Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) dabadab válasza Tibiajax (#200) üzenetére


dabadab
titán

"Teljesen mindegy, nem kellett vakteszt hozzá"

Azert talan megsem artana...

"Vagy esetleg valóban komolyan gondolod azt, hogy egy highend gyártó a hdmi kábeléért 100%-osan jogtalanul kéri el azt a 10/20x-os árat"

Abszolut.
A "high-end" az egeszen pontosan ilyen atveros iparag.

Az SPDIF annyiban mas tema, hogy ott az egyeduli problemaforraskent megjelelolt mintaveteli frekvencia (ill. annak ingadozasa, a jitter) nem digitalis, hanem analog modon kozlekedett a kabelen, ami elavult, primitiv konstrukcioknal okozhatott problemat.

Pont az ilyen "voodoo" hozzaallas miatt irtam a cikket, hgoy feldobsz egy allitast, amirol tulajdonkeppen te is belatod, hogy egetrengeto hulyeseg, de addig nem jutsz el, hogy legalabb rendesen leteszteld.

DRM is theft

(#202) Tibiajax válasza dabadab (#201) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

Az SPDIF annyiban mas tema, hogy ott az egyeduli problemaforraskent megjelelolt mintaveteli frekvencia (ill. annak ingadozasa, a jitter) nem digitalis, hanem analog modon kozlekedett a kabelen, ami elavult, primitiv konstrukcioknal okozhatott problemat.
Ez pontosan így van, épp most beszélgettünk itt bennt, ugyanezt gondoljuk mi is.

A rendes teszt-en azt érted, hiába tünt jobbnak, kössem be a szememet és cserélgesse valaki a kábelt? :D Részemről mehet a dolog, megnézem majd.

(#203) FefeeX


FefeeX
veterán

Hozzászólás a cikkhez:
Érdekes dolog, hogy a duplán árnyékolt, aranyozott kábelen láthatóan sokkal telítettebbek a színek, szebb a kép. Annak ellenére, hogy ennek valóban nem kéne így lennie, mégis így van. Aki akarja, vagy nem hinné el, nálam bármikor megnézheti...

MOD: Csak mert kicsit vissza is olvastam a fórumban... Kicsit unalmas, mikor jönnek a nagy, önmagukat gurunak gondoló, de életben soha nem tesztelő, a dolgokhoz távolról se f*ngó emberek, és megmondják, hogy ilyen nincs, aki azt mondja hazudik. Emberek, lehet jönni, mutatom...

[ Szerkesztve ]

(#204) Tibiajax válasza FefeeX (#203) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

hoppá..

(#205) Tibiajax


Tibiajax
nagyúr

egyébként én szmsz nem akartam itt ragozni az aranyozott, meg ez meg az dolgokat, nem akartam direkt konkrétumoknak tulajdonítani a tapasztalataimat. az aranyozott végek egyébként csupán korrózió ellen érdekesek, egyébként nincs jelentősége Ettől függetlenül én elismerem a cikk szerzőjének tudását, és nem is fogom erőltetni a meggyőzésését. A fórum arra való h megosszuk a másikkal a tapasztalatokat, na meg h vitázzunk egyet akár

(#206) FefeeX válasza Tibiajax (#205) üzenetére


FefeeX
veterán

Ezzel mind tisztában vagyok, látszatra ennyi a kábelek közt a különbség, no meg ugye a dupla árnyékolás... Nade okoska ahogy közli, hogy aki mást mond hazudik, az alapjában gáz - lévén, hogy a kettő képe közt akkora a különbség, mint Makó és Jeruzsálem közt... (előtte én is azt hittem, hogy ja, persze, nincs, a marketing etet ezzel, aztán meg mégis... Hoppá. Szóval történelmet sem tanítanak úgy, hogy az embernek nincs róla diplomája, már bocsá akkor gyakorlati tapasztalat nélkül hogy lehet nem csak hogy elvetni valamit, de hazugnak nevezni azt aki tapasztalat alapján mást mond???? Szóval, igen, nem ez lenne egyébként az első példája annak, hogy az elmélet egész mást mutat, mint a gyakorlat...)

(#207) dabadab válasza FefeeX (#206) üzenetére


dabadab
titán

"Nade okoska ahogy közli, hogy aki mást mond hazudik, az alapjában gáz"

Biztos elo lehetne adni ezt szebb kontosben is, de alapvetoen ez a lenyeg.
Nehany voodoo-gyartot es a kozonseguket leszamitva soha senki nem latott meg kulonbseget ket jo HDMI kabel kozott. Sot, azok, akik konkretan a szabvanyon dolgoznak, mernokok, stb, szinten nem es szinten baromsagnak tartjak az ilyesmit, raadasul nagyon massziv elmeleti alapja is van az egesznek, annak a megcafolasahoz nagyon alapveto dolgokrol kellene kiderulnie, hogy nem igazak.

DRM is theft

(#208) FefeeX válasza dabadab (#207) üzenetére


FefeeX
veterán

Mondtam, gyere el hozzám, és nézd meg a konkrét, két kábel közti különbséget. Ennyi. Nem mondanám, ha nem így lenne. Nem vagyok se voodoo gyáros, se hasonló, ezt itt a PH-n sokan megmondhatják. Még jó szem sem kell hozzá, egyszerűen különbség van. Először nem akartam elhinni én sem, de hát a gyakorlat rácáfolt az elméletre. Biztos van magyarázata, de azért azt, hogy aki ilyet állít, élből hülye, hát, inkább nem is mondom tovább...

(#209) Tibiajax válasza FefeeX (#208) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

adsz majd egy kis gyorsító füvet dabadabnak, aztán majd ő is látni fogja a különbséget :D

(#210) FefeeX válasza Tibiajax (#209) üzenetére


FefeeX
veterán

Persze, aztán azt hiszi majd, hogy az ablak a tévé... :P

(#211) zberi


zberi
csendes tag

Olyan kérdésem van hogy a pc-met mivel csatlakoztassam sima rgb-vel v agy hdmi-vel van mind2 a kártyámon.

:p

(#212) dabadab válasza zberi (#211) üzenetére


dabadab
titán

HDMI-vel, az a jobb.

DRM is theft

(#213) Met


Met
nagyúr

Kicsit elbutáskodtam a videókártya vásárlást mert nincs rajta svideo kimenet csak hdmi.
A baj az, hogy a tv egy Sony crt és csak scart vagy svideo bemenet van rajta.
Régen Svideo-rca-scart úton ment a gépből a tv-be a jel.
Megoldható, hogy rá lehessen kötni a tv-re a pc videó jelét? :F

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#215) justaview válasza FefeeX (#208) üzenetére


justaview
őstag

Elméletileg tényleg jó nagy hülyeségnek tűnik, hogy digitális jeleknél probléma lehet a HDMI kábelekkel. Feltételezve persze, hogy az adott frekvenciáig torzításmentesen átviszi a jeleket. Ez viszont nem feltétlenül kell, hogy igaz legyen minden vékony, árnyékolatlan drótokkal összekötözött két HDMI csatlakozóra, még akkor sem, ha ráírják, hogy 1.3-as. Ekkor ugyanis nagyfrekvencián megjelenik az áthallás is, ha a gyenge frekvencia átvitel nem lenne elég. A TV elektronikája persze hibajavítással helyrehozhat sok mindent, de az már nem lesz tökéletes. Azért nem viccből találták ki a nagy keresztmetszetű koax kábelt a nagyfrekvenciás átvitelre...

De túl az elméleten, én is azt hittem, hogy itt nem lehet gond.

Egy hónapja van UPC digital csomagunk, de a sima, scart kábeles box-al. Teljesen jó képe volt a scart ellenére, meglepően jó 3 méterről nézve. (TV=40B650)

Most csütörtökön kötötték be a UPC digital HD csomagot. Ez már HDMI kábeles box-al megy. Amikor elment a srác, belőttem a TV beállításait, és kicsit csalódott lettem. Nem volt túl drámai a képminőség változása (SD adásoknál) a scart-hoz képest. Bekötöttem a box scart csatlakozóját is, és váltogattam a jelet, így hasonlítottam össze. Persze ha 1 méterre belebújtam a TV-be, azért látszott, hogy kicsit tisztább a kép, mint scart-al, de 3 méterről már kevésbé. Miután a DVD lejátszóm is HDMI kimenetes, a nagy kísérletezés közben gondoltam kicserélem a UPC box gyári HDMI kábelét a DVD-hez korábban vett HDMI kábelre. Na ekkor lepődtem meg. Van különbség, és egyértelműen észrevehető. Nagyobb a kontraszt, a fekete részletei jobban kijönnek, a színek életre keltek. Ezt vártam eredetileg is, és nem gondoltam volna, hogy egy kábel ennyire tönkre tudja tenni a jelet. És mégis.

Egyetértek FefeeX-el. Lehet elmélkedni, hogy valami lehetetlen (mellesleg itt most elméletileg sem az), de más a saját szemeddel látni.

[ Szerkesztve ]

(#216) dabadab válasza justaview (#215) üzenetére


dabadab
titán

"A TV elektronikája persze hibajavítással helyrehozhat sok mindent, de az már nem lesz tökéletes."

Kerlek, legalabb ilyen epuletes hulyesegeket ne irjal. A HDMI-ben nincs hibajavito kod, csak egyszeru checksum, es eppen ezert nem is hoz semmit helyre a TV: amelyik csomag serult, annak a helyet uresen hagyja, igy jelennek meg azok a kis vizszintes csikok, amik a vacak HDMI kabelt egyertelmuen azonositjak. (Ha viszont lenne hibajavito kod, akkor az viszont pont az eredetit adna vissza - mert hogy pontosan ez a feladata.)

Egyebkent javaslom neked is a vaktesztet, az erdekes dolog am :)

DRM is theft

(#217) justaview válasza dabadab (#216) üzenetére


justaview
őstag

És most ezzel azt gondolod, hogy az elméleted ismét a helyére került? :N :N :N

...és ki mondta, hogy a HDMI-ben van hibajavítókód?

[ Szerkesztve ]

(#218) dabadab válasza justaview (#217) üzenetére


dabadab
titán

Ja, nem, nem kerult a helyere, tenyleg, sot, megdolt a teljes informacioelmelet, a kis lakasod maganyaban olyan dolgokat fedeztel fel, ami eddig senki masnak nem jutott eszebe, szerencsetlen csorikamek szenvednek ott a Samsungnal mindenfele fejlesztessel a panelnel, pedig eleg kicserelni a HDMI kabelt. Es ez nekik fel se tunt, a marhak. Sot, senkinek se, aki ezzel foglalkozik. Vagy igen, csak a Nemzetkozi Egyesult Olajlobbi es Ufoelhallgato Szovetseg eltuntette a bizonyitekokat.
:W

Gondolom vaktesztet csinalni macerasabb lett volna, mint siman beszolni.

"...és ki mondta, hogy a HDMI-ben van hibajavítókód?"

Szerintem te. Egeszen konkretan mire gondoltal, amikor ezt irtad:
"A TV elektronikája persze hibajavítással helyrehozhat sok mindent, de az már nem lesz tökéletes"

(Meg szerencse, hogy pont teljes egeszeben ideztem ezt az elozo hozzaszolasomban, igy akar ott is megmagyarazhattad volna, hogy mit is kellene alatta erteni - de eljenek a tartalommentes visszakerdezesek :U )

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#219) justaview válasza dabadab (#218) üzenetére


justaview
őstag

"A TV elektronikája persze hibajavítással helyrehozhat sok mindent, de az már nem lesz tökéletes."
Kerlek, legalabb ilyen epuletes hulyesegeket ne irjal. A HDMI-ben nincs hibajavito kod,

Gondolom először megkérdezni, hogy mire gondoltam macerásabb lett volna, mint egyből beszólni, nem igaz?

(Meg szerencse, hogy pont teljes egeszeben ideztem ezt az elozo hozzaszolasomban, igy akar ott is megmagyarazhattad volna, hogy mit is kellene alatta erteni

Hát ez tényleg szerencse. És mi a fenének magyaráztam volna, amikor úgyis azt olvasol ki belőle, amit te akarsz. És ebben abszolút nem gátol, hogy nem az van odaírva.

[ Szerkesztve ]

(#220) justaview


justaview
őstag

Csatolok ide Neked valamit, hogy legyen még kiket lealáznod:

HDMI CABLES

...hátha itt is találsz egy szót, amibe beleköthetsz.

[ Szerkesztve ]

(#221) Tibiajax válasza justaview (#220) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

igen :) , mondjuk azért kiváncsi lennék, dabadab-ot beszabadítanák egy ilyen nagy hdmi-tesztre, mit csinálna :D tippjeim, kezdené egy nagy röhögéssel és kifordulna. Vagy, elkezdené nézegetni a kábeleket végig, aztán az utolsó után felnevetne és kifordulna. Vagy esetleg, elkezdené nézni ő is a kapott képeket.. :) nna, ott azokra a pillanatokra lennék én kiváncsi :D

(#222) dabadab válasza justaview (#220) üzenetére


dabadab
titán

Aha, nagyon vicces oldal.
Az meg meg viccesebb, hogy a jol sikerul analiziseiket sikerult 0 darab keppel alatamasztani. Gondolom, az valahogy nem fer bele a kifinomult tesztmetodikajukba, hogy lefenykepezzek a TV-t, mert esetleg kiderulne, hogy teljesen kamu az, amint mondanak.

DRM is theft

(#223) Tibiajax válasza dabadab (#222) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

akkor ez megint a melyik brand csúsztatja a több pénzt a zebbe sztori?.. :D

(#224) FefeeX válasza dabadab (#218) üzenetére


FefeeX
veterán

Már ne haragudj, de egy épületes barom vagy.
Közöd nincs a dolgokhoz, úgy pofázod a frankót, hogy ez nem lehet, az elméleteddel együtt elmehetsz a sunyiba. A hozzászólásaid kb egy kiló <sípolás> egyenlőek, mert az általad kitalált baromságokon kívül mást nem tudsz hangoztatni. Egyszerűen nem érdemes neked írni semmit, mert a szűk agyad baromságain kívül, meg az "egy az isten, az is én vagyok, aki mást mond dögöljön meg"-en kívül semmit, de semmit nem tudsz mondani.

1. mondtam, hogy jöhetsz, vakteszttel, 2 kábelt cserélek, mindkettő HDMI, és látni fogod a különbséget. Erre mit válaszoltál? Semmit, nehogy medőljön az elméleted, amit az elmúlt évek során kisakkoztál, erre ment el 3 éved gondolom éjjel-nappal, hogy valami értelmesnek tűnőt tudj mondani
2. a mai tévékben van képjavító algoritmus, ha hiszed, ha nem. Mindegy honnan kapja a jelet, ez ettől független, de ettől még van. Tagadhatod, de ezzel megint a szavahihetőségedet rombolod tovább. HDMI-nél is játszik? igen, képzeld, ott is.

(#225) FefeeX válasza Tibiajax (#221) üzenetére


FefeeX
veterán

Ezt az "embert" (bár már ebben is kételkedem) inkább rács mögött kellene tartani, mert elég veszélyes, így neten keresztül is... Az elvetemültebb önigazoló fajtából. Ami tényeket írnak azt egyszerűen negligálja, és hirdeti tovább a saját baromságát.

Személy szerint ami a legjobban bosszant, hogy rengeteg embert b@sz át így, a mondvacsinált-tudományos baromságai híresztelésével. "Öreg, ha eltérést látsz, cseréjjé szemet, mert nem lehet eltérés"

Kész röhej.

(#226) fordfairlane válasza justaview (#220) üzenetére


fordfairlane
veterán

Pictures appear smooth, pristine and noise-free, contrast and detail are superbly defined and the colours are gorgeous, rich and natural.

Komoly teszt. "Noise free" HDMI-nél, azért ez már eredmény. :U

x gon' give it to ya

(#227) Oliverda válasza FefeeX (#224) üzenetére


Oliverda
félisten

Fizikai képtelenség hogy ilyen különbség adódjon digitális adatátvitelnél. Teljesen nonszensz.

Szegény Neumann János forog a sírjában...

Ajánlott olvasmány: [link]

...és egy másik: [link]

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#228) dabadab válasza dabadab (#222) üzenetére


dabadab
titán

Amugy a hozzaertesukrol tanuskodik pl. ez az idezet is:
"Yet these are only certified to version 1.2a, not 1.3, so it can't offer bitstream support for Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, and DTS-HD, or other 1.3 benefits like automatic lip sync adjustment."

Ezzel a kovetkezo problemak vannak:
1. A kabelekkel kapcsolatos minositesi eljaras csak a HDMI 1.3-ba kerult bele, az 1.2-ben nincs.
2. A minosites egyedul a kabel adatatviteli kepesseget erinti, amugy a kabelek kozott semmi kulonbseg nincs, nincs tobb er, mas csatlalkozo, akarmi, ha belefer a kabel savszelessegebe akkor barmi atmegy rajta. Tekintve, hogy a HDMI 1.0 is mar tamogatta a az LPCM-et (0,036 Gbps) ezert eleg egyertelmu, hogy akkor DTS-HD max 0,0245 Gbps-e v a TrueHD 0,018 Gbps-e is atmegy rajta, hogy a gyakorlatilag nulla savszelesseget igenylo lipsyncet ne is emlitsem.

Hat, igen, ez egy komoly oldal, tenyleg.

DRM is theft

(#229) dabadab válasza FefeeX (#224) üzenetére


dabadab
titán

"mondtam, hogy jöhetsz, vakteszttel, 2 kábelt cserélek, mindkettő HDMI, és látni fogod a különbséget. Erre mit válaszoltál? Semmit"

Bocs, de valahogy nincs kedvem ~5 orat utazni ezert. Probald meg elnezni.

Amugy meg, hajra, bizonyitasra fel: van fenykepezogep, azonos beallitasokkal lefotozol azonos kepet, amik kulonbozo kabeleken mennek at, hadd lassuk, hogy mi a kulonbseg.

DRM is theft

(#230) Tibiajax válasza dabadab (#229) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

az a baj ezzel, hogy ha be is tol majd két képet, és az egyiken tényleg másabb lesz a kép, azt fogod mondani/gondolni/hinni, benne van, hogy egyiken erősített a színeken... (pl) mégha, tagadja is.
Aka, nem fog tudni ezzel meggyőzni téged, az zihher..
#227 Oliverda na, megjött már a fő placebo is... errr

[ Szerkesztve ]

(#231) dabadab válasza Tibiajax (#230) üzenetére


dabadab
titán

Nezd, a placebo nagyon eros dolog, nem veletlen, hogy pl. gyogyszerteszteknel is van placebos kontrollcsoport.

Egyebkent meg meg mindig az van, hogy azok kozul, aki kulonbseget vel latni, senki nem csinalt egy normalis vaktesztet, pedig tenyleg tanulsagos lehet (pont tegnap jott elo a szokasos "a nagy bitrate-u mp3 is sokkal rosszabb mint a losless, eg es fold" tema, am egy gyors vakteszt utan azert, khm, erosen arnyalodott ez a kep).

DRM is theft

(#232) FefeeX válasza Oliverda (#227) üzenetére


FefeeX
veterán

Lehet jönni, tessék tessék. Annyi kell, hogy ne elszigetelt emberek legyünk, akiknél előfordult, és egymásét nem láttuk, hanem legalább egyet lássunk mind.
Onnantól kezdve igazából ezt a sámánt már messziről le lehet... Na mindegy.

De ha te is olyan nagy fizikus vagy, akkor magyarázd meg, hogy miért vannak olyan dolgok, amiket nem lehet megmagyarázni a fizikával? Talán azért, mert a fizika is egy fiktív dolog, egy ember találta ki, aki általánosításokkal hozott létre tövényeket, melyből egyesek még állnak, mások megdőltek idő közben, olyan ez mint a matematika. Nem mindenre van konkrét fizikai magyarázat, mégis léteznek dolgok.

De utálom az ilyen elméleti matematikusokat meg fizikusokat, akiknek a gyakorlati világhoz kb semmi köze nincs, csak a saját barom elméletüket hangoztatják...

Meg fogom csinálni a fotót. Mellékelt leírásban a PC-m, egy képet (gyk. ugyanaz lesz) kiteszem a tévére. A fényképezőt ugyanazon a ponton hagyom, beállítgatások nélkül, ugyanúgy marad. ÉS az egészet lerendezem 5 percen belül, hogy a nagyokosok az időjárásra se tudják ráfogni. Ezen kívül, ha ezután sem hisz nekem valaki, el lehet jönni, ha meg nem jön el, akkor húzza le magát.

(#233) FefeeX válasza dabadab (#231) üzenetére


FefeeX
veterán

Vahha vahha. Nem azt mondtam, hogy azért jobb az egyik kép mert ilyen, a másik meg olyan. Főleg, hogy nem is jobb, egyszerűen más. Te pedig a másságot kérdőjelezed meg. Tehát gyakorlatilag rengeteg emberről azt mondod, hogy képzelődik...

(#234) dabadab válasza FefeeX (#233) üzenetére


dabadab
titán

"Tehát gyakorlatilag rengeteg emberről azt mondod, hogy képzelődik..."

Gyakorlatilag az osszes ember kepzelodik, az emberi erzekelest nagyon atszovi a szubjektum, eppen ezert minden olyan kiserletet, ahol tulajdonkeppen az emberek toltik be a meromuszer szerepet, hogy minel inkabb minimalizaljak a szubjektum szerepet.

DRM is theft

(#235) Oliverda válasza FefeeX (#232) üzenetére


Oliverda
félisten

Én elmegyek, csak mondd meg hogy hová. Sőt, eljön velem az a girhes kalapos kandúr is. :D

"De ha te is olyan nagy fizikus vagy, akkor magyarázd meg, hogy miért vannak olyan dolgok, amiket nem lehet megmagyarázni a fizikával?"

Ez egyáltalán nem megmagyarázhatatlan. Kissé elkanyarodva ugyan de példának fel tudnám hozni a digitális műholdas adásokat. MPEG-2 tömörítésű videóról van szó ami műholdon keresztül jön. Tapasztalataim alapján háromféle állapota létezik képminőség szempontjából:

1. Nincs kép
2. Van kép de kockásodik, szaggat, szétesik
3. Van kép és tökéletes

Az utóbbi állapotnak gyakorlatilag teljesen mindegy hogy a jelerősség 25% vagy 95%, ugyanolyan minőségű lesz a kép. Tehát attól nem lesznek fakóbbak a színek ha éppen elaszáll az antenna előtt egy galamb és hirtelen lemegy a jelszint 25%-ra. :) Hasonló a helyzet a többi digitális adatátvitel esetében is. Vagy teljesen tökéletes a kép és/vagy a hang, vagy nincs, esetleg erőteljesen szaggat. Köztes átement a digitális technológiának köszönhetően nem létezik. Pont ez az egyik lényege.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#236) FefeeX válasza Oliverda (#235) üzenetére


FefeeX
veterán

Okés, hétvégén leboltoljuk :) Csak rendet teszek a szobában :)

(#237) Oliverda válasza FefeeX (#236) üzenetére


Oliverda
félisten

Hétvégén sörfesztiválozok. :D Esetleg utána...

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#238) FefeeX válasza Oliverda (#237) üzenetére


FefeeX
veterán

végülis, jó utána is :) Csak majd nehogy a másnaposságra fogd... :P (mármint a különbséget)

[ Szerkesztve ]

(#239) #27483136


#27483136
törölt tag

Vakteszt tévénél. Ez vicces. Az ellenség keze betette a lábát. hihi
Szóval. Bevallom, a HDMI-hez annyira nem értek, nem én terveztem.
Csak digitális technikánál annyiszor hallottam már, hogy "nem lehet különbség". Aztán a végén kiokosodnak az emberek, és 2 év múlva már természetes lesz, hogy lehet különbség és majd arról vitatkoztok, hogy melyik miért jobb.
Gondoljatok csak az audió cd másolására, a koax és az optikai kimenet közti minőség különbségére. "Pedig mindenhol csak 0 és 1 vándorol".
Persze erre rávághatjátok: az más, jitter, meg minden. Igen más, mert azt már ismeritek, ezt még nem. Még csak a felszínét látjátok a technológiának: 0 és 1.

Mellesleg hasznos az írás, és az azt követő vita is.

[ Szerkesztve ]

(#240) dabadab válasza #27483136 (#239) üzenetére


dabadab
titán

"Vakteszt tévénél. Ez vicces."

Ugyis tudod, hogy mirol van szo :)

"Csak digitális technikánál annyiszor hallottam már, hogy "nem lehet különbség". Aztán a végén kiokosodnak az emberek, és 2 év múlva már természetes lesz, hogy"

...tenyleg nincs kulonbseg.

"Gondoljatok csak az audió cd másolására"

...ahol a digitalis jel tok ugyanaz es ha tenyleg digitalis jelkent hasznalod, akkor nincs is kulonbseg.

"a koax és az optikai kimenet közti minőség különbségére"

...ami nincs.

"Persze erre rávághatjátok: az más, jitter, meg minden."

Es aminek semmi koze a digitalis jelatvitelhez. Az SPDIF eseteben egyedul a jitterrel van (lehet, gagyi implementacional) a gond, azzal is csak azert, mert az orajelinfo pont nem digitalisan, hanem analog modon megy az SPDIF-en.

Szoval tovabbra is varom azokat a peldakat, ahol kiderult, hogy azonos digitalis jel megsem azonos digitalis jel.

Bizonyos szempontbol nagyon viccesek ezek a hozzaszolasok, kb olyan modon, mint az UFO magazin: felre a tudomannyal, felre a jozan esszel, felre a bizonyitekokkal, megfelelo megmondoembereknek viszont bemondasra el kell hinni mindent.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#241) #27483136 válasza dabadab (#240) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ugyis tudod, hogy mirol van szo :) hát persze :)
...ahol a digitalis jel tok ugyanaz es ha tenyleg digitalis jelkent hasznalod, akkor nincs is kulonbseg.
Akkor igen, ahogy mondod. De biztos hogy ugyanaz?
Mert az audió CD másolásánál is úgy volt a kezdetekben, hogy digitális másolat, vagyis tökéletes és kész. Aztán mégsem:
[milyen hibát okoz a rippelés?]
Az optikai vs koax minőségi különbsége legalább 20 éve ismert. Vakteszten, jó minőségű cuccon-->vagyis nem Logitech-en kihallható. Tényleg drága muzikális cucc kell, de van különbség. Hiszek az ezzel foglalkozó szakembereknek. A koax hullámimpedanciája minden frekvencián más-más futási időt produkál, vagyis az egyik végén egyszerre betáplált különböző frekvenciájú jelek nem egyszerre érnek a túlsó végére. (Az spdif jel pedig nem egyetlen homogén frekvencia: akkor 0 információt hordozna)
Optikai kábelnél ilyen jelenség nincs.
De első közelítésben tényleg csak 0 és 1 van.
Viszont a HDMI is koax, sokkal több és gyorsabb infót visz, mint az spdif. És lehet, hogy két koax között nincs különbség sávszélességben, de fázis-átvitelben futásidőben már annál nagyobb lehet.

[ Szerkesztve ]

(#242) dabadab válasza #27483136 (#241) üzenetére


dabadab
titán

"Mert az audió CD másolásánál is úgy volt a kezdetekben, hogy digitális másolat, vagyis tökéletes és kész. Aztán mégsem:"

Ne hulyeskedj. Az olvasasi hiba az mas kategoria, ott tenylegesen kulonbseg lesz a ket adat kozott, amit eleg egyszeruen ki lehet mutatni. Ha meg nincs olvasasi hiba, akkor meg ugyanaz a ketto.

"Az optikai vs koax minőségi különbsége legalább 20 éve ismert. Vakteszten, jó minőségű cuccon-->vagyis nem Logitech-en kihallható."

Es gondolom tudsz linkelni ilyen cikket, vagy barmi megbizhato forrast? Vagy legalabb van tipped arra, hogy errol rajtad kivul miert nem tud senki? (Pedig ez erosen Nobel-dij-szagu felfedezes lenne.)

"A koax hullámimpedanciája minden frekvencián más-más futási időt produkál, vagyis az egyik végén egyszerre betáplált különböző frekvenciájú jelek nem egyszerre érnek a túlsó végére. (Az spdif jel pedig nem egyetlen homogén frekvencia: akkor 0 információt hordozna)"

Aha. Ez rettenetes marhasag.
Ha a koaxon ez tenyleg problema lenne, az azt jelentene, hogy megvaltozik a digitalis adat, mert a receiver a nullat egynek nezi az egyet meg nullanak. Nem tudom, hogy mennyire mondok ujdonsagot, de ez nem igy van (legalabbis akkor, ha nem konkretan hibas rendszerrol van szo (pl kontaktos kabel)). Raadasul ez nagyon gyorsan feltunne, mert DD v DTS jelnel a bithibak eleg feltunoek, van checksum, ha ilyet eszlelnek az erositok, akkor abbahagyjak a dekodolast addig, amig ujra ervenyes adatot nem kapnak.

"Viszont a HDMI is koax, sokkal több és gyorsabb infót visz, mint az spdif. És lehet, hogy két koax között nincs különbség sávszélességben, de fázis-átvitelben futásidőben már annál nagyobb lehet."

Lasd fent. Raadasul ha a HDMI kabel rosszul viszi at a jelet, akkor annak nagyon jellegzetes es nagyon jol lathato jelei lesznek, amik kozott egeszen veletlenul sem szerepelnek olyanok, hogy "kevesbe elenk szinek" vagy "elmosott reszletek".

Szoval megint ott vagyunk, hogy ha a digitalis adatok megvaltoznak, azt eszre lehet venni (ugye, megvaltoznak az adatok), ha meg nem, akkor tokeletes a masolat.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#243) #27483136 válasza dabadab (#242) üzenetére


#27483136
törölt tag

Bocs, én arra akartam rávilágítani, hogy első ránézésre mindig az jön ki, hogy a digitális átvitel tökéletes, aztán, ha valaki belemerül a témába, kiderül, hogy az is valamilyen kompromisszum. Aztán a vége az lesz, hogy igen, van még mit javítani. Lásd: az audió cd másolás sem tökéletes. Pedig elsőre annak látszott. De most már mindenki tudja, hogy az anno tökéletesben mi a buktató. Te is ismered a magyarázatot. 10 éve csak a szakemberek tudtak róla, meg néhányan pedzegették, és megmosolyogták őket.
Úgy tudom, hogy az spdif-nél is nagyon számítanak a nanosecundumok.
dezz 100# hozzászólása:
"...További lényeges különbség az SPDIF és a HDMI-s hangátvitel között, hogy az első asszinkron (nincs órajel-vezeték), az utóbbi meg szinkron (van órajel-vezeték) átvitelen alapul. Ezzel jóval kisebbre szorítódik az SPDIF esetén problematikus jittert..."
Ezért is említettem ezt a példát.
Vagy mi a különbség egy CMI 1500Ft-os hangkártya és egy 40.000Ft-os Xonar között?

Nem azt mondom, hogy HDMI-nél csak a futásidő okozhatja a különbséget a kábelek között.
Rengeteg olyan apróság lehet, amire mi laikusok még csak nem is gondolunk, de a jártas mérnökök igen. Lehet, hogy nem is az adatátvitelben van a különbség, hanem valami tök másban.

Ha én nem hallom a koax, és az optikai közötti különbséget, akkor hiszek annak, aki hallja (és sokan vannak...pl Hifi Magazin anno 1980-as évek...és műszakilag is indokolható, és értem), és lehetőleg az optikait használom én is.
Tehát FefeeX állítását ellenőrizni kell. És, ha más is látja a különbséget, akkor tényleg létezik, akármire is hivatkozunk, hogy elméletileg nem létezhet. Ha pedig már mások is foglalkoznak a témával, különösen nem szabad kizárni....Nem vakon elfogadni, de csak van valami akkor.

[ Szerkesztve ]

(#244) #27483136


#27483136
törölt tag

Lehet, hogy megtaláltam a magyarázatot, a lent leírtak valóban okozhatnak látszólag "színtelítettség" csökkenést, ill képminőség romlást:
....Számunkra ismeretlen okokból a DVI és HDMI szabványok tervezői eldobták ezt a nagyszerű kialakítást, és a koaxiális kábel helyett a csavart érpáros megoldást választották, melyben a DVI és HDMI jelek kiegyensúlyozottan futnak. A létező legjobb csavart érpáros kábelek ellenállása is legfeljebb +/- 10% között szabályozható. Amikor a digitális jel áthalad a kábelen, a bitek szélei (melyeket hirtelen feszültségváltozások reprezentálnak) kerekítésre kerülnek, és ez a kerekítés rendkívüli módon növekszik a távolság növekedésével. Eközben az ellenállás kisfokú szabályozhatósága miatt jel-visszaverődés jelentkezik - a jel egyes részei lepattannak a vezeték végén a megjelenítőnél, elindulnak visszafelé a kábelben, és így zavart okoznak az adatfolyammal később érkező információkban. Egy idő után az adatok helyreállíthatatlanná válnak, és lévén, hogy nincs hibakorrekció, az elveszett információkat már nem lehet visszanyerni.
Emiatt a DVI és HDMI csatlakozások ki vannak téve a "digitális szakadék" elnevezésű jelenségnek. Bizonyos távolságig a DVI vagy HDMI kábel remekül működik; a kerekítés és visszaverődés nem akkora mértékű, hogy a megjelenítő ne tudja rekonstruálni az eredeti adatfolyamot, vagy hogy információ vesszen el. Azonban minél hosszabb a kábel, annál nehezebb rekonstruálni az adatfolyamot. Egy idő után elkezdenek megjelenni a helyreállíthatatlan adathibák; ezt házimozis berkekben "sparklies"-nak (gyöngyözésnek) hívják, mert az adathibák kieső pixelek formájában jelentkeznek, melynek következtében a kép gyöngyözni kezd. Ha a kábel hosszát tovább növeljük, annyi információ veszik el, hogy a megjelenítő képtelen lesz rekonstruálni annyi információt, amennyivel le tudná renderelni a képet; az adatfolyam a nagyfokú hiba miatt lezuhan a digitális szakadékba. Az a kábel, mely 6 méteres távolságban még tökéletesen működik, 7,5 méternél már "gyöngyözést" okozhat, és 9 méternél teljesen használhatatlanná válhat. Manapság azonban már létezik egy HDMI tanúsítvány, mely bizonyos távolságig garantálja a tökéletes működést.
A gyakorlatban viszont rendkívül nehéz megállapítani, hogy mekkora távolságig használható egy DVI vagy HDMI kábel. Vannak DVI kábelek, melyek 15 méterig teljesen megbízhatóak; a vékonyabb kialakítású HDMI kábeleknél azonban már nehezebb megállapítani a használhatóság mértékét. Ez azért van, mert az adatfolyam rekonstruálhatósága függ a forrás eszköz és a megjelenítő eszköz áramkörének minőségétől, és nem ritka, hogy egy kábel 9, 12 vagy akár 15 méterig is használható egy adott forrás/megjelenítő kombinációval, de más eszközkombinációval már nem.

Az eredeti [link]

(#245) dabadab válasza #27483136 (#243) üzenetére


dabadab
titán

Oke, akkor elorol:
A digitalis jel vagy jol atmegy, vagy rosszul. Ha jol atmegy, akkor stimmelnek a nullak meg az egyesek es tokeletes a masolat, ha meg rosszul, akkor nem stimmelnek.
Te is csak es kizarolag arra tudtal hozni peldat, hogy ez igy van: ha rossz a CD masolat, akkor ott nem stimmelnek a nullak meg az egyesek, ha meg jo, akkor meg igen.

Viszont itt a HDMI kabel kapcsan azzal allnak elo, hogy letezik olyan, hgoy jol viszi at a kabel (vagyis stimmelnek az egyesek meg a nullak) es ezen tul van olyan, hogy megjobban. Na, ez a baromsag.

A #244-ben meg tanusagat adod annak, hogy baromira nem vagy tisztaban a HDMI hibaival, pedig az idezet is eleg vilagos: akkor, ha rossz az atvitel, akkor az adott adatcsomagban levo osszes pixel kiesik. Nem fakobb lesz a szinuk (megis hogyan, mitol lenne az?), nem elvesznek reszletek, hanem a komplett resz kiesek. Vagy tokeletesen atmennek a kepadatok, vagy sehogy. Olyan nincs, hogy jol meg meg jobban.

DRM is theft

(#246) #27483136 válasza dabadab (#245) üzenetére


#27483136
törölt tag

Jó reggelt, korán kezdtünk :)
Ha mégegyszer elolvasod, ott "gyönygyözésről" írnak. Vagyis nem komplett csomagok, hanem pixelek esnek ki. Az szerintem bárki számára belátható, hogy nem csak valami 100%-osan jó, vagy 100%-osan rossz létezik - a linkelt cikk is erről ír. Lehet olyan állapot, mikor 99%-ban még jó az átvitel, de a környező zajok, az elektronika saját zajai bizonytalanná teszik azt az 1%-ot. "Pröcögések" lesznek a képen, vagyis zaj-szerű képződmények.

Ez nyilván önmagában nem okozhatja a színek tompulását. Csak ám a következő történik:
Ez a zajos képtartalom bejut a TV videóprocesszorába. Az felismeri a zajt, és aszongya magában: "a gazdi egy jó régi magyar filmet néz, segítsünk neki, eltüntetem a zajt." És elkezd interpolálni jobbra, interpolálni balra, beiktat még néhány szűrőt, és eltünteti a zajt. Cserében mosott, fakó lesz a kép.
A gazdi meg les maga elé: "tompa-mosott a kép, az olimpiai közvetítést nézem élőben, HD-ben."
Ugye vannak ilyen képminőségjavító fjúcsörök a TV-kben?

(#247) werman válasza #27483136 (#246) üzenetére


werman
tag

Hahó! Most végig néztem a témát :) hát nem gyenge viták mennek erre felé :DD
Látom lehet piaca egy gyémánt berakásos, Titán vezetékes hdmi kábelnek :))

ELP:Vannak a tvékbne képjavító cuccok de a többségét be kell kapcsoni. Ráadásul a haveromnak a lcd tvén a digitális bemenetnél nem is lehet zajszürést be kapcsolni, érthető is mert csak rontana rajta, de viszont az ilyen magicpicture meg supercolor faxságokat be lehet kapcsolni. Sőt sok DVD olvasóban is van ilyen. Akik minöségbeli különbséget éreztek két hdmi kábel közt azoknak tanácsolom hogy nem-e ültek véletlenül rá a távirányítóra kábelcsre után és bekapcsoltak ilyen funkciókat. Vagy talán csak hozzá szoktak az élink ,nem valós szinekhez és magas kontraszthoz és mikor hdmi-s cuccra váltotak sivár volt a valós kép, de ez csak találgatás

[ Szerkesztve ]

(#249) dabadab válasza #27483136 (#246) üzenetére


dabadab
titán

Az a baj,. hogy egyre jobban kiutkozik, hogy se elmeleti tudasod, se gyakorlati tapasztalatod nincs nagyon a teren.
HDMI-nel egyes pixelek nem eshetnek ki, csak komplett adatcsomagok, mivel csak azokon van checksum (egyekent a gyakorlati tapasztalat is ez, ha gyenge a kabel, akkor vizszintes kis csikocskak jelennek meg a kepen, jopar ilyen beszamolot talalhatsz pl. az LCD TV topikban). Raadasul a TV is tudja ezt, meg HDMI-re amugy se alkalmaznak zajcsokkentest, szoval ezt az egesz eszmefuttatast elfelejtheted.

Raadasul amiket linkelsz, azok is konzisztensen az en altalam kepviselt allaspontot tamasztjak ala: a kabeltesztben is csak az volt, hogy pass/fail, olyan nem, hogy "atment, es meg a szinek is szebbek".

DRM is theft

(#250) #27483136 válasza dabadab (#249) üzenetére


#27483136
törölt tag

akkor már csak ezeket a képeket nem értem:
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.