vagy kénytelen ugyanazon az áron alacsonyabb szintű lakást választani, ami meg a modellt borítja, mert változik a viszonyítási pont.

Amúgy mi is rágtuk ezt a témát, és nagyjából az jött ki, hogy minimálisan jobban megéri pusztán anyagilag az albérlet, de a 4. pont borítja az egészet. Innentől jobban megéri venni a lakást.

5: Ha a sajátodban vagy, az mindenképpen jobb életminőséget eredményez (minden más feltétel változatlanul hagyása mellett). Ezt mindenki forintosítsa magának ahogy akarja. Ha emiatt egy évvel is tovább élek/vagyok egészséges, akkor dobjunk rá alsó hangon egy éves fizut is.

[ Szerkesztve ]

(#12) stangli válasza biker (#10) üzenetére


stangli
senior tag

Anno a kálvin térnél 60e-ért béreltünk lakást 90nm 3szoba, egy ismerösöm a Ráday u.-ban 80nm 3szobásat 70-ért bérelt, bocsi de ha valakinek van egy barátnője, mert egy idő után csak lesz, akkor feleződik, ha meg nincs, akkor ott van a másik lehetőség, hogy a saját barátaid közül keres lakótársakat és feleződik ismételten a bérleti költség.
Lehet hogy az a pohár nem félig üres, hanem csak félig van teli... nézőpont kérdése...

DeFranco: az általad említett 5% (vagyis 5,25) azaz MNB által meghatározott jegybanki alapkamat, ami változik ugyebár... ezt a bankok megspékelnek 1-2%max5%al és így jön ki a bankok által kínált 5-10% környéki kamat 12hóra... átlag 7%os kamat reális kockázat nélkül...

[ Szerkesztve ]

(#13) Nyugdíjas


Nyugdíjas
nagyúr

Jó, tetszik, nagyon foglalkoztat engem is a téma. Biztosan fogom olvasni a totyikot. Remélem sok jó hozzászólás lesz. (Aztán majd jövök észosztani, mert én "bérlés-hívő" vagyok :D)

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#14) Eastman válasza DeFranco (#11) üzenetére


Eastman
őstag

1.
2.
3. korrekt.
4. Akkor a legjobb, ha összeköltözöl egy ismeretlen nővel egy kétszobás albiba és csináltok 3 gyereket. :)
5.a.) Ha a sajátodban (bankéban) vagy, évekig nem mész sehová csak haza (nincs miből).
5.b.) Röghözkötötté válsz, munkahelyi (gazdasági) problémáknál behúzod füled-farkad.
6. ...lehet, hogy tévedek...

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#15) DeFranco válasza stangli (#12) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Már ne haragudj, de mutass már nekem olyan bankot aki jegybanki alapkamat fölött ad kamatot. Tisztán kamatot, tehát ne kössük 5 azonnali beszedési megbízáshoz, dombornyomott hitelkártyához, és havi 15 bankkártyás tranzakcióhoz.

Úgy sejtem értesz a pénzügyekhez, úgy hogy tudod, hogy a bank a jegybanki alapkamat felett soha nem fog adni az ügyfélnek kamatot, mert akkor kérne hitelt a jegybanktól a mindenkori alapkamaton inkább. (Ugyanígy hitelt meg nem nyújt az alatt, mert akkor meg beteszi a jegybankba a mindenkori alapkamatra)

A kockázatmentes betéti kamat az egyszeri ügyfélnek ezért mindig a jegybanki alapkamat alatt van kb 0,5-1 százalékponttal. (ex has becslés)

Magasabb betéti kamatra akkor van példa, ha egy bank forráshiányos (hitelt akar kihelyezni, de nem tudja prezentálni a kötelező tartalékrátát), vagy ha új ügyfelet akar toborozni. Ilyenkor egyszer-egyszer realizálhatsz kamatot az alapkamat felett, de ez egyszeri alkalom, mert jellemzően új betétekre vonatkozik csak. Ha meg ezzel trükközöl, és forgatod a pénzed 3 bank között új betétként, akkor a tranzakciós költségek viszik el a többlethozamot.

Ja, és a kamatból vond le mindig a 20%-os kamatadót is. Elég húzós tétel.

Eastman:
5a) megoldható. Igaz, hogy szerényebb keretek között, de megoldható.
5b) csak akkor válsz röghöz kötötté, ha forgalomképtelen lakást veszel. Ha forgalomképes, kurrens ingatlant veszel, akkor azt ha nagyon szükséges, eladod/kiadod, és veszel/bérelsz máshol, amíg kell. Persze, ragaszkodsz hozzá, "mert a tulajdon rabul ejt", de ezt a rabságot azért szivesen vállalná mindegyikünk.

[ Szerkesztve ]

(#16) stangli válasza DeFranco (#15) üzenetére


stangli
senior tag

itt van egy 7%os kamat... tudom extrém eset, mert 5milliótól felfele kell lennie a lekötött összegnek...

Igazad van, most hogy körülnéztem a piacon tényleg csak ez az egy 7%os kamat van... rég néztem a kamatokat noh :B nem is gondoltam volna, hogy így elk_rvultak a bankok... :W

[ Szerkesztve ]

(#17) biker válasza stangli (#16) üzenetére


biker
nagyúr

igen, mnb kamat felett csak csomagkapcsolt vagy új betétes egyszeri x havi kamat van
ezt kijátszani kell 3-4 bankszámla, berakod, új betét, lejár, kiveszed, átteszed másikba

-20% kamatadó, -utalási tax
nem nyerhetsz kicsiben....

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#18) DeFranco válasza stangli (#16) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Augusztus 11-től október 31-ig, és bruttó kamat. Egyébként az AXA-ban nem tudom, hol van a trükk, mert kiemelkedően jó ajánlataik vannak. Igaz hogy be akarnak törni a piacra, ez azért van.

Túl sok mindent nem árulnak el a kondíciós listában sem. (kell-e bankszámlát nyitni hozzá, mennyi az utalás költsége, bankkártya kötelező-e, stb.)

(#19) nyunyu válasza DeFranco (#18) üzenetére


nyunyu
félisten

Axa azert olyan olcso, mert nincs fiokhalozata, csak netbankolni lehet naluk.

Ha meg azt szeretned, hogy legyen love az axas szamladon, akkor valahonnan utalni kell...

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#20) stangli válasza nyunyu (#19) üzenetére


stangli
senior tag

vagy postán befizetni.

(#21) TazLeacher válasza D1Rect (#9) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Kicsit máshogy látom a helyzetet, nézzük szerényebben a dolgokat, fiatal házasok, legénylakás, miegymás:

35-37 nm2-es pannellakás, nem városközpontban, Újpesten, Újpalotán, Kőbányán...stb. Valós élethelyzettel.

Ára kb. 7,5 M forin, 1,5M Forint önerővel.

A. Eset, albérlet.

A lakás havi bérleti díja kb. 40.000 Ft, errre jön rá a rezsi, egy ilyen lakás rezsije kb. havi szinten 50.000 Ft (nyári időben), tehát a havi lakásra költendő pénzösszeg 90.000 Ft.

+Előnyök:
- mobilitás
- 1,5M Kp tartalék
- esetleges gyors költözés hirtelen beálló okok miatt

-Hátrányok
- Soha nem lesz egy normális bútorod, mert nem biztos, hogy jó lesz másik lakásba
- Soha nem fog úgy kinézni a lakás, ahogy szeretnéd, mert nem tudod meddig fogsz ott élni
- Minig egy másik ember kénye-kedve szerint élsz (pl. ne dohányozz a lakásban...)
- A folyamatos bizonytalanság, állandó költözködés
- A lakás felszerelése nem a te igényeidet, hanem a tulajét szolgálja
- A kifizetett pénz lényegében megy a kukába, soha semmi haszna nem lesz
- Még ahhoz is beleeggyzeő nyliatkozat kell, hogy egy nyamvadt internetet bekötess..stb.
- Az albérlet ára emelkedik
- Még, ha mindig időben is fizetsz, lehet szólnak, hogy kiraknak

B. Eset, saját lakás
A lakás vételára 7,5M, felvett hitel összegge 6M, a rezsi változatlan. A hitel felvétele a következő 2 fő esetében: Fundamenta lakáskassza 2 főre havi 2 x 20.000 Ft, 8 éven keresztül a hitelnek kizárólag a kamatát törleszted, ennek összege 8 éven keresztül 30.000 Ft egy 6M-s hitel esetében, tehát az első 8 évben a hitel összegge 70.000 Ft, + lakásrezsi, tehát az összköltség 120.000 Ft. A 8. évben a Fundamenta betörleszi a hiteled, és tőlük kedvezményes forint alapú hitelt kapsz 10 évre, melynek a 2 x 20.000 Ft-os költségen felüli havi díja kb. 18.500 Ft, tehát az elküvetkezendő 10 évben a havi hitelösszeg 58.500 Ft, erre jön rá a lakásrezsi, tehát az összköltség 108.500 Ft

+Előnyök
- Saját lakás tudata, maga a tudat
- Nem függsz mástól
- Mindent a saját igényeid szerint intézel, rendezel be
- Ha a lakás közepére sz@rsz, a te dolgod
- Amíg fizetsz, addig van hova hazamenni
- A kifizetett pénz a Te vagyonodat gyarapítja, későbbiekben pedig a gyerekeidét
- Bizonyos esetekben készpénzkivonás lehetséges

-Hátrányok
- Nincs KP tartalék
- Magasabb havi fenntartási költség

Amivel nem értettem egyet:

Albérlet előnyök:
- mozgástér megszűnő jövedelem esetére az általad írt esetben egy 35.000 Ft-ért bérelt lakásból (+ rezsi), kétlem, hogy nagy mozgástered lenne olcsóbba költözni, maximum munkásszállóra. Ennyi mozgástered egy hiteles lakás esetében is van

Lakás hátrányok:
- nincs mozgási lehetőség ami nem igaz, csak nehezebb. Egy hiteles lakást is el lehet adni, csak maga az eladás folymata lassabb.
- megszűnő jövedelem esetén el kell vállalnod bármit amiért fizetnek ami szintúgy igaz az albérletre, mert kétlem, hogy ott elnéznék, ha 2-3 hónapot csúszol. Ha meg feléled a tartalékaidat, akkor meg azok végesek, tehát akkor maximum rövid ideig lesz tartalék.-
- hitelkockázat forinthitel esetén minimalizálható
- ingatlanpiaci kockázat ami egy fentebb említett lakás esetében szinte 0, vagy nagyon minimális. Még a jelen helyzetben eladott ingatlankok 99%-a is a vételárral megeggyező, vagy a feletti áron megy el, mert az ingatlan egy biztos, és lassó befektetési forma, de hosszútávon MINDIG nyereséges. Természetesen ez alól kivételt képeznek a speciális esetek (pl. ártéren vásárolt házak)
- az ingatlannal kapcsolatos összes teher ami meg egy 35-40 nm-es panel esetében szintén 0. Mi történhet? Maximum betörik az ablak.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#22) Nyugdíjas válasza TazLeacher (#21) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Egy picit rádkötök, jó? :D

- Soha nem lesz egy normális bútorod, mert nem biztos, hogy jó lesz másik lakásba
n+1-edik albérletben lakom,de ezt még nem tapasztaltam sosem. Tény, hogy kedvelem a minimált, alig van bútorom, azok mondjuk igényesek,de ennyi bútort bárhova el tudsz helyezni. Ha nem akarsz x kispolcot, meg anyámtyúkját, akkor azért ez nem para.

- Soha nem fog úgy kinézni a lakás, ahogy szeretnéd, mert nem tudod meddig fogsz ott élni
El szabad felejteni a kamu, hazug kézből zsebbe albérleteket. Szerződés, azt' jónapot.

- Minig egy másik ember kénye-kedve szerint élsz (pl. ne dohányozz a lakásban...)
Egyik tulaj sem akart ebbe eddig még beleszólni. Lehet csak szerencsém volt. Teszem hozzá nem dohányzom, ez biztos hogy nagyban könnyiti a helyzetem. Házillatom sincs, ez a másik ami para szokott lenni.

- A folyamatos bizonytalanság, állandó költözködés
- A lakás felszerelése nem a te igényeidet, hanem a tulajét szolgálja

Ezeket nem is értem :) Azt mondanám látatlanban, hogy vagy én egy másik bolygón bérelek lakásokat, vagy te voltál eddig szerencsétlen.

- A kifizetett pénz lényegében megy a kukába, soha semmi haszna nem lesz
Fizetsz, kapsz érte egy szolgáltatás. Mint a telefon, vagy a net. Hol itt a gond? Persze a szemléletben, ezért is irja a post eleve, hogy ez egy "vallási" kérdés. És milyen igaz... :) Nincs igényem arra, hogy tulajdonomnak tekintsek pár tonna téglát. Nem szeretek, és nem is ragaszkodok a tulajdonaimhoz. Nincs autóm, nem is lesz, valószinüleg az ingatlannal is ez a helyzet fog fennállni. Valahogy külön zavar is, ha le vagyok kötve az ilyesmikkel.

- Az albérlet ára emelkedik
- Még, ha mindig időben is fizetsz, lehet szólnak, hogy kiraknak

Szerződés.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#23) TazLeacher


TazLeacher
nagyúr

A bejegyzés egy részletével kapcsolatban:

De az ingatlan ára mindig felfelé megy – mondják erre sokan. Ezzel egy baj van, hogy nem igaz. Ma Magyarországon az a furcsa helyzet állt elő, hogy a tavalyi nagy ingatlan áresés után az ingatlanok ára reálértékben pont ott tart, ahol 20 évvel ezelőtt.

Sajnos pont abba a hibába esel, mint sokan a részvények esetében. Bizonyított tény, hogy az ingatlan árak MINDIG felfelé mennek. Az ingatan viszont nem egy rövidtávú befektetés. Tehát nem 2 éves távlatban kell vizsgálni a dolgokat, akárcsak a részvények esetében sem. Íme egy részvénybefektetés körülbelüli grafikonja (saját készítés, nem profi):

A az A pont, az, amikor betetted a pénzed, a B meg amikor kiveszed. Igen, kiveszed, vagy kieheted, és nem kivetted. Ugyanis a dolog lényege, hogy nem Te döntöd el, hogy mikor fogod kivenni, hanem az élet. Ugyanis a pénzed kivétele időponjában semmi más nem érdekel, csak az, hogy az A és a B potok között mennyi a különbség. Az közben csökkent, nőt, vagy bármi, az senkit nem érdekel. Egy a fontos: amikor kiveszed.

Ugyan ez a helyzet az ingalanok esetében is, csak ott a volatiritás, vagyis az ingadozás joval kisebb léptékű, és joval hosszabb idejű, egy stádium (növekedés, csökkenés, stagnálás) akár éveken keresztűl is tarthat. Annak a grafikonja valahogy így festene:

Szintúgy, mint a részvények esetében, azt az állítást, miszerint az ingatlan jó befektetés, a történelem igazolja. Valószínűleg a jelen helyzetben egy folyamatosan csökkenő stádiumban vagyuk, ill. kb. 1 éve stagnálunk.

Tehát elkövetted azt a hibát, hogy úgy gondoltad, hogy ha ingatlanba fektetsz, amikor kiveszed a pénzed jól jársz. Ez pont fordítva van: akkor kell kivenni a pénzed, ha jól jársz. És ez nem azokra az esetekre vonatkozik, amikor valamiért hirtelen el kell adni az ingatlant, mert akkor nem Te döntesz. És továbbra is mondom, ezalól kivételek mindig vannak (az említett ártér, vagy akár annak az ellenkezője, amikor egy lepukkant lakást áron felül vesznek meg, mert irodaház épül a helyére).

A másik fontos tény, hogy egy ingatlanvásárlással sosem bukhatsz, csak az eladásával. Ugyanis, ha veszel egy lakást 5M-ért, pont lesz@rod, hogy 2 év múlva 3M-t ér, 4 év múlva meg 15M-t. Neked a lényeg az lesz, hogy akkor mennyit ér, amikor eladod. Ha rosszkor adod el, az a Te hibád.

[ Szerkesztve ]

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#24) TazLeacher válasza Nyugdíjas (#22) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Visszakötök: :D

n+1-edik albérletben lakom,de ezt még nem tapasztaltam sosem. Tény, hogy kedvelem a minimált, alig van bútorom, azok mondjuk igényesek,de ennyi bútort bárhova el tudsz helyezni. Ha nem akarsz x kispolcot, meg anyámtyúkját, akkor azért ez nem para.

Minden bútort el lehet helyezni, csak kérdés, hogy hogy. Egy 2m-es gardróbszekrényt, amit a hálóba vettél, nem biztos, hogy a köv lakásba be tudod vinni, hiszen lehet kisebb lesz a háló. Persze, lehet úgy is albérletet választani, de az már nem a "mozgástér" kategória. És igen, egy költözés esetében saját lakás esetén is előfordulhat ez, csak saját lakás esetén jóval ritkább a költözés.

El szabad felejteni a kamu, hazug kézből zsebbe albérleteket. Szerződés, azt' jónapot.
Ha aláírsz egy 1 éves szerződést, továbbra sem tudod, hogy 1 évig fogsz ott lakni, és akkor "kiraknak", vagy 3 évig...

Egyik tulaj sem akart ebbe eddig még beleszólni. Lehet csak szerencsém volt. Teszem hozzá nem dohányzom, ez biztos hogy nagyban könnyiti a helyzetem. Házillatom sincs, ez a másik ami para szokott lenni.
A mellettünk lévő lakás ki van adva, és tilos a dohányzás, így kint dohányoznak a folyosón. Folyamatos problémaforrás, mert a többi lakó meg nem kamázza a folyosón dohányzást. Én meg háziállat párti vagyok, mindig is volt, mindig is lesz.

Azt mondanám látatlanban, hogy vagy én egy másik bolygón bérelek lakásokat, vagy te voltál eddig szerencsétlen.
Egyszerű példa: hűtő, sütő. Vagy mindig viszed magaddal őket (ami nem minden esetben megoldható, mert lehet van az albérletben, és a tulaj nem tudja hova tenni), vagy olyat használsz, ami van. Nem mindegy, hogy kerámialapos fél éves tűzhely vagy 8 éves házgyári. De ez igény kérdése...(kád, mosdó, csempe...ezekről beszélek, nem a bútorról)

Nincs igényem arra, hogy tulajdonomnak tekintsek pár tonna téglát.
Annak a pár tonna téglának jópár év múlva komoly értéke lesz, és talán ezzel megkönnyíthetem a gyerekem, vagy az unokám sorsát, akinek ennyivel könnyebb lesz elindúlni. Nekem ez is fontos, mert az én életem egyszer véget ér, de optimális esetben maradnak utánam mások, és nem mindegy, hogy ők utána hogy élnek, megint szemlélet kérdése.

Szerződés.
Aláírsz egy szerződést 1 évre, de 10 hónap múlva közlik, hogy menni kell, mert a tulajnak sűrgősen kell a KP, és valaki megvenné a lakást. Bíróságra fogsz járkálni e miatt? Meg rendőrségre, modnjuk 2 hónapért? Megéri? Ez nem egy jó elfogalaltáság. Max kifizeti a fennmaradó 2 hónapot és egálban vagytok. Csak 80K nem kárpótol, hogy kereshetsz helyet.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#25) Nyugdíjas válasza TazLeacher (#24) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Én mostmár számozok, nemérdekel :D

2. Igaz-igaz. Mondjuk nekem most 3 éves szerződésem van,de ahogy később irod, ha a tulajnak gyorsan kell valami váratlan miatt a lé, akkor az para helyzet. Nem nagy esély van ilyenre, mert ez a lakás ezért van neki, de a váratlan helyzetnek pont ez a lényege, hogy váratlan ugye :D Tehát ez való igaz, hogy itt van egy kis rizikófaktor. Ondiádörhend -ahogy az angol mondaná- ha saját akkor meg ha valami gebasz van gyorsan eladni megint egy külön kinszenvedés. Megint ondiádörhend aki bérel annak ilyen lehetősége meg nincs is.

3. Dohányzás-házillat ügyben valóban kicsit tulságosan csak a saját személyes helyzetemet néztem. Bár a mostani tulajom egy malamutot nem,de egy macskát simán megengedne, nekem kutya meg nem is kell, nem vagyok kutyás :)

4. Hát ezügyben eddig szerencsém volt, ezisigaz. Sőt! Igazából annyira még nem voltam kényszerhelyzetben, hogy ne legyen időm megfelelően gépesitett, viszonylag uj lakást keresni. Persze itt már megint feltételezem, hogy ennél rosszabbul nem lehet járni Pedig lehet. Hiába no, én egy ilyen optimista gyerök vagyok :D De félreértés ne essék a legtöbb pontban általánosan tényleg igazad van, el kell ismernem.

6. Szerződés lejárta előtt már lehet tapogatózni, hogy meghosszabbításra kerül-e. Persze költözni sosem öröm,de én aszondom 2-3 évente nekem belefér. Persze gyerekkel más a helyzet, ebben még nem gondolkodom,de, mint sokminden mással kapcsolatban nyilván ingatlan ügyben is meg fog változni a szemléletem, ha lesz egy gyerkőc. vagy több... :)

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#26) shev7


shev7
veterán

Egyet ertek jer1cho-val. Amig egyedul vagy nem para az alberlet, sot ha mar a paroddal elsz, akkor is tok rendben van. De amint jon egy gyerek atertekelodnek a dolgok. Mar csak a gyerek miatt lecsokken a mozgastered, gondolok itt olyanra, hogy ha nem muszaj nem koltozol ne kelljen iskolat valtania. Ilyen korulmenyek kozott leertekelodik a mozgas lehetosege, es felertekelodik a biztos tulajdon, es a merleg nyelve szerintem egyertelmuen a sajat lakas iranyaba mozdul...

valamint a hitel es alberleti dij kozotti kulonbozet felretetelere: azert ahhoz eleg nagy fegyelem kell. A hitelt fizetned KELL! ha kulonbozetet lekotni nem feltetlenul. A penz mar csak ilyen elfolyik ha nincs meg a helye... oke, most magambol indultam ki.

[ Szerkesztve ]

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#27) Dave™ válasza TazLeacher (#23) üzenetére


Dave™
nagyúr

volatiLitás, de egyébként igazad van, az ingatlan hosszútávú befektetés (vagy spekulánsoknak, felújítóknak lehet rövid is).

Magam is úgy vagyok vele, hogy elvileg, meg matematikailag kihozható kedvezőbbre (pusztán anyagi szempontból) az albérlet, de nem lesz otthonod, "bármikor" adódhat olyan élethelyzete a lakás tulajdonosának, hogy eladni kényszerüljön, és akkor bizonyos szempontból borul az életed. Ennyi nyugalom mindenképpen megéri a többletet. A hitelt pedig mindenképpen kombinálni kell, a lakáskassza sem rossz megoldás (mondjuk ott sem érdemes megfeledkezni az induló költségről, ami azért nem kevés), vagy pedig egy normálisabb unit-linked életbiztosítás, előtörlesztésre. Ez utóbbinál legalább a kamatadó kiesik.

(#28) Dany007


Dany007
veterán

Elolvastam én is. Elsőre tényleg megrendítő a végkövetkeztetés. És a szokásos nagyot csodálkozok, elgondolkozok effektussal hat.
Aztán tovább gondolva eljutottam én is odáig, amit a többi fórumozó már leírt.
Így máris nem olyan egyértelmű a végkövetkeztetés.

Én alapvetően albérletellenes vagyok. Tehát kicsit elfogult, elismerem. Tildyvel szoktunk vitázni sokszor ezen :) Meggyőzni nem sikerült egyikőnket sem.

Viszont a sok beszélgetés kapcsán arra jutottam, hogy az albérlet, vagy saját lakás részletfizetése leginkább egyénfüggő. Egy személyre szabott döntés. Kinek épp mi felel meg a legjobban. Kinek az életstílusa, jövőképe az amelyikhez egyik vagy másik a legjobban illik. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya is. Lehetne sorolni. Viszont az már egyénfüggő, hogy 1-1 hátrány vagy előny ki számára jelent tényleges hátrányt vagy előnyt.

Szóval a cikkel kapcsolatban, 25-30-ért sehol nem kapsz értelmes albérletet. Magára valamit is adó ember olyat nem vesz ki, csak ha muszáj. Mi ~ egy éve gondolkodtunk az albérleten, mivel a lakásvásárlás nemigazán akart összejönni. És itt a környéken (Veszprém) 25-30-ért egy lepusztult garzont kapni. Elég sokat néztem a netet ezután, de ilyen összegekért csak olyan lakásokat adnak ki (legalábbis mifelénk), ahova nem költöznék be az igénytelenség a lepusztultság és a kis méret miatt.
Ahogy itt többen is mondták 45-50-től van már valamire való albérlet. Hát ez nálunk is igaz. 50 alatt nem találtam normális albérletet. Normális alatt 1+ fél szobás nem lepusztult lakást értek. 50 + rezsi természetesen. Szóval a 25-30-at felejtsük el, nem érdemes ezzel számolni.

A másik a banki kamat, amit már feljebb kitárgyaltak. Bennem is szöget ütött az a 11%. De jó is lenne. Szóval ezen a részen is bukik a dolog.

Nekünk végülis sikerült kifogni egy 45 + 7nm (erkély) -es lakást 11 milláért. A kölcsön felvétele tényleg sokba kerül, az a 500-600 ezer nagyjából pontos. 25 évre vettünk fel kölcsönt, havi 52 ezret kell fizetnünk. Ezen általában mindenki elhűl, hogy 25 év, meg 55 ezer. De pont most írtam le, hogy egy valamire való albérlet is havi 50+ rezsi. Szóval a poén, hogy nagyjából ugyanott vagyunk. A különbség, hogy az a pénz nem veszik el, ha 25 év múlva is, de a mi lakásunk lesz. Arról nembeszélve, hogy ez forint hitel, vagyis ha mindenigaz, euro ide vagy oda, 2035-ben is csak havi 52 ezret fogunk fizetni havonta (kaptunk egy teljes levezetést havi bontásban a következő 25 évre).
És, ami nem utolsó szempont a saját lakás mellett, hogy kedvünkre rendezhetjük be, olyannak amilyennek mi szeretnénk. Én például egy fal kibontásával kezdtem :) Nem tudom melyik főbérlő menne bele ilyenfajta átalakításba. A többit nem is sorolom.
Ráadásul ha valami gond lenne a kölcsön fizetésével, akkor még mindig van lehetőség adósságrendező hitelre, ami tudom, nem sokkal jobb, de 2 ismerősöm háza így menekült meg. Ez is lehetőség még ha csak végső is. Azonkívül ha már saját lakásról van szó, v.színű a család is nagyobb eséllyel nyújtana segítséget gond esetén, mintha csak egy albérlet a tét.

A következő érv ami számomra az albérlet ellen szól, az egy barátom esete. Ő ~ 20-25 éve albérletekben él / élt. Aztán adódott egy kis probléma az anyagi helyzetével. Az albit nem tudtad fizetni. Így most a testvérénél lakik. 42 éves, és se kutyája se macskája, se lakása se semmilyen nincsen. Vele pontosan az történt, amit a cikkben leírtak, 25 éven át fizetett az albérletért, és most 42 évesen nincs semmije. Voltaképp nincs hol laknia se. Pedig ennyi idő alatt már lehetett volna egy saját lakása.

Szóval ezek után, aki számára nem fontos az állandó mobilitás, annak csak kidobott pénz az albérlet. Én nem szeretek költözködni. Egy évet itt, két évet ott lakni stb... Ha már költöznék, akkor minimum külföldre. Hogy legyen is értelme.

(#29) shev7 válasza Dany007 (#28) üzenetére


shev7
veterán

:R

a mobilitasrol: ha nagyon mozogni kell es meg nem tudod mennyi idore, akkor sem muszaj eladni a lakast. Kiadod, es kiveszel egy masikat amig el nem dol vegleg, hogy hogyan is legyen.

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#30) TazLeacher válasza Dave™ (#27) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Bocsánat, a helyesírás jogos.

Igen, a lakáskasszáknak van egy jelentős "induló" összegük, viszont 100-150K több millióért cserébe jó befektetés, ha még az elején fáj is.

Az előtakarékosságot azért nem tartom kimondottan jó 5letnek, mert vagy kötvény alapú, így igazából a lényegi rész elvész, akkor már a Fundamentás államitámogatásos dolog jobb, vagy részvényalapú, ott viszont nem lesz fiatalon lakásod, mert ott nem 4-5-év a projekt.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#31) neduddki


neduddki
nagyúr

HI!

hat en csak annyit mondanek, hogy ha penzugyi tanacsadot kerestek akkro ojja tkeressetek aki fuggetlen es nem a bankok-biztositok eladott termekei utan huzza a hasznot, tom hogy elsore elrettemntobb az ara, de higyetek el meggterul

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#32) shev7 válasza neduddki (#31) üzenetére


shev7
veterán

ezt az otletet csak tamofatni tudom... szivtam meg mar penzugyi tanacsadoval. Elhittem neki, hogy o huuu de fuggetlen. Csak egy kicsit kellett volna utanaolvasnom, nem ert volna kellemetlen meglepetes, szoval igen az en hibam, mert nem jartam utana, de elvileg az o dolga lenne a negativumokra is felhivni a figyelmet...

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#33) Dave™ válasza TazLeacher (#30) üzenetére


Dave™
nagyúr

Egy 20-25 éves hitel mellett bőven elfér egy unit-linked biztosítás, vagy alapból kombináltan, engedményezéssel, vagy ha anyagilag belefér, simán mellette, önszorgalomból. A pusztán részvényalap bár elvileg hosszútávon jobb, mint a kötvény, azért a 2008/9-es év megmutatta, hogy lehet ez másként is (semmi sem garantálja, hogy az elkövetkezendő 20 évben nem lesz ismét egy ilyen). Kötvény alappal hozható a banki lekötés feletti hozam (ha nem is sokkal), és nincs kamatadó, ami azért nem kevés - szintén közép, illetve hosszútávon. Igazság szerint lehet akár minden együtt is - lakáskassza, UL, meg mondjuk halasztott tőketörlesztésű hitel, csak győzze az ember fizetni. A lakáskasszában tényleg a kedvező hitel a legjobb, az évi 72000 Ft viszont csak parasztvakítás, az induló költség meg igencsak megterhelő lehet annak, aki nagy összegűt szeretne, a nagy hitel miatt. Szerintem célszerű több lábon állni, senkinek sem szabad kicentiznie magát, abból lesznek a beborult hitelek. A bankok nem véletlenül kalkulálnak úgy (fogy. hiteleknél), hogy a jövedelem 30%-a terhelhető hiteltörlesztéssel. Kis hazánkban kegyetlenül sok pénzügyi analfabéta van, a sok kedves tanácsadó, mobilbankár, bróker meg egyéb, jellemzően egyéni vállalkozó (=kiszolgáltatott), jutalékos rendszerben működő (=gátlástalan) Hölgy/Úr pedig belőlük él meg elsősorban, sokan nem is rosszul. Kellene valami kötelező oktatás mindenkinek, nem csak beemelve akár a közoktatásba is, hanem valami tv műsör, meg ingyenes képzések, hogy a sok, pénzügyekhez nem értő embert ne lehessen teljesen hülyének nézni, és hogy ne kábítsák el őket a megnyerő modorral, meg a szavamat adom, tuti úgy lesz szövegekkel.

#31: ott kezdődik, hogy a többség aki ezzel foglalkozik, munkakörét tekintve sima saleses. Egy saleses embernek nem feltétlenül kell értenie az adott szakterülethez, ő csak elad. A pénzügyekben ez hatványozottan igaz, a legtöbben a pénzügyi alapfogalmakkal sincsenek tisztában. Kapnak egy zanzásított, gyors képzést, elsősorban eladási technikákból, kommunikációból, másodsorban termékekből és helló. A független sem garancia semmire, sőt. A független ha kapcsolatban áll ~30 céggel, szerinted mennyire ismeri a 30 cég fejenként több 5-10-akárhány konstrukcióját? A legjobb esetben felületesen tud róla valamit. Na meg a függetleneknél is van jutalékrendszer, ott is a többet hozó terméket favorizálják.

Az én tanácsom a következő, higgyétek el, ezzel jártok a legjobban (aki rászorul): ha van konkrét elképzelés, terv, akkor kérjetek konkrét ajánlatokat függő tanácsadóktól, mobilbankároktól. Nyugodtan versenyeztessétek meg őket, felhívva erre a figyelmüket. Mivel minden ügyfél számít nekik, nyilván meg fognak próbálni valami kedvezőt összehozni, amíg nincs szerződés, ez semmibe sem kerül. Ha már van 5-6-10 ajánlat, akkor lehet megmutatni őket valami bizalmi embernek, hogy tényleg arról szólnak, amit leírtak, és utána lehet aláírni a legkedvezőbbet. Az azt mondta/ígérte szart sem ér, szóval az utolsó előtti lépés kihagyhatatlan, az USA-ban vannak IGAZI pénzügyi tanácsadók, na pl. egy olyannal lehetne ezeket megnézetni, neki tényleg semmi érdeke nem lenne átbaszni. Az ügynököknek igen, ezért kell felhívni rá a figyelmüket, hogy versenyeztetve vannak :)

Kicsit hosszú lett, de sebaj, fontos téma.

[ Szerkesztve ]

(#34) stangli válasza neduddki (#31) üzenetére


stangli
senior tag

A független, annyira független, hogy a nagyobb jutalékú bank/biztosító/alap termékeit ajánlja. Van aki igényli, hogy személyesen egy tanácsadóval megbeszéli, de az az ügyfél részére felár alapú, ami a tanácsadó jutalékába be van építve... de a többségnek, aki a grill partikon szereti reklámozni, hogy a tanácsadóm olyan terméket ajánlott de olyat, hogy ha meghallod a termék kedvezményesebbnél kedvezményesebb díját besza behu... be hát... van annál jobb is, csak utána kell járni, mint az autó vásárlásnál... :)

[ Szerkesztve ]

(#35) neduddki válasza stangli (#34) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

na most tevecc, igenis vannak mar mo-n is ojjan tanacsadok akik valoba nfuggetlenke es nem a bisztositas utan kapott jutalekbol elnek hanem az ugygeltol kapott penzbol
nem, is teccik a magukat fuggelenenk nevezo, de valojaban igen fuggo alltfajtaknak, meg is tesznek mindet annak erdekebn hogy elsoporjek oket, kivalo cimboram jaccota eszt el, nem karmijjen aldozatok aran sikerut lelpnie

udv

neduddki

mod: ... toroltem, mert ez az O ugye

[ Szerkesztve ]

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#36) Dave™ válasza neduddki (#35) üzenetére


Dave™
nagyúr

Neked mennyi plusz időd/energiád megy el arra, hogy mások számára közel olvashatatlanná tedd a szöveget? Azt már meg sem kérdem, hogy ez miért jó. Amúgy ha már vannak, az jó hír, csak ez sajnos nem az USA, annak százmilliós piacával - itt akinek kellene, az nem fog erre pluszban költeni, mert ezt is csak lehúzásnak veszi, illetve a másik, hogy ő ugye okos, neki ne mondja meg senki a tutit, a másik dolog meg az, hogy olyan szinten le van járatva ez a fogalom idehaza, hogy nem egy-két év alatt fogják tisztára mosni.

Nagyjából mennyibe kerül (tól-ig, összegszerűen vagy százalékosan) egy ilyen tanácsadás? Csak az arányokra vagyok kíváncsi.

(#37) tildy válasza Vakegérke (#3) üzenetére


tildy
nagyúr

Van hova hazatérnem, amit egy albérlő nem mondhat el magáról.
Dehogynem. Az , hogy nem az én tulajdonom? Nem sokat jelent...
biker: pár éve, még az exszel számolgattunk, adott volt egy 9 millát érő lakás ( 32nm , nem egy nagy ...) , bérleti díja akkor 45-50E forint.

15 éves futamidőt néztem akkor, havi 90 ezret kellett volna fizetni 10% önerő mellett... Valami 8 milla felvettre 16ot kellett volna visszafizetni. Nekünk nem érte volna meg. És ma sem bánom,egy percig sem, hogy albérletben élek.
Ja mégvalami : amit ezen megtakarítottam, szépen kamatozik jó helyen....

Jahm, mielőtt Londonba mentünk, egy 64 nmest a Nagyváradnál 40+rezsiért béreltünk. Nem ismerőstől.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#38) tildy válasza tildy (#37) üzenetére


tildy
nagyúr

Mégvalami: egyik ismerős 4 éve vett lakást Budapesten, kurrens kerületben, jó helyen , persze hitelt is felvéve. EU-s tnaácsadó volt, beütött a válság. Bank türelmetlen, kifizetései késnek, stb...
végül pénz nélkül, 4 milla bukóval szállt ki belőle.. De itt a Ph-n is volt történet, pl. Kalandoré, ő is rengeteget bukott saját lakáson.

Rezsit meg könyörgöm, ne számoljuk már bele . Igazi osszehasonlitast ugy erdemes csinalni albidij rezsi nelkul, fizetendo hitel rezsi nelkul. (amugy eddig ahol laktam albikban sehol nem volt tobb a rezsi 30 -35 ezernel) .

Lakaskasszat meg az ember a hajara kenheti, ha pl. kulfoldon szandekszik lakast venni belole.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#39) biker válasza TazLeacher (#24) üzenetére


biker
nagyúr

Egyik tulaj sem akart ebbe eddig még beleszólni. Lehet csak szerencsém volt. Teszem hozzá nem dohányzom, ez biztos hogy nagyban könnyiti a helyzetem. Házillatom sincs, ez a másik ami para szokott lenni.
A mellettünk lévő lakás ki van adva, és tilos a dohányzás, így kint dohányoznak a folyosón. Folyamatos problémaforrás, mert a többi lakó meg nem kamázza a folyosón dohányzást. Én meg háziállat párti vagyok, mindig is volt, mindig is lesz.

mi a farokért vesz ki dohányzó pár nemdohányzó albit? :U :U
biztos én vagyok a hülye, ha így látom?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#40) TazLeacher válasza tildy (#38) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

A rezsit meg szerintem mindenképpen bele kell számolni akár albérlet, akár saját lakás. Ugyanis lehet a lkás bérleti díja 40K, ha télen a fűtés 40K...ebben az esetben lehet, hogy egy drágább, de alacsonyabb rezsijű lakás jobban megéri. Ugye rendszerint a panelok távfűtésesek, és itt ezzel kalkulálni kell.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#41) TazLeacher válasza Dave™ (#33) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Én ezeket a megoldásokat inkább előtakarékosságnak használnám, mondjuk 10-15 év távlatában gyereknek.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#42) tildy válasza TazLeacher (#40) üzenetére


tildy
nagyúr

Igen, ez igy van, de a rezsi akkor is annyi ha a lakas a tied, mint akkor, ha berled. Szoveg en ne.m csapnam hozza.
Biker irta masik topikban, hogy probalna a jelenlegi lakastol megvalni. Valaki Monday, adja ki, vegyen masikat. Hat nem hinnem , hogy adna a bank ra hitelt...

Megvalami: ha lenne hitelem, valoszinuleg roghoz kotve elnek itthon, risen nem azert fizetnek annyi hitelt, hogy Maa lakjon benne. Aztan mi van, ha mashol kapok munkat? Csak nyug a sajat lakas. Nekem a szabadsagom tobbet er jelenleg, mint hogy mit tulajdonlok.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#43) Ivan15 válasza TazLeacher (#21) üzenetére


Ivan15
senior tag

"A kifizetett pénz lényegében megy a kukába, soha semmi haszna nem lesz"

de nem a teljes összeg -ami a kukaba megy, ez csak a berleti dijra vonatkozhat -a rezsit az öröklakasnal is ki kell fizetni. Ezert a + ktg egy MAR visszatörlesztett öröklakassal szemben csak a berleti dij. A te peldadban ez a berleti dij 40.000FT/ho Reszletezve ez hogyan alakul idöben -pelda fix arakkal igy egyszerübb, es csak a logika es a nagysagrendek miatt:

Egy most hitelre megvett öröklakas havi hiteltörlesztöje kb 100.000 Ft 25 evre.

Ebböl adodik a havi ebben az esetben 60.000 (100e-40e) Ft plusszköltseg a következö 25 evre az öröklakasnal a hiteltörletsztes vegeig. = A berlet 25 even at 60.000 Ft-al havonta olcsobb.

25 ev utan az öröklakas a tied, van erteke, ami jelkepes, ami akkor jelentkezik, ha eladod, berbeadod tehat kiköltözöl. Eddig ez volt az öröklakas mellett az egyik fontos erv, hogy nem kell kiköltözni, de akkor nincs erteke csak jelkepes. Kiveve egy spec. esetet amikor penzt latsz belöle es meg ott is maradhatsz: jelzaloghitelt vehetsz fel ra (de olyan fontos ez?). Szoval benne laksz, de nincs erteke, es eladjak az unokak vagy odaadod nekik, de akkor megint kiköltöztel...

Szoval 25 ev utan az öröklakas a tied, a hitelt visszafizetted a berleti alternativa havi 40.000 Ft-al dragabba valik. (az ö.lakasnak 25 ev utan csak rezsiktg-e marad sarkitva)

Mennyi ideig kell(ene) a 25 ev UTAN meg az ö.lakasban elni, hogy kiköltözes nelkül megerje?

lsd felül: 60.000 plusszktg 25 evig = a lakashitel visszafizetese UTAN meg legalabb 37 evet (40e Ft plusszktgnel 25 ev, 60e nel x ev =37,5 ev)

Ezert lakashitelbe csak olyan vagjon bele aki
-30 evnel fiatalabb, es azt tervezi, hogy ottmarad a köv 62 evben (25+37=62) ami nem is lehetseges mert addig nem fog elni (de ki tudja). Illetve
-nem zavarja, hogy a hitel visszafizetese utan megis kiköltözik majd/berbeadja/eladja stb. tehat realizalja majd a lakas ertekenek egy reszet ill. egeszet. (az eladasiarnak magasabbnak kell lennie, mint a lakas teljes hitelkamatos, illetekes stb. bekerülesi erteke -azert hogy legalabb a különbseggel megerje)

[ Szerkesztve ]

(#44) tildy válasza Ivan15 (#43) üzenetére


tildy
nagyúr

Azert az albi dijak altalaban nonek. Bar 2002ben is 50ert lehetett garzont berelni, meg kb most is.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#45) Ivan15 válasza tildy (#44) üzenetére


Ivan15
senior tag

Rengeteg tenyezö ki lett hagyva az elözö felvezetesböl. Hasraütesszerüen kb meg 25 evet a 25 ev törlesztese utan ott kellene maradni a lakasban, hogy elkezdje megerni, ha elöbb nem adja el vagy ki (berbe). Ez 50 ev röghözkötöttseget jelent.

Egy erdekes tenyezö amire sokan nem gondolnak pl: szitu öröklakas tavolsaga a munkahelytöl 15 evig napi 60km, majd 3 evig napi 25 stb.... 50 even keresztül.
Egy mindig munkahely melletti, közelebb fekvö berlakas 50 ev alatt sok megtakaritassal jar (penz es utazassal töltött idö honapokban)

Mas szempont öregkorra: egy korhazhoz közelebb kivalasztott berlakas eletet menthet

[ Szerkesztve ]

(#46) TazLeacher válasza Ivan15 (#43) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

A logikád az első bekezdésben megborul, és további bakikat is követtél el, nézzük:

1. A hiteltörlesztő eléggé légbőlkapott:
Ugyanis, ha most besétálsz a CIB-be, 12M-ot adnak havi 92.000 Ft-ért, ha meg kicist utánajársz, és mondjuk úgy csinálod, ahogy írtam, 18 éves hitel estén, akkor az első 8 évben a plusz költség a 60.000 Ft-hoz viszonyítva havi +40.000 Ft (havi 100.000 Ft-os törlesztővel), utána meg 10 évig 77.000 Ft, vagyis havi +17.000 Ft. Tehát lényegében a pluszban kifizetett pénz így néz ki:

96 hó x 40.000 Ft = 3.840.000 Ft
120 hó x 17.000 Ft = 2.040.000 Ft

Tehát 18 év alatt az össz ráfordítás 5.880.000 Ft, ami a 60.000 Ft-os albérletre visszaosztva 60.000 Ft-al, ha további 8 évet laksz ott, akkor vagy 0. Vagyis 26 év saját lakásban lakás után 0-n vagy.

Természetesen az elmélet ott is megborul, hogy feltételezzük, hogy 18 év alatt az albérlet ára 1 Ft-ot nem emekedik.

2. Emberi dontéseket akarsz pustán számokra kivetíteni
Ugyanis abból indúlsz ki, hogy mikor vagy nullán, és mi éri meg. Csak a kettő között van egy elvi buktató, az emberi természet. Miről is beszélek. Tételezzük fel, hogy nem lakok ott 26 évig, csak 20. A Te gondolkodásmódoddal azt mondod, hogy így nem érte meg, hiszen a 6 év (72 hó) albérletköltségével, vagyi 4.320.000 Ft-al rosszabul jövök ki. Valóban, ha a puszta számokat vizsgáljuk, akkor ez így igaz, csak az embereknek nem csak a számok számítanak. Miért? Egyszerű:

Kinek érne meg 4.320.000 Ft-ot, hogy egy saját, 12M-s lakásba költözhessen albérlet helyett? Lényegében mindenkinek. Pedig az elméleted szerint ez tuti bukta, és nem éri meg...

3. Az ember döntései nem feltétlen a "megéri, nem éri meg"-en múlnak
Miről is beszélek? A dolog nagyon egyszerű. Ha a Te fenti példádból indulok ki, akkor még ma is mindenki Trabanttal járna. Hiszen egy (direkt nem M6-os BMW-t írok), Dacia Logan-el szemben a Trabantnak hatalmasak az előnyei. Egy Dacia Logan törlesztőrészletéből minden hónapban vehetnék egy Trabantot. Funkciójában ugyan azt tudja mind2, csak a minőség más. Igen, életminőségről beszélek. Úgy, ahogy nem mindenki úgy vesz mondjuk étkezőgarnitúrát, hogyha az étkezőszettet, 5 évig használom, akkor a 24.000 Ft-os sokkal jobban megéri, hiszen az havi 400 Ft-ba van, míg egy 120.000 Ft-os havi 2.000-be. De folytathatnám: miért kell 32-40-50 colos TV, amikor ugyan azt az adást nézhetem a 37 cm-es TV-n. Minek kell 8.000 Ft/nm-es járólap, amikor a linóleum is ugyan azt a funkciót látja el. A Te gondolkodásod szerint rengeteg ember -köztük én is- úgy él, hogy az egyszerűen nem éri meg...
Vagy szerinted csak az vegyen járólapot a lakásába, aki tuti, hogy 20 éven keresztül ott fog lakni, mert különben nem éri meg?

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#47) Ivan15 válasza Ivan15 (#43) üzenetére


Ivan15
senior tag

kiegeszites "(az eladasiarnak magasabbnak kell lennie, mint a lakas teljes hitelkamatos, illetekes stb. bekerülesi erteke -azert hogy legalabb a különbseggel megerje) irtam....

ugye 25 ev utan a kifizetett öröklakas eladhato. Akkor eri ez meg, ha az eladasi ar magasabb mint a

Szerzödes szetinti vetelar + üzleti ktgek, (illetekek, jegyzö, közvetitöi dij, hitelkamatok) +egyeb lebonyolitasi ktg-ek (odautazas, költözesi ktg. stb) + minden ktg amit 25 ev alatt a lakasra meg felmerült, es nem vihetö el (lakasatalakitas, festes, falkibontas, beepitesek, csöcsere, bojler +ezek beepitesi ktg-ei) összesen.

Egy 10 millios lakasnal csak a hitelkamatokkal mar 16 millio minimalis arelvarasnal jarunk. Ha a többit is beepitjük az eladasi arba, latjuk hogy az mar esetleg magasabb, mint a lakas piaci ara 25 ev utan.
Ezert az az erv, hogy az öröklakas atalakithato, a berlakas nem annyira, csak tovabb növeli az öröklakas költsegeit. Ami egy olyan eladasi arat követel ami lehet, hogy 25 ev utan sem lesz realizalhato.

jer1cho "Emberi dontéseket akarsz pustán számokra kivetíteni"
ez jogos, csak szamokkal nem lehet ehhez a temahoz közeledni. Az emberi tenyezök mint: varhato eletkor a hitel visszafizetes vegere, hajlandosag mas varosbokban dolgozni, hajl. naponta x km-t vezetni, mert szeret vezetni stb mind a specialis, helyzettöl függö egyeni merlegeles mellett szolnak

[ Szerkesztve ]

(#48) Dave™


Dave™
nagyúr

Nem értem a hitelnél miért veszitek törvényszerűnek, hogy végigmegy a teljes futamidő. Aki ügyes, annak idővel jobb munkahelyei lesznek, és ha nem bassza el a plusz jövedelmét, lazán le tudja zárni 5-10 évvel előbb is akár. És még mindig nincs kizárva az a tényező albérletnél, hogy totálisan bizonytalan: bármi közbejöhet a tulajdonosnak, amiért ki kényszerül rakni akaratod ellenére. Akkor mondhatod, hogy de hát ez az otthonom. Aki szeret mobil lenni, meg külföldön szeretne élni és dolgozni annak nyilván nem alternatíva, de aki szeretne valami biztosat, ami az övé, az még a látszat ellenére is a saját lakással jár jobban, van, ami pénzben nem kifejezhető.

(#49) neduddki válasza Dave™ (#36) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

hat kerlek ez ma rutinbul megy:- )))
mongyuk en ingyenesen kapom, de eszt meg fuggo koraban is megetete mikro visza akrta adni a jutaleket, de mos tnem ez a lenyeg, indulaskor lattam eg tervezetet , de nem tom mi valosult meg belole, ezert nem is akartom ideirni, beszeek vele es aggitalom hogy ha van kedve ideje /na ez lesz a szuk mar elore latom/ mesljen

udv

neduddki

mod: na megtalltam egy ijjet

[ Szerkesztve ]

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#50) TazLeacher válasza Ivan15 (#47) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Ezert az az erv, hogy az öröklakas atalakithato, a berlakas nem annyira, csak tovabb növeli az öröklakas költsegeit. Ami egy olyan eladasi arat követel ami lehet, hogy 25 ev utan sem lesz realizalhato.

Amint látom ezt sosem fogod megérteni. Valahogy úgy csinálsz, mintha egy lakást másnak csinálnál. Ha veszel egy lakást és utána ráköltesz még 3M-t az bukta? Nem. Azért költöd rá, hogy jobban érezd otthon magad. Amint látom sosem fogod megérteni, de itt ugyan úgy egy "élményt" veszel, mint a nyaralásnál. Az, hogy hazamész, és IGEN, ez olyan, ahogy élni szerettem volna. És, ha egy ilyen lakásban eltöltesz 10 évet, az sokkal többet ér, mint 3M Ft. Ugyanis az élet nem a pénzgyűjtésről, harácsolásról szól, hanem az eltöltött évek minőségéről.

De továbbra is látom, hogy ezt sosem fogod megérteni.

De hogy érts miről is van szó:

5 évvel ezelőtt vettem egy újpesti full lepukkant panellakást (54 nm) 8M Ft-ért. További 3,5M Ft-ot költöttem rá. A falak, padló betonig lett bontva, víz-, gáz-, villanyvezeték, ajtók, ajtókeretek csere, járólap, komplett beépített bútorzat minden helyiségbe, konyhagépek, falvágás.MINDEN. A végére 11.5M-ba állt meg a történet.

Vajon megérte egy panelra ennyit költeni? A tisztánlátás végett most adtam el, a válság kellős közepén, 11M Ft-ért. Tehát buktam 5 év alatt 500.000 Ft-ot. Valóban bukta volt ez? Évi 100.000 Ft azért, hogy úgy éltem, ahogy akartam? sak, hogy érts, hogym milyen szintű lett a lakás:

Az egyik barátom lakásvásárlás előtt átjött, hogy megnézze. Úgy ment el, hogy alapból kizárta a panelt, mert az sz@r. De megnézte, és látta, hogy mit hoztunk ki belőle, 1 hónap múlva vett egy panelt.

5 ingatlanirod segítségét kértem az eladában. 4 azt mondta, hogy ilyen panelt még nem látott, miért adjuk el, ha ilyen?

És pont lesz@rom mások véleményét, de úgy éltem évi +100.000 Ft-ért, hogy imádtam otthon lenni, mert olyan volt a lakás. Valóban bukta volt az az 500.000 Ft? Saját magamtól sajnáljam? :(

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.