Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #13260800


#13260800
törölt tag

A jó öreg DOS még vagy 50 évig velünk lesz :) nem egy helyen a mai napig MS-DOS környezetben futnak könyvelő és leltárprogramok. Indok leváltásukra nincs így nem is fogják leváltani őket. Szóval velünk lesz még egy ideig :)

(#2) Janix14


Janix14
csendes tag

Szép írás,csak így tovább! :K

Humort vagy bölcsességet szeretne itt látni?Hívja a 1792-es számot,és szavazzon!

(#3) RepeatSector


RepeatSector
senior tag

es dos-bol frissitunk firmwaret vagy keltjuk eletre elhalt rendszereinket de meg winxp-t is telepithetunk belole
A microsoft eddigi legjobb huzasa a dos volt igazi jatekos platform megannyi lehetoseggel

"The tail of the snake is in it's teeth tonight"

(#4) frescho


frescho
addikt

Sajnos a cikkben ismet tobb apro hiba is talalhato, de az elozohoz kepest sokkal jobb. Par konkretum, technikai leiras nagyon hianyzik a cikkbol:

- bootolas folyamata
- memoria kezeles (UMB, HIGH,XMS...)
- TSR-ek
- system es config allomanyok

https://frescho.hu

(#5) Penyus válasza frescho (#4) üzenetére


Penyus
senior tag

Oh igen a 6.20as dosdol folfele a menu! Mennyit lehetett csinositgatni :)

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#6) LackoMester


LackoMester
addikt

Jó kis írás, köszönet érte. :R

Dyra- ahogy mondod, még nagyon sokan használnak DOS alapú progikat, pl. a cégben ahol dolgozom a könyvelő is még a régit haszunálja... ( szerinte ez a jobb ) :K

ott a kisértet a ganéná.... by: Bendegúz

(#7) Vladi


Vladi
nagyúr

"A következő részben a Windows első verziója kerül bemutatásra."

Hátőőő... itt valami került bemutatásra? :F

(#4) frescho:

Jajj hát ne legyél már telhetetlen. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#8) negyedes


negyedes
addikt

Most ez a 13-14 eveseknek ok. Azert kifejtheted volna bovebben is mert ez igy csak az iskolai tananyag. Semmi konkretum. Kar.

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#9) Syl


Syl
nagyúr

Microsoft első operációs rendszere, bár csak licencelték

:Y
Megvették kilóra! 50.000 dollárt adtak Tim Patersonnek,aki minden jogról lemondott.

szerk.
Ah, nem is olvasom tovább. Az első bekezdésben is már annyi a pontatlanság és a tévedés, hogy az vicc.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10) Rickenstein válasza Syl (#9) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Ne bántsd a srácot. Legalább vette a fáradságot és megírta. Az építő kritikát viszont biztosan szívesen fogadja.
Azért ez a sötét középkor zárszó rosszul esett. Én kifejezetten szerettem a DOS-t. A mai napig használom a parancssort, méghozzá nemkeveset. Mi is lenne velem nélküle...

[ Szerkesztve ]

PS C:\>_

(#11) malwy válasza Rickenstein (#10) üzenetére


malwy
senior tag

Lehetne sötét aranykor.;)
Sötét, mert fekete háttér előtt, fehér karakterek. Persze ez is pontatlan, de alapvetően így él emlékezetünkben :B

(#12) Syl válasza Rickenstein (#10) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem volt szándékomban megbántani. De ha ilyen "történelmi" téma megírására adja a fejét (aminek nem volt személyesen része), kérjen segítséget, olvasson utána.
Például:
Az IBM és a Microsoft is adott ki saját DOS változatokat
Nem! Egy változat volt, a Microsoftté, amit az IBM gépeken PC-DOS-nak hívtak. Ugyanis Ballmernek volt annyi sütnivalója, hogy úgy egyezzen meg az IBM-mel, hogy az MS tőlük függetlenül is árusíthatja a DOS-t.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#13) frescho válasza Syl (#12) üzenetére


frescho
addikt

A PC-DOS többé kevésbé eltért az MS verziótól. A fejlesztés túlnyomó része közös volt, de az IBM mindig adott hozzá valami pluszt. Ugyanez igaz pl. a Compaq DOS-ra, amelyik először támogatta a 32MB-nál nagyobb partíciókat.

https://frescho.hu

(#14) Zodicus


Zodicus
senior tag

Imádtam azt a korszakot. Az fdisk, tree, dir stb. mondjuk a command.com nálam mindíg vírusos volt és asszem kb 50kb volt a mérete

(#15) Syl válasza frescho (#13) üzenetére


Syl
nagyúr

Igen. Hozzátettek ezt-azt. De nem fejlesztettek önálló DOS verziót. A PC-DOS-ban is ott virított az MS neve. Önálló DOS-t a Digital Research fejlesztett.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#16) frescho válasza Syl (#15) üzenetére


frescho
addikt

Azt sehol nem irta, hogy onallo. Bar ha egeszen pontosak akarunk lenni, akor a fejlesztes az elejen kozos volt. Amikor az OS/2 fejlesztesbe kezdtek az IBM progpramozoi tobb kodot adtak hozza, mint az MS tarsaik.

A 4-es verzioig kozos volt a fejlesztes, amihez az IBM onallo toolokat adott hozza. A 4-es utan egy tores kovetkezett be az MS es az IBM kozott. Ha jol emlekszem az 5-os kodjat meg megosztottak egymassal es az OS/2 - Windows 3.1 kodjaval is ezt tettek egy kereszt licensz kereteben. Ezt kovetoen a 6-os, 7-es DOS-ok bar azonos kodbazisbol (5.0) indultak ki, mar eltertek. A szamozast is ugy alakitottak ki, hogy nehogy veletlenul egyezzen:

6.0 MS
6.1 PC
6.22 MS
6.3 PC

https://frescho.hu

(#17) Syl válasza frescho (#16) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem akarok kekeckedni, de ezt írta: "Az IBM és a Microsoft is adott ki saját DOS változatokat"

A legelső (megvett és kipofozott Q)DOS-t az MS átadta az IBM-nek, akik azzal forgalmazták a gépeiket (PC-DOS néven). Később kezdtek benne módosítgatni.
Az OS/2 kezdetektől fogva közös fejlesztés volt, csak mivel az MS a windows-ban látta a jövőt, így lassan kihátrált. Pedig az OS/2 nagyon jó oprendszer volt. Bőven megelőzte a korát.

Jól kiegészítjük egymást :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#18) rolkaDb


rolkaDb
aktív tag

Jó kis írás lett, grat. :R

(#19) frescho válasza Syl (#17) üzenetére


frescho
addikt

Ugyanarrol a branchrol agaztattak le a sajat valtozataikat. Kb. hasonloan, mint a gepjarmu iparban a WV/Skoda/Seat karoszeriak alatt a technika gyakorlatilag megegyezik. De ez itt mar ertelmezes. A kodbazis lenyegeben - tobb, mint 95%-ban - megegyezett.

A DOS es az OS/2 is kozos fejlesztes volt, csak az elsobe az MS, a masodikba az IBM tett bele tobbet. Az OS/2 nem volt rossz, de megelozte a korat.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#20) X-Master válasza frescho (#19) üzenetére


X-Master
tag

A következő részben a Windows 1.0 jön.

(#21) SWiNEBoY

Remek írás, várom a következőt! :)

(#22) frescho válasza X-Master (#20) üzenetére


frescho
addikt

Mikor jon?Csak Win 1.0, vagy lesz 2.0 is? Gondolom szot ejtesz a DOS-hoz kepes kiterjesztett memoria kezelesrol, az uj NE exe-rol, API-rol, driverekrol.

https://frescho.hu

(#23) X-Master válasza frescho (#22) üzenetére


X-Master
tag

Csak az 1.0, a 2 majd azután.

(#24) #23480576


#23480576
törölt tag

Sziasztok!

Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy melyik volt az a régi DOS alatt futó felirat vagy plakátszerkesztő program (1990-es évek eleje), amelyik természetesen mátrix nyomtatóra (más nem is nagyon volt akkoriban) nyomtatott megszakítás nélkül feliratokat?
Tehát nem volt szünet a lapok között, és mivel a mátrixnyomtató végtelenített lapokkal dolgozott, így egyben akár többméteres feliratot is ki lehetett nyomtatni egyben.

Én egyszer a katonaságnál (ezred írnok lévén) az A3-as EPSON nyomtatómmal ki akartam nyomtatni a nevemet olyan cirka 2 méteres verzióban, és miután több mint egy órán át ment a nyomtató, majdnem leégettem a nyomtatófejet, olyan forró volt. :D

Ebben a programban a betűket lehetett "cifrácni", vagyis ívelni, színezni, árnyékolni, talán még valami 3D-s betűket is lehetett használni, stb.

Emlékszik még valaki erre a programra?

Öööö.. most az villant be, hogy lehet, hogy nem konkrétan DOS alatt futott, hanem Win3.1 alatt... :F
Sajnos nem emlékszem, régen volt... De az tuti, hogy megszakítás nélkül nyomtatott mátrixra.

[ Szerkesztve ]

(#25) #23480576 válasza #23480576 (#24) üzenetére


#23480576
törölt tag

Látom kár is volt itt érdeklődni, valószínűleg akik itt írogatnak, azok még meg sem születtek akkor, amikor én már ezt a programot használtam.
Egyébként pedig már meg is találtam a bejegyzés napján, csak most jutott eszembe, hogy itt érdeklődtem így hát most írtam ide ezt a szösszenetet.

(#26) Wasquez


Wasquez
senior tag

Sziasztok!
Bocs, hogy ide írok, de nem találtam jobb topikot.
Ismeri valaki a VxWorks rendszert?
Egy Huawei B593s-22 routeren van ilyen rendszer, és el van akadva, valahogyan jó lenne életet lehelni bele.

PC

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.