Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sagem


sagem
addikt

Nálam igen egyszerű lett a megoldás: LG villódzásmentes monitor:)

Mivel sokat bámulom a monitort régen nekem is fáradt, száraz lett a szemem, azóta sokkal jobb, szóval alá tudom támasztani a dolgot:)

„Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani.”

(#2) .LnB


.LnB
titán
LOGOUT blog

Jó ez a cikk, mert pont aktuális nálam a téma. AOC i2369Vm monitort néztem ki magamnak. Nagyont tetszik külsőre. De PWM-es, és nem tudom engem zavarna e. És azt se tudom ennyi pénzért kapni e IPS, nem PWM-es monitort. :/

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#3) sagem válasza .LnB (#2) üzenetére


sagem
addikt

Picit többért már biztosan lehet venni IPS és "flicker safe" monitort, ha tényleg zavar szerintem érdemes olyat nézned, ami villódzásmentes:) (mert ahogy a posztoló is írja, nem mindenkit zavar a villódzás)

[ Szerkesztve ]

„Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani.”

(#4) Chaser


Chaser
titán

A megoldás pwm mentes monitor? Van. Illetve max fényerőn a pwm jelenség kvázi megszűnik, csak ugye attól meg kiéghet az ember szeme:) Notebook fronton neccesebb ilyet találni, de nekem az van, ez volt a fő szempont mindig is. De 1%-ot sem érint a teljes eddig kiadott palettából ami pwm mentes, szóval az már nem egyszerű történet.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5) Devilstudio


Devilstudio
tag

Nekem hosszas bámulás után jelentkezik a probléma fejfájással együtt és ha fehérre nézek lüktet a szemem :D
Ki fogom baszkodni ezt a monitort és veszek egy normálisat ami villódzásmentes.
Az előző monitoromnál ilyen problémám sosem volt. Acer W22X ha jól emlékszem.

Az adatvédelem halott, és a szociális média tartja a dohányzó fegyvert.

(#6) Chaser


Chaser
titán

Annyit lehet tenni pwm-es eszköznél, minden fényerősségen megnézni kamerával, nem kell fekete kép, teljesen mindegy mit néz vele az ember. Minden fényerőn általában más intenzitású a "hullámzás". Szerencsés esetben lehet olyat találni aminél még elviselhető és a fényerő se túl kevés/sok.

szerk: ccfl után sikerült a leddel reprodukálni a crt hatást, a technika rohamosan fejlődik, csak néha visszafelé:) igaz a domború képcsövet meg egyenesen utánozzák csak homorú verzióban...micsoda fejlődések vannak:)

szerk: .LnB Adott modellnél ezt általában jelzi a gyártó. Monitornak egy ccfl-es hpm van hullámzás nélkül, 24" 1900x1200, körberöhögi minden téren a ma kapható monitorokat 150k alatt. Jó, nem is 150k volt ez újan:) Levadászol egy olyat ha megfelel a méret és kánaán, ha érdekel majd adok típust. Oázisnál néha szokott lenni 50k körül természetesen használtan. De ezeknél még az üzemidőt is meg lehet nézni. Nekem nem onnan van, 1200 körüli órával került hozzám.

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#7) .LnB válasza sagem (#3) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

igen, csak annyi monitor van..én meg nem értek hozzá annyira. A milyen monitort vegyek topik meg szinte halott. Kérdések vannak, válaszok nincsenek. Én feltettem már ezt a kérdést ott kétszer. Nem válaszolt senki.

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#8) sagem válasza .LnB (#7) üzenetére


sagem
addikt

Mindenképp "flicker safe" jelzővel ellátott monitort keress, ez takarja azt, hogy villódzásmentes, a panelját meg úgyis írják az adatlapján. Elvileg itt van egy lista, a flicker safe modellekről: [link]

„Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani.”

(#9) edward2 válasza .LnB (#7) üzenetére


edward2
addikt

Legegyszerűbb ha googleban rákeresel a monitor fajtájára mint review és normális külföldi oldalak lehozzák hogy PWM-es vagy sem.

(#10) .LnB válasza sagem (#8) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Köszönöm szépen már ez is nagyon nagy segítség számomra! :R Most mondta haver ad nekem egy FHD monitort. Holnap hozza, de nem valószínű, hogy LED, nagy előny a LED az LCD-vel szemben? (Persze szerintem nem is lesz IPS sem) De majd megnézem.

[ Szerkesztve ]

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#11) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

nemtudom melyik korrektor engedte ezt így ki, de a rövid cím végére se kell pont :U

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#12) bluyoo válasza .LnB (#2) üzenetére


bluyoo
nagyúr

Nekem Asus VX239H van, AH-IPS panellel (benne van a linkelt cikkben is).
Külsőre még szebb is mint az AOC. :)
A céges retekmonitor előtt többször megfájdult a szemem, a VX239H előtt egy egész napot is bírok. :DDD

[ Szerkesztve ]

Bazinga!

(#13) Chaser válasza .LnB (#10) üzenetére


Chaser
titán

A led csak háttérvilágítás, a ccfl is lcd-t világít meg. Szezon-fazon:) Azoknál minimális pwm villogás van ha van is. Enyémnél semmi és olyan színtere van jaj..pedig még nem is kalibráltattam de elég komoly. Oled az aminél nincs háttrévilágítás hanem magukban adják a fényt a ledek egyenként, na olyan monitor még odébb lesz.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#14) Enclave válasza .LnB (#10) üzenetére


Enclave
aktív tag

Szia! Esetleg jártál már az Oázisban személyesen? Ez itt nem a reklám helye de én a monitoromat például náluk vettem úgy, hogy előtte ki tudtam próbálni élőben helyben az üzletben és kérdeztem is sokat. (válogattam is a készletből, mert az egyik "ciripelt" amit először kiválasztottam és el akartam vinni így ott helyben kibontottak egy másikat és végült azt vittem el)
Ugyan nekem nem ez volt a szempont de pwm mentest vettem végül. A monitorok paramétereinél fel van tűntetve, hogy pwm mentes-e vagy sem és lehet kalibrálást is kérni. Viszont én csak a Dell monitorokat ismerem valamennyire és ott pwm mentes csak a drágább fajták között volt 2-3 éve. Azóta lehet változott a helyzet, mostanában nem néztem a kínálatot, 4k-st pedig főleg nem...

Semmi sem állandó, csak a változás.

(#15) .LnB válasza bluyoo (#12) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Szebbnek szerintem nem szebb, de paramétereket tekintve nagyon jónak tűnik.
(#14) Enclave
Igen tudom, hogy ott ki lehet próbálni, de nem a fővárosban lakom. Bár nem megoldhatatlan elmenni oda ha veszek.

Na de ne offoljuk szét ezt a kiváló cikket, ha van még valami gondolatotok inkább írjátok meg nekem privátban. :)

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#16) lezso6 válasza .LnB (#10) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Jajj, ezt tegyük már rendbe, nincs olyan, hogy LCD vs LED. :D

LCD: Liquid Crystal Display, ez lehetne az egész egység egyben, de ha szigorúan vesszük, akkor csak a háttérvilágítás nélküli rész, maga a panel, ami lehet TN, IPS, stb.

LED: Csak a háttérvilágítás. Van WLED (kékes szutyok, a CCFL jobb), RGB-LED (szép, de bazidrága, így ritka is), GB-LED (szép, de még mindig nem olcsó). Illetve ha jól tudom a kvantum pontos izék is csak háttérvilágításnak vannak, s elvileg igen jók, ráadásul olcsóbbak a GB-LED-nél.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#17) szaszlaci


szaszlaci
addikt

"(CRT) feltűnően látható volt" a vibrálás.
60 Hz-en igen, de a foszfor lomhasága miatt pont, hogy nem volt teljes kioltás. Attól még persze igaz.

"modern monitoroknál és tévéknél szabad szemmel nem látható vibrálás jön létre"
52 kHz-en meg a PWM-től függetlenül, érdekes hatásai lehetnek..

"(CCFL-nél) ez a válaszidő kisebb volt"
Lomhább a CCFL csőben a foszfor, de ez nem válaszidő. Viszont kétlem, hogy olyan jó lenne a helyzet, mint a beillesztett diagram. Kialszik az is elég szépen.
A LED-hez berakott pedig 100 Hz-es viszonylatban nyugodtan lehet függőleges.

"2-3 ezer frekvenciára lenne szükség"
2 – 3 ezer Hz-re.

Ami fejfájást okoz:
– nagy fényerő
– mellé sötét szoba
– hunyorgás, ha túl kicsi a betű
– TN technológia
– ■ ROSSZ FEJTARTÁS ■, azaz nem húzod ki magad
– egyszerűen nem mozogsz, nem eszel-iszol, túl sokat nézed. Játszol, stresszhelyzet, közben meg nem mozogsz.
– felületes légzés
– a PWM vibrálása csak ezek után

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#18) Sinesol válasza szaszlaci (#17) üzenetére


Sinesol
veterán

Oké, hogy a TN igencsak csúnyácska, de már fejfájást is okoz? :DDD
Azért szabjunk már gátat a boszorkányüldözésnek.

[ Szerkesztve ]

(#19) lezso6 válasza Sinesol (#18) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Mosott szutyok képük van általában. Négy év IPS only után, nemrég cseréltem a notim TN panelesre és kifolyik a szemem. Szerencsére találtam kalibrációs profilt, így már egész jó a gamma meg a színek, nem kell erőlködnöm, hogy lássam mi van a képernyőn.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#20) szaszlaci válasza Sinesol (#18) üzenetére


szaszlaci
addikt

Okoz bizony. Olyan "élesen" polarizált a fénye, annyira természetellenes. Főleg, ha sötét szobában jól fel van nyomva a fénye. Tehát nem konkrétan a TN-ség, hanem hogy kínlódik miatta a látórendszer, az okoz fejfájást. Ha tíz centiről nézel egy kavicsot, akkor se az okoz fejfájást, hanem hogy túl közel van.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#21) #67688960


#67688960
törölt tag

Flicker Free Database
[link]

[ Szerkesztve ]

(#22) Yutani


Yutani
nagyúr

Életemben nem hallottam olyat, hogy LCD monitor villog b+! Gondoltam is, hogy ez egy szemüveg reklám, de aztán látom, hogy egyeseknek van ilyen problémájuk.

Hát kérem, munkahelyen 8-9 órát ülök LG 24" előtt, otthon ráhúzok még 3-4 órát a 24-es Samsungom előtt, és semmi bajom. Persze nem árt, ha a fényerő/kontraszt nincs 100%-on. :)

#tarcsad

(#23) lezso6 válasza Yutani (#22) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Eddig csak jó monitorokat láttál akkor. Én egyetlen LCD-t láttam ami veszettül vibrált, egyik haver 4K notijának kijelzője. Ott értettem meg, hogy miről van szó. Mászkáltak a pixelek, morzsásodott meg minden, nagyon idegesítő, szemkifolyasztó volt. :(

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#24) Yutani válasza lezso6 (#23) üzenetére


Yutani
nagyúr

Sem a 2006-os Acer 19" munkahelyi monitorral nem volt ilyen gondom, sem a 17-es régi Acerekkel, amik a munkahelyemen sokáig működtek a kollégáknál.

Nagyon dzsunka kell legyen az az LCD monitor, ami villog. Biztos, hogy kiszúrnám, mert allergiás voltam a CRT 60Hz-ére is. :)

#tarcsad

(#25) repvez


repvez
addikt

Egy kicsit félrevezető a cim, mert azt hihetné az ember, hogy minden monitorra igaz, de ahogy olvasom csak a PWM-es monitorok vibrálhatnak, a régebbi sima LCD-t amiben nincs PWM azok egyáltalán nem villognak.
HA jól értem.

Mert én megcsináltam a cikkben szereplő tesztet ,de egy picit sem villant meg a csik, nem ,hogy 9 et huzna maga után..

Egy régi 20" samu 205BW monitor.

(#26) lezso6 válasza Yutani (#24) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

De azok még CCFL-esek. Lehet még a képük is jobb, mint a szutyok wled-es TN többségnek. :)

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#27) Yutani válasza lezso6 (#26) üzenetére


Yutani
nagyúr

Igazad van, ez csak a LED monitorokra igaz.

#tarcsad

(#28) quailstorm


quailstorm
nagyúr

Samsung Series 9 alacsony fényerőn sajna megközelíti a CRT-t, borzalom, szabad szemmel is látható.
Gagyitron 2007-es LG-m, ami még fénycsöves TFT, na az kamerán is alig láthatóan vibrál. Bírja is a szemem gond nélkül.

Telefonnál bezzeg a LED tápfeszültségének csökkentésével oldják meg a fényerőkérdést, nem a periódusidő variálásával :U

[ Szerkesztve ]

(#29) lajthabalazs


lajthabalazs
senior tag

Jól értem, hogy a módszer helyesen az, hogy csinálni kell egy képet a vonalról, és közben be kell mozdítani a kamerát, úgy,hogy a vonal vízszintesen szétkenődjön. Ha egy széles sáv lesz, akkor jó, ha pedig több vonal látszik, akkor pedig villog?

Nekem egy széles sáv lett, 1/12-eddel, 10%-os fényerőn. Vagy a laptopoknál nem is jelenik meg ez a jelenség?

(#30) SchumiBácsi

A CRT villogása nem keverendő a TFT villogásával. A CRT bármilyen frekvencián is legyen, megy végig a pásztázás és utána "lágyan" elsötétül minden. 60Hz egyértelműen katasztrófa, 85Hz határeset volt nekem de együtt tudtam vele élni e felett meg csak jobb lehet a buli.

CCFL monitor jött utána és PWM-es ráadásul csúnya TN. Semmi para nem volt vele jobb volt a CRT után, a fénycső meg egyszerűen nem sötétül szinte semmit mire újra impulzust kap.

Aztán jött a LED és hiába a legalább 2× gyorsabb PWM, azonnal cseréltem PWM mentesre amikor kiderült mitől fáj a szem és fej 1-2óra bámulás után.

Szóval leginkább LED-es TFT-nél az dögség hogy ha PWM van az egész kijelző egyszerre sötétül és fényesedik sőt. 0% fényerő 100% fényerő váltakozik és a kitöltési tényező szabja meg az általunk látni vélt fényességet. Másképp fogalmazva egy 400Hz-es PWM 400× sötétíti le a szobát és 400× fényesíti ki mp-enként és ez minden csak nem optimális.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#31) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A cikkben a PWM frekvencia mérési metódusa rosszul van leírva. Ha fényképezel, akkor mozgatni kell a kamerát oldalirányban, hogy bemozduljon a kép, így megmutatva, hogy a PWM mennyire darabos. És ez eléggé pont mérési módszer, legalábbis arra a fényerőszintre biztosan. :)

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#32) Pttypang válasza szaszlaci (#17) üzenetére


Pttypang
veterán

Nalam is inkabb a nem megfelelo kornyezeti vilagitas miatt szaraz a szemem valoszinuleg.. Majd ezzel kezdenem kell valamit.

Everybody lies.

(#33) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Na igen, az alacsony frekvenciás PWM-es monitorok is a fogyasztói társadalom teljes igénytelenség csúcsa.
A kedvencem, amikor belépek valakihez a szobába, és kb azonnal rosszul leszek a szar kínai LED-es lámpáitól. Az ember pupillája megpróbál reagálni ezekre a változásokra, erőlködve, és konkrétan teszi tönkre a szemedet. Izomlázas lesz a pupillád.
Legalább végre jönnek a tanulmányok, hogy 1000 Hz-en is érzékel sok ember villódzást bizonyos körülmények között.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#34) DigitXT válasza lezso6 (#31) üzenetére


DigitXT
félisten

Nem csak az. És a forrást is elfelejtette megjelölni a "szerző".
A téma érdekes, engem is érint (PWM-es EH5000 brutális:O),
a cikk viszont összecsapott/ollózott fércmunka. Ez van.:R

Szerk: a csutka fényerő segít rajta, de nem oldja meg sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#35) Tutu7030


Tutu7030
veterán

Nem így lenne helyesen a cím?
LED monitorok és a képernyővibrálás okozta tünetek

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#36) Melorin


Melorin
addikt

"Én legelőszőr 4K használata során vettem észre, de leginkább játékok alatt. A képfrissítés és a játékok futtatása szaggatásmentesen ekkora felbontásban is, szóval ez az oka nem lehetett a dolognak, de ugye kell nekem 4K, mert mégiscsak 4K. :) Sok mindent nem tudok csinálni, csak annyit, hogy lejjebb veszem a felbontást és máris megszűnik mindenféle mellékhatás"

Meg mernék rá esküdni, hogy mégsem szaggatásmentes a játék ezen a felbontáson, ha lejjebb véve megszűnik a mellékhatás. Nem árt, ha minimum 50-60fps-el fut egy játék ahhoz, hogy folyamatos legyen a szemnek.
Hány embert ismerek, aki a 25-30fps-el "száguldó" játékot folyamatosnak érzi... :U

(#37) szaszlaci válasza Pttypang (#32) üzenetére


szaszlaci
addikt

A szemszárazság inkább azért lehet, mert elfelejtesz pislogni, ha nagyon belemerülsz a tartalomba.

SchumiBácsi: "a fénycső meg egyszerűen nem sötétül szinte semmit mire újra impulzust kap"
Ha ez így lenne, nem csökkenne a fényerő a PWM hatására. Kialszik az is teljesen, a különbség, hogy lassabban. Gyorsan kell mozgatni a kezed a monitor előtt, és máris látod, hogy vibrál.
Az inverter meghajtásából származó 52 kHz-es alapfrekvencia az, amire igaz a vibrálás CCFL-nél, nem a PWM-re. (Ami nem jelenti, hogy nem lenne jó tudni, az mit okoz.)

LED PWM:

CCFL PWM:

Mindettől függetlenül mikor jött a mostani LED-esem (IPS, ~140 Cd/m2), eleinte nekem is csípett tarkó környékén pár óra múlva. Aztán elmúlt, sok óra után sincs baj. Megoldás a normális fejtartás! Anélkül a 600 képet kirajzoló projektortól is fájt a fejem, sokkal jobban is.

Ráadásul melyik technológia is az, ahol van PWM mentes megoldás?

Nekem soha többé nem kellene idővel mindig tönkremenő CCFL. Mert a nagyfeszültség és a minimálisan szigetelt inverterek, alulméretezett meghajtás tönkremegy. Ha pedig nem az a rész, akkor a melegedés miatt a COF kábelek engednek el. A LED sokkal jobban kézben tartható, gagyi alkatrészekkel is.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#38) Lewzke


Lewzke
őstag

PWM mentes monitor, alacsony fényerő, monitor mögé éjjeli lámpa. Ez az én megoldásom.

[ Szerkesztve ]

(#39) Interceptor


Interceptor
addikt

A jó öreg diavetítő, mekkora élmény volt az akkoriban, mikor a falra kikerült a kép a sötét szobában az semmihez sem volt hasonlítható. Volt valami varázsa, a mesék meg elborultak voltak ahogy kell :D A mozgókép(tv) viszont egészen más feeling volt.

[ Szerkesztve ]

Nem kell drága gép, csak játékra kell

(#40) DigitXT válasza szaszlaci (#37) üzenetére


DigitXT
félisten

Ráadásul melyik technológia is az, ahol van PWM mentes megoldás?
Ahol a LED tápfeszültségével játszanak? Ugyanarról az oldalról az ábra:

Csak mintának vettem ebből a tesztből, nyilván ilyen, ami flicker free.:K

(#41) falikep


falikep
csendes tag

PWM szabályozás mindenhol jelen van. Jobb esetben olyan helyen, ahol nem látható, például fordulatszám szabályozása. A lényege, hogy az általa szabályzott dolgot ki-be kapcsolgatják nagyon gyorsan, úgy, hogy az még ne legyen rá hatással. Ilyen van a LED-es fényerőszabályzókban is, erre jó példa a LED szalag. Ott is a fényerőt PWM-mel szabályozzák, azaz villognak. Jobb esetben olyan magas a frekvencia, hogy nem látható. TV, laptop, monitor, de még bizonyos mobiltelefonok esetén is jelen van. Viszont tableteknél szinte sehol nem ezt alkalmazzák, tudomásom szerint.

A monitorokban is ezt alkalmazzák, legyen az LED, CCFL megvilágítású. Még az OLED esetében is így történik a fényerőszabályozás, ahogy azt a Samsung AMOLED telefonok zöménél is látni lehet, szóval nehéz elkerülni. Ez csak olyan esetben nincs jelen, amelynél egyenáramot használnak szabályozásra.

A régi CCFL megvilágítás sokkal kényelmesebb volt a szem számára, ott a fénycső tehetetlensége miatt nem azonnal kapcsolt ki, mint a LED, volt egy "lecsengése". Illetve 100%-ra állítva nem volt villogás, folyamatos volt a fénye (pl Samsung LED tv-nél még 100% fényerőnél is villog).

Angol igaz, de itt jól le van írva:

http://www.eizo.com/library/basics/eyestrain/

Nekem eddig egy monitort használva sem volt problémám, kivéve egy VA paneles Samsung TV-t. Hát azt égő szemekkel hagytam ott mindig (pedig most is TN paneles laptopot használok, de az más miatt nem kényelmes).

Ha ilyen monitort keresel, írd be a google-ba a pontos típusszámot, és mellé a "flicker free" szöveget, a gyártó honlapján biztos hozza, ha jellemző rá (webáruházak írnak hülyeségeket is). Azért nehéz konkrét monitorokat mondani, mivel egy adott sorozaton belül is lehet ilyen-olyan. Biztos van ilyen készülékük: LG, EIZO (nagyon drága, de tapasztalatból írom, hogy nagyon más egy ilyen monitor), Samsung, Benq, ASUS, Viewsonic (+biztos kihagytam még valamit).

EIZO: http://www.eizo.com/products/flexscan/flexscan_ev.html/
Benq: http://www.benq.com/product/monitor/flickerfree/
Viewsonic: http://ap.viewsonic.com/in/products/lcd/flicker-free/

A többinél nem lehet így belinkelni, csak egy konkrét típusra lehet rákeresni. A Benq VA paneles monitorjairól pár helyen olvastam, hogy PWM mentességük ellenére égő érzést okoztak a szemben. De jó áron vannak, pl a gw2270h 35 e Ft körül. A Samsungnak van viszont olyan monitor-TV-je is, mely PWM mentes (t24d390, t27d390, ill. a 590 végűek - de ezek kifutott típusok már, de még kaphatóak), melyek szinte egyedüli tv-k melyek villogásmentesek. A tftcentral listája elég idejétmúlt, jó pár éves monitorok is rajta vannak. Ami érdekes, hogy 22 alatt szinte alig találsz. Indulóár kb. 35 e Ft-tól már van. A Viewsonic is ajánlott, de azokból is az IPS panellel szereltek, pl. VX2263Smhl - 45e Ft körül.

LG-ből ezt a két típust szokták szeretni: LG 22mp47hq, LG 22m37a.

Én laptopok esetében nem találok egy olyat sem, ami nem PWM-es. Legalábbis a 11-13" mérettartományban.

Szerk: a már említett éjjeli lámpa ajánlott bármilyen monitor/tv esetén, ne teljes sötétben nézd.

[ Szerkesztve ]

(#42) DigitXT válasza falikep (#41) üzenetére


DigitXT
félisten

ahol nem látható
Ott meg (akár) hallható is lehet, ha kopog a venti motorja.:D
Amúgy egy kicsit erős felvezetés, hogy mindenhol jelen van,
aztán leírod, hogy mégsem. (Ahogy ventiket is lehet szépen
tápfesszel szabályozni, bár valamelyik azt sem szereti.:R)

(#43) szaszlaci válasza DigitXT (#40) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szerintem lemaradt az ábra. Minden esetre vagy max tápfesz és kapcsolgatáják, azaz PWM, ekkor villog. Vagy csökkentett, de állandó tápfesz. Ekkor nem villog, de változik a LED színhőmérséklete minimálisan.

"falikep:" "PWM szabályozás mindenhol jelen van."
Jelen lehet, mint olcsó alternatíva.

"Jobb esetben olyan helyen, ahol nem látható, például fordulatszám szabályozása."
Ott vehető észre igazán, ha lassú: PC ventik hangján. -> nagyobb frekvencia vagy deisszipatív vagy 4 pines.

"tableteknél szinte sehol nem ezt alkalmazzák"
Hanem mit? Nem tudom, kérdezem. Meglepne, ha pont ott ne lenne jelen.

"Samsung LED tv-nél még 100% fényerőnél is villog"
Mert ha lehet, ki kell kapcsolni a "válaszidő gyorsító" funkciót, vagy valami ilyesmi. Azt csinálja, hogy képváltáskor kioltja a LED-et, így az LCD válaszidejéből adódó elmosódást kevésbé látod.
Minden esetre valóban max. fényerőn nincs észrevehető vibrálás.
Másrészt a CCFL sem jobb a szemnek, az is hasonlóan kialszik, lásd 37-es hozzászólásom.
Ez a "CCFL nagyon jó a LED meg nagyon rossz" egy olyan buta legenda, mint annak idején a "VGA kábel ugyan olyan jó, mint a HDMI". Vagy még régebben "a földfelszíni digitális adás baromság, ugyan olyan jó az analóg".

"PWM mentességük ellenére égő érzést okoztak a szemben"
Érdekes és fontos felvetés. Szerintem ez a LED alapból élesebb és polarizáltabb fénye miatt lehet. Ha az a diffúzór rész, ami ezt eloszlatná gagyi, akkor lehet eltérés. (Érdemes egyszer megnézni egy pásztázó lézerprojektort, ott ez nagyon kijön.) Egy normális LED-esnek nincs különösebben más képe, mint egy CCFL-nek.
Vagy csak túl sok Kelvin és túl fényes.

És az aláírásom ebben a topikban: fejtartás! Előregörnyedve nagyon túl van terhelve a hátsó nyakmerevítő izom, az az, ami a tarkótáji fájdalmat okozza. Előrehaladott állapotban porckorongsérv, emiatt állandóan görcsben lévő izmok.

Francba, a tésztát meg a gázon hagytam..

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#44) falikep válasza DigitXT (#42) üzenetére


falikep
csendes tag

Igazad van, egy kicsit félreérthetően fogalmaztam. :)

"PWM szabályozás mindenhol jelen van." -> Ezt úgy gondoltam, hogy bárhol jelen lehet a PWM szabályozás, nem csak a monitorok esetén használják. Nem minden esetben alkalmazzák, csak minden területen jelen lehet, még ahol nem is gondolná az ember.

szaszlaci #43

Tableteknél nem tudom milyen eljárást alkalmaznak. Biztos van PWM szabályzású is, óriási a kínálat. A telefonokból kiindulva a Samsung AMOLED-ek esélyesek erre (szvsz). Nekem volt 6 db is, abból egyik sem volt az (pedig volt kínai vacak is). Hosszasan utánaolvasva ez úgy tűnik (+e-mail 1-2 gyártónak), ezeknél nem alkalmazott módszer (kivéve pl. a Lark 10i Win tablet, ahol tudtommal használják). Gondolom nem tervezik olyan hosszú távra, mint a tv-ket.

A CCFL nem sokkal jobb, a LED meg rossz. Ez függhet az alkalmazott technikától, mennyit szánt rá az alkatrészekre a gyártó. Előbbi abban lehet jobb, hogy nem azonnal alszik ki a fénye, mint a LED-nek. Utóbbit ha kikapcsolod, azonnal megszűnik a fény, míg a fénycső esetében van egy nagyon rövid idejű "elhalványodás", ami miatt - nem csak szerintem - kényelmesebb nézni, mint egy LED-es változatot (nem olyan erőteljes a változás). Viszont tény, a LED esetében a megjelenített kép minősége szebb lehet (pl. kontraszt). És hát energiatakarékosabb.

Nekem volt Samsung tv-m (UE40F5700), de ott hiába 100%-on volt a fényerő (nézhetetlen), mégsem volt folyamatos a fény, ezen a fehér vonalas-fekete hátterű ábrán elég jól volt látható ez. (Ezt nem ezért adtam el, hanem óriási volt, azóta kisebb lett jóval a tv-m. :) ) Nekem ki volt kapcsolva ez a Clear Motion Rate -> 50Hz-es tv papíron 100Hz-es frissítést tudott. LG-nél ezt TruMotion-nek hívják.

Szerk: nem észrevehetően villogott a tv, mint egy CRT, hanem ezen az ábrán volt csak látható..

Testtartással egyetértek, és teljes sötétben sem szabad egyiket sem nézni (olykor-olykor még ok). Időnként felállni, és sétálni, ilyenek...

[ Szerkesztve ]

(#45) pete_21


pete_21
addikt

Meg tudjátok mondani, hogy jelentkezik az a fajta szemfájdalom, amit a PWM-es monitor okoz? Monitor bámulása közben, és utána is még 1-2 órán át tart?

(#46) szaszlaci válasza falikep (#44) üzenetére


szaszlaci
addikt

"a fénycső esetében van egy nagyon rövid idejű "elhalványodás"
Szerintem ennek jelentősége nagyon túl van dimenzionálva. Lassan piedesztálra emelik a tíz éves fénycsöveseket. Amelyik még épp működik..

"LED esetében a megjelenített kép minősége szebb lehet (pl. kontraszt)"
Tisztább színt lehetséges előállítani LED-el, ezért nagyobb lesz a színtér. De ezt nem könnyű meglátni, és legjobb tudomásom szerint gyakorlati haszna a jelenlegi támogatás mellett nincs. Az sRGB színteret majdnem lefedi a CCFL, a LED elméleti maximumához meg az Adobe RGB passzol. De az is csak a képmanipuláláshoz jó, .RAW forrás esetén, a végeredménynél nem számít. (Én nem is használom, csak bajt okoz, ha elfeledkezem róla.)
A kontraszt biztosan nem lesz több, mert azt az LCD film határozza meg.

pete_21: szerintem a szemfájdalom inkább a kínlódástól van. Kis betűk, nagy fény, sötét szoba, a TN panel meg rátesz egy lapáttal.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#47) DigitXT válasza szaszlaci (#43) üzenetére


DigitXT
félisten

Gépen tényleg nem látom, pedig mobilon ott van. Nincs semmi extra a linkben:
http://www.tftcentral.co.uk/images/lg_34um95/pwm_50.png

Beszúrom képként, hátha most, de mindegy, hisz' ugyanarról beszélünk.:R

"Vagy csökkentett, de állandó tápfesz. Ekkor nem villog" Ennyiről lenne szó...

Minden esetre valóban max. fényerőn nincs észrevehető vibrálás.
Sajnos Samu LCD TV-nél van... Még maxon sem 100% a kitöltési tényezője:
ezt is leméregették több oldalon. Ha nem elég, hogy látom+érzem... Szívás?

És az aláírásom ebben a topikban:
Na én meg azt nem látom, mert nálam ki vannak kapcsolva az aláírások.:C

Szerk: így sem látszik a kép, és kattintásra sem. Akkor már értem, hogy te
is miért töltötted fel inkább saját magad, s nem az eredetiket linkelted, mert
nyilván ezzel védik, ne lehessen belinkelni, csak a cikkükből legyen elérhető.
Vmi 403-as hibát dob, hogy valószínűleg be kellene hozzá lépni. Hát nem.:DDD
Vagy nem tudom, mit csináltak vele, mert most már a cikkből sem érhető el,
csak a miniatűrt jeleníti meg. Erre még vártam egy kicsit és magához tért.:D

[ Szerkesztve ]

(#48) Tutu7030 válasza falikep (#41) üzenetére


Tutu7030
veterán

A "szuper" sony tv-ről ne is beszéljünk.
sony tv "LED mozgás mód"

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#49) szaszlaci válasza DigitXT (#47) üzenetére


szaszlaci
addikt

Aha, képként akartam én is beszúrni, aztán nem jelent meg..

Szívás? Az.. :) ..lenne, ha statikus, nagyon világos képeket néznél rajta.
Van egy talán 6-os Samsung, visszavett fényerővel, de nem bántó, ha néha ránézek. És van egy TN monitor, ott már egyből erőlködök, kínlódok, mert nagyon zavar.
Régebben homályosan kezdtem látni, ami valószínű a nagy fényerőtől és a TN-től volt. Visszavettem, azóta nincs gond.

Jut eszembe, a fényképezőmön EVF kereső van. Ez úgy működik, hogy egy monokróm LCos kijelző van, amit három színes LED egymás után megvillant. 60 Hz-es, azaz 180 villanás, vagyis egy szín kitöltési tényezője 33% alatti. Gyors szemmozgásnál szét is esik pl. egy fehér csík színekre. Persze ezt nem nézem órákig, de semmi bántó nincs benne.

Igen, ez a LED mozgásjavítás lesz, amiről beszélek. Szinte úgy vibrál, mint egy 50 Hz-es tévé monitor.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#50) DigitXT válasza szaszlaci (#49) üzenetére


DigitXT
félisten

lenne, ha statikus, nagyon világos képeket néznél rajta
Mivel monitorként használom, és az előző HSZ-t arról írtam, nos valóban az.:K
(Meg is fájdult a fejem.:DDD Na jó, nem a TV-től, de amúgy tényleg. Szívás.:R)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.