Hirdetés

Régi Microsoft oprendszerek 2.

A következő cikkemben az MS-DOS bemutatása fog következni.

Hirdetés

Az MS-DOS

Az MS-DOS (Microsoft Disc Operating System) a Microsoft első operációs rendszere, bár csak licencelték, mivel eredetileg a Seattle Computer Products (SCP) fejlesztette ki QDOS (Quick and Dirty Operating System néven). Ez egy grafikus felülettel nem rendelkező, zárt operációs rendszer, mely az x86-os architektúrájú számítógépeken futott. Az IBM és a Microsoft is adott ki saját DOS változatokat MS-DOS és PC-DOS néven is. A rendszerek nevei sokszor igazodtak az azokat futtató számítógépek neveihez is (pl. Compaq DOS, TandyDOS). A legtöbb ilyen változat egy az egyben ugyanaz a rendszer volt. Egy idő után azonban csak MS-DOS néven futottak, csak az IBM állt ellen.

Az első változat PC DOS 1.0 néven jelent meg IBM PC-vel 1981 augusztusában. Ezt követte 1982 májusában az első nem IBM hardverhez kötött változat (MS-DOS 1.25). 1983 márciusában kerültek bevezetésre az olyan Unix-funkciók, mint az alkönyvtárak, handle alapú fájlműveletek, bemenet/kimenet irányítás, pipe-ok használata. Itt jelent meg a \ , mint elválasztó karakter, mivel a / jelet több program kapcsolóként érzékelte. 1986 januárjában az MS-DOS 3.2-ben már két merevlemez partíció támogatása (32 MB-ig) is megoldott volt, melyből egy az elsődleges és egy a logikai meghajtó volt a kiterjesztett partíción. Később (1987. augusztus) már több logikai meghajtót is támogatott a rendszer. A következő nagy ugrás a PC-DOS 4.0 volt 1988 júliusában, melyben megjelent a DOS Shell héjprogram, a grafikus menü kiválasztó, 32 MB-nál nagyobb merevlemezek támogatása a Compaq DOS 3.31 formátumában. Sajnos azonban több hiba is megjelent, valamint kevesebb hagyományos memória érhető el. Az MS-DOS 5.0-ban (1991. június) a DR-DOS 5.0-s verziójára reagálva olyan hasonló tulajdonságok jelentek meg, mint a memóriakezelés, teljes képernyős szövegszerkesztő, QBASIC programozási nyelv, súgó, és a feladatváltó a DOS Shell-ben. A DoubleSpace lemeztömörítés (a Stackerről másolva) és más funkciók az MS-DOS 6.0-ban jelentek meg. A Stacker-per miatt azonban eltávolítják a DoubleSpace-t a 6.21-es MS-DOS-ból (1994. február), amit az utolsó önálló MS-DOS verzióban (6.22, 1994. június) a kompatibilis, de jogilag tiszta DriveSpace-re cserélnek). Ezt követően már nem jelenik meg MS-DOS önállóan, kizárólag Windows-ba integrálva találkozhatunk vele. Viszont elég sok különböző DOS-verzió jelent meg ezután is, amelyeket azonban nem a Microsoft fejleszt. Ilyen például az OpenDOS, NovellDOS vagy a manapság új számítógépekre gyakran előtelepített ingyenes FreeDOS.

Az MS-DOS (a továbbiakban DOS) egy lemezes operációs rendszer. Működéséhez ajánlott legalább két mágneses háttértár, amelyből az egyik merevlemez is lehet, de egy hajlékonylemezes meghajtóval is megoldható a futtatása, csak ilyenkor rengetegszer ki-be kell rakosgatni a rendszerlemezt és a saját lemezünket a gépbe. A DOS többnyire a géppel való kommunikáció alapvető eszköze. A hardverfunkciók nehezen észrevehetők, a felhasználó csak annyit tapasztal, hogy a számítógép működik. Ez az operációs rendszer többnyire parancsokkal vezérelhető, ezért kevésbé tapasztalt felhasználók számára rendkívül nehéz a kezelése, főleg a mai jól kidolgozott rendszerekhez képest. Akkoriban viszont a technikai korlátok miatt nehéz lett volna egy modern grafikus felületet létrehozni. A DOS magja erősen kapcsolódik a ROM BIOS-hoz, melynek legfontosabb programjai a bekapcsolási önteszt, a betöltőrekord-beolvasó és a perifériakezelő. A DOS betűjelekkel látja el a háttértárakat. Az a: az első, a b: a második hajlékonylemezes meghajtó betűjele. A c: a rendszerpartíciót, a d: és a továbbiak pedig a többi merevlemezt, CD-meghajtót vagy egyéb háttértárat jelöl. A rendszer merevlemeze akkor is c: betűjelet kap, ha nincs b: meghajtó. A fájlok könyvtárakban és alkönyvtárakban (1.25-ös verziótól) tárolódnak. A fájloknak a neve két részből áll, melyből a név 8, a kiterjesztés 3 karakter hosszú lehet, melyeket pont választ el egymástól. A kiterjesztésből tudja a DOS, hogy milyen típusú állományról van szó. Az MS-DOS rendszerkövetelménye az IBM-kompatibilis x86 architektúrájú számítógép. A Windows 95-től a Windows operációs rendszerek részeként élt tovább. A programozók régebben rengeteg DOS-os alkalmazást írtak még a Windowsos időkben is, de manapság már nem jellemző a DOS-ra való fejlesztés. Ebben a korszakban sokan hozzászoktak a billentyűzettel való navigációhoz, de az egér megjelenésével rájöttek, hogy sokkal könnyebb egy grafikus felületen dolgozni. A XXI. században pedig már végleg megszűnt az MS-DOS integrálása a modern operációs rendszerekbe, mivel a mai szoftverek számára ez teljesen szükségtelenné vált. A 2000 utáni Windowsokban már csak a parancssor és a rendszerindító-lemez készítésének lehetősége emlékeztet az operációs rendszerek „sötét középkorára”.

A következő részben a Windows első verziója kerül bemutatásra.

Előzmények