Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) stopperos válasza Dißnäëß (#100) üzenetére


stopperos
senior tag

A 128K és az 1M között alap esetben nincs nagy különbség nagy fájloknál. Az sebesség növekedés a nagyobb recordsize miatti tömörítési arány növekedéséből fakad, ha a fájlok jól tömöríthetőek lz4-gyel. A merevlemezekről kevesebbet kell olvasni, és memóriában zajlik a kitömörítés.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#102) KRM


KRM
csendes tag

Sziasztok!
Én egy Openmediavaultot (és docker konténereket) használok a régi pc-men (újrahasznosítás céljából, amíg megy) 5*1TB Hdd-vel és egy ssd-n van a rendszer, egy sata bővítőre van egy 2TB-os lemez még dugva backup céllal és usb-n egy 2TB laptop vinyó szintén backup célból... Abszolut hobby projekt.

Annyi lenne a kérdésem, hogy azt hogyan lehetne megoldani zfs-nél csak akkor és arról készüljön snapshot, amikor módosítva volt valami, vagy új fájl került rá?
Qts Hero-ban működik ez az opció, ami szintén valami linuxra épült, de sehol nem találtam róla semmi infót, hogy más rendszereken ez miként lenne megoldva. Pedig hasznos lehet, ha valahol sűrűn kell snapshotolni.

(#103) stopperos válasza KRM (#102) üzenetére


stopperos
senior tag

Szia,
A te keresett zfs dataset tulajdonságod a "written". Ez azt mondja meg, hogy az utolsó pillanatkép óta mennyi adat lett írva. Szerintem szinte minden ezt használja, ha meg kell nézni, hogy van-e változás.

Nálam ezt adja az openwrt build mappámra
$ sudo zfs get -p -r written vd-BlackKite/openwrt/22.03
NAME                                       PROPERTY  VALUE    SOURCE
vd-BlackKite/openwrt/22.03                 written   8192     -
vd-BlackKite/openwrt/22.03@init            written   252956672  -
vd-BlackKite/openwrt/22.03@cloned          written   9764864  -
vd-BlackKite/openwrt/22.03@feedsinstalled  written   292626432  -
vd-BlackKite/openwrt/22.03@prebuild        written   15548416  -
vd-BlackKite/openwrt/22.03@prebuild3       written   6184960  -

A "p" flag a teljes értéket kiíratja, az "r" a rekurzió miatt kell. Ha egy "-o value" részt is adsz hozzá, akkor pedig csak azt az egy oszlopot írja ki.

Én egy bash script-et csinálnék, ami ezt az értéket ellenőrzi a fő dataset-en (nem az utolsó snapshot-on). Ha az érték nagyobb, mint 0, akkor pedig készít egy időbélyeggel ellátott pillanatképet. Ezt pedig crontab-ba tenném, hogy percenként fusson.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#104) KRM válasza stopperos (#103) üzenetére


KRM
csendes tag

Szia!
Kipróbáltam, nem ez lesz a megoldás. Annak a value számnak szerintem köze van a snapshot méretéhez, mert amikor elkészült a pillanatkép még 0 b volt a mérete és akkor még az értéke is 0 volt, de pár másodperc múlva felugrott valamennyire, általában ugyanakkora volt a mérete. 4 percre állítottam az automata kép készítést és pár pillanatkép után volt, hogy a mérete 0 volt, utána annyi mint általában és utána megnőtt valamennyivel megint, ha töröltem fájlokat, maradt az "általános" méretén.
Virtuális gépben próbálkozom még vele, megcsináltam egymás után háromszor, hogy töröltem a poolt és újra megcsináltam mindent és smb-vel megosztottam, először és másodszor 3 lemezes z1 poollal, utána 5 lemezes z1 poollal teszteltem, az utolsó két próbálkozásnál ugyanazokat a fájlokat másoltam rá, hogy lássam, milyen értékek lesznek, de mindegyik felállásnál más volt az alap mérete a snapshotnak.

Lehet érdemes lenne a Qnap-os fórumban érdeklődni, hátha, aki Hero-t használ elő tudja valahogy kotorni, hogy működik ez? Igazából nincs szükségem rá, mert ha áttérek zfs-re nem fogok pl óránként pilanatképezni, de így már zavar, hogy nem jövök rá :D mert hátha jó lesz még egyszer.

[ Szerkesztve ]

(#105) stopperos válasza KRM (#104) üzenetére


stopperos
senior tag

ha van tömörítés és a pool felépítése eltérő, akkor más adatmennyiség lesz kiírva. Teszteld egy egy lemezes tömörítés nélküli zpool-on.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#106) KRM válasza stopperos (#105) üzenetére


KRM
csendes tag

Kipróbáltam többféleképpen is, többlemezes poolon fájlrendszerrel, fájlrendszer nélkül, egy lemezes poolon fájlrendszerrel, és fájlrendszer nélkül is.
Nincs változás.

(#107) fecus


fecus
őstag

Otthoni szerver; Ubuntu 20.04.5 LTS (Focal Fossa); 8GB RAM; zfs; pár felhasználó.
MiB Mem : 7844.8 total, 146.1 free, 3654.1 used, 4044.6 buff/cache
MiB Swap: 4096.0 total, 3328.5 free, 767.5 used. 3891.2 avail Mem

Miért használ swap-et? A 16GB segítene, vagy ez normál működés és akárhány GB-ből használna swap-et?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#108) stopperos válasza fecus (#107) üzenetére


stopperos
senior tag

Ez normál működés, egy idő után bizonyos dolgok átkerülnek swap-be. Szerintem ezzel ne foglalkozz.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#109) fecus


fecus
őstag

Még egy kérdésem lenne:
Szabályos leállítás után már 3-szor volt, hogy egy-egy automatikusan indított program nem indult el. Nyomozás után kiderült, hogy a log vagy a temp-ben nem talál egy fájlt. (pl. mosquitto) És tényleg megvolt a két tömörített régi logfájl, de az "élő" az hiányzott. (mosquitto.log.1.gz megvolt, de a mosquitto.log nem)
Olyan mintha a zfs "eltüntetné" újraindítás esetén.
A zpool status 0b javítást ír.
Merre induljak el a hibakereséssel?
A mainpool két SSD mirror-0-ban.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#110) stopperos válasza fecus (#109) üzenetére


stopperos
senior tag

Szia, ez szerintem nem zfs probléma elsősorban. Ha a fájl ki van írva, akkor az ki van írva a lemezre. Melyik és milyen a tömörítés a logfájlos dataset-en? fstab vagy zfs csatolja fel az adott mappát?
Én a /etc/logrotate.conf fájlban és /etc/logrotate.d/ mappában nézném meg az adott logfájlra vonatkozó beállításokat. Egy delaycompress és missingok sort adnék hozzá az adott logfájlra vonatkozó konfigurációs fájlhoz. Az rsyslog-hoz tartozóban látni fogod a megfelelő sorokat.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#111) fecus válasza stopperos (#110) üzenetére


fecus
őstag

Köszönöm. Nézem amiket írtál.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#112) fecus válasza fecus (#111) üzenetére


fecus
őstag

compression=lz4
zfs csatolja
A /etc/logrotate.conf:
cat /etc/logrotate.conf
# see "man logrotate" for details
# rotate log files weekly
weekly
# use the adm group by default, since this is the owning group
# of /var/log/syslog.
su root adm
# keep 4 weeks worth of backlogs
rotate 4
# create new (empty) log files after rotating old ones
create
# use date as a suffix of the rotated file
#dateext
# uncomment this if you want your log files compressed
#compress
# packages drop log rotation information into this directory
include /etc/logrotate.d

A konkrét konfig az /etc/logrotate.d/-ben:
/var/log/mosquitto/mosquitto.log {
        rotate 7
        daily
        compress
        size 100k
        nocreate
        missingok
        postrotate
                if invoke-rc.d mosquitto status > /dev/null 2>&1; then \
                        invoke-rc.d mosquitto reload > /dev/null 2>&1; \
                fi;
        endscript
}
Utánaolvastam, de semmi furát sem találok bennük.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#113) stopperos válasza fecus (#112) üzenetére


stopperos
senior tag

a mosquitto-hoz tartozó konfigurációba kellene egy delaycompress.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#114) fecus válasza stopperos (#113) üzenetére


fecus
őstag

Köszönöm. Beleírtam. Remélem nem lesz több kimaradás.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#115) bigrob


bigrob
őstag

Sziasztok!

Nem tudom mennyire járok jó helyen, de egy kis segítséget szeretnék kérni Truenas-sal kapcsolatban.
Rászántam magam, hogy SMB-t bekapcsoljam és sima windows intéző alól is el tudjam érni a kis drágát.
Minden sikerült, annyi nem ment hogy kivágás-beillesztésre hibát dobott, elkezdtem turkálni a pool permissionök közt és addig jutottam amíg már nem látom a torrent letöltések mappámat...
Ha megpróbálom beírni ami eddig működött akkor az alábbi hibát kapom diagnosztizálás után:
A felhasználói fiók nem rendelkezik hozzáfrési engedéllyet a következő fájhoz... \\IP\HDD\iocage\jails\qbittorrent\root\Downloads\
Valami ötlet, hogy mit sikerült elnyomkodnom, illetve hogyan tudnám diagnosztizálni? :F
Magát a root mappát látom, de benne nem látom a Downloads mappát...

Illetve ha az alap problémámra is tudtok megoldást azt is szívesen fogadom, FTP-n sem tudok kivág-beilleszteni, mindig a saját gépemen keresztül tudtam másolni a letöltések mappából a Plex média mappájába.

Köszönöm szépen! :R :R :R

Update: sikerült a Plexet is megölni, nem érem el belső IP-ről és app.plex.tv-ről sem.......
Valahogy tudok korábbi biztonsági mentést visszarakni ha nem mentettem? :O

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#116) stopperos válasza bigrob (#115) üzenetére


stopperos
senior tag

Ebben a konkrét dologban én nem tudok segíteni. Amelyik FreeNAS/TrueNAS rendszert én raktam össze és működtettem, ahhoz már nincs hozzáférésem. Illetve jail kezelésben nem merültem el olyan mélyen. Csak mezei freebsd jail-eket futtattam wordpress-nek és nextcloud-nak, nem konkrét telepíthető alkalmazás jail-eket. De azért van pár gondolatom:
0) A helyes megoldás esetedre az lett volna, ha csinálsz egy külön dataset-et, pl datapool/shares/Downloads. Jail esetén van lehetőség mount point-ot megadni, és akkor ezt a mappát (Source) be lehet csatolni az adott jail megfelelő mappájába (Destination). A samba share jogosultságokat pedig csak erre az új datapool/shares/Downloads dataset-re állítod be a Windows Shares oldalon.
Ez a mappát ugyancsak fel tudod csatolni a Plex jail megfelelő elérési útjába hasonló módon.
Igazából az a cél, hogy külön kell választani az alkalmazást és az adatokat. Az alkalmazásra, ami a datapool/iocage/qbittorrent dataset-en van pedig beállítani egy snapshot task-ot, hogy ha gáz van, akkor vissza tudj állni egy korábbi állapotra.

1) Mivel nincs pillanatképed (snapshot), ha jól értettem, az iocage-es datasetről, ezért kézzel kellene javítani a dolgokat. De ezt nem javaslom, illetve nem szokás belepiszkálni a docker/iocage belsejébe ha az egy csomag. Ez egy jószág, nem házi kedvenc. Ha a gond van vele, akkor le kell lőni. Jobban jársz, ha törlöd az egyes alkalmazásokat és a hozzájuk tartozó dataset-et, és előröl kezded.

2) Ha már ennyire romokban van az iocage/jail rendszer, akkor szerintem még jobban jársz, ha áttérsz TrueNAS Scale-re (linux) és docker alapon felteszed újra az alkalmazásokat. A megfelelő csatolássa. Megpróbálsz tiszta lappal indítani. Frissítésnél ki tudod választani, hogy át akarsz menni másik TrueNAS ágra. A régi rendszer is megmarad, ha mégsem válna be, a Boot menüben vissza tudsz állni.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#117) bigrob válasza stopperos (#116) üzenetére


bigrob
őstag

Időközben a Plexet újraraktam, úgyhogy az legalább ismét életre kelt...
Van egy novemberi snapshotom, abban nem vagyok biztos hogy az a jogokat is visszaállítja-e, illetve ha visszaállítom akkor törli az esetlegesen azóta letöltött dolgaimat?
Holnap megnézem ezt a külön datasetet a qbittorrentnek, nekem sem tetszik hogy a saját iocagebe menti, de hogy őszinte legyek segghülye vagyok ehhez.. :DDD

Addig is köszönöm szépen a segítséget!

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#118) qqcqqc válasza bigrob (#115) üzenetére


qqcqqc
őstag

A leírásod alapján Truenas Core vannálad telepítve.
Az qbittorrent telepítésénél meg kellet volna adnod egy a jailen kívüli mounting poninot,ezt hozzárendeli a Dowloads mappához, így tudnád elérni rendesen az SMB megosztással.
Jelenleg egy "virtuális gépben" turkálsz.

(#119) bigrob válasza qqcqqc (#118) üzenetére


bigrob
őstag

Meg van adva egy mounting point:

A destinationt kéne módosítani ugyanúgy a source-ra?

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#120) bigrob válasza bigrob (#119) üzenetére


bigrob
őstag

Újrahúztam a torrentet is.

Sikerült kiszedni a jailből:
Source:
/mnt/HDD/media/Downloads

Destination:
/mnt/HDD/iocage/jails/qbittorrent/root/media

torrent ui-n a Default save path:
/media

Eddig is így volt amúgy, de nem működött...

Most SMB alól tudok cut-pastelni, de ftp alól nem, esetleg erre tipp?

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#121) qqcqqc válasza bigrob (#119) üzenetére


qqcqqc
őstag

Nálam transmission van telepítve jailben, nekem simán /mnt/Seagate pool1/iocage/jails/Transmission/root/mnt utvonalra van mountolva, és a Transmission settings.json fájljában adtam meg letöltési helynek.
Így a letöltés a jail-en kívűl van és gond nélkül elérem a wines gépekről.
Egyszer kipróbáltam a qbittorrentet is és gond nélkül migráltam a két rendszer között, ott is ezeket a beállításokat használtam, de visszatértem a transmission-hoz, azt már megszoktam.

(#122) qqcqqc válasza bigrob (#120) üzenetére


qqcqqc
őstag

Ezt már az FTP-nél kéne állítani.
Én azt nem használok.

[ Szerkesztve ]

(#123) bigrob válasza qqcqqc (#122) üzenetére


bigrob
őstag

Köszönöm eddig a segítséget!

Az a baj, hogy nem is látok erre utaló beállítást, szerintem itt kéne lennie:

Nincs elérhető leírás.

Lehet a total commander a hiba?

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#124) bumi


bumi
tag

Truenas, van benne magyar nyelv? Köszi.

(#125) qqcqqc válasza bumi (#124) üzenetére


qqcqqc
őstag

Szia, nincs.

(#126) bumi válasza qqcqqc (#125) üzenetére


bumi
tag

:R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.